Voor St. Nicolaas Geschenken I Echt Zilveren en Verzilverde Artikelen I GEMEENTE WORKUM. Nieuws- en Advertentieblad voor Workum en omliggende gemeenten van blijvende waarde Gebr. GORTER, Workum I Uit Indië GEBR. GORTER Zaterdag 22 November 1947 70ste Jaargang No. 47 OFFICIËLE MEDEDELINGEN BURGERLIJKE STAND PREDIKBEURTEN naar GEVONDEN VOORWERPEN I Goed PLAATSELIJK NIEUWS t Inzending van advertenties uiterffjk Donderdagsmorgens Verschijnt eenmaal per week Uitgave: Fa. T. GAASTRA Bz. te Workum - Tel. 45 Postrekening 82259 WORKUM Begrafenisrechten. Workum Vanl3 November tot en met 19 November ’47. Geboren Hendrikes Herman, zv. Hendri- kes Adema en Hillie ten Dam. Gehuwd en ovérledenGene. RUIME KEUZE IN Echt Zilveren Hanger met Collier f 6. Abonnementsprijsf 1.80 per halfjaar per post f2. 1 Vulpen, 1 vulpotlood, 1 duimstok bij G. ZJjlstra G 111, 1 portem. met flinke in houd, 1 lange schroevendraaier, 1 dubbele rijwieltas met inhoud, 1 windjack, 1 munt- billet f 1.—. Workum, 18 November ’47. De Opperw.m. Rijkspolitie, W. KELDERHUIS. Zondag 23 Nov. 1947. Workum (R.-K.) Voorm. 7.30 uur Vroeg mis. 10 uur Hoogmis. Nam. 3.30 uur Lof. (Herv.) Voorm. 9 en 10.30 uur ds A. de Jonge, ’s Avonds 7.30 uur ds P. de Bruyn. (Doopsgez.) Voorm. 10 uur ds G. de Groot. Extra collecte. (Geref.) Voorm. 9 uur ds. W. J. Meister van Overschie (Bevestiging ds Verburg). Nam. 2 uur ds E. Verburg, Intrede. (Bapt.) Voorm. 9.30 en nam. 2.30 uur Lezen. Woensdagavond 8 uur Zusterhulp. Heidenschap (Herv.) Nam. 1.30 uur ds A. de Jonge. Ferwoude (Herv.) Nam. 1.30 uur dsL.Brink. Gaast (Herv.) Geen dienst. Hindeloopen (Herv.) Voorm. 9.30 uür en nam. 2 uur ds H. Altena. (Doopsgez.) Geen dienst. (Geref.) Voorm. 9.30 uur Nam. 2 uur ds. J. Scholten. Koudum (Doopsgez.) Nam. 2.30 uur ds. G. Groot van Workum. Extra collecte. WORKUM. Zoals wij onlangs mede deelden. hoopt Ds. E. Verburg van Pernis, Zondag a.s. z’n intrede te doen bij de Geref. Kerk alhier, met als be vestiger Ds. C. Stam van Goes. Dezer dagen kwam hetteleurstellende bericht dat door zeer ernstige ziekte in het gezin van Ds. Stam deze ver hindert is als bevestiger op te treden. Thans hoopt Ds. W. J. Meister van Overschie Ds. Verburg in z’n ambt te bevestigen. Hij wekte de aanwezigen op om schouder aan schouder met de drank- best<ijders te strijden voor een mooiere, een drankvrije samenleving. Hierna werd de hoofdfilm gedraaid die op boeiende wijze allerlei episodes uit Stephen Fosters leven geeft, waar door wij kennis maakten met het leven in Amerika in het midden der vorige eeuw; de negers met hun prachtige liederen, de costuums van die tijd, het reizen met de raderboot op de grote rivieren, het werk op de plantages, geven evenzoveel indrukken van een tijdvak en omgeving waarvan wij maar weinig weten, zodat het zien van deze film tot iets bijzonders werd. De aanwezigen hebben dan ook zeer genoten van dit prachtige film werk. Fryske Brief 92. Litte wy fuortdallks efkes öfprate, dat nimmen syn noas hoecht to stjitten oan itjinge ik yn dizz'e en yn de folgjende brief skreaun haw. Elts foar him seis moat mar ütmeitsje, hwat der fan syn gading by is. Of sa 't jim wolle: „Dy 't in noas hat, kin ’t mar rüke”. As men de Friezen sa yn 't algemien leauwe mei, en och hwêrom soe men dat net, fiele hja har seis, al hwat in appart, h*wat in bysünder slach folk. Hja leavje 4e eigen tael, it eigen folk, it eigen lan, boppe alle oare talen, oare folken en oare lannen. Hja hingje oanelkoar as kladden en binammen as hja büten it aide skiere forkeare. En itsij yn bf büt-en Fryslan, men heart op alle gearkomsten hwer 't Friezen byenoar binne, sjongen fan: Fryslan as it béste lan fan de ierde. Marek: „Fan alle talen op ’e wrald, Sil 'k Fryslans sprake, ryk en aid, Altiden 't meast biminne". En de leafde ta it eigen lan wurdt ek sa sjongende wei ta ütring brocht „Gelderlan sa leaf en freonlijk, Hollan, great yn jild en rie. 