r; to® aJP af GEMEENTE WORKUM. GAASTRA’S Boekhandel. Nieuws- en Advertentieblad voor Workum en omliggende gemeenten I voor a lie, t ijden No 45 ft R—02 diversen R--03 diversen R—03 reserve R—06 reserve Begrafenisrechten BONNENLIJST Fryske Brief 90. a Blr 70ste Jaargang Zaterdag 8 November 1947 OFFICIËLE MEDEDELINGEN PREDIKBEURTEN R—02 boter BURGERLIJKE STAND PLAATSELIJK NIEUWS 21 brood R—21 boter R—22 boter R—21 melk R--21 vlees R—22 vlees Inzending van advertenties uiterl(jk Donderdagsmorgens a ip het ihrijte laat een ieder de politie helpen, Abonnementsprijs: #1.80 per hal ij aar per post f 2i— R—01 vlees R—02 vlees R - 01 melk R—03 melk R—05 melk R—01 diversen Bonkaarten KA, KB, KC 711 (Serie R) R—01 brood R—01 boter Van 9 t.e.m. 22 Nov. 1947. Verschijnt eenmaal per week Uitgave: Fa. T. GAASTRA Bz. te Workum Tel. 45 Postrekening 82259 Workum Van 30 October tot en met öNovember 1947. Geboren: Theunis zv Doekele Haagsma en Dieuwke Kok. GehuwdGeen. OverledenJacob Dijkstra, 85 jr te Wor kum echtgenoot van Nnlkjen van der Wagen. De Burgemeester der Gemeente WORKUM brengt ter kennis van be langhebbenden, dat er in de maand November, ter secretarie in de gewone kantooruren, gelegenheid bestaat tot het betalen der grafrechten. Na die' tijd zal over het bedrag per posckwitantie worden beschikt. Workum, 6 November 1947. De Burgemeester voornoemd, W. M. OPPEDIJK VAN VEEN. Verkrijgbaar in de bezoeken van de en Mojet, respectievelijk van de generaals Spoor Mojtet, worden bijzonder gewaar- Q—03 vlees en Q—06 diversen recht- gevend op 100 gram vlees, zijn geldig ■tot en met 8 November. Zondag 9 Nov. 1947. Workum (R.-K.) Voorm. 7.30 uur Vroeg mis. 10 uur Hoogmis. Nam. 3.30 uur Lof. (Herv.) Voorm. 9 en 10.30 uur ds P. de Bruyn, ’s Avonds 7.30uur ds A. de Jonge. (Doopsgez.) Nam. 5 uur ds G. de Groot. (Geref.) Voorm. 9 uur ds. J. Wiersema van NiJemirdum. ’s Avonds 7.30 Uur ds J. P. Rozendal van Makkum. (Bapt.) Voorm. 9.30 uur de heer H. Ploeger. Nam. 2.30 uur afscheid de heer H. Ploeger. Woensdagavond 8 uur Zusterhulp. heidenschap (Herv.) Nam. 1.30 uur ds P. de Bruyn. Ferwoude (Herv.) Nam. 1.30 uur ds L. Brink. Gaast (Herv.) Geen dienst. Hindeloopen (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds H. Altena. (Doopsgez.) Geen dienst. (Geref.) Voorm. 9.30 uur Lezen. Nam. 2 uur ds. J. Scholten. Koudum (Doopsgez.) Voorm. 10 uur ds G. de Groot van Workum. WORKUM. De vorige week slaag de te Den Haag voor het politie- diploma onze vroegere stadgenoot de heer G. P. Brandenburg. Op het viertal voor de vacante Doopsgez. predikantsplaats te Hengelo komt o.a. voor Ds. G. de Groot alhier. Der komt jin soms wolris hwat yn ’e bannen of hwat ünder eagen, dat men sa gau efkes bisjocht of gau efkes lést en it dan oan ’e kant leit. En as men dan letter, ja folie letter faek, jins kas of laed ris troch sneupt, dan seit men, hea ja der stiet of leit dat ek noch. It bard my noch alris, dat ik in boek, in krante, in printsje oan ’e kant liz, om 't ik op dat eagenblik gjin tiid of gjin sin haw, my der mei op to balden. Om dan letter, as der wol tiid of sin is it mei hwat mear oan- dacht to bisjen of to lézen. En binammen fan 't simmer, wier it oarnaris noch al gau, oan ’e kant jonges mei dat spul. Mar nou ’t de jounen al wer aerdich langer bigjinne to wurden en de lampe al moai ieropmoat, och nou giet men al ris in kear op syk om hwatbeuzichheit. Dehannen, holle en eagen freegje om hwat to dwaen. Praet is der ek altyd net en de hiele joun by de kachel om hingje, né ik kin it net. Dér is by üzes yn- in kas, sa’n forgetten hoekje, hwer ’t heit, (dat bin ik dan fansels) syn „rommel” opgarret. Der wurdt wolris oer prot- tele, dat ik alles mar biwarje en der wurdt soms in greep nei myn aide kranten ensfh. dien. Mar ik biwarje dat, al is it faek in stik fan in krante, fet