L Friesche landbouwtentoonstelling 1947 2227 Sept, te Leeuwarden. Nieuws- en Advertentieblad voor Workum en omliggende gemeenten BONNENLIJST 1 Fryske Brief 84. 70ste Jaargang No. 38 Zaterdag 20 Sept. 1947 PREDIKBEURTEN (Herv.) Nam. 1.30 uur ds L. M—18 reserve M—21 suiker enz. BURGERLIJKE STAND oudere PLAATSELIJK NIEUWS h Verschijnt eenmaal per week Uitgave: Fa. T. GAASTRA Bz. te Workum - Tel. 45 Postrekening 82259 Inzending van advertenties uiterljjk Donderdagsmorgens volop genoten, tractaties niet Van 21 Sept, t.e.m. 4 Oct. 1947. 250 gram suiker enz. of chocolade enz. of 500 gram jam enz. 250 gr. zachte zeep 500 gram bloem of Abonnementsprijsf 1.80 per halfjaar per post f2. ijzeren stangen verbonden waren. De bestuurder raakte bloedend aan z’n hoofd verwond, doordat hij tegen het spiegeltje in de auto opbotste, doch overigens was er geen glasschade, behalve dan een lamp die gekraakt was en verder werd de voorzijde van de auto ernstig beschadigd. Een All- Risk* verzekering dekt echter alle schaden. Druk verkeer of versperringen waren er niet op 't moment dat het ongeval gebeurde, doch vermoedelijk heeft de bestuurder wegens bandén- pech, de macht over het stuur ver loren. Bovendien is en blijft het ter plaatse een lelijke bocht, welke vooral voor onbekenden dastig is. Bijz. Gerechtshof te Leeuwarden. Volgens een officiële mededeling zal in de zitting van het Bijzonder Ge rechtshof te Leeuwarden op 14 Oct. 1947 o.a. terecht staan Siebe Haag- sma, geb. 6 April 1917, van beroep boerenarbeider, wonende te Workum, thans geïnterneerd. Hem wordt telaste gfelegd in het tweede halfjaar van 1940 te München vrijwillig bij de buiten landse mogendheid Duitsland in krijgs dienst te zijn getreden en wel bij de Waffen S. S. Workum Van 10 tót en met 17 September 1947. GeborenJohannes Andries, zv Wietze de Boer en Aaltje Visser. Pietje Rinske, dv Piet Johannes Noordenbos en Annigje Breimer. GehuwdJan de Boer, 29 jr te Ferwoude en Trjjntje de Jong, 26 jr te Workum. OverledenJohannes Andries de Boer, oud 1 dag, zv Wietze de Boer en Aaltje Visser. MIWIN Nieuws Ter gelegenheid van het 1-jarig be staan der Niwin heeft Z.K.H. Prins Bernhard een radiorede uitgesproken, waarin gewezen werd op de activiteit van pltn. 450 Niwin comité’s in ons land en op de eensgezinde samenwer king van alle lagen van het Neder landse volk. Met dubbele kracht voort zetten is de enige juiste manier om het eerste jaar van de Niwin actie te herdenken. Dat nu allereerst de Kerst pakketten actie 1947 het succes van vorig jaar moge overtreffen. Met een beroep op aller medeleven en onmis bare steun bij dit Nationale werk, gaat de Niwin het tweede jaar van haar bestaan met groot vertrouwen in. Postduivennieuws. Zondag j 1. hield de P.V. «De Luchtbode haar laatste vlucht van dit seizoen vanaf Venlo. De vogels zijn gelost met Z.O. wind en heldere lucht om 7 45 uur. De le duif was binnen om 11.36 uur. Snelheid 800 meter per min. Voor deze vlucht waren door de leden onderling wat prijzen bij elkaar gebracht, welke als volgt zijn gewonnen in volgorde van aan komst. le IJ. Flapper, 1 jonge duif, 5 pond voej en doos sigaretten2e Joh. Dooper, eveneens 1 jonge duif; 3e Jaap Wiersma, een worst4e R. Blom, kilo peren; de 5e of laatste prijs een kruidkoek, was voor S. Wiersma. Joh. Dooper wist dit jaar beslag te leggen op de wisselbeker voor oude duiven met het hoogst aantal punten over 6 vluchten. Molen afgebrand. 