I ^te Nieuws- en Advertentieblad voor Workum en omliggende gemeenten No. 43 BONNENLIJST 70ste Jaargang PREDIKBEURTEN PLAATSELIJK NIEUWS Q—03 boter mooi en 21 Oct. Q—02 diversen (Herv.) Voorm. 9 uur ds L. no of 100 gram vet BURGERLIJKE STAND GEVONDEN VOORWERPEN i CCfRRESPONDENTIE. 1. Boukje v. d. Bijen lectuur De gaven als bij de vorige groep hetzelfde Workum Van 16 October tot en met 22 October 1947. Geboren: Jacob, zv Hijlke P. Haagsmaen Afke Lageweg. Johan Frits, zv Jan Oevering en Tine Miedema. Gehuwd: Gene. Overleden: Jeske Fledderus,74jrechtgen. van P. Douma te Workum. De Sjaal waarvan kennis werd gegeven omstreeks Augustus, is thans als gevonden gemeld. Eigenaar De Vries? Koudum? Q—01 vlees Q—02 vlees Q—03 vlees Q—21 brood Q—21 boter Q—22 boter Q—21 melk Q--21 vlees Q—22 vlees Q—21 kaas I Tot volgende week moesten Fryske Brief en enkele berichten blijven overstaan. Uitg. „Friso”. Bonkaarten KA, KB, KC 711 (Serie Q) Q—01 brood Q—01 boter Q—02 boter Q—01 melk Q—03 melk Q05 melk Q—01 diversen Van 26 Oct. t.e.m. 8 Nov. 1947. Bonkaarten MA, MB, MC, MD, ME, MF, MG, MH 712 (Serie Q) [bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken] 800 gram brood 250 gram boter 250 gram margarine of 200 gr. vet 5 liter melk 300 gram vlees 100 gram vlees 200 gram kaas of 250 gr. korstloze kaas Q—21 eieren 5 eieren De bonnen Q 14 reserve voor ro zijnen moeten uiterl(jk Zaterdag 8 Nov. bij een detaillist worden in geleverd. Verschijnt eenmaal per week Uitgave: Fa. T. GAASTRA Bz. te Workum - Tel. 45 Postrekening 82269 Inzending van advertenties uiterlijk Donderdagsmorgens a Zaterdag 25 October 1947 Abonnementsprijsf 1.80 per halfjaar per post f2. Morgen speelt Workum I om 4.40 uur een thuiswedstrijd tegen T. G. P. 1 van Saeek, ongetwijfeld één der sterkste elftallen uit deze competitie. Het vorig seizoen wist dit elftal de kampioens titel te behalen, dus wordt het een zeer zware opgave voor onze dames. De afd. handbal trekt steeds meer be zoekers bij haar wedstrijden en cok morgen zal het niet aan belangstelling ontbreken. Raadsvergadering. Op Dinsdag 28 'Oct. Raad dezer gemeente een houden, waarin weinig kwesties in behandeling schijnen komen, althans de verschillende school- aangelegenheden zijn meestal louter formaliteiten. Visaanvoer. HINDELOOPEN. Van 10 toten met 17 October werd hier aangevoerd 6650 kg. Snoekbaars, 664 kg. Baars en 1293 kg, kleine Blei. Opbrengst collecte. De Niwincollecte bracht te Hinde- loopen ruim f80.op. Hulde aan Froukje de Boer en Geertje Boonstra die dit te zamen bijelkaar hebben ge bracht. 800 gram brood 125 gram boter 125 gram margarine of 100 gram vet 250 gram margarine of 200 gram vet 100 gram vlees 400 gram vlees 100 gram vlees of vleeswaren 4 liter melk 6 liter melk 6>/2 liter melk 100 gram kaas of 125 gr. korstl. kaas 50 gram cacao a.s. zal de vergadering enerverende te Vorige week werd alhier werd een vergadering gehouden om te komen tot oprichting van een afd. van onze oude Bond voor Staatspensionering, waarbij als spreker aanwezig was de heer Wiarda van Heerenveen. De leiding van deze avond was in handen van J. Meines die in z:jn openings woord een terugblik werpt over de laatste 40 jarén en hulde brengt aan Minister Drees voor hetgeen deze voor de ouden van dagen heeft ge daan. Hierna neemt de heer