s Nieuws- en Advertentieblad voor Workum en omliggende gemeenten trdag 4 October 1947 70ste Jaargang No. 39 Zaterdag 27 Sept. 1947 N—03 boter n 500 N—03 reserve N—04 reserve N—06 reserve NNENLIJST t.e.m. 18 Oct. 1947. BONNENLIJST r. scheercrême of 400 PLAATSELIJK NIEUWS (Herv.) Nam. 1.30 uur ds L. en en dat er puntjes thuis- oedster jong 2 g., eig. Inzending van advertenties uiterljjk Donderdagsmorgens ig van advertenties uiterljjk Donderdagsmorgens 1 1 2 1 1 1 1 2 2 2 2 2 5 4 4 3 3 2 Workum groeiende is, verheugt ons ten zeerste en wij complimenteren dan ook het bestuur voor haar activiteit in dezen. Bovendien is het houden van bijen voor de te Workum aanwe zige fruitbomen van veel belang, het geen de fruittelers zeer wel kunnen 800 gram brood 250 gram boter 250 gram margarine of 200 gr. vet 5 liter melk 300 gram vlees 100 gram vlees korstloze kaas. Bonkaarten KA, KB, KC 711 (Serie N) N—01 brood N01 boter N—02 boter N—01 vlees N—02 vlees N-01 melk N—03 melk N—05 melk N—01 diversen Van 28 Sept, t.e.m. 11 Oct. 1947. schijnt eenmaal per week es Fa. T. GAASTRA Bz. te Workum - Tel. 45 Postrekening 82259 Door technisch overwicht en beter positiespel behaalde Workumeen verdiende overwinning op Loppersum. Onsportief spel wierp een schaduw op deze wedstrijd. In tegenstelling met voorgaande wedstrijden van Workum I was binnen veren te krijgen, is dus niet in ver vulling gegaan. Reizigers uit Groningen moeten daar dan reeds om 16.10 vertrekken, maar behoeven niet in L’warden over te stappen. Deze ver vroeging wordt niet alleen door vele zakenmensen, maar veel meer door i 2 spelen thuis tegen espectievelijk om 2 en liefhebbers toon ook >g voor deze elftallen, ichten de kleuren van zo göed mogelijk te tegenstand ondervinden, dus maar af- vachten wat dan gepresteerd wordt Wedstrijden voor morgen Workum 1 gaat op bezoek naar Heeg. Vertrek van de markt 3.30 uur. Hef: lijkt ons geen gemakkelijke taak om Heeg op eigen terrein te verslaan. of 100 suiker, boter- 1 enz. of 200 gram enz. 50 gram scheerzeep Ischeercrême. scheerzeep blijft voor- !on N 16 diversen voor uiterlijk op 11 October ielaar in groenten en/of ageleverd. MA, MD 711 (Serie N) i.s. moeders en zieken] 250 gram suiker, boter- dsel enz. of500 gram jam iz. of 25Ö gram versna- 24 September. De Hervormde Zondagsschoolver. organiseerde voor haar leerlingen een prettige feestelijke middag. Deze middag werd gehouden, inplaats van een reisje (een boottocht) zoals voorgaande jaren, waarvan het bestuur o«n verschillende redenen had afgezien. De kleintjes kwamen 's middags om 2 uur in «Rehoboth», de grote kin deren ’s avonds om 7 uur, onder lei ding van den Voorzitter. De kinderen hebben] een pracht feestje gehad. Volop hebben ze ge noten van de Kaboutermannétjes, voor dracht, samenspraak, verhaal, film tractatie. De klucht-filmpjes en eigen opname van het Zoudagsschoolwerk en haar personeel enz waren voor de kinderen wel buitengewoon interessant. Op de vraag van den Voorzitter, wat of de kinderen nu mooier vonden, een boottocht of deze feestelijke mid dag, riepen allen eenparig, een feestje. Het personeel dat niets heeft nage laten om de kinderen een prettige middag en avond te verstrekken is daar dan ook zeer in geslaagd en mag met grote voldoening op deze feeste lijke middag terugzien. Voorbije vacantiedrukte. Nii we Zondag j.l. officieel de de herfst zijn ingegaan, en het koude en gure weer binnen kortere of lan gere tijd z’n intrede zal doen, werpen velen nogmaals hun blikken naar