Nieuws= en Advertentieblad voor Workum en omliggende gemeenten 985 26 BONNENLIJST 7Oste Jaargang No. 33 Zaterdag 16 Aug. 1947 PLAATSELIJK NIEUWS GEMENGD NIEUWS BURGERLIJKE STAND K—03 boter K—01 melk PREDIKBEURTEN 1.30 uur de heer l door C. Salverda met z’n schip Twee Plaatst Uw familieberichten in „FRISO”. Verschijnt eenmaal per week Uitgave: Fa. T. GAASTRA Bz. te Workum - Tel. 45 Postrekening 82259 642 K—21 brood K—21 boter K—22 boter K—01 boter K—02 boter K—01 vlees K—02 vlees K—01 algemeen K—01 diversen K—02 diversen K—03 diversen K—01 algemeen K—11 diversen Inzending van advertenties uiterlijk Donderdagsmorgens van van van 1. B. W. Tjerkstra 1 75.2. C. Sal verda f 60.3. L. Kool f 45.4. W. Pietersma f 30.5. A. Pietersma f 15.6. J. Sietema f 15.7. D. Blom f 15. Het kampioenschap werd behaald geldig van 17 t/m 30 Aug. ’47 FRISO. 1543 1_ _34'/s kg- paling kg. baars kg. blei kg. bot KOUDUM. Nuttige Handwerken mej. A. Visser Abonnementsprijs: fl.80 per halfjaar per post f2. WORKUM. Onze vroegere stadge noot de heer P. Wiersma, thans werk zaam als opzichter tekenaar bij de ge meentewerken in Hemelumer Olde- phaert Noordwolde. is benoemd tot assistent-directeur van gemeentewerken te Oppenhuizen (Wijbr.) Geslaagd voor Costumière. Onlangs slaagden voor Costu mière de dames: Jo de Vries, Annie Hansen, Agatha Flapper, Marie Vogel zang, Ida Ketelaar, Marijke Huitema, Tjitske Dijkstra, Minke IJpma, Suze Brandsma, Fetje Ketelaar en Suuske Ketelaar, deze werden allen opgeleid door de Eerw. Zusters van het St. Gertrudis-Gesticht alhier. Skütsje-silen. Vorige week Donderdag werd op het Ijsselmeer bij Lemmer een zeil wedstrijd gehouden voor skütsjes. De wedstrijd welke een spannend verloop had werd gewonnen door Nijverheid van A. Pietersma te Drachten, gevolgd door Twee Gebroeders van C. Salverda te Staveren. Zoals we vorige week schreven moest Salverda op het Sneekermeer z’n vorig jaar gewonnen wisselprijs, het zilveren vrachtscheepje, verdedigen tegen de 10 andere deelnemers die aan de start verschenen. En met succes, ook dit jaar wist Salverda met Twee Gebroe ders als winnaar uit de strijd te voor schijn te komen. Wanneer Salverda volgend jaar weer hetzelfde resultaat behaalt, is hij definitief eigenaar van het kostbare scheepje. Ruim 1 minuut na hem finishte B. Tjerkstra uit Hei denschap met z’n schip, dat dezelfde naam draagt, als de eerstaankomende. Verder werden nog op het Sneeker meer wedstrijden gehouden. Wanneer de wind weer iets verandert komen meestal weer anderen naar voren, daar het ene schip bij veel wind en het andere met weinig beter zeilt. In de A-klasse won Salverda nu de 4e prijs f 30.en B, Tjerkstra de 5e f20. In de A en B zeilerij die ook nog werd gehouden wist Salverda beslag op de 2e prijs te leggen. Ieder vist op z’n eigen manier. Om een snoekje te verschalken is soms heel wat vakkennis nodig. Dat het ook op een andere manier kan bewees de heer J Stijve uit Groningen met z’n schouw »Wilster». Zeilend op het Pikmeer helde de schouw door de straffe wind sterk over, zodat de fok water schepte, maar toen de boot weer recht kwam, ontdekten de inzittenden dat de fok als schepnet dienst gedaan had, want daar lag een snoek van 3 a 4 pond op