Nieuws- en Advertentieblad voor Workum en omliggende gemeenten 1 7Oste Jaargang No. 31 Zaterdag 2 Aug. 1947 5 5 3 5 4 1 4 2 1 5 4 3 2 4 3 1 10 9 3 J—03 reserve J—04 reserve J06 reserve 97s 97, BONN EN LIJST geldig van 3 t/m 16 Aug. ’47 Fan aald Hielepen. I. 6 67, 167, 4Vs 47.1 WWb Y FRI BURGERLIJKE STAND GEMENGD NIEUWS J—03 boter PREDIKBEURTEN 4 liter melk J—04 diversen J—15 diversen de Sportvereniging »Wor- 2de 3de pnt. 5 PLAATSELIJK NIEUWS a ADVERTEERT IN „FRISO“I Chr. Reisclub. De Chr. Reisclub deed j.l. Don- Hooibroei. 29 Juli. Daar de hooibroei in de boerderij van den heer H. N. Kooi- stra aan ’t Vliet, dreigende vormen begon aan te nemen, werd veiligheids halve onze brandweer hedenavond ont boden om zo nodig direct te kunnen ingrijpen, doch gelukkig kon het ge vaar bezworen worden. J—21 melk J—21 vlees J—22 vlees J—21 kaas J—21 eieren J—21 suiker of chocolade enz. of 500 gram J—21 brood J—21 boter J—22 boter J—01 vlees J02 vlees J—01 melk J—11 brood J—11 boter J—12 boter Inzending van advertenties uiterlijk Donderdagsmorgens 100 gram kaas 50 gr. korstl. kaas competitie, doch dan zal ieder lid zich ten volle moeten geven. Het bestuur rekent op jullie clubliefde. Een ieder werke mee voor de toe komst van kum*. 61/, 14V2 11VS Nieuws s.v. „Workum". Openlucht- Advertentietarieftot 5 mm. 60 cent elke mm. meer 6 van buiten Friesland' 8 Contracten volgens algem. regeling Luctor, R. Galema Njord, K. S. Bokma Lytse Jan, J. Hiemstra 1 Gemengde klasse Lytse Jouke, R. v. Swan, J. S. Bokma Swalker, S. Valkema 1 Twa Sisters, J. S. Haagsma 3 5 6ys2 Bonkaarten KA, KB, KC 709 (Serie J) J—01 brood J—02 brood J01 boter J—02 boter Verschjjnt eenmaal per week Uitgave: Fa. T. GAASTRA Bz. te Workum - Tel. 45 Postrekening 82259 Abonnementsprijs f 1.80 per halfjaar per post f2. Workum Van 24 tot 30 Juli 1947. GeborenTheunis, zv Hendrik Wester- huis en Willemke Vlieger. Boukje, dv Cor nelia van den Akker en Tiete Deinum. Gehuwd: Willem Visser, 35jrte Workum en Geeske van der Brug, 35 jr te Workum. Johan Vermeulen 39 jr te Veenendaal en Geeske Catharina Feenstra, 31 jr te Workum. OverledenGeen. Kunstmestdistributie seizoen 1947/48. De toewijzing van stikstof- en kali- meststoffen voor het bemestiogsjaar 1947/48 (9e bemestingsjaar) is gelijk aan die van het bemestingsjaar 1946/47 (8e bemestingsjaar). Per 21 Juli zijn geldig verklaard de stikstof- en kalibqnnen No. 1. Deze behouden hun geldigheid tot 31 Oc tober a.s. In tegenstelling met voorafgaande jaren zullen de bonnen voor het bemestingsjaar 1947/48 verstrekt wor den in 3 coupures, namelijk in die van 5, 20 en 100 kg. (stikstof resp. kali). Tevens, worden de bonnen in 3 series uitgegeven (serie No. 1, 2 en 3). Getracht wordt, de toewijzingen zo spoedig mogelijk in het bezit van de derdag 24 Juli haar uitstapje, ’s Mor- verbruiker te stellen. Voor het heno- reren van de genoemde bonnen zullen de benodigde meststoffen geleidelijk éan beschikbaar komen. Diploma Huishoudschool. Geslaagd voor het diploma Huis houdschool 2 jarige dagcursus te Sneek, onze stadgenoten de dames P. O. Dijkstra, F. J. Keuning, J. O. Pruik- sma en M. B. Folkertsma onder Workum. Het diploma