Koninklijk woord Verkoop Honigras Strand. I I I I Toelating Leerlingen Openbare Lagere School. I I I Nieuws- enJAdvertentieblad voor Workum en omliggende gemeenten 1 1 u I No. 30 70ste Jaargang INGEZONDEN. H—31 tabak H—32 tabak II35 tabak PREDIKBEURTEN •U BURGERLIJKE STAND de Chr. dat het Zat.middag- W. niet te klagen 1 PLAATSELIJK NIEUWS o Zaterdag 26 Juli 1947 van ex- Gegadigden voor nog enkele per celen Hooiland op het strand kunnen nog vóór Maandag 28 Julia.s., 's mid dags 12 uur, ter secretarie aangifte doen van het door hen gewenste aan tal percelen. De percelen moeten vóór 1 Augus tus a.s. zijn gemaaid. Nadere inlichtingen worden ter secre tarie verstrekt. Workutn, 24 Juli 1947. Het Gemeentebestuur van Workurn, W. M. OPPEDIJK VAN VEEN, Burgermeester. VAN DER GOOT, Secretaris. as weer dat ken kan, speelplein Bijbel de Tabakskaarten enz. QA, QB, QC 707 1 rantsoen sigaret ten of kerftabak 1 rantsoen isigaret- ten of kerftabak 2 rantsoenen sigaret ten of kerftabak BONNENLIJST geldig van 24 Juli t/m 9 Aug. ’47 OFFICIËLE MEDEDELINGEN Van 1B tot 23 Juli 1947. GeborenSietske dv Siemon Wiersma en Kniertje Zwart. Catharina Johanna Maria dv IJpke Eiling en Jolïanna Maria van der Pal. GehuwdTamme Couperus, 31 jr te Par- rega en Trijntje Postma 25 jr te Workum. OverledenMeindert Reinder de Boer, 4 jr zv Gosse de Boer en Aaltje Westerman. „Gelijk de regering u bij monde van de minister-president heeft medege deeld, is zij ovei gegaan tot politioneel optreden met de strijdkrachten ter zee, te land en in de lucht op Java en Sumatra. Ik weet dat gij allen, die een man, zoon of verloofde in Indonesië hebt, dagen van grote' zorg en spanning tegemoet gaat. Ik behoef u wel niet te verzekeren hoezeer ik met u mede leef en begrijp vat in u omgaat. Ons volk is kortgeleden door onnoe melijk zwaar leed en beproevingen heen gegaan on heeft deze met moed en fierheid gedragen. Ik bèn overtuigd dat het deze nieuwe beproeving even flink en dapper en met hetzelfde vertrouwen in de toekomst Zal door staan. God zegene u en die u in Indonesië lief zijn. Wilhelmina.” Nieuwe s.v. „Workum”. AFD. GYMNASTIEK. Allereerst iets over de gymnastiekdemonstratie die bij gunstig weer morgenmiddag om drie uur op het «Groene Strand« wordt verzorgd door de nieuwe >loot« onzer sportvereniging n.l. de Afd. Gymnastjek die op 29 Jan. j.l. werd opgericht en sindsdien zich in een voorspoedige groei heeft ontwikkeld. Het is het doel van het bestuurder s.v. «Workum» door deze demonstra tie, propaganda te. maken voor de beqefening van de sport in het alge meen en dan morgen wel in het bij zónder voor de gymnastiek. Or ze leider de heer van Delden heeft geen gemakkelijke taak gehad om in een half jaar tijds met een WORKUM. Geslaagd voor hetPo- litie-diploma A onze vroegere stadge noot, de heer F. van Dijk, thans te ’s-Gravenhage. Rectificatie. Zoals de meeste lezers al hebben begre pen, is in de vorige bonnenfijst een fout geslopen, nl. daar waar 8Q0 gram boter stond, moest staan 800 gram broodH 06 reserve. In ’t verslagje van de Chr. Bewaarschool was de naahr van ’t hoofd der school ver keerd; deze had moeten zijn: Mej. Joh. Visser. - Het goed gekozen, maar nogal zware programma doorziende, vergeve men mij, dat ik mij een ogenblik de