de bodem van de boot te spartelen. We zullen eens afwachten of ook zeilliefhebbers uit onze omgeving tot dezelfde vismethode hun toevlucht zullen nemen. Gebroeders, stuurman K. v. d. Meulen, welke hierdoor de Oranjewimpel van de vereniging en de blauwe wimpel, aangeboden door den Weled. Heer W. Smits te Koudum won. De heer K. v. d. Meulen ontving de stuurmans- prijs terwijl de startmedaille in bezit kwam van A. Pietersma en de prestatie- prijs aan J. Sietema werd uitgereikt. D. Oppenhuizen won in de regen- boogklasse de eerste prijs, een wissel- beker beschikbaar gesteld door het gemeentebestuur van H.O.N. met Henderika2. Bruiser van R. A. v. d. Sluis, 3. Wardy van J. Priester, allen afkomstig van Sneek. De wisselbeker uitgeloofd door den heer J. de Bos te Galamadammen in de 16 M2 Eenheidsklasse kwam voor een jaar in het bezit van B. de Haan van Sneek met Dirk Tom 2. Aqua Birda van M. H. van Tok, Gouda3. Annie II van J. Both, Gouda; 4. Mar- jolijn van J. C. van Tienhoven, Gouda. In de klasse schouwen finishte als eerste Meerkol van F. F. Atsma2. Foarüt van S. van der Veen, beiden van Oppenhuizen. De Pampusklasse werd gewonnen door Ruiter van R.Reitsma, Witmarsum 2. Weerhaan van H. Bakker, Sneek. 16. M2 Toerklasse leverde voor Sont II eig. S. Gaastra, Workum een over winning op, gevolgd door Dolfijn van S. Haagsma, Oudega. Gemengde klasse1. Swalker S. Valkema, Oudega; 2. Schouw M. Pot Bakhuizen, 3 Kajuitjacht F. Amsterdam, Hindeloopen. K—04 diversen 125 gram koffie K—05 diversen 50 gram thee K—06 diversen 100 gram bloem of zelfr. bakmeel of kindermeel [niet uit rijst bereid] K—07 diversen 225 gram huishoud zeep of 180 gram toiletzeep K—08 diversen 250 gr. zachte zeep K—03 reserve 1600 gram brood K06 reserve 800 gram brood Bonkaarten KD, KE 709 (Serie K) K—11 brood K—11 boter K—12 boter Bevestiging en intrede. Zondag a.s, hoopt Ds. J. Haanstra Indisch predikant, thans met verlof alhier, die het beroep naar de Ned. Herv. gemeente van Lollum-Waaxens aannam, aldaar z’n intrede te doen, na bevestigd te zijn door Ds. J. van Leusden te Burgwerd. Ds. Haanstra heeft 4 maanden de Ned. Herv. Gemeente alhier gediend als hulpprediker in de vacature ont staan door het vertrek van Ds. J. van Veen naar Vroomshoop. Wanneer zich een voldoend aantal belangstellenden hebben opgegeven, zal er een bus naar Lollum rijden om de intrede bij te wonen. Bevestiging en intrede Ds. P. de Bruyn. De bevestiging en intrede van Ds. P. de Bruyn, Ned. Herv. pred. te Barger-Overveen, die het bercep naar hier aannam, is bepaald op Zondag 24 Augustus a.s. Naar wij vernemen heeft de kerke- raad der Geref. Kerk alhier welwillend het kerkgebouw afgestaan. Formulieren voor aankoop van bieten. Verschillende moeilijkheden de den zich vorig jaar voor bij de aan koop van bieten. Thans heeft de Friese Maatschappij van Landbouw formulieren uitgegeven, die bedoeld zijn als een schriftelijke bevestiging van de koop van bieten. Hierover werd onlangs een artikel geschreven in het «Friesch Landbouwblad». De bedoeling is om deze formulieren door de ver kopers te laten ondertekenen, waardoor hij ook het droge stofgehalte van de door hem verkochte bieten garandeert. Leden van de Friese Maatschappij