FbIkker i i Noodwet Ouderdomsvoorziening. f I Nieuws- en Advertentieblad voor Workum en omliggende gemeenten llHllilHiHIlllIlIDgHüB KIJK UIT H 1 I I aan S l Ouderdomsvoorziening BONNENLIJST L—01 reserve L03 reserve L—04 reserve L—01 brood 800 gram brood L—02 brood 400 gram brood L—01 boter L—02 boter L—12 diversen L-13 diversen n Hylper praetjen (II.) H0LLANDSCHE BLOEMBOLLEN 70ste Jaargang No. 35 Zaterdag 30 Aug. 1947 OFFICIËLE MEDEDELINGEN BURGERLIJKE STAND Mejje Hooghiemstra en L—03 boter J.: GEVONDEN VOORWERPEN M.: achterzijde J.: J.: parapluie. P. v. d. K. En by kiket so èremhèattich üt PREDIKBEURTEN L—06 reserve f FRI. 8. EXPOR1 en L—21 eieren PLAATSELIJK NIEUWS I Si K HEIDENSCHAP. De Paardenfokver. >Sneek en Omstr.< hield vorige week een keuring en verrichtingsdag, waarop gebleken is dat de kwaliteit in 't fok- gebied van de Z. W—hoek sinds een tiental jaren enorm vooruitgegaan is. Op deze verrichtingsdag werd in de rubriek Enkelspan Friese fokmerries voor boerenwagen een le prijs toege kend aan Vidina van IJ. Engelsma te Heidenschap, terwijl in de rubriek Dubbelspan voor boerenwagen dezelfde Vidina met Witka van K. F. Jansma, Heeg, eveneens een le prijs behaalde. Bonkaarten L—11 brood L11 boter L—12 boter L—21 brood L—21 boter L—22 boter L—21 melk L—21 vlees L—22 vlees L—21 kaas 200 gram kaas of 250 gr. korstl. kaas 50 gram cacao 100 gram suiker enz. J.: M.: J. M. J. M.: J.: M.: Nog enkele brochures 30 cent voorradig in GAASTRA’S BOEKHANDEL Voor het tijdvak van 31 Augustus tot en met 13 September bij onbewaakte overwegen Prijscourant voor Uw eigen tuin wordt J op aanvraag gaar* ne toegezonden. L—02 diversen L—03 diversen of chocolade enz. of 200 gram jam enz. 125 gram boter 125 gram margarine of 100 gram vet 250 gram margarine of 200 gram vet 100 gram vlees 300 gram vlees 4 liter melk B. Eiling W. Faber W. Valk J. Dijkstra Bonkaarten KA, KB, KC709 (Serie L) Abonnementsprijs: fl.80 per halfjaar per post f2.a u weg die voor ons ligt is lang en moeizaam, zeide de President. Doch als de Christelijke overtuigingen ge trouwelijk worden uitgevoerd, voegde hij er aan toe, kunnen wij niet falen. Ik geloof niet dat er een probleem in de wereld van vandaag bestaat, dat geen gelukkige oplossing zou vinden, indien het tegemoet getreden werd in de geest van de Bergrede.” Wereldvrede en individuele vrijheid bereikbaar, zegt President Truman. Geloof in het bereiken van een vreedzame wereld, waarin de mensen kunnen leven als vrije individuen en de vastbeslotenheid van Amerika om de vrijheid van het individu te hand haven tegen >dictatuur, welke naam die ook aanneemt», werden door Pre sident Truman in twee verklaringen tot uitdrukking gebracht. Tot een groep van 100 jonge men sen, door de American Legion uitge kozen om een bezoek te brengen aan de hoofdstad en te zien hoe het regeringsapparaat werkt, sprak Tru man dat zij een tijdperk binnentraden >dat naar ik meen het grootste in de geschiedenis zal zijnEr zal een grote visie in de wereld komen. Wij zullen uiteindelijk vrede in de wereld hebben en mensen die als vrije indi viduen leven, zonder aanzien van ras, geloof of huidskleur». In een boodschap gericht tot de derde Wereld Conventie van de Churches of Christ, in Buffalo bijeen, zeide de President dat geen vrijheid >meer heeft bijgedragen tot ons ge luk als natie dan de vrijheid van ge weten, de onbetwiste vrijheid van ieder mens in iedere generatie om zijn gods dienst te belijden zoals zijn eigen geweten