1 Nieuws- en Advertentieblad voor Workum en omliggende gemeenten I I ij j I 1 70ste Jaargang No. 40 Zaterdag 4 October 1947 6 17.48 BONNENLIJST Fryske Brief 86. 1 PLAATSELIJK NIEUWS PREDIKBEURTEN mar nam- BURGERLIJKE STAND s FRISO. 17.50 .17.56 er OP I 2 spelen thuis tegen blijven. 1 1 Inzending van advertenties uiterlijk Donderdagsmorgens 1 1 2 2 2 2 5 4 4 3 3 2 2 2 2 2 2 1 1 1 1 2 1 1 8 44 11 35 15 35 17.41 20.35 Van 5 t.e.m. 18 Oct. 1947. IIJTIIB ■■IIHilMI) I f I. ll— ■Il.l M -«ajgrJW r I FM M I 111 !FH II r Ulinin-WWIIIMM—B—MMM— Hieronder volgt de competitiestand waaruit blijkt dat de clubs elkaar heel weinig in Workum BI. Wit Heeg Q.V.C. Poolster L.V.C. Or. Nassau A. C. V. WORKUM. Beroepen bij de Geref, Kerk alhier Ds. E. Verburg, Geref. pred. te Pernis. 100 gr. versnaperingen -- hamstrooisel enz. of 200 gram jam, stroop enz. Reserve 5 tabak 50 gram scheerzeep of 100 gr. scheercrême of 400 gram snelscheercrême. De bon yoor scheerzeep blijft voor lopig geldig. Bon N 16 diversen voor bananen moet uiterlijk op 11 October a.s. bij een handelaar in groenten en/of fruit worden ingeleverd. Workum Van 25 September tot en met 1 October 1947. Geboren: Andries zv BernardusTjerkstra en Jacoba Fortuin. Johanna Froukje dv Jan Gaastra en Nicolina Gerrardina Kerk hoven. Gehuwd Arie Johannes Laban, 34 jr en Sytske Hilverda, 31 jr, beiden te Workum. OverledenLieuwe Elzinga, 22 jr, over leden te Makkum. Met pensioen. De agent van politie, de heer Helder, zeker wel enkele tientallen jaren te Balk, doch voordien alhier, beeft met ingang van 1 October 1947 de dienst met pensioen verlaten. Bij een bezoek aan Gaasterland bleef hij voor de ouderen lang als een gemoe delijke vroegere Workumer politieman bekend. Dat een goede levensavond z’n deel moge zijnï HEIDENSCHAP. Op de Friese Land bouwtentoonstelling aid. Pluimvee en Konijnen werden o.a. door de Heiden- schapster Konijnenfokkers prachtige successen behaald. Afd. Lotharingers (zwart) voedster oud 1 gg., voedster jong 1 g. eig. D. de Vries. Loth, (zwart) voedster jong 2 g., eig. J. Boekema. Weener (wit) Ram jong 3 gg. eig. P. S. Westendorp. Black and Tan. Ram oud 1 ZG., Voedster oud 4 G. eig, B. Haansria Jr. Black and Tan. twee voedsters jong een 2 ZG. en een 3 ZG eig. H. H. van Dam. In totaal behaalde de Pluimveever- eniging W. en O. op de Friese Land bouwtentoonstelling 34 punten waar van de Heidenschapster fokkers 24 pwntën behaalden. Verschijnt eenmaal per week Uitgave: Fa. T. GAASTRA Bz. te Workum - Tel. 45 Postrekening 82259 It is yn üs tiden net mear sa, dat men einlings twa en fyftich wiken yn 't jier wrotte en skrippe moat, lange dagen en koarte nachten, dels mar ek sneins yn 't spier, sünder bihoarlike rêsttiid. Hoe langer hoe mear is de fekansje algemien wurden en’t sillegrif inkelden wêze, dy ’t net ris in deimanich fuort kinne. Sa hawwe wy fan 't simmer de ütris sjoen fan tüzenen fekansjegongers. De iene in deimanich langer as de oare, mar mei fekansje gyngen hja. Ta de minsken dy 't einlings dit jier foar it earst ris fekansje hiene, hearden ek, Tsjalling en Gryt, in pear minsken hwer 't ik sa foarennei noch wolris myn kommen haw. Hja wiene in wike ütfanhüs west, nei harren troude dochter dy 't yn Holl&n wennet. Doe ‘t ik okkerjouns efkes by harren oanroun, om ris to fornimmen hoe ’t it ütfanhüzjen fol- dien