I I i I i I I I jt I I I I I I I I 8 J II Nieuws=*en Advertentieblad voor Workum en omliggende gemeenten g ■S No. 37 5 5 5 S 6’/s 6y, 3 6 4V22 3 4VS1 ioy3 2 3 6ys3 1971 5 5 5 5 6ys2 2 f t BONNENLIJST i I 87^ 197, 197, 157, 67, 157, 67, 121/, 50 gram thee 250 gram waspoeder [geen soda] M03 reserve 1600 gram brood 800 gram brood Postrekening 82259 Zaterdag 13 Sept. 1947 70ste Jaargang PREDIKBEURTEN ds (Herv.) Voorm. 9. uur ds L. Ie prijs A Kitty XIII, 2e prijs Sal- BURGERLIJKE STAND pnt. 6% 4 4 4 19 3 19 2 1 2 PLAATSELIJK NIEUWS 41/, 14 3 4’Al1 2 1 8 6l/a 3 3 4 3 4 2 12 2 4 4 l1 l1 4 1 1 r 50, allen van G. Stellingwerf. 3e prijs Griet van Sj. Huitema. G. Stellingwerf. S. IJ Haagstna. J. S. Bokma. M—02 diversen M—03 diversen M-04 diversen M06 reserve Bonkaarten M—11 brood M—11 boter M—12 boter M—01 vlees M—02 vlees M-01 melk M—21 brood M—21 boter M—22 boter M—21 melk M—21 vlees M—22 vlees M—21 kaas Inzending van advertenties uiterlijk Donderdagsmorgens Totaal 3de 4de Van 14 tot en met 27 September 1947. Workum Van 4 tot en met 10 September 1947. Geboren: Reinskje dv Klaas van der Koojj en Antje van Rjj» GehuwdAbraham Sibbele Kamstra, 24 jr te Sneek en Bens ten Dam, 18 jr te Workum. Arnoldus Werumeus Buning, 25 jr en Ettje Dirkje de Vries, 26jrteWorkum. Overleden: Geen. Abonnementsprijsf 1.80 per halfjaar per post f2. als volgt Wedstrijd lste 2de Rubriek 4b. Jongere Melke koeien 4 en 5 jaar. Wedstrijd lste 2ste zieken] 800 gram brood 250 gram boter 250 gram margarijie of 200 gr. vet 5 liter melk 300 gram vlees 100 gram vlees 200 gram kaas of 250 gr. korstloze kaas 5 eieren i r E l en Wed. D. S. Ger- van G. Stel- van D. S. I Behaalde punten in de wedstrijden en totaal aantal was van S. Tj. Westen- III WIN Nieuws Voor de Kerstboom in de rimboe Ondanks het ontbreken van sneeuw •en ijs zullen enige duizenden grotere militaire eenheden in Ind:ë zich met Kerstmis in hun cantine of militair tehuis een typische Kerstsfeer kunnen scheppen. De NIWIN heeft n.l. dui zend grote dozen Kerstboomversierse- len aangekocht, waarmee een paar duizend bomen van flinke afmetingen naar goede traditie kunnen worden opgetuigd En al zal het dan geen Hollandse den of spar zijn, die met de pieken en ballen, de kaarsen en klokken wordt versierd met deze attributen, het engelenhaar en de >echte< rijp zal de Indische tjemara ongetwijfeld een waardig plaatsver vangster zijn 1 Met de >Sumatra«, die op 20 September a s. naar Batavia vertrekt, zullen de dozen worden ver scheept en zij zullen vr-oeg genoeg op de buitenposten arriveren om daar, met de NIWIN-Kerstpakketten, die de militairen allen zullen ontvangen een stukje Hollandse kerstsfeer te brengen. Esperantisten bijeen. Zaterdag 6 Septembar had in Gro ningen ter gelegenheid* van het 60- jarig bestaan van het Esperanto, een herdenkingscongres plaats, waaraan tal van esperantisten uit de drie noor delijke provinciën deelnamen. De heer S. Harris, architect te Lon den, de eerste spreker, verklaarde niet te begrijpen, waarom een der'nationale talen tot internationale taal verknoeid moet worden, als er een middel tpt onderling begrijpen bestaat als het Esperanto. De heer A. van Haren, voorzitter van de Bond van