Wiarda het woord en houdt een boeiend be toog over de werkzaamheden en de strijd die is gevoerd door de Bond voor Staatspensionering. Volgens spr. is het meest verheugende feit dat in deze tijd waarin Nederland moeite heeft het hoofd boven water te houden toch nu geld beschikbaar is voor onze ouden van dagen. De bond is het niet eens met de bronnen waaruit de kosten worden geput, immers vereveningsbelasting, omzetbelasting zijnde heffingen op loon en op verbruik. De bond wenst de kosten geheven te zien uit belasting naar draagkracht. Spr. noemt voor- ,de Bruyn (Gezinsweek). de Bruyn (Hervormingsdienst). Ferwoude Brink. Gaast (Herv.) Geen dienst. Hindeloopen (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds H. Altena (H.A.),nam. 2 uur ds. H. Altena (Dankz. H.A.) (Doopsgez.) Geen dienst. (Geref.) Voorm. 9.80 uur Lezen. Nam. 2 uur ds. J. Scholten. z Koudum (Doopsgez.) Nam. 2.30 uur dsP.J. Smidts van Hengelo. dat dit zeer no. 1 bij de adspirant-heren, 2 Jan Bos, 3. Tjerk de Zwart. Niet minder fel was de strijd bij de heren kampioen werdhierS K.Bokma, 2 J. Stelma en 3 P. Nauta. De Jury bestaande uit een 10-tal dames en heren uit Sneek en Bolsward had geen gemakkelijke taak. In een kort woord werd namens de vereniging dank gebracht aan de Jury- sprak echter de hoop uit dat op een volgende vergadering ook die le^en in groter getale aanwezig zouden zijn. Wij wensen tenslotte dat deze zo belangrijke organisatie van bijenhou ders ten volle mag slagen in al haar voornemens en tot grote bloei mag komen. Laat ook de jeugd vertrouwd raken met het houden van «Bijen», hetgeen hun dichter tot de natuur zal brengen, zodat ieder van harte kan instemmen met de gedachte van het bestuur nuttig is. Zondag 26 Oct. .1947. Workum (R.-K.) Voorm. 7.30 uur Vroeg mis. 10 uur Hoogmis. Nam. 3.30 uur Lof. (Herv.) Voorm. 8.30 en 10 uur ds P. de Bruyn (Gezinsweek). ’s Avonds 7.30 uur ds H. Altena van Hindeloopen. Jeugddienst Vrijdag 31 October, ’s avonds 7.30 uur ds P. de Bruyn (Hervormingsdienst). (Doopsgez.) Voorm. 10 uur ds P.J. Smidts van Hengelo. (Geref.) Voorm. 9 en nam. 2 uur ds J. Z. Potjer van Kollum. (Bapt.) Voorm. 9.30 uur de Heer H. Ploe ger. Nam. 2.30 uur Lezen. Zondagavond 7.30 uur Jeugddienst. Woensdagavond Zusterhulp. Heidenschap (Herv.) Nam. 1.30 uur ds P. .de Bruyn (Gezinsweek). Vrijdag 31 October nam. 1.30 uur ds P. Q—03 reserve 1600 gram brood Q—04 reserve 200 gram kaas of 250 gram korstl. kaas Q—06 reserve 800 gram brood Bonkaarten KD, KE 711 (Serie Q) Q—11 brood 800 gram brood Q-11 boter 250 gram boter Q,—12 boter lg5 gram margarine Q—II, Q—12 vlees 100 gram vlees Q—13, Q—15 melk 10 liter melk Q—11 diversen 100 gram kaas of 125 gr. korstloze kaas 50 gram cacao leden voor de ondervonden medewer king, waarna de WelecJ. Heer v. d. Kooy, afkomstig van Saeek, nog enkele opmerkingen over de verrichtingen maakte en daarbij zei niet verwacht te hebben dergelijke oefeningen zo goed afgewerkt te zullen^zien, temeer daar het allemaal gymnasten waren die «niet eerder in een club werkzaam zijn geweest. Met de korte levensduur van de vereniging rekening houdende, staan, aldus spr., de oefeningen op een hoog peil. Hierna sloot hij deze bijeenkomst. 't Is zeer zeker jammer dat hier geen enkele lokaliteit zich leent voor gymnastiekuitvoeringen, daar dit an ders een attractie zou betekenen voor sportminüend Workum. Vergadering van bijenhouders. 