CORSET F. J. HOFSTEDE I I .TELIA Canadese erfenis Nieuws- en Advertentieblad voor Workum en omliggende gemeenten s DAMES! f vertrouwd bij ons t Piano's, Orgels, f Accordeons, Gitaren, Violen,Cello's, Banjo's i Mandolines, 71ste Jaargang No. 42 Zaterdag 9 October 1948 S.V.W.-AGENDA DE BONNENLIJST DE DIJK 27 BOLSWARD Corsetfabriek „STELLA” Gramofoonplaten, Alle soorten Snaren en Veren Vraagt prijsopgave bij ,,’t Huis met de Notenbalk" Wij zijn goedkoper..... 1 en: v U koopt PLAATSELIJK NIEUWS. V, uur 45 vlees 291 algemeen PREDIKBEURTEN Zondag 10 October 1948. 296 algemeen B 309 B 310, C 311 302 algemeen E 315 ds A. de Jonge uur 1 0-3 Dat als jij naar Let op het juiste adres! bij voor- (Wordt vervolgd). ken! 1 1 16 „Nou 3—2 5—2 1—5 1—0 1—0 weer den. 303 algemeen 304 algemeen 284 286 vlees 285 vlees 287-1, 287-2 brood 288 brood versnaperingenkaarten enz. QA, QB, QC 808 117 versnaper. 200 gr. versnaperin- Van 10 t.e.m. 23 Oct. 1948. Ook aan huis te ontbieden Versohjjnt eenmaal per week Uitgave: Fa. T. GAASTRA Bz. te Workum Tel. 45 Postrekening 82269 Inzending van advertenties uiterljjk Donderdagsmorgens De overige vertrekuren worden in het club- kastje bekend gemaakt. wij maken voorU een sterk en goed passend s'" BANDAGES Thuiswedstrijden Workum 3—Makkum 3, 2 Workum 2 Heeg 2, 4 uur Toon Uw belangstelling ook voor deze elftallen van de „S.V.W“ Uitwedstrijden: Q.V.C.l—Workum 1, 4e kl. K.N.V.B. Enige supporters kunnen met debus mee. Vertrek van de Markt 2.30 uur. Bonkaarten KD, KE 810 301 algemeen Alle bonkaarten. 289 algemeen 290 algemeen 800 gram brood 400 gr. brood weggewerkt kunnen worden. Oven de wedstrijd het volgendeAl spoedig nam Workum de leiding door goed werk van de Boer en Boersma, doch door een lelijke stuitbal volgt spcedig de gelijkmaker voor Heeg. Even Jater herhaalt zich dit spel. Bakker scoort via de paal, en bij een uittrap van van Binke neemt Bakker (Heeg) de bal op zijn schoen en voordat v. Gos- linga zich voldoende kan herstellen, gaat via diens handen de gelijkmaker andermaal in het net. De Vries heeft last van een blessure en laat zich door v. Poelje vervangen. Direct na derust neemt Workum echter opnieuw de Workum 1Heeg 1. Dat het een belangrijke en spannende wedsttijd zou worden werd verwacht Het zijn immers elftallen die tegen elkaar opwegen en vooral tussen WorkumHeeg bestaat een zekere rivaliteit Dit mocht de bezoeker j.l. Zaterdag ook weer con stateren. Een snelle wedstrijd, laaiend enthousiasme. Spanning volop, doch van beide kanten werd zeer slordig gespeeld. In tegenstelling met het vorige seizoen zit er dit jaar meer pit, meer stuwing in de Workumer ploeg, doch zijn speltechnisch zeer zeker af gezakt. Alleen door een goede training zal de achterstand in dezen misschien Recht de rijweg oversteken, Eerst naar links en rechts gekeken, Vlug naar de overzijde gaan Niet op de rijweg blijven staan gau oan ’e kant skout hwant, „och dat is dochs neat foar my” seitmendan. Dermei is it dan üt en der wurdt fierder net oer nei tocht. Om 't ’k moai skoan wit dat it sa is, wol ik der jitris de oandacht op festigje. Fryske Brief 120. In wikemanich lyn, (yn de Friso fan 25 Sept. 1948) waerden meiwurkers frege foar it: „Dialect- en volkskunde onderzoek”. Nou leau ik wol dat de measten fan jimme dat birichtsje lézen haw we, mar it sil grif by lezen bleaun wêze sünder