Nieuws- en Advertentieblad voor Workum en omliggende gemeenten 1 fl 70ste Jaargang No. 42 Zaterdag 18 October 1947 ft sen I NNENLIJST ct. 8 Nov. 1947. sen of 250 gram korstl. kaas ve 800 gram brood ag 25 October 1947 ABONNEERT U OP „FRIS O” a.s. moeders en zieken] 800 gram brood 250 gram boter 250 gram margarine of 200 gr. vet 5 liter melk 300 gram vlees 100 gram vlees 200 gram kaas of 250 gr. korstloze kaas n 5 eieren n Q 14 reserve voor ro- ;ten uiterljjk Zaterdag en detaillist worden in- 800 gram brood 125 gram boter 125 gram margarine of 100 gram vet 250 gram margarine of 200 gram vet 100 gram vlees 400 gram vlees 100 gram vlees of vleeswaren 4 liter melk 6 liter melk 6’7 liter melk 100 gram kaas of 125 gr. korstl. kaas 50 gram cacao 1600 gram brood 200 gram kaas 80() gram brood 800 gram brood 250 gram boter 125 gram margarine of 100 gram vet 2 vlees 100 gram vlees 5 melk 10 liter melk sen 100 gram kaas of 125 gr. korstloze kaas sen 50 gram cacao ve 800 gram brood ve 100 gram rozijnen [voorinlevering] Fryske Brief 88. „It is mei trouwen krekt as mei bargeslachtsjen, it fait üngelyk üt”. Ja, dy wysheid haw ik eknet fan my seis hear, hwant hwat dat bar- geslachtsjenoanbilanget, der haw ik g^jin sint forstan fan. As dat mei sa’n baerch, al üngelyk ütfalt, dan is it foardiel of de strop foar de slachter. Wy helje dat spul mar by 't üns of hwat, al nei der op ’e bon nen jown wurdt. Mar dat it trouwen al wakker üngelyk ütfalt, dat sjogge wy süver alle dagen sa om üshinne. It tal skiedingen, is binammen de léste jierren wol bysonder great. Nou leau ik dit wol, as it tusken man en wiif net rjocht akkedearret, it mar fierwei it béste is, gean byelkoar wei foar en allear it op moard en deaslach ütrint. Men seit oars sa wolris byjinsels, geane in bulte jongelju tsjintwurdich net hwat al to gau yn de „lange hier?” Hja kinne elkoar amper, of it is: trouwe mar jonges. En och, giet it goed, dan giet it goed, mar yn in bulte gefallen lint it sa fêst as in muorre, om ‘t ja elkoar net foldwaen'de kinne en net begripe. Dan is it lijen geande, dat wurdt tsiere as dogen, elkoar wyt en swart forwite, en as ’t alhielepdal tsjin wierret, slane hja elkoar noch op ’e Ijüd. Ei ja, ik wit 51’0!, der fait yn eltse hüshalding wolris in wurdma- nich, dat is by üs sa, en by in oar al net better. Myn oare helte en ik binne it faek ek yn alle dingen lang net iens, mar men moat op ’t lést jins forstan brüke en op ’e tiid fan tajaen witte, oars komt men der net. Hwat heine en keare nou. Myn wiif seit dan wol: Dat ik it sa bysünder goed troffen haw, tJ'och just har foar kar te nimmen. Mar der jow ik almeast mar leaver gjin andert op. Men seit yn dit stik fan saken it neiste wol, mar it allef- neiste hald men foar jin seis. Hwa ’t folie seit, hat him ek oer folie to forantwurdzjen h’t wier. En sjoch, der sit foar my in bytsje ingefaerlike kant oan dizze skriuwerij, dit brief mocht my ris ünder de noas treaun wurde op in eagenblik, dat my dat nou just net sa.tige fan pas kommesoe. Mar wy hiene it der oer dat it trouwen üngelyk ütfalt. Oer it alge- mien is ’t sa, dat as in houlik mislearret, der al gau sein wurdt: Twa kibje, twa skuld. Dat giet lykwols yn alle gefallen dochs net op. Hawwe jimme ’t okkerdeis ek lézen, hoe ’t earne yn Hollan, in frommiske, mei help fan har freon, (ja dat binne my de freonen dochs wol) har eigen man rattekrüd ynjown hat De man is ’t bistoarn en op de bigraffenisdei binne hja en de freon, beide efter de doarren treaun. Dat