huishoudcursus behaald door de dames T. F. de Boer, Gr. van Dijk en Tr. J. de Witte, allen onder Workum. Lingerie-examen. Geslaagd voor het Lingerie- examen Aukje Osinga, Suuske Velt- man, Annie Smits, Annie Brouwer, Richtje Heeres, Zwaantje de Haan, Coba Brouwer, Hotsche Attema, Doedje Bosma, Gatsche Mulder, V^o- nie Siemonsma, Clazien Ketelaar, Siepie IJpma, Wjlly Jongstra, Clernen- tia Wiersma, Gretha Venema, Trijntje Elzinga, Sieti Kramer, Aaltje Potma, Sipkjen Wiersma, allen leerlingen van de R. K. Vakschool der Eerw. Zusters van het St. Gertrudis Gesticht, alhier. Jacobus Hinlopen. Föryn ’t psalmboekjen steet ’n fe- klaring mei de nemmen fan ’n stik of nèuwgen domenys er ünder üt ’t jier 1773. Der komt ek de nemme by fór; dy ’t hir boppe steet. Soead dot „Hinlopen” üs' Hylpen wezze Dot hè ’k wo faik tót. En der bin ‘k ek ’es efter komd. Jawol, hir, hy wea fan Hileper ókomst Dy Jacobus Hinlopen wead ‘n soon fan Jelmer Hiplopen, dy ’t te Hoorn wenne. De stamfear fandizzefemylje wead Reiner Ottes, ’n Hileper. Dy ys yn 1572 (om de fefolging) fan Hylpen gens half zes verzamelde men zich in >Ons Gebouwonder leiding van den heer H. Boersma, die eerst voorging in gebed voor een goede reis en be houden thuiskomst. Tegen zessen werd plaats genomen in de beide autobussen van de Z.W.H., die inmiddels gearriveerd waren. De eerste pleisterplaats Was Steenwijk, wAar het ontbijt genuttigd werd. Ver volgens ging het over Zwolle en Apeldoorn (waar bij ’t Loo nog even gestopt werd) naar Epe. Nadat hier de dorst gelest was, werd gereden over de Woeste hoeve, de plaats waar indertijd 117 gijzelaars zijn vermoord, bij welke vreselijke, onherstelbare daad aller gedachten nu opnieuw verwijlden. Daarna ging het op Arnhem aan om daar het middagmaal te gebruiken, dat alle eer werd aangedaan. Het was prima in orde 1 Na ook het verwoeste gedeelte van Arnhem bezien te hebben werd boven dien gereden over de Rijnbrug, om welke met de invasie zo zwaar ge vochten is. Via Wageningen werd koers gezet naar de Grebbfeberg, om vandaar óver Hoenderloo naar Apel doorn terug te keren. Na nog een uurtje in de speeltuin Prins Bernhard- dal vertoefd te hebben, ging het weer over Zwolle en Steenwijk (nog even aan pm te eten en te drinken) huistoe. Om cl2 uur ongeveer arriveerde het gezelschap te Workum. In >Ons Gebouw” bracht de voorz. dank aan de chauffeurs, die op deze nel Amsterdam duchten en badder nei Hoorn. Ealk ken wol begripe, dot er dpr syn nemme opjoog mei de nemme fan syn geboateplak er by en so hete dy der fan Reiner Ottes Hinlopen. Dy femylje geeng ’t yn Holland heel gó, jè kómen al gaeuw yn ére. So héj Jacobus’n broer Klaes dy wad notaris yn Hoorn en letter te Alkmaar. Dy ys ek bekend as •skriuwer. En syn fear Jèalmer seet te Hoorn yn de stedelike rochtbaijk. (D‘ ore kear oer Jacobus sem). M. P. v. d. K. 200 gram kaas 50 gr. korstl. kaas 750 gram suiker enz. mooie en gezellige dag voor zoveel bezienswaardigs zorgden. Na met de Avondzang geëindigd te hebben, ging ieder welvoldaan huiswaarts. Zondag 3 Aug. 1947. Workum (R.-K.) Voorm. 7.30 uur Vroeg mis. 10 uur Hoogmis. Nam. 3.30 uur Lof. Workum (Herv.) Voorm. 