mear. Dat soarte nijs wurdt oarnaris mar 297 algemeen 298 algemeen 299 algemeen 300 algemeen 400 gram brood 250 gr. boter of mar garine of 200 gr. vet 750 gr. suiker, boter- hamstrooisel of 1500 gram jam, stroop enz. of 750 gr. versnaper. Bonkaarten KA, KB, KC 810 295 algemeen 250 gram boter of mar garine of 200 gr. vet 200 gr. kaas of 250 gr. korstl. kaas 1 ei 125 gram koffie 50 gram thee. 225 gr. huishoudzeep of 180 gr. toiletzeep 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 1 ei 125 gr. boter of mar garine of 100 gr. vet 100 gr. kaas of 125 gr. korstloze kaas 2 eieren 450 gr. huishoudzeep of 360 gr. toiletzeep 500 gram bloem of zelfrijzend bak meel of kinderbis- cuits of kindermeel Workum (R.-K.) Voorin. 7.30 uur Vroegmis 10 uur Hoogmis. Nam. 3.30 uur Lof. (Herv.) Voorm. 8.30 en 10 uur ds A. de Jonge (H. Doop.) ’s Avonds 7.30 uur de P. de Bruyn. (Doopsgez.) Voorm. 10 uur ds v. d. Meu- len van Sneek. 11.30 uur Zondagsschool. Catechisanten worden Dinsdagavond 7 uur verwacht. (Geref.) Voorm. 9 uur Leesdienst, nam. 2 uur ds E. Verburg. (Bapt.) Voorm. 9.30 uur Lezen.’s Avonds 7.30 uur ds J Bosma van Staveren. Dinsdagavond 8 uur Bidstond. heidenschap (Herv.) Nam. 1.30 uur ds A. de Jonge. ’s Avonds 7.30 (Jeugddienst). Ferwoude (Herv.) Nam. 1.30 uur ds Mol van Wons. daast (Herv.) Voorm. 9 uur Leesdienst. Hindeloopen (Herv.) Voorm. 9.30 en ’s av. 7.30 uur ds H. Altena. (Doopsgez.) Nam. 2 uur ds W. Broer van Warns. (Geref.) Voorm. 9.30 uur ds J. Scholten. Nam. 2 uur Leesdienst. Koudum <Herv.) Voorm. 9 en nam. 2 uur ds F. Bloemhof. (Doopsgez.) Onbekend. Molkwerum (Herv.) Voorm. 9 en nam. 1.30 uur ds J. Groeneveld. Bonnen voor brood en vlees 100 gram vlees (reeds reeds aangewezen, geldig t.e.m. 9 Oct.) 100 gram vlees 300 gram vlees Neffens it biricht, hjir boppe al neamd, freget it bureau foar Dialect en volkskunde onderzoek, Kloveniersburgwal 29 to Amsterdam, meiwurkers yn ünderskate plakken. De list fan dy plakken fine wy der ünder en it fait jin op, dat it foral de Südwesthoeke is, (ja yn Warkum ek) hwert ‘tdy minsken frege wurde. Nou wit ik üt ünderfining dat der yn üs omkriten net folie bilangstelling, dos net folie meiwurking foar dit soarte wurk bistiet. Der wurdt al gau sein „dat kin ik dochs net”. Datbinnefanselsmarpraetsjes om ’e nocht, hwant óch hwat men net kin, stekt net sa lyk. It is allinne mar in kwesje fan oanpakken. It is deagewoan oars neat as dat men der tsjin opsjocht, der mei to bigjinnen. Doch mei dat al, kriget it bureau de fragelisten net binnen. Hwat men to dwaen kriget sil der frege wurde? Ik hoopje jimme hwat paedwiis meitsje to kinnen. Ik haw niis skreaun: ik wit üt ünderfining. Yn de jierren foar de oarloch haw ik seis dat wurk in jiermanich dien. En wier, ik die it graech. Ik haw it lykwols opjaen moatten, om 't ik der gjin tiid mear foar hie. Sadwaende wit ik ek hwat in lést en lijen it wie, om yn de ünderskate plakken minsken to finen, dy ’t meihelpe woene. As ik* dan nou nei jierren dy plakken wer stean sjoch hwer ‘t immen frege wurdt, moat ik sizze, it is nochkrekt engelyk. De Südwesthoeke, bat yn dit stik fan saken, jimmerwei „swierto rissen westu. Dat moast einlings al oars, want der binne minsken by de bult dy ‘t dat wurk skoan waernimme kinne. En hwat de tiid oan- bilanget én hwat oangiet har kunde. Hwat men to dwaen hat, is oars