it sil nou wol efkes duorje ear 't hja efter oare doarren krüpe kinne, hwant dat sil dochs it doel wol wést hawwe tink. Hjir wie it nou it wiif, mar ik wit noch in gefal dat it de man wie, dy ‘t it libben fan 'syn oare helte ta in hel makke. As it winterdeis kald wie, en hy nei 't wurk gyng, naem er de kachelspipe mei. Wie ‘t wurk jouns oan ‘e kant, dan waerd dy er wer ynset. „Ik oerdei net by de kachel, dü ek net“, sei er. Nou as it trouwen sa ütfalt is it mei rjocht in straf. Hawwe jimme dat ek lézen fan dy dame yn denHaech, dy‘tsünder dat har man der fan wiste in grau barich yn ‘t salt hie Hjir folget de stoarje. De man wie rjochter en nou wie in klant mynhear sa tankber (hwerfoar?) dat hy hie in baerch slachtsje litten en by mefrou yn ‘e kelder brocht. Doe ‘t spul goed en wol biredden Wie, kaem de C.C.D. en fuort baerch, hwant dy lju sjogge het nei de namme op 'e doar. Rjocht is rjocht, en dat is mar goed ek. Mefrou moast foar de rjochters forskine en krige tüzen goune boete. Mynhear waerd troch syn „collega's“ frij- sprutsen, om ‘t syn wiif him neat fan dy baerch sein hie en hy dos fan de barch gjin kwea wiste. It sil der lykwols wol op ütdraeije, dat hy dy tüzen goune bitelje moat en dat hy hiel hwat rjocht sprekke moat ear ‘t dat wer fortsjinne is. Hy sil tonei wolris yn ‘e kelder omsneupe, of ‘t der faeks wer net in baerch bisküle is. Wolle jimme wol leauwe, dat ik earlik bliid bin, dat wy gjin kelder hawwe, hwant nou kinne myn „klanten“ my tominsten gjin baerch yn ‘e hüs tóchje, sünder dat ik der witten fan haw. FRISO. PREDIKBEURTEN BURGERLIJKE STAND f RESPONDENTS. PLAATSELIJK NIEUWS Verschijnt eenmaal per week Uitgave: Fa. T. GAASTRA Bz. te Workum - Tel. 45 Postrekening 82259 Inzending van advertenties uiterlijk Donderdagsmorgens Visaanvoer. )OPEN. Van 10 toten met werd hier aaugevoerd Snoekbaars, 664 kg. Baars kleine Blei. brengst collecte. vincollecte bracht te Hinde- i f80.op. Hulde aan Boer en Geertje Boonstra unen bijelkaar hebben ge- Workum Van 8 October tot en met 16 October 1947. Geboren: Margaretha Juliana Maria dv Thomas Titus Dijkstra en Elizabeth Wil helmina Slippens. Gehuwd en overledenGene. 7e Zondag 19 Oct. 1947. Workum (R.-K.) Voorm. 7.30 uur Vroeg mis. 10 uur Hoogmis. Nam. 3.30 uur Lof. (Herv.) Voorm. 8.30 en 10 uur ds A. de Jonge (H.A.) ’s Avonds 7.30 uur ds. P. de Bruyn (Dankz. H. A.) (Doopsgez.) Geen dienst. (Geref.) Voorm. 9 uur (H.A.) ’s Avonds 7.30 uur (H.A. en Dankz. H.A.) ds A. J. van Dijk van Koudum. (Bapt.) Nam. 2.30 uur en ’s avonds 7.30 uur ds W. Broer van Warns. Woensdagavond 8 uur Bidstond. Heidenschap (Herv.) Voorm. 9 uur ds P. de Bruyn (H.A.) Nam. 1.30 uur ds. A. de Jongè (dankz. H.A.) Ferwoude (Herv.) Voorm. 9 uur ds L. Brink (H.A.) Gaast (Herv.) ’s Avonds 7.15 uur ds. L. Brink (Dankz. H.A.) Hindeloopen (Herv.) Voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds. H. Altena (Voorber. H.A.) (Doopsgez.) Voorm. 9.30 uur dsG.de Groot van Workum. (Geref.) Voorm, 9.30 uur ds. J. Scholten- Nam. 2 uur Lezen. Koudum (Doopsgez.) Geen diénst. Staveren (Doopsgez.) ’s Avonds 7 uur ds G. de Groot van Workum. Abonnementsprijs: fl.80 per haltjaar per post f2. peelt Workum I om 4.40 iswedstrijd tegen T. G. P. 1 ngetwijfeld één der sterkste deze competitie. Het vorig dit elftal de kampioens- lalen, dus wordt het een opgave voor onze dames, dbal trekt steeds meer be- haar wedstrijden en cok het niet aan belangstelling hijnt eenmaal per week Fa. T. GAASTRA Bz. te Workum - Tel. 45 Postrekening 