hie, nou doe krige ik hwat to hearren. Tsjalling wie sa oan ‘t for- hael, dat it al hast hynstemiddei wie, ear ’t ik nei hüs ta sette. En ik kin it einlings net litte, om jimme der hwat fan oer to briefkjen. Nou is net alles hwat hy my forhelle geskikt om swart op wyt to setten, mar ik haw hwat my g^edlik talike optekene. Op myn earste frage, of hja it hwat nei ’t sin hawn hiene, krige ik fan.allebeide ta biskie: Bést jonge, ja boppe forwachting hear. Tsjalling seiDat hat nou in moai ütsje wést, dat siz ik dy. Gryt, dy 't krekt wer yn ’e keamer kaem, sei sa laitsjende weiDü moast ris fortelle fan dy mynhear, der ’t wy mei yn ’t ^aoar siten. It like my ta, dat Tsjalling op dit sizzen mat frijhwat grimitich nei syn oare helte seach en hy brimdeIk sil fortelle hwat ik wol. Ik Helde fuortdaliks dat hjir hwat efter stike enfrege: Kinne jimme it net rjocht lyk fine? „Ei ju,“ joech er mei ta biskie, „froulju witte faefc net hwat hja sizze of swije moatte”. Ik hie dit wol yn 'e rekken, dat ik my fierder freegjen net fierder komme soe en derom haw ik in deima nich letter Gryt ris geweken nommen. Hja forhelle my, dat hja op ’e weromreis in man yn 't spoor troffen, nou in aerdige keardel. Tsjalling hie al in hiel skoft mei him sitten to redenearjen oer üs ütfanhüzjen en al sahwat hinne. Doe moat Tsjalling sahwat sein hawwe as: Wy hebben een lekker uitje gehad. De man hat dat bepaeld al hwat forkeard for- stien, hwant dy joech safolle to kinnen, dat hy nou just net sa gleon op „uien“ wie. Mar Tsjalling daliks it malle fel oan fansels en hy hat gjin wurd mear tsjin dy man sein. Ik woe dat al in bytsje biklauwe, mar hy sei: Hwat tinkst dat ik my de gek oanstekke lit fan sa’n heal- wize fint. Lokkich gyng dy man er gau üt, mar ik skamme my er süver oer. Oan safier ta dan, itjinge Gryt my forhelle. -Lit üs nou mar wer lüsterje, nei hwat Tsjalling to sizzen hie. Wy binne in dei my üs Hinke en dy nei*’t stran west. Gleon en gleon hjit fansels. Mar hoe 't de minsken it nou yn ’e holle krije om der eltse dei wer hinne to gean kin ik my mar net bigripe. Ik sil dy dit wol sizze, dat ik leaver in dei by üs efter yn ‘e bleek lizzen gean. Ik haw my der lykwols de eagen hast üt ’e holle sjoen. Safolle minsken as der byelkoar gear hokje, né der is gjin foarbyld fan. Wolste wolleauwe, dat wy mar amperoan in plakje fine koene, omsittento gean. Eninklean dat my dy lju der oan hawwe! Of hwat hja net oan hawwe. It is mei allegearre, fan boppen tige leech en fan ünderen sa heech as 't mar kin. Ik haw wol in kearmannich sein: As de Minister dat spul hjir yn 'e rekken kriget en sjocht, mei hoe'n bytsje klean de minsken ta kinne, nou dan giet it mei üs tekstylpunten in rare kant op. Dan kom ik noch het ienris oan in büsdoek-, lit stean oan in nij himd ta. Yn nye wike it léste. Bonkaarten KA, KB, KC 711 (Serie N) N—02 diversen 100 gram bloem of zelfr. bakmeel of kindermeel of kinderbiscuits. N—03 diversen 500 gr. suiker, boter- hamstrooisel enz. of 1000 gram jam, stroop enz. of 500 gram versnaperingen. N—04 diversen 225 gram huishoud zeep of 180 gram toiletzeep Bonkaarten KD, KE 711 (Serie N) N—12 diversen 100 gram bloem of zelfr. bakmeel of kindermeel of kinderbiscuits. N—13, N—14, diversen 250 gram sui ker boterhamstrooisel enz. of 500 gr. jam, stroop enz. of 250 gram versnaperingen. N—15 diversen 450 gram huishoud zeep of 360 gram toiletzeep N - 16 diversen 500 gram bananen [voorinlevering] N—16 reserve 500 gram bloem of zelfr. bakmeel of kindermeel of kinderbiscuits. 