H c c c D In 26 27 28 39 Nieuws- en Advertentieblad voor Workum en omliggende gemeenten fa-Simon Joastra *lPorkum Reizigers, L I j Zaterdag 23 Aug. 1947 No. 34 70ste Jaargang PREDIKBEURTEN J. K—31 tabak M.: K—32 tabak J.: K35 tabak M.: uur BURGERLIJKE STAND M. J. J. M. gïib PLAATSELIJK NIEUWS ABONNEERT U OP „FRISO” ROMKEMA'ï Inzending van advertenties uiterlijk Donderdagsmorgens J. M.: J.: M.: J. RIJWIEL ZAAK WORKUM BONNENLIJST Voor het tijdvak van 24 Augustus tot en met 6 September Workum Van 14 tot 20 Augustus 1947. Geboren: Murkje IJtje, dv. Willem Seven- sma en IJtje Reitsma. Gehuwdgene. OverledenFrans Vrolijk, 52 jr echtg. van Jantje de Boer. k Jan-ome het twyntig jier yn d’ öst fekead en ys no wur ’es yn Hylpen. Hy seket de femylje op. So komt er ek ’es ’n kear by Maeike, syn nicht. Hy het ’t Hilepes jitte nat fejetten. Nei ’t g’ndei-sizzen praetje-ze oer de bon. Uit voorraad leverbaar Tabakskaart QA, 707 1 rantsoen sigaretten of kerftabak 1 rantsoen sigaretten of kerftabak 2 rantsoenen sigaret ten of kerftabak Op het concours te Giekerk behaalde de heer F. Draaijer alhier in rubriek Fries ras, eenspannen tuig- paarden limietklasse f 500.de 3e prijs met Afke. Geldige Bandenbonnen Verschijnt eenmaal per week Uitgave: Fa. T. GAASTRA Bz. te Workum - Tel. 45 Postrekening 82259 Abonnementsprijs: f 1.80 per halfjaar per post f2. ilIWIN Nieuws Biljartdemonstraties voor de NIWIN Bij haar streven om ook de sport wereld in te schakelen bij de verzorging van de militairen overzee, ontmoet Tie NIWIN allerwege gulle medewerking. Vele bekende sportfiguren stellen hun tijd en talent beschikbaar om op hun wijze de goede, nationale zaak van de welzijnsverzorging te steunen, en zo heeft ook de Europese kampioen biljarten cacre 45/2 P. J. v. d. Pol zich bereid verklaard om gratis demon straties te geven ten bate van de NIWIN actie. HEIDENSCHAP. De collecte ten bate van Zeilvereniging «DeFluessen» bracht hier het flinke bedrag van f 251.50 op, waarmee de Heiden- schapsters hun meeleven met de mooie zeilsport dus wel spontaan demon streerden. Dezer dagen slaagde voor Cou peuse mej. Nel Deinum te Heiden schap. HINDELOOPEN. Geslaagd voor Hoedenmodiste mw, J. GerlsmaAm sterdam alhier. Sedert i8p GetreHHeu wij 3e fijnste koffie uit verre laaien Het kan voor Uw medereizigers ern stige gevolgen hebben. Klap de armleuningen in de tweede klas op, wanneer U zit en Uw mede reizigers moeten staan. Leg Uw voeten niet op de banken, er moeten straks andere mensen op zitten. Postduivennieuws. De navlucht op j.l. Zaterdag vanaf Wolvega had een verrassend verloop. Daar het hoofdzakelijk pas over ge wende volgels betrof, verwachtte men een onregelmatige thuiskomst. Deze berekening faalde en mede doordat de duiven ruim 10 minuten eerder waren gelost dan overeengekomen was, zaten verschillende vogels al in het hok voor de eigenaars hierop bedacht waren. De snelheid van de eerste duif was bijna 1100 meter per minuut. De volgorde wasM. J. Siemonsma 1 Fr. Sikkes 2, 11 Jaap Wiersma 3, 6, 9Sj. Rekers 4IJ. Flapper 5, 10 S. Wiersma 7, 8; Nijenhuis 12, 13 en R. Blom 14. Te Roermond zijn de duiven Zon dagmorgen om 9.50 uur gelost met Oostenwind en warm zonnig weer. De afstand bedroeg 204 K.M. Hoewel het vertrek zeer snel was. kwamen de duiven traag en onregelmatig binnen. De eerste duif was binnen om 2.17 uur (eig. J. Nijenhuis), met een ge middelde snelheid van 764 meter per minuut. Slechts 5 duiven zijn binnen de vastgestelde tijd geklokt. De volg orde van deze vlucht wasJ. Nijen huis 1, M. J. Siemonsma 2, R. Blom 