SPOORBOEKJE il PROEF-ALARM MET BRANOSIRENE. Nieuws- en Advertentieblad voor Workum en omliggende gemeenten Cs Boekwinkel te Sim on (jaaïh’a IPorkum Zaterdag 10 April 1948 No 15 71ste Jaargang sn en BONNENLIJST Van 11 t.e.m. 24 April 1948. Zaterdag 8 Mei 1948 )NNENLIJST 822 algemeen 815 reserve (•dienstregeling rlandse Spoorwegen de 9 Mei -iet traject Leeuwarden— en niet veel veranderd, zekerheid omtrent de iloop verschaft U zich door auwe Sc^cr^ 1871 fetrofifien wi) fijnste koffie uit verre (auben Fan aid Hielpen. ’n Breef op reis II. Advertentietarieftot 5 mm. 60 cent OFFICIËLE MEDEDELINGEN 1 320 algemeen JS 321 algemeen P. v. d. K. M. 322 algemeen en 313 reserve en 314 reserve CORRESPONDENTIE. en 316 reserve 809 boter 820 algemeen 821 algemeen INGEZONDEN. of controleurs hun PLAATSELIJK NIEUWS G. de Zwart voor afd. Tim- 3— V 1 er ent te kopen, dat zolang rraad strekt, verkrijgbaar Abonnementsprijs f 1.80 per halfjaar per post f2. Wy bewarren dot komfertjen, dot wead ’n helen adigheid en %alk dy ’t by üs kóm, most ’t fansem sèn. i groep wordt aan degene eningen het beste afwerkt a uitgereikt. dere bijzonderheden raad de mededelingen in het pudding vermicelli Bonkaarten KA, KB, KC 804 301 melk 303 melk 306 vlees 307 vlees 308 309 boter en Bonkaarten KD, KE 804 803 melk 806,807 vlees 808 boter lei t.e.m. 22 Mei 1948. Het verzoek tot opname van het mani fest van ’t Chr. Nationaal Vakverbond met het opschrift „De Chr. Vakbeweging weigert elke samenwerking mat de Communistische Eenheids-Vakcentralezou, afgezien van het niet speciaal plaatselfjk karakter, een stap zjjn op* het politieke terrein, waarvan we ons wensen te onthouden, want de te verwachten uitgiftes van manifesten met de a s. verkiezingen zijn evenmin voor de rubriek „Ingezonden” geschikt, bovendien te overdadig, doch deze kunnen in de di verse partijbladen een juiste plaats vinden. Overigens willen we alle inzenders er aan herinneren, dat we ieder liefst ter wille zjjn, doch voor datgene wat in de adverten tiekolommen thuis hoort, vragen we ook enige aandacht. Uitg. „Friso”. JETBAL. Voor Zaterdag :ompetitiewedstrijden voor vastgesteld. Waarsehijnlijk rel enige oefenwedstrijden mappelijke ontmoetingen In. Iplege het nieuws in het Met een woord van dank aan allen die hadden mcegcwerkt aan deze ge slaagde feestavond, wenste hij de aan wezigen een wel-thuisen tot-’n-volgende- keer. 4 liter melk 7 liter melk 100 gram vlees 300 gram vlees 250 gr. boter of mar garine of 200 gr. vet 200 gram kaas of 250 gr. korstl. kaas 400 gr. brood of 1 pudding vermicelli rantsoen poeder, e.d. 1600 gram brood (geldig t.m. 17 April) 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 800 gram brood (geldig t.m. 17 April) 400 gr. brood t [geldig t.m. 17 April] Niemantsverdriet Noordhoff Heeringa de Bruyn Verburg Jelgersma Meijer Wielinga Boeijenga Breukelaar van Santen Graeler, Heidenschap Bouwer, Ntjhuizum Verschijnt eenmaal per week Uitgave: Fa. T. GAASTRA Bz. te Workum - Tel. 45 Postrekening 82259 Inzending van advertenties uiterlijk Donderdagsmorgens De Burgemeester van Workum maakt bek ;nd, dat voortaan iedere Zaterdag, des middags 12 uur precies, pioef- alarm aal worden gehouden met de brand-sirene. Het eerste proef-alarm vindt plaats Zaterdag 10 April. Workum, 7 April 1948. De Burgemeester voornoemd, W. M OPPEDIJK VAN VEEN. en dan moet men de Jacht- en de Visserijvergunningen ook afschaffen natuurlijk. Een Vogel wachter heeft generlei wettelijke bevoegdheid en hij mag zonder vergunning van de boeren evenmin eierzoeken als ieder ander. Hij wordt gelijk iedereen door de be ëdigde ambtenaren gecontroleerd en zo nodig bekeurd. Wij. menen te mogen verwachten dat Leden der Vogelkeschermings- wachten de Vogel wet 