2.30 Lezen. Heidenschap (Herv.) Nam. 1.30 uur ds A. de Jonge (H. Doop). Ferwoude (Herv.) Voorm. 9 uur ds L. Zondag 5 Oct. 1947. Workum (R.-K.) Voorm. 7.30 uur Vroeg mis. 10 uur Hoogmis. Nam. 3.30 uur Lof. (Herv.) Voorm. 8.30 en 10 uur ds A. de Jonge (H. Doop), ’s Avonds 7.30 uurds.P. de Bruyn. (Doopsgez.) Voorm. 10 uur ds G. de Groot. (Geref.) Voorm. 9 uur Lezen, ’s Avonds 7.30 uur ds A. C. Moofj van Warns. (Bapt.) Voorm.9.30 uur Dienst(H.A.) Nam. kracht ontlopen. doelp. gesp. gw. gel. verl. v. t. pt. 4 4 4 4 4 4 4 4 Jongens zorg een overwinning op H.V.C. op de bovenste plaats blijven. De auto zal Zaterdag wel vol worden en er zullen vele supporters zijn die geen plaatsje kunnen krijgen. Wie weet geeft dit aanleiding tot oprichting van een sup porter vereniging Workumdie voor eigen vervoergelegenheid enz. zorg draagt, om ook de uitwedstrijden van ons le elftal bij te wonen. Wie neemt het initiatief Workum 3 en 2 spelen thuis tegen IJ.V.C. II en I respectievelijk om 2 en 4 uur. Voetballiefhebbers toon ook uw belangstelling voor deze elftallen, die evenzeer trachten de kleuren van onze vereniging zo göed mogelijk te verdedigen. Jongens, zorg dat er puntjes thuis- 15 minuten een nuttige 2 0 voor sprong behaald. Reeds in de 4e minuut weet Boersma een kans te benutten. Even later is het Slootjes die de bal keurig kreeg toegespeeld en no. 2 ligt in de touwen. Aangemoedigd doorbet talrijke publiek gaat Workum steeds tot de aanval over. Ook Loppersum dat hard en fel speelt, onderneemt af en toe gevaarlijke aanvallen doch de gasten vinden ons achtertrio op z’n post. Aan onze beide backs konden verschillende spelers een goed voor beeld nemen. Neen jongens, het hoort niet zo dat door onsportieve daden van enige tegenstanders jullie dezelfde praktijken gaan toepassen. Zo moet het toch niet en dat zijn we ook niet van jullie gewoon. Ook het publiek ^al zich op een rustiger houding moeten bezinnen en de jongens aan sporen tot sportief spel. Enthousiasme wordt gewaardeerd, maar dan op ge paste wijze. Laat ons hopen dat onze jongens door deze wedstrijd tot betere inzichten zijn gekomen en hun opwin ding in den vervolge weten te beheer sen. Na dit kleine intermezzo vervolgen we het verslag van de wedstrijd. Nadat enige aanvallen van L. door Groenhof in de kiem waren gesmoord, zet l.g onze r.vleugel aan het werk en L. kruipt door het oog van een naald bij een harde kogel van van Wieren, die door de bovenlat gekeerd wordt. Toch is het uitstel want Wouda die een hoge bal in de doelmond plaatst, waar Slootjes met een schit terende kopbal over de keeper heen weet te spelen, geeft ons een veilige 30 voorsprong. Vooral na de rust worden de reeds aangehaalde onspor tieve handelingen toegepast, die door te slappe houding van de arbiter worden herhaald. In deze harde wedstrijd werden maar weinig strafschoppen uitgedeeld, waarvan een toegewezen penalty gelukkig naast (en niet over) werd geschoten, want anders had het enige centimeters te lage doel de schuld wel eens kunnen krijgen. (Voor de wedstrijd was de hoogte van het doel opgemeten door enige Loppersumers, die na afloop wilden protesteren bij de