STREEKTENTOONSTELLING van PLUIMVEE en KON IJ NE N ACHTER ’T WARENHUIS MARKT WORKUM op 14, 15 en 16 SEPTEMBER GEOPEND Dinsdagavond van 810 uur Bezoekt de grote Nieuws- en Advertentieblad voor Workum en omliggende gemeenten I No. 37 Zaterdag 11 Sept. 1948 71ste Jaargang PLAATSELIJK NIEUWS. R. van Wieren, S. V. NIEUWS A 5 yv VERENIGING „WORKUM EN OMSTREKEN” tot bevordering van de Pluimvee- en Konijnenteelt Verschijnt eenmaal per week Uitgave: Fa. T. GAASTRA Bz. te Workum - Tel. 45 Postrekening 82259 s Abonnementsprijsfl.80 per halfjaar per post f2.— Advertentietarief: tot 5 mm. 60 cent elke mm. meer 6 van buiten Friesland 8 Contracten volgens algem. regeling Inzending van advertenties uiterlijk Donderdagsmorgens 42 34 29 24 22 punten t 1 36ya 36 32y3 32 21 21 17 337, 33 27 S.V.W.-AGENDA O le Compet.wedstrijd 4e kl. K.N.V.B. 4 uur Workum l-Oranje Nassau I (Sneek) Entrée f 0.35. Kinderen ben. 12 j.fO.15 Leden en donateurs vrije toegang. Geef U op als donateur voor f 2.50 p. jaar U heeft dan recht op vrij entree bij alle wedstrijden, feestavond en gymnastiekuit- voeringen der S. V. W. 2.30 uur Vriendschappelijke wedstrijd Workum II—Oudega I De S.V.W.-leden boven 15 jaar worden heden (Vrijdag avond), bij Andeia verwacht (8 uur Jaarvergadering van onze sportvereniging). Buitengewone Raadsvergadering. 6 Sept. Ter gelegenheid van de Troonswisseling was de Raad onzer gemeente hedenochtend in een buiten gewone vergadering bijeengeroepen. Nadat alle raadsleden behalve de heer M. van der Meer, die verhin derd was hun zetels hadden inge nomen, hield de loco-burgemeester, de heer H. de Vries Wz., de volgende toe spraak Mijne Heren, Leden van de Raad vanWORKUM. Het 50 jarig regeringsjubileum en de troonsafstand van Hare Majestait Koningin Wilhelmina en de troons bestijging van Hare Majesteit Koningin Juliana zijn ongetwijfeld gebeurtenissen van Nationale, Historische betekenis, waaraan het voltallig plaatselijk be stuur der gemeente aandacht dient te schenken. Zo ooit, dan is het mij vandaag een grote eer en genoegen deze Uw vergadering als Uw voorzitter te leiden. Niet, om in een toespraak de betekenis van de zoeven genoemde gebeurtenissen in het juiste licht te kunnen stellen ik ben de eerste om toe te geven dat mijn poging daartoe reeds bij voorbaat tot misluk king gedoemd is, nog afgezien van het feit dat zeer velen in de laatste maanden in woord en geschrift min of meer geslaagde pogingen in die richting hebben gedaan maar om dat de liefde tot het Huis van Oranje- Nassau, waarvan Koningin Wilhelmina een zo uitnemende vertegenwoordig ster is, ons hier samenbrengt en als Volk, met al onze verdeeldheid (gro ter in schijn dan in wezen, samenbindt. Na 50 jaren langer dan een barer voorvaderen met vaste hand en onverzwakte geestkracht het söhip van Staat te hebben bestuurd, heelt Koningin Wilhelmina zelf de wens te kennen gegeven haar taak aan jongere handen te willen toevertrouwen. Deze halve eeuw, voor Nederland waarschijnlijk van meer gewicht dan enig ander tijdperk in zijn geschiede nis envoor de draagster der Kroon in de oorlogsjaren vol drukkende las ten en moeilijkheden, is er een, welke in de geschiedenis waarlijk zal mee tellen. Wie haar betekenis tracht te peilen zal grote invloed moeten toe kennen aan het verheven voorbeeld, door Koningin Wilhelmina gegeven. De wijze waarop Zij Haar volk is voorgegaah in plichtsbetrachting, in het nastreven van hoge idealen bij de behartiging van het algemeen lands belang, oefende ®en weldadige, mach tige invloed uit. Niet zonder ontroe ring herlazen wij in deze dagen veel van de edele, ernstige woorden, die ook om de indrukwekkende vorm, waarin zij plachten te worden gegoten diepe indruk maakten en die voor nu en later zulk een grote waarde hebben, mede omdat zij werden bekrachtigd door even zovele