22 Oct. Heden hield in een der lokalen van «De Wij u berg» te Wor- kuin de afdeling Workum van g_ Vereniging tot bevordering der Bijen teelt in Nederland haar Propaganda- veigadering, welke een gezellig, ge moedelijk karakter droeg, eigen aan een vergadeiing van bijenhouders. Van een streng punts gewijze volgen van de agenda is dan ook in de regel geen sprake, want telkens komen er over de bijen interessante bijzonder heden los, zodat zo’n avond wel als een zeer aparte gekenmerkt kan worden. Het bezoek van deze vergadeiing was ook thans weer buitengewoon meerdere adspiranten hadden aan de oproep van het bestuur voldaan en waren in een flink aantal aanwezig. Hieruit moge wel blijken dat de be langstelling voor de Bijenteeltte Workum en omgeving stijgende is. Na opening door de voorzitter op de hem eigen, prettige manier, riep deze vooral de aanwezige adspirantleden een hartelijk welkom toe. Wij wijzen hier in ’t bijzonder op de aanwezig heid van zslfs twee zetr jonge adspi ranten, die tijdig buiten stonden te wachten en om toegang tot de ver gadering verzochten. Dit werd natuur- lijk van harte toegestaan. Zo moet bet komende jeugd tnoet ook leren be grijpen hoe waardevol een bijenvolk is èn voor de landbouw, èa voor het amateurs-genoegen. Met veel aandacht werd geluisterd naar her Praatje» over de te As^en bezochte tentoonstelling. Door een der leden werd aan het bestuur de vraag gesteld, of het mo gelijk was dat te Workum een te groot aantal bijenvolken zou kunnen komen en dat daardoor de bijenweide te ge ring zou worden. De voorzitter wist ook dit lid ten volle gerust te stellen. Workum is nog lapg niet overvoerd met bijenvolken. Ten slotte kwam aan de orde het voorstel van het bestuur, om te komen tot een afgerasterd gedeelte Bijen weide» op het »Groene Strand». Be sloten werd dienaangaande dat het bestuur zich met het Dagelijks Bestuur der gemeente in verbinding zou stellen. Wij spreken hierbij de wens uit, dat het bestuur met deze plannen mag slagen en wel' omdat er tot op heden nog zeer veel nectar verloren gaat op het «Groene Strand». Dit komt zoals wij bij informatie vernamen, omdat de afstand vanaf de stad, naar d e drachtweideA-an witte klaver, voorde bijen te ver is. Wel schijnen de bijen die reide te kunnen bevliegen, doch niet productief te kunnen bewerken. Wij hoorden verder spreken over de voordelen die de bijen door bestuiving aanbrengers aan de landbouw en den ken daarbij -<aan de naastliggende bouwlanden waar aardappelen en an dere landbouwgewassen belang hebben- bij een goede bestuiving. Aan het einde der vergadering gaven zich reeds een vijftal adsp’ran- ten op als lid van de vereniging. Verzocht werd pogingen aan te wenden, opdat de bekende >Bijenfilm< eens te Workum zou kunnen draaien. Het bestuur zegde toe hieraan te gaan werkerf. Ook was ter tafel, het door de voor zitter meegenomefl belangrijke Bijen- boekt, van Schotman. Dit boek had een. ieders belangstelling. Aan de ad spirantleden werd door de oudere leden en door het bestuur nog toe gezegd die hulp te verlenen, die zij in 1948 bij het inrichten van hun bijenhouderij nodig mochten hebbén. Tevens werd ter hunner beschikking gesteld voor de winteravonden