Arbeiders-Esperantisten hier te lande, hield een inleiding over het onderwerp Zestig jaar Esperanto. De heer P. W. Baas, voorzitter van de Nederl. Esperantistenver..La Estonto Estas Nia, sprak over >Esperanto en en onderwijs» en betoogde, dat, hoe wel in de loop der jaren de publieke opinie van anti tot pro Esperanto is ge-_ worden en er een bureau voor Esperanto bij 't onderwijs bestaat, de enige weg om tot algemeen gebruik van Espe ranto te komen loop via de school. Tenslotte nam het congres unaniem de volgende motie aan.; De vergadering, van mening dat het Esperanto in de loop van 60 jaren zijn bestaansrecht en noodzaak heeft bewezen, dringt er bij Regering en Volksvertegenwoor diging met klem op aan, die maat regelen te nemen, welke nodig zijn om tot spoedige invoering van Espe ranto op de scholen te kunnen over gaan. Aan het congres was door de afd- Groningen van La Estono Estas Nia een Noordnederlandse Regionale bij eenkomst vastgekoppeld, welke even eens interessant en nuttig mocht heten. M—12 diversen 250 gram waspoeder [geen soda- M13 reserve 800 gram brood M—16 reserve 250 gram waspoeder Zondag 14 Sept. 1947. Workum (R.-K.) Voorm. 7.30 uur Vroeg mis. 10 uur Hoogmis. Nam. 3.30 uur Lof. (Herv.) Voorm. 8.30 en 10 uur ds P. de Bruyn (H. Doop), ’s Avonds 7.30 uur ds A. de Jonge. (Doopsgez.) Voorm. 10 uur ds D. Richards van Bussum. Extra collecte. (Geref.) Onbekend. (Bapt.) Voorm. 9.30 en 2.30 uur ds J. van der Veen van Paterson U. S. A. Woensdagavond 8 uur zusterhulp. Heidenschap (Herv.) Nam. 1.30 uur Pi de Bruyn. Ferwoude Brink. Gaast (Herv.) Nam. 1.30 uur Cand. de Boer van Zaandam. Hindeloopen (Herv.) Voorm. 9.30 uurds. A. de Jonge van Workum. (Doopsgez.) Geen dienst. (Geref.) Voorm. 9.30 uur Lezen.’s Avopds 7.30 uur ds J. Scholten. Koudum (Doopsgez.) ’sAvends 7.30 uur ds D. Richards van Bussum. M—21 eieren Op de vleesbonnen voor personen, geboren in 1942 en vroeger, is deze veertien dagen 400 gram vlees be schikbaar, dus 100 gram extra.' [geen soda] Bonkaarten MA, MB, MC, MD, ME, MF, MG, MH 710 (Serie M) [bijzondere arbeid, a.s. moeders en Een pechboot. Melden we vorige week het on geluk van de motorboot Doorman» op het Sneekermeer, bij het lichten van het. wrak liep de 19 jarige zoon van de eigenaar, J, v. B. nog een lelijke verwonding op. Deze raakte nl. met een vinger van de linkerhand zodanig tussen twee boten bekneld, dat vermoedelijk blijvend letsel hem aan het bezit van deze pechboot zal herinneren. Harddraven Bij de Maandag te Pingjum ge houden harddraverij van ongeregi streerde paarden onder de man behaalde de 7-jarige merrie Freule, eig. de heer D. F. de Jong te Nijhuizum de leprijs van f 50. Luctor, R. Galema Meeuw, Joh. Dijkstra Anneke, W. Valkema Njord, K. S. Bokma Lytse Jan, J. Hiemstra i Deze laatste wedstrijd bracht de be slissing dat Luctor in zijn klasse het hoogste aantal punten heeft behaald. Door het gelijk aantal punten welke de Meeuw en Anneke behaalden werd het ook noodzakelijk dat deze twee schepen nog een route moesten varen om de tweede en derde plaats. De Meeuw zegevierde en Anneke moest zich met de derde plaats tevreden stellen. In de Gemengde klasse was het de Schouw Lytse Jouke welke heden middag