hem ingeeft». Hij vervolgde: >Op ons rust de heilige taak om deze vrijheid tot eiken prijs te bewaren, haar te verdedigen tegen iederen vijand van buitenaf of van binnen onze grenzen en haar ongeschonden en onverminderd over te dragen als e;en onschatbaar erfdeel aan hen die na ons zullen komen Het Christendom en de Democratie hebben dit gemeenBeide erkennen de waardigheid van de menselijke natuur de onvervreemdbare rechten van den individuele man en de indi viduele vrouw. Volgens de Christelijke opvatting van de maatschappij is de staat dienaar van het individu, nimmer de meester. Doch onder de dictatuur, welke naam deze ook aanneemt, heeft het individu geen rechten. Volgens zulk een verblinde opvatting van de maat schappij, is iedere man, vrouw en kind de slaaf van de staat, die zichzelf de volledige heerschappij aanmatigd over iedere indivudele daad, elk woord dat geuit wordt en elke gedachte die op komt in de geest van zijn ongelukkige slachtoffers. Voor zulk een tiranie zullen de Amerikanen nimmer wijken”. De periode na de oorlog biedt moeilijke problemen zowel in de bin nenlandse aangelegenheden als in de internationale aangelegenheden, en de Benoemd tot bode van de Ver eniging voqr Ziekenhuisverpleging >Onderlinge Hulp» de heer P. Wild schut alhier. Workum Van 20 tot 27 Augustus 1947. GeborenMargaretha, dv Meije Siemon- sma en van Regina van der Werf. Jantje, dv Klaas Bouwman en van Guitje Wagen makers. GehuwdGeen. OverledenHendrik Hooghiemstra, 3 jr te Workum, zv. Afke Visser. B. Groenhof Import1 J.Schippers Ds.G.deGroot D.v.d.Goot P. Niemantsverdriet H.S.Schaap Soomers Oostenbrug B. Sijpersma L—11, L—12 L—13, L—15 melk 12 liter melk 100 gram kaas of 125 gr. korstl. kaas 50 gram cacao 100 gram suiker enz. of chocolade enz. of200 gram jam enz. 800 gram brood 250 gram rijst of kin- En de joenges? No,’ üs èalste fetènet al. Dy ys no sechtin wodden. Het dweit-er den? Hy ys ynWaerkum op’nfebryk Yz-er ealik Ealik? As goald! Dot hè-we’m lead. Möai, möai! En üs twadde seit, hy wol mester wodde. Het mekéret 'm Skoelmestes binn' er ommes hasten to fule Ja, mar dot ys no nat mear so. En hy wol lére. Hy sit altyd yn ‘e boken en ‘soenge dot er ken! En tekenje en rekkenje! Het gpelt dy likje joenge doch iderkear M.Ja, hy blaeit jó de héle mön. L—13 reserve L—16 reserve o dermeel [uit rijst bereid] of'kin- derbiscuits Bonkaarten MA, MB, MC, MD, ME, MF, MG, MH 710 (Serie L) [bijzondere arbeid, a.s, moeders zieken] 800 gram brood 250 gram boter 250 gram margarine of 200 gr. vet 5 liter melk 300 gram vlees 100 gram vjees 200 gram kaas of 250 gr. korstloze kaas 5 eieren Een dameshorloge (oud model) met ver gulde rand, gevonden in een weiland; op achterzijde een inscriptie. Enkele poite- monnaie’s, een paar kindersokjes en een Opperw.mr W. KELDERHUIS. Workum, 28 Augustus 1947. Re vanche-voetbal wedstrijd InboorlingenImport. Maandagmiddag 5 uur zullen de volgende elftallen op het Groene Strand aantreden Inboorlingen: S. Westra S. Holkema f L. Mensonides F.de Boer D. Gielstra B. Gaastra Zondag 31 Aug. 1947. Workum (R.-K.) Voorm. 7.30 uur Vroeg mis. 10 uur Hoogmis. Nam. 3.30 uur Lof. Workum (Herv.) Voorm. 8.30 en 10 uur ds. P. de Bruyn, 's Avonds 7.30 uur ds A. de Jonge. (Bevestiging Lidmaat). Maandag 1 September voorm. 8.30 uur: ds. P. de Bruyn Bid- en Dankstond inde Geref. Kerk. (Doopsgez.) Nam. 5 uur ds G. de Groot. (Geref.) Voorm. 9 en ’s avonds 7.30 uur de heer B. G. Mees ten Oever, theol. stu dent te Wilnis. (Bapt.) Voorm. 