Sup. Ceylon Tea FHSKE BOEKEWIKE PAARSMERK Nieuws- en Advertentieblad voor Workum en omliggende gemeenten GAASTRA’S Boekhannel. Prinsenkinderen BON P-04 GAASTRA’S BON P-O3 GAASTRA’S KOFFIE No. 41 70ste Jaargang Zaterdag 11 October 1947 INGEZONDEN. PREDIKBEURTEN P—03 boter ds 800 gram brood 250 gram boter BURGERLIJKE STAND GEVONDEN VOORWERPEN PLAATSELIJK NIEUWS bypo- 9—11 I ABONNEERT U OP „FRISO” j 0— 2 0— 2 1— 1 2— 0 Verschijnt eenmaal per week Uitgave: Fa. T. GAASTRA Bz. te Workum - Tel. 45 Postrekening 82259 P—21 brood P—21 boter P—22 boter P—21 melk P—21 vlees P—22 vlees P21 kaas Inzending van advertenties uiterljjk Donderdagsmorgens I fan 11 oant 18 Oktober Alle bekende utjeften yn foarrie Kom mar s efkes sjen yn 0— 2 0— 2 1— 1 1— 1 2— 0 1— 1 0— 2 2— 0 2— 0 0— 2 P—01 vlees P—02 vlees P- 01 melk P—03 melk P—05 melk P—01 diversen P—02 diversen P—03 diversen P—04 diversen P—03 reserve 1600 gram brood Bonkaarten KA, KB, KC 711 (Serie P) P—01 brood P—01 boter P—02 boter 200 gram kaas of 250 gr. korstloze kaas P 21 eieren 5 eieren 800 gram brood 125 gram boter 125 gram margarine of 100 gram vet 250 graib margarine of 200 gram vet 100 gram vlees 400 gram vlees 31/2 liter melk 6 liter melk &/2 liter melk 100 gram kaas of 125 gr. korstl. kaas 1 ei 125 gram koffie 50 gram thee Het boekje op school, bij sport en spel bevat tal van aardige foto's welke U trouwens ook vindt in de nieuwste uitgaaf Het Prinselijk gezin in Friesland Komt eens even zien in GAASTRA’S BOEKHANDEL. BONNENLIJST Van 12 t.e.m. 25 Oct. 1947. Workum Van 2 October tot en, met 8 October 1947. Geboren: Joris Ldmbertus, zv Leendert van Poelje en Susanna IJntema. Gehuwd: Johannes Antonius Veldhuizen, 84 jr te Gorinchem en Maria de Vreeze, 34 jr te Workum. OverledenSeen. Groen damesvest, bfj kleine Gaastmeer 1 portemonnaie met inhoud, 1 kinderarm- bandje en blauwe portemonnaie, 1 Zakmes, 1 huissleutel, 1 bedrag aan bankbiljetten, 1 bankbiljet. Workum, 8 October 1947. 1 De Opperw.m. Rijkspolitie, W. KELDERHUIS. Zondag 12 Oct. 1947. Workum (R.-K.) Voorm. 7.30 uur Vroeg mis. 10 uur Hoogmis. Nam. 3.30 uur Lof. (Herv.) Voorm. 8.30 en 10 uur ds P. de de Bruyn. (Voorben H.A.) ’s Avonds 7.30 uur ds. A. Jonge. (Doopsgez.) Voorm. 10 uur ds G. de Groot. Extra collecte. (Geref.) Voorm. 9 (Voorben H.A.) eh nam. 2 uur ds mr W. S. de Vries van Voorburg. (Bapt.) Voorm.9.30 uur ds heer H. Ploeger. Nam. 2.30 uur Lezen. Zondagavond 7.30 uur Jeugddienst. Woensdagavond 8 uur Zusterhulp. Heidenschap (Herv.) Nam. 1.30 uur P. de Bruin (Voorb. H. Aj" Ferwoude (Herv.) Nam. 1.30 uur ds L. Brink. Gaast (Herv.) Geen dienst.- Hindeloopen (Herv.) Voorm. 9.30 en nam- 2 uur ds. H. Altena. (Doopsgez.) Geen dienst. (Geref.) Voorm. 