Nieuws= en Advertentieblad voor Workum en omliggende gemeenten Prinsenkinderen op school, bij sport en spel bevat tal van aardige foto's en is a f 1.90 verkrijgbaar in Gaastra’s Boekhandel i I 7Oste Jaargang No. 36 Zaterdag 6 Sept. 1947 5 Het boekje BONNENLIJST I EIGENTEELT IMPORT - grijsaards oudelieden 1 BURGERLIJKE STAND PLAATSELIJK NIEUWS PREDIKBEURTEN enz. CORRESPONDENTIE. 1 1 Inzending van advertenties uiterlijk Donderdagsmorgens Van 7 tot en met 20 September 1947. In verband met de volgende week te houden Keuringsdag zal ens blad even later verschijnende postverzending zo mogelijk nog tijdig, doch in Workum niet eerder dan Zaterdagsmorgens. Uitg. „Friso”. Verschijnt eenmaal pet week Uitgave: Fa. T. GAASTRA Bz. te Workum - Tel. 45 Postrekening 82259 Workum Van 28 Augustus tot 3 September 1947. Geboren Tjijntje Maria d.v. Saekle Walta en Catharina A. M. Conens. Huibert Henri z.v. Walle Melis Oppedijk van Veen en Helena Huiberta Visker. Bokke z.v. Harmen Haanstra en Jitske Eekma. GehuwdJohannes Babtist 26 jr te Gro ningen en Klaaske IJntema26jrte Workum. Jolle Hoogland 23 jr en Dirkje van der Kooij 22 jr beiden te "Workum. Wiendeld Visser 28 jr te Groningen en Cornelia Giel- stra 29 jr te Workum. OverledenHerre Boersma 64 jr te Workum Abonnementsprijs f 1.80 per haltjaar per post f2. Zondag 7 Sept. 1947. Workum (R.-K.) Voorm. 7.30 uur Vroeg mis. 10 uur Hoogmis. Nam. 3.30 uur Lof. (Herv.) Voorm. kwart voor elf ds A. de Jonge. Nam. 5 uur ds P. de Bruyn. Beide diensten in de Geref. Kerk. (Doopsgez.) Voorm. 10 uur ds G.de Groot. (Geref.) Voorm. 9 en ’s avonds 7.30 uur ds W. Okkema van Nyevean. (Bapt.) Voorm. 9.30 uur Dienst (H.A.) Nam. 2.30 uur de heer H. Ploeger. Heidenschap (Herv.) Nam. 1.30 uur ds A. de Jonge. Ferwoude (Herv.) Geen dienst. Gaast (Herv.) Nam. 1.30 uur ds L. Brink. Hlndeioopen (Herv.) Voorm. 9.30 uur-Lees- dienst. Nam. 2 uur ds Groeneveld van Molkwerum. (Doopsgez.) ’s Avonds 7.30 uur ds. G. de Groot van Workum. (Geref.) Voorm. 9.30 uur ds J. Scholten. Nam. 2 uur Lezen. Koudum (Doopsgez.) Niet ontvangen. L—33 200 gr. chocolade enz. Versnapering of suiker enz. of 400 gram jam enz. L—36 100 gr. chocolade enz. Versnapering of suiker enz. of 200 gram jam enz. door te geringe deelname geen door gang kon vinden. Voor de loop voor heren hadden zich 13 deelnemers laten inschrijven, ook veel minder dan ’t vorig jaar, toen ruim 40 heren aan de start verschenen. Het traject was weer MarktZeeburgMarktNoord langs de trekweg en weer terug naar de Markt, dus tweemaal de lengte van Workum. Reeds spoedig namen twee lopers J. IJbema en S. Hettinga van Sneek de leiding en waren onbereikbaar voor de overige deelnemers. Op de terugweg, bij de Nieuweweg viel de beslissing, toen Hettinga het tempo opvoerde, welk te hoog was voor IJbema. De uitslag met tijden is als volgt 1. S. Hettinga, Sneek 13 min. 41 sec. 2. J. IJbema, 13 min. 49 sec. 3. G. Bouwhuis, Sneek, 14 min,. 