16 Sept. In de afgelopen nacht om ongeveer half twee werden vele ingezetenen door de brandsirene ge wekt. Het bleek dat de watermolen van den heer S. IJ. H. aan het z.g.n. Vierkant, bij het vroegere N. A. D. kamp in lichte laaie stond en spoedig daarna afgebrand was. Daar de molen geheel apart in ’t vrije veld stond, kon de brand weinig gevaar voor de omgeving opleveren, zodat er voorde motorspuit weinig werk te doen viel. Hedenmiddag werd met behulp van een speurhond de omgeving waarop de afgebrande watermolen staat, aan een scherp onderzoek onderworpen, dat, naar ons van bevoegde zijde werd medegedeeld, onomstotelijk op brand stichting wees. Het onderzoek wordt nu voortgezet, waarbij vanzelfsprekend gebleken is, dat het polderbestuur vrijuit gaat. Intussen is het aardige molentje dat het daar in 't landschap zo bijzonder mooi deed, verdwenen. Jammer, dat we 't weinige dat er op dit gebied in onze omgeving nog be staat, nu weer zagen verminderen.’t Is te hopen dat de overigen door grotere waakzaamheid behouden mogen blijven. Hoewel over ’t algemeen de bezitters een electrisch gemaaltje prefereren vanwege het gemak en voordeel, wen sen we hun toch ook een beetje meer waardering toe voor een Fries land schap met sierlijke molens inplaats van met lelijke windmotoren of met stompzinnige gebouwtjes. Auto-ongeval. 16 Sept Toen hedenmiddag te 12 uur een reiziger uit Groningen met z’n auto vanaf de Markt naar het Zijls- pad reed, kwam hij in de bocht bij de zgn. Lange stal in botsing met de stenen hoekpaal op het erf van De Vries’ Schildersbedrijf. Die paal knapto af en meteen sneuvelden er nog drie anderen, welke onderling met Zondag 21 Sept. 1947. Workum (R.-K.) Voorm. 7.30 uur Vroeg mis. 10 uur Hoogmis. Nam. 3.30 uur Lof. (Herv.) Voorm. 8.30 en 10 uur ds A. de Jonge, ’s Avonds 7.30 uur ds P. de Bruyn (Jeugddienst). (Doopsgez.) Voorm. 10 uur ds G. de Groot. (Geref.) Voorm. 9 en nam. 2 uur ds H. Fransen, Legerpredikant. (Bapt.) Voorm. 9.30 uur de hwrH. Ploeger. Nam. 2.30 uur Lezen. Woensdagavond 8 uur Bidstond. Heidenschap (Herv.) Nam. 1.30 uur ds A. de Jonge. Ferwoude Brink. Gaast (Herv.) Geen dienst. Hindeloopen (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds. P. de Bruyn van Workum. (Doopsgez.) 's Avonds 7.30 uur ds W- Broer van Warns. (Geref.) Voorm. 9.80 uur ,'ds J. Scholten. Nam. 2 uur Lezen. Koudum (Doopsgez.) Geen dienst. Staveren (Doopsgez.) 's Avonds 8 uur ds G. de Groot van Workum. M—16 diversen M—17 reserve zelfr. bakmeel of kindermeel [alle soorten] of kinderbiscuits M—18 reserve 250 gr. zachte zeep Bonkaarten MA, MD 710 (Serie M) [bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken] M—21 suiker 250 gram suiker enz. of chocolade enz. of 500 gram jam enz. Tabaks- en versnaperingenkaarten QA, QB, QC 707 M—31, M—32 tabak M—35 tabak Nieuws s.v. „Workum”. »Workum< 1»Poolster< I (Spijk) 3—2. Enkele regenbuien konden niet ver hinderen dat een flink aantal toeschou wers was opgekomen naar het«groene strand» om Workum* I haar tweede thuiswedstrijd te zien spelen. Alvorens de scheidsrechter laat beginnen, wordt onze spil Willem de Vries i. v. m. diens voorgenomen huwelijk door aan voerder Slootjes namens het »eerste« toegesproken