de te Workum aanwezige Bijenlectuur voor de beginneling. Niets meer aan de orde zijnde sloot de voorzitter deze prettige, onderhou dende vergadering, nog opmerkende dat hij meer leden had verwacht van de plaatselijke Pluimvee-afdeling. Hij Advertentietarieftot 5 mm. 60 cent elke mm. meer 6 van buiten Friesland 8 Contracten volgens algem. regeling Q—12 diversen 50 gram cacao Q—13 reserve 800 gram brood Q—14 reserve 100 gram rozijnen [voorinlevering] Biljarten. Hedenavond hield onze Biljartclub «De Wijnberg» de eerste maatswedstrijd van leden in dit seizoen, met als prijzen enkele dozen sigaren. De eerste prijs werd gewonnen door H. Wagenaar en J. S. Westra, 2e ptijs B. R. de Jong en R. R. de Jong, terwijl in de verliezersronde no 1 werden G. S. Visser en J. Beekema. Volksonderwijs. 23 Oct. Hedenavond hield de afd. Workum van Volksonderwijs» haar huishoudelijke vergadering in 't lokaal achter de Doopsgez. kerk. Daar de heer A. Gaastra verhinderd was, leidde de heer Breukelaar de be-’ sprekingen in. De notulen, nog samengesteld door de vroegere secretaris de heer S. K. ade Boer, werden na voorlezing door *z’n opvolger de heer IJ. Oosten, on veranderd goedgekeurd. Toch waren ze aanleiding dat de secretaris meende dat het Fonds tot Steun wel wat meer daadwerkelijke hulp van onze afdeling mocht ondervinden dan tot dusver. Toen bleek dat er een onverwachte kasversterking van ruim f 80 zowel voor Volksonderwijs als Ouder- commissie was gekomen, doordat dit bedrag niet nodig was voor z’n eigen lijke bestemming, werd direct f 25. voor genoemd fends beschikbaar ge- steld als vergoeding van datgene waarin men hier, de laatste jaren tekort j geschoten was. Een aanvulling door een collecte werd niettemin zeer wen selijk geacht, doch voorlopig tot een volgende vergadering uitgesteld om dan meteen voor doel en werkwijze van dit fonds een verdiende syippathie te wekken. De kascommissie, bestaande uit de heren G. en S. Zeilstra verklaarde alles in orde bevonden te hebben. Het verslag varn de Federatie-vergadering leverde geen nieuwe gezichtspunten. Ter behartiging van de belangen van «Volksonderwijs» werden met de 6 bestuursleden commissies geformeerd, nadat omtrent het openbaar onderwijs nog enkele waarderende en ernstige opmerkingen waren gemaakt. Getracht zal worden voor de feestavond met eigen krachten een toneelstuk op te voeren. De besprekingen,) die zo voor en na werden gehouden, verliepen vlot. Bloemen en thee veraangenaam den de stemming. Nieuws s.v. Workum”. Afd. VOETBAL. Workum I—BI. Wit 1934 I. In een meer spannende dan tech nisch hoogstaande wedstrijd zijn de puntjes gedeeld, wat trouwens de krachtverhouding goed weergeeft. De keepers weten tot 5 minuten voor de rust hun vesting voor doorbraken te behoeden. Het zit Workum bij enige gevaarlijke aanvallen niet mee. «Vrouwe Fortuna» helpt BI. Wit af en toe bij reeds getelde doelpunten. Bij één-dezer verrassende aanvallen van Workum komen keeper Ottema en Slootjes met de hoofden in botsing, waardoor eerst genoemde moet uitvallen. Jammer voor Bl. Wit want keeper O. gaf een zeer betrouwbare indruk. Na dit korte oponthoud trekt BI. Wit direct flitsend snel op ons doel af, een hoog schot, keeper v. Gosliga mist en het is 01. Direct hierop is het rusten. Na de hervatting is Workum er direct