Nieuws- en Advertentieblad voor Workum en omliggende gemeenten terdag 25 Sept. 1948 Zaterdag 18 Sept, 1948 No. 39 71ste Jaargang PLAATSELIJK NIEUWS. ERLIJKE STAND >EN VOORWERPEN m; 3 V'i P. 3e 5 Abonnementsprijs f 1.80 per haltjaar per post f2. Verschijnt eenmaal per week Uitgave: Fa. T. GAASTRA Bz. te Workum - Tel. 45 Postrekening 82259 Inzending van advertenties uiterlijk Donderdagsmorgens Advertentietarief: tot 5 mm. 60 cent elke mm. meer 6 van buiten Friesland 8 Contracten volgens algem. regeling Abannementaprijsf 1.80 per halfjaar per post f2. Advertentietarief f to't 5 mm. 60 cent elke mm. meer 6 van buiten Friesland 8 G. Srnets 6.07 m 2 M. Boersma 5.89 Verschijnt eenmaal per week Uitgave: Fa. T. GAASTRA Bz. te Workum - Tel. 45 Postrekening 82259 Inzending van advertenties uiterfijk/ Donderdagsmorgens 7—24 September 1948. auke Frans zv Jacobus Boer- s de Boer. Baukje dv Klaas Guitje Wagenmakers. Beitj Arnoldus Werumeus Buning e de Vries. overleden: Geen. [F.V.B.’ Workum 2— 4 30 uur »Groene Strand* [F.V.B.] Oeverzwaluwen III vertrek van de Markt cies 3 uur. fd. A. Oeverzwaluwen I ertrek van de Markt per 4.30 uur. fd. A. Workum 3Bak- erdagmiddag 3 uur Groene: j- I September 1948. Opperw.m. Postcommandant W. KELDERHUIS. BONNENLIJST voor het tijdvak van 19 Sept, t.e.m. 9 October aan de Trekweg, aan F. van der .W.-AGENDA nze wedstrijden op het koene Strand” forkum 2—Bolswdrdial Wedstrijd 4.30 uur orkum 3—Bakhuizen ng Wedstrijd 3 uur ,ief deel aan de voetbal- al-wedstrijden door U sven als lid bij onze lortvereniging. vV. neemt dit jaar met a deel aan de competitie een slipovsr, een zilveren >rtemsnnaie met inhoud, sen en hoofddoek, sen geeombi- een gouden zegelring, sen een rode vulpen, een bos ouden dameshorloge, een huis- 204 206 vlees 100 gram vlees 205 vlees 300 gram vlees Fryske Brief 117. De feesten ta gelegenheid fan it 50-jierrich regearingsjubileum fan Keninginne nou Prinsesse, Wilhelmina, en de kroaningfanPrineesse Juliana ta Keninginne, binne wer foarby. Al hawwe dan inkelde plakken, en der heart Warkum ek by, dan noch sa’n bytsje neipret. Mar dochs de stêd, dy ’t by dat wichtich barren de haedrolle spille, ik bidoel Amsterdam, hat de feestpronk wer üt en komt sa njonkenlytsen ta rêst, of mülè better sein, yn it gewoane dwaen. Hwant fan rêst, lyk as wy dy op it plattelfin kinne, is fansels yn sa’n stêd gjin sprake. Nou der kin net sein wurde, dat der yn de feestwike gjin genóch minsken hinne reisge binne. Tsien, né hundert tüzenen binne der oer dei of jouns hinne gien, om to sjen nei de plechtigheden, de forsiering of forljochting. En gjin wünder, hwant hwat der to sjen west hat, sjocht men net alle dagen, ja moai grif mar ienris yn jins libben. Ek al om ’t der yn it eigen plak, fan feestlikheden net folie op ’e hispel komme soe, hawwe wy, mei in stikmanich goekunden, de reis nei de haedstêd ündernommen. Ja, inkelde fan üs buorlju, oarnearren dat it gekkewurk wie, om der mei dy droktme hinne to gean, dochs dat wie grif wol in lyts drupke jeloerskens. Wy hiene üs dat nou ienkear yn ’e holle helle, en it is troch gien ek. En earlik, wy hawwe der gjin spyt fan hawn ek, al wie it dan in hiele reis en de moarns hast melkerstiid, ear ’t wy thus ünder ’e tekkens krüpten. Hwat wie dy stêd oerdei moai, hwat de forsiering oanbilanget, mar de jouns like it alhielendal mearkeseftich. Wy hawwe mei in boat it IJ oer west, kins de forljochte en illemenearre