82259 j van advertenties uiterlijk Donderdagsmorgens 3 Gezinsweek 1947. Door het Interkerkelijk Overleg der Nederlandse Kerken (I. K. O.) is be sloten otn de achtdaagse periode van 19 tot en mèt 26 October a s. weder om tot een interkerkelijke te organi seren Gezinsweek te bestemmen. De gezinsweek wordt dit jaar ge houden onder het thema >Gezinsleven eist trouw en offerbereidheid”. Volgens het landelijk Radioprogram ma zullen op de Zondagen 19 en 26 October kerkdiensten worden uitge zonden, waarin met, het karakter der gezinsweek rekenirig zal worden ge houden. Op de werkdagen in de ge zinsweek zullen uitzendingen plaats vinden welke op de Gezinsweek afge stemd zijn. O m. zal gesproken worden over Trouw, Offerbereidheid en Sexuele opvoeding in het gezin. Met speciale gezinsweekuitgaven wordt ook de boekhandel bij het Ge- zinsweekprogramma betrokken. Van de lectuurgidsen is zowel een R.K. als een Herv. uitgave beschikbaar gesteld. Uit een corner van r.buiten v. Wieren schiet Schaap zuiver en on houdbaar in Een hoge bal van M. Kuipers geeft Schaap door aan v. d. Brand, doch diens been blijkt even te kort te zijn om de bal een klein tikje te geven, waardoor Workum zijn voor sprong had kunnen vergroten. Steeds werd onze voorhoede in het offensief gestuwd, doch de nodige en toch ook wel verdiende doelpunten bleven uit. Onze debutant-keeper bleek uit het goede hout gesneden, want een reeds getelde goal hield hij meesterlijk. Na de rust een afzakkend Workum en een zeer vurig Hommerts brengt onze jongens in het defensief. Workum werd kennelijk vermoeid en hiervan weet H. J. S. C. tegen het einde te profiteren; uit een scrimmage voor ons doel jaagt zij de gelijkmaker langs Faber. Deze uitslag 11 gaf wel aardig de verhouding weer en we mogen het geen slecht resultaat noemen voor ons 2e. Wedstrijden voor morgen Workum IBl. Wit I 1934, 4 uur. Ons le krijgt het morgen zwaar te verantwoorden, want BI. Wit is een pittig ploegje. De uitslag zal niet ver van een gelijk spel liggen en het zal morgen op het groene strand geducht spannen. Bij gunstig weer zal het niet aan belangstelling ontbreken. Onze reisbus is weer bij de ingang geplaatst. U loopt deze toch niet voorbij zonder een vrijwillige bijdrage hierin gestort te hebben Bij voorbaat onze dank 1 De volgende week moet ons le naarLoppersum en om alssupporter mee te kunnen zal men er als de kippen bij moeten zijn. Aangifte en afrekening bij F. M. de Boer, voor Woensdag a.s., retour f3. per persoon. Vertrek 12 uur vanaf de Markt. Afd. HANDBAL. Workum 2 speelt morgen om 3 uur thuis haar 2e com petitiewedstrijd tegen Blauw Wit I van Huizurn. Zorg dat de puntjes hier blijven, dames I WORKUM, 10 Oct. 1947. Heden avond werd onder voorzitterschap van de Edelachtbare Heer Burgemeester op» de raadzaal een vergadering ge houden, in verband met de werking van de Bouwkas van de Noord-Neder- landse Gemeenten, welke bouwkas, het vorig jaar voor de provincie Drente opgericht door de verschillende Drentse gemeenten en thans is uitgebreid Jmet de gemeenten in Friesland en Gro ningen. Na opening der vergadering door de yoorzitter en nadat deze de aanwezigen een welkom heeft toege roepen deelt hij mede dat, in deze ge meente een commissie is gevormd be staande uit de heren Niemantsverdriet, naar voren op) nog verbéterd wordt en de halflinie haar taak iets beter verstaat, behoeven jullie in deze com petitie niet bang te zijn. Veel sucees vertier. e week moesten Fryske Brief ichten blijven