'k Soe wol graech der wenje wolle, as der mar gjin Fryslan wie“. Romje de Friezen oer it algemien ek net har eigen deugden lyk as: rjucht en slucht; stoer en steech; Frysk en frij In Fries knibbelt allinne foar God. En sa kinne wy wol trochgean mei it opneamen van alle goeie hoedanigheden. len ding is lykwols al wat spitich, dat wy faek hast miene dat it wier is, hwat wy fan üs seis sizze. Dat it wier, wier is, dat wy üs eigen tael, lan en folk sa leavje. Dat dér, op ’e hiele wrald, suver hast gjin bettere minsken to finen binne as de Friezen. Hwat tinkt jimme der seis fan, is it byld hwat wy faken fan üs seis ophingje, wol goed? Is it net hwat al te moai opmakke? Binne wy wier sa rjucht en sijucht, sa from en froed, sa deugdsum, sa degelik? Is dat oardiel oer üs seis wol krekt? Ik laeu, as wy üs seis de spegel ris fóar halde, wy in hiel oar byld to sjen krije. Wis der mei wol ris kwae fan sein wurde, fan dat foar de spegel stean to draeijen, en in üld rymke seit dan ek: Wie altijd in de spiegel ziet, En zich met schoonheid vleit, Bezit de ware schoonheid niet Maar jaagt naar ijdelheid. Yn dit gefal sil de spegel üs gjin kwea dwaen, mar sil üs helpe kinne, om üs sjen to litten hoe 't wy der earlik wier ütsjogge. Netmoaijer. net kreazer, mar ek net ünsjogger as dat wy yn wierheid binne. En der giet it op it lést mar om. Hwant wy kinne notP elkoar wol tige swiet om ’e müle strike, it Fryske gefoel ris kidelje, troch de flinkéns en dregens fan üs folk to romjen, mar der haw we wy net folie oan. Wy hawwe al genöch prebearre, om elkoar in sobber yn ’e müle to triuwen, (jim witte wol sa’n fodsje mei in skepke süker der yn) en sa sobjende wei üs rês- tich del to jaen, mei de oertsjüging, dat wy mar in hiele hael dien hawwe, troch as Friezen, berne to wêzen. Litte wy nou efkes de spegel der by helje en hwat sjoggewydan? Ja, dat is al hwat in oar byld as wy tocht hiene, sjen to sillen. It sil in hiel bulte minsken lang net tafalle, dat hja fan har seis sa’n rare byltnis sjogge. Ei ja, hja sjonge wol mei fan ^Fryslan as it béste lan fan d’ ierde” mar skrippe har wilens de neilen süver fan de fingerseinen, om dat béste lün, de hakken sjen to litten. Yn nije wike gean ik fierder. FRISQ. Naar vernieuwing der samenleving. Iu de maand November worden telkenjare de bekende propaganda- vergaderingen van het Chr. Nationaal Vakverbond overal in ons land geor ganiseerd. Voor onze plaats werd deze vergadering gehouden op 13 Nov. j.l, in >Ons Gebouw». De voorzitter van de Chr. Besturen bond, de heer I. G. de Boer, opende de bijeenkomst met gebed en Schrift lezing en zette in zijn welkomstwoord uiteen, dat deze avond zal staan in het teken der vernieuwing, en mede daarom als onderwerp is gekozen >Naar vernieuwing der samenleving». De eerste spreker, de heer Nieuwen huis, hoofdbestuurder van de Chr. Textielarbeidersbond zette uiteen waar om deze vernieuwing noodzakelijk is, aan welke eisen deze moet voldoen en op welke grondslag deze alleen bereikt kan worden. De naoorlogse toestanden en de spanningen die er zijn op schier elk terrein, zijn een gevolg van het loslaten der beginselen vervat in de Heilige Schrift, en slechts eea teruggrijpen naar Gods Woord kan ons nog redden en de werkelijke vernieuwing en verbetering brengen. De tweede spreker de heer van der Schelde, hoofdbestuurder van de Chr. Landarbeidersbond, besprak vervolgens de plaats van de arbeider in deze vernieuwde samenleving en toonde aan dat deze niet «maar» arbeider is, doch een volwaardig schepsel Gods en op grond hiervan in de samen, leving niet slechts plichten doch ook rechten heeft en