9.30 uur de heer H. Ploeger. Nam. 2.30 uur ds. H. Visser van Sneek. Heidenschap (Herv.) Nam. 1.30 uur ds P. de Bruyn. (Intrede). Maandag 1 September voorm. 9 uur ds. A. de Jonge, Bid- en dankstond. Ferwoude (Herv.) Voorm. 9 uur ds. A.de Jonge van Workum. Gaast (Herv.) Geen dienst. Hindeloopen (Herv.) Voorm. ;10.30 uur ds. A. de Jonge van Workum.' (Doopsgez.) Geen dienst. (Geref.) Voorm. 9.30 en 's avonds 7.30 uur ds J. Scholten. Koudum (Doopsgez.) Voerm. 10 uur ds G. de Groot van Workum. WORKUM. Naar we vernemen zal door de Ned. Herv, Gem. op Maandag 1 Sept, een bid- en dankstond worden gehouden te Workum des voorm. te 8.30 uur in de Geref. Kerk en te Heidenschap om 9 uur. Tragisch ongeval. Zonder dat iemand er iets van bemerkte, is Zondagmiddag het 3-jarig zoontje van den heer M. H., veehou der alhier, te water geraakt. Toen de kleine gemist en al voor het ergste gevreesd werd, is men in de Trekvaart gaan dreggen en werd hij tenslotte levenloos opgehaald. De deelneming met de getroffen ouders is algemeen. Konijnenteelt. De Vereniging sWorkum en Omstrekentot bevordering der Pluim vee en Konijnenteelt hield 23 Aug, de jaarlijkse jongdierendag (tafelkeuring). Bij de 63 ingezonden dieren waren 10 welke een Z. G. behaalden. De heer D. Volkers (A-keurmeester) Sneek vond de collectie dieren te Workum prima. Een teken dat de leden van W, en O. serieus fokken. We wensen de leden, die hun dieren eind September op de tentoonstelling te Leeuwarden inzenden, veel succes. Daarvoor zijn nog enkele vraagpro gramma’s te verkrijgen bij G. Zeilstra, Stationsweg. Bevestiging en intrede Ds. de Bruyn. Zondagmorgen werd onze nieuwe Herv. predikant, Ds. P. de Bruyn, be vestigd door Prof. Dr. G. C. van Niftrik van Amsterdam. De Gerefor meerde kerk, waar de dienst werd gehouden, was tot de uiterste hoeken gevuld. De Hooggeleerde Spreker had Jo hannes 4 35 tot tekst gekozen, daar deze het meest geschikt is om een Dienaar des Woords te bevestigen. Immers hier ziet de Heiland in de natuur het rijk des geestes, als Hij de landen aanschouwt, die alrede wit zijn om te oogsten. Dit zijn woorden van troost en blijdschap voor de Dienaren des Woords, die de Heer als Zijn ar beiders gebruikt. De oogst is er al door de macht van Christus’ tegen woordigheid, alleen de schoven moe ten gedragen worden in de schuren. De heerlijkheid van dit werk kan men alleen zien, als men in de kracht van Christus’ offer gelooft, waardoor men slechts heeft te oogsten wat Christus ons in de schoot werpt. L—01 vlees L—02 vlees L-01 melk L—03, L-05 melk 7 liter melk L—01 diversen Soomers Oostenbrug B. Sijpersma H. Bergsma H. Mulder Ds. A. de Jonge Is het nodig nog veel te zeggen over deze belangrijke sportgebeurtenis na de mededeling in de vorige »Friso», dat het winnende elftal Nederland op de Olympische Spelen zal vertegen woordigen (Uit doorgaans goed inge lichte bron kwam ons ter ore, dat men in Heerenveen Abe Lenstra in het Workumer-elftal voor de Olympische Spelen opgenomen wil zien wij vragen ons af, of dit wel een versterking van het geheel zal betekenen). Een enkel woord over de samen stelling der elftallen. Men ziet dat bakker Mensonides, als doelverdediger bijkans onovertroffen, thans als rechts half is opgesteld, waarschijnlijk omdat er op die plaats nog meer van hem uitgaat. Dit elftal speelt in rode shirt en witte broek. Het elftal van de import is onge wijzigd, alleen moest een andere links buiten gezocht worden. Na veel proef