SPOORBOEKJE Seriewedstrijden te Hindeloopen op Hemelvaartsdag 6 Mei Aanvang 11 uur Herdenking gevallenen 1948. Nieuws- en Advertentieblad voor Workum en omliggende gemeenten !A‘s Boekwinkel fa-Sitnoii (jiiash’d TPorkum EEN PLAN I MOET SLAGEN i Zaterdag 8 Mei 1948 oter teen Zaterdag 1 Mei 1948 No 18 71ste Jaargang .een een ze re ze ees een een een sa Jun. A t»LAATSELIJK NIEUWS 17. cent te kopen, dat zolang >orraad strekt, verkrijgbaar pudding vermicelli IONNENLIJST Mei t.e.m. 22 Mei 1948. 4. 5; Na afloop van de Seriewedstrijden Deelnemende verenigingen: MAKKUM HIELPEN LEEUWARDER POSTALE BAKHUIZEN Feestelijke prijsuitdeling in de Feesttent DANSEN in de grote danstent op het terrein onder leiding van de heer THEO DEDEN, kampioen van Friesland Op verzoek demonstraties van de,heer Deden en Echtgenote erdienstregeling erlandse Spoorwegen inde 9 Mei het traject Leeuwarden— jren niet veel veranderd, zekerheid omtrent de enloop verschaft U zich door lieuwe MUZIEK: DE MIDNIGHT SWINGERS in dubbele bezetting o.l.v. JAN GRAMSMA Sebcrt 1871 ('ef’ro^dcti wij fijnste (toffe uit verre faunen opdat zij haar heilzame arbeid kan voortzetten. Moge ook verantwoordelijkheids gevoel U daartoe aanzetten. Vorig jaar leidde een soortgelijke actie in de grote steden tot een eclatant succes. Dit kan ook in Friesland! De Stichting Herstellings-Oorden vertrouwt op U! Fan aid Hielpen. Yn 1582 wead er ’n burgemester Tyara en ’n 40 jier letter wead er wur ’n Liuwke. Dy wead ek lid fan ’e Staten en dy ys yn 1622 by de begraffenis fan Willem Lodewyk west. Hy hete fol-üt Liuwke Eeuwkes. Yn ’n èadder stik hè’k al ’es mel- ’ding makke fan Age Jurjens, Dirk Reyners, Sytse Gatses, Douwe Tjibbes en Ype Jetses. D’ èaste seet ek yn ’e Admiraliteit fan Dokkum (dot kollézje beheade de saiken fan de Frise ölogskippen) en de twadde héj yn 1622 mei de siktarjes Pier Dirks sitting yn ’e Frise Landdag. M. P. v. d. K. i de bonnen van de strook E. len zijn 14 dagen geldig. 12 liter melk 100 gram vlees 250 gram boter of mar garine of 200 gr. vet 125 gram boter of mar garine of 100 gr. vet 100 gr. kaas of 125 gr. korstloze kaas 400 gr. brood of 1 rantsoen puddingpoe der, vermicelli e. d. 400 gram brood [geldig t.m. 15 Mei] 400 gram brood [geldig t.m. 15 Mei] Fan ’e skippes en ambachtslied nei de burgemestes ys gin graten sproeng, want dot weaden faik de soldigsten. Yn 1524 wead er te Hylpen 'n bur gemester, dot wead ’n Eelke, fol-üt Eelke Ealles. Dy möst dè mei Ids Wiibes fan Waerkum nei Leeuwed to om mei de stadhouder George Schenk te praetjen oer 't ünderhald fan 'e diken, want der wead op 'e Landdag grate kwesje oer komd twiske Oostergo en Westergo en dot geskil möst wur byleid wodde. En yn 1570 wad burgemester Sipke Sipkes öfadige nei Leeuwed om te handeljen oer de belestingen. Dot wead yn de tiid fan Alva. 5 liter melk 7 liter melk 100 gram vlees 300 gram vlees 250 gr. boter of mar garine of 200 gr. vet 250 gr. kaas of 312'/2 gr. korstl. kaas 400 gr. brood of 1 rantsoen poeder, e. d. 1600 gram brood (geldig t.m. 15 Mei) 800 ^ram brood (geldig t.m. 15 Mei) 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 400 gr. brood [geldig t.m. 15 Mei] DAT f De Stichting Herstellings-Oorden voor Oud-Illegale-Werkers heeft in samenwerking met de vereniging Friesland 1940—1945, het plan opge vat in de a.s. bevrijdingsweek, tussen 3—10 Mei ’48, een z.g. Busactie te organiseren in de provincie Friesland. De in dit kader gevoerde bespre kingen met de directies van de on derscheidene autobusondernemingen, hebben