de voorbij gesnelde zomer, een zomer zo mooi als maar zelden het geval was De drukke tijd is voor vele bedrij ven weer voorbij gegleden, terwijl voor önderen de drukte wacht. Velen hebben in ons stadje de va- cantie of een gedeelte daarvan door gebracht. Oude vrienden en bekenden ontmoetten elkaar en haalden nog menige prettige herinnering uit vroe gere dagen op. Er is hier druk gevist maar nog veel meer gezeild, want voor de water sporters was het toch wel een heel zeldzame zomer met nagenoeg alle dagen volop zon en ruim wind om te zeilen. En dat alles werd overgoten door een weldadig, warmte uitstralend zonnetje. pensioen. van politie, de heer vel enkele tientallen loch voordien alhier, J van 1 October 1947 pensioen verlaten. Bij Gaasterland bleef hij lang als een gernoe- Workumer politieman i goede levensavond jn I kP. Op de Friese Land ing afd. Pluimvee en o.a. door de Heiden- en fokkers prachtige gérs (zwart) voedster ter jong 1 g. eig. D. Nieuws s.v. „Workum”. A.C.V. I (Assen)Workum 3 3., Na een voorspoedige busreis naar Assen, kregen we een teleurstellende ontvangst, n.l. de mededeling dat het terrein van ACV. door de K.N.V.B. was afgekeurd, zodat °P dit veld geen competitiewedstrijd gespeeld mocht worden. Tenslotte kwam het Achilles- terrein beschikbaar, maar nu moesten de A.C.V.-spelers nog bij elkaar ge trommeld worden, doch ook dat lukte op één na. Besloten werd dat beide clubs dan maar met tien spelers zou den uitkomen. Na een kwartier spelen neemt A C.V. de leiding over rechts. Onhoudbaar wordt v. Goslinga gepasseerd. Toch zijn beide partijen aan elkaar gewaagd. Slootjes speelt zich vrij, geeft door aan Boersma die weer op Slootjes speelt en dan weet te scoren, 1 1 na 25 min. spelen. Workum wordt iets sterker. Bakker gaat over links er alleen vandoor doch op fortuinlijke wijze weet de keeper te redden. Toch is het Groenhof die onze jongens de leiding weet te geven en een moeilijke bal op de juiste wijze in het doel weet te werken 12. Vlak voor de rust maakte A.C.V. toch nog gelijk, uit een fout van onze »zwerver< dre miste, 22 doch na de rust zijn er nog geen 15 min. ge speeld of Slootjes gaat er op z’n eentje van door, passeert enige tegenstanders en weet de keeper met een boogbal te verschalken. De zwoegende Bijl heeft een pijnlijk énkel en kan onmo gelijk op volle touren draaien. A.C.V, komt gevaarlijk opzetten en uit een corner wordt de gelijkmaker geboren, doordat de keeper probeert weg te werken wat hem niet lukt, hierdoor krijgt één der A.C.V. voorwaartsen een leeg doel voor zich en het is 3—3. Onze spil de Vries die vandaag een solide spilpartij Speelde, valt nog uit en onze jongens moeten nog met acht man en de gehandicapte Bijl de wed strijd vervolgen. Omdat A C V. geen reserve had verlangden ze ook van ons geen reserve op te stellen. Onder grote spanning en vallende duisternis kwam het einde van deze pechmiddag. N—21 melk N--21 vlees N—22 vlees •N—21 kaas 200 gram kaas of 250 gr. korstloze kaas. N—21 eieren 5 eieren Hetmelkrantsoen voor volwassenen zal voor de hierop volgende 14 dagen 3‘/2 Liter bedragen, zodat ge rekend voor 4 weken per week l7/8 liter beschikbaar is. Het veertien daagse rantsoen zal dus wisselen tussen 4 en 3'/2 L. gelegenheid te stellen actief lid te blijven, zodat nog een lesuur werd vastgesteld en wel Dinsdagsavonds om half tien. Van- de rondvraag werd een diuk gebruik gemaakt; o a, gaven zich enkele leden op om donateurs te werven. Zo zien we dat het bestuur van deze jonge