vraag stelde of dat wel tot zijn recht zou komen, immers «Crescendo» is al in zijn 56ste jaar en begon naar wij meenden programma van 17 punten voor de dag te komen, doch met de vaste wil van leider en leden om de kleuren van de sportver. zo hoog mogelijk te houden, kan deze middag slagen en aan haar doel beantwoorden. Het bestuur meent uit propaganda-oogpunt bekeken,geen entrée te moeten heffen, doch ieder in de gelegenheid te stellen deze gymnastiekmiddag gratis bij te wonen. Muziek op het terrein wat de gezel ligheid nog kan verhogen. (Zie adv. in dit blad). AFD. VOETBAL. Onze Jun. B kregen verdiend met 4—0 klop van onze sportmakkers uit'Heeg. In enthousias me schoten onze jongens tekort en waren tegen het goed verzorgde positiespel van Heeg niet opgewassen. Het kon toch ook wel beter nietwaar jongens De oudere broers van ons le elftal zorgden voor een pittige wedstrijd tegen H.V.C. I (Heeg). Het talrijke publiek heeft genoten van een snel op en neergaand spel, met steeds wisse lende kadsen. Het slot werd een 44 gelijk spel. Morgenmiddag speelt Workum I tegen de sterke Sneeker scheidsrech- tersploeg. Het doel van deze wedstrijd is de kas van l.g. verenigtag aan te vtlllen. Wij Rebben in de Zuid-West- hoek veel aan dit sympathieke scheids rech Irscorps te danker en zullen het zeer op prijs stellen als we uit de entrée’s een flinke duit in hun kas kunnen storten. Een ieder betale dus zonder mopperen, ook de donateurs, die werkelijk niet ongenegen zullen zijn deze keer een kaartje te moeten kopen. Alle entrée’s zijn voor de Sneeker Scheidsrechtersvereniging. Ter gelegenheid van de opening van het nieuwe sportterrein in Mak- kum (wanneer is het in Workum zover is ons 2e elftal uitgenodigd deel te nemen aan de voetbalwed strijden op 16 Aug. a.s. Ook van H.V.C. (Heeg) ontving ons le en Jun. A elftal een uitnodiging (nederlaag wedstrijd), terwijl de v.V. Blauw Wit, Leeuwarden, de Jun.Aen B ploeg graag op 23 Aug. a.s. op de sëriewedstrijden aldaar zag verschijnen. De Jum A ploeg kan aan deze wed strijden nog met haar oude opstelling H.M. de Koningin heeft zich tot de strijdkrachten in Indonesië en hun familie-gericht met de volgende -woorden: „Gij allen, behorende tot de strijd- krachten terzee, te land en in de lucht in Indonesië; Door de beslissing der Nederlandse regering is U een nieuwe taak opge legd. Ik verwacht van u, dat gij met Gods hulp bij de uitoefening daarvan waardig zult optreden en bescher ming zult verlenen aan allen die zulks van node hebben. Moed, zelf beheersing en andere uitstekende karaktereigenschappen zullen van u gevraagd worden. Ik weet, dat gij als goede militairen bereid zijt, ont beringen te dragen, in trouw aan uw roeping. Ik ben zeker, dat gij uw belang rijke opdracht met ere zult volbrengen. Weet, dat mijn gedachten steeds met u zullen zijn. Wilhelmina.” Dankbare brief uit Engeland. Onlangs drukten wij in dif blad een brief af van de familie Sprackling— Deeks, die op 4 Mei j.l. bij onze herdenking op de begraafplaats aan wezig was. Donderdag 10 Juli bezocht de fa milie Howsam het graf van haar zoon. Zij overhandigde m(j een brief van Ds. Thackray, de predikant van Bigby, tot wiens gemeente de familie Howsam behoort. Ds. Thackray richt zich tot onze burgerij. Daarbm