neat as ienkear yn 't jier in rige fragen to bianderjen. Men kriget de listen thüs en kin dy frachtfrij hwerom stjüre. Hwat soarte fragen dat binne? Lit my ris inkelde neame. Hoe neamt men by jimmes dy fügel Hoe in bipaeld soorte ark? Hoe neamt men ja fragen oer fan alles en noch hwat. En wier, dan komt men faek foar dingen to stean, dat men seit, hea ja der haw ik nou nea by stil stien, dat it sa is. Mar sa üngemurken leart men der seis noch fan. Ik wol mei dizze rigle manich oars neat, as de minsken dy ’t der hwat foar fiele, oanfiterje harren derta op to jaen. En it mei op 't lést al- hielendal gjin- kwea, as der in stikmanich op ien en itselde plak binne. It soe foral in skoan ding wêze, dat der üt it boereformidden in stikmanich dielnimmers kaemen. Ik haw hjir binammen it each op de jongere ein. Hwant just ünder harren sitte forskate, dy 't frijhwat mear learden as wy yn üs dagen en sadwaende de pinne feardfch hantearje. Minsken set nou dochs alle biswieren ris oan 'e kant en jow jim op oan it adres hjir boppe neamd. Lit de Südwesthoeke, (en der rekkenje wy ek Warkum ünder) nou dochs ris goed üt ’e hoeke komme en sjen litte dat it dochs net op it „fuot- tenein” leit. FRISO. Tabaks- en de nieuwste nummers t Muziekboeken I f In een geweldige sortering f Verzending overal heen j Vraagtcatalogusenlfisten Sneek Telef. ?279 verliefd. Maar dadelijk! Alsjeblieft Daar was hij nog niet aan toe. En boerderij was nu wel aardig om er voorjaar op te ploeteren, maar om op het land gewerkt kon worden. Daar zat hij in zijn eentje. O, was dat ’t? Wilden ze hem alleen laten eten om straks onge stoord samen te zijn? Dat konden ze hem dan ook wel ronduit zeggen. Hij ging lie ver vandaag nog dan morgen. Toen hij half klaar was, kwam Eric aan slenteren. Was ze binnen? Neen, niet te zien. Des te beter. Haastig at hij in een drukkende stilte. Evelyn kwam even bin nen met verse thee. Een ogenblik keek Eric op, maar liet zijn blik onmiddellijk woor van het vertrokken gezicht wegglij- Wat een ergernis! Vrouwen waren wel de onredelijkste wezens, die je beden ken kon. „Ruzie,” dacht Jack, „of zo verliefd, dat ’t op hetzelfde neerkomt.” Merkwaardig, dat daar zo weinig verschil tussen te zien is! Dat zou wel weer bij draaien. Het beste was, dat hij maar gauw naar buiten ging. Weer fluitend, maar thans om argeloos te schijnen, slungelde Jack terug naar de schuur. Of ze niet een week hadden kun nen wachten met die. grappenmakerij, dan was al het ploegen en zaaien afgelopen geweest. Maar als mensen verliefd wer den, waren ze niet meer toerekenbaar. Nu maar afwachten wanneer Eric op kwam dagen. O, daar was hij al! Dan was het ruzie, besliste Jack. Verliefdheid zou tot gevolg hebben, dat het ontbijt heel wat langer dan normaal duurde. Zwijgend gin gen ze naar de akker en begonnen te ploe gen. Eigenlijk wel zo goed zo; nu konden ze ten minste opschieten en het werk zou Eric misschien wel wat doen bijdraaien. In plaats daarvan liep Eric zichzelf op te winden. Zijn tweestrijd, het gebrek aan slaap en ten slotte het vooruitzicht, dat Jack hem voorgespiegeld had, maakten hem ontoegankelijk voor iedere redelijk heid. Zou hij zich zo’n steen aan zijn nek laten binden? Hij had Evelyn misschien wel willen trouwen, want ja, hij moest het zich zelf wel bekennen, hij was op haar niet! die een hier -oud te worden, dat