9.30 uur Lezen. Nam. 2 uur ds. J. Scholten. Koudum (Doopsgez.) Nam. 2.30 uur ds. G. de Groot. in bulte fan die froulju har optakelje. Dü soeste earlik wier bang fan dy spüken wurde. Hastü wolris sjoen hoe 't in bulte fan dy froulju yn de ferve sitte Wy sieten mei ien yn ’e tram. Sa yn 'e fierte soemensizze, nou dat liket noch net sa min. Mar och leave, doe ’t ik se fan ticht by seach, nou ik skatte har op in sechstich, siet se sa tjok yn ’e ferve, dat wy de keamer er bast mei bistrike koene. As 't sa’n wiif neist dy op ’béd haste, mei der wol in plankje oanhongen wurde meiTink om ‘e ferve. Wolst wol leauwe^ dat eltse kear as ik sa’n biskildere poppe sjoch, ik tinke moat oan de tiid dat ik noch yn ‘e hüs wie. As mem it hüs skjin hie, dan waerd de flier ferve en de plinten en drompels by- strykt. Dan waerd der in doaske manich forguld helleen de aid peteroalje- lampe mei goud bistrutsen. Dan wie 't krekt as der in nije lampe oan ‘e souder hinge. Ja, yn üs eagen dan fansels. Hwant in oar seach malle skoan, dat it dyselde aide lampe wie. Né jonge, dat laechje forguld, koe de alderdom net weinimme. Sa is ’t mei dy ferve froulju krekt en gelyk. Ik haw ek noch foar de ülde kaserne stien, der ’t ik yn de foarge oarloch as soldaet lein haw. Der is oars mei dy soldaterij, sünt üs tiid ek gans foroare, dat siz ik dy. As wy yn üs tiid, in knoap fan 'e jas los hiene, nou dan wie men net „gekleed”. En ik haw der wolris „kwartier arrest” foar oproun. Moat je nou komme. Yn it boesgroen en mei,de mouwen opstrüpt, sa sjocht men de soldaten nou rinnen. Wis it is foar dy jonges aerdich nofliker, as foar üs yndertiid. Wis it forskil is great, wy mei üs stive, hege kraech, of sa lyk as nou. Mar dat hawwe hja 'bipaeld fan it iene, of oare, oar leger oernommén. Op in moarn seach ik in pear hündert man oan ’t eksersearj(en, krektlyk as wy yn üs dagen ek al. Ien sa’n hegen ien, to gülen en to halten, ja hwat dat oanbilanget, is der neat foroare. Mar ik sil it dy noch sterker fortelie, as yn 't boes- groentsje. Ik seach in hiele keppel, dy 't allinne mar in broek oan hiene. ïn de tiid dat de poepen h'jir noch omhüshalden, hiene dy it ek foar de moade om sa healneaken lans de dyken to fleanen. It woe üs doe net rjochtoan, dat it nou sa healwiis moast en wy neamden dat leauk'khast, „naaktcultuur“. Mar it skynt hast wol, dat de poepen italteastby ’t goede ein hiene, hwant oars hiene de mannen fan it leger, dat hjir net; oardi- nearre. Yn alle gefallen, der kin ik my de holle ek net oer brekke, it sil sa wol moatte tink. Mar ik siz dit er al fan: Wy hawwe altyd sein, dat de froulju sokke moadepoppen binne, dat as hja hwat nijs sjogge, dat hawwe moatte, of dat nei aepje. Mar it skynt wol dat, dat by de soldaterij ek hiem,is. Oan safier ta dan, hwat Tsjalling my forhelle. Och, mülk is der noch wol hwat by, dat it oer tortellen wurdich is, mar dan sil it dochs earst in keai troch de tsjems moatte. Hwa wit, kin 4k der noch ris de tiid foar fine. - - FRISO. Delfia Filmavond 8 October. Een aantal veehouders uit Workum, Parrega en omgeving was uitgenodigd om hedenavond op de bovenzaal van Hotel >Ketelaar< een propaganda-avond van Calvé, Delft bij te wonen. Na een welkomstwoord kreeg men een deskundig betoog te horen over doelmatige veevoeding, terwijl omtrent herkomst, samenstelling en gebruik van veevoeders allerlei bijzonderheden wer den meegedeeld. Uit dit alles bleek dat voortdurend naar zo best mogelijke producten wordt