3, Jaap Wiersma 4 en IJ. Flapper 5. Als laatste van deze serie vluchten staat voor Zondag Maastricht op het programma vermoedelijk lossing om 7 uur. kent hem niet terug.. Iso weti huppen wy kuttep! HEMELUMER OLDEPHAERT c.a- Aangesteld als volontairs te secre tarie dezer gemeente de dames Mettje Menger te Warns en Jacoba Grietje Visser te Koudum. Benoemd tot opzichtertekenaar bij de Gemeentewerken H.O.N. de heer J. Klaassen te Hilversum. KOUDUM. Geslaagd voor costumière mej. M. Tjalma alhier. GALAMADAMMEN. Corrie van de heer J. de Bos alhier, kreeg de 3e prijs toegewezen in rubriek Fries ras open klasse, op het concours te Giekerk. MOLKWERUM. Benoemd tot 2de kaasmaker aan de zuivelfabriek te Nijega H.O.N. de heer Jan van Dijk alhier. nieuws schreven start de s.v. «Workum» a.s. Woensdag weer met al haar lessen op de gewone uren. AFD. HANDBAL. Deze afd. is van plan op Zaterdag 6 Sept. a.s. een handbalseriedag te organiseren. We spreken de wens uit dat ze hierin mag slagen. Uitnodigingen zijn verzonden aan verenigingen uit Leeuwarden, Sneek en Koudum. Ook voor het 2e elftal zal een wedstrijd worden vast gesteld. Zij die als lid tot deze afd. wensen toe te treden geven zich zo spoedig mogelijk op bij F. de Boer, penningm. »S, V. Wopdat twee goed getrainde elftallen straks in de com petitie kunnen uitkomen. Dames, meldt je dus ten spoedigste. ZEER BELANGRIJK BERICHT I De s.v. «Workum» is voornemens op Koninginnedag weer twee zeer be kende voetbalelftallen te engageren. De strijd zal op het Groene Strand gestreden worden. De «inboorlingen zijn reeds maanden met succes bezig om onder deskundige leiding een nieuw systeem op te bouwen, om hiermede de op revanche beluste «eigen teelt» te weerstaan. Een 2e overwinning zou voor e.g. club betekenen een mogelijke afvaardiging naar de Olympische spelen 1948. Het bestuur der s.v. «Workum» heeft reeds een baggermolen eu zand zuiger gechartert om de toegangsweg naar haar terrein te verbreden in ver band met de te verwachten overwel digende belangstelling. Koninginnefeest. Van de zijde van het Oranje- comité deelt men ons mede, dat het Koninginnefepst, daar 31 Augustus op een Zondag valt, dit jaar zal worden gevierd op Maandag 1 Sep tember. Met het oog op de moeilijk heden in Indië, waar nog’ steeds «onze jongens» het hoogste offer brengen, spreekt het vanzelf dat de viering van H.M.’s verjaardag waardig en sober dient te worden gehouden. Het Oranje-comité heeft daarmede bij de opstelling van het programma, gerekend, ’s Morgens zal door de schooljeugd op de Markt een zang- hulde ten gehore worden gebracht, waarna de bekende optocht door de stad wordt gehouden. ’s Middags zijn ^oor de kinderen wedstrijden en andere attracties geor ganiseerd op het vroegere N. A. D.- kampterrein. Daarna volgt de reeds traditioneel geworden «Loop door Workum», waaraan zowel door dames als heren kan worden deelgenomen. Verder staat nog een voetbalwed strijd tussen veteranenelftallen op het programma, die ongetwijfeld evenals de vorige keer, niet over gebrek aan belangstelling zal hebben te klagen. In ons volgend nummer kunnen wij onze lezers hierover, naar wij vertrou- 1 wen, wel meer vertellen. ’s Avonds volgt dan nog de opvoe ring van een openluchtspel «Fryske bylden en klanken» van de bekende Friese schrijver IJ. C Schuitmaker. Aan de voorbereiding van deze opvoering 1 wordt thans krachtig gewerktde hoofdrollen en de regie zijn ongetwij feld in bekwame handen, zodat ver wacht mag worden dat, al is de tijd van voorbereiding wat kort, Workum met een uitvoering