SPOORBOEKJE Nieuws- en Advertentieblad voor Workum en omliggende gemeenten fs Boekwinkel Eierzoekers-humor. V Simon (jaastra TPorkum Zaterdag 8 Mei 1948 Zaterdag 17 April 1948 ;n No 16 71ste Jaargang en L en 324 algemeen 325 algemeen 326 algemeen ST 1 BONNENLIJST voor het tijdvak van 18 April t.e.m. 1 Mei. 1NNENLIJST F F rdienstregeling rlandse Spoorwegen de 9 Mei Sébert 1871 fetroftaen wij fijnste koffie uit verre (auben f wi -S3 '2’ Z2 Advertentietarieftot 5 mm. 60 cent I IRIMI er BURGERLIJKE STAND !S 327 algemeen en en en 315 reserve 318 reserve 824 algemeen 825 algemeen 826 algemeen 827 algemeen 813 reserve PLAATSELIJK NIEUWS 818 reserve 39 versnaper. 42 versnaper.100 gr. versnaperin- I i ent te kopen, dat zolang rraad strekt, verkrijgbaar 328 algemeen 329 algemeen 828 algemeen 829 algemeen Inzending van advertenties uiterltfk Donderdagsmorgens ng van advertenties uiterl£jk Donderdagsmorgens i groep wordt aan degene eningen het beste afwerkt a uitgereikt. dere bijzonderheden raad de mededelingen in het pudding vermicelli f lei t.e.m. 22 Mei 1948. JETBAL. Voor Zaterdag iompetitiewedstrijden voor vastgesteld. Waarschijnlijk rel enige oefenwedstrijden :happelijke ontmoetingen in. Iplege het nieuws in het Workum Van 7 tot en met 14 April. GeboranAaltje dv Rein Visser en Harmke de Jong. Wieberen zv Hette van Rijs en Sjoukje Sipkje Bakker. Margaretha Maria dv Gerrit Gerritsma en Maria Brouwer. GehuwdJacob Smits 33 jr te Koudun» en Hendrikje Wispelwetf 24 jr te Workum. Overleden: Geen. -iet traject Leeuwarden— en niet veel veranderd, zekerheid omtrent de iloop verschaft U zich door juwe Bonkaarten KD, KË 804 823 algemeen Verschijnt eenmaal per week Uitgave: Fa. T. GAASTRA Bz. te Workum - Tel. 45 Postrekening 82259 Bonkaarten KA, KB, KC 804 323 algemeen AteonaaraeatsprQs f 1.80 per halfjaar per post f2. Advertentietarief: tot 5 mm. 60 cent elke mm. meer 6 van buiten Friesland 8 Contracten volgens algem. regeling VerschtJnt eenmaal per week Uitgave: Fa. T. GAASTRA Bz. te Workum - Tel. 45 Postrekening 82259 14 Mei volgt de tweede Jdag. Andermaal wordt om gonnen. De volgende vier len dien middag hun beste »r zetten. Om 4 30, 5.30, 0 uur mogen respectievelijk eren [1115 jaar], jun. 18 jaar, dames [boven 18 iren boven 16 jaar elkaar 400 gr. brood [geldig t.m. 24 April] 200 gr. brood of 400 gr. roggebrood [gel dig t.m. 24 April] 400 gram brood of 1 rantsoen gebak 100 gr. bloem of zelf rijzend bakmeel of kinderbiscuits of kin dermeel 750 gr. suiker, boter- hamstrooisel, of 1500 gr. jam, stroop enz. of 750 gr. versnape ringen. 1 ei 750 gram zachte zeep en 250 gram soda 400 gr. brood (geldig t.m. 24 April) 500 gr. bloem of zelf] rijzend bakmeel of kindermeel of kinder biscuits 1600 gram brood [gel dig t.m. 24 April] 200 gram brood of 400 gr. roggebrood [gel dig t.m. 24 April] 400 gr. brood of 1 rantsoen gebak 100 gr. bloem of zelf- reizend bakmeel of kindermeel 750 gr. suiker, boter- hamstrooisel, of 1500 gr. jam, stroop enz. of 750 gr. versnaperin gen. 2 ei 375 gram zachte zeef) en 125 gram soda. 800 gr. brood (geldig t.m. 24 April) 400 gr. brood [geldig t.m. 24 April] ten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MF, MG, Mtl 806 d, a.s. en jonge moeders en zieken] de bonnen van de strook E. sn zijn 14 dagen geldig. kaarten KD, KE 806 12 liter melk 100 gram vlees 250 gram boter of mar garine of 200 gr. vet 125 gram botei’ of mar garine of 100 gr. vet 100 gr. kaas of 125 gr. korstloze kaas 400 gr. brood of 1 rantsoen puddingpoe der, vermicelli e. d. 400 gram brood [geldig t.m. 15 Mei] 400 gram brood [geldig t.m. 15 Mei] 800 £ram brood (geldig t.m. 15 Mei) 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 400 gr. brood [geldig t.m. 15 Mei] arten KA, KB, KC 806 5 liter melk 7 liter melk 100 gram vlees 300 gram vlees 250 gr. boter of mar garine of 200 gr. vet 250 gr. kaas of 312>/2 gr. korstl. kaas 400 gr. brood of 1 rantsoen poeder, e. d. 1600 gram brood (geldig t.m. 15 