boaten en oarlochskippen. Forskate skippen forljochte fan de top fan de mêst, oan it ankerkjettingta. Rigen elektryske lampkes spegelen yn it wetter. In net to tellen tal boaten en boatsjes, of laden mei minsken krioelden oer it IJ. Ek de stêd seis, strjitten, grêften en pleinen, wiene bütenwenstich moai. En der heech boppe üt, de Westertoer mei tüzenen lampkes forljochte. Dizze hege aide reus, wie süver in pronkstik. Wylst ik dy aide toer sa seach, moast ik hiel efkes oan üs aide Warkumer toer tinke. As dy by infeestlike gelegenheit ek sa ris oppronke wêze soe, hwat in pronkstik soe dat wurde. Wis it stêdshüs is tige moai forljochte en dermei is Warkum mei it feest best üt ’e hoeke kommen, mar by de toer soeden de plakken Ijocht en skaed elkoar wol tige moai ófwikselje. Dat is dan foar in hiel great feest yn ’e takomst miskien noch ris üt to fleren, mar as soks dien wurdt, dan moat it goed barre en dat easket minsken dy ’t de hichte yn doare, ek by de bigreating fan de feestkosten en dat fait fansels neat ta. Mar drok dat it oeral wie. Der wie op plakken gjin troch kommens ein oan. En men moast faek mar op passe om net ünder de füotten to reitsjen. Wis minsken Amsterdam wie moai. It wie de „Ijochtstêd” waerd der sein. Mar oeral hwer ’t Ijocht is, skerp en ffll lyk as der, is ek skaed. Hoe mear Ijocht hoe swarter it skaed. By al it moaije, it djüre, it rike, by alle feestwille, ek de djippe earmoede, it neare en de illinde. Hwant nea seach ik sa’n samling, safolle minslike wrakken, froulju, manlju eh bern as dyjoune. Wrakken ja. Manlju yn de krêft fan it libben, sünder fuotten, earmen, lam, blyn, dy ‘t har wrakkens op dizze wize brükten om oan brea to kommen. Ik seach in pear aide stumpers mei alderwetske gr’amefoan- op in kroske. Efkes fierder in op- sloept fanke, bêrn noch, op in tafel stèan to sjongen en ‘om nar hinne in stikmanich healdronken manlju, mei allerhande smeulske praetsjes. Yn it heal tsjuster, smelle stritsjes en steechjes, tige optakele en tige mei ferwe bistritsen froulju. Wachtsjende en loerende op büt, lyk in spin yn it web. Feest wie it foar allegearre. Feest ja, foar elts op syn eigen wize en nei eigen ynsjoch en opfettingen. FRISO. Jong 4 m 2 Trijntje Nijenhuis 3 92 m 3 Jeltje Cnossen 3.90 m 4 Hitty Molenaar 3.87 m. Verspringen Heren 1 vinden was. Het feest zou en moest slagen, want de Workumers wilden tonen dat ook dit feest een ere-plaats zou innemen. We hebben de versiering door een drachtige samenwerking tot stand zien komen en wisten direct dat het ondanks de materiaal schaarste goed zou wor den. De verlichting van het stadhuis met z’n 1100 lampjes noodt reeds van verre afstand tot een bezoek en ook velen uit wijde omrtek hebben aan deze uitnodiging gehoor gegeven Bij de meesten overtrof het hun verwach tingen. Wat de verschillende buurtvereni gingen gepresteerd hebben grenst aan het ongelooflijke. De ene erepoort was al fraaier dan de ander, terwijl de versieringen ook allerlei aardige af wisselingen te zien gaven. Als we één gedeelte eizen appart willen noemen, dan is dat de buurt bij de Zuiderbrug, welke op vernuftige wijze versierd en verlicht was en zodoende ’s avonds met de weerspiegeling op het water een zeldzaam mooi effect gaf. Niet weinig werd tot dit fantastich schouw spel bijgedragen door de fonteinen, de zwaan met verlichte kroon en andere drijvende pronkstukjes. Was e& voor de mooiste buurt een prijs beschikbaar