1936 gaarne precies willen naleven en niet kwaad zullen worden als overtreders der Vogel wet proces verbaal krijgen. Eerder dan „ruimte” in de Wet te brengen voor de eierzoekers, moesten zij ijveren voor een verkorte raaptijd tot 1 April b.v. en dat het zoeken of rapen van kievitseieren etc. op Zon- en Chr. Feestdagen verboden werd. De Wetgever heeft helaas ver zuimd een verbodsbepaling in te lassen voor het zoeken en vervoeren van eieren van kieviten etc. op de in Art. 141ste alinea genoemde dagen. Men zou dit verzuim thans echter door aldus beperkende vergunningen kunnen ondervangen. Nog beter ware echter dat vogel- wachters niet althans niet de intensiefste eierzoekers waren. De maat is kostelijk! Laten wij het inmiddels aansturen op een verkorte raaptijd met be- •perkende bepalingen, zoals boven omschreven, maar bovenal op de handhaving der Vogel wet zoals die nu luidt en hier niet aan proberen te tornen. Geen slappe toepassing der Wet en geen opschudding als politiemannen of controleurs hun plicht doen. EEN VOGEL WACHTER niet-eierzoeker. SIMAVI-Actie te Workum van 1217 April *48. De Vereniging SIMAVI te Haarlem [Steun In Medische Aangelegenheden Voor Inheemsen] verleende in 1947 voor bijna f300.000.— hulp. Zij subsidieerde de opbouw van ziekenhuizen, verstrekte medicamen ten, instrumenten etc. aan de instan ties in Indonesië en Suriname, die zich de leniging van de medische nood in de Tropenlanden ten doel stellen. Zij let daarbij niet op de godsdien stige richting of huidskleur der hulp behoevenden, maar zij helpt waar geleden wordt H.K.H. Prinses Juliana deed in 1947 tot tweemaal toe een beroep op ons volk om te helpen. In aansluiting daarop houdt SIMAVI in een groot aantal plaatsen in ons land een in zameling, teneinde in de schrikkelijke nood te voorzien. En zo wordt ook te dezer plaatse de noodklok geluid. Van 12 tot 17 April wordt te Wor kum een geldinzameling gehouden. Laat de burgerij zichopdecollecte- dagen niet onbetuigd laten en met gulle hand offeren. Naastenliefde is een mooi woord. Maar daadwerkelijk naastenliefde betrachten is meer. SIMAVI luidt de noodklok. Want er staan duizenden levens op het spel. Mensenlevens! Het SIMAVI-Comité voor Workum-: Mevr. Oppedijk van Veen n n n n n n n n Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MG, MM 804 [bijz. arbeid, a.s. en jonge moeders en zieken] Geldig z(jn de bonden van de strook C. Deze bonnen zijn 14 dagen geldig 12 liter melk 100 gram vlees 250 gram boter of mar garine of 200 gr. vet 125 gram boter of mar garine of 100 gr. vet 100 gr. kaas of 125 gr. korstloze kaas 400 gr. brood of 1 rantsoen puddingpoe der, vermicelli e. d. 4 X 400 gram brood (geldig t.m. 17 April) 400 gram brood geldig t.m. 17 April] ten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MF, MG, Mtl 806 d, a.s. en jonge moeders en zieken] de bonnen van de strook E. sn zijn 14 dagen geldig. kaarten KD, KE 806 12 liter melk 100 gram vlees 250 gram boter of mar garine of 200 gr. vet 125 gram boter of mar garine of 100 gr. vet 100 gr. kaas of 125 gr. korstloze kaas 400 gr. brood of 1 rantsoen puddingpoe der, vermicelli e. d. 400 gram brood [geldig t.m. 15 Mei] 400 gram brood [geldig t.m. 15 Mei] Gelokkig kómfrou Witteveenéwen by ’m op ’t kantoor en jo soog ’m mei de breef yn ’e haend sitten te prakkesearjen. Jo keek er op en séj dalik: „Ma’ kyk 'es, dot is Lampe te Snits”. No, dè sotte Witteveen ergaeumei blaeu pötla OnderSneek. En dè wea de breef de soldigste deis jitteteplak komd nei ‘n reis fan san, acht dègen. Fan Hylpen nei Snits De eierzoek-vergunningen. In verband met de opmerkingen van de Vogelwachten omtrent de toepassing van art. 17 3e alinea der Vogelwet 1936 eierzoek-vergunning en de gemaakte bekeuringen