en smoarch, om it my ta in wêlle is, hwer ’t ik sa foar en nei stoffe ta dizze brieven, üt opdjipje kin. Nou lei der al wer in aerdich stealtsje en okkerjouns bin ik dan mar oan 't skiftsjen gien. En och ik foun der wier noch hwat fan myn gading by. It earste is in krante yn de Ingelske tael, mar hjir yn üs Ian printe. Foar hwa’t der faeks bilang yn stelle it is: -Holland shipping and Trading” No. 4 May 26th. 1947. Wy fine deryn in biskriuwing oer Warkum yn haedsaek lykwols oer.it Warkumer ierdewurk. Sadwaende dan ek it boppeskrift: „Carved Friesian Earthenware”. Sa’n biskriuwing, dy ’t grif troch de bütenlanners mei graechte lézen wurde sil, is wis in moaije reklame foar Warkum. Seis moaije dudlike printsjes jowe üs in byld, hoe't jiskebakjes, faeskes, ensfh. makke wurde. Tefifens sjogge wy inkelde minsken dy ’t wy alle- gearre kinne, dermei dwaende. It is al spitich, dat ik dy printsjes hjir net by sette kin, dat soe al sa aerdich wêze. Mochten der fan jimme al nijsgjirrich nei wêze, ik soe sizze, lit de ütjower fan de Friso, derfoar in plakje yn de utstalling ynromje. Dat is dos nümer ien. Nümer twa is in krante, noch net sa Aid, mar my troch immen üt Haerlim wei stjürd. It is de „Nieuwe Haarl. courant” fan de 20ste Sept. '47. Wy fine deryn ek in stik oer Warkum en biskriuwt yn headsaek in brokje skiednis fan üs stêd. En ik mien dat it wol fan bilang is, dat wy ek ris witte hoe’t oaren üs stedsje sjogge. Wy kinne der mülk ek üs foardiel mei dwaen. It sil lykwols it béste wêze, dat wy der yn in oare brief mar oer to set geane, hwant it soe dizze kear hwat al tofolle romte yn bislach nimme. Ik bigjin dos in oare brief mei hwat der oer üs skreaun wurdt. FRISO. Ill WIN Nieuws Voor do zieke en gewonde militairen in Indië. Ouder de landgenoten in Indië be staat een verheugend giotc belang stelling voor de militairen, die door ziekte of verwonding in een hospitaal moeten verblijven. Zeer veel dames maken zich verdienstelijk door de jongens te gaan opzoeken en met bloemen of een klein geschenk wat op te vrolijken. Met name dames Spoor echtgenoten en 1 deerd bovendien geeft Mevrouw Spoor dagelijks via de radio bijzonderheden naar Nederland door over de toestand van de militairen, die zij heeft bezocht. Dit hospitaal-bezoek kan dan ook wegens zijn morele effect niet hoog genoeg worden aangeslagen. Daar dit echter nog aan betekenis kan winnen, wanneer het vergezeld gaat van een kleine verrassing, heeft het Hoofdbe stuur van de Nationale Inspanning Welzijnsverzorging Indië (N1W1N) een bedrag van f 25.000 ter beschikking van deze actie gesteld. Bovendien ver wacht de NIWIN, dat door deze steun de coördinatie tussen de vele particu liere acties, die in gezamenlijk overleg uiteraard veel meer kunnen bereiken, zal worden bevorderd. een uitgebreider weikagendate komen. Hierna gaf spr. het woord aan dë declamatrice mej. Aafje Top van Amsterdam. Deze gaf de bekende novelle van de Franse schrijver Vercors De stilte der zee«, op fijne, onnavolg bare wijze weer. Het was een zeer mooie avond. Spar-reclame 4 Nou. Zaterdagmiddag half één vertrokken een 120 tal kinderen in 2 grote bussen van de Z. W. H. naar Heerenveen. Deze kinderen werd een prettige middag gegeven, welke be doeld was als reclame voor de Spars. (>De Spar» is een grote organisatie van zelfstandige kruideniers). Door het kopen bij de Sparwinkels, hier in Workum bij de Gebr. Westra en L. D. de Jong kwam men in het bezit van de benodigde zegeltjes voor deelname aan deze kinderattractie. Voor rekening van »de Spar” kwa men op deze middag in de schouw burg bijeen, 2 maal 700 kinderen uit allerlei plaatsen van Friesland. Voor de kinderen werd opgevoerd, een toneelstukje in drie bedrijven (4 taferelen) >Prins Ellemaat of Het hoogmoedige Snijdertje, naar het sprookje van Haüff. Ter afwisseling