gestreefd. Bij vast stelling van een voederplan of van een rationele voeding zal de landbouw kundige voorlichting, welke aan de Calvé Oliefabrieken verbonden is, te allen .tijde, gaarne bereid zijn de gewenste gegevens te verstrekken, welke men via de vertegenwoordiger of rechtstreeks kan aanvragen. De kleurenfilm die vertoond werd, liet' veel opnamen zien van het be drijf, uiterlijk en in werking. Alle vervaardigde producten zag men hier ontstaan, terwijl kijkjes in de proef- boerderij, hoenderpark en laboratorium een zeer soliede indruk gaven van dit in alle opzichten keurige bedrijf. Wat er van de ene provincie na de andere op het doek verscheen, was wel bij zonder mooi gekozen en dit kwam zo schitterend tot z’n recht door de echte kleuren, welke als 't ware aan dieren en natuur leven gaven. De toelichting en antwoorden op enkele gestelde vragen waren even klaar als de rest. Alles was trouwens vanavond prima verzorgd, wat ook gold voor het gulle onthaal dat de bezoekers ten deel viel. Fryske Brief 87. (Sjoch myn foarge brief.) Us Hinke en dy, woene my ek yn ’t wetter hawwe en al kin ik noch hwat swimme, it like my dochs net goed ta. Der tusken al dy frjemde lju yn to krüpen, né dat woe ik net. Derby krioelde it fan dy smoarge „kwallen”. Moat dy sa’n fles ding oan ’e hüd komme. Né .hear, ik lit leaver üs sinkene tobbe fol wetter rinne, dat is skjin en der is gjin minske dy ’t der syn noas oan stjit. En dan moast ris sjen, hoe ’t Abonnementsprijs: fl.80zper halfjaar per post f2. Ptins Bernhard Stichting. Op 17 October a s. zal in het ge hele land een collecte worden gehou den ten bate van de Prins Bernhard Stichting. Deze Stichting, wel te onderschei den van het Prmi Bsrnhardfonds, dat een meer cultureel doei nastreeit heeft p.m. ten doel, het behartigen van de zedelijke, maatschappelijke en en stoffefljke belangen van de militai ren van Land en Zeemacht, met in begrip wan de oud leden der Binnen- landje Strij ikrachten en van hen, de zien vrijwillig voor m litairen dienst hibben gemeld en van de nagelaten betrekkingen van de bovengenoemden. Een nieuwe, ongetwijfeld dankbare taak zal de Prins Bernhard Stich'ing aanstonds hebben te vervullen ten aanzien van de uit Indonesië repatri ërende militairen, waaronder zich c.a. 50.000 vrijwilligers bevinden, die voor een groot deel uit de voormalige Bin nenlandse strijdkrachten afkomstig zijn. Deze oorlogsvrijwilligers zullen in de komende maanden allengs worden af gelost door dienstplichtigen en der halve hier te lande terugkeren, waar zij er van verzekerd moeten kunnen zijn, dat hen alle materiële en morele hulp, die zij in verband met hun de mobilisatie nodig hebben, ook inder daad worden geboden. Steunt daarom de Prins Bernhard Stichting. U kunt er van verzekerd zijn, dat Uw gave wèl besteed is. Nieuws s.v. „Workum”. De afd. voetbal wist Zaterdag j.l. slechts één puntje in de wacht te slepen, door een gelijk spel van Wor kum 3 tegen IJ.V.C. 2, uitslag 33. Jullie spel viel ons niet tegen .jongens en het getuigde van taai volhouden om een 30 achterstand in een gelijk spel om