zegevierde door als eerste te finishen. Tweede werd de tjotter Twa Sisters, kleine schouw Swalker werd derde en de pampus Swan vierde. Punten in deze klasse Wedstrijd lste 2de Lytse Jouke, R. v. Wieren Swan, J. S. Bokma Swalker, S, Valkema Twa Sisters, J. S. Haagsma 3 j - - Medegedeeld wordt dat de sluitings clubtocht gehouden zal worden op Zaterdag 13 Sept. Afvaart Gróns 1.30 uur. van D. H. Kooistra,^Munnekeburen 3e Michel van K. Werumeus Buning, Workum4e Adolfzoon van Gebr. Geerligs, Workum5e Donna Bella van A. Gaastra, Workum. De medaille voor de Beste fokmerrie, beschikbaar gesteld door »De Wijnberg» kreeg Pagina van K. Werumeus Buning. De premiewinner werd gereden door Hof, die de medaille voor de beste rijder werd toegekend, welke medailles waren aangeboden door de L. R. >De Mustangs». Na een inleidend woord van de voorzitter, de heer A. M. Brandsma, werden op de bovenzaal van Hotel »De Wijnberg» met enkele deskundige opmerkingen de prijzen uitgereikt door het jurylid, de heer van der Werf, waarna de heren A. Gaastra en K. Jansma van Heeg enige hartelijke woorden spraken, getuigende van vriendschap en sportiviteit. Dc com plimenten over en weer kunnen het best samengevat worden in 't alge meen oordeel, dat de regeling en ont vangst in Workum steeds prima in orde zijn. Met zo’n wederzijdse waar dering en spontane medewerking aller wegen kan de Workumer Keuringsdag z'n bijzondere reputatie hoog houden 1 ’s Avonds gaf »Crescendo« een con cert op het terrein van de heer Haijtema, waarna de tweede opvoering volgde van het openluchtspel »Fryske bylden en klanken». Met vuurwerk werd deze dag besloten, die mede dank zij het prachtige weer als buitengewoon ge slaagd mag worden beschouwd. Zeilwedstrijd Zeilver. Workum”. Zaterc agmiddag werd door de zeil vereniging Workum» beslissingswed strijden gehouden om het Jioogst aan tal punten van het zeilseizoen. Na enige spanning wist Anneke in de 16 M2 klasse A de Windekind, welke aan de kop lag te passeren en als eerste te eindigen. Dolfijn passeerde Sont II en werd hierdoor derde. Sont II eindigde als vierde, Sam- Sam werd vijfde, Swift zes. Behaalde punten in de verschillende wedstrijden en eindstand in deze klasse was als volgt l1 2 betekent niet gestart. I1 l1 betekentniet gestart. Ie prijs A Gustaaf, 3e prijs Bleske’s B. van Dijk. 3e prijs Minke’s IJfke 4 Diplomaat, beiden van St B. van Dijk, ie prijs B Beatrix Adema van J. P. Kuipers. 2e prijs Martha’s Jan van Wed. D. S. Gerritsen. 2e prijs Catrijn Willem Adema van G. Stellingwerf. 3e prijs Dedje’s Gerard-van H. F. Kuipers. 3e prijs Henk van R. H. Jonkman. Rubriek 4a. Oudere Melke koeien 6 jaar en ouder. Ie prijs A Aaltje XXXVI, 2e prijs Geertje XII, beiden van J. B. van Dijk le prijs B Juliana V van J. S. Bokma. Ie prijs C Tjerkje 34 van J. P. Kuipers. 2e prijs Roosje 20a van D. J. Haagsma. 2e prijs Wikje XII, 3e prijs Wikje XIV, beide van Wed. D. S. Gerritsen. 2e Pietje 31, 3e prijs Catrijn 40 en Catrijn van J. P. Kuipers. Rubriek 14. Collectieve inzending Rundvee. le prijs A Collectie van S. Tj. Wes tendorp, le prijs B Colleétie van J. B. van Dijk, 2e prijs A Collectie van Wed. D. S. Gerritsen. 