werden enkele Sparliederen gezongen. Benevens dit werden de kinderen getracteerd op Limonade, een Reep en een zakje met Snoep. Het behoeft geen nader betoog, dat de kinderen opgetogen en welvoldaan huiswaarts keerden en thuis heel wat aan vader ea moeder hadden te ver tellen over deze mooie Spar middag. Nieuws s.v. „Workum”. Workum 3 behaalde een fraaie over winning op het zo sterke Q V.C. 2. Workum I deelde de winst met Heeg I. Workum 3 Q.V C. 2. Het was geen gemakkelijke taak voor Workum 3 om Zaterdag j.l. de strijd tegen deze zware tegenstanders tot een goed einde te brengen. Het elftal dat de afgelopen weken met dubbele cijfers overwin ningen wist te behalen zou ook wel een nachtmerrie voor ons 3e worden, doch onze jongens maakten andere plannen. Reeds voor de rust wist onze ploeg de leiding te nemen uit een tam Schot van Jetze Wildschut in de linkerhoek. De Q V.C.-keeper ging hierbij niet geheel vrij uit. Ook na de rust waren onze jongens Q.V.C. de bias. Na verschillende missers van Schaap en Felle, weet eerstgenoemde toch uit een mooie en zuiver aangege ven bal van r.buiten Wildschut, de voorsprong te vergroten 2—O. Ook Q,VC. begint af en toe gevaarlijke aanvallen te ondernemen doch onze achterhoede is op haar post en werd deze al gepasseerd dan stond keeper Faber als een rots in de branding. Onze middenlinie én vooral vl'-d. Meulen stuwt onze voorhoede steeds in de aanval. Pelle bemachtigt de bal, passeert enige tegenstanders en no. 3 ligt achter de keeper.'Tegen het einde weet Q.V C. de eer nog te redden. We vernamen dat Q.V.C. met 3 in vallers was verschenen, doch hoe het zij, Workum 3 heeft een aardig par tijtje gespeeld en een verdiende over winning behaald. Workum I‘Heeg I. Beide defensie’» he» beste deel der clubs. De eerste 20 min. overvleugelt Heeg door zeer snel spel Workum volkomen. Toch weren W. de ‘Vries, de Jong, Tjeerde en v. Goslinga zich kranig) zodat ge vaarlijke doorbraken worden voorko men. Langzaam en zeker weet Wor kum de druk te verlichten en uit voorzetten van W. Bakker worden kritieke situaties voor het Heeg doel geschapen, doch het binnentrio weet geen der kansen te benutten. Een hard schot van v. Wieren heeft de FRISO. gemeentedienst te nemen>Ook wij zijn van mening dat opneming van Harkema in het vaste corps gemeente werklieden een aanwinst voor de ge meente zou zijn, omdat hij getoond heeft superieure kwaliteiten als arbeider te bezitten en algemeen als een uit stekend en ijverig werkman bekend staat.” En wij, zo vervolgt de Burge meester, zijn zo‘ gelukkig thans te kunnen zeggen dat die waardering van voor bijna 20 jaar thans nog onver zwakt bij ons leeft. De heer Wiersma, Uw directe chef, heeft al die jaren door in ons midden op zeer erkente lijke wijze over Uw werk en dienst betrachting gesproken en het College is door eigen waarneming daarin steeds versterkt. Wij dienen allen, zoals wij hier zitten, het algemeen belang in de vorm van het gemeentebelang van Workum. Op verschillende plaatsen en op verschillende wijze, zeker, maar de taakopvatting van onverschillig wie ook in dit werk, bepaalt of het radertje het grot? apparaat goed doet functio neren of doet haperen. Welnu, wij weten dat Gij, die steeds klaar stond tot hulp en wiens hulp zodanig was dat er op kon worden gerekend, de functionering van het grotere geheel steeds met zorg hebt bevorderd. Voor dat alles zeggen wij U in deze ogen blikken dank en het doet ons genoegen dat onze andere gasten hiervan getuige willen zijn. Onder aanbieding van een blijk van erkentelijkheid wenst spr. de scheidende werkman en zijn echt genote toe, dat zij nog vele jaren van de rust mogen genieten en het aan geboden cadeau Harkema er aan mag herinneren, dat het gemeentebestuur zijn diensten steeds zeer waardeerde en hem ongaarne: uit het ambtenaren corps ziet