voor de dag zal komen, die er zijn mag. Wanneer het weer die dag medewerkt, zal men on getwijfeld op een goed geslaagde viering van de 67e geboortedag van onze Koningin kunnen terugzien. -- Ongeval bij kinderspel. Toen Zaterdagmorgen de kinde ren van den heer N. H. op het Dwars- noord speelden, kreeg het 8 jarig dochtertje een smeulende lisdodde of zgn. «doerebout» (rietsigaar) in ’toog. Op doktersadvies werd onmiddelijk te Sneek een oogarts geraadpleegd, die gelukkig constateerde dat geen ernstig letsel was bekomen, zodat dit ongeval vermoedelijk geen schadelijke gevolgen zal hebben. Veekcuring op 11 September. In verband met de grote Land bouwtentoonstelling, wélke eind Sep tember te Leeuwarden wordt gehouden, zal de jaarlijkse fokveekeuring hier niet op de 4e Woensdag in September plaats vinden, doch is deze vervroegd op Donderdag 11 September. Uit gaande van de Krite Workum van de Fryske Lanbou Stifting zal evenals vorige jaren de deelname zeker niets te wensen overlaten en voor ’t overige weten we dat geheel Workum deze dag weer met opgewektheid gaat meevieren. Nieuws s.v. „Workum”. Het was Zaterdag j.l. een drukke dag voor de S. V. W. Allereerst de seriewedstrijden in Makkum, ter gele genheid van de opening van het nieuwe terrein, voor welke wedstrijden ons 2e o.a. was uitgenodigd. De s.v. «Makkum» mag trots zijn op zulk een terrein, dat een felicitatie waard is voor het actieve bestuur en leden van de nog jonge S. V. M. De s.v. «Workum» wenst jullie veel overwinningen en promotie toe op dit terrein. Dat jullie tot goede prestaties in staat zijn, konden we deze middag zien, door als le te eindigen. De uitslagen van de wedstrijden waren als volgt: Workum IIMakkum I 04, Arum IHielpenI 23, Workum IIArum I 3— 9, Hielpen IMakkum I 01. le prijs Makkum, 2e prijs Hielpen, 3e prijs -j- hoogste score en snelste doelpunt Arum, 4e prijs Workum II. Workum I en Workum III (comb, met Jun.) speelden vriendschappelijke wedstrijden tegen Heeg I en II (comb, met Jun.) Workum III verloor met 50, doch ons le wist H.V.C. I een 32 nederlaag toe te brengen. Morgenmiddag om half één vertrek ken onze Jun, A en B per auto naar Leeuwarden om deel te nemen aan het jeugdtournooi van de v.v. «Blauw Wit ’34» te Huizum (zie programma en opstellingen in het clubkastje). Kans op sucses Gezien de zware tegenstan ders neen 1 Doch misschien hebben onze jongens andere plannen en staat hun de overwinning, uit een vorig seizoen behaald op dit tournooi, nog voor ogen. Jongens, het beste beentje vóór een ieder weet zijn plicht: Spor tiviteit naast vurig spel. Gaan er nog ouders of supporters mee met de auto, om in L’warden onze elftallen te zien spelen Welkom 1 Half één dus present. Zoals we reeds in het vorige sport- erop, en v betaald, afstaan Er wordt wel degelijk op gelet. Maar ook hier geldt weer, dat de conduc teur meer heeft te doen dan voor kindermeisje spelen en hij laat het dus vaak aan de beleefdheid van de ouders over of er een plaats vrij ge maakt zal worden. Vele reizigers hebben de onhebbe lijke gewoonte met de voeten op de bank tegenover hun zitplaats te gaan zitten, anderen scheppen er genoegen in lege flessen, papier en brandende cigaretteneindjes eenvoudig uit het raam te gooien. Weinigen bedenken daarbij, dat deze voorwerpen vaak in de volgende coupés terecht komen. In de tweede klas weigeren vele de armleuningen op te klappen, opdat er meer plaats komt. Zo zouden wij nog een poosje door kunnen gaan, maar alles komt per slot van rekening op hetzelfde neer. De medewerking van het reizend