te zetten. Van Workum 2 hadden we tegen IJ.V.C. 1 wel een nedeilaag verwacht, doch dat deze zo groot werd 3 7 was een teleurstelling voor ons. We weten dat het voor jullie een zware competitie is. Laat je door de neder lagen echter niet ontmoedigen, doch tot des te meer spirit aan vuren. Wie weet wat er morgen dan gaat gebeuren tegen H.J.S.C, De tanden opelkaar en succes zal niet uitblijven. Workum I liet zich in Heeg twee kostbare puntjes ontfutselen. Nadat de rust met 0—0 werd ingegaan wist H.V.C. binnen 5 min. in de 2e speel helft de leiding te nemen die zij niet weer afstond. Fraai spel was er niet te zien, wellicht had hier het effectvol terrein invloed op, want' van beide kanten waren verschillende smissersc, Eén van deze mistrappen waar een speler, al hoe thechnisch hij ook is aangelegd, niet tegen opgewassen is kostte Workum de overwinning. In de laatste minuten kwam Workum nog v el zeer gevaarlijk opzetten doch de gelijkmaker bleef uit. Beide ploegen waren aan elkaar gewaagd. De voorhoede's werden door de prima spelende achterhoede's van beide clubs volkomen in bedwang gehouden. Vanuit Den Haag ontvingen we een telegram dat de wedstrijd tegen Q.V.C. Staveren is afgelast. De afd. Handbal speelde Zaterdag j.l. haar le compet. wedstrijd tegen Koudum I en II en stoorden zich niet aan het spreekwoord Alle begin is moeilijks. Integendeel, beide elftallen haalden de volle winst binnen en wel 4 2 en 3 2. Bravo dames I Programma voor morgen: Thuis: Workum IIH j. S. C I (Hommerts), aanvang 3 uur. Opstelling elftal enz. in clubkastje, waar tevens de gewijzigde lesuren voor de afd. voetbal, handbal en gymnas tiek zijn aangegeven. Verder delen we nog mede dat iedere Vrijdagavond van 9.15 uur tot werden daarna in ontvangst gedomen. Zij die de wens hebben om een Voor alle Z.G. dieren werden keurige eigen woning te verkrijgen, maar geen medailles (in totaal een reikt. De kwaliteit van de dieren bleek deze keer best vooruitgegaan te zijn. Als spreker had men gehoopt heden avond een pluimveedeskundige te horen, doch deze was verhinderd. In plaats daarvan verklaarde de heer Kelderhuis zich bereid om enkele bijzonderheden over de bijenteelt mee te delen. In korte tijd werd al heel wat interessants verteld en velen zullen t.z.t. gaarne nog iets meer over het bijenleven vernemen, Zeker is met dit duidelijk onderhoudend betoog de be langstelling voor het bijenhouden weer opnieuw gewekt en ongetwijfeld zal het ymkeren hier nog belangrijk toe nemen. Onder de ruim 30 aanwezigen werd naar keuze 10 pond voer of een pak konijneubiks verloot. De gelukkige was H, van Dam. Deze verrassing, die meteen tot het bezoeken van de ver gadering animeert, zou een volgende maal nog mooier kunnen zijn, wanneer door één of meer leden bijv, een jong dier beschikbaar werd gesteld, aldus gaf de voorz. in overweging. Bij de bespreking van de Streek- tentoonstelling Zuidwesthoek gaf zich nog een aantal leden op, dat viaag programma’s wenste, terwijl het vervoer van de dieren meteen geregeld werd. Omtrent een speciale autobus voor leden die de tentoonstelling wjllen bezoeken, had niemand een bepaald voorstel, 'zodat dit voorlopig nog een onvervulde wens bleef. Besloten werd „om vanwege de afd. Workum een drietal medailles aan te bieden. Na enige bespreking werd de feest avond en een tafelkeuring vastgesteld op ongeveer half en eind November. Verdere regeling meende men aan het bestuur te kunnen overlaten. Schutjaspartij. 