laten wij zijn brief hier in vertaling volgen: „Wij, burgers van Engeland, vrien den en buren van den Heer en Mevrouw Howsam en van hun zo geliefde zoon Elvin, zenden onze groeten aan U, burgers van Neder land, medestrijders tegen de tyrannie en goede vrienden en naasten van al onze mannen, toen zij hun ogen blikken van nood doormaakten. Elvin diende in het „Pathfinder Squadron” van de Royal Air Force. Grote gevaren trotserende, baanden zij de weg naar de overwinning, zowel de Uwe als de onze. Wij zijn zeer onder de indruk en diep dankbaar voor de toewijding en liefde bewezen aan hem en aan die zijner kameraden, die bij de vervulling hunner plicht hun leven gaven voor Uw vrijheid, zowel als voor de onze. Wij vroegen zijn ouders deze bood schap, getuigende van dankbaarheid en liefde, over te brengen. Wij zijn overtuigd, dat hun verblijf bij U hen in hoge mate goed zal doen en wij verlangen er naar hen bij hun thuis komst te verwelkomen om alle bij zonderheden van hen te horen. Alle gevallenen, zonen van Uw en van ons volk, groeten wij, vervuld van nimmer verzwakkende dankbaarheid en liefde en voor allen bidden wij, dat zij in vrede mogen rusten en dat God het voor hen zó moge maken, dat zij zich mogen verblijden in het licht, de vreugde en de liefde van het hemels paradijs. Wij zenden U onze groeten, dank en liefde. Dat de zegen van den almachtigen God voor immer met U zij”. get. Henry Thackray, Rector van Bigby. Wij gevoelen grote sympathie voor deze ouders, die zoveel verloren. Onzerzijds zijn wij dankbaar, dat wij iets voor hen konden zijn. Staande bij deze graven, in 1943 zowel als nu na de bevrijding, gevoelen wij steeds weer, dat wij tevens on telbaar vele onbekenden vertegen woordigen, die met liefde qn rouw in het hart bij ons zouden willén zijn. Hoe sterk getuigt daarvan het bezoek der ouders, maar ook deze brief van den Rector van Bigby. W. M. Oppedijk van Veen. Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter kennis van de ouders en voogden, dat per 1 Septem ber 1947 nieuwe leerlingen kunnen worden toegelaten tot de openbare lagere school alhier. De kinderen moeten op 1 October a.s. de leeftijd van 6 jaren hebben bereikt. Aangifte bij het Hoofd der school, de heer Th. Breukelaar. Workum, den 30 Juni 1947. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. M. OPPEDIJK VAN VEEN. De Secretaris, VAN DER GOOT. in de laatste jaren tekenen van ouder domszwakte te vertonen Maar of het tot zijn recht kwam I Het is een a ond geworden van kunstgenot zoals «Crescendo», dat ik van zijn jeugd af ken en zelf in de lange broek heb geholpen, bij mijn weten nog nimner in staat is geweest ons te brengen. Hoe beschaafd en sonore in klank en voordracht was al dadelijk no. 1 het mooie koraal van J. C. Bach. Voor wie ook da bijbehorende Hol landse tekst kent, was het zelfs in drukwekkend. De daaropvolgende Vliegeniersmars» tintelde van leven en opgewektheid. No. 3 Domino noir bracht ons in een heel andere sfeer, soms- zelfs tot in de duisternis van de nacht No. 4 MeSodiën uit de Vogel- koopman van Zeiler was wel een van de mooiste nummers van het pro gramma. Een arrangement van fijne melodie», die op schitterende wijze en zeer gevoelig werden weergegeven. In de nu volgende pauze