34 sec. 4. S. Folkertsma, 15 min. 32 sec. 5. H. Koster Sneek, 15 min. 39 sec. 6. J. Boeijenga, 15 min. 40 sec. 7. K. Faber, 16 min. 31 sec. 8. J. v. d. Meer, 16 min. 35 sec. 9. Cor Hunia, 17 min. 27 sec. 19. Gerrit E. de Boer, 17min. 276 sec. Tegen vijven trok al het publiek naar het voetbalterrein op het Groene Strand om daar de wedstrijd Import Inboorlingen te aanschouwen. De in vloed van serieuze training van deze elftallen was terdege waar te nemen, want het vertoonde spel stond bij tijden op hoog peil, zodat er minder lachwekkends te genieten viel dan in de eerste ontmoeting. De aanhang van de Import kon ditmaal weer juichen, want de inboorlingen gingen in een sportieve strijd smadelijk ten onder met eindstand 51. Het systeem van de Import-achterhoede was bewonde- renswaardig van betrouwbaarheid, ter wijl een constante geestdrift in alle geledingen tenslotte wel een overwin ning moest brengen. De inboorlingen kwamen met dezelfde spelers als vorige keer uit, waarvan enkele hun plaatsen hadden verwisseld en een paar op halve toeren draaiden, terwijl de Import met haar invaller een soliede versterking had verkregen. We kunnen ons voorstellen dat de Inboorlingen nu ze zich de Olympische Spelen zagen ontgaan, om revanche schreeuwen, maar ’t zal voorlopig wel te laat zijn om hun sportieve tegenstanders te doen sidderen. De volgende verrich tingen van het winnende elftal zullen we natuurlijk met gespannen aandacht volgen en hopen dan nog vele malen «Bravo!» te kunnen roepen. De leiding was in zulke reuze han den, dat niettemin nog wel iets door de vingers gezien kon worden. De tijd van «eerst de man en dan de bal« is nu eenmaal voorbij, waarmee helaas een brokje sensatie verloren ging. Doch daar staat tegenover dat ieder onge broken en in opgewekte stemming het avondfeest kon meemaken, dat op het terrein van den heer Haytema werd gehouden. Dank zij het schitterende weer was de belangstelling hiervoor ook enorm. Radio Hingst verzorgde eerst het mu zikale gedeelte, tot dit werd overge nomen door ons actief corps «Cres cendo», dat met een fijn concert on der leiding van den Weled. Heer G. Heeringa, z’n vroegere roem eer aan deed. De opvoering van het openluchtspel «Fryske bylden en klanken» van IJ. C. Schuitmaker, onder regie van Ed. Soomers is qua spel uitstekend ge slaagd, doch muntte overigens in ar rangement en originaliteit minder uit dan men verwacht had. Tooneel, cos- tuums, verlichting en geluidversterker lieten niets te wensen over, zodat de medewerkenden alle hulde toekomt, vooral als men hoort van zo’n korte tijd van instudering. Het gedeelte, waarin de zuivelbereiders optraden, was in één woord af! Dit even apart te noemen doet aan de prestaties van de andere spelers natuurlijk niets af, want die vlotte voordracht onopge merkt te laten, leek ons eigenlijk nog onbillijker. Een tweede opvoering op Keuringsdag zal met vermoedelijk een mooi vuurwerk tot besluit ongetwijfeld weer veel publiek trekken. Het Oranje-Comité heeft intussen met deze nieuwe attractie een proef genomen, die volgend jaar bij de te verwachten grote festiviteiten zeker herhaald kan worden, doch de voor bereiding behoeft dan niet lang meer uitgesteld te worden. Er is nu een mooi koninginnefeest gevierd, maar volgend jaar moet Workum toch weer eens één van haar bekende reuze feesten hebben. Bespreekt onderling de plannen maar eens, dan kan met medewerking van de gehele burgerij I vervelen gaat. daaraan tijdig uitvoering worden ge geven Van de veteranenwedstrijd volgt hierna nog een unieke reportage, die eerst angstvallig geheim zou worden gehouden, doch op rusteloze aandrang van onze speciale sportredacteur voor publiciteit is vrijgegeven. Het zal de meeste mensen van het duizendkoppige publiek, dat het afge laden Workumer stadion vulde, niet