6 Oct. In Café >De Zwaan” alhier, werd de vorige week de eerste schutjaspartij van dit winterseizoen gehouden, waaraan 16 spelers deel namen. De uitslag was als volgt ,1e prijs: Tj. Beekema en IJ. de Wolf. 2e prijsT. de jong en A. Heins. TroostprijsG de Lange en St. van der Pal. TroostpremieR- F. deVries en B. Eiling. Bouwkas Zoals uit een huis-aan huis ver spreide circulaire blijkt, wordt heden-, Vrijdagavond in de raadzaal alhier een openbare vergadering gehouden, waêr zo mogelijk een commissie van het bouwsparen zal worden benoemd. Enige tijd geleden werd door onze gemeenteraad besloten om mede te werken aan de tot standkoming van een Bouwkas voor Noord Nederlandse gemeenten, welk: gemeenten het beno digde aandelenkapitaal bijeenbrengen. tijd van woningschaarste zal zeker wel belangstelling 10.15 uur voor gehuwde of oudere heren er gelegenheid is onder deskun dige leiding een uurtje gymnastiek te beoefenen. Heren kom dus vanavond om 9.15 uur in het gymnastieklokaal. De S.V.W., rekent op U 1 Nieuwe leden voor welke afd. ook, kunnen zich opgeven bij F. M. de Boer. De lange winteravonden staan weer voor de deur. Ga als nuttige en aan gename ontspanning een uurtje per week sport beoefenen bij de »S.V.W.<; welke vereniging in Workum eenheid in de sport beoogd. Samen één in de >S. V. W.« Jong en oud, steun dit idee 1 HINDELOOPEN. Naar verluid, wer den op de te Leeuwarden gehouden Friese Landbouwtentoonstelling, afd. Pluimvee en Konijnen zeer hoge eisen gesteld om voor prijzen in aanmerking te komen. Een mooie onderscheiding was het dan ook voor onze plaatsge noot H. Bosma, die voor een Wit Wener een le prijs met ZZG. toe gekend kreeg. Visaanvoer. Van 27 Sept, t.e.m. 3 Oct. 4850 kg. Snoekbaars totale opbrengst f5541.87 f 222.73 f 213.16 f 54.30 WORKUM. Ds. E. Verburg te Per- nis heeft het beroep naar de Geref. Kerk alhier aangenomen. Beroepen bij de Doopsgezinde Gem. te Drachten— Ureterp, Ds. G. de Groot, alhier. 6 Oct. j.l. Vrijdagavond had de Damclub O.G. het genoegen om de club Tjalleberd hier in >De Wijnberg< te ontvangen. D-ze ontmoeting werd verleden jaar tot driemaal toe uitge steld maar had nu toch eindelijk plaats. Het werd een klinkende overwinning voor de gastheren. De volledige uit slag was als volgt Tjalleberd 1 O.G. I. S. StaalD. Visser HoekstraK. Dijkstra Oppenhuizen—J. Koopen J. MolG. Dijkstra Sj. v. OmmenP. v. d. Meer J. TuttelJ. Welles Sj. jagerR. Dijkstra j. NoppertSj. de Jong B. van EsD. Mulder H. MeierJ. Dijkstra Pzn. Totaal Tjalleberd II O.G. II S. LautenbachO. Dijkstra J. Bakker—-E. de Boer G. BakkerM. v. d. Weide P. JagersmaD. Dijkstra B. Binnema A. v. S. Lageweg 02 A. PenD. Kramer 0_ 2 D. DamS. Valk 02 A. van EsJ. Veltman 0—2 Niet aanwezigD. Kouwenhoven- Totaal 3 13 Pluimvee- en Konijnenteelt. 