scheidsrechter, doch deze gaf te kennen, dat zulk een protest waarde loos was Workum had verdiend ge wonnen, doch deze wedstrijd droeg een karakter dat de ware voetballer en supporter moet betreuren. Nog één keerDat iedere speler en publiek het goed wéte sportiviteit gaat voor alles. Ons 2e elftal wist tegen de verwach ting in, een gelijk spel te behalen in Inland. Het eerste puntje is binnen en ’er volgen toch zeker meer, hè jongens Onze beide Jun. B elftallen speelden hun le competitiewedstrijd. Workum 2 wist een 100 overwinning op hun kleinere clubmakkers te behalen. Het was een gemakkelijke overwinning, doch jullie zullen straks wel zwaardere tegenstand ondervinden, dus maar af- v achten wat dan gepresteerd wordt. Wedstrijden voor morgen Workum 1 gaat op bezoek naar Heeg. Vertrek van de markt 3.30 uur. Hét' lijkt ons geen gemakkelijke taak om Heeg op eigen terrein te verslaan. merken aan de opbrengst. Voor het bestuiven der vruchibloemen zijn bijen immers zeer nuttig en onmisbaar. Wij wensen de vereniging dan ook van harte toe dat nog meer leden toetre den om het amateurisme voor bijen- houden te behartigen. Bekroond Fries Vee. De roep dat er op de Friese Landbouwtentoonstelling te Leeuwar den wat te zien was, hebben de vele bezoekers ervaren en ’t overtrof vaak nog de stoutste verwachtingen. Een der meest indrukwekkende schouw spelen leverde wel al dat machtig mooie Friese vee, waarbij verschil lende uit deze omgeving ook een beste beurt maakten. O a. zijn hier de vol gende bekroningen terecht gekomen In de rubriek 3 jarige stieren: 2e prijs B Geertjes Adema van H. F. Kuipers, Heidenschap. Melkgevende enterrieren3e prijs Kitty XX van S. Tj. Westendorp, Heidenschap. Tweetallen hokkelingen geboren voor 1 Febr. ’46: le prijs D Beatrix en Astrid 1 van J. P Kuipers, Workum. Stierkalveren geboren na 14 Dec. ’46 en voor 1 Jan. ’47 Le prijs B Wim van D. J. Haagsma, Workum. Stierkalveren van 19—31 Mrt. ’47 2e prijs Gustaaf en geboren na 12 April '473e prijs Klaske Rob van St. B. van Dijk, o/Workum. Stierkalveren geboren in Jan ’47 3e prijs Martha’s Jan van Wed. D. S. Gerritsen, Heidenschap. Voorts waren er in de «keurcollectie» samengesteld door 't Fries Rundvee Stamboek, acht koeien van de eigena ren J. B. van Dijk, Workumer Wiske, S. Tj. Westendorp, Wed. D. S. Ger ritsen en D. D. Dijkstra, allen te Hei denschap. Deze pracht fokveedagen waren een manifestatie van Frieslands Roem, waartoe overigens de gehele tentoon stelling het hare bijdroeg. Opzet en uitvoering was in één woord afl De gevraagde medewerking werd trouwens ook meestal zeer spontaan verleend en dat dit soms tot kleine teleurstel lingen leidde is bij de omvang van zo'n onderneming begrijpelijk of eigen lijk onvermijdelijk. Het waren voor Friesland toch maar hoogst belangrijke en onvergefelijke dagen I Nieuws s.v. „Workum”. Door technisch overwicht en beter positiespel behaalde Workumeen verdiende overwinning op Loppersum. Onsportief spel wierp een schaduw op deze wedstrijd. In tegenstelling met voorgaande wedstrijden van Workum I was binnen- 2 uur ds. H. Altena. (Doopsgez.) ’s Avonds 7.30 uur ds W. Broer van Warns. (Geref.) Voorm. 