vereniging, ook deze winter een pro gramma heeft, dat met zorg samen gesteld is en wij twijfelen er ook niet aan of de resultaten zullen niet uit blijven. Laat hen de naam «Excelsior» eer aan doen. Verschijnt eenmaal per week Uitgave: Fa. T. GAASTRA Bz. te Workum - Tel. 45 Postrekening 82259. gt de competitiestand lat de clubs elkaar heel it ontlopen. gw. gel. verl. 2 12— 8 9—5-5 5— 5 15—10 9- 7 5— 7 8—12 7—14 er voor dat jullie door op H.V.C. op de ig op H.V.C. op de i blijven. De auto zal ol worden en er zullen zijn die geen plaatsje Wie weet geeft dit prichting van een sup- >Workum« die voor elegenheid enz, zorg de uitwedstrijden van te wonen. Wie neemt i. 2 2 2 2 2 1 1 ka, KB, KC 711 (Serie N) jen 100 gram bloem of akmeel of kindermeel of riscuits. en 500 gr. suiker, boter- )oisel enz. of 1000 gram oop enz. of 500 gram eringen. m 225 gram huishoud- 180 gram toiletzeep l KD, KE 711 (Serie N) m 100 gram bloem of kmeel of kindermeel jrbiscuits. diversen 250 gram sui- erhamstrooisel enz. of am, stroop enz. of 250 rsnaperingen. m 450 gram huishoud- 360 gram toiletzeep n 500 gram bananen [voorinlevering] i 500 gram bloem of kmeel of kindermeel of scuits. Bij de toeristen per fiets was best merkbaar dat de bandenpositie veel minder zorg baarde dan de vorige zomer. Slechts zelden zag men een rijwiel voorzien van masieve banden en de bezitters waren dan bezield met de gedachte dat het vacantie was dat vergoede veel, ja soms alles. Door Workum’s directe ligging aan het merengebied, bezochten ook vele watersporters onze plaats, waarvan de excursies vanuit het watercentrum te Heeg immers getuige waien. De Ned. Herv. kerk, anders door yelen bezichtigd, moest ook dit jaar voor het publiek gesloten blijden, maar eens z.d ze in volle glorie, ge heel gerestaureerd, de roem van Workum uitdragen. De curieuze gilde baren waren evenmin te bezichtigen, wat voor velen een teleurstelling be tekende, Maar overigens was een be zoek aan ons stadje voor de «oudheid kenners» een waar genoegen. Hoeveel te meer zou dit het geval geweest zijn als men hier de beschikking had ge had over een verzameling antiquiteiten, meer speciaal op onze plaats betrek king hebbende. Dat Workum ook prachtige oude gevels bezit, hebben velén ontdekt en we hoorden dan ook menige lofzang op het rustige^ maar aantrekkelijke oude stadje, dik wijls aangevuld met de verzekering dat dit wel het eerste, doch vast niet het laatste bezoek aan de Friese Zuidwesthoek was. Bij de pas verbouwde en geheel ge moderniseerde aardewerkfabriek van de fa. R. F. de Boer, kwamen steeds maar nieuwe aanvragen binnen van gezelschappen^ om het bedrijf te be zichtigen en al deze verzoeken werden zo mogelijk ingewilligd. Dan werd onder deskundige leiding verteld wélke bereidingsprocessen het leem moest ondergaan om onder de hand van de vakman de vereiste vormen te krijgen en tenslotte een sierraad te worden in het woonvertrek. Zo werden ook enkele internationale gezelschappen rondgeleid, die vol in teresse de verschillende bewerkingen volgden. Kunstaardewerkfabriek «Aurora» trok ook verscheidene belangstellenden en wij als Workumers kunnen dan ook trots op deze fabrieken zijn. Deze zomer is het overal geweldig druk geweest. Het prachtige weer lokte naar buiten en zodoende is er naar hartelust genoten. Friesland heeft veel toeristen binnen z’n grenzen gehad en allen waren opgetogen over het zo afwisselend mooie van de Friese landschappen met hun wijde horizon. Niet alleen de bewoners van eigen land zongen lofliederen op onze pro vincie, maar vooral ook enkele Ame rikaanse jongelui die een vacantie-trip naar ons land'hadden gewonnen. Na hun terugkeer in Amerika moesten ze allen een beschrijving geven over het lage landje aan de zee, waarbij ze eenparig erkenden dat Friesland op hun de schoonste indruk had gemaakt. Biljartclub „De Wijnberg”. 