I n I I OP EEN NOOOUITKERING door P. L. GÊRRITSE, Verkoop afbraak schiphuis. Toeiating Leerlingen Openbare Lagere School. 1 I I „HEB IK RECHT Prijs f 0.30 Gaastra's Boekhandel Nieuws- en Advertentieblad voor Workum en omliggende gemeenten tarief van een Jlmerikaan over Margraten I E I *3 Zaterdag 9 Aug. 1947 No. 32 70ste Jaargang U PREDIKBEURTEN OFFICIËLE MEDEDELINGEN J35 tabak BURGERLIJKE STAND GEVONDEN VOORWERPEN PLAATSELIJK NIEUWS Edwin P. Booth. per Plaatst Uw familieberichten Verschijnt eenmaal per week Uitgave: Fa. T. GAASTRA Bi. te Workum - Tel. 45 Postrekening 82259 Workum Van 30 Juli tot 7 Augustus 1947. Geboren: Pieter zv Willem Carol Lubberts en Jeltje Visser. Douwe Jarig zvJarig Dyk stra en Sjoerdtje Keur. Wesselina Gera Ita dv Hendrik Mulder en Grietje Schreuder. Gehuwd Albert Hamstra 24 jren Sybrigje de Jong 22 jr beiden te Workum. Arjen Bouwsma 29 jr dn Trijntje Kaspersma 25 jr beiden te Workum. Overleden: Gene. Inzending van advertenties uiterlijk Donderdagsmorgens Enkele portemonnaie’s met inhoud, een duimstok, een ring met drie sleutels, een kinderschoentje, een bankbiljet, eenactetas met visgereedschap, een dop van vulpen, een inlegvel van stamkaart. Workum, 5 Augustus 1947. De Opperwachtmeester, W. KELDERHUIS. Als voorlopige datum voor de alge mene jaarvergadering der S.V.W., is vastgesteld Vrijdag 29 Aug. a.s. HINDELOOPEN. Geslaagd voor de acte Nuttige Handwerken mej. Tj. Wijbrands alhier. Tabakskaarten enz. QA, QB, QC 707 J—31 tabak BONNENLIJST geldig van 10 t/m 23 Aug. ’47 Zoals vorige week werd gemeld, was onze plaatsgenoot de heer M. Keuning, werkzaam bij de administra tie der Ned. Spoorwegen te Leeuwar den overgeplaatst in gelijke functie naar Heerenveen, doch inmiddels werd die overplaatsing ingetrokken en is hij thans met ingang van 1 September benoemd bij de Hoofdadministratie der N. S. te Utrecht. KOUDUM. Geslaagd voor het tweede gedeelte tandheelkundig exa men te Utrecht, de heer A. U, Noor denbos. STAVEREN. De bekende firma Douwe Egberts te Joure heeft voor de wedstrijden van vracht- en beurt schepen, welke elk jaar op het Sneeker- meer gehouden worden, <§een zeer kostbare wisselprijs beschikbaar gesteld, en wel een zilveren vrachtscheepje, waarvan de lengte 40 cm. bedraagt. Het is vervaardigd door de zilverfabriek A. Hooykaas te Schoonhoven, naar tekening van Je Sneeker Joh. Olij en zal dit jaar verzeild worden op a.s. Vrijdag en Zaterdag 8 en 9 Aug. Vorig jaar was het ook al uitgeloofd, maar nog niet gereed. Onze plaatge- noot de heer C. Salverda met z’n schip »Twee Gebroeders» wist toen als eerste te eindigen en moet dit jaar deze wisselprijs verdedigen. Deze wis selprijs moet 3 maal achterelkaar of vijf maal in totaal gewonnen worden, voordat het scheepje definitief aan iemand toebehoort. Dit scheepje wordt tot zolang bewaart in het Fries Scheep vaart museum te Sneek, daar het te kostbaar en ook te groot is om bij de schipper aan boord bewaard te worden. De namen van de verschillende win naars zullen in het voetstuk gegraveerd worden. Bij de te Grouw gehouden zeil wedstrijden voor schütsjes wist onze plaatsgenoot de heer C. Salverda met »Twee Gebroeders» op de eerste prijs f 60.beslag te leggen. Fan aald Hielepen. Jacobus Hinlopen. II. fan de Fransen niks hewwe en woead de eed op ’e niije regéring nat dwaen. Dè feroordélen-ze him, om binnen trè dègen de sté üt te gaen. En ’n likj letter, wea ’t: binnen trè wiken de previnsje üt! Mar hy ys stol yn Utrecht bliend en jè degen ’m niks. Want er kómen ’n boel fór 'm op. De jünges, jin ’t by ‘m opfraige- léren weaden, geengen der-fór selfs nei de Franse génerael to. M. P. v. d. K. Zondag 10 Aug. 1947. Workum (R.