9.80 uur ds. J. Scholten. Nam. 2 uur Lezen. Koudum (Doopsgez.) Geen dienst. Bonkaarten MA, MD 711 (Serie N) [bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken] N—21 suiker 250 gram suiker, boter hamstrooisel enz. of 500 gram jam stroop enz. of 25Ö gram versna peringen. Tabaks- en versnaperin' mkaarten enz. QA, QB, QC 711 N—01, N—03 2 rantsoen sigaretten tabak of kerftabak N—01 200 gr. versnaperingen Versnapering of 200 gram suiker boterhamstrooisel enz. of 400 gram jam, stroop enz. N—03 100 gr. versnaperingen Versnapering of 100 suiker, boter- I jam, stroop Reserve 5 tabak of 100 gr. scheercrême of 400 hen die in L’warden of Sneek hun werkkring vonden betreurt. De vertrekuren 'voor de richting Leeuwarden zijn met aansluiting -van Amsterdam als volgt A’dam Staveren 7.04 8 39 Koudum Molkwerum 7.11 8.46 Hindeloopen 7.19 8 54 Workum 7.26 9 02 9.02 11 51 15.51 18.04 20.51 Snrek aankomst t 7.44 9 20 9 20 12.09 16 09 18.22 21.09 Leeuwarden 8 12 9.46 9 46 12 40 16.36 18 48 21.35 Naar richting Staveren zal men kun nen verti^kken op de volgende uren: Leeuwarden i - i 5 36 7 17 8 17 12 17 16 13 17.21 Sneek vertrek 6.01 7.44 8.44 12 42 16.42 17.46 Workum 6.20 8 03 9 04 13 00 17.01 18.05 Hindeloopen 8.09 13.06 17.07 Koudum Molkwerum 8.16 13.13 17.14 Staveren 6 35 8.24 9.20 13 21 17.22 18 20 Amsterdam aankomst 9.09 12.07 16.07 21.07 1 Alléén op werkdagen. g Alléén op Zon- en feestdagen. Reeds nu is een aantekening ge maakt in het evenals voorheen pracr tische boekje, dat bij staking van de veerdienst enkele treinen de dag vol gende op de staking komen te ver vallen t.z.t. komen wij hierop wel nader terug. Bijenhouderij. De afd. Workum e.o. van de amateurs bijenhouders maakte een excursie naar de tentoonstelling Bloe men, Bijen en Honing», welke gehou den werd te Assen van 23 —27 Sept. 1947. Naar wij vernamen is dit een buitengewoon plezierige tocht geweest, terwijl er op het gebied van het hou den van bijen zeer veel nuttigs te zien was. De leden waren dan ook allen zeer voldaan over het genotene en hebben hun bijenkennis terdege kunnen op frissen. Dat het ledental van de afd. Workum groeiende is, verheugt ons ten zeerste en wij complimenteren dan ook het bestuur voor haar activiteit in dezen. Bovendien is het houden van bijen voor de te Workum aanwe zige fruitbomen van veel belang, het geen de fruittelers zeer wel kunnen Abonnementsprijsf 1.80 per haltjaar per post f2.— CL Advertentietarief: tot 5 mm. 60 cent elke mm. meer 6 van buiten Friesland 8 Contracten volgens algem. regeling Brink. Gaast (Herv.) Nam. 2.30 uur Cand. W. P. ten Kate' van Utrecht. Hindeloopen (Herv.) Voorm. 9.30 en Loos alarm. Nu de temperatuur daalt, was Zaterdagavond alles erg rustig in de stal, slechts enkele wandelaars ver toonden zich buiten. Plotseling werd deze rust wreed vestoord door het aan houdend geloei der sirene, welke ge plaatst is op één der ketels van de gasfabriek, voor brandmeldingen, waar door de gehele bevolking werd opge schrikt. Direct werden de deuren der woningen zenuwachtig open geworpen om te zien 'waar re rode haan zich nu weer meester van maakte. Ogen blikkelijk was een grote mensen menigte op de been, met allen de zelfde vraag: «Waar is de brand?». Niemand die vooreerst hierop een ant woord kon geven. Gestoken in jas of m intel, ging het eigenlijk in optocht naar de markti Luid bellend spurtte een colonne fietsers door de reeds gjvulde straten, motoren en auto’s stonden startklaar om toch maar zo paedig mogelijk op de plaats