dien aangaande, menen wij dat de Vogel- wachters eerder verheugd dan ver ontwaardigd moesten zijn. Het doet op zijn zachtst gezegd vreemd aan, dat de Vogel wachters de Vogelwet nog ruimer willen stellen ook. Het verwondert menigeen al dat Vogel- wachters zelf eierzoeken en nu willen ze de wettelijk vereiste vergunningen afschaflfen, althans een juister regeling invoeren. Dit klopt echter niet, want dan wordt de klok achteruitgezet Der héjwen jitte ’n möien grap mei troch üs Hidd’ome. Dy héj wol faik yn Holland west en dè ’t er op ’t komfertjen lèsde fan Oosterleek onbe kend. De brievengaar ster A. Leegwater, dè séj-er lakjende: „O, dot ys Aaltje Leegwater, jo wea trouwe mei Joris fan Klingelen, ja jo déj der de post, Oosterleek, der hè ’k wol west en jin meensken hè ’k wol kend”. Het móstwen mei ’m lakje! „Der hest Hidd’ome wur!” séjwen tjian- enem. Feestavond L.R. „De Mustangs” De feestavond van de L.R. «De Mustangs» is gehouden op Vrijdag 2 April in Hotel >De Wijnberg» alhier. Deze avond was georganiseerd voor leden en donateurs. Nadat de leden het Federatielied hadden gezongen, opende de voorz de heer J. Vaartjes, met een hartelijk welkom in ’t bijzonder tot de oud- voorzitter en mede-oprichter de heer A. W. Buning. Voorts stond spreker stil bij datgene wat er in ’t afgelopen jaar was gepresteerd op verschillende wedstrijden. Na ’t openingswoord werd er gezamelijk een liedje gezongen waarna afgewisseld door verschillende zang-, muzieknummers en voordrach ten, twee toneelstukken ten gehore werden gebracht. Het eerste stuk in één bedrijf, was getiteld >Een praatje in de Dorpsherberg». Het tweede was een Fries blijspel in drie bedrijven «It kin forkeare». Deze stukken wer den voorgedragen door eigen leden. Hierna volgde nog een kort woord van de oud-voorz., de heer A. W. Buning, die woorden van dank bracht voor datgene wat deL R.naar voren had bracht. Ook de heer K. W. Buning prees het enthousiasme van de L. R. in Workum. die met plm. 50 leden begonnen, thans nog ongeveer de helft daarvan telt, maar als regel blijven de beste krachten over en dat is iets wat de vereniging ten goede komt. Hij spoorde de leden dan ook aan hun best te doen, want de L.R. met zijn edele sport moet en kan bestaan blijven. Verder dankte hij namens alle aanwe zigen de spelers die hun rollen prachtig vertolkt hadden. In z’n slotwoord vond de voorz. het jammer dat er niet meer donateurs waren opgekomen om deze avond bij te wonen, doch het slechte weer had daaraan natuurlijk geen goed gedaan. NIEUWS S.V. „WOKKUM”. 9 April. Afd. VOETBAL. Za terdag j.l. wist het Jun A. elftal een overtuigende overwinning te behalen op het onvolledig spelend Nijland. De smadelijke nederlaag tegen «Bols- wardia» lag onze jongens misschien wat zwaar op de m=ag. De Nijlanders moesten dit zeker ontgelden en wer den hiervan de dupe. Zij kregen een 130 nederlaag te incasseren. Heeg, waar jullie morgen tegen uit komen zal wel uit een ander vaatje tappen. Op eigen terrein zijn de H.V.C -’ers lang niet mals, Ook Workum 3 zal het bij het be zoek aan Heeg 2 wel niet gemakkelijk krijgen, Workum 2 (Jun. B zal ongetwijfeld alles op het spel zetten om Bakhuizen I er onder te houden. Workum 3 (Jun. B) moet volgens het programma naar Koudum, doch daar Oeverzwaluwen momenteel zonder terrein zit, wordt deze wedstrijd waar schijnlijk hedenavond in Workum ge speeld. De wedstrijd Overzwaluwen I Koudum, Zwaluwen I (Leeuwarden) wordt op het «Groene Strand» te Workum gespeeld. Aanvang 4 uur. Donateurs en leden der S. V. W. hebben bij deze wedstrijd vrije toe gang. Raadpleeg/de mededelingen in het clubkastje. De thuiswedstrijden zijn aldus vast gesteld Hedenavond 6 uur Workum Oeverzwaluwen I Jun. B. Zaterdagmiddag 3 