23 Sept. In de hedenavond ge houden vergadering had na opening en voorlezing der notulen, vooral het financiële gedeelte aller aandacht. Toen nl. nit het relaas van de- penning meester bleek dat met de nog tot heden te innen contributie, alle schul den precies betaald zouden zijn, moesten er maatregelen genomen worden ter versterking van de kas Een bedrag van ruim f40.bestemd voor andere sportieve prestaties, werd ten behoeve van de clubkas afgestaan, terwijl ver der de contributie Voor de winter maanden op f 1.en voor de zomer maanden op f 0 50 werd gebracht. Voor minstens twee uit te schrijven wedstrijden zullen de leden z ch daags te voren moet-n opgeven, terwijl dit ook voor een te houden halve com petitie verplicht werd gesteld, indien then aan deze wenst deel te nemen. Verder staan enk le ontmoetingen tegen de clubs uit Sneek en Bolsward op ’t programma. Als nieuw bestuurs lid werd gekozen de heer B. R. de Jong. Enkele nieuwe leden konden nog aangenomen worden. Tenslotte werd de handicap vastgesteld en kon den de overige regelingen aan het bestuur overgelaten worden. PREDIKBEURTEN 1 Zondag 28 Sept. 1947. Workum (R.-K.) Voorm. 7.30 uur Vroeg mis. 10 uur Hoogmis. Nam. 3.30 uur Lof. (Herv.) Voorm. 8.30 en 10 uur ds P. de Bruyn, ’s Avonds 7.30 uur onbekend. (Doopsgez.) Nam. 5 uur ds G. de Groot, ’s Morgens 11.30 uur Zondagsschool. (Geref.) Voorm. 9 en nam. 2 uur ds Verburg van Pernis. (Bapt.) Voorm. 9.30 uur Lezen. Nam. 2.30 uur de heer H. Ploeger. Woensdagavond 8 uur Zusterhulp. Heidenschap (Herv.) Nam. 1.30 uur de heer W. Postma. ’s Avonds 7.30 uur ds A. de Jonge. Ferwoude Brink. Gaast (Herv.) Geen dienst. Hindeloopen (Herv.) Voorm. 9.30 uur Prof, dr. Th. C. Vriezen (bevestiging ds. H. Al tena). Nam. 2 uur ds.H. Altena (Intrede). (Doopsgez.) Geen dienst. (Geref.) Voorm. 9.30 uur en 's avonds 7.30 uur ds C. Jansen van Oosterbierum. Koudum (Doopsgez.) Niet ontvangen. Ram jong 3 gg. eig. in. Ram oud 1 ZG., G. eig, B. Haanstra Jr. n, twee voedsters jong en een 3 ZG eig. H. H. een 2 ZG. van Dam. In totaal behaalde de Pluimveever- eniging W. en O. op de Friese Land bouwtentoonstelling 34 punten waar van de Heidenschapster fokkers 24 panten behaalden. snaperin- ïnkaarten enz. QB, QC 711 2 rantsoen sigaretten of kerftabak 100 gr. versnaperingen of 200 gram suiker istrooisel enz. of 400 i, stroop enz. 100 gr.versnaperingen isel Abonnementsprijs: fl.80 per halfjaar per post f2. G Advertentietarieftot 5 mm. 60 cent elke mm. meer 6 van buiten Friesland 8 Contracten volgens algem. regeling 800 gram brood 125 gram boter 125 gram margarine of 100 gram vet 250 gram margarine of 200 gram vet 100 gram vlees 400 gram vlees 4 liter melk 6 liter melk 6'/2 liter melk 100 gram kaas of 125 gr. korstl. kaas 1600 gram brood’*’ 200 gram kaas of 250 gr. korstl. kaas 800 gram brood Bonkaarten KD, KE 711 (Serie N) N—11 brood 800 gram brood N—11 boter 250 gram boter N—12 boter 125 gram boter of 100 gram vet N11, N12 vlees 100 gram vlees N—11 diversen 100 gram kaas of 125 gram korstl. kaas N13, N15 melk 10 liter melk N13 reserve 800 gram brood Bonkaarten MA, MB, MC, MD, ME, MF, MO) Mti 711 (Serie