edele daden. Uit die toespraken blijkt, hoezeer de Koningin meeleeft met Haar on derdanen en hoe zij de polsslag van de tijd gevoelend, de vooruitgang wist te dienen, en.... hoe lief zij Haar land had. De gemeenten hebben van Haar wijs beleid, IJaar onverflauwde, warme be langstelling en Haar edel, bemoedigend voorbeeld, voortdurend genoten. Vaak wordt alleen naar de uiterlijke glans van de Kroon gezien en wordt te weinig beseft, wat het betekent, zich steeds te beraden over wetten, die ingrijpende veranderingen tot stand brengen voor duizenden onderdanen, die vaak het wel en wee van het ge hele Rijk betreffen en waar millioenen mensen bij betrokken zijn. De drager der Kroon men spreekt van dragen van de Kroon maar zou het, voor wie deze taak in diep plichts besef vervult, niet vaak een torsen van de Kroon zijn de drager der Kroon heeft zich niet alleen te laten leiden door het wensenlijke maar ook door het bereikbare, moet weten te kiezen tus sen de vaak tegenstrijdige adviezen móet eigen overtuiging naar de achter, grond weten te dringen wanneer dit westelijk is, moet een boven de par- Tweede werd Anneke, derde Winde kind en vierde Sont ITJ. In de 16 M2 klasse B was het de Marjan welke het eerst finishte en be reikte hierdoor het hoogste aantal punten in deze klasse nl. 367j-Tweede werd Sam-Sam met 36punten.Deze beide scheepjes hadden blijkbaar meer wind ge had dan de A klassers. Eerstgenoemde wist nog voor de A- klasse de finish te passeren, derde werd Anneke, vierde Njord, vijfde Sterna. In de gemengde klasse wist de Jonge Jouke als eerste te eindigen en zacht hierdoor zijn puntenaan tal vermeerderen tot 39. Tweede werd het Pampusjacht Swan. Volledige uitslag 16 M2. Klasse A. 1. Dolfijn», S. J. Haagsma, Oudega. 2. «Anneke», W. Valk, Workum, stuurman D. Tjerkstra. 3. «Windekind», S. A. Visser, Wor kum. 4. Sont III, S. Gaastra, Workum. 16 M’. Klasse B. 1. «Marjan», H. S. Schaap, Workum. 2. «SamSam», stuurman F. Robijns, Workum. 3. «Anneke», W. Valkema, Oude ga [W.| 4. «Njord»K. S. Bokma, Nijhuizum. 5. «Sterna», H. Felle, Workum Gemengde klasse. 1. «Jonge Jouke», Nijhuizum. 2. sSwan», J. S. Bokma, Workum. Eindstand 16 M2. Klasse A. «Dolfijn» «Sont III» «Anneke» «Windekind» 27 «Markol» «Meeuw» 161 M!. Klasse B. «Marjan» «Sam-Sam». «Anneke» «Njord» «Luctor» «Sterna» «Griet» Gemengde klasse «JongeJouke» 39 «Swan* «Swalker» «Marie» Woensdag van voorm. 910 uur ’s avonds Donderdag *s nam. van 210 uur *s avonds HET BESTUUR. „WORKUM”. Met invallers voor v. Goslinga, de Jong en Bijl trok ons le elftal Zater dagmiddag naar Bakhuizen voor het spelen van een vriendschappelijke wed strijd. Vóór de rust was Workum het meest in de aanval, doch onze voor hoede was onproductief. Het geluk zat Workum ook niet mee. Het begon al direct met een schot van Slootjes tegen de bovenlat. Bakhuizen echter wist met een snelle aanval over links de leiding te nemen. Keeper Faber verrichtte goed werk door moeilijke ballen op zijn doel afgevuurd onscha delijk te maken. Kort voor het einde van de le helft schieten A. Boersma en Slootjes respectievelijk tegen lat en paal. Wel pech dus. Na de rust een beter spelend Bakhuizen en een te kort combinerend spel van Workum. Toch weet Workum door J. v. d. Goot gelijk te maken die zeer beheerst doelpuntte. Met dit gelijk spel komt het einde. Voor morgen is de eerste cojnpet,- wedstrijd in de 4e kl. K.N.V.B. vast gesteld voor Workum I. Zij ontvangt thuis om 4 uur Oranje Nassau I, de nieuwe 4e klasser uit Sneek. Het wordt een zware kluif voor onze jongens. Het technisch goed spelende O N. is en blijft een zware tegen stander. Het is een elftal dat deze competitie geen slecht figuur zal slaan. Workum 2 speelt om 2.30 uur een tijen staande houding weten te demon streren. Hoe meer wij dit beseffen, hoe meer wij zullen