op gevallen zijn, dat zich onder hen enkele zeer opmerkelijke en belangrijke per sonen bevonden. Maar Uw Friso-sport redacteur ziet nu eenmaal meer dan U en zo ontdekte bij, vermomd onder Friese zeilpetten, de drie Uruguezen, die als waarnemers naar deze uiterst gewichtige wedstrijd uitgezonden waren. Het mag U bekend zijn, dat sinds jaar en dag Uruguay met trots en met ere de titel van Olympisch voetbal kampioen voert en er alle belang bij heeft ook op de komende Olympische spelen de palm der overwinning weg te dragen. Het was via mevrouw Peron, een dame, die als verstekeling met een partij Argentijns bevroren vlees naar Europa was gekomen, tot in de Zuid Amerikaanse binnenlanden door gedrongen, dat de ploeg, die Neder land op de aanstaande Olympiade vertegenwoordigen zal, zijn laatste oefenwedstrijd te Workum speelde. Daarom vaardigde Uruguay drie ge neraals, die juist op het punt stonden revolutie te maken, schielijk naar de lage landen af ter bespionering van de reeds nu rneest gevreesde tegen stander en tevens tot beveiliging van eigen binnenlands bewind. Uw verslagever heeft gemeend geen betere reportage van de wedstrijd te kunnen geven dan door middel van een interview met deze fijnproevers. Hier volgt dan het Uruguees relaas, dat op het terrein vanwege de geluid dempende zeilpetkleppen slechts voor ingewijden verstaanbaar was, in on vervalste eigen taal Knikkerdebollos, wat een elftallosl O, meneros de Frisosos, allo die tweeos- twintigos, wat een spelerososWattos zeg ikkos, ook al die burgemeesteros met zijn aftrappos, wattos een punteros, fantastikosZo al geschiktos als mid- voros in gansos Zuid Amerikanyos l Maar om kortos te ganos, nog overge- vleugeldelalos werd deze magistrates door de tweeos echte midvooros; waarvan enos nog wel zonder brillos. En dan die backos met die Japaneso- sische jiu-jitsu-stijlos likkerdebolknos 1 Is niet zijn namos van Smittos tot Lolmakos Met Eilingos en keperos Westratinos een achterhcedos, aan Uruguay’s bestos gelijkos I En tochos vijfos malos doorzeefdosO, die voor- hoedos der Importos, daar zijnos onze internationalos kleuterosjos bijos I Zo’n Vandergotos, Schapos, Degrotoszonder- brillos, Niemantsverdrieteros, Someros, stukkos voor stukkos van wereldkassos Dikkerdelolknos 1 Wat een sp^llos I Maar ook nietstos dan loffos voor al die zesos halfos knapposen beheerstos waren de Eigenteeltosos, Mensonidesos, Deboeros en Faberosnog beteros de Importos, Breukelaros, Oostenbrug- ginos en Sypersmanidos. Bij allos zesos is onze beroemdos Andrade een kruk- kos, die beteros petjeballos kan gaan spelos 1 En nu tot slotos de Importos- achterhoedosdaarvoros hebben wij geen woordesos meros. Deze drieos, de backosos Mulderos en Bergsmani- dos met keperos Dejungos hielden een voorhoedos in bedwangos, zoalsos de laatste eeuwosos niet in een ploegos heeft gestanos. Deze vijfos geweldigi- nos, Groenhofos, Gielstratinos, Gaastra- tinos, Valkos en Dijkstranidos kon den met grote moeitos één doel- puntos makos, onadattos keperos Dejongos verzuimdos had zo’n onvol- prezenos zeilpettos als op ons hoofdos staat, op te zettos en de zonnos hem het zichtos op de ballos belemmerde. O, die Importos achterhoedos, als er een wolkjos aan de luchtos is, vol komenos onpasseerbarosMeneros de Frisósos, wij gaan niet naar de Olym- piados, wantos wij kunnen niet tegen ons