gesteld, dan waren deze bewoners er vast mee gaan strijken, hoorde men zonder jaloezie herhaal delijk verkondigen. Zelf vermoedelijk ook voldaan over het resultaat konden ze daar op het Zuid niet langer wachten en werd practisch het feest Maandagavond in gezet met de optocht, die ze hielden. Natuurlijk trok dat veel publiek, want wie niet in huis moest zijn, genoot buiten van alle voorbereidingen. De lof die Workum door iedere bezoeker zo rijkelijk werd toegezwaaid, hebben allen te zamen verdiend en zij die ’t meeste werk eraan gedaan hebben, kunnen trots zijn op de goede roep die er van ons stadje is uitge gaan. Want ook de etalagefouten van de winkeliers brachten een gezellige drukte langs de feeststraat. S. Folkertsma 5.32 m. Hoogspiingen Dames 1 Mevr. Bos schaBosma, Heerenveen 1.20 m 2 Maaike de Jong 1.15 m; 3 Annie Bajema,, Ferwoude 1.15 m. Hoogspringen Heren 1 R. v. d. Meer 1.60 m; 2 S. Folkertsma 1.55 m; 3 Henk Groen 1.50 m. De Woensdag door de Krite-Com- missie Workum en Omstreken gehou den fokveekeuring beloofde een drukke dag te worden en was dat ook in alle opzichten. De catalogus vermeldde in 23 rubrieken ook ongeveer 320 mers, dus wel animo 1 mers en ook bij de bezoekeis. num- bij de deelne- X—A 1 - - A De jury bestond uit de heren D. Schaap, Deersum, N. van der Burg, Jelsum, A, T. Hettinga, Cornjum, S. S. Kooistra, Folsgare, B. K. Okma, Woudsend, R. H. Schaap, Deersum, I H. Boersma, Hartwerd, D. S. Bou- ma, Tjerkgaast, H. Draaijer en S. C. Kramer, Molkwerum, welke de volgende bekroningen toekende 1. Enterstieren. Ie prijs Wim van D. J. Haagsma, 2e Wijke’s Adema 2 van W. T. Westendorp, 2e Dedje’s Gerard van H. F. Kuipers. 2. Kalverstiereo, geboren na 30 Sept. ’47 en voor 16 Jan. '48 le prijs Bravo van D. J. Haagsma, 3e Kitty’s Alida’s Adema van S. Tj Westendorp, Eervol Hans van P. Noordenbos. 3. Kalverstieren, geboren op of na 16 Januari 1948 le prijs Wardy 16 van P. Buwalda, 2e Dirk van Wed. D, S. Gerritsen, 3e Kitty’s Adema 275 en Kitty’s Anna’s Adema van S. T. Westendorp, 3e Lamkje’s Bleske’s Adema van St. B. van Dijk. 4a. Oudere melke koeien, 6 jaar en ouder, le prijs A Kitty 13 en 3e Sal- monia 7 van S. T. Westendorp, le B Klaske, 3e Geertje 12 en Dedje 17 van J. B. van Dijk, le C Roosje 20 A van D. J. Haagsma, 2e Tjerkje 34 en en 3e Marijke 1 van J. P. Kuipers, 2e Jacoba 14 en Jacoba 15 van Wed. D. S Gerritsen, 2e Pietje 31 van G. Stellingwerf, 3e Tini 4 van M. J. van der Zijpp. 4b. Jongere melke koeien, 4 en 5 jaar. le prijs A Riemke 15 van St. B. van Dijk, le B Cornelia van H. IJ. de Vries, le C Hilarides 12 van S. T. Westendorp, le D Hinke 28 en 3e Anna 22 van D. J. Haagsma, le E Catrijn 60 en 3e Rinkje 32 van G. Stellingwerf, 2e Tommie 6 en 3e Astrid 5 van Wed. Gerritsen, 2e Anna 22 van J. B. van Dijk. 5. Melke Twenterrieren. le prijs A Sijke 3 van J. B. van Dijk, le B Kitty 20 van S. T Westendorp, le C Sjoerdje 6 en 2e Wietske van W<d. D. D. van der Werf, 2e Riemke 16 van St. B. van Dijk, 2e Elisabeth van J. P. Kui pers, 3e Jacoba 18 van Wed. D, S. Gerritsen, 3e Annemie 11 van G. Stel lingwerf, 3e Tine 10 van M. J. van der Zijpp, Eervol Pietje 11 van Buwalda. 6. Melke Enterrieren. le prijs A Aaltje 42, le B Klaske 21 en Jantje 15 van J. B. van Dijk. 2e Bea trix I en Tjerkje’s Adema 3 van J. P. Ku’pers, 3e Annemie 19 van G. Stel lingwerf. 