en een fraai bouquet bloemen overhandigd. Dat er een hechte band tussen onze le elftal spelers bestaat wisten we en zagen we ook vandaag weer bevestigd, niet alleen door deze aardige attentie van ons elftal aan één hunner medespelers betoond, doch ook uit het verloop van de wedstrijd kwam naar voren dat on danks een 20 achterstand en veel >pech< in de 2e helft, toch door iedere speler de tanden op elkaar werden gezet en ten slotte een ver diende 32 overwinning werd behaald. Bravo jongens 11 Hoewel >Poolster< zich voor de rust van een nuttige 20 voorsprong had verzekerd, waren onze elf toch aller minst ontmoedigd en gingen ze steeds weer tot het offensief over. Op het moment dat Slootjes een kans zagen doorbrak, werd hij ongeoorloofd aan gevallen, dus een penalty, die zuiver genomen werd en na nog een kwartier spelens komt zowaar de gelijkmaker. De gasten zoeken noodgedwongen hun toevlucht in de verdediging, waarna WORKUM. Benoemd tot Hoog leraar aan de Rijks-universiteit te Utrecht de heer J. Jansen, dierenarts te Scherpenzeel, jaren geleden alhier woonachtig, dus laat ons zeggen één van de vele sympathieke oud- Workumers. Deze tentoonstelling rust op een zeer brede basis. Behalve alle moge lijke agrarische organisaties, dragen ook de industriële en Culturele secto ren deze tentoonstelling. Het doel der organisatoren omvat niet alleen een massale demonstratie, doch ook aan het instructieve element wordt grote aandacht besteed. Alzo is het in con tact brengen der oude en mogelijke nieuwe zakenrelaties met onze hoog waardige producten van evenveel be lang als het in contact brengen der boerenbevolking met de middelen, welke tot grote efficiency en hogere kwaliteit kunnen leiden. Het tentoonstellingsterrein is 10 H.A. groot, waarop 15.000 M3 overdekte en 2 500 M3 onoverdekte expositieruimte beschikbaar komt. Om bij minder goede weersgesteldheid de bezoekers niet in moeilijkheden te brengen, zijn meer dan 10.000 M3 aan tegelpaden en vloeren gelegd. De indeling is zeer logisch gehou den, waardoor ook de verschillende afdelingen zoveel mogelijk als een afgerond geheel in ééh of meer tenten zijn ondergebracht. Noemen we hier van o.a. Akker-en Weidebouw, Zuivel, Tuinbouw, Veevoeder en Meststoffen. Paarden- en Rundvee expositie, Stal inrichting en Melkwinning, Pluimvee, Land- en Tuinbouwonderwijs en-Voor lichting, Huishoudonderwijs, Woning inrichting en Cultuur, Organisatiewezen en Statistiek, Handel en Industrie, Landbouwwerktuigen, terwijl de be langrijke onderdelen van sommige dezer groepen eigenlijk wel een aparte ver melding waard zijn, doch laat vol doende zijn dat alles met de uiterste zorg is samengesteld. Immers in een speciaal bioscoopgebouw, dat door lopend geopend is, zullen bijzonder heden van het land- en tuinbouwon derwijs en -voorlichting worden gege ven, terwijl de schilderijententoonstel ling een attractie op zichzelf kan zijn. Aan de algemene aankleding en verlichting van het terrein is grote zorg besteed, terwijl ook de stad Leeuwarden medewerkt door een feestelijke versiering. Voor Maandag 22 September is een sportprogramma vastgesteld o a. Voet- bilwedstrijd Fries EftalDeens Elftal. DmsdagKeuring van paarden, on geregistreerd vee en kleinvee en Ver- richtingsdag voor paarden. WoensdagKeuring van stieren en Volksdansen. DonderdagKeuring