was een andere zaak! Hij had met plezier gewerkt. Maar hij moest toegeven, dat meer dan de helft van het plezier bestaan had uit de volg zaamheid en de bewondering van dat prachtige meisje. Die drommelse meid! Vrouwen konden zoiets nooit eens op zich zelf zien- Ze maakten er dadelijk een hele roman van. Als je even met ze vrijde, werd je dadelijk al beschouwd als een huisva der. ’t Idee! Eric, als een eerzame „echtge noot en vader!” Neen, zolang de wind woel, zou hij gaan, waar de wind hem blies. Daar bleef die ellendige ploeg weer ste- Het ging hem de keel uithangen. Jack aan; wat zou Erie doen? Hoe zou ze „Ga maar!” had Eric gezegd. „Ik moet XCbUCXl WC gCACVXX VUVLL) w WORKUM. Door het classicaal be- stum van de classis Alkmaar werd toe gelaten tot het géven van Godsdienst onderwijs in de Ned. Herv. Kerk, onae vroegere stadgenoot de beer J. Koch, thans onderwijzer aan de Julianaschool te Alkmaar. Winkelsluiting. Bij dezen wordt er aan herinnerd, dat met ingang van 1 Oct. de winkel sluitingswet verbiedt artikelen na 's avonds 6 uur, Zaterdags na 7 uur te verkopen. Het publiek wordt verzocht om voor sluitingstijd inkopen te doen, daar op nalevering van deze veror dening streng zal worden toegezien. Baldadigheid. Toen wa Dinsdagmorgen langs de aauplakkastjes aan het gemeente huis liepen, waar de officiële mede delingen gepubliceerd worden, bleek dat een ruitje geheel gesneuveld was. De vraag kwam bij ons op, begint de jeugd haar vernielzucht weer bot te vieren, nu de lange winteravonden voor ie deur staan? Zo vernamen we ook dat Zondagavond een stel jon gelui van plm 18 jaar de onbeschoft heid hadden, zo hevig tegen een deur in de Schoolstraat aan te trappen,dat de latjes van deze deur, her en der in de gang verspreid lagen. Iets dergelijks zal toch niemand als een grap beschouwen. In een tijd van matriaalschaarste als de onze kunnen de daders er van verzekerd zijn, dat wanneer hun namen bekend worden, zij terdege de gevolgen van hun han delingen zullen ondervinden Ieder die weet wie de daders zijn, heeft de plicht dit aan de politie mee te delen, op dat zo spoedig mogelijk onze plaats van dergelijke gemene practijken ver lost mag worden. NIBUWS S. V. „WOHKÜM” Zaterdag j 1. kwamen zes >S.V.W< elftallen binnen de lijnen, waarvan vijf de volle winst binnen haalden. Alleen Workum 2 werd in overeen stemming met de verwachting, ge slagen. Uitslagen der gespeelde wedstrijden Workum 1Heeg 1 IJ.V.C. 1Workum 2 Q V C. 2—Workum 3 Jun. A Workum 1 —Heeg 1 Jun.B: Workum 3Bakhuizen 1 Afd. Handbal Oeverzwaluwen 1Workum FEUILLETON zeg, ik geloof, dat ik hier straks wel gemist kan worden? Jij en Evelyn zijn geboren boeren, maar ik heb, zoals mijn zuster zegt, geen pioniersbloed. Ik zou het niet kunnen me voor altijd op een boerde rij begraven; ik heb er altijd het land aan gehad, vroeger thuis ook al.” „En heb ik het je in eens zó tegenge- maakt, dat je wegloopt? Wat moet je zus ter beginnen, als jij naar een fabriek gaat?” „Nou.... met jou trouwen beeld,” grinnikte Jack. Eric werd rood tot in zijn nek en zei eerst niets. Hij scheen geweldig hard bezig te zijn met het klaarleggen van het tuig voor de paarden. „O, dacht je dat,” zei hij ten slotte volkomen vlak; maar binnenin hem kookte hij van woede. Dat moest er nog bij komen, dat hij hier met de erfenis van hun koppige, oudste broer zou worden opgeknapt. Wat had hij zich met die gek ke paardenkoperij in de nesten gestoken! Nu speculeerde Jack er ook nog op, dat hij de vracht zou opnemen, die een ander liet vallen. Dat zouden ze dan eens zien! „Kom, laten we gaan eten,” begon Jack gen of 200 gram sui ker,boterhamstrooisel enz. of 400 gram jam, stroop enz. 120 versnaper. 