gevoelen welk een weldaad het voor Nederland geweest is, Koningin Wilhelmina als draagster der Kroon te hebben mogen bezitten. Wij danken God, die Haar deze 50 jaar heeft gespaard. God die Haar zo rijkelijk heeft gezegend, die ons Volk zegende door deze Vorstin. «Christus voor alles» was Haar levens- devies. Dat deze zinspreuk geen orna ment was, dat onze geëerbiedigde Koningin een standvastige diep reli-. gieuze levenshouding voor een ieder openlijk uitdroeg, gaf ons een veilig gevoel en stemt tot grote dankbaarheid De oudsten onder ons kunnen zich nog met mij herinneren, dat Koningin Wilhelmina bij Haar troonsbestijging de woorden van Haar Vader tot de Hare maakte: «Oranje kan nooit, ja nooit genoeg voor Nederland doen”. En naar deze woorden heeft Zij ook geleefddeze woorden hebben Haar altijd jong van hart en geest doen blijven. Vijftig jaar nooit aflatende arbeid voor het Nederlandse Volk, vijftig jaar waarin twee wereldoorlogen Haar vredeswerk stoorden. De eerste met zijn vele moeiten en zorgen, ook op internationaal terrein. De tweede met zijn ontzaglijke rampen en nog steeds niet geheelde wonden, met Haar ver drijving uit Haar land en Haar ver blijf in ballingschap, waar Zij met nooit gebluste energie de verwachting van de bevrijding bij ons levend hield. En als wij in die tijd in de clan destien beluisterde radio Haar tot ons hoorden zeggen, dat Zij .onze noden en pijnen doorvoelde en mededroeg, dan wisten wij dat dat geen phrase was, maar diepe ernst. Het heeft onze eerbiedige dankbaar heid nog doen stijgen en de band tussen Vorstin en Volk, indien dat mogelijk was, nog versterkt. Na de bevrijding wist Haar Rege ring de grondslagen te leggen waarop ons volk zich verder kan ontwikkelen, in groter verband en met meer saam horigheid. En te midden van het tumult der na oorlogse jaren heeft Koningin Wilhelmina j.l. Zaterdag de teugels van het beleid aan jeugdiger handen toevertrquwd, die volgens de woorden van Haar Koninklijke Moeder, «haar taak aanvaardt in een moeilijke en ingewikkelde tijd, een tijd die vraagt om sterke mensen». Wij zijn van eerbiedige dankbaar heid vervuld voor wat Koningin Wil helmina voor ons volk heeft betekend, voor Haar voorbeeld als christen vrouw en onze bede is, dat God Haar wil blijven zegenen, Haar als Prinses Wilhelmina een goede gezondheid schenken en een blijheid over de groei van ons Volk, waaraan Zij zich geheel heeft gegeven. Op 31 Augustus j.l. ter gelegenheid van haar 68e verjaardag, heeft het ge meentebestuur Hare.Majesteit namens de feestvierende bevolking telegrafisch geluk gewenst met Haar verjaardag en 50-jarig regeringsjubileum. Nu Zij afstand heeft gedaan van de Troon stel ik U namens het gerneen- bestuur voor, aan - de scheidende Vorstin navolgend adres van hulde te verzenden De gemeenteraad van Workum, in plechtige vergadering bijeen in ver band met Uwer Majesteits 50-jarig regeringsjubileum en de troonwisse- ling, uiting gevende aan zijn verknocht heid aan het Huis van Oranje, voelt zich gedrongen Uwe Majesteit uit naam der gehele bevolking van Workum zijn eerbiedige hulde en dankbaarheid te betuigen voor de wijze, waarop Uwe Majesteit in de afgelopen 50 jaren, de Leidsvrouwe van ons Vaderland, in lief en leed zijt geweest. Hij smeekt Gods zegen af voor Uw verder leven en spreekt de wens uit, dat het U gegeven moge zijn, de krachtige op bloei van ons land, waarvoor na de bevrijding de grondslagen onder Uwer Majesteits Regering zijn gelegd, te aanschouwen. Het spreekt haast vanzelf dat dit voorstel algemene instemming vindt. De loco burgemeester vervolgt dan Thans staan wij aan het begin van dè regering van Hare Majesteit Ko ningin Juliana. Aangrijpend en ont roerend was Zaterdag het ogenblik waarop de scheidende Vorstin door de radio aan Haar Volk mededeelde dat zij afstand