7 Oct. Hedenavond vergaderde de afd. Workum en Omstr. van de Ver. tot bevordering der Pluimvee- en Ko nijnenteelt in ’t Café van den heer O. Veldman, die met hier en daar wat bloemen op tafel de bezoekers vriendelijk ontving. De voorzitter, de heer G. Zeilstra sprak een kort openingswoord, heette vooral de Heidenschapsters, die best vertegenwoordigd waren, van harte welkom en hoopte dat de Workumer leden een volgende maal evenveel belangstelling aan de dag zullen leggen voor de besprekingen en rege lingen, welke ter vergadering in be handeling komen. De heer Dooperlas hierop voor de laat ste maal in zijn functie van secretaris.de notulen voor. Intussen was de heer H. Bosma van/ Hindeloopen beréid ge vonden het secretariaat waar te nemen, waarmee het bestuur en leden zich gelukkig prezen. Prijzen en beoordelingskaarten van de onlangs gehouden - tafelkeuring 449 kg. Baars 735 kg. kl. Blei 76 kg. Bot Bevestiging en intrede. GAAST. Na een vacature van bijna 14 maanden kreeg de Geref. Kerk alhier weer een eigen predikant in Ds. M. P. van Dijk, overgekomen van Wemeldinge (Z.) ’s Morgens werd Ds v. Dijk be vestigd door zijn voorganger Ds H. J. Hoek, thans voorganger te Oss met een predikatie over Et. 4 1113. Tot intrede-tekst had Z. Eerw. ge kozen Openb. 3 20, waarna de nieuwe herder en leeraar toegesproken werd door D. Boljcma namens de gemeente, door Ds. Rozendal namens de Ring Bolsward, door zijn bevestiger en door I. G. de Boer namens de naburige kerken Advertentietarief: tot 5 mm. 60 cent elke mm. meer 6 van buiten Friesland 8 Contracten volgens algem. regeling P—06 reserve Bonkaarten KD, KE 711 (Serie P) P—11 brood 800 gram brood P - 11 boter P—12 boter 125 gram margarine of 100 gram vet P—11, P—12 vlees 100 gram vlees P—13, F—15 melk 10 liter melk P—11 diversen 100 gram kaas of 125 gram korstl. kaas P 12 diversen 1 ei P—13 reserve 800 gram brood Bonkaarten MA, MB, MC, MD, ME, MF, MG, MH 711 (Serie P) [bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken] 800 gram brood 250 gram boter 250 gram margarine of 200 gr. vet 5 liter melk 300 gram vlees 100 gram vlees werden daarna in ontvangst gedomen. tiental) uitge voldoende geld bezitten, kunnen bij deze bouwkas sparen, waar het spaar geld zo nodig aangevuld met geld van derden, gebruikt zal worden om hypo theken aan de spaarders te verstrekken, die dan met hun spaargeld en hypo theek een eigen woning kunnen bouwen. De hypotheekgelden moeten worden afgelost in maximaal 30 jaar. Na 3 jaar sparen kan men in aan merking komen voor éen eigen woning, mede doordat het rijk subsidie verleent in de bouwkosten. Over het gespaarde kapitaal dat het eigendom blijft van de spaarders, wordt rente uitgekeerd, terwijl deze overeenkomst ten allen tijde kan wor den beëindigd. Uit de gegevens krijgt men de jndruk dat het belang van de spaar ders nummer één is, doch men oordele zelf over de verschillende voorwaarden, die nader uiteengezet zullen worden, In deze hiervoor bestaan. GELDIG VOOR GELDIG VOOR

Friso nl | 1947 | | pagina 1