tot volledige overeenstem ming geleid. Naast de gewone vervoerbewijzen zullen op ieder traject toeslagkaarten van 10 ets worden verkocht, aange boden door de dienst doende conduc trices of conducteurs. De resp. direc ties verklaarden zich bereid, in de loon zakjes van het personeel een schrijven in te sluiten ter animering van de op gezette actie. Voorts werd er van de zijde der on derneming medegedeeld, dat niets zal worden nagelaten om dit plan te doen slagen? De stichting Herstellings-Oorden verwacht, dat het reizend publiek deze welwillendheid van de autobus maatschappijen, met een even voor treffelijk gebaar zal beantwoorden. Voor welk doel worden de aldus verkregen gelden besteed? In sanatoria in Nederland, Zwitser land en Scandinavië vertoeven nog steeds tientallen jongemannen en vrouwen, die hun gezondheid geofferd hebben in dienst van de goede zaak. De verpleegkosten zijn zeer hoog, vaak oplopend tot f 8.— per dag. Herstel van deze patiënten vordert slechts langzaam. Het is wel duidelijk, dat hiermede grote bedragen gemoeid zijn. Er dienen dus bronnen te wor den aangeboord, waaruit deze ver pleegkosten bestreden kunnen wor den. In de keuze van de objecten is men niet geheel vrij, want de te ondernemen acties behoren een waar dige stijl te vertonen. De mogelijk heden óp dit terrein zijn daardoor zeer beperkt. Eigenlijk is iedere vorm van geldinzamelen 'voor bovenom schreven categorie van personen in wezen beneden de maat, maar de practijk vergt dit nu eenmaal. De verpleegkosten moeten er ko men! De gezondheid van voortreffe lijke medeburgers hangt er van af. Hier dient onvoorwaardelijk hulp te worden geboden. Dit voorbeeldig streven ligt ten grondslag aan de inschakeling van de autobusondernemingen ten aanzien van de verzorging van verzetsslacht- offers. Het behoeft echter geen be toog, dat een dergelijke actie de meeste kans van slagen biedt bij deherdenking van de bevrijding. Immers, er is dan reden tot dankbaarheid. Een uitings vorm vindt men in het geven van een geldelijke bijdrage voor hen, die voor de vrijheid zo zwaar geleden hebben en nog lijden. Brengt dan in de week van 3 tot 10 Mei Uw waardering tot uitdruk king in een spontane gave voor degenen, die op hulp rekenen. Geeft met een dankbaar hart Uw financiële steun aan het werk v*n de stichting Herstellings-Oorden» W IS BURGERLIJKE STAND OFFICIËLE MEDEDELINGEN re e 1. 214.500.— 18. Advertentietarief: tot 5 mm. 60 cent elke mm. meer 6 Abonnementsprijsf 1.90 per halfjaar per post f2. iding van advertenties uiterlijk Donderdagsmorgens 9. 10. 11. 12. 13. 14 15. 16. 6. 7. 8. 2. 3. De Burgemeester van Workutn maakt bekend, dat Dinsdag 4 Mei 1948 des avonds om 6.30 uur op de Nieuwe Be graafplaats te Workum bij de graven der Geallieerde Vliegers een korte herdenkingssamenkomst gehouden. Het plaatselijk Muziekcorps Cres cendo en de leden van alle Zangver enigingen zullen deze keer hun mede werking verlenen. Een ieder wordt uitgenodigd deze samenkomst bij te wonen. Gerekend wordt op aller medewerking tot het betrachten ener waardige stilte en tot bescherming van onze prachtige be graafplaats. Workum, 27 April 1948. De Burgemeester voornoemd, W. M. OPPEDIJK VAN VEEN. Postduivennieuws. Zondag j.l. zijn de duiven van deP.V. >de Luchtbode» te Meppel ge lost om 8 uur, met een straffe Noor den wind bereikte de eerste duif, eige naar Jaap Wiersma, om 9 01 haar hok. Snelheid eerste duif 1016 Meter per minuut. De volgorde van binnenkomst was Jaap Wiersma 1, 6, 7, 11, 12, 25, 31 F. Sikkes 2 R Blom 3, 4, 13, 21 Gebr. Siemonsma 5, 10, 26 H. A Bergsma 8, 17 J. Yntema 9, 28, 30 Gebr. Nijenhuis 14, 16, 24 Y. Flapper 15, 23, 27, 33 Sj. Rekers 18, 20, 22 Joh. Dooper 19, 29 Gebr. Wiersma 32 MUZIEK OP HET TERREIN V algem. regeling Verschijnt eenmaal per week Uitgave: Fa. T. GAASTRA Bz. te Workum Tel. 45 Postrekening 82269 Abonnementsprijs: fl.80 per halfjaar per post f2. 