van door. Boersma die van Bijl de r.buiten plaats had overgenomen geeft door aan Slootjes, die op zijn beurt fraai doorgeeft aan KI.Groenhof en met een hard schot is ’t 1—1. Workum begint meer met open aan vallen, wat voor de rust in onze voor hoede ontbrak. Onze'jongens combi neren nu veel beter en zowaar Slootjes weet uit een scrimmage no. twee in de touwen te jagen. Kort hierna krijgt BI. Wit een vrije schop tegen zich, Bijl is iets te haastig. Boonstra neemt de vrije schop over en speelt zeer tactisch naar de vrijstaande Boersma, die hard en zuiver inkogelt en hierdoor de stand op 3—1 brengt Een fraaie goal! BI. Wit geeft het echter niet op en uit een corner wordt de stand op 32 gebracht. De gasten geven ten- WORKUM. Naar wij vernemen hoopt Ds. E. Verburg, te Pernis die het beroep naar de Geref. Kerk alhier aannam, Zondag 23 November zijn intrede te doen, na in de morgendienst bevestigd te zijn door Ds. C. Stam van Goes. Collecte Prins Bernhard Stichting, De vorige week gehouden collecte ten bate van de Prins Bernhard Stich ting heeft te Workum f 88 30 en te Heidenschap f. 22.85 opgebracht. Geheelonthouding. -r Ons is ter ore gekomen dat hier ter plaatse wederom een afdeling van de N.C.G.O.V, opgericht -zal worden, waartoe op 31 October a.s. een ver gadering wordt gehouden. Niwin Kerstpakketten. De collecte voor de Niwin-Kerst-* pakkettena\:tie heeft in onze gemeente f750.opgebracht, waarvan f90. in ’t Heidenschap. Hiervoor kunnen 150 Kerstpakketten aan «onze jongens» worden gezonden als Kerstgroet uit het Vaderland. Partij van d© Arbeid. In een huishoudelijke vergade ring kwam de Partij van de Arbeid bijeen in het lokaal achter de Doops gezinde Kerk. De heer M. van der Meer, waarnemende de Voorzitter de Heer R. Harkema, die wegens uitste- digheid niet aanwezig kon zijn, gaf een overzicht van de financiële toestand van de Partij, waarna hij het stand punt weergaf van het Bestuur betref fende de op te richten Vrouwenafde ling. Besloten werd eerst een actie te gaan voeren onder de vele vrouwelijke leden tot het lezen van het blad «Wij Vrouwen». Aan de vergadering werd aangeboden het concept huishoudelijk reglement voor de afdeling, welke na enige bespreking in ongewijzigde vorm werd aangenomen. Op 25 Octo ber a.s. vindt een Gewestelijke Verga dering van de Partij plaats te Leeu warden waarheen als afgevaardigde zal gaan voor onze afdeling de heer A. de Jong. /De beschrijvingsbrief en het concept huishoudelijk reglement van de Gewestelijke Federatie van de Partij van de Arbe;d voor deze a s. vergade ring werden daarna in behandeling genomen en met de meest gedane voorstellen en artikelen werd accoord gegaan. In de rondvraag weiden enige in terne aangelegenheden besproken waarna 'deze eerste wintervergadering werd gesloten. Club kampioenschappen „Excelsior”. 