traden achtereenvolgens -dc beide koren op. Eerst het Ger. Koor dat op heel goede sopranen kan bogen. Enige versterking yan de bassen zou het koor, dunkt mij, wel ten goede komen, vooral in de ope i luchtmaar dat doet er niet tóe, Het geheel was toch wel een mooie prestatie. Daarna kwam het mannenkoor op he? podium. Voor mij was dat hierin Workum iets nieuws, maar het bleek al dadelijk ook iets goeds. Daar zit toekomst in. Hoe mooi klonk dat oude steeds weer pakkende lied >B>vende sterren zal het licht ons eens dagen». Het was muisstil op het plein. Dat was ,het trouwens onder spel èn zang de gehele avond. Beide koren staan beide blijkbaar onder zeer goede leiding. No. 6 van het programmaPanis Angelicus was weer een groot succes voor Crescendo». Dat was maar niet alleen «brood» maar stellig een van da fijnste gerechten, die deze avond tet tafel kwamen. No. 7 Plechtige ouverture van Boe- dijn, het zwaarste nummer van het programma, dat nu vólgde werd door heren musici in dubbelen zin-spelender wijze ten gehore gebracht. Een en ander bracht mij tot de overtuiging dat er voor «Crescendo» en zijn direc teur weinig technische muzikale moei lijkheden meer schijnen te bestaan. Met no. 8 een taptoe en het Wil helmus, dat door het publiek staande werd meegezongen'tot slot) behoorde deze kunstavond weer tot het verleden. Wij feliciteren H.H. directeuren en musici met het behaalde succes. In zonderheid den heer Heeringa, die als amateur directeur er in geslaagd is «Crescendo» weer wakker te schudden en het corps op te werken tot een hoogte die het tot nog toe nog niet had bereikt. Workum, 22 Juli ’47. meedoen, daar alle clubs dit is toege staan. Dit is een zeer zwaar tournooi met sterke tegenstanders, doch voor de afd. jeugdvoetbal kan het een mooie mid dag worden. We vernemen dat het Zat.middag- voetbal in het Noorden heeft besloten er bij het bestuur van District' V van de K.N.V.B. op aan te dringen een vierde klasse K.N.V.B. in te stellen waarvoor men de volgende ploegen heeft opgegeven Oranje Nassau, Groningen Q.V.C., Staveren; H.V.C., Heeg; Blauw Wit, Huizum Workum A?y.C., Assen Poolster, Spijk; L.V.C., Loppersum. Elfstedenweek. 24 Juli. Evenals vorig jaar werkt het weer in alle opzichten mee om deze Elfstedentocht per boot te doen Magen. Vanuit Bolsward waar over nacht was, kwam men vanmorgen ons stadje bezoeken om te stempelen. Reeds voor 7 uur waren de eersten ten ge- meentehuizede concierge bracht uitkomst en verstrekte de deelnemers het vereiste contróle-bewijs. In de loop van de morgen was het hier een hele drukte met het aan- en af varen van allerlei schepen, bemand met door de zon verbrande mensen (w'.o. we ook Engelsen opmerkten), die een week genieten van gezonde watersport. Wat een mengelmoes van vrolijke kleuren, Vanaf Workum werd koers gezet naar Hindeloopen en dat dit stadje zich in een grote belangstelling mocht ver heugen, behoeven we hier niet eens te zeggen. Vele deelnemers die het vorig jaar ook de toeht meegedaan hadden,' waren nogal gehaast om in de «palingstad» Staveren te komen. Ze hoopten dat elke deelnemer weer van dat heerlijke zeebanket zou krijgen, maar of het velen gelukt is, is de vraag. No'g twee dagen en ook deze tocht behoort weer tot het verleden. Het zal