2e prijs B Col lectie van J. P. Kuipers 2e prijs C Collectie van G. Stellingwerf. Rubriek 15. FokfamiLën, koe met minstens twee directe vrouwelijke afstammelingen. le prijs Fokfamilie Kitty V van S. Tj. Westendorp. 2e prijs Fokfamilie Astrid en 3e prijs Beatrix, beide van J. P. Kuipers. 3e prijs Fokfamilie Catrijn 40 van G. Stellingwerf. Rubriek 16 Groep Kalveren^in ver houding van de grootte van bedrijf, le prijs A en 3e prijs Groepen van J. P. Ku pers, le prijs B Groep van Wed. D. D. van der Werf. 2e prijs Groep van S. Tj. Westendorp. 2e prijs Groep van Wed. D. S. Gerritsen. 2e prijs Groep van G. Stellingwerf. 3e prijs Groep van St. B. van Dijk, Rubriek 17. Fokschapen bij twee tallen, Lincoln ras. le prijs A Tweetal oudere, leprijs B Tweetal enter en 2e prijs Tweetal ouderen fokschapen, alle van E. U. Dijkstra. 2e prijs Tweetal oudere van A. M. Brandsma., Rubriek 18. Ramlammeren bij twee tallen (Lincoln ras). 2e prijs Tweetal van A M. Brandsma. Rubriek 19. Ooilammeren bij twee tallen (Lincoln ras). leprijs A en le prijs B Tweetallen van E. U. Dijkstra. Rubriek 20. Ramlammeren bij Twee tallen (Texels ras). le prijs A Tweetal van W. Tijsma. le prijs B Tweetal van H. Westerhuis. Rubriek 21. Fokschapen bij twee tallen, Texels ras. 2e prijs Tweetal dorp. Rubriek 22. Ooilammeren bij twee tallen, Texels ras. le prijs A Tweetal van W. Tijsma. le prijs B Tweetal van J. B. van Dijk. 2e prijs Tweetal van J. Wesselius. 2e prijs Tweetal van H. Westerhuis. Rubriek 23 Vee ter opluistering. le prijs A Overjaaise ram Lincoln van E U. Dijkstra, le prijs B Over- jaarse ram Texels ras van H. Wester huis. le prijs Martha XVI van Wed. D. S. Gerritsen, le prijs 4 vette var kens van W. Bootsma. Tot besluit werd uit de rubrieken 4, 5, 6, 12 en 13 de kampioen-koe gekozen, nl. Kitty XIII Stb. no. 139876 van S. Tj. Westendorp, Heidenschap. Zoals alle jaren was ook nu de vlotte medewerking van burgerij, of ficiële instanties, plaatselijke zakenlui en firma's van elders een bewijs dat men met een welvarende landbouw ook deze mooie feestdag voor Workum ten zeerste waardeert. Verscheidene medailles waren aangeboden, waaron der ook één van Zwaagstra's Veevoer- handel (J. Twijnstra), welke niet in 't programma van de keuring vermeld stond. De overigen kunnen voldoende bekend geacht worden en er zijn ook meerderen niet speciaal met name ge noemd. Hoofdzaak is immers dat op deze wijze jaarlijks een gezellig, eens gezind feest in stand kan worden ge houden. Voor het 's middags op 't Noord- einde gehouden concours van Tuig- paarden was grote deelname en dito belangstelling. De jury, bestaande uit de heren Nic. van der Werf, Heeg J. B. Kooistra, Bolsward en G. Hee- ringa, Workum, had geen gemakkelijke taak en kende tenslotte de volgende prijzen toe Rubriek I Fries ras, limiet f 100. le prijs Marianne van P. Noordenbos, Heidenschap 2e IJberdina van J. H. Twijnstra, Waaxens3e Aulia van S. P. Buma, Ijlst; 4e Vidona van IJ. Engelsma, Heidenschap5e Adina van G. Tj Folkertsma, Koudum; 6e IJlientje van H. Brandsma, Greonterp 7e Zoboka van A. A.Lootsma, Workum. Rubriek II. Bovenlands ras, limiet f 100.le prijs Michel van K. We rumeus Builing, Workum 2e Adolf- zoon van Gebr. Geerligs, Heidenschap; 3e Irmela van