22 Oct. Gisteravond hield de Chr, Gymnastiekvereniging «Excelsior» haar reeds aangekondigde club-kam- pioenschappen 's Middags werden in de jongste groepen wedstrijden gehouden met luxe voorwerpen als prijs. Na felle strijd werden tenslotte de volgende prijzen toegekend Kleinste groep: 1. Boukje v. fe Lageweg, 2. Theo de Zwart. Grotere meisjes 1. Wiepie Attema, 2. Djoeke Boeijenga. Kleine jongens: 1. Appie Boeijenga, 2 Siebe Bokma. Grotere jongens 1. Sierd v. d, Kooy, 2. Broer Burghgraaf. Ruim 7 uur hadden zich vele gym nasten in het lokaal verzameld. De Weled Heer Boeijenga opende deze bijeenkomst, waarna spoedig begonnen werd met de oefeningen met als inzet het kampioenschap der afdelingen. Eerst kwamen voor het voetlicht de adspirant-dames, waar Grietje Pruik- sma als no. 1 geplaatst werd, 2. leneke Mulder, 3. Maggie Romkema. dames 2e graad vereniging, elkaar niet veel toe, zodat even- o J er enkelen aantal punten behaalden, dus alle oefeningen, rythrn.-, brug-, ring- en paardoefeningen weer overdoen. Mej. Janny Pruiksma werd hier kam pioene, 2. mej. Tine Bergsma, 3. mej. Sjoèke Romkema. Weinig verschil was er ook bij de 1ste graad dames; tot kampioene werd hier uitgeroepen mej Tietje Tjerkstra, He'denschap, 2 mej. Geppy Haytema, 3. mej. Janny Haytema. Sjoerd Boeijenga werd slofte de toon aan en weten met nog 8 minuten te spelen gelijk te maken. Van 1. komt een bal, onze keeper keert ten halve en de r. binnen van BI. Wit schiet van dicht bij hard in 3- 3. Met Workum in de aanval klinkt het, laatste fluitsignaal en beide clubs hebben één puntje voor hun zwoegen verdiend. Wedstrijden voor morgen Om 2 uur de le competitiewedstrijd van onze Jun. A thuis tegen Nijland. Workum komt met een nieuwe Jun. ploeg, doordat een zestal spelers i.v.m. hun leeftijd dit seizoen niet meer voor de Jun. A mogen uitkomen. Workum 2 zal om 3.15 uur de strijd tegen Nijland 1 moeten aanbinden. De kracht van beide elftallen ontlopen elkaar zeer weinig. Misschien dat onze jongens op «eigen erf» een kleine over winning weten te behalen, doch dan zal er terdege aangepakt moeten worden. Workum I gaat naar Loppersutn, (12 uur van de Markt), waar onze jongens een zedr harde strijd zal wachten. Onze ploeg is niet compleet, l.back de Jong moet vervangen wor den, wat geen gemakkelijke ta^ik is vóór W. de Vries die zijn plaats zal innemen. Houdt de kleuren van onze club hoog en bedenk dat sportiviteit boven een overwinning gaat. Pas het systeem van hard tegen hard toch niet weer toe. Als je tegenstander b.v. in de sloot zou springen daarom doe jij het toch niet? Gedraag je daarom de S.V.W. waardig in Loppersum. Afd. HANDBAL. Workum 2Bl. Wit I. Onze dames hebben hun 2e compet. wedstrijd niet in een overwinning weten uit te drukken. Toch leek het er in het begin veel op, want binnen de 10 min. had Workum reeds een 2 0 voorsprong, do,ch voor de rust weet BI. Wit nog gelijk te maken, en na de rust gaat de r.buiten van BI. Wit er op haar eentje van door en scoort via de plaal onhoudbaar, en even later wordt het zelfs 24. Toch onder nemen onze dames af en toe gevaar lijke aanvallen en uit één hiervan weet Dioie Gaastra fraai en snel door te breken om de BI. Wit-keepstergeen schijn van kans te geven 3 4 Wor kum krijgt een vrije worp te nemen en zeer ontactisch wordt de’ bal naar achteren geplaatst, wat Bl. W resoluut met een 5e goal afstraft. Kort voor het einde breekt D'nie weer snel door en de bal verdwijnt zuiver en hard in het BI. Wit doel 45, met welke stand het einde komt. Als het vangen en opstellen (vooral onze keepster stelde zich iets te ver naar voren op) nog verbeterd wordt en de halflinie haar taak iets beter verstaat, behoeven jullie in deze com petitie niet bang te zijn. Veel sucees vertier.

Friso nl | 1947 | | pagina 1