9 Advertentietarieftot 5 mm. 60 cent elke mm. meer 6 van buiten Friesland 8 Contracten volgens s Workum Van 21 tot en met 28 April. GeborenAdriana Johanna dv Ette Dirk de Bqer en Jöhanna Knorr. Rienk, zv Jan Venema en Sietske ten Dam. Gehuwdj Jan Brouwer 26 jr enHendrika Petronella'Hagen, 25 jr beide te Workum. Overleden: Geen. Verschijnt eenmaal per week Uitgave: Fa. T. GAASTRA Bz. te Workum - Tel. 45 Postrekening 82259 Inzending van advertenties uiterlUk Donderdagsmorgens WORKUM. Op Maandag 3 Mei a.s. zal prof. dr. J. Jansen, geboren te Wor kum, die onlangs benoemd werd tot gewoon hoogleraar in de bijzondere ziektekunde en geneesleer der besmet telijke ziekten, de algemene bacterio logie, de immuniteitsleer en de veteri naire politie, aan de Rijksuniversiteit te Utrecht zijn ambt aanvaarden. Chr. Vrouwenvereniging. 22 April. De Chr. Vrouwenvereni ging »Wees een zegen* vierde heden avond op schitterende wijze haar 15- jarig bestaan in het lokaal >Rehoboth>, onder leiding van haar Presidente Mevr. Ds. de. Jonge. Geopend werd mèt het zingen van Ps. 103 :17, Schriftlezing en gebed. Na samenzang van Gez. 61 1, 2 en 3, werden de leden herdacht die sinds de oprichting de vereniging door de dood waren ontvallen. In het welkomstwoord werden in het bijzon der begroet de mannen van de leden, die ook voor deze bijzondere gelegen heid waren uitgenodigd. De jaarver slagen van de secretaresse en penning- meesteresse werden, keurig op rijm, voorgelezen. De gehouden revue van de 15 jaren 1923 1948, waarin werd weergegeven hoe de vereniging werd opgericht, welk werk door haar werd gedaan en wat zo voor en na door haar werd beleefd, opgesteld door Ds. A. de Jonge, was buitengewoon interes sant. Ook bij het gehouden letterspel werd soms gebruld van de lach en niet minder bij de opvoering van het stukje >De ilderwetske kreambisite*. Tot slot bevatte het programma nog de opvoe ring van >Ruth, de Moabitisahe*, ge- 'OETBAL. Voor Zaterdag competitiewedstrijden voor vastgesteld. Waarschijnlijk wel enige oefenwedstrijden schappelijke ontmoetingen den. adplege het nieuws in het re groep wordt aan degene ifeningen het beste afwerkt na uitgereikt. jrdere bijzonderheden raad- i de mededelingen in het een zal worden ii. rten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, D, MF, MG, MH 806 lid, a.s. en jonge moeders en zieken] mkaarten KD, KE 806 14 Mei volgt de tweede liddag. Andermaal wordt om >egonnen. De volgende vier rllen dien middag hun beste 5ór zetten. Om 4 30, 5.30, 30 uur mogen respectievelijk heren [1115 jaar], jun. 18 jaar, dames [boven 18 heren boven 16 jaar elkaar Alderwetse nemmen. kaarten KA, KB, KC 806 NTJEUWS S.V. „WORKUM” In een door beide ploegen slecht gespeelde wedstrijd, werden onze jon gens uitgeschakeld voor de beker, en dit, terwijl Workum toch 3 van de 5 goals produceerde. Over de wedstrijd kunnen we kort zijn: Doordat Tjeerde de bal verkeerd op z’n schoen krijgt, verdwijnt deze hoog, onhoudbaar voor v. Gosliga in 't doel. Bij een aanval van Workum, scoort Bijl de gelijkmaker. Deze vreugde is slechts van korte duur, want Heeg herneemt weer de leiding. Er wordt