-K.) Voorm. 7.30 uur Vroeg mis. 10 uur Hoogmis. Nam. 3.30 uur Lof. Workum (Herv.) Voorm. 8.30 en 10 uur. de heerW. G. de Jonge, evangelist, te Ter- wolde. ’s Avonds 7.30 uur ds A. de Jonge, Jeugddienst. (Doopsgez.) Voorm. 10 Uur ds G. M. Kosters, van Akkrum. (Geref.) Voorm. 9^en Nam. 2 uur ds N. Bufïinga van Rotterdam. (Bapt.) Voorm. 9.30 uur de heer H. Ploe ger. Nam. 2.30 uur Lezen. Heidenschap (Herv.) Nam. 1.30 uur de heer W. G. de Jonge, Evangelist te Terwolde Ferwoude (Herv.) Voorm. 9 uurdsJ.Haan- stra te Workum. Gaast (Herv.) Geen dienst. Hindeloopen (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds v. d. Brug van Tjerkwerd. (Doopsgez.) Geen dienst. (Geref.) Voorm. 9.30 uur ds J. Scholten. Nam: 2 uur Lezen. Koudum (Doopsgez.) Niet ontvangen. Bevorderd aan de R. H. B. S. te Sneek van de 2e naar de 3e klas de dames R. Focken en G. de Graaf, terwijl toegelaten werden tot de le klas mej. Gr. Focken en Egbert Brouwer, leerlingen van de o. 1. s. alhier. GAAST. Ds. M. P. van Dijk te Wemeldinge heeft het beroep naar de Geref. Kerk Gaast Piaam c.a. aange nomen. Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter kennis van de ouders en voogden, dat per 1 Septem ber 1947 nieuwe leerlingen kunnen worden toegelaten tot de openbare lagere school alhier. De kinderen moeten op 1 October a.s. de leeftijd van 6 jaren hebben bereikt. Aangifte bij het Hoofd der school, de heer Th. Breukelaar. Workum, den 30 Juni 1947. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. M. OPPEDIJK VAN VEEN. De Secretaris, VAN DER GOOT. Abonnementsprijsf 1.80 per halfjaar per post f2.— WORKUM. Bij de te Heerenveen gehouden Middenstandsexamens slaag de eind vorige week onze stadgenoot de heer S. E. IJdema, leerling van de R. K. Middenstandscursus a'lhier. No oer Jacobus sem. Dy libbe fan 1723 tot 1803. Yn 1746 •wad-er domeny te Sonnemaire yn Séland, yn 1748 te Goes en yn 1751 geeng-er nei Utrecht. Der yz-er bliend oen syn da to. Een ‘nfyftig jierhet-er der stinzen. Yn April 1803 wad-er emeritus (so ‘t se dot nêmje) en dè yz-er yn Juni der-op al stóand, 80 jier aid. .Yn 1795 het-er jitte heel hetbelibbe mei ’t patriotse stedelik bestier fan Utrecht. Hy wead ’n Oranjeman, móst Burgemeester en Wethouders van Workum zijn voornemens op afbraak te verkopen het schiphuis, staande bij de ingang van de wijk naar de gas-, fabriek. Vqorwaarden ter Secretarie verkrijg baar. Inschrij(biljetten vóór 14 Augustus a.s. ten gemeentehuize in te leveren. Workum, 7 Augustus 1947. Burgemeester en Wethouders voornoemd. W. M. OPPEDIJK VAN VEEN, De Secretaris, VAN DER GOOT. maar als ze naar school gaat en uit een dwarsstraat oversteekt, is ze in uw hand. Ze is zo speels I U moest haar thuis bezig zien in onze familiekring. Het is net kwikzilver. Hoe licht zal een levendig kind als zij plotselinge bewegingen doen ook op straat 1 Daar kan ik niet om en bij haar zijn. Ik moet nodig de kost verdienen, geld voor kleding, geld voor school. Daar om durf ik vragenhelp mij een beetje op haar passen. Rijdt voorzich tig Rijdt langzaam, vooral in de buurt van een school. Denk er vooral om, dat kinderen in hun speelsheid achter een parkerende wagen ineens te voorschijn kunnen komen. Om Godswil, overrijdt mijn kleine meid niet 1 de vlupht is IJ. Flapper 2, 13 Jaap Wiersma 3, 7, 11; R. Blom 4, 5, 6, 9, 12 M. J. Siemonsma 10. Voor a.s. Zondag staat Venlo 184 K M. op 't programma. Jubileum. f- 8 Augustus 