overstaan. Uitg. „Friso”. tadsvergadering. nsdag 28 /Oct. gemeente een arin v’ week werd alhier werd een gehouden om te komen ng van een afd. van onze voor Staatspensionerirg, spreker aanwezig was de la van Heerenveen. De deze avond was in handen nes die in z:jn openings- terugblik werpt over de jarén en hulde brengt aan rees voor hetgeen deze iden van dagen heeft ge- sa neemt de heer Wiarda en houdt een boeiend be de werkzaamheden en de s gevoerd door de Bond pensionering. Volgens spr. st verheugende feit dat in arin Nederland moeite heeft ioven water te houden toch chikbaar is voor onze ouden IttVllM-tr-unm- - - die hard en zuiver inkogelt en hierdoor de stand op 31 brengt Een fraaie goal! BI. Wit geeft het echter niet op en uit een corner wordt de stand op 3—2 gebracht. De gasten geven ten- VIA, MB, MC, MD, ME, MF, MH 712 (Serie Q) a.s. zal de vergadering weinig enerverende behandeling schijnen te ans de verschillende school- T eden zijn meestal louter KA, KB, KC 711 (Serie Q) n KD, KE 711 (Serie Q) voor de beginneling. Niets meer aan de orde zijnde sloot de voorzitter deze prettige, onderhou dende vergadering, nog opmerkende dat hij meer leden had verwacht van de plaatselijke Pluimvee-afdeling. Hij lil WIN Nieuws De sport in het NIWIN-werk. In de steeds groter wordende kring van landgenoten, die zich metterdaad inspannen voor c.e verzorging van de militairen en burgers overzee, nemen de sportbeoefenaren een belangrijke plaats in. En op welke intensieve wijze zij in een geest van sportiviteit hun vrienden in de tropen bijstaan, blijkt duidelijk uit het korte jaarverslag, dat de landelijke^ sportcommissie van de Nationale Inspanning Welzijnsverzor- ging Indië ter gelegenheid van het 1-jarig bestaan in het licht gegeven heeft. Wij memoreren hieruit als be langrijkste feit, dat alle Nederlandse sportbonden, 56 in totaal, actief deel nemen aan het NIWIN werk door het organiseren van wedstrijden en demon straties. Gedurende de p riode van 14 Sept 1946 14 Sept. 1947 werden niet minder dan 199 wedstrijden georgani seerd in 137 gemeenten, waaraan werd deelgenomen door 34 takken .van sport. Beter dan veel woorden demonstreert dit simpele feit het nationale karakter vin de activiteit) die de sportwereld aan de dag legt. Een bedrag van f 60.907.1475 was het resultaat van 111 dezer wedstrijden; de opbrengst van de overige 88 wedstrijden is nog niet bekend. Aan het orgaan, dat in Indië alle welfare zendingen uit Nederland opvangt en distribueert, de Coördinatie Commissie Burgeren Militaire Welfare (C.C B M.) te Batavia, zond de lande lijke sportcommissie van de NIWIN namens de Nederlandse sportwereld 87 kisten met sportartikelen, gezel- schapspelen, huisvlijtartikelen, model bouw en denksport. Schepen werden voorzien van dek- en gezelschapsspelen, terwijl er toe werd medegewerkt, dat alle op Ind varende boten een vaste sportuitrusting hébben gekregen, bestemd voor militairen en burgers. Ook uit het buitenland komen gere geld bijdragen op sportgebied binnen wij noemen hier Zweden, waar de Nederlandse kolonie 100 kisten huis vlijtartikelen aankocht, en Zuid-Afrika, dat eveneens spoitmateriaal- en kleding bijeen bracht. neren Kauipiv'-** - 2 J. Stelma en 3 P. Nauta. De Jury bestaande uit een 10-tal dames en heren uit Sneek en Bolsward had geen gemakkelijke taak. In een kort woord werd namens de vereniging dank gebracht aan de Jury- is het niet eens met de aaruit de kosten worden gepur, immers vereveningsbelasting, omzetbelasting zijnde heffingen