van jonger m. en vr. rundvee en Muziekconcours, VrijdagFryske Biwegingsdei met herdenking van de slag bij Warns en Concours Hippique. ZaterdagKaatsen en turnen. De meeste van deze attracties wor den gehouden op de Wilhelminabaan, het terrein naast de tentoonstelling. De Friese culturele uitingen vinden elke avond plaats in de Harmonie, bijv. Woensdagavond opvoering van het zangspel »Enne Harmens*, Don derdag- en Vrijdagavond het drama »Simson< en Zaterdagavond een Klein kunstavond, tevens tot slot een groot vuurwerk. Ziedaar een korte greep uit het talrijke wat er volgende week in Leeuwarden te genieten valt. „It giet sa swietwei nei ’t ein”, sei ’t aid wyfke en hja biplüze in Dimter koeke. Sa giet it mei de simmer ek, dy rint ek op in ein, al wol it üs mülk net rjocht oan. De r is al wer yn ’e moanne en dan witte wy it oare wol. De dagen wurde stadich oan koarter, de jonnen langje. Dat seit lykwols net, dat wy noch gjinritemoai waerkrije kinne, mar hwat wy krije, is tajefte. Wy hawwe in bütengewoane moaije simmer efter de rêch. Alle dagen like fêst waer en de dagen dy ’t min to neammen binne, wiene wol to tellen. Oer it algemien, hwat to droech en somlike dagen hwat towaerm en to binaud. Dochs der is ’t op lést dan ek simmer foar, n’t wier. Dat soarte waer hat men to wachtsjenen forwachtet men ek. Hwant mei in wiete en kftlde simmer binne wy ek.min to sprekken. Dan prottelje wy ek raer. len ding is jit altyd moai, dat wy yn dat stik fan saken, neat ynto bringen hawwe en dat wy it waer mar nimme moatte sa ’t dat üs taskikt wurdt. Hwant jonge noch ’n ta, it is oer ’t algemien sa min to roaijen en foral mei it waer. It is al gau de iene „to” dit en ’n oar „to” dat. len fan myn aide freonen plachte altyd to sizzen: „Wy brüke dat wurdtsje „to” in bulte, mar hast nea yn de goede bitsjutting. Hwant oeral hwer 't dat „to” foar stiet dermei doocht ’t net. Yn to ier, to let; to droech, to wiet, ensfh. Allinne as wy it brüke yn „tofreden” der is it op syn plak. Mar it wurd tofreden skynt hoe langer hoe mear üt de tiid to reitsjen.” Tofreden! Ja, dat kinne wy foral, wy minsken fan de lege lannen wêze, oer dizze simmer. En ek wol mear as tofreden, as wy sjogge nei dy kontrijen fan üs lan, hwer ‘t groun en beammen yn‘elögeopgyngen. Hwer it fé, stie to balten fan de honger en toasthwer 't bou en greide toskroeid leine en de beammen de ünrype fruchten-falie litte, troch de droechtme. Der ‘t de minsken bidden en smeekten om ütkomst, om wetter. Men moat it lyk as ik, seis sjoen hawwe, hwat it sizze wolBosk- bran. Hwat it is, as in füleindige Noardewyn, it fjür foar him ütjaget. Beammen en strewellen yn in eagenblik yn ‘e gloede set; de groun, it toarre, deade gêrs en heide ta ingleonetekkenmakket-Wylstmen boppe alles üt, it gülen fan it fjür heard, as song it in deasang, foar hwat it fornielde. Wylst ik der sa stie to sjen, nei dat fjür dat neat, mar dan ekneat sparret, moast ik wer tinke oan in moanne of hwat forlyn. Doe ’t wy mei in hiele ploech in reiske mei de autobus nei dy kontryen makken. Wy wiene doe sa fol biwündering foar alles hwat wy derseagen. Bosken, üren fier, hichten en dellen, alles sa hiel oars as wy it troch de dei hinne sjogge. En ik hear it immen üt üs selskip noch sizzen: „Der is hjir al frijhwat mear to bilibjen en to sjen as by üs yn dat