waarschuwde dat alle vernieuwingspogingen ten slotte ge doemd zijn tot mislukking, wanneer niet als uitgangspunt Gods Woord aanvaard wordt. Tegen deze achter grond, besprak hij vervolgens enkele sociale voorzieningen der laatste tijd en drong aan om toch altijd en ook thans de geestelijke waarden te stellen boven de materiële. Uit het verleden en het heden blijkt dat deze laatste ten slotte toch altijd winnen, gezien ook het feit, dat de richtlijnen die het C. N. V. op grond van Gods Woord meende te moeten aanwijzen en verdedigen, thans óp het punt staan verwezenlijkt te worden en over genomen worden door groepen die eerst de felste bestrijders waren. Denk slechts aan de tegenstellingklassen uur Lezen. fraaie overwinning, dus tracht dit te herhalen jongens. Het handbalelftal trekt ten strijde tegen Olympus te Leeuwaïden, 'om te trachten hun positie te verstevigen. Al met al is er voor Zaterdag, wan neer het weer meewerkt, genoeg spanning in ’t Workumer kamp. Fr. Mij. van Landbouw. 19 Nov. Onder voorzitterschap de heer R. H. Jonkman kwam O. van de Fr. in Hotel >De Zie etalages II. In de plaatsen die door ons bezet wer den, bleven wij meestal enkele dagen. We zochten dan een geschikte woning op en gingen daarin overnachten, maar voor wij slapen gingen moest er eerst nog iets anders gedaan worden en wel, stellingen graven. Ieder soldaat ging met z’n eigen stelling te werk en hadden wij gebrek aan schoppen of ander materiaal, nu dan deden wij het met de bajonet en met de handen, maar stellingen werden er gemaakt en gebouwd. We lagen meestal in oude huisjes maar daar werd niet naar gezien. Het was niet altijd naar onze zin, maar wij hebben daar ook iets van weten te maken. Dat alles ging in de eakele uren die wij vrij hadden. Want in het begin en nu nog lopen wij geregeld patrouille, en tevens heb ben wij 's nachts wacht. Ook aan de wegverb;tering op de plaatsen waar de soldaten gelegerd waren, is veel zorg besteed. Tevens zagen wij kans om een kleine cantine te bouwen. Toen die gereed was werd hij officieel ge opend door onze Lt. Het was onze eerste feestavond, velen dachten aan huis aan de familie, aan vader, moeder, broers, zusters, verloofden en meisjes, maar ook velen dachten thuis, hier aan ons. Maar toch.de wil was er ge weest, trots vele moeilijkheden, dat wij nog enkele uren van pret en vreugde hebben gehad. Ook hebben wij gezien hoe de rijst velden in bloei kunnen staan, en dat de kampongs weer geleidelijk in hun oude doen kwamen. Het was eerst natuurlijk allemaal vreemd voor ons om de manieren van die mensen te leren, maar dat was al vlug gewend, Och het wordt nu ook al een beetje beter nu je al een enkel woordje Maleis kunt spreken. Waar je ook komt overal höor je »Tabé Toewan», zoals ze bij ons «Goedendag Mijnheer» zeggen. Maar velen dachten zo niet. Dat kunnen wij zelf het beste uit maken, want men kan het op de ge zichten lezen. Nu wij zijn verscheidene keren verplaatst en thans liggen wij midden in de bergen, het is hier een prachtig gezicht, met verschillende watervallen Thans ga ik eindigen. Voorzover dan m’n indruk en enkele belevenissen in Indië. November 1947. Dpi. Korp. G. FOLKERTSMA. van de afd. Workum en Mij. van Landbouw Wijnberg» bijeen. Bij de opening sprak de voorz. ter nagedachtenis aan het bestuurslid wijlen de heer F. K. Vrolijk, enkele deelnemende woorden, welke door de aanwezigen staacde werden aangehoord. De notulen, voorgelezen door de secretaris, de heer N. W. Schotanus, werden onveranderd goedgekeurd.ter wijl omtrent de ingekomen stukken weinig meer te behandelen viel, zodat deze voor kennisgeving werden aan genomen, behalve dan het vraagpunt betreffende ruilverkaveling. Voor het uitbrengen van een rapport over deze kwestie werd een commissie aangewe