N) [bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken] N—21 brood N—21 boter N—22 boter doelp. v. t. pt. 3 6 WORKUM. Dezer dagen was het 25 jaar geleden dat de heer IJ. B, Wielinga, hoofd der Chr. School al hier, vau de kerkvoogden der Ned. Herv. Gemeente een vaste aanstelling kreeg als organist, na die functie al enkele jaren als plaatsvervanger waar- - genomen te hebben. Vanaf deze plaats willen wij de ju bilaris hartelijk feliciteren en spreken de wens uit dat hij nog vele jaren de kerkzang mag begeleiden. Opbrengst collecte. De speldjesverkoop ten bate van de T. B. C -vereniging onder hét sp>orwegpersone 1, welke gehouden werd op 17 September, als herdenking vin het begin der spoorwegstaking, heeft aan 't station alhier f22 05 op gebracht. Droevig ongeval. 23 Sept. Zaterdagmorgen voer de mclkmotorboot van de Zuivelfabriek N.V. voorheen Tjebbes Co. alhier haar gewone route naar Makkum Vlak bij Makkum toen be bemanning even van boord was en de boot zoals altijd niet vastgemeerd lag, dreef deze af. De 22-jarige L. E, zou nu zwemmende de boot weer oph leo. Halverwege zonk hij in de diepte vermoedelijk tengevolge van hartkramp De op de wal staande kapitein S. gooide direct een touw uit, maar was verder machteloos. Na enige tijd dreggen werd het slachtoffer opgehaa!d, doch de toegepaste kunstmatige ademhaling mocht toen niet meer baten. De deelneming met de getroffen familie, die op zo'n tragische wijze haar enige zoon en broeder verloor, is al gemeen Door fabriekspersoneel werd het slachtoffer hedenmiddag onder een grote deelnemende belangstellirg ten grave gedragen. Successen met hardlopen. 24 Sept. Onze plaatsgenoot Jan S. IJbema nam vorige week deel aan enkele grote wedlopen en schijnt thans weer in prima vorm te zijn Te Gorin- chem werd hij 2e, terwijl hij zich bij de bekende singelloop te Utrecht in de D-klasse als no. 1 plaatste. Chr. Gymnastiekver. „Excelsior”. 22 Sept. Vrijdag j.l hield de Chr. Gymnastiekver. «Excelsior» een buitengewone ledenvergadering. Ruim 8 uur werd deze op gebruike lijke wijze geopend, waarna een kort welkomstwoord, inzonderheid aan de directeur de heer L Canrinus, werd uitgesproken. De secretaresse mej. G. Haytema gaf in een keurig verzorgd overzicht de gebeurtenissen weer van deze nog slechts 8 maanden oude vereniging. De bespreking omtrent een winter- programma had een vlot verloop, daar het bestuur met het voorstel kwam om na de clubkampioenschappen in October a.s. vaardigheidswedstrijden voor graadwerken in het programma op te nemen, terwijl er onderlinge wedstrijden in Bolsward georganiseerd zullen worden door en voor de Chr. Gymaastiekverenigingen uit Oosterzee, Woudsend, Heeg, Bolsward en Workum. Pinkstermaandag zal «Excelsior» z’n kunnen in Meppel demonstreren, waar dan uitgaande van het Christelijk Na tionaal Gymnastiekverbond voor de provinciën Groningen, Friesland en Drente een turndag gehouden wordt. Om het voor een ieder mogelijk te maken, dat de reiskosten geen be zwaar vormen, werd een spaarkas voor - dit doel in het leven geroepen. Aangehouden werd tot een volgende vergadering de bespreking van de zomeruitvoering. Na de onderlinge wedstrijden voor graadwerken zal een feestelijke verga dering gehouden worden. Met de bespreking lesuren was nog al enige tijd* gemoeid, temeer daar er lessen zijn waarvoor het ledental eigenlijk gesplitst moest worden. Na alle voor- en nadelen onder de ogen te hebben gezien, werd besloten om ook de leerlingen van cursussen in de

Friso nl | 1947 | | pagina 1