7. Hokkelingen, geboren na 30 Sep tember 1946 en voor 1 Februari 1947. le priis Kitty 25, 2e B Kitty 26 van S, T. Westendorp, 2e A Jeltje 166 en 2e C Jantje 16 van J. B. van Dijk, 3e Dora 3 van S. IJ. Haagsma, 3e in de uiterste hoek van dwijnen 3—0. Folkertsma a dicht bij de hoekvlag rakken, zette scherp voor taal was, het Broersma die onder zette Nog was het enoeg, want na een uit- oorzet van Griek, schoot n: 5 0 Een goede voor buiten Wiersma girg net voor de rust wist Balk tand op 5 1 te brengen. hervatting nam Balk het len en maakte er 52 van. rhoede en doelverdediger sten handelend optreden aze voorhoede weer in het t een voorzet van Wiersma «crimage voor het B. doel, 6 in het doel verdween. Folkertsma maakten er -2 van. Het was een een- rtrijd met Workum verre och deed het de toeschou- dat ons 3e zulk een goed ade. Wie weet zitten er llusies in dit elftal. Het zal ater niet zo gemakkelijk dum tegen Oeverzwaluwen wist Makkum 3 een ge- te geven en wel liefst met isen is dus de boodschap 1 JGDVOETBAL: In een st vooral goed gespeelde n de Jun. A tegen Balk 1 jongens verre favoriet. Het aardig en onze voorhoede actief. Met de rust was 50 voor Workum. De verd 102. zaan onze jongens naar 'elke vereniging dit jaar :rst met een Jun. A elftal •etitie deelneemt. Zij maak- cht debuut door Zaterdag van Makkum 1 te winnen. 2 (Jun. B) versloeg Hielpen Ift met 113. Met de rust 2-2. 3 verloor op het nippertje in Makkum 3. 1 dat jullie morgen op ;en zal wel te sterk zijn, zien dat jullie je nederlaag geven. L. Ten slotte maakten weer een goed begin in e handbalwedstrijd tegen an Leeuwarden door met aen. :n voor morgen l.V.B. Bl. Wit IWorkum a de Markt per bus 2.30 Toen feestvierend Workum Dinsdag morgen ontwaakte was het betrokken lucht, maar De Bildt verwachtte op klaringen en ook de barometer-j veel vuldig geraadpleegd, gaf betere voor uitzichten. De vliegerwedstrijd werd in het programma van de volgende dag gelast. Gelukkig klaarde het weer in de middaguren op, zodat zonder enig bezwaar de gymnastiek-demon- straties en athletiek-wedstrijden door gang konden vinden. Goed op tijd vertrok de optocht vanaf het Noord met Crescendo aan het hoofd. Op de markt traden de dames van beide verenigingen eerst aan om een rhythmische oefening te laten zien, maar op het Groene Strand begon pas het eigenlijke programma, dat er zeer verzorgd uitzag. Door de grote deelname aan de athletiek- wedstrijden werd het geheel erg ver laat, waardoor het bij de laatste loop nummers al flink schemerig werd. We zullen hier niet een enkel nummer apart noemeti, maar vast staat dat de beide verenigingen >S. V. W.« en »Excelsior< zeer goed werkten en niets voor elkaar onderdoen. We laten hier onder de uitslagen volgen van de wedstrijden, waarvoor allen een me daille ontvingen of nog kunnen af halen. 80 M. dames: 1 A. Potma, Fer woude, 2 Klaske Nijenhuis, 3 Hitty Molenaar, 4 Trijntje Nijenhuis. 100 M. heren1 M. Boersma, Schraard, 2 S. Folkertsma, 3 G. Smets, Eindhoven. 400 M. heren1 D. Westendorp, 2 Br. St. van Dijk. 4 x 100 M. estafette heren 1 G. Smets, Eindhoven, M. Boersma, Schraard, R. van der Meer, Bolsward en G. Broersma2 G. v. d. Lageweg, M. Kuipers, J. Wildschut en H. Wie- linga. 