zen, bestaande uit de heren M. J.van der Zijpp, S, Breimer en S. B. van Dijk. De behandeling van de agenda der algemene vergadering te Leeuwarden gaf ook geen aanleiding tot het maken van opmerkingen. Betreffende een bij de begrotingaangekondigdecontributie- heffing vroeg de voorz. het oordeel over de vastgestelde bedragen van f 6.voor buitengewone leden en kleine boeren tot 7ï/i H A. en verder f 1.10 per H A. of een zekere pro gressie voor de meerdere hectaren. Vrij algemeen achtte men een zelfde bedrag per H.A. het billijkst, zodat de afgevaardigde en plaatsvervanger hiermee ter vergadering rekening kun nen houden. Bij acclamatie werden in deze functies benoemd respect, de voorzitter en de secretaris der afd. Na enkele stemmingen werd in de vacature Vrolijk tot bestuurslid ge kozen de heer E. U. Dijkstra, die deze benoeming wel wilde aanvaarden, nu het terrein waarop de Fr. Mij. van Landbouw werkzaam kan zijn, zich weer duidelijker begint af te tekenen dan bijv, enkele jaren geleden. Voordat de vertegenwoordigers in het Kritebestuur Workum van de LAabou-Stifting gekozen werden, ble ken sommigen van mening te zijn dat een evenredige vertegenwoordiging in dat bestuur reglementair vereist was, zodat hiermee rekening houdende alvast een drietal leden werd benoemd, nl. de heren M. J. van der Zijpp, A. Gaastra en F. H. de Jong. Voor het overige zullen de diverse besturen allereerst overleg plegen om de feiten onder ogen te zien en zo eensgezind mogelijk de meest gewenste oplossing te vinden. Intussen was het al kwart voor twaalf voor de spreker de heer T. Boersma z’n causerie kon houden over het onderwerp «De sociale problemen in de Landbouw». Bijgevolg werd in vlug tempo heel wat behandeld. De schrikbarende toeneming van sociale lasten, welke op de bedrijven drukken, werd zeer wel duidelijk in ’t licht gesteld. Voor 1940 bedroegen die lasten 4 pCt. van het loon -waarin de werknemer voor 1 pCt. bjjdroeg, mo menteel ongeveer 24 pCt. met 8 pCt. en voor het volgend jaar vermoedelijk 38 pCt. met 10 pCt. voor de werk nemer. Hierbij zijn de indirecte sociale kosten nog niet eens begrepen, want met deze kan het percentage voor de boer gerust op 35 pCt. gesteld worden, Een toegestane doorberekening in de De Burgemeester der Gemeente WORKUM brengt ter kennis van be langhebbenden, dat er in de maand November, ter secretarie in de gewone kantooruren, gelegenheid bestaat tot het betalen der grafrechten. Na die tijd zal over het bedrag per postkwitautie worden beschikt. Workum, 6 November 1947. De Burgemeester voornoemd, W. M. OPPEDIJK VAN VEEN. strijd-o verleg, machtsvertoon-collectief contract, verzekering-steun. Enkele vragenstellers konden nog door de sprekers worden beantwoord en het geheel werd met veel succes afgewisseld door declamatie van de heren M. Kemker en D. Kouwenhoven. Na een kort sbtwoori door de voorzitter werd deze vergadering, welke helaas slechts matig bezocht was, met dankgebed gesloten. Ned. Ver. tot afschaffing van alcoh. dranken. De afd. N.V. hier ter plaatse hield Woensdag 19 Nov. in «Ons Gebouw» een filmavond, waar de heer Harders van het Reizend Drankweer Museum een gevarieerd filmprogramma ver toonde. De voorzitter de heer M. van der Meer opende deze fijmavond. Hij bracht in herinnering de tijden dat het drank gebruik zeer groot was en wees op de ellende en het verdriet dat hier door werd veroorzaakt. Door de strijd der drankbestrijders is hierin veel verbetering gekomen, doch thans na de oorlog neemt het gebruik van drank verontrustend toe. De drankbe strijders dienen weer zeer actief te wezen tegen dit kwaad. Het voorprogramma bevatte een serie mooie filmpjes, w.o. enige aar dige tekenfilms. Vooral het zang- filmpje, waar het publiek mee kon zingen, viel zeer