D. H. Kooistra, Mun- nekeburen4e Buziau van A. Gaastra, Workum 5e Verenia van H. Wiarda( Nijland. Rubriek III. Fries ras, open klasse, le prijs Urmea van J. Jansma, Ijlst; Sont II, S Gaastra Windekind, S. A. Visser Dolfijn, S. J. Haagsma Anneke, W. Valk Sam Sam, F. Robijns .Swift, H.S Schaap 1 betekentniet gestart. Door deze uitslag was het nood zakelijk dat de Sont II en Windekind om de eerste en tweede plaats en Dolfijn en Anneke om de derde en vierde plaats opnieuw de strijd moes ten aanbinden, zodat gestart werd voor de beslissingswedstrijd. Sont II won van Windekind. Dolfijn won van Anneke. In de 16 M2’B. klasse wist de Njord glansrijk te winnen, Luctor passeerde als tweede, Meeuw werd derde en Anneke vierde terwijl Lytse Jan als als vijfde binnen kwam. 2e Witha van K. F. Jansma, Heeg 3e Corrie van J. de Bos, Galamadam- men 4e Afke van Fr. Draaijer, Molk- werum, rijder: van der Laan, die in deze klasse de medaille voor de beste rijder ontving. Rubriek IV. Bovenlands ras, open klasse, le prijs Frits van W. van der Wal, van Munnekeburen 2e Irmela Keuringsdag. WORKUM, 11 Sept. Hedenmorgen werd de jaarlijkse Districtsfokveekeuring gehouden van de Krite Workum en Omstr. Midden in ons stadje op het Marktplein werden tegen negenen pronkjes van het Friesche vee aange voerd. Er waren door omstandigheden iets minder inzendingen dan vorig jaar, maar toch in 25 rubrieken totaal nog bijna 250 stuks, die in de stralende zon meer door hun verschijning dan door hun geloei Frieslands roem wel sprekend verkondigden, want dat er vele waardige vertegenwoordigerswaren moge uit de bekroningen blijken, welke werden toegekend door de jury bestaan de uit de heren D. Schaap, Deersum N. van der Burg, Jelsum A. T. Het- tinga Cornjum S. S. Kooistra, Fols- gare B. K. Okma, Woudsend R. H. Schaap, DeersumJ. N. Wassenaar, Jelsum; D. S. Bouma, Tjerkgaast H. Draaijer en S. Kramer, Molkwerum. Als bij de volgende uitslag woon plaats is Workum, Heidenschap, Wiske of Workumerveld wordt deze niet apart vermeld. Rubriek 1. Enterstieren. le prijs IJrne IV- van P. van der Valk, Parrega. 3e prijs Maartebloem van Wed. D. D. van der Werf, Wor kum en K. S. Bokma, Nijhuizum. 3e prijs Felix van S. IJ. Haagsma. Rubriek 2. Kalverstieren, geboren na 30 Sept. 1946 en voor 16 Jan.'47. le prijs Wim, 3e prijs Piet, beide van D. J. Haagsma, 2e prijs Dirkje’s Adema van G. Wuyts. Rubriek 3. Kalverstieren, geboren op of na 16 Januari 1947. Totaal 3de 4de pnt. monia VII, 3e prijs Salmonia IX allen van S. Tj. Westendorp, le prijs B GeaHj^ XIX, le prijs C Dedje XVII, beide^as-ƒ B. van Dijk, le prijs D Tommie VI, 2e prijs Jacoba 14 Jacoba 15, allen van V.‘_. ritsen. 3e prij£ Rinkje 30 lingwerf. 3e prijs Elske 19 Bokma. Rubriek 5. Melke Twenterrieren. le prijs A Hilarides XII van S. Tj. Westendorp, le prijs B Pietje VII, 3e prijs Martha XIV beide van Wed. D. S. Gerritsen. 2e prijs Anna XXIV, 3e prijs Grietje 195, beide van J. B. van Dijk. Rubriek 6. Melk Enterrieren. le prijs Kitty XX van S- Tj. Wes tendorp. 2e prijs Astrid X van Wed. D. S Gerritsen. 2e prijs Elizabeth van J. P. Kuipers. 