deaae gat.” Ei ja, dat wie fansels ek sa. It is yn Gelderlan oars as it by uzes is. Wis wy hawwe it moaije sjoen, mar binne wy forgetten’ it oare hwat wy seagen? It great tal hüzen, doarpen en stedden, dat süver mei de groun lyk makke wie, yn de oarlochsdagen It great tal grêven Hearden wy net fan it leed en de illinde der troch de minsken bilibbe? En nou, nei ’t ik sjoen haw, hwat it sizze wolToskroeide ierde, ynsté fan griene greiden, dan, ja lit üs dan dübbel en dwêrs tofreden, né tankber wêze, dat wy foar al dy soarte fan dingen sparre bleaun binne. Ek al neamme wy üs wenplak dan in dead gat, wy kinne wiswier tankber wêze foar in simmer lyk as wy hawn hawwe. FRISO. Bonkaarten KA, KB, KC 709 (Serie M) M—05 diversen 750 gram suiker enz. of chocolade enz. of 1500 gram jam enz. M—06 diversen 250 gr. zachte zeep M—03 vlees 100 gram vlees Bonkaarten KD, KE 709 (Serie M) M—13, M—14, M15 diversen 1 rantsoen sigaretten of kerftabak 2 rantsoenen sigaret ten of kerftabak M33 200 gr. versnaperingen Versnapering enz. of suiker enz. of 400 gram jam enz. M—36 100 gr. versnaperingen Versnapering enz. of suiker enz. of 200 gram jam enz. De niet aangewezen bonnen van Serie L kunnen worden vernietigd. 25-jarig bestaan Geref. School. 18 September. Maandag 14 Aug was het 25 jaar geleden dat de Geref. school geopend werd door de voorz. van het schoolbestuur, Ds. Kroes, des tijds Geref. pred. alhier, met een rede naar aanleiding van Spr. 22 6. Ter gelegenheid hiervan vond heden een herdènking plaats. Vanmorgen kwamen de leerlingen voor een feestelijke herdenking bijeen met bestuur en onderwijs personeel, waar hun verteld werd van de grote moeilijkheden die eerst overwonnen moesten worden. Onderwijl zorgden enkele dames voor de tractatie. ’s Middags werd een herdenkings dienst gehouden in de Geref. Kerk. De voorz. van het schoolbestuur, de heer P. Pruiksma Lzn., liet zingen Ps. 68:10, ging voorin gebed, waarna gelezen werden enkele verzen van Ps. 116, In een kort openingswoord richtte hij woorden van welkom tot de aan wezigen, inzonderheid tot de spreker en Burgemeester Oppedijk van Veen, Als feestredenaar trad op Ds. IJ. v. d. Zee van Nieuw-Vennep. Naar aan leiding van Ps. 22 30b-32 hield deze een gloedvol betoog, met de dankbaarheid als grondtoon en stond stil bij 1. Wat God heeft gedaan; 2. Wat wij hebben gedaan 3. Wat onze kin deren moeten doen. O.a. merkten we op de heer J. v. d. Schaaf, voorheen hoofd van de gem.- politie alhier, die bij de opening van de school gesproken had over het on derwerp »Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst*. Tijdens de officiële receptie werd ook nog namens verschillende instanties het wpord gevoerd. Ruim half acht opende de voorz. de feestavond voor oud-leerlingen en be langstellenden in de goed bezette Geref. Kerk, waarna de secr. de heer R. Vissser een overzicht gaf van de gebeurtenissen tijdens het 25-jarig bestaan. Onafgebroken is al die jaren de on derwijzeres mej. J. Pruiksma, (dus thans ook meer dan een kwart eeuw) aan deze school verbonden geweest, iets wat natuurlijk niet ongemerkt voor bij ging. De voorz. richtte dan ook hartelijke woorden van dank aan haar adres voor het vele dat zij op zo’n prachtige manier voor de school heeft gedaan. Het moeilijke werk om de jongste kinderen het begin te leren wat