verliesos. Dit elftallos moet in de heelallos-competitiosos, tegen het team- os van de Maankrateros en tegen Planetos I Op de wereldos is beslistos genos gelijkwaardigos tegenstanderos I Sikkerdeknolknos I Tot zover onze Uruguezen 1 Wij ver nemen van aanvoerder van der Goot, dat hij en zijn mannen de laatste raad van deze buitenlandse voetbaldeskun- digen zullen opvolgen en dus niet meer zullen spelen, omdat zij toch steeds winnen en dit hun stierlijk WORKUM. Naar ons van bevoegde zijde ter oore kwam, heeft het Gem. Gasbedrijf alhier, niettegenstaande de prijsstijging op schier alle artikelen de gasprijs verlaagd met 1/3 cent per M3, Postduivennieuws. De duiven (navluchten) zijn Zondag te Deventer gelost om 8 uur 's mor gens met heldere lucht en Oostenwind. De eerste duif, eig. M. J. Siemonsma, geklokt om 9 54 uur, bereikte een snelheid van 824 M. per minuut. De volgorde wasM. J. Siemonsma 1. Joh. Dooper 2, 5, 7. R. Blom 3 S. Wiersma 4. Jaap Wiersma 6, 10, 11. Fr. Sikkes 8. T. Nijenhuis 9. Voor de te houden tentoonstellirig op Keuringsdag zijn reeds een 20 tal medailles geschonken, welke geëtaleerd zijn bij den heer B. Eiling. Zie adver tentie in dit no. Koninginnefeest. 1 Sept. Heden werd de 67ste geboortedag van H.M. Koningin Wil helmina gevierd, naar H.M. wens op sobere wijze. Half negen werd een interkerkelijke samenkomst gehouden in de Geref. Kerk, waar het woord werd gevoerd door Ds. Mr. W. S. de Vries, Geref. pred. te Voorburg en Ds. P. de Bruyn, Ned. Herv. pred. alhier. Ruim 10 uur verzamelden zich op het marktplein de leerlingen der lagere scholen onder leiding van het onder wijspersoneel om teluisteren naar wat tot hen gesproken zou worden, natuurlijk eerst door de nog zeer krasse heer B. IJ. Wielinga, oud hoofd van de Chr. school, die ook de zang der vader landse liederen dirigeerde, welk zingen begeleid werd door onze plaatselijke muziekvereniging «Crescendo». De voorz. van het Oranje-Comité de heer IJ. Wielinga bracht hierna op het bordes de felicitatie over van de bur gerij, aan het hoofd der gemeente. De EdelAchtb. Heer burgemeester Oppedyk van Veen dankte hiervoor en wenste allen een prettige feestdag toe. Met de muziek voorop ging het in optocht door ons oud stadje, waarna de kinderen in de verschillende scholen getracteerd werden. Om twee uur ’s middags werd een aanvang gemaakt met de kinderspelen op het vroegere N.A.D.-terrein. Het mooie weer lokte veel toeschouwers, die de verrichtingen met belangstelling volgden. De uitslag van de kinderspelen was als volgt Jongens I. Vlagje steken. 1 Obe Brandenburg, 2 Hans Weitenberg, 3 Johannes Koo- pen, 4 Marten de Boer, 5 Harmen Muller, 6 Piet Siemonsma. II. Blokstapelen, 1 Harry Popma, 3 Cornells IJntema, 3 Jacob Feenstra, 4 Pier Hiemstra, 5 Willem van Tuinen. III. Wedloop met hindernis (door fietsband kruipen). 1 Egbert van der Woude, 2 Leo Popma, 3 Douwe Hof man, 4 Johannes Visser, 5 Henkie van der Heide. IV. Talhoutdans. 1 Kiaas Ketelaar, 2 Witn Flapper, 3 IJtsen Zijlstra, 4 Julius Kuipers. V. Zaklopen. 1 Andries Visser, 2 Sierd van der Kooy, 3 Appie Bos, 4 Jappie Bouma. VI. Wedloop met hindernis (onder kleed door, door een zak). 1 Pier Dou- ma, 2 Jac. Harkema, 3 Bennie Flapper, 4 Petrus Eiling. VII. Hardlopen 80 M. 1 Gerrit van Drogen, 2 Pier Venema, 3 Dikkie Roelofs, 4 Gerrit de Boer. Meisjes. I. Vlagje steken. 