8.30 en 10 uur ds C. C. H. de Loos van Parrega. ’s Avonds 7.30 uur ds A. de Jonge. (Doopsgez.) Nam. 5 uur ds G. de Groot. (Geref.) Voorm. 9 en Nam. 2 uur ds N. Buffinga van Rotterdam. (Bapt.) Voorm. 9.30 uur de heer H. Ploe ger (H.A.) Nam. 2.30 uur Lezen. Heidenschap (Herv.) Nam. 1.30 uur de heer B. Kuipers, Evangelist te Leeuwarden. (Geref.) Avonds 7 uur ds N. Buffinga van Rotterdam. Ferwoude (Herv.) Nam. 1.30 uur ds H. O. Molenaar van Halfweg. Gaast JHerv.) Voorm. 9 uur ds H. O. Mo lenaar van Halfweg. Hindeloopen (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds A. de Jonge van Workum. (Doopsgez.) Geen dienst. (Geref.) Voorm. Leesdienst. ’s Avonds 7.30 uur ds J. Scholten. Koudum (Doopsgez.) Voorm. 10 uur ds de Groot van Workum. Kampioenschap Skütsjesilen dit jaar op „De Fluessen”. Zoals we onlangs al publiceerden zullen op >De Fluessen de jaarlijkse wedstrijden van de gelijknamige zeil vereniging dit jaar een bijzonder karakter dragen, doordat op 13 en 14 Aug. het officiële kampioenschap in de klasse van de Skütsjes verzeild zal worden. Was het gewone skütsjesilen voor de toeschouwers al erg aantrek kelijk, dit jaar zal de spanning en de gezonde rivaliteit tussen de schippers ten top worden gevoerd om de aan dit kampioenschap verbonden blauwe wimpel van de Friese meren* te mogen voeren. Volgens het reglement moeten 3 wedstrijden gezeild worden en wel Woensdagochtend, Woensdagmiddag en Donderdagochtend. Bovendien wor den Woensdagmiddag wedstrijden ge organiseerd voor de B klasse Skütsjes en de diverse soorten jachten. Naar we vernemen kan dit jaar ook op een ^ink aantal buitenlandse toe schouwers gerekend worden, daar in de maand Augustus bij Galamadam- men een groot waterkamp met onge veer 300 man z’n tenten zal opslaan. Door een zeilliefhebber uit ’t Hei denschap werd ons vorige week een artikeltje toegezonden, dat o.a. tot belangstelling en zo nodig financiële steun voor deze *silerij< opwekte. Wegens plaatsgebrek kon dit toen niet meer opgenomen worden, maar wat deze wensen betreft menen we dat de schrijver wel gerust kan zijn. Z’n verzuchting dat ’t Heidenschap niet is ingericht om watersporters te herbergen en ze het nodige comfort te bieden, is minder gemakkelijk op te lossen en dat in dit opzicht bijv. >Eernewoude ver boven ons staat* zal ieder beamen. Niettemin de gun stige en prachtige ligging van ’t Hei denschap aan meren en poelen laat, wanneer de echte liefhebberij en een goed initiatief er is, nog vele moge lijkheden open. Druk reizigersvervoer tijdens de zomerse dagen. De 'zomertemperatuur,- waarvan we dit jaar bij herhaling profiteerden, heeft ontelbaren naar buiten gedreven. Voor al de bewoners van de grote steden ontvluchten de gloeiend hete straten, teneinde elders verkoeling te zoeken. Duizenden trokken in overvoJle treinen naar de badplaatsen en naar de bossen, Van de spoormensen werd deze dagen veel geëist, van vroeg tot laat waren zij in de weer om het enorme* vervoer te verwerken. Aan de loketten van de grote stations werd onder hoogspanning gewerkt mede dank zij het inleggen van extra treinen kon het vervoer vlot worden verwerkt. Het vervoer naar de badplaatsen