ze nodig hebben voor hun verdere leven en te wijzen de weg naar het kruis, deed zij altijd met grote liefde, Spr bood haar dan ook een mooie lees- lamp aan. Mej. Pruiksma dankte met een kort woord voor de blijken van waardering die zij mocht ontvangen, waarna kin deren haar een zanghulde brachten. Het zou te ver voeren alles te memoreren. Het hoorspel van de bange oorlogsjaren, lichtbeelden van bestuur en personeel, schoolklas enz zorgden dat de aanwezigen waar tussendoor de ontbraken. Een fraai wandbord, met afbeelding van het schoolgebouw werd aan de fam. Canrinus aangeboden. Advertentietarief: tot 5 mm. 60 cent elke mm. meer 6 van buiten Friesland 8 Contracten volgens algem. regeling aanval op aanval volgt met kei harde schoten van K. Groenhof, net naast of tegen neus of been van keeper. Doelpunten hingen in de lucht en ja het grote moment was daar 1 Bijl speelt zich vrij en met een hoog schot jaagt hij van dichtbij de bal in de touwen. In de laatste minuten werden twee kost bare puntjes in de wacht gesleept. Het is onder grote spanning een zeer verdiende overwinning geworden. Uit een onderhoud met spelers en bestuur van «Poolster* bleek welk een grote clubliefde er in Spijk heerst bij leden en donateurs. Meegedeeld werd dat door de donateurs vrijwillig was aangeboden om, net als iedere andere bezoeker entree te betalen bij de thuiswedstrijden tegen de Friese clubs om hierdoor de grote uitgaven van wege de verre reizen naar Friesland iets te dekken. Dat de kas van onze penningmees ter dit seizoen wel lichter zal worden staat vast (acht elftallen in de com petitie van handbal- en voetbalafd) Vele en hoge reiskosten staan op het programma. Het bestuur heeft echter een plan in het hoofd en hoopt dat dit plan zal slagen. Zij gaat van de gedachte uit: «Vele kleintjes maken een grote*. Bij de eerstvolgende thuis wedstrijd van ons «eerste* zult U op het terrein een «spaarbus* van de S. V. W. zien staan. De vrijwillige giften die U in deze bus kunt depo neren, worden tot steun voor onze reiskas aangewend. Op het Voetbalveld van Workum »’t Groene Strand*, Daar staat een grote spa.arpot met rood-witte band. Het is de reiskas van de sportclub »S. V. w.* Deez’ club kwam met een nieuw idee: Stort gij Uw gift daarin, ge weet nu waar ’t voor gaat, Deez’ bus zij wacht geduldig, doch aan U de daad J Workum II kreeg Zaterdag j.l. een geflatteerde 50 nederlaag te slikken in Sneek tegen Oranje Nassau. Volgens geruchten moet Assen als één der sterkste clubs beschouwd worden, dus wacht onze jongens mor gen een zeer zware opgaaf. We gaan 's middags met de bus om 1.15 uur van de Markt en verwachten een flink aantal supporters mee (f2.50 per persoon). Ons 3e en 2e hebben een thuiswed strijd respectievelijk 3 en 5 uur tegen Makkum II en I. De elftalcommissie krijgt druk en moeilijk werk te ver richten om twee behoorlijke elftallen op te stellen. Toch meent deze com missie nogmaals een beroep te moeten doen op alle gekozen spelers en re serve’s, door zich werkelijk ten volle te geven, en bedenkt dat op het veld de aanvoerder het te zeggen heeft, wat verwisseling van spelers en de nodige opdrachten enz. betreft. De onverkwikkelijke situatie te Makkum zullen we niet weer oprakelen. Een ieder weet dus zijn taak. Aanpakken, dat is de boodschap 1

Friso nl | 1947 | | pagina 1