1947 is het precies 60 jaar geleden dat onze stadgenoot de heer P. Eiling als jongen van 10 jaar het schoenmakersvak bij z’n vader ging beoefenen. Mei 1908 nam hij de zaak van z’n vader over en heeft die gedreven tot October 1943, toen hij, de nu gemoder niseerde zaak overdeed aan z’n zoon E. Eiling. De raad van »schoenmaker, houd je bij je leest» heeft hij intussen wel ter harte genomen, daar hij nog voortdurend werkzaam is in de schoen makerij, mede daardoor z’n zoon in staat stellend de uitgebreide klanten kring geregeld te bezoeken en de zaak op hooger plan'te brengen. Aan de nog zeer krasse oude heer onze gelukwensen. Nieuws s.v. „Workum”. AFD. VOETBAL. Morgenavond om 6 uur spelen onze Jun. B hun Se nederlaagwedstrijd tegen de jongens van Bakhuizen. In verband met de seriewedstrijden te Makkum waaraan ook Workum II deelneemt, speelt ons 2e morgenavond 7 uur een oefenwedstrijd tegen Bak huizen II. Door de vacantie kunnen morgenavond onze jongens niet volledig uitkomen, doch niettegenstaande dit, kan een spannende wedstrijd verwacht wore en. Volgende week Zaterdag gaan onze Jun. A en B naar Leeuwarden om deel te nemen aan de seriewedstrijden welke wotden georganiseerd door de v.v. Blauw Wit te Leeuwarden. Het kan oen mooie middag voor onze jeugd afd. worden. Waarschijnlijk vertrekken we 12 uur met de trein. Onze jongens krijgen zware tegenstan ders in Leeuwarden, doch wat er ook gebeure, toon dat jullie sportief zijn. De naam van onze S.V.W. is er mede gemoeid. Supporters zijn jullie Zater dag present, zowel in Leeuwarden als in Makkum waar ons 2e op 16 Aug. speelt Tot ziens op het voetbalveld. Met ingang van 1 September a.s. is benoemd bij de administratie der K. L. M, te Den Haag, onze stadge noot de heer D. M. van der Meer, die de eerste 4 maanden in het opleidiags- internaat te Wassenaar werkzaam zal zijn. Geslaagd voor het politié-diploma A de heer B. A. Vos te Den Haag, in de oorlogsjaren alhier woonachtig. 8 Bij de zeilwedstrijden te Sloten behaalde S A. Visser met Windekind» in de 16 M3 Eenheidsklasse de tweede prijs en F. Robijns met »Sam Sam» de derde, terwijl in de 16 M3 toer- klasse de «Njórd» van K. S. Bokma, Nijhuizum als eerste de finish passeerde. Postduivennieuws. Door de overstelpende drukte bij de spoorwegen konden de duiven van verschillende verenigingen niet tijdig te Arnhem aanwezig zijn, zodat de lossing een uur Huishoudschool Sneek. Aan de Huishoudschool te Sneek zijn o.a. geslaagd Huishoudschool- diploma 2-jarige dag- cursus: G. Meines, Hindeloopen. Opl. Hulp in de huishouding: Tj. de Vries, Hemelum. Landbouwhuishoudcursus; A.Bajema, A. Dijkstra en P. v. d. Weg, Koudum A. Bouwtna, Warns en M. de Vries, Scharl. Bevorderd werden in de dagcursus J. Feenstra, Molkwerum G. de Jong en P. Smits, Warns; E. Poeze, Hinde loopen en in de landbouwhuishoud cursusN. van derZijpp, Molkwerum. Met voetbal op ’t goede doel af! Was de v.v. Sneek de eerste club in ons land die een wedstrijd speelde ten bate van ouden van dagen en die meermalen met Sport en Lief dadigheid «-seriewedstrijden schitteren de resultaten behaalde, nu heeft deze club een nieuw initiatief genomen.dat navolging verdient. Op 15 Augustus zal Sneek I tegen Limburgia I, de club'die vorig jaar kampioen werd in afd. VI, een wedstrijd spelen ten bate van de Band NederlandIndië en Niwin. Het is zeker een goede gedachte op deze wijze mee te helpen onze jongens in Indië van radiotoestellen te voorzien of verzending van kerst pakketten mogelijk te maken. Ongetwijfeld zullen velen getuige willen