nemingen tijdens de training viel de keus op de technisch uitstekende Schippers, die het niet moeilijk zal vallen in het goed op elkaa^ inge speelde, precies uitgebalanceerde, Im- portelftal te passen, dat in de kleuren wit-zwart uitkomt. We zullen ons voor wat betreft de uitslag niet aan voorspellingen wagen. Zoals bekend, won de Import vorige keer met 32. Het zou ons niet-ver wonderen, als het nu op een over winning van de Inboorlingen uitdraait, al behoort een grote zege van aan voerder van der Goot en zijn mannen lang niet tot de onmogelijkheden. Natuurlijk kan het ook een gelijk spel worden. We vestigen er nog de aandacht op, dat deze wedstrijd niet per radio wordt uitgezonden, hoewel de belang stelling overal in den lande enorm is. Voor Workum dus een buitenkansje dat het deze belangrijke sportgebeur tenis zo dicht bij huis heeft. Postduivennieuws. Zondag j.l. werd de laatste vlucht voor jonge duiven gehouden vanaf Maastricht, afstand 236 K.M. Aanvan kelijk zouden de vogels om 7 uur ge lost worden, maar door de zware mist geschiedde de lossing pas om 9.30 uur met N. O.-wind. De eerste duif, eig. M. J. Siemonsma, was om 2.36 thuis met een snelheid van 770 M. per minuut. Volgorde was M. J. Sie monsma 1, 2; R. Blom 3. Jac. Nijenhuis is dit jaar, met een flinke puntenvoorsprong, winnaar van de wisselbeker geworden. Door een misverstand zijn de duiven (navluchten) Zaterdagmorgen te Mep- pél gelost, zodat we over het verloop van deze vlucht niets kunnen melden. Op 11 September keuringsdag, or ganiseert (behoudens goedkeuring van B. en W.) »De Luchtbode» een ten toonstelling in het voorm. hotel Kete laar. Er zijn ruim 100 inzendingen. Als bondskeurmeester fungeert de heer J. van Laaren uit Leeuwarden, die zelf een der sterkste spelers van Afd. K. en een liefhebber is met grote ervaring. Gekeurd zal worden op vliegcapaci- teitendaar een reisduif over een gespierd, sterk lichaam en uithoudings vermogen moet beschikken, zijn kleur en tekening bijzaak. Nadere bijzonder heden volgende week in dit blad. Zij, die in aanmerking menen te komen voor een uitkering krachtens de Noodwet Ouderdomsvoorziening kunnen zich hiervoor opgeven ten ge- meentehuize (afd. Sociale Zaken) op Dinsdag 2 September a.s. des voormiddags 912 uur en, voor degenen die ’s morgens ver hinderd waren te komen, des namiddags van 24 uur. Het is niet nodig bij deze aangifte trouwboekjes, distributiestamkaarten of andere stukken mee te nemen, daar de betrokkenen na deze aangifte per soonlijk zullen worden opgeroepen voor de invulling van het aanvraagformulier, waarbij dan verschillende noodzakelijke bescheiden moeten worden meege bracht. Voor een uitkering ingevolge de Noodwet Ouderdomsvoorziening komen in aanmerking alle mannen en ongehuwde vrouwen, die Nederlander zijn en op 1 October 1947 de leeftijd van 65 jaar of ouder bereikt hebben, of vóór 1 October 1950 genoemde leeftijd zullen bereiken. De uitkering gaat voor de 65 jarigen en ouderen in op 1 October 1947 voor hen die vóór 1 October 1950 65 jaar worden op de eerste dag der maand, waarin de aanvrager 65 jaar wordt. Van de uitkering worden o.m. uit gezonderd degenen, die een bepaalde inkomengrens hebben bereikt, t.w. vóór ongehuwden f 675.en voor gehuw den f 1075.