4 x 100 M. estafette dames 1 Janny Pruiksma, K'aske Nijenhuis, Akke At- tema en Tine Boeijenga; 2 Minke Folkertsma, Tine Bajema, Ferwoude, Afke Attema en Pietje de Boer. Verspringen Dames1 Maaike de 103, 107 tabak 2 rantsoenen sigaret ten of kerftabak De niet aangewezen bonnen van strook 1 kunnen worden vernietigd. WORKUM, 10 Sept. Ten overstaan van Notaris Niemantsverdriet werd gisteravond in Hotel >De Wijnberg» alhier het perceel weilacd aan de Trekvaart, groot 3.75 00 HA. aan T. Haagsma te Utrecht voor f 8701 - (max, prijs f8700-); het perceel weiland groot 2,84 20 HA Meer te Workum voor de mix. prijs van f 6600.-. De Keurjagsdag^aihiergehouden collecte ten bate van de tuberculose bestrijding >Draagt elkanders lasten» heeft opgebracht de som van f 150. Wedstrijd op motoren. Wij vestigen de aandacht van onze lezers, speciaal de liefhebbers van motorensport, op de advertentie in dit nummer waarin een wedstrijd met hindernissen op motoren wordt aangekoadigd in het kader van de feestelijkheden van deze week Aan vang 3 uur op het terrein bij de Ket tingbrug, Niemand verzuime deze gelegenheid om eens kennis te maken met deze sport. Wij zijn er van overtuigd dat men er geen spijt van zal hebben. Raadsvergadering. De loco-burgemeester hesft de gemeenteraad opgeroepen voor een openbare vergadering op Maandag 20 September as, 's nam. halfdrie. Het ongewone uur, waarop deze vergadering wordt gehouden, houdt verband met de plechtige afkondiging van de onlangs door de Staten Gene raal vastgestelde veranderingen in de Grondwet, welke afkondiging door het gehele land, zowel als in Nederlandsch- Indië, Suriname en Curasao, op het zelfde uur plaats vindt. Als eerste punt vermeldt de agenda der raadsvergadering dan ook de afkondiging van deze Grondwetswijzi- f gingen. Verder komt op de agenda voor een verzoek van de winkeliers in groenten, fruit en vis, om aan handelaren in deze producten uit andere gemeenten geen vergunning meer te verstrekken om hiermede in Workum te venten of te verkopen op de Markt of elders. Burgem en Weth. delen mede, dat, wat adressanten vragen, op het terrein ligt van de Vestigingswet», waarmede de gemeenteraad geen bemoeienis heeft. Voorts een verzoek van het raadslid R Hirkema om ontheffing uit zijn functie van lid der «commissie woon ruimteverdeling». Tenslotte is er een voorstel van Burgemeester en Wethouders om in beroep te gaan tegen de beschikking van de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen waarbij de vergoe ding per leerling over 1948 voor de bijzondere school te Heidenschap is vastgesteld op f 40. Jubileumfeesten, Enkele weken geleden was de stemming over de te houden Jubileum en Kroningsfeesten nu niet bepaald gunstig te noemen. »Het wordt toch» niets* werd ons van verschillende kanten verzekerd. Ja, 10 jaar geleden toen schoot Workum goed uit z’n slof, en wanneer men de verhalen hoorde was het toen een sprookjesstad. De bevolking toonde toen hoe 9! er goed versierd kan worden, en het resultaat weten we allen nog wel. We waren in '38 niet weinig trots toen onze plaats tot een der mooisten werd ge kwalificeerd. En zie nu voor het gou den Jubileum was ons stadje in slaap gesukkeld, de ondernemingsgeest scheen geheel verdwenen. Zo dacht het grote gros der inwoners er over, maar als paddestoelen rezen plotseling de gangmakers uit de grond en riepen de sluimerende buurtverenigingen tot ontwaken, om gezamenlijk iets tot stand te brengen, wat niemand meer voor mogelijk had gehouden. Auto's doorkruisten de provincie en de be manning speurde alles af om te ont dekken waar iets voor hun gading te RISO I f «i Workum FRIM) Tabaks- en versnaperingenkaarten QA, QB, QC 808 Opbrengst collecte.

Friso nl | 1948 | | pagina 1