Mei) Abonnementsprijsfl.80 per halfjaar per post f2. WORKUM Bij het dezer dagen te ’s-Gravenhage gehouden examen voor assistent der Invoerrechten en Accijn zen, slaagde o.a. onze oud stadgenoot de heer S. Visser, thans te Swalmen (L.) Actie Rechtsgelijkheid Stad en Platteland. In een vergadering van het plaatselijk comité van de Actie voor Rechtsgelijkheid van Stad en Platteland werd besloten, aan de Minister-Presi- dent een advies te zenden, waarin met klem van argumenten gevraagd wordt maatregelen te treffen, om het stelsel van gemeente-klassenic deling en classificatie zo spoedig mogelijk op te heffen. Immers, handhaving van deze clas sificatie heeft voor het platteland funeste gevolgen, daar het platteland tal van constructieve elementen uit haar samenleving verliest door het vertrek naar de grotere bevolkings centra. Een geestelijk verarmd en van pro ductieve werkkrachten beroofd platte land zal hiervan het gevolg zijn, het geen mede een nationale verarming in culturele en materiële zin betekent. Een zeer lezenswaardige en goed geargumenteerde brochure van Prof. Bouma te Groningen over dit onder werp is tegen zeer geringe prijs bij de leden van het comité of bij het >Landbauwhuis Groningen* verkrijg baar. De penningmeester doet enige me dedelingen over kasmiddelen. De lan delijke actie wordt geremd door financiële zorgen elke actie brengt nu eenmaal kosten met zich mee en daarom zal getracht worden de bevolking van onze gemeente van het grote nut van deze Actie te overtuigen en haar op te wekken deze met een geldelijke bijdrage te steunen, hetgeen reeds schriftelijk in December van het vorig jaar is gevraagd. Tenslotte werd nog aandacht ge vraagd voor een door de Actie tè houden grote openbare vergadering te Leeuwarden op Zaterdag 8 Mei a.s,, waarin een 3 tal sprekers het woord zal voeren. De bewoners van het platteland* die met de Actie sympathiseren en XIEUWS S.V. „WORKUM" AFD. VOETBAL. De enige thuis wedstrijd was een treffen tussen Wor kum 2Bakhuizen 1 Jun. B. Op Fré Meijer na was Workum volledig en zette reeds direct de B. keeper druk aan het werk. Toch moest deze vrij spoedig vissen na enige gevaarlijke schoten van onze voorwaartsen on schadelijk te hebben gemaakt. Onze jongens toonden zich de sterksten door beter samenspel en wisten dit tenslotte in een 5—1 overwinning uit te drukken. Tegen het einde moest onze doelverdediger Nanning Ketelaar uitvallen, die op het moment dat één der tegenstanders de bal zou inschie ten, de bal eveneens trachtte weg te schoppen en hierdoor zijn voet pijnlijk blesseerde. Ogenschijnlijk leek het niet warden te willen vertegenwoordigen. Dit jaar zal een proef worden geno men met het plaatsen van bijenvolken op het z g groene strand onder deze gemeente, alwaar tijdens het seizoen een rijke klaverdracht kan worden verwacht. Van het Gemeentebestuur is bereids toestemming verkregen tot het plaatsen van een 30 tal bijenvolken binnen een afgerasterd terrein. Een werkcommissie werd ingesteld tot het inrichten van de betrokken plaats, terwijl enkele vragen dienaangaande door de deelnemers gesteld tot aller voldoening werden beantwoord. Meer nog dan zulks vorige jaren het geval was zullen in den lande verschillende bijenmirkton worden gehouden, waar van die te Assen op 21 April a.s. de afdeling Workum "wel het meest zal interesseren. Bssloten werd de deel name daaraan voor belangstellenden open te stellen, zodat een reisplan kan worden opgemaakt. Na een ge zellige ea leerzame >praatavond< werd ‘deze bijeenkomst door de voorzitter met een tot weerziens gesloten. Postduivennieuws. Het z.g. stille seizoen is ten einde en bij vele liefhebbers vliegen de jonge duiven van de eerste ronde al vrij uit. Nu begint bij de rasechte duivenmelker het verlangen naar het vliegseizoen te ontwaken. Zo kwam vorige week de P. V. De Luchtbode* bijeen om het vliegprogramma voor deze zomer te bespreken en vast te stellen. Besloten is het vliegprogram ma van de