publiek is in een bedrijf als dat der Spoor wegen absoluut onmisbaar. Een groot deel van de reizigers verleent deze medewerking, vooral zij die dagelijks van de trein gebruik maken. Zij erge ren zich aan het onaangename op treden van hun medereizigers Maar zij ook zijn het speciaal, die zich tot de Spoorwegen wenden en erop aan dringen, dat er strenge maatregelen genomen zullen worden. Enkele hebben spontaan aangeboden een corps vrijwilligers te vormen om eindelijk aan de onaangenaamheden paal en perk te stellen. Een aanbod, dat niet kon worden aanvaard. Want de Spoorwegen hopen nog altijd, dat de mensen, die zich misdragen, het verkeerde van hun handelingen zullen inzien en uit zichzelf tot verbetering zullen komen. Slechts op deze wijze zal het moge lijk zijn tot betere verhoudingen te komen. Ons volk is niet gediend van strenge politiemaatregelen en spionnen en de aanstelling daarvan zou wellicht precies het tegenovergestelde resultaat hebben. Daarom blijven de Spoorwegen in de eerste plaats de medewerking van de reizigers zelfvragen. Het reizen wordt zoveel gemakkelijker en aange namer, wanneer met wat inschikkelijk is. Daarom Rook niet in niet-rook coupé’s. Er is ruimte genoeg waar roken is toe gestaan. Sta, als je nog jonge benen hebt, je plaats af aan een oudere reiziger en laat nooit vrouwen met baby’s staan. Dan hoef je je niet te schamen. Tracht niet door een tweede klas eerder in een derde klas rijtuig te komen dan anderen, die al lang staan te wachten. Het lukt veeal toch niet en het is onsportief. Wacht met instappen tot de aan komende reizigers de trein hebben verlaten. Ieder verstandig mens weet, dat dit de enige mogelijkheid is om alles vlot te doen verlopen en onenig heid te vermijden. Gooi geen voorwerpen uit de ramen. n Hylper praetjen (I.) spilet al somöai meijerre dokke en jo prebéret al om yn ‘e kroeke te staen. Jo ys gó fóalik. Mar wur-om goelt dy jonge so? Hyskreauwt of er femodde wod Ja, jy mutte tynke, hy yé nat rocht gó en no wol-ef yn ‘t krot. Jo graet faan ken dy seker al hèalpe yn ‘e hüshaalding Jawol. Jo ys jitte ma trottinjier en al hest krekt so graet as yk. Jo rond altiten te haken of te breidjen. ‘t Ys móai dot s‘op ‘e skoele jin dyngen lére kenne. En èrpelskylje, de taffel dwaen, op ‘e likjen pasje en al so. Der he ‘k al danich genot fan. D‘ore twa binne no nei deskoele,mar jin begonne ek al mei te hèalpen. En de joenges? (Df ore kear mear.) P. v. d. K. WORKUM. Naar we vernemen zal de nieuwe Herv. predikant Ds. P. de Bruyn a.s. Zondag alhier bevestigd worden door Prof. Dr. G. C. van Niftrik van Amsterdam. De diensten worden in de Geref. kerk gehouden. Zondag 24 Aug. 1947. Workum (R.-K.) Voorm. 7.30 uur Vroeg mis. 10 uur Hoogmis. Nam. 3.30 uur Lot. Workum (Herv.) Voorm. 10.30 uur Prof, dr. G. C. van Niftrik van Amsterdam. (Bevestiging van ds P. de Bruyn). ’s Avonds 7.30 uur ds. P. de Bruyn [in trede]. Beide diensten in de Geref. Kerk. (Doqpsgez.) Nam. 5 uur ds G. de Groot. (Geref.) Voorm. 8.30 en nam. 2 ds N. Buffinga van Rotterdam. (Bapt.) Voorm. 9.30 uur lezen. Nam. geen dienst. Heidenschap (Herv.) Nam. 1.30 uur ds A. de Jonge. Ferwoude (Herv.) Voorm. 9 uur de heer Tijmstra van Makkum. Gaast (Herv.) Nam. 1.30 uur ds L. Brink. Hindeloopen (Herv.) Voorm. 9.30 uur Lees- dienst. Nam. 2 uur ds van Hoogevest van Warns. (Doopsgez.) ’s Avonds 7.30 uur ds G. de Groot van Workum. (Geref.) Voorm. 