had gedaan van de’ Troon en Haar Dochter Haar was op gevolgd, waarop het «Leve onze Ko ningin» volgde. Eerbiedig en hartelijk begrqeten wij 'onze nieuwe Landsvrouwe, die lang en gelukkig over Nederland moge regeren en ons land moge zien gedijen, onder ons jaar lang. De naam waaronder Zij regeren zal is reeds een symbool van wat Zij ons geven wil. Juliana, Onmiddellijk, bij het horen van deze naam, gaan onze gedachten terug naar de nobele Stamvrouwe der Oranjes, Juliana van Stolberg. Wij be hoeven er niet aan te twijfelen of Koningin Juliana zal zich willen en dank zij Haar gaven kunnen richten naar wat Haar grote naam genote kenmerkte en zo voor ons land tot rijke zegen worden. Zij deed reeds veel voor ons land en volk in velerlei bemoeienis, doch de zorgen van het regeren zullen nu blijven op Haar schouders rusten. Zij aanvaardt een taak, die naar de woorden van Haar Moeder een schone, doch zware taak is. Moge de aanhanke lijkheid van het Nederlandse volk Haar bij het vervullen van die taak schra gen. En mogen wij voortdurend blijven -beseffen de rijke zegen, als regerings vorm te hebben een constitutionele monarchie, geworteld in het gedurende eeuwen met Nederland zo nauw ver bonden Huis van Oranje Nassau. Thans lees ik U voor de door de nieuwe Vorstin bij de aanvaarding der Regering uitgevaardigde proclamatie. Na voorlezing hiervan vervolgt de loco burgemeester Namens het gemeentebestuur stél ik U voor navolgend adres van trouw aan Koningin Juliana te verzenden Fryske Brief 116. „Wêz bliid mei de bliden.” Nou sa’n spultsje wie it Tongersdei de 2e Sept, al sahwat. Ik soe earlik sein net witte, hwa ’t dy deis it bliidste west hawwede aldere Warkumers, breed üt en mei de rêch yn ’e kjessens fan de auto, of de jongerein, dy ’t kommen wiene om deütris to, sjen. Der wie blidens oan alle kanten. It hat in feest west yn de'wiere bitsjutting. Sa’n 125 minsken, tusken de 65 en 95 jier, Onder treftige lieding in middei op ’e „rid”. Yn ien fan myn foarge brieven skreau ik: „it is in hiel karwei om soks op tou to setten”. En ik doar der ek wol by to sizzen: om dat folkje hwat yn ’e stokken to balden. Hwant al haw ik dan seis de reis ek net mei makke, „als zijnde beneden de vastgestelde leeftijd”, ik haw der dochs genöch oer heard. Der binne sa Onder elkoar, „einen ófsnijd” of sa ’t men wolris seit: „it naeide der üt, as aid smoar.” Ei nou ik kin harren gjin üngelyk jaen, hwant hja koene it op ’t lést nea jonger dwaen. Of ’t hja mei elkoar ek noch songen hawweEn wy bin üt foar üs plesier, wit ik net, mar ik achtsje harren der wol ta yn steat. Mar hwat kin in minske him al nüvere prakkesaesjesyn’e holle helje. Hoe ’t ik derta kom? Ik sil it jim sizze. Ik wit net krekt hoefolle de reis mei diene, dochs dat sil sahwat in 125 man (ja de froulju meirekkene) west hawwe. De jongsten fan it Selskip wiene 65, en de beide aldsten, Mintsje Beinema, 93Jen Johanna Y. de Jong 88 jier. Der tusken yn dan de „jongerein" fan 70 en 80. Nou woe ik birekkenje hoefolle jierren it hiele Selskip byelkoar wie. Ik haw doe it gemiddelde nommen fan 70, en de ütkomst is dan, dat der sahwat in 9000 libbensjierren yn de auto’s sieten. Dat bitsjut dos noch al hwat. Mar om nou op de reis werom to kommen, it hat mar bjustere skoan foldien, hwatte. En mei it waer ek bést troffen. Wis it drige wol in eagenblik, en it hat efkes like as soe it net droech bliuwe, it is' lykwols bést biteard. Dér is oer dizze reis dan ek mar ien röp: It hat in bysündere moaije middei wést. Om nea wer to forjitten. En tink er om dat de „üldtsjes” har „waardigheid” biwust wiene. Immen dy’t op in doarp, hwer 't de „stoet” lans kaem, wennet, hat my skreaun: „ik wist dat hja hjir lans komme soene. Dat ik haw it wurkitwurklittenenbin lans de wei stean gien. Né, moasten jo dat folk yn dy auto’s