100 gr. versnaperin gen of 100 gr. suiker, boterhamstrooisel, enz. of 200 gram jam, stroop enz. Bonkaarten ZA, ZB. ZC, ZD, ZE, MD, MF, Mfi, 810 (Bijz. arbeid a.s. moeders en zieken) Geldig zijn de bonnen van strook S. Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. De niet aangewezen bonnen van strook 3 kunnen worden vernietigd. I Mondorgels, f Blokfluiten, Occarino's,Trommels, I 0 Vellen en Stokken f geroepen, maar het ontbijt zal wel klaar zijn.” Verliefde mensen deden ook altijd zo idioot. Hij had liever, dat Eric ópgevlogen was; dat norse, nukkige zwijgen was veel minder goed te verdragen. Het ontbijt was klaar, allang. Tweemaal had Evelyn in de deur gestaan, om zoals gewoonlijk door haar handen heen de jon gens te roepen, maar iedere keer had ze er niet toe kunnen komen. Zij wist niet, hoe ze zich houden moest. Toen ze Eric van morgen ontmoette, terwijl hij naar buiten ging om de paarden te halen, had hij zo vreemd gedaan. Meer dan onvriendelijk was hij geweest. Gelukkig daar kwam Jack aan; wat zou Eric doen? Hoe zou ze i daar nu mee aan moeten? f I „Ga maar!” had Eric gezegd. „Ik moet I eerst de paarden nog optuigen.” En Jack was afgedropen. i „Waarom heb je niet geroepen?” „O, ik was nog met iets bézig. Ik moet strijken vandaag. Waar blijft Eric?” 1 Jack wees zwijgend met zijn duim over v zijn schouder naar de schuur. Ze hadden r i het zwaar te pakken, die twee. Daar begon 1 Evelyn ook al gekke dingen te doen. Stnj- i ken! ’s Morgens vroeg! Om je dood te lachen. En anders had ze voor dergelijke i dingen geen ogenblik over, zolang er nog maken.i Vlug hielp hij de strengen loshaken van de ge broken trekknuppel, slingerde de stukken ijzer op zijn rug en zei: „Ik zal wel even naar Beaver Creek rijden. Laat jij de paar den maar in het land.” „Wou je soms de auto ook nog in puin rijden?” „Dan heb je altijd nog een goed onder pand in de paarden.” Eric wist, dat hij grof, onbeschoft en be lachelijk was, maar hij kon niet meer los komen uit zijn eenmaal aangenomen hou ding. Toen hij even later het erf afzwenk te, kwam Evelyn verontrust aanlopen. „Wat is er aan de hand? Wat gaat Eric doen?” „Die gek heeft de paarden halfdood ge jaagd en de boel stukgereden. Nog een ge luk, dat hij de hele ploeg niet vernield heeft. Hij is een duivel, als hij losbreekt!” Het hobbelige weggetje bracht Eric tot bezinning. Een mooie vertoning had hij daar van zichzelf gegeven! Hij was toch eigenlijk stapel om zich zo aan te stellen. Ho, dat spoor was te diep om er door heen te rijden. Voorzichtig, anders komen er nog meer brokken. De Ford zwenkte als een verstandig oud paard langs alle ge vaarlijke plekken in de ongebaande weg en toen Eric de grote weg opdraaide, was hij zichzelf meester, omdat hij de auto meester had moeten blijven. Binnen het uur zou hij in Beaver Creek zijn; even de brokken naar de smid brengen en dan maar meteen een nieuw stel trekknuppels kopen. Het was toch ook te weinig, één stel voor de boerderij. Over twee en een halfuur kon hij