in de smaak. Alvorens de hoofdfilm werd gedraaid kreeg de heer Harders het woord. Hij vertelde' in het kort het ontstaan van de film «Stephen Foster». Deze his torische film geeft ons een overzicht van de bekende Amerikaanse compo nist Stephen Foster, welke een groot aantal liederen componeerde, zoals het bekende «Oh Susannah» en «Old Kentucky Home». Hoe hij langzamerhand, na een on gelukkig huwelijk aan de drank ten onder gaat. Verder wees de heer Harders op het* toenemen van het drankgebruik na de oorlog. Vooral veel jonge men sen, mannen zowel als vrouwen gaan het heel gewoon vinden om sterke drank te gebruiken. Hierin schuilt een groot gevaar. Ook wees spreker op de vele verkeersongevallen waarvan velen het gevolg zijn van overmatig drankgebruik. On* Sportpraatje. Door het slechte weer waren Zaterdag verschillende terreinen door de consuls afgekeurd en in de 4e klas K N.V.B. ging alleen de wedstrijd Oranje Nassau (Gron.)A.V.C (Assen) door, met als uitslag 21 voor de Groningers, waardoor deze vereniging zich weer steviger bij de kopgroep geplaatst heeft. De Workumer Jun. A. behaalden op het groene strand een verdiende overwinning op het 2e Jun. A elftal van O. N. uit Sneek, en wel met de sprekende cijfers 50. Goed zo jongens. Nu de winter zo langzamerhand z’n intrede zal doen, wordt er al weer eens door de schaatsliefhebbers aan hun uitrusting gedacht, want zodra de oppervlakte van het water weer geheel toegevrorenis, moet alles in orde zijn. Het beste materiaal is dan nog niet goed genoeg, zodoende trok Workum II Zaterdag naar de schaatsenstad Ijlst, om daar het materiaal eens op de proef te stellen, nu het is geworden wat de overbekende naam zo ondub belzinnig uitdrukt, NOOITGEDAGT, want het spelersmateriaal van IJ.V.C. I bleek van beter gehalte te zijn dan de gasten Op het moeilijk te bespelen terrein, werd niet hoogstaand voetbal gedemonstreerd, doch er was vaak «een strijd om de bal» waar zooveel mogelijk spelers aan deel namen, waardoor positiespel practisch geheel uitbleef. Na een goed begin scoorde Nauta voor Workum uit een scher mutseling het eerste doelpunt, maar spoedig moest de verdedigingzwichten. Geleidelijk voerden de IJlsters de score op met als uitslag 92. Indien ’t binnentrio van IJ.V C. het samenspel niet te ver had doorgevoerd zouden er zeker meer doelpunten gemaakt zijn. Doordat de nieuwe club «Bols- wardia» de 3 gespeelde wedstrijden verloren heeft, prijkt Workum op de één na onderste plaats met totaal 2 punten. De spelers zullen her steeds weer verwisselen van plaats moeten nalaten, daar hierdoor nooit een goed geheel in de ploeg komt. Jongens tracht met elkaar gevrijwaard te wor den om de rode lantaarn te dragen. Voor Workum I staat morgen de zeer zware uitwedstrijd tegen Q. V. C. op *t programma. Dit is de enigste wedstrijd die in de 4e klas K.N.V.B. gespeeld wordt, daar beide clubs een wedstrijd minder hebben gespeeld dan hun concurrenten. Geen gemakkelijke opgaaf voor de Workumer elf, temeer daar keeper v. Gosliga en rechtsback de Jong waarschijnlijk niet van de partij kunnen zijn. We verwachten dan ook een sporïïeve strijd en wan neer Workum niet met lege handen thuis komt zou dit zeker een verras sing voor de Workumer aanhang be teken. Spelers geef je de gehele wedstrijd voor de volle 100 procent wie weet wat er dan gebeurd. Laten vele supporters onze jongens in deze titanenstrijd aanmoedigen. Dus Zater dag in groten getale op naar Staveren, te meer daar het 3e elftal eveneens uit, tegen Q. V. C. II om half twee speelt Workum III behaalde op het groene strand onlangs op hun een Advertentietarief: tot 5 mm. 60 cent elke mm. meer 6 van buiten Friesland 8 Contracten volgens algem. regeling I i i i t t i r r l L L I l L

Friso nl | 1947 | | pagina 1