N. A. B. van P. te volgen wat de buitenlandse vluchten betreft. Aan de binnenlandse vluchten zijn enkele stations toegevoegd, zodat de vogels nu steeds onder toezicht van de door de Bond aangewezen verzor gers reizen en verzorgd worden. De liefhebbers van de lange afstand of fond, dat is boven de 500 K M., hebben nu de gelegenheid om te proberen of zij hiervoor de geschikte vogels hebben, want voor de fond moet men duiven hebben die beschik ken over een sterk gespierd lichaam en doorzettingsvermogen. Verliezen en teleurstellingen zullen dan ook niet uitblijven, want wat het laatste station Orleans [620 K M betreft, zal het bij minder gunstig weer een hele pres tatie zijn voor onze vogels om dezelfde dag van loslating [6 uur ’s morgens] het hok te bereiken. Het vliegprogramma is als volgt Oude duiven, binnen-en buitenland, Je tour: 18 April Wolvega, 25 April Meppel, 2 Mei Deventer, 9 Mei Venlo, 16 Mei Maastricht, 23 Mei Ouivrain, 6 Juni Pont St. Maxence en 20 Mei Orleans. Oude duiven, binnen-en buitenland, 2e tour; 30 Mei Wolvega, 6 Juni Meppel, 13 Juni Deventer, 20 Juni Arnhem, 27 Mei Venlo, 4 Juli Roer mond, 11 Juli Maastricht of Ouivrain, 18 Juli Pont St Max., 25 Juli Orleans. Jonge duiven, binnenland 27 Juni Sneek, 4 Juli Wolvega, 11 Juli Meppel, 18 Juli Deventer f1), 25 Juli Arnhem, 1 Aug. Venlo, 8 Aug Roermond en 15 Aug. Maastricht. Jonge- ‘en oude Duiven, z.g. na vluchten: 8 Aug. Wolvega, 15 Aug. Meppel, 22 Aug. Deventer, 29 Aug. Arnhem, 8 September Venlo en 12 Sept, Roermond, zodat de liefhebbers nu de gelegenheid hebben dit jaar al hun vogels af te richten tot tenminste 200 K.M. Evenals het vorige jaar doen wij Is een llefdadigheidsvlucht ten bate van het Beatrix herstellingsoord te Appel scha, waaraan de liefhebbers uit de 3 noor delijke provinciën mededingen. Wist U dat in '47 de opbrengst van de liefdadigheidsvluchten van de N.P.O. ruim f 60000,— bedroeg. een dringend beroep opeen ieder om verdwaalde of aangevlogen duiven af te geven bij den heer R. Blom, Noord, Workum ea niet de ringen af te knippen zoals nog wel eens voorkomt, daar dan de vogel totaal waardeloos is voor de eigenaar. De bedrijver(s) van dit kwaad willen wij waarschuwen, daar dit anders wel eens minder prettige gevolgen voor hem kan hebben. Aangevlogen duiven uit omliggende gemeenten kunnen ongefrankeerd aan den heer R. Blom worden gezonden. dat zijn er ongetwijfeld velen, zo niet allen zullen deze vergadering zeker willen bij wonen. Houdt daarom deze datum vrij 1 Korte overdenking op 16 April. 16*April '48 Onze gedachten gaan deze dag terug naar wat hier 3 jaar geleden gebeurde. Bijna vijfjaren lang had Nederland’s bevolking onder dwang geleefd. Het scheen alsof er nooit een eind aan kwam. Wat een verschrikkingen hebben die jaren ons gebracht. Maar toch scheen de zo lang verbeide vrede te komen. Allerlei geruchten deden de ronde, maar Leeu warden was inderdaad bevrijd van het Duitse juk. Workum was die dag al vroeg in vlaggetooi, wat deerde het nu Vrolijk wapperden de dundoeken na vijf jaar verborgen te zijn geweest in het lieflijke voorjaarszonnetje. Alles scheen die dag luister te willen bij zetten. De dagen toen Nederland in oorlog was, bleef alles, ook het weer, koud en triest, overal waar men kwam een benauwende koude sfeer. Maar nu één blijde stralende dag zoals er maar weinig beleefd kunnen worden en niet het minst voor hen die zich reeds lange tijd niet in het openbaar kon den vertonen. Op aller gezicht was de vreugde te lezen, 's Middags kwamen dan onze bevrijders, het leek een mooie droom, maar ’t was de blijde werkelijkheid en direct veroverden deze vlotte sympathieke Canadezen aller hart. Hoewel zelf vrij van dwang, was er bezorgdheid oyer het lot van honge rend West Nederland waar de nood met de dag steeg. Ook Makkurn was nog niet onder de druk vandaan. Zorgen die een schaduw wierpen op de pas verkregen vrijheid. Maar de toekomst lachte een ieder weer toe. We zouden tonen wie we