sitten sjen. Ik leau hast dat in bulte fan harren, har forbylden de keninginne seis to wêzen." Nou hwerom ik net. Hwa't it breed hat, lit it breed hingje.VEn dan, och de aid pakestoel yn'ehoekemeidansatrochindei wol aerdich noflik sitte, it is op 't lést ek mar in ding dat stiet, hwer it stiet. Yn sa'n auto sit it foral net minder noflik. Derby hat men noch dit greate foardiel, dat men sa pratende, maklik sittende, smokende, snobjende, köchjende of rükersguod rükende wei, ek noch hwat sjocht. Men rydt troch greide, bou, bosk, doarp- kes, bylans pleatsen. En dan ik kin it my sa skoan yntinke, 'hwat forhalen, der by it sjen fan bipaelde plakjes, opgien binne. Sa hawwe dan in hündert fiif en tweintich pear aide eagen glinstere by it sjen fan safolle, hwer ‘t hja nea komme. Mar ik dizze reis, hwer ‘t sa mei langstme nei ütsjoen wurderi is, is wer foarby; it is.op; om; bislikke; üt. Ien dingsilder lykwols fan oerbliuwe en wol: Forskate, tankbre minsken,' mei in bliid oantinken oan ‘e middei fan de 2e Sept. En al komt dan earstdeis de tiid fan de lange, tsjustere, ünlijige jounen, hja sille noch manich kear tinke oan de rige auto's hwer 't hja mei op reis gyngen. Tinke oan al it moaije hwat hja seagen, oan al it goede hwat harren taparte waerd. Warkum hat sjen litten hwat it kin. De „trochsetters" mei help fan safolle oaren, hawwe eare fan har wurk. En nou hoe ‘t ik oer de reisgers seis tink? Nou, ik leau dat hja oer it algemien noch al aerdich „gehoorzaam44 west hawwe en om sizzen joegen. Mar dat forskate, de jouns op ‘e merk it hossen en springen noch net litte koene foai, foai, hwat moatte wy „jongeren" der wol fan tinke. Bliid mei de bliden, dat hawwe wy west, hear. - FRISO. toenemend in voorspoed en gezag en uitblinkend in alle deugden, welke een volk kunnen sieren. Koningin Juliana komt waarlijk niet als een vreemde onder ons. Zij heeft onder ons hewoond. Zij heeft zich bewogen, bijna veertig «De gemeenteraad van Workum, in plechtige vergadering bijeen, voelt zich gedrongen uiting te ge ven aan zijn liefde voor en ver knochtheid aan het Huis van Oranje, en betuigt Uwe Majesteit zijn trouw bij de aanvaarding van de Regering, daarbij eerbiedig de wens uitsprekende, dat onder „Gods onmisbare zegen Uwer Majesteits Regering een lange reeks van jaren mogen strekken tot heil van land en volk.» Thans verzoek ik U, van Uwe zetels op te staan en door een drie werf hoera Uw instemming met*het voorgestelde adres van trouw te be tuigen. «Lang leve Koningin Juliana.» Zeilwedstrijden. Het was een paar uren verbazend stil weer tijdens de beslissingswed strijden welke Zaterdagmiddag j.l. ge houden werden door de Zeilvereniging «Workum» op de Oudegaaster Brek- ken. Slechts nu en dan werden de deelnemende jachten door een licht koeltje voortbewogen zodat de gewoon lijk drie te vare routes ingekort wer den tot één route waarover in totaal ruim twee uren werd gevaren. Ondanks deze langzame wedstrijd werd het een spannende strijd wie het eerst de finish zou bereiken. Daar de kopgroepen vlak voor de finish in een windstilte kwamen te liggen, gingen bijna alle scheepjes gelijktijdig met een minium verschil over de winlijn. Dolfijn welke in de 16 M2 klasse A voer, wist voor de vierde maal beslag te leggen op de eerste plaats en ver- I overde hierdoor de wisselprijs voor j deze klasse uitgeloofd door Mevr. BokmaHaagsma. i WORKUM, 4 Sept. Hoe vaak wc met een enkel woord de dank en tevredenheid van de «Ouden van Dagen» hebben horen uitspreken, steekt niet zo nauw. «Der mankearde niks oan» «Dik yn oarder* «Hwat wie ’t foarinoar» wag schering en inslag. Dus de organisatie was prima en hoe de tocht zelf geweest is, leze men dan maar op de achterpagina en de kleine beschouwing in de Fryske Brief. 1 5 1 3 3 1 r JAT JEBi JL S9

Friso nl | 1948 | | pagina 1