9.30 uur ds J. Scholten. Nam. 2 uur Lezen. Koudum (Doopsgez.) Onbekend. J(an): Ho fulebonhewwejimmewol? M(aéike): San. Trè fantjes en fèuwêr joenges. Ho, no! Het sizze jy? Yk sis fan no, no Ho no so Do’s ’n heel stel. Jin kenne meinem het op! Och ja. Hir wea lesten ’n man dy séjJè soedeni jy d‘ aren fan ‘t haad frette. Wy mutte ma tynke: ho mear meensken, ho mear nocht. Dot lik fantjen jo lakket hyltyd tjian ós. Ys jo al ‘n jier? M.Né, jo ys krekt trèfèansjier. Jo Advertentietarief: tot 5 mm. 60 cent elke mm. meer 6 van buiten Friesland 8 Contracten volgens algem. regeling het zijn ook Uw Spoorwegen Vele reizigers zitten tegenwoordig vol klachten over het reizen per trein. En die klachten zijn doorgaans heel gegrond. De actiefste klagers klimmen in hun penhouder en schrijven boze brieven aan de Nederlandse Spoor wegen, Immers het zijn toch hun spoorwegen l Natuurlijk zijn het hun spoorwegen. Wanneer alle Nederlanders er zo over dachten, zou het aantal klachten tot nul teruglopen. Want zo goed als alle klachten vinden oorzaak in het onhebbelijk optreden van mede reizigers. Waarom wordt het rookverbod in de daarvoor aangegeven coupé’s zo slecht gehandhaafd Waarlijk niet door gebrek aan ac tiviteit van het treinpersoneel. In de afgelopen maanden zijn honderden processen verbaal tegen overtreders opgemaakt. Dat er niettemin velen duorglippenieder die regelmatig reist kent de oorzaak. De overtreders van het rookverbod worden door mede reizigers tijdig gewaarschuwd, wanneer een conducteur nadert en de sigaar of cigaret verdwijnt of wordt gedoofd totdat de contróle is geschied. Een conducteur kan nu eenmaal niet voort durend door de trein op en neer blijven lopen, die heeft meer te doen. In de stoomtreinen zijn vele coupé’s onder de rit voor de conducteur on bereikbaar. Waarom let geen enkele beambte -, dat personen beneden 21 jaar vooral kinderen, waarvoor niet is hun plaats aan ouderen WARNS. Benoemd tot assistent- Directeur aan de Coöp. Zuivelfabriek alhier, de heer R. de Boer te Bolsward. De laatste dagen komen op de wegen die langs het IJselmeer lopen de z.g.n. Lievenheers-beestjes in grote getale voor. Zeer waarschijnlijk komt dit verschijnsel van het aanhoudend mooie zomerweer. Ouden van dagen kunnen zich niet herinneren, dat deze beestjes zich ooit in zo grote getale hebben voor gedaan. Intrede Ds. Bosma. STAVEREN. Zondagmiddag deed Ds. Bosma z’n intrede bij te Baptiste gemeente alhier, met een predikatie over Lucas 22 27b. Aanwezig waren verschillende afge vaardigden der Baptiste Kerken, ver tegenwoordigers van de kerken ter plaatse en de burgemeester der ge meente. In de morgendienst werd ds. Bosma bevestigd door ds. Reiling, voorzitter van de Unie van Baptiste gemeenten. Raadsvergadering Staveren. 20 Aug. De raad der gemeente Staveren kwam in vergadering bijeen. Afwezig met kennisgeving de heer de Haan. Medegedeeld werd dat het waterschap van de verkoop van het z.g.n, houtland afziet. Daar dit land nodig is voor de bouw van een zestal woningen zal tot spoedige onteigening worden overgegaan. De politieverorde- ring is zodanig gewijzigd, dat ook in de stadsgracht en de buitenhaven mag worden gezwommen, met dien ver stande. dat men ongeveer 100 meter van de bruggen verwijderd moet blijven. Van Ged. Staten was een verzoek gekomen aan de raad om hun mening te kennen te geven over het verhogen van de salarissen van de Burgemeester, Secr. en Ontvanger, zulks in verband met het feit, dat de gemeente de laatste driejaar meer dan 1000zielen telt. Na enige bespreking geeft de raad te kennen er op tegen te zijn, omdat het meerdere zielental in hoofd zaak uit schippers bestaat en zeer wisselvallig is. Y h A

Friso nl | 1947 | | pagina 1