waren. Schou der aan schouder ons deerlijk geha vend vaderland mee helpen opbouwen. Wat is er nu na 3 jaar bereikt? Is het ideaal wat wij voor oogen hadden, bij de bevrijding in daden omgezet? Is er nu de eenheid die we verwacht hadden? Och laat ons maar niet meer vragefi. Wie z'n ogen de kost geeft in de wereld, ziet dat het alleen maar vrede in naam is. Terecht zien velen de toekomst met zorg tegemoet. De conferenties tussen de heren die de grote mogendheden vertegenwoordigen, verlopen niet in een sfeer zoals wij die hadden gedacht en gehoopt. Be zorgdheid overal, maar laat dit niet de oorzaak voor ons zijn om maar lijdelijk toe te zien- Wij als kleine mensjes hebben geen stem in het grote wereldgebeuren, maar toch kun nen we meehelpen ons vaderland op te bouwen. ‘Drie jaar werken voor Nederlands herrijzenis liggen weer achter ons, maar verder moeten we, ons geheel geven opdat Nederland weer een machtiger stem kan laten horen op alle terrein. Het komt niet op woorden, maar op daden aan. Bijenteelt 7 April 1948. Hedenavond werd op de bovenzaal van Hotel de Wijn berg een ledenvergadering gehouden van de afdeling Workum der Vereni ging tot Bevordering der Bijenteelt in Nederland. De opkomst was gezien de weersgesteldheid zeer bevredigend te noemen. De belangstelling voor de bijenhouderij blijkt te Workum en om geving zeer levendig te zijn, hetgeen zich weerspiegelt in een steeds groter wordend ledental. Het blijkt, dat de afdeling Workum na de bevrijding is uitgegroeid van een tien tot een veer tigtal leden. Bij de gehouden verkie zing werden als bestuursleden gekozen de heren W. Kelderhuis.N van Zanten en B. R. de Jong allen te Workum en de heer R. E. Koopmans van Koudum als algemeen adjunct. Blijkens de ingekomen mededelingen zal op 17 April a.s. doofde Rijksbijenteeltconsu- lent Dr. Ir. Minderhoud een lezing te Leeuwarden worden gegeven. Deze, van uiterst deskundige zijde gegeven lezing kan den leden warm worden aanbevolen. Ter vergadering gaven een tiental leden te kennen de afde ling Workum op 17 April te Leeu* [Historisch] Wie ’t laatet lacht, lacht ’t beet. Het gebeurde in het dorpje M. in de Zuidwesthoek. Een tweetal jongens afkomstig uit het dorp W. vonden in een der weilanden bij het dorpje M. een dode kievit. Zeer waarschijnlijk was dit dier het slachtoffer geworden van de bloeddorst van een wezel of hermelijn. Het dier was althans met uitzondering van de kop, onbescha digd. In de verte zagen de jongens een eierzoeker naderen. Op een grap belust, besloten ze spoedig een nest te maken, er een fopei in te doen en de dode vogel op het geval neer te zetten, waarna zij spoedig achter een hek schuil zouden gaan. Zo gedacht, zo gedaan. Vol spanning zagen de knapen of hun list zou gelukken. In derdaad, des eierzoeker scherpe blik ontwaarde spoedig een kievit op het nest. Met rasse schreden naderde de man in kwestie. Wonder, de vogel was niet erg rap. Van beide zijden steëp de spanning ten top. De vogel bleef rustig op haar nest. De eierzoeker kwam nader en nader. Maar er veranderde niets. De man zijn belangstel ling werd niet minder. Hier t moest hij meer van weten. Thans zag hij dat de kievit dood op haar nest zat. De vogel werd opgenomen. De jongens hadden succes. Zij schater lachten achter het hek. De eierzoe ker was gefopt. Maar neen. Hij ging tot ontleden van het dier over en vond wonder boven wonder toch nog een ei in de dode vogel. Zo hadden beide partijen succes, maar wie 't laatst lacht, lacht ’t best. #3 y Tabaks- en versnaperingenkaarten enz. QA, QB, QC 802 .37, 38, 41 tabak 2 rantsoenen sigaret ten of kerftabak 200 gr. versnaperin gen of 200 gram sui ker,boterhamstrooisel enz. of 400 gram jam, stroop enz. gen of 100 gr. suiker, boterhamstrooisel, enz. of 200 gram jam, stroop enz. Niet-aangewezen zijn en Vernietigd kunnen worden de bonnen 272, 274, 275, 774 en 775 melk, 280, 281, 282, 287, 784, 786 en 787 reserve, 790 en 791 algemeen.

Friso nl | 1948 | | pagina 1