nam weer de belangrijkste plaats in. De grafieken van dit vervoer zijn echte mooi weer-grafieken. Curven met uiterst grillig verloop, met hoogte- en dieptepunten, al naar gelang een stralende zon noodt tot strandbezoek of regen en wind het vreemdelingen verkeer parten spelen. Zon en zomer betekent voor tien duizenden genieten van zee en strand voor7 andere duizenden betekenen zij »er eeu extra schepje opgooien*, ten einde dit genieten mogelijk te maken. Postdaivennieuws. Zondag 27 Juli zijn de duiven van de P. V. »de Luchtbode* gelost te Deventer, met Noordenwind en hel dere lucht. Gelost om 8 uur, was de eerste duif om 9.57 binnen. Afstand 92 K.M., snelheid per minuut 789 M. Volgorde: Jaap Wiersma 1, 2, 11, 12;-R, Blom 3, 4, 5, 6, 7 Joh. Doo- per 8 T. Nijenhuis 9; M. J. Siemon sma 10, 13 IJ. Flapper 14. Dóór tussenkomst van R. Blom, Noord, Workum, zijn tot dusver ruim 20 verdwaalde duiven aan de recht matige eigenaars teruggezonden. Aan bovengenoemd adres kan men *de aangevlogen duiven ten allen tijde afgeven. Zeilwedstrijd Workum. Begunstigd door prachtig zomerweer en een stevige bries werd Zaterdag middag de derde puntenwedstrijd ge houden door de Zeil ver. Workum* op de Grote Gaast- en Zandmeer. De 16 M'a A klasse liet weer een van de mooiste starts zien. Winde kind* wist het eerst de boei te ronden ernstig bedreigd door de Sont II en Sam Sam. Sont II zag kans de leiding over te nemen en deze te behouden. Volgorde van aankomst: 1ste SontII, 2dé Windekind, 3de Sam Sam, 4de Anneke, 5de Dolfijn, 6de (buiten mede dinging) Markol. In de B klasse van de 16 M2 ers verschenen 5 deelnemers aan de start. In deze klasse werd een felle strijd geleverd door de kopgroep. Anneke kwam tenslotte als overwinnaar het eerst door de finish, gevolgd door Meeuw. Volgorde van aankomst1ste TYnneke, 2de Meeuw, 3de Luctor, 4de Njord, 5de Lytse Jan. In de gemengde klasse met 2 deel nemers was het de »Swan« welke als eerste aan de winlijn kwam, 2de werd Lytse Jouke. De stand is als volgt Wedstrijd Totaal 1ste 6i/2 67,16 15 147, 4 16 M3 klasse A Sont II, S Gaastra stuurman P. Gaastra Windekind, S. A. Visser 3 en 250 gram soda 800 gram brood 500 gr. rijst of kinder meel [uit rijst bereid] of kihderbiscuits. Bonkaarten MA, MB, MC, MD, ME, MF, MG 709 (Serie J) [bijzondere arbeid, a.s. moeders en zieken] 800 gram brood 250 gram boter 250 gram margarine of 200 gr. vet 5 liter melk 300 gram vlees 100 gram vlees 200 gram kaas 5 eieren 250 gram suiker enz. jam enz. Versnaperingskaarten enz. QB, QC 707 J—33 200 gr. chocolade enz. Versnapering of suiker enz. of 400 gram jam enz. J—36 100 gr. chocolade enz. Versnapering of suiker enz. of 200 gram jam enz. J16 diversen 250 gram waspoeder J—13 reserve J—16 reserve Wieren 47, 2 2 Te Amsterdam slaagde dezer dagen voor de acte Engels L. O. de heer H. Dijkstra, onderwijzer aan de de School met den Bijbel alhier. Dolfijn, S. J. Haagsma 3 Sam Sam, stuurman F. Robijns 2 Anneke, W. Valk Swift, H. S. Schaap Swift derde wedstrijd niet gestar/t. 16 M2 klasse B Anneke, W. Valkema 3 Meeuw, Joh. Dijkstra 5 67,4 2 1 1 J. S. Haagsma 3 11 Swalker en Twa Sisters derde wedstrijd niet gestart. Eerstvolgende