2e prijs Bertha III van Wed. D. D. van der Werf. 3e prijs Riemke XVI van St. B. van Dijk. 3e prijs Marie III van R. H. Jonkman 3e prijs Catrijn 68 van G. Stellingwerf. Rubriek 7. Hokkelingen bij eental- len, geboren na 30 September 1945 en voor 1 Februari 1946. le prijs A Beatrix I van J. P. Kui pers. le prijs B Aaltje 42, ^e prijs Klaske 21, beide van J. B van Dijk. 2e prijs Suzanne VIII,- 3e prijs Salmo nia XV, beide van S. Tj. Westendorp 2e prijs Annemie 17 van G. Stelling werf. 3e prijs Jeltje XIII van P. Noor denbos. Rubriek 8. Hokkelingen bij eentallen, geboren op of na 1 Febr. 1946. le prijs A Anna 27, le prijs C Erna, beide van J. B. van Dijk, le prijs B Astrid I, 2e prijs Catrijn Corrie 5 en Sjerkje’s Adema 3, alle van J. P. Kuipers. 2e prijs Jantje VI van J. S. Bokma. 3e prijs Mina 24 van S. IJ. Haagsma. 3e prijs Marie 5 van R. H. Jonkman. Rubriek9. Koekalveren bij eentallen, geboren na 30 September 1946 en voor 1 Januari 1947. le prijs Kitty XXV, 2e prijs Kitty XXVI, 3e prijs Salamonia XII, alle van S. Tj. Westendorp. 3e prijs Rinkje 43 van G. Stellingwerf. Rubriek 10. Koekalveren bij eental len, geboren op of na 1 Januari 1947 en voor 15 Februari 1947. le prijs Marijk IV en Beatrix II, beide van J. P. Kuipers. 2e prijs Ja coba 23 van Wed. D S. Gerritsen. 3e prijs Afke 4 van J. S. Bokma. 3e prijs Catrijn van G. Stellingwerf. Rubriek 11. Koekalveren bij eental len, geboren op of na 15 Februari 1947. le prijs A Astrid II, le prijs B Fokje III, le prijs C Jetske 14, 3e prijs Klaaske 17, alle van J. P. Kuipers, le prijs D Grietje II van P. Noordenbos, 2e prijs Lamkje VI van St. B. van Dijk, 2e prijs Jeltje 5, Bertha 5, Jeltje 6 en Marie, 3e prijs Emma 2, alle van Wed. D. D. van der Werf, 3e prijs Tine Martini van M. J. van der Zijpp, Rubriek 12a. Droogstaande kalve- koeien, 4 jaa» en ouder, voor l Janu ari kalf. le prijs A Totaal 3de 4de pnt. le prijs A Martha 10, 3e prijs Martha II, beide van Wed. D. S. Ger ritsen. le prijs B Rinkje 28, 3e prijs Catrijn 60, beide van G. Stellingwerf. 2e prijs Erna 14 van 2e prijs Jantje III van 3e prijs Margretha Fraacisca van J.P. Kuipers. Rubriek 12b, Droogstaande kalve- koeien, jonger dan 4 jaar, voor 1 Januari kalf. le prijs A Sjoerdje 6 van Wed. D. D. van der Werf, le prijs B Hinke 28, 2e prijs Anna 21, 3e prijs Anna 22, alle van D. J. Haagsma. 2e prijs Geertje 10 van Wed. D. S. Gerritsen Rubriek 13. Productiekoeien. le prijs A Princes Joan van W. Tijsma. le prijs B Kitty XVI, 3e prijs Kitty XII, beide van S. Tj. Westen dorp. 2e prijs Tine IV van M. J, van der Zijpp. 2e prijs Dedje XVI van J. Advertentietarief: tot 5 mm. 60 cent elke mm. meer 6 van buiten Friesland 8 Contracten volgens algem. regeling 200 gram kaas of 250 gr. korstl. kaas 125 gram koffie KD, KE 709 (Serie M) 800 gram brood 250 gram boter 125 gr. margarine of 100 gram vet M11, M—12 vlees 100 gram vlees M13, M15 melk 12 liter melk M—11 diversen 100 gram kaas of 125 gr. korstl. kaa s [geen soda^ Bonkaarten KA, KB, KC 709 (Serie M) M—01 brood 800 gram brood M—02 brood 400 gram brood M—01 boter 250 gram boter M—02 boter 250 gram margarine of 200 gram vet 100 gram vlees 300 gram vlees 4 liter melk M—03, M-05 melk 7 liter melk M—01 diversen 11 3 Verschijnt eenmaal per week Uitgave: Fa. T. GAASTRA Bz. I I 1

Friso nl | 1947 | | pagina 1