— per jaar. Workum, 28 Augustus 1947. De Voorzitter van de Commissie van Onderzoek, W. M. OPPEDIJK VAN VEEN. Toch gaat dit werk met moeite gepaard. De mensen moeten, gelijk een körenhalm, getrokken worden uit hun natuurlijke leven. Ze bieden weer stand en willen niet geoogst worden, het vlees strijd tegen de geest. Dit alles geeft de Dienaar des Woords moeite, temeer daar hij ook tegen eigen vlees moet strijden. Nadat nog gewezen was op de veelheid en geringheid van het ambts werk, vond de bevestiging plaats en werd nog een kort persoonlijk woord tot predikant en gemeentg gericht. Ook voor de avonddienst was zeer veel belangstelling. Ruim een halfuur voor de aan vang wachtte men om van een goede zitplaats zeker te zijn. Als intreetekst was gekozen Prediker 8 4a. Waar het woord des konings is, daar is heerschappij. >Deze dag«, zo sprak de nieuwe leraar, sis voor ons een feestdag en de verzoeking is groot om het als een beloning voor deze gemeente te be schouwen, dat de vacante plaats zo gauw vervuld is. En de predikant kan menen, dat het beroep naar een goede gemeente een loon is voor zijn werk. Maar als wij waarlijk beseffen voor God te staan, verdwijnt alle zelfvol daanheid. Dan gevoelen we, dat we ons moeten houden aan het Woord des Konings, waarvan onze tekst spreekt, Dat alleen zal ons voor dwalen behoeden. In het oude Israël was de koning een dienaar van God. Hij spreekt met gezag, omdat hij van God gezonden is. Evenzo geeft de Koning der konin- gen Zijn Woord door aan Zijn dienaren. Wij weten, dat dit zwakke mensen zijn, maar steeds moeten wij beseffen, dat de prediker geen eigen mening uitspreekt, maar ’s Konings Woord doorgeeft. Dat Woord maakt van ver loren zondaars kinderen Gods. Het doet de mens buigen onder het oor deel, doch leert tevens de genade kennen. Ogenschijnlijk heeft het geen gezag in de wereld. Immers de godde loze ontvangt het loon van de recht vaardige. En waar zijn de daders des Woords, waar is de glorie der Kerk Gelukkig dat eens de dag zal komen, dat het gezag des Konings openbaar zal worden. Tot die dag kan dit tekst woord ons bemoedigen.» Na de predikatie richtte Ds. de Bruyn het woord tot zijn ouders, Prof, van Niftrik, de burgemeester, de ring broeders, Ds. de Jonge, kerkeraad, kerkvoogdij, gemeente en de afgevaar digden der Doopsgezinde en Gerefor meerde gemeenten. De toespraak werd beantwoord door Ds. Bloemhof namens de ring, de burgemeester namens de plaatselijke overheid en Ds. de Jonge, die Gez. 117a 1 en 4 staande liet zingen. Advertentietarief: tot 5 mm. 60 cent elke mm. meer 6 van buiten Friesland 8 Contracten volgens algem. regeling syn aigen. En hy sit almarmei de haend yn ’e moend. Yk fe- waetje dot er ‘t mei de hèan- tosken het. Hy flibet ek so. Mar üs bon binn' oas altyd best gesoend. J.Só. Yk tfnk, dot 't hii ekwol’n gesoend plak ys, Hylpen. M.Ja, jy mutte tynke, wy sitte hir oen trè kaanten yn ‘e sé. De wynd ys hir altyd fris J.: No, yk wol ek ’es by Foppe en Jaei kykje. Ys ’t mei Sjoead ek gó? M.O ja, dy ys best op step. Hy ys fan ‘e móane al bytiid nei de boer ginzen. Fan midde komt-er wur thüs om te iten. No den kom ‘k gaeuw ’es wur te praeien. M. HEBT U FAMILIE OF VRIENDEN IN HET •’buitenland? Zendt dan een pakket VERZENDING NAAR ALLE LANDEN Speciale Pakketten voor het Zuidelijk -x Halfrond. 1 ei 1600 gram brood 200 gram kaas ot 250 gram korstl. kaas 800 gram brood KD, KE 709 (Serie L) 800 gram brood 250 gram boter 125 gr. margarine of 100 gram vet vlees 100 gram vlees L—11 diversen I I I I Verschijnt eenmaal per week Uitgave: Fa. T. GAASTRA Bz. te Workum - Tel. 45 Postrekening 82259 Inzending van advertenties uiterlijk Donderdagsmorgens

Friso nl | 1947 | | pagina 1