puntenwedstrijd, te vens de laatste, 6 Sept, op de Oude- gaaster Brekken. De grote open wedstrijd zal gehou den worden op Donderdag 14 Aug. Beleefd verzoeken wij de leden-zeilers zich tijdig op te geven voor deze wedstrijd. WORKUM. Onze stadgenoot de heer M. Keuning, werkzaam bij de Administratie der Nederl. Spoorwegen te Leeuwarden, is met ingang van 1 Augustus overgeplaatst in gelijke functie naar Heerenveen. Rantsoenbonnen van nieuw model. Het Öentraal Distributiekantoor deelt mede, dat met ingang van 3 Augustus a.s. rantsoenbonnen van nieuw model in gebruik zullen worden genomen. De nieuwe bonnen zijn uitgevoerd in de kleuren rood met paars, blauw met paars en groen met paars. De tekst is gedrukt in zwarte letters en bestaat uit de aanduiding van hoe veelheid en artikel, alsmede de letter G, gevolgd door een getal. Deze bon nen blijven tot nader aankondiging geldig. De thans in omloop zijnde rantsoen bonnen der E-serie blijven geldig t/m 27 September a s. Eveneens blijven geldig t/m deze datum de rantsoenbonnen »een rant soen artikel BB* en »een rantsoen artikel BC«. De in omloop zijnde wisselbotmen blijven ook na 27 September tot nader order geldig. 800 gram brood 400 gram brood 125' gram boter 125 gram margarine of 100 gram vet 250 gram margarine of 200 gram vet 100 gram vlees 200 gram vlees 4 liter melk J03, J-05melk 7 liter melk J—01 diversen J—02 diversen J—03 diversen of chocolade enz. of 150Ö gram jam enz. 250 gram waspoeder en 250 gram soda 1600 gram brood 200 gram kaas 800 gram brood Bonkaarten KD, KE 709 (Serie J) 800 gram brood 250 gram boter 125 gr. margarine of 100 gram vet J11, J12 vlees 100 gram vlees J13, J15 melk 12 liter melk J—11 diversen J12 diversen J—13, J—14 250 gram suiker enz. of 2-1 chocolade enz. of500 gram jam enz. 3 Middenstands-examens. Vrijdag j.l. was de laatste dag waarop .de examens voor het Midden standsdiploma te Sneek gehouden werden; o.a. slaagden toen onze plaatsgenoten de heren J. Veldman, Tj. Walthuis, H. Wildschut en W. IJntema. Deze candidaten werden allen opgeleid door de Chr. Middenstands- cursus alhier (leraren de heren IJ. Wielinga en J. J. Huizinga). Voor het te Heerenveen gehou den Middenstandsexamen slaagden o.a. .onze stadgenoten de heren S. van der Meulen, P. van der Pal, P. O. Veldman en de dames J. van der Meulen en Gr. J. Veldman, allen leerlingen van de R.K. Middenstandscursus alhier. Mulo-examens. Vorige week werden te Sneek de laatste Mulo-examens gehouden, waar o.a. voor diploma A slaagden, onze stadgenoten de dames J. Gaastra, T. Nijenhuis, A. Robijns en H. Wildschut en de heren J. van der Goot, W; van der Tuin en Tj. Hengst te Gaast, leerlingen van de Bijz Ulo-school alhier, hoofd .de heer K. Meijer. Alle candidaten, die zich van deze school voor het examen opgaven, slaagden, wat zeer zeker een extra pluim waard is, ook voor school en leraren. Zeldzame vangst. -2- Eén van de vele alhier woonach tige Vissers, die bovendien veelal het zelfde beroep hebben als hun naam aangeeft, heeft eind vorige week een kolossale snoek bemachtigd. Op een waarschuwing van enkele jongens dat er in z’n nétten bij het stoomgemaal in de