weer terug zijn. Maar dan? Het ging nu niet alleen om de boerderij en het werk, maar vooral om zijn houding tegenover Evelyn. Zou zij met haar broer gesproken hebben over de kans, dat hij op de boerderij zou blijven? Dat leek onwaarschijnlijk; zo was Evelyn niet! Hij had het liever andersom gehad. Dat Jack de boerenaard had en Evelyn degeen was, die verlost moest worden van de ge vangenschap op de boerderij! Wat zou hij met plezier samen met haar er op uit ge trokken zijn! Maar dan was Evelyn Eve lyn niet geweest. Juist daarom was ze zo boeiend, omdat ze zichzelf gaf, aan wat ze haar plicht achtte en nooit zichzelf zocht. Die boerderij kwam bij haar steeds eerst en daarna het andere. Onbegrijpelijk voor zo'n jong, hartstochtelijk meisje. Om de haverklap zat dat lamme ding zou het wel weer in orde vast. „Allé, Turk, Witvoet! Trek op!” Een slag met de leidsels zette er kracht bij. Trekken zouden ze! De beesten waren verwend. „Kalm aan,” schreeuwde Jack achter de ploeg. „De schaar zit vast.” „Die scheur ik er wel uit. Vooruit die paarden!” Een striemende slag dreef het span tot een nijdige ruk en werkelijk schoot de ploeg los. „Zie je wel, dat gaat best, als ze maar trekken.” Woest dreef hij zijn span rond. moest buigen op. barsten. En hij zou niet buigen! Dan móest die ploeg maar bar sten. Al zijn woede vierde hij bot op de paarden, op de weerbarstige grond, op Jack en op zichzelf. Wild scheurde de bo dem open. Als een brede golf grond gulpte de ploegvoor over het rister en werd ver op zij geslingerd. Nu eens kreeg de ploeg een schok van links, dan van rechts. Wortels werden met inspanning van alle krachten uitgerukt. En als de ploeg zo muurvast liep, dat ze wel moesten stoppen, pakte Eric vloekend de bijl om met een paar wel gemikte, maar te woeste slagen, de hinder nis op te ruimen. „Zo verniel je het tuig en* de ploeg,” protesteerde Jack. „Op die manier maken we geen tien omgangen! Wat mankeert jou vandaag?” „Wat mij mankeert? Niets, maar we moeten opschieten. Dacht je, dat ik van plan was om nog lang hier te blijven?” Een paar keer had Jack al gedreigd het werk te staken, als hij niet bedaarde, maar het scheen of Eric steeds wilder werd. De paarden dropen van het zweet en stootten hijgend de adem uit hun opengesperde neusgaten. Daar liep de schaar weer vast en onder een oude knoest. „Stop! Het kan niet,” gilde Jack. „Dat zullen we eens zien.” Eric pakte een zwiepende, losgeploegde wortel en legde die als een zweep over de paarden. Met een ruk vlogen ze vooruit, maar de ploeg bewoog niet. Wéér een slag, kreunend stortten de paarden zich in het tuig en tuimelden bijna voorover. De ijzeren trek knuppel was gebroken. Eric stond er vloe kend naast. „Zie je het nou!” schreeuwde Jack woe dend. „Daar heb je nou, waar je de hele ochtend achterheen gejaagd hebt. Daar liggen we stil voor een hele dag. Dat ding kunnen we hier niet maken.” Mopperend begon hij het tuig los te maken. „Help maar liever uitspannen! Of ben je soms zo gek, dat je met de kapotte boel wilt doorploegen?” Erics woede begon te bekoelen. Hij voel de, dat hij zich krankzinnig had aange steld tegenover die jongen. O, goed, hij Aboniteni»nt»prtys f 1.80 per baljaar per post f2.— Advertentietarief: tot 5 mm. 60 cent elke mm. meer 6 van buiten Friesland 8 Contracten volgens algem. regeling

Friso nl | 1948 | | pagina 1