zijn van deze wedstrijd om zodoende de v.v. Sneek in staat te stellen een flink bedrag voor onze soldaten bestemd, af te dragen. Mogen deze plannen tot voorbeeld strekken van het voetbalminnend Nederland, dat dan straks zou kunnen uïtroepen Oké, wij trappen mee Voor onze jongens overzee I Aangenomen mag worden dat de meeste Nederlanders belang zullen stellen in de volgende brief van Edwin P. Booth, professor in de kerkgeschie denis aan de Universiteit in Boston. De heer Booth is met zijn vrouw en twee zonen in November 1946 naar ‘Nederland gekomen om het graf van hun zoon in Margraten te bezoeken en zij hebben tot medio Juli in Maastricht verblijf gehouden. De vol gende brief geeft uitdrukking aan de gevoelens van wellicht iedere Ameri kaanse familie die getuige is geweest van de zorgvolle aandacht welke door het Nederlandse volk aan hunne ge liefde doden wordt gewijd. De brief van een Amerikaan. In November kwamen mijn familie en ik naar Nederland om een bezoek te brengen aan het graf van onzen zoon in Margraten. Sedertdien hebben wij ook vele van de tij delijke Amerikaanse militaire begraafplaatsen in Frankrijk, België, Luxemburg en Nederland be zocht. Hetgeen ik hier thans schrijf is bestemd voor hen te wier midden deze kerkhoven zijn gelegen. Deze maand keer ik naar de Ver enigde Staten terug en het is tjians voor mij de tijd om getuigenis af te leggen van mijn grote waardering. Ik meen uit naam te spreken van duizen- Amerikaanso families wanneer ik zeg la_ter plaats vond, n.l. 9 uur. De vogels werden gelost met Z.O. wind en heldere lucht. Het vertrek was zeer snel. De eerste duif bereikte een snelheid van 958 M. minuut. Het verloop van Nijenhuis 1, 8 Overlijdt mijn kleine meid met Een inwoner van Dallas, staat Texas (V.S.), schreef onder bovenstaande titel een ingezonden stukje, dat de gehele Amerikaanse dagbladpers is doorge gaan en, gezien het sterk oplevende autoverkeer in Nederland, bok in ons land volle aandacht verdient Deze inwoner, een klein kantoor mannetje schrijft: Vandaag is mijn kleine meid voor het eerst n^ar school gegaan. Zij heeft een blauw jurkje aan en draagt zwarte schoenen. Onder het middageten vertelde zij mij over alles wat zij had beleefd over den onder wijzer, die ogen in zijn rug heeft, over den kleinen jongen, op de eerste rij, die met zijn tong bijna bij zijn neus komt, ’s Middags nam ik wat vrij en heb met haar de A, de B en de C gerepeteerd. En een beetje ge rekend. Nu is het avond en ligt zij in haar bedje met haar pop in een arm geklemd. U zult haar zeker geen kwaad willen doen, is het niet zo? Ziet u, ik ben haar vader. Wanneer er iets stuk is aan haar pop, zijn we beiden bewogen, mijn dochtertje en ik; dan help ik wat ik kan, maar nooit was tot nu toe de pop helemaal verbrijzeld. Ik help haar altijd bij haar pop, dat kan ik ook doen, ik kan haar ook helpen, als zij zich in haar vinger heeft gesneden, Krijgt elke 65-jarige Nederlander per 1 October een premisvtije nooduitkeiing Wie niet Wie wel S Welk bedrag Naar welke normen g Raadpleeg de brochure, die over dit alles inlicht: directeur bureau Vereniging van Raden van Arbeid Naar schatting zullen 500.000 personen s voor hun leven maandelijks een hogere of lagere uitkering ontvangen. Ook voor een vlot verloop is het van be lang dat ieder op de hoogte is. Schaf U dit boekje aan Verkrijgbaar in Advertentietarief: tot 5 mm. 60 cent elke mm. meer 6 van buiten Friesland ,8 Contracten volgens algem, regeling 2 rantsoenen sigaret ten of kerftabak 2 rantsoenen sigaret ten of kerftabak