des oaheds aaowez g te zijn. Enkele voet gangers draafden de Bagijnestraat in of daar mogeltjk iets te zien was, grif holden velen hen achterna, denkend dat in die richting de ramp zich ging voltrekken. Door het geloei der sirene schrokken ookonze wakkere brandweer mannen van Workum op, gristen hun overalls aan, pakten gehaast hun ver dere uitrusting en fietsten met of zonder licht, (wat doet het er toe als or alarm geblazen is) als moest het wereldrecord voor renners er aan ge loven, naar de verzamelplaats. De minnen van de wet trachtten zoveel mogelijk de kalmte te bewaren, terwijl onze burgemeester zich ook van de critieke toestand op de hoogte stelde. De vraag of er weer kwaadwilligheid bij de brandstichtiag in het spel was, kon nog niet beantwoord worden, men kon de spanning op de gezichten lezen. Over wie z’n eigendommen zou het noodlot zich nu weer voltrekken Vele beklemmende vragen kwamen naar voren totdat aan alle on zekerheid een einde kwam en bleek dat men met een misplaatste grap te dom had. Spoedig sloeg de gedrukte stemming over in humor, en was men dankbaar dat het «loos alarm» geweest was. Zoals meestal ontbrak elk spoor van de daders, van deze, voor de on dernemers geslaagde één acter. Om veel publiek te trekken is dit, gezien het resultaat, een zeer goede methode, waarvan we in het vervolg toch maar liever verschoond willen blijven en mochten de dader(s) alsnog gesnapt worden, dan moge hun bij gebracht worden dat hun daad, hoewel nu over ’t geheel humoristisch opge vat, toch sterk te veroordelen is. Nieuwe treinenloop. 2 Oct. A s. Zondag treedt de 24ste dienstregeling der Ned. Spoor wegen na de bevrijding in werking. Bij vergelijking met de zomerdienst- regeling is de reisduur op het traject Amsterdam Leeuwarden belangrijk verkort, variërend van 17 tot 42 min. De boottreinen, vertrek A’dam 6.04 en 12 50, en L’warden 5.36 en 12.17 rijden alleen op werkdagen. De andere boottreinen zijn ook aanzienlijk ver vroegd, waardoor een betere aansluiting met het overige- deel van het land verkregen wordt. Boottrein L’warden 5.36 vertrekt dus 18 minuten eerder dan thans en komt binnen in A’dam 9.09, thans 10.08. Deze verbinding zal zeker bij zakenlieden met vreugde be groet worden, maar hiertegenover staat dat de laatste gelegenheid naar Fries land 40 min. vroeger uit A’dam ver trekt dan op ’t ogenblik, nl. 17.50. •Deed deze zomer geen enkele boot trein Hindeloopen en Koudum Mo’.kwe- rum aan, thans is één trein in de dienstregeling opgenomen die stopt en wel vertrek L’warden 12.17. Op Zon- en feestdagen rijdt de eerste trein van S’averen, ruim’anderhalf uur later dan door de week en deze stopt eveneens op elk tussenstation. De laatste trein vanaf Leeuwarden, die toch al niet laat was, vertrekt met deze nieuwe regeling 17.21, dus 35 min. eerder, en dan is men reeds 18.05 in Workum. De grote behoefte die er bestaat om een latere gelegen heid vanaf Leeuwarden richting Sta veren te krijgen, is dus niet in ver vulling gegaan. Reizigers uit Groningen moeten daar dan reeds om 16.10 vertrekken, maar behoeven niet in L’warden over te stappen. Deze ver vroeging wordt niet alleen door vele zakenmensen, maar veel meer door 6.04 8.50 12 50 doelp. 2 12— 8 9-5-5 5— 5 2 15—10 9— 7 5— 7 8—12 7—14 voor dat jullie door overwinning op H.V.C.

Friso nl | 1947 | | pagina 1