uur Workum 2 Bakhuizen I Jun. B. 4 uur Oeverzwa luwen I (Koudum)Zwaluwenl (Leeu warden) Sen. Afd. HANDBAL. Zaterdagavond om 6 uur speelt Workum I thuis een competitiewedstrijd tegen Oeverzwalu wen I Wie kan, zal zeker onze dames aanmoedigen om zo mogelijk een overwinning te behalen, larten KA, KB, KC 806 5 liter melk 7 liter melk 100 gram vlees 300 gram vlees 250 gr. boter of mar garine of 200 gr. vet 250 gr. kaas of 312>/2 gr. korstl. kaas 400 gr. brood of 1 rantsoen poeder, e. d. 1600 gram brood (geldig t.m. 15 Mei) 800 £ram brood (geldig t.m. 15 Mei) 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 400 gr. brood [geldig t.m. 15 Mei] WORKUM. Dezer dagen slaagden aan de Ambachtsschool te Sneek, onze stadgenoten S. v. d Kooy afd. Motor rijtuig- en Rijwielhersteller: W. Wier sma en meren. Te Groningen slaagden voor diploma typen mej. M. Romkema en voor typen en steno de heer C. v. d. Pal, beide alhier, die opgeleid werden door onze plaatsgenoot de heer H. Mulder. Herdenking Bevrijding. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling van het Oranjecomité de herdenking van onze bevrijding op de a.s. nationale feestdag, 5 Mei, met enige, zij het zeer bescheiden feeste lijkheden gepaard te doen gaan, In de voormiddag zal een concert worden gegeven op de Markt, ’s mid dags ringrijden, paard en rijtuig en volksspelen en ’s avonds zal weer door «Crescendo» worden geconcerteerd. Uiteraard is het programma zeer sober gehouden, ongetwijfeld ook in verband met onze nationale en inter nationale moeilijkheden. Evenwel, hoe bescheiden en sober ook, de organi satie van dergelijke feestelijkheden brengt vanzelfsprekend kosten met zich mede. Tot dekking hiervan zal het comité in de loop van de volgende week een beroep op de burgerij doen. Jaarvergadering „Excelsior”. 3 April. Donderdagavond kwa men de oudste leden der Chr. Gym nastiekvereniging «Excelsior” in jaar vergadering bijeen. 14 Mei volgt de tweede ddag. Andermaal wordt om gonnen. De volgende vier len dien middag hun beste >r zetten. Om 4 30, 5.30, 0 uur mogen respectievelijk eren [1115 jaar], jun. 18 jaar, dames [boven 18 ;ren boven 16 jaar elkaar Na de gebruikelijke opening werd een kort welkomstwoord uitgesproken. De secretaresse mej. Haytema gaf hierna een keurig verslag, waarin de belangrijkste gebeurtenissen de revue pass'eerden. Hieruit bleek dat er met dank op het afgelopen jaar kan worden terruggezien. De uitvoeringen slaagden beide zeer goed, terwijl de animo en de band tussen de leden onderling zeer goed is. De meeste plannen zijn in daden omgezet, terwijl anderen nog meer uitgewerkt moeten worden. Uit het financieel verslag bleek dat het boekjaar sloot met .een flink batig saldo. Het bestuur bestaat nu na de ver kiezing uit de volgende dames: L Bokma, P Haagsma en G, Haytema en de heren C Riemersma en H. Wildschut. De verschillende «punten aangaande de belangen der vereniging werden op een vlotte, eensgezinde wijze afge handeld. Het tweede gedeelte van de avond droeg een feestelijk karakter, waarbij de leden hun beste beentje voorzetten. Het was in één woord een recht ge zellige avond, die de band tussen de afdelingen weer verstevigde. Nadat eerst nog even gesproken was over de wedstrijden welke Pinkstermaandag in Meppel zullen worden gehouden, waarvoor grote belangstelling bestaat, ondanks de sterk bezette klassen, werd deze avond met dankgebed ge sloten. AboHneraentsprjjs f 1.80 per halfjaar per post f2. Advertentietarieftot 5 mm. 60 cent elke mm. meer 6 van buiten Friesland 8 Contracten volgens algem. regeling ng van advertenties uiterljjk Donderdagsmorgens Verschijnt eenmaal per week Uitgave: Fa. T. GAASTRA Bz. te Workum - Tel. 45 ■■n Postrekening 82259

Friso nl | 1948 | | pagina 1