vertrekken. De heer Wiersma, directeur van ge meentewerken, hierna het woord ver krijgende, wijst er op, dat de eerste kennismaking met Harkema nog dateert uit de tijd dat spr. in de gemeente Wijmbritseradeel werkzaam was, onge veer 25 jaar geleden. Verschillende gemeenten gingen toen n.l. over tot een andere metho ie van wegenonder houd en wel door oppervlakte behan deling met teer toe te passen waar door o. m. de hinderlijke stofplaag werd bestreden en overwonnen. Wor kum was een der eerste gemeenten in het Noorden die tot deze nieuwe methode overging en had al enige ervaring voordat men elders daarmee begon. En die ervaring heeft de ge meente Wijmbritseradeel zich ten nutte gemaakt en zo kon het gebeuren dat Harkema bij Woudsend een gedeelte weg heeft behandeld. Sedert dien zijn er vele duizenden kilo’s teer door U verwerkt en ieder jaar neemt dit weer een belangrijk deel der werkzaamheden in beslag. Doch ook andere werk zaamheden konden gerust aan Harkema worden toevertrouwd. Spr. kan bij dit afscheid dan ook verklaren, dat hij aan Harkema een medewerker heeft gehad waarop hij ten volle kon ver trouwen en die een serieuze opvatting van zijn taak had. Veel werk is in de loop der jaren door Harkema verricht en goed verricht, waarop hij met vol doening kan terug zien. Spr. zegt hem hiervoor hartelijk dank en wenst hem met zijn gezin nog een lang en ge lukkig leven toe. Onder het genot van een kopje thee en ejn goede sigaar was men nog enige tijd gezellig bijeen, waarbij verschillende momenten uit Harkema’s 27 jarige diensttijd nog eens de revue passeerden. Aan het einde sprak de heer Harkema nog een kort woord, waarin hij mede namens zijn vrouw, het gemeentebestuur hartelijk darkte voor de vriendelijke woorden en het cadeau, zijn chef voor de loftuitingen en goede wensen en zijn oud-collega’s voor hun tegenwoordigheid. Weder kerig wenst spr. allen op hun verdere levensweg Gods zegen toe. Harkema exit I Wij kunnen het ons haast niet voorstellen. Ook van deze plaats Harkema, onze dank voor Uw goede zorgen voor de wegen in onze omgeving en geniet nog vele jaren van een welverdiende rust. H. keeper klemvast. Aan de andere kant zien we v. Goslinga door tijdig uitlopen Heeg een fraaie kans ont nemen en even later redt Wouda op de doellijn toen v. G. reeds geslagen was. De ritst gaat in met de stand 00. Nauwelijks na de hervatting zien we de Jong voor Workum ten koste van een corner redden. Deze levert niets op, maar bij een volgende corner is het voor Heeg bijna raak, doch v. Goslinga redt zeer fraai. Aan dë andere kant geeft Slootjes de bal goed door aan Groenhof, doch l.g. schiet keihard naast. Beide voorhoe des weten in het soliede verdedigings systeem geen bres te slaan. De stand blijft 00 met welke uitslag Workum tevreden kon zijn. Het blijft een zenuwachtige stem ming in de kopgroep van de compe- titiestand, welke a.s. Zaterdag mis schien een ander beeld zal geven. Workum kan op eigen terrein door Q.V.C., wel eens 2 puntjes afhandig gemaakt worden. Daar tegenoverstaat dat wanneer Workum wint, door de onzen de 2e plaats van Q.V.C. wordt overgenomen. Het is voor beide clubs een zeer belangrijke wedstrijd en Heeg wacht zeer gespannen de uitslag af, .want het kan Heeg de eerste plaats kosten als Q V.C. de volle Winst bin nen weet te halèn. Zowelin Staveren als Warns werd voorspeld dat bij gunstig weer drom- 4nen Q V.C. supporters mee naar Workum optrekken. Het bestuur van de s.v. >Workum« verwacht dan ook gerote belangstel ling voor deze zeer belangrijke match. Het publiek wordt beleefd verzocht alleen achter de afrastering plaats te nemen, dus ook voor de kleedkamers mag geen publiek worden toegelaten zulks in verband met de voorschriften van de K.N.V.B. Een ieder werke mée, tot heil der S.V.W. Afscheid J. Harkema. In de raadsvergadering