van Landbouw die gebruik willen maken van deze formulieren, kunnen zich vervoegen bij het secretariaat van hun afdelingvoor Workum ten kan tore van den heer R. H. Jonkman. Postduivennieuws. Zaterdag j.l. is een begin ge maakt met de zg. navluchten, dit zijn vluchten voor jonge en oude duiven die dit jaar nog niet aan de vluchten hebben deelgenomen. Geklokt worden alleen de oude duiven en hiervoor is een wisselbeker beschikbaar gesteld. Het eerste station van lossing was Lemmer, waar de duiven 's middags 2 uur werden gelost. Zeer snel was het verloop der vlucht. Sj. Rekers 1 IJ. Flapper 2, 5; J. Wiersma 3, 4, 12; M. Siemonsma 6; Joh. Dooper 7, 8, 10; S. Wiersma 9: R. Blom 11; Fr. Sikkes 13. Zondag werden de duiven van >De Luchtbode» gelost om 8 uur te Venlo met Z. O. wind en heldere lucht. Af stand 184 K M. Hoewel volgens de radio het vertrek zeer snel was, kwamen de duiven hier traag en met groot tijdsverschil binnen. De eerste duif werd geklokt om 11.45 uur, ter wijl no. 2 een half uur later de reis volbracht had. De volgorde van aankomst was R. Blom 1, 2, 10, 11; M. J. Siemonsma 3,8; T. Nijenhuis 4,9; IJ. Flapper 5; J. Wiersma 6, 7, 12. Wedstrijd Zeilver. „Workum” 14 Aug. De jaarlijkse zeilwedstrijd van de Zeilvereniging >Workum< op de Zand- en Grote Gaastmeer, trof het wel bijzonder met het weer. Een prachtige zomermiddag met een flinke bries, zodat het talrijke publiek ten volle heeft kunnen genieten van de mooie zeilsport. Een veertigtal jachten had zich laten inschrijven voor deze wedstrijden. Jammer dat van de tien ingeschreven Regenboogjachten niet één opgekomen was. Dit was een teleurstelling vooral voor het bestuur van de zeilvereniging. Neen, heren regenboogzeilers, een dergelijke handelswijze is af te keuren en doet afbreuk aan onze wedstrijden. De uitslag was als volgt: Workum Van 6 tot 14 Augustus 1947. Geboren: Maria Baudina, dv Jacobus Boer- sma en Maria de Boer. Anna Maria dv Sijmen Weerstra en Hitje Veldstra. Johan nes en Otto zoons van Siebolt Visser en Anna Lageweg. Tjerkje dv Johannes Stei- ginga en Hiltje Zeldenrust. Gehuwdgene. Overleden: Klaaeke van den Akker,68jr, wed. van Romke Wiersma. K—-21 melk K--21 vlees K—22 vlees K—21 eieren K—21 kaas K—21 suiker of chocolade enz. of 500 gram jam enz. Versnaperingskaarten enz. QB, QC 707 K—33 200 gr. chocolade enz. Versnapering of suiker enz. of 400 gram jam enz. K—36 100 gr. chocolade enz. Versnapering of suiker enz. of 200 gram jam enz. De niet aangewezen bonnen van Serie J en de niet aangewezen bon nen van de bonkaarten 707 kunnen vernietigd worden. uur ds Bonkaarten KA, KB, KC 709 (Serie K) K—01 brood 800 gram brood K—02 brood 400 gram brood 125 gram boter 125 gram margarine of 100 gram vet 250 gram margarine of 200 gram vet 4 liter melk K—03, K-05melk 7 liter melk 100 gram vlees 200 gram vlees 120 gram spijsolie 200 gram kaas of 250 gr. korstl. kaas 1 ei 750 gram suiker enz. of chocolade enz. of 1500 gram jam enz. 16 M2 Eenheidsklasse 1. Aqua Birda, M. H. van Tok, Gouda 2. Anny III, J. Both, Gouda 3. Vlerk, R, Zaadstra, Drachten 4. Windekind, S. A. Visser, Workum Schouwen 1. Zeillust. M. Tromp Visser, Deventer 2. Meerkol, F. F. Atsma, Oppenhuizen 3. Foarüt S. B. v. d. Veen 16 M’ Toerklasse 1. Dolfijn S, J. Haagsma, Oudega (W.) 2. Sont II S. Gaastra, Workum stuurman P. Gaastra Gemengde klasse met handicap In deze klasse werd in de eerste route tijd opgenomen, zodat dehandicap vastgesteld kon worden. Het kan hierdoor zijn dat degene die eerst door de finish komt en meent zeer goed gezeild te hebben, toch buiten de prijzen valt. 1. Wilster, J. Grijpsma Lemmer, als 2e gefinisht. 