1 Akkie Huisman, 2 Jeanette Venema, 3 Corrie Niest- hoven, 4 Willy de Jong, 5 Willy Voets, 6 Jopie Niesthoven. II. Blokstapelen. 1 Geisje Klaren, 2 Jannie Eiling, 3 Resie de Vries, 4 Truisje Flapper, 5 Joukje Huisman. III. Wedloop, korf met turven. 1 Fanny Hoekstra, 2 Annie Knaven, 3 Feikje Smink, 4 Suusje Schoor, 5 Foekje Jaarsma. IV. Talhoutdans. 1 Agatha Muller, 2 Hilda Adema, 3 Dora Flapper, 4 Rinnie Bleeker. V. Was ophangen. 1 Mea Venema, 2 Tjitsche Ketelaar, 3 Fennie Adema, 4 Ottelien Molenaar. VI. Hardlopen met korven, 1 Sjoukje Brouwer, 2 Romkje van der Woude, 3 Ali Leenstra, 4 Tine Attema. VII. Hardlopen 60 M. 1 Joukje Bokma, 2 Grietje Schaafsma, 3 Zusje Walthuis, 4 Suster Pieksma. Voor de derde maal werd de loop door Workum gehouden, waar een grote belangstelling voor bestond. Jammer dat de loop voor de dames Nieuws s.v. „Workum”. De vorige week was de s.v. «Workum» in jaarvergadering bijeen, waarvoor bij de leden een flinke be langstelling bestond. In het openings woord van de voorz, en tevens uit de verslagen van de drie afd. voetbal, handbal en gymnastiek, werden de verschillende gebeurtenissen uit deze sportvereniging gememoreerd, o.a. het kampioenschap van de Jun. A en hun fraaie overwinning op het Blauw Wit tournooi 1946de promotie van het le elftal naar de 4e klas K.N.V.B. en van Workum II dat zich uit de 3de naar de 2de klas A kon opwerken. Ook de Jun. B die dit jaar voor het eerst aan een jeugdtournooi gingen deelnemen en door hun spel bewezen mee te kunnen komen, hebben in Leeuwarden werkelijk geen slecht figuur achtergelaten. De prestaties van de afd. handbal waren zeer bevredigend. Het le wist zich op de 2e plaats in de competitie te vestigen en behaalde verschillende fraaie overwinningen o.a. op het hand bal tournooi te Koudum waar Workum I en II zich de sterksten toonden. De afd. gymnastiek met haar 236 leden durfde reeds binnen een half jaar na de oprichting met een goed geslaagde demonstratie voor de dag te komen. Dit alles bewees dat de leiding bij de heer Daan van Delden in vertrouwde handen is, waarvoor hem door de voorzitter dank wordt gezegd. Het aantal leden groeide wat de afd. voetbal en gymnastiek betrof, doch bij de handbal is het ledental dalende. Toch wordt de hoop uitgesproken dat deze afd. het komende seizoen haar gedunde gelederen aangevuld mag zien, want besloten is om dit jaar met twee dames elftallen in de competitie uit te komen. Het verslag van de penningmeester gaf aan, dat onze ver eniging er financieel gunstig voorstaat, doch gezien de komende competitie van de afd. voetbal en handbal, waar aan acht elftallen deelnemen, zullen zwaardere offers van de kas gevraagd worden. Een zuinig beleid moet dan ook steeds voor ogen worden ge houden. De kascommissie (KL Groen hof en D. v. d. Meer) brengt bij monde van 1 g. alle hulde aan Fré de Boer voor diens financieel beheer van de S.V.W. Dat er veel werk aan deze functie vastzit, weet ieder lid. De uit gaven die bijna f 6700.bedroegen, zegt een buitenstaander ook genoeg. Een geanimeerde en opbouwende be spreking volgt naar aanleiding van een ingezonden schrijven van ons lid KI. Boonstra. Bonkaarten KA, KB, KC 709 (Serie L) L—04 diversen 100 gram bloem of zelfr. bakmeel of kindermeel [niet uit rijst bereid] L—05 diversen 500 gram suiker enz. of chocolade enz/ofl000 gram jam enz. Bonkaarten KD, KE 709 (Serie L) L—14 