slecht geplaatst, op het effectvolle terrein, terwijl het lange gras ook hinderlijk is voor de spelers. Met de leiding konden wij ons ook niet altijd verenigen. Tegen ruw spel werd onvoldoende opgetreden. Na de rust was het weer Bijl die de partijen op gelijke voet bracht, maar voor de derde maal kreeg Heeg de leiding en bleef deze behouden. Workum IBolswardia I afd. 1—0. Zaterdag j 1. heeft Workum met drie invallers, een kleine, doch ver diende overwinning op de gasten weten te behalen. Waren onze buitenspelers wat beter op dreef geweest dan was de score zeer zeker hoger geweest. Het stug verdedigende B achtertrio met aan het hoofd de doelverdediger bleek niet gemakkelijk te capituleren. L.g mocht echter ook niet over geluk klagen toen o. a. een hard schot van Pier Venema door de bovenlat gekeerd werd. De rust ging in met 00, doch reeds vrij spoedig na de hervatting was het raak met Pier, toen hij na goed werk van Joost Kelderhuis de bal zuiver kreeg toegespeeld 1 0. De Bolswarders werden hierdoor enigs zins verbeten en de scheidsrechter zag zich gedwongen de teugels zeer strak in handen te houden door een der B. spelers een berisping te geven voor diens onsportieve houding. Ge draag je steeds sportief niet alleen tegen de tegenstanders doch bovenal tegen de scheidsrechter. Geen gekan ker, geen gezeur, geen brutale woor den, doch voetballen!! Na dit incident zet B. er alles op, doch onze verdediging, goed geassi steerd door onze middenlinie weet van geen wijken, zodat onze jongens de volle winst binnen haalden, Workum III moest tegen Makkum II spelen. Dat hun tegenstanders het voordeel van terrein hadden trokken ze zich niets van aan en wonnen ver dient met 5—2. Deze score bad nog wel hoger kunnen zijn, daar enkele handsballen in het strafschopgebied van Makkum niet afgestraft werden. Handbal Olympus IWorkum I 2-4. Onze dames bonden ook weer Olym pus achter hun zegekar, 't Is toch wel een prestatie, om alle tot nu toe ge speelde wedstrijden te winnen. Nog maakt naar het bekende bijbelse ver haal, dat ook bijzonder mooi werd weergegeven. Hiervoor alle lof. In de pauze werd een collecte ge houden voor het Orgelfonds, welke ruim f 40.opbracht. Voor dit geld zullen worden aangekocht enkele lam meren, met het doel deze het volgend jaar met een zoet winstje te verkopen. Verder werdhet programma afgewisseld door samenzang en een rijke tractatie de heren werden zelfs voorzien van een heelgoede sigaar. Deze .mooie, niet ge makkelijk te vergeten avond werd te ruim 12 uur besloten met het zin gen van Gez. 281 en dankgebed. Uitslag aanbesteding. Uitslag van de op 26 April in het stadhuis te Workum gehouden aanbesteding van het aanleggen van een kade en ontsluitingsweg, het graven van kavelsloten en het maken van enige kunstwerken op de Workumer- waard, langs het Ijsselmeer. N.V. Transp.- en Aannemersbedr. v.h. K. Barendrecht, Den Haag f 320.000, J. W. de Jong, Sneek 310.000. Gebr. Dikkerboom en Sijbrandij, Oudehaske 296.000 W. J. Boltje, Heerenv. 295.700. A. v. Meekeren, Leeuwarden 292 000. J. W Boltje, Heerenv. 279 000, Gebr. Elzinga, Arum 278 645.— fa. H. Boersma, Harlingen 276.500. Aanu.bedr. •Dokkum* 275.500 fa. W. G Boltje, Heerenveen 275.000. H.Vonk,Hantumhuizen 270 000. J. Rombout, Franeker 265.000. KI.Sijbrandij, Wirdum 260 000. Amsterd Aann. Mij. 257 000 N.V.Gruno, Groningen 236 900. N. V. R Boltje en Zn Zwolle Sanders, Snepvanger en Vlieger, Rijswijk 172 000. Aann.bedr. >De Kei*, Amersfoort 138.200, Gunning volgt.

Friso nl | 1948 | | pagina 1