2. Swan, J. S. Bokma Wor kum, als 4e gefinisht. 3. Twa Sisters, J. S. Haagsma Workum, als 3e gefinisht. 4e. Vagebond, P. Cnossen, Sneek, als le gefinisht. Nieuws s.v. „Workum”. Afd. VOETBAL. Zaterdag j.l. kregen de Workumer Jun.B met 41 voor de broek van Bakhuizen. Onze keeper maakte wel een paar foutjes waaruit twee doelpunten ontstonden, doch het spel van het gehele elftal was een teleurstelling voor ons. Of het kwam dat Workum met invallers speelde, of dat de vacantie jullie in de benen zit, we weten het niet, doch om behoorlijk partij te geven in Leeuwarden, op 23 Aug. a.s., zal er met veel meer vuur gespeeld moeten worden. Jullie evenals de Jun. A zullen het dien dag zwaar te verantwoorden hebben in Leeuwarden. Workum 2Bakhuizen 2. Deze wedstrijd begon zo aardig doch in de 2e helft was het gehele verband uit jullie elftal. Wanneer zullen jullie eens leren op je plaats te blijven staan Dat verwisselen van plaats was ook nu weer een verzwakking. Hij, die aanvoerder van dit elftal is, zal eerst zijn jongens hierop moeten wijzen. Met 42 toonde Bakhuizen zich de sterkste. Het is jammer dat we deze club het komende seizoen in onze compe titie missen, daar deze vereniging in de Zondagscompetitie gaat spelen. We hebben altijd prettige en sportieve wedstrijden tegen Bakhuizen gespeeld en wensen deze vereniging veel succes toe. Wedstrijden voor morgen. Allereerst gaat Workum 2 morgen naar Makkum op bezoek die i. v. m. de opening van het nieuwe sportter rein seriewedstrijden organiseert waar aan meewerken Makkum I, Hielpen I, Arum I en Workum II. Kwart voor drie is de off. opening van het terrein en om 3 uur moet Workum 2 direct tegen Makkum I. Het zijn geen gemakkelijke tegenstanders tegen wie Workum het moet opnemen en op succes durven we dan ook niet te rekenen. Alleen met de vaste wil van iedere speler om zich volledig te geven en met een groot enthousiasme zijn taak opvattende, kan behoorlijk partij gegeven worden aan onze tegen standers. Denk echter vóór alles aan een sportieve houding in Makkum. Sportiviteit gaat boven winst. Suppor ters 1 om half twee fietsen we van de markt. Ons le en de Jun. A gaan een vriendschappelijk tegenbezoek brengen in Heeg. Ónze Jun. A spelen tegen Heeg II gecomb. met enige Jun. A spelers. Na deze wedstrijd gaat Wor kum I de strijd aanbinden tegen H.V.C. I. Kunnen we ons Zaterdag avond verheugen in twee overwinnin gen Het zal wel al te mooi zijn om hierop te rekenen. 27 Aug. a.s. eindigt de vacantie van de leider der >S.V.W.