diversen 100 gram bloem of zelfr. bakmeel of kindermeel [niet uit rijst bereid] L—15, L—16 250 gram suiker enz. of diversen chocolade enz. of 500 gram jam enz. L—17 reserve 500 gram bloem of zelfr. bakmeel of kindermeel [niet uit rijst bereid] Bonkaarten MA MD 710 (Serie L) [bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken] L—21 suiker 250 gram suiker enz. of chocolade enz. of 500 gram jam enz. 4 Sept. Gistermorgen viel het 3 jarig dochtertje van de fam. G. van de trap. Direct werd zij naar het zie kenhuis vervoerd waar bleek dat de arm gebroken was. Na behandeling kon zij gelukkig direct weer mee naar de ouderlijke woning terugkeren. Motorboot ia braad. 3 Sept. De motorboot «Door man» van den heer W. v. B. alhier, was dezer dagen weer eens verhuurd en raakte hedenmiddag op 't Sneker- meer in brand. Door een explosie werd de boot even uit het water ge licht, waarna de kop in de diepte verdween. Van een 9 tal passagiers, oud en jong, kon vrijwel niemand zwemmen en ter plaatse stond ruim 2 meter water. Met enkele ter hulp toegeschoten zeilboten werden allen uit hun hachelijke positie verlost, zodat dit ongeval geen noodlottige gevolgen had. Wel hadden sommigen brandwonden opgelopen en waren enkele kledingstukken en portemon- naies verloren gegaan, maar een ge lukkige omstandigheid was toch wel dat dit drama zich niet in een minder druk bevaren gedeelte afspeelde. Voor de eigenaar van de boot intussen ook een lelijke strop, want verder dan het voornemen tot verzekering was 't niet gekomen en dat er van het uitge brande wrak veel bruikbaars zal over blijven, is niet aan te nemen. Ekskursje C. B. T. B. Forline wike haldde de C B.T.B.- öfdieling Warkum har ekskursje. Dizze reis waerd meidien troch in 30 per- soanen (leden mei har frou). Om 7.30 ure waerd üt ein set fan ’e merk nei de N. O.„Polder. Hjir waerd under lieding fan ’e gids ien en oar bisjoen en troch de taljochting dy 't jown waerd, waerd alles aerdich düdlik. Fjirder gyng de reis oer Vollenhove nei Meppel hwer pleistere waerd en do fjirder oer Hoogeveen nei Emmen. Hjir waerd it Noarder Dierenpark bi sjoen. Nei dêrsa ek noch kofjedronken to hawwen, gyng it op hüs ta oer Beilen en Hearrenfean. Ek hjir waerd nochris pleistere en doe op hüs oan, sadat wy om goed 10 ure wer yn Warkum wienetige foldien oer 'e sellige dei dy 't wy meiinoar hawn hiene. Concours Sloten. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der Chr. Muziekvereniging «De Bazuin» te Sloten werd een twee daags Muziek- en Zangconcours ge houden, waar o.a. de volgende vereni gingen uit onze omgeving een prijs wisten te behalen Afd. Muziek, 3e afd. «Euphonia», Bakhuizen 121 pnt. 3e prijs. 2 afd. «Eensgezindheid» Tjerkwerd 152 pnt. le prijs. «Soli deo Gloria» Staveren 150 pnt. le prijs. «Studio» Heidenschap 153 pnt. le prijs. Ere-afd. «Ny Libben» Koudum 171 pnt. le prijs met lof van de jury. Super Eere-afd. «Eendracht maakt macht» Oudega (W.) 154 pnt. le prijs. «Crescendo» Workum 152 pnt. le prijs. Afd. Zang 2e afd. «Halleluja» Par- rega 287 pnt. 2e prijs, le afd. «Eupho nia» Warns 291 pnt. 2e prijs. Advertentietarief: tot 5 mm. 60 cent elke mm. meer 6 van buiten Friesland 8 Contracten volgens algem. regeling Tabaks- en versnaperingenkaarten QA, QB, QC 707 L—35, L—31 2 rantsoenen sigaret- tabak ten of kerftabak 200 gr. chocolade enz.

Friso nl | 1947 | | pagina 1