ons benieuwen wie of nu eerst weer een elfstedentocht op touw zet. Over belangstelling valt in de regel Friese Landbouwtentoonstelling 1947 Op het terrein der Friese Landbouwten toonstelling, te houden të Leeuwarden 2227 September 1947 zal ook een positie „Boerenbedrijf in rfeeld” worden ingericht van schilderijen, vervaar digd door Friese of in Friesland gevestigde schilders, waarvan de onderwerpen betrek king dienen te hebben op. het boerenbedrijf in den ruimsten zin. Iedere deelnemer mag ten hoogste twee, in olieverf uitgevoerde stukken inzenden, terwijl een jury, bestaande uit de lieren Dr. A. Wassenbergh (voorzitter), H. L. Straat en E. M. F. Kools (leden) besli»t over het al of niet opnemén der ingezonden doeken- De schilders der drie naar het oordeel der jury beste doeken Zullen een eersten, tweeden of derden prijs ontvangen vanresp. 200, 100 of 50 gulden. De bekroondé doeken blijven het eigendom van de makers. Van de doeken, die ter tentoonstelling 1 mochten worden verkocht, zullen de eige naars 10 pCt der opbrengst af moeten staan aan het Comité der tentoonstelling. De Schilderijen moeten op kosten van de inzenders voor 15 September gezonden worden aan het Bureau voor Culturele Zaken in Friesland, Weerd’ïl, Leeuwarden. De terugzending geschiedt op kosten van het Coinité. Elk schilderij moet van een behoorlijke ëncadrering voorzien zjjn. Bij de aanmelding dient opgave gedaan te worden van titel, prijs en maten van het stuk met Ijjst. Verdere' inlichtingén worden verstrekt door het Bureau voor Culturele Zaken. Nieuw Friesland. SOnt 1 July is it wykblêd Nieuw Fries land it offisjeel orgaen wurden fan, de Fryske Cultuerried en it Kunstcentrum Friesland. Yn ’e redaksje hawwe sit naem de hearen E. B. Folkertsma, Dr. A. L. Heerma van Voss, Ds. J. J. Raima, Dr. W. Kok en D. dé Loor en fierder sil in hiele rige persóa- nen fan forskate rjóchting en wurkfjild oar. ,it blêd meiwurkje. 7 roch dizze njje opset hoopjeCultuerried en Kunstcentrum tonéi better as oant nou ta by steat to wezen om to arbeidzjen foar de bloei fan it culturéle libben yn Fryslan. It blêd is twatalichlyk as in Cultuer ried en Kunst de skriuwers seis oer litten, ofthjait Frysk of it Hollansk foar kar nimme. Zondag 27 Juli 1947. Workum (R.-K.) Voorm. 7.30 uur Vroeg mis. 10 uur Hoogmis. Nam. 3.30 uur Lof. Workum (Herv.) 'Voorm. 8.30 en 10 uur ds A. de Jonge. Avonds 7.30 uur ds. E. J. van. der Burg van Tjerkwerd. (Doopsgez.) Geen dienst. (Geref.) Voorm. 9 uur lezen, de middag-'C of avonddienst wordt nader bekend ge maakt. (Bapt.) Voorm. 9.30 uur de heer H. Ploeger. Nam. 2.30 uur Lezen. Heidenschap (Herv.) Nam. 1.3Óuur ds A. de Jonge [H.A.] ’sav. 7.30 uur ds A. de Jonge (Dankz'. H.A.) Ferwonde (Herv.) Geen dienst. Gaast (Herv.) <Nam. 1.30 uur ds L. Brink. Hindeloopen (Herv.) Voorm. 9.30 uur Leen dienst. Nam. 2 uur ds. Bloemhof van Koudum. (Doopsgez.) ’s Avonds 8.30 uur ds W. Broer van Warns. (Geref.) Voorm. ds J. ècholten. Nam. Lees- dienst. HINDELOOPEN. De heer L. Griek, thans stationhouder der P.T.T., in be noemd tot hulpkantoorhouder met ingang van 1 Augustus, I Het \Stedelijk Muziekcorps be haalde te Sneek weer een le prijs met het hoogst aantal punten. In het critisch verslag wordt vooral de direc teur lof toegezwaaid. Twee concoursen met twee verschillende zware stukken is deze lof ook waard. We, hopen nu maar veel goede concerten te horen te krijgen. Meikerscursus. De alhier gehóuden meikers cursussen, waarvan de heer R. H. J.onkman leider was, werden besloten met practjsche lessen en toekenning van diploma’s, waarbij de geslaagde deelnemers de volgende punten be haalden. 