van 29 April j.l. werd aan de heer J. Harkema, op zijn verzoek, wegens hét bereiken van de peasioengerechtigde leeftijd, ceervol ontslag verleend als gemeente werkman, onder dankbetuiging voor de in die betrekking aan de gemeente .bewezen 'diensten. Tot 1 Nov. is de heer Harkema in gemeentedienst ge- dXeHjks 'vernield" Weven, mede om zijn opvolger in het - - - Voor hem nieuwe werk te instrueren. Het gemeentebestuur heeft nu j.l. Zaterdhg in een op het stadhuis be legde samenkomst, waarbij het voltallig college van B. en W. met de gemeente secretaris aanwezig was en in tegen woordigheid van zijn echtgenote en naaste familieleden, de Directeur van Gemeentewerken en de nu oud-collega’s, officiéél afscheid genomen van deze ijverige, plichtsgetrouwe gemeente werkman. De Burgemeester, hierbij eerst het woord voerende, sprak er zijn vol doening over uit, dat het Dagelijks Bestuur der gemeente nu in de ge legenheid was om de woorden van dank voor de bewezen diensten, voor komende in het raadsbesluit, op per soonlijke wijze tot uitdrukking te bren gen. Reeds in 1928 schreef het toen malig college van B. en W. in een i-voorstel aan de gemeenteraad om arbeidsovereenkomst in Bij de verkiezingen van de Geref. Kerk alhier werden gekozen tot ouder ling de heren J. Boeijenga en H. Hil- verda en-tot diaken de heren C. Dijk- sterhuis-en Js R. Riemersma. Baldadigheid. De Zondagavond begint steeds meer een' avond te worden waarop de jeugd zijn staaltjes vao moed ten toon spreidt. Met de sneeuw-misère van de vorige winter lokte het een ingezetene van Workum uit om een stukje- op rijm te stéllen’ :ourder de titel Workum- Moskou, wegens de grote baldadigheid welke fat die tijd uitgehaald werd en nu we nog maar aan het begin van de winter staan, doet de lieve jeugd al weer van zich spreken. Enige weken geleden werd in de omgeving, van Workum een groot spiegelruit! ingegooid, terwijl Zondag*- avond er weer enkele füiten sneuvel den, o.a/ in het nieuwe gem aaltje’aan het vierkant; dat opt de plaats staat van de onlangs afgebrande molen. Wannéér iets i wordt, gebeurt dit-uitsluitend uit- bal dadigheid en vele eigenaren zien dan ook niet ten onrechte met zorg de winter -tegemoet. Ouders, wijs Uw kinderen o| verkeerde van zulk een handel en 1 opdat dergelijke laffe streken tot het verleden’ behoren. Eerste Nutsavotfd 31 Oct. Hedenavond werd in Hotel »De Wijnberg» alhier de eerste Nutsavond gehouden van dit seizoen. De voorzitter, de heer IJ. Oosten, wees in z’n openingswoord op allerlei Nutswerk’ en wekte de leden op “tot grotere belangstelling voor een en ander, opdat er van het departement meer kracht en initiatief zou uitgaan. Om te beginnen werd regelmatig aandacht gevraagd voor het maandblad Nutswerfc< -en voor de huishoudelijke vsrgadöriflgesi Otïr dan volgend] »«r tot ’Harkema op Advertentietarief: tot 5 mm. 60 cent elke mm. meer 6 van buiten Friesland 8 Contracten volgens algem. regeling 800 gram brood 250 gram margarine of 200 gram vet 250 gram margarine of 200 gram vet 100 gram vlees 400 gram vlees 3*/2 liter melk 6 liter melk 6'/2 liter melk 100 gram kaas of 125 gr. korstl. kaas 125 gram koffie 50 gram thee 1600 gram brood 800 gram brood Bonkaarten KD, KE 711 (Serie R) R—11 brood 800 gram brood R-ll boter 250 gram boter R—12 boter 125 gram margarine of 100 gram vet R11, R—12 vlees 100 gram vlees R—13 melk 10 liter melk R—15 melk 11 liter melk 13 reserve 800 gram brood R—14 reserve 100 gram kaas of 125 gr. korstloze kaas Bonkaarten MA, MB, MC, MD, ME, MF, MG, Mtl 712 (Serie R) [bijz. arbeid, a's. moeders en zieken] 800 gram brood 250 gram boter 250 gram margarine of 200 gr. vet 5 liter melk 300 gram vlees 100 gram vlees R—21 kaas 200 gram kaas of 250 gr. korstloze kaas R—21 eieren 5 eieren De tussentijds aangewezen bonnen

Friso nl | 1947 | | pagina 1