< Dien dag starten we dus weer op nieuw. Het staat thans vast dat Workum I voor de komende competitie (aanvang 6 Sept, a.s.) in de nieuwe 4e klas K.N.V.B is ingedeeld. Van bevoegde zijde vernamen we dat de Groninger clubs waarbij we zijn ingedeeld geen >zwakke broeders» zijn. Er werd zelfs gesproken dat de kampioen uit die afd. op 2e klas K.N.V.B. peil staat. Ondanks de hoge reiskosten voor het komende seizoen kunnen het voor ons le leerzame wedstrijden worden en voor donateurs en voetballiefhebbers prettige wedstrijden om te zien. Nieuwe donateurs kunnen zich nog vóór 1 Sept, bij één der bestuursleden melden. Hierdoor krijgt U vrij entrée bij alle wedstrijden en feestavonden. De S.V.W. rekent op U I De strijd tegen de Coloradokever mag niet verslappen. Da coloradokever, die >vreet aan, oogst en deviezen» kan zich zeer snel voortplanten. In ons land treedt slechts één generatie op, maar het is zeer wel denkbaar, dat het insect zich aan ons klimaat zal aanpassen, als het ge legenheid tot vestiging zou kunnen krijgen. Dan zouden er zich twee ge neraties kunnen ontwikkelen. In war mere streken komen er zelfs drie generaties in één jaar voor. In het Nederlandse klimaat geeft één kever- paar per zomer circa 50.000 nakome lingen. Het spreekt dus wel vanzelf, dat de bestrijding van de colorado kever geen ogenblik mag verslappen. Het is vooral van groot belang de thans verschenen jonge kevers te ver nietigen. Het nieuwe geslacht kan immers de oorzaak zijn van versprei ding van het gedierte in het volgende voorjaar en daardoor van aantasting van het gewas op de velden. De coloradokever vormt nog altijd een gevaar, zowel voor onze teelt van consumptie- en pootaardappelen als voor onze export van agrarische pro ducten in het algemeen. Mede dank zij de intensieve bestrijding zijn in Nederland goede resultaten bereikt, maar het gevaar blijft dreigen en eist behalve de grootste waakzaamheid, actief optreden. De Overheid streeft er met alle middelen naar om de kever uit de Nederlandse landbouw te werenin het welbegrepen eigen belang van land en bedrijf mag zij de grootste medewerking bij de bestrijding ver wachten. Doodt de kever, vernietigt het insect door bespuiting van het gewas op de bekende wijze. Bon voor fietsbanden aangewezen. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat van 10 Augustus t.m. 30 September a.s. op de bon C 26 van het bewijs van inschrijving voor fiets banden, B I 606 voor vervanging van fietsbanden een toerbuitenband wordt beschikbaar gesteld. Deze band kan rechtstreeks op bon C 26 worden gekocht. Men behoeft deze bon dus niet bij de distributie- dienst in te wisselen tegen een ban denbon. alhier. Zeilwedstrijd „De Fluessen”. Woensdagmorgen werd een aan vang met een wedstrijd voor beurt en vrachtschepen gemaakt, met als uitslag: 1. Twee Gebroeders van C. Salverda, Staveren2. Jonge Jan van J. Sietema, Oostermeer3. Ale van W. Pietersma, Drachten; 4.Nijverheid van A. Pietersma, Drachten5. Vier Gebroeders van D. Blom, Hindeloopen 6. Twee Gebroeders van B.W.Tjerkstra, Heidenschap en 7. Drie Gebroeders van L. Kool, Nijega H.O.N. In de middagwedstrijd was de uit slag1. J. Sietema; 2. C. Salverda; 3. A. Pietersma4. B. W. Tjerkstra, 5. D. Blom; 6. W. Pietersma; 7. L. Kool. Donderdagmorgen werd de laatste wedstrijd gehouden, met als uitslag Zondag 17 Ang. 1947. Workum (R.-K.) Voorm. 7.30 uur Vroeg mis. 10 uur Hoogmis. Nam. 3.30 uur Lot. Workum (Herv.) Voorm. 