18 Juli, in het bedrijf van den heer J, P. Kuipers: Leo Kuipers 183 p., Jurjen Maurits Kuipers 179 p., G. Ke telaar Gz. 172 p., J. van der Zijpp 172 p. 21 Juli, in het bedrijf van den heer J. B. van Dijk: L. Stellingwerf 186 p., H. Stellingwerf 183 p., Br. van Dijk 181 p., Grietje Jacoba van Dijk 178 p. 22 Juli in het bedrijf van Mw. Wed. C. VaartjesJetze Vaartjes 183 p., Gerrit Rua.rdy 174 p.. Age Kempenaar 172 p., 'Suuske Alida Kuipers 171 p., Anne van Dijk 169 p., Sierd de Boer 168 p.; deze laatste te Hindeloopen, de anderen te of onder Workum woonachtig. iftiddenstandsdiploma. Geslaagd voor het Middenstands diploma onze stadgenoten Th. Jan Jaarsma en A. Oost, O. A. Fee'nstra te Heidenschap en D. de Boer te Gaast, allen leerlingen van Middenstandscursus-(dir. de heer IJ. Wielinga) alhier. Gunning aanbesteding. Op uitnodiging van de Coöp. Grasdrogerij «Workum en Omstreken» G.A. werd voor het bouwen van een grasdrogerij bij de haven alhier,1 het hoogst ingeschreven met de som van f 84.200, terwijl de begroting f77.624 bedroeg. De laagste inschrijving was van de Gebr. Draisma, Piaam met f 69.870, aan wie het werk, waarmee spoedig een aanvang wordt gemaakt, is gegund. Schoolreisje.. 17 Juli. Heden maakten de kin deren uit de hoogste klassen van de Herv. School, onder leiding van het hoofd, de heer IJ. Wielinga, in een paar vrachtauto’s een reisje naar Oranjewoud. Met het mooie weer heeft de jeugd zich daar in speeltuin, grot, doolhof en spiegelzaal buitengewoon vermaakt, terwijl op de belvedère en in ’t bos volop van ’t natuurschoon genoten kon worden. Postduivennieuws. De duiven van >de Luchtbode» zijn Zaterdag 19 Juli in vrijheid ge steld te Meppel, om 2 uur, met N.O. wind en heldere lucht. De afstand, 60 K. M. is- door de eerstaankomende duif afgelegd in 58 min. Snelheid 1034 M. per minuut. Eig. T. Nijen- huis. Het verloop was als volgt: Nijen- huis 1, 3,11; IJ. Flapper 2, 10; Jaap Wiersma 4, 5, 6, 7; M. J. Siemonsma 8, 12; Joh. Dooper9; R. Blom 13,14. De verliezen over de drie eerste vluchten zijn zeer gering, nl. 1 vogel. A.s. Zondag wordt in bondsverband gevlogen, n.l. in afd. K (dit is Fries land) van de N.A.B. van P. Station van loslating is Deventer. Het Concert op 22 Juli. Begunstigd door het mooiste men zich daarvoor den- had hedenavond op het van de School met de ons in «Friso» per adver tentie met medewerking van een twee tal zartgverenigingen beloofde uitvoe ring van «Crescendo» plaats. Abonnementsprijs: fl.80 per halfjaar per post f2. Advertentietarieftot 5 mm. 60 cent elke mm. meer 6 van buiten Friesland 8 Contracten volgens algem. regeling Bonkaarten voedingsmiddelen H—04 reserve 1 ei 11—07 reserve 1 ei II—14 algemeen 1 ei Verscliynt eeimiaal per week Uitgave: Fa. T. GAASTRA Bz. te Workum - Tel. 4S Postrekening 82259 Inzending van advertenties uiterlijk Donderdagsmorgens I Workupi

Friso nl | 1947 | | pagina 1