Bon „Tabak J—32“ van de tabaks- kaart is niet aangewezen. Voor coupeuse slaagden onze plaatsgenoten de dames Hieke Roosje, Hieke Heins, Hennie Koornstra en Siebrig Ulferts Hoekema. Te Zwolle slaagde voor het ge tuigschrift van de Ned. Harmonium Examen-Commissie onze plaatsgenoot de heer Jac. Smits. Bedankt voor het beroep naar de Geref. Kerk te Putten op de Veluwe Ds. A. J. van Dijk, alhier. MOLKWERUM. Van de leerlingen opgeleid door den onderwijzer, den heer D. J. de Zee, alhier, slaagden op een na allen voor het middelstands- diploma. Onze plaatsgenote mej. K, A. Feenstra slaagde dezer dagen voor het diploma coupeuse. WARNS, 2 Augustus. Hedenmiddag had alhier op de weg Warns-Staveren een auto-ongeval plaats dat nog al wat materiële schade veroorzaakte. Van de richting Staveren kwam een wagen van den heer J. van der Horst van Hemelum, terwijl uit da richting Warns de heet A. Kuperus van Sta veren naderde. Juist in een nog al gevaarlijke bocht moesten de auto’s elkander passeren, wat gezien rem sporen nog al met een flinke vaart plaats had. De wagen? reden op el kander in en werden beide geducht gekraakt. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Met een kraan- wagen moesten de wagens worden weggevoerd. hoe wij van diepe dankbaarheid ver vuld zijn voor de fijngevoelige wijze waarop gij Uw eerbiedige zorgen wijdt aan de graven der onzen. Wij Ameri kanen zullen ons altijd verplicht blijven gevoelen jegens den zeer Eerwaarden Heer John Heuscher, pastoor te Mar graten en aan de vele anderen met hem, die oij ieder kerkhof hun mede burgers in hun waardering hebben doen meeleven. Het is een n^oeilijke taak voor een natie om dit sooit van hulde jegens een andere natie te betuigen en gij hebt dit op voortreffelijke wijze gedaan. Ook is het voor gemeenten, die over wegend Katholiek zijn, een delicate taak om de nagedachtenis te eren van mannen die vanhet Protestantse of Jóódse geloof waren. Ook hierin zijt gij ten volle geslaagd. Nu komt de tijd dat sommige Ame rikaanse families hun doden naar eigen land brengen. Gij zult ons in dit opzicht begrijpen. Gij zult de liefde voor het geboorteland kunnen begrijpen, het gevoel van vrede op de plaats waar de eigen doden begraven zijn, de diepe vertroosting weike menige moe der ontvangen zal wanneer zij zelf het graf van haar gevallen zoon bezoekt. Geen woorden van ons zijn toerei kend om U te danken voor de voort durende zorg die gij gedurende meer dan twee jaar aan onze doden hebt besteed. Het zal grote vreugde geven te weten dat gij een eerbiedig vaarwel zult toeroepen aan deze doden wan neer zij de lange reis naar het vader land aanvaarden. De vriendschapsbanden door U ge legd zijn hecht en van blij venden aard. Vele duizenden Amerikaanse families zullen zich dankbaar Uwe goede zorgen herinneren in Henry Chapello, Hamm, Epinal, St. James, Son, Molen hoek, Margraten en de dertig andere kerkhoven. Waar deze begraafplaatsen thans permanent zijn geworden zal Uw vriendschap ons niet verlaten en in de lange jaren hierna zullen uwe voet stappen een pad vormen van uwe huizen naar onze graven. Wij zijn hier gekomen om de plaat sen te bezoeken die in uw land afge- zpnderd zijn als een stukje Amerikaanse grond en wij gaan getroost weer naar het eigen land. Uit de grote tragedie van de oorlog blijven de lange rijen van kruisen en de ongetelde gebroken harten. Voor wat gij doet om voor deze kruisen te zorgen en de harten te vertroosten vraagt Amerika Gods zegen over u. Juli 1947. n i i——l I I I E I I tl I 1

Friso nl | 1947 | | pagina 1