8.30 en 10 uur ds A. de Jonge, (H. Doop), 's Avonds 7.80 uur ds. W. v. Hoogevest van Warns. (Doopsgoz.) Geen dienst. (Gsref.) Voorm. 9 en nam. 2 uur Cand. B. Mees ten Oever, theol. student, Wilnis. (Bapt.) VOORM. 9 UUR de heer H-. Ploeger. Nam. Geen dienst. Heidenschap (Herv.) Nam. 1.30 A. de Jonge, (H. Doop). Ferwoude (Herv.) Voorm. 9 uur ds ds. L. Blok van Kampen. daast (Herv.) Nam. Tynstra van Makkum. Hindeloopen (Herv.) Voorm. 9.30 uur Lezen. Nam. 1.30 uur ds C. C. H. de Loo» van Parrega. (Doopsgez.) Nam. 3 uur ds W. Breer van Warns. (Geref.) Voorm. 9.30 uur Lezen. Avonds 7.30 uur ds J. Scholten. Koudum (Doopsgez.) Geen dienst. Advertentietarief: tot 5 mm. 60 cent elke mm. meer 6 van buiten Friesland 8 Contracten volgens algem. regeling 800 gram brood 250 gram boter 125 gr. margarine of 100 gram vet K13, K15 melk 12 liter melk K11, K—12 vlees 100 gram vlees 120 gram spijsolie 100 gram kaas of 125 gr. korstl. kaas K12 diversen 1 ei K—13, K—14 250 gram suiker enz. of diversen chocolade enz. of 500 gram jam enz. K—15 diversen 450 gram huishoud zeep of 360 gram toiletzeep K—16 diversen 250 gr. zachte zeep K—17 diversen 500 gram bananen [voorinlevering] K—13 reserve 800 gram brood K14 reserve 100 gram bloem of zelfr. bakmeel of kindermeel [niet uit rijst bereid] K16 reserve 600 gram bloem of zelfr. bakmeel of kindermeel [niet uit rijst bereid] K—17 reserve 250 gram zachte zeep Bonkaarten MA, MB, MC, MD, ME, MF, MO 709 (Serie K) [bijzondere arbeid, a.s. moeders en zieken] 800 gram brood 250 gram boter 250 gram margarine of 200 gr. vet 5 liter melk 300 gram vlees 100 gram vlees 5 eieren 200 gram kaas 250 gram suiker enz. FERWOUDE. De Geref. Jongelings- en Meisjesver. van Gaast en Ferwoude maakten per autobus een reisje naar Amersfoort. Het rijden in electr. auto's, speeltuin e.d. gaf veel vermaak. Ook Arnhem werd bezichtigd, evenals de Woestehoeve, Grebbeberg en Ouwe- hand’s dierenpark te Rhenen. Al met al konden ze op een prach tige dag terug zien, toen ze half één weer in eigen plaats gearriveerd waren. Concours-hippique St. Nicolaasga. Begunstigd door fraai zomerweer, een enorme belangstelling en een prachtige collectie paarden, werd Za terdag een concours-hippique gehou den te St. Nicolaasga. O.a. werden door deelnemers uit onze omgeving de volgende prijzen behaald. Eenspannen tuigpaarden nieuwe lingen. 4 Adolfzoon, Gebr. Geerlings, Workum. Eenspannen fokmerries Fries ras, 4 Corrie, J, de Bos, Galamadammen. Eenspannen fokmerries tuigpaarden ingeschreven in warmbloedstamboek, 4 Fidoke, Gebr. Geerlings, Workum, 6 Donna Bella, A. Gaastra, Workum. Eenspannen tuigpaarden Fries ras, limietklasse, 1 Corrie, J. de Bos, Ga lamadammen. Eenspannen tuigpaarden Fries ras, gespannen voor beugelsjees en gereden door heer in Fries costuum, open klasse, 2 Corrie, J. de Bos, Galama dammen. In rubriek tweespannen Fries ras, gespannen voor beugelsjees, heer en dame beide in Friescostuum, behaalde Corrie van J. de Bos de 5e prijs, met Haiske van A Wiersma te Folsgare. HINDELOOPEN. In de week van 2 t.e.m. 8 Aug. werd alhier aangevoerd 1543 kg. snoekbaars a f 1.10 p. kg. a f 5.40 p. kg. a f 0.54 p. kg. a f 0.22 p. kg. a f 0.78 p, kg. Geslaagd voor de acte zeep of 360 gram toiletzeep K—17 diversen 500

Friso nl | 1947 | | pagina 1