op loon en op verbruik. De bond wenst de kosten geheven te zien uit belasting naar draagkracht. Spr. noemt voor- voorzitter secretaris, S. Gaastra en S. H. Jelgersma, welke commissie later zal worden uitgebreid met 1 of 2 leden spaarders. Hierna geeft spr. het woord aan de heer Boering, ambtenaar van de bouwkas te Assen. Door de heer Boerin^ wordt een duidelijke uiteenzetting van de werking van de bouwkas gegeven, waaraan wij het volgende ontlenen De reden waarom men is gekomen tot oprichting van een ópenbare bouw- ka?, is vooral hier, in gelegen Toen voor ongeveer 20 jaren in Nederland de particuliere bouwkasmijen het levens licht zag’en bleek al zeer spoedig, dat verschillende bouwkassen, de goede niet te na gesproken, niet werkfen zoals het moest, waardoor de z.g. bouwspaarders de dupe werden. Deze gang van zaken heeft de Drentse ge meenten het vorig jaar doen besluiten tot oprichting van een openbare bouw kas waarvan de verschillende gemeen ten aandeelhouder werden, thans is deze bouwkas uitgebreid met de Gro ningse en Friese gemeenten. De Bouwkas behoort tot de z.g. rentedragende bouwkassen, die rente geven voor gespaarde kapitalen en rente in rekening brengen voor te verstrekken hypotheken, in tegenstelling met de rentevrije bouwkassen, welke geen rente vergoeden voor bespaarde gelden en premievrije hypotheken verstrekken. Na meerdere berekeningen bleek even wel de z.g. rentedragende methode de beste te zijn. De bedoeling van de bouwkas is, om door besparingen te komen tot het eigen bezit van een woning. Dit doel wordt bereikt als volgt Mén bespaart een zeker bedrag, waarvan dan met een verstrekte hy potheek een woning op naam van de spaarder wordt gebouwd, die in een zeker aantal jaren de hypotheek moet aflossen. Advertentietarief: tot 5 mm. 60 cent elke mm. meer 6 van buiten Friesland 8 Contracten volgens algem. regeling Bij de bouwkas der Noord Nederl. Gemeenten moet men in beginsel per maand minstens f2.per f1000. bouwkosten sparen, men moet min stens 3 jaar hebben gespaard en minstens 20ö/o der bouwkosten hebben bespaard, om in aanmerking te komen voor het bouwen van een woning. Het is evenwel mogelijk om reeds vóór 3 .jaren met de bouw van een woning te beginnen. De praktijk heeft uitgewezen, dat het mogelijk is, dat na 1 jaar sparen reeds 1 woning op de 8 spaarders tot stand kan (tomen. Verder wijst spreker nog op de mo gelijkheid welke de Financieringsrege- ling 1947 geeft, in verband met de buitengewone bouwkosten. Nadat de heer Boering nog een aan tal vragenstellers heeft beantwoord, sluit de voorzitter de vergadering, welke door een 38-tal belangstellen den werd bezocht, met een dankwoord aan de heer Boering voor z’n duide lijke uiteenzetting en de aanwezigen voor hun belangstelling. Nieuws s.v. „Workum”. Het was Zaterdag j.l. kalm in het Workumer »kamp«, want pns 2e had toen alleen de kleuren van de >S. V. W.< te verdedigen erf we mo gen niet zeggen dat ze dit heeft ver zaakt. Integendeel, onze jongens heb ben hun best gedaan om door per soonlijke inspanning een zo gunstig mogelijk resultaat te behalen. Iedere voetballer speelt nu één keer niet gelijk Lenstra of Bakhuis. Neen er kan bij Workum 2 ook nog heel wat verbeterd worden, maar tóch kan men in dit elftal vooruitgang consta teren. Wanneer enige goede schutters in de voorhoede gevonden worden, zullen er ongetwijfeld meer winst- puntjes behaald worden. Over de wedstrijd Workum 2H J S.C. 1 in het kort het volgende

Friso nl | 1947 | | pagina 1