Workumermeer een geweldig spektajeel werd gemaakt, gelukte het nl. Pieter T. Visser om 't verschalkte snoekje op het droge te brengen. Het was een exemplaar van 120 cm, lang, niet minder wegende dan 20 pond, dus eentje die wel iets te vertellen had en tenslotte zeker had weten te ontkomen als 'm daartoe meer tijd was gegund. van de Landbouw- te Sneek werd o.a. AFD. GYMNASTIEK. Demonstratie der S. V. W. Zaterdag j.l. was het een belang rijke dag voor deze vereniging en in het bijzonder voor de Afd. Gymnas tiek die het aandurfde niettegenstaande dat deze afd. nog maar pas in de kinderschoenen staat (opgerieht 29 Jan. 1947), een uitvoering met eigen krachten te geven. Na de, opmars neemt mevr, Schaap- Bosscha, presidente der Afd. Gymn. het woord en heet allen hartelijk wel kom, in het bijzonder de genodigden. Degenen die hier- gekomen zijn om grote prestaties te zien zullen teleur gesteld worden, aldus spr., doch dit kan ook niet verwacht worden van deze jonge afd. Na deze korte maar pittige openingsspeech, geeft leider van Delden nog een kleine toelichting op het programma, dat vervolgens op vlotte wijze wordt afgewerkt. Over het geheel is er goed werk geleverd. Genoemd mogen worden boogbrug heren, brug dames en de hoepel- en knotsoefeningen. Al met al een gevarieerd programma en een geslaagde middag voor de S.V.W. De 80 M. snelloop vqor dames werd ge wonnen door mej. H. Molenaar. Bij de 100 M. heren was Maurits Kuipers de 100 M. heren de snelste, In haar kort slotwoord activeerde de presidente alle sportliefhebbers om lid te worden van de S.V.W. De vorige week mocht deze vereniging haar 361e lid inschrijven. Met vereende krachten op naar de 400. 27 Aug. a.s. hervat de S.V.W. haar trainings- en gymnastieklessen. Ieder die lid wenst te worden van de afd. voetbal, handbal of gymnastiek laat zich voor die datum inschrijven bij F. M. de Boer. AFD. VOETBAL. Ons le wis det vorige week twee overwinningen te behalen, n.l. Donderdag tegen Q.V.C. en Zaterdagavond een 62 overwin ning op de Sneeker scheidsrechters. Et is dien avond wel gelachen, doch behoorlijk spel werd niet vertoond. Het bestuur van de >S.V.W.«j afd. voetbal, meent goed te doen ook in dit sportnieuws alle leden op te wek ken om in de laatste weken die ons nog voor de nieuwe competitie resten, trouw op de trainings- en oefenavonden te komen. Vanavond half acht vindt er een oefenwedstrijd plaats voor ons le en 2e elftal. De gekozen spelers hebben alle persoonlijk bericht van het bestuur ontvangen, trouw op te komen, om met vereende krachten te trachten de kleuren van onze sport vereniging op waardige wijze te ver dedigen. Er wacht al onze elftallen een zware competitie die veel van onze jongens zal vragen. Zorg er voor dat jullie in conditie zijn en met de nodige ernst en toewijding jullie club willen dienen, tot verbetering van onze mooie voetbalsport. Zonder geldige redenen mag niemand op de training ontbreken. [Zie voor de opstelling de mededeling in het clubkastjej. Niettegenstaande er verschillende van onze beste spelers in militaire dienst zijn en gaan, kan de S.V.W. een woordje meespreken in de komende

Friso nl | 1947 | | pagina 1