1 F Nieuws- en Advertentieblad voor Workum en omliggende gemeenten Krijgen de fietsen straks een motor No. 45 71ste Jaargang Zaterdag 30 October 1948 PREDIKBEURTEN BURGERLIJKE STAND FRISO. (De Kampioen) PLAATSELIJK NIEUWS. J Bakhuizen z. m.Workum 4 [Jun. gezindheid deze taak worden aangevat. B]51. Verschijnt eenmaal per week UitgaveFa. T. GAASTRA Bz. te Workum - Tel. 45 Postrekening 82259 Inzending van advertenties uiterlijk Donderdagsmorgens Workum Van 20 tot en met 27 October 1948. Geboren: Freerk Jelle zv. Jelle Hiemstra en Anna Adema. Wiebe Jim zv. Eke de Vries en Akke Bootsma. GehuwdGeert van der Heide 37 jaar wonende te Sneek en Jetske Lubberts 28 jaar wonende te Workum. Overleden: Jacobus Keilman 70jaarecht genoot van Eke van ’t Zst. 10 uur Hoogmis. Nam. 3.30 uur Lof. (Herv.) Voorm. 8.30 en 10 uur ds P. de Bruyn. (Herdenking Kerkhervorming). 's Avonds 7.30 uur ds A. de Jonge. Woensdag 3 November 's avonds 7 en 8.30 uur ds P. de Bjuyn Dankstond veor het gewas. (Doopsgez.) ’s Avonds 7 uur ds Hylkema van Bolsward. In deze dienst zal het koor haar mede werking verlenen. 11.30 uur Zondagsschool. (Geref.) Voorm. 9.30 en ’s avonds 7.30 uur ds E. Verburg. (Bapt.) Voorm. 9.30 en nam. 2.30 uur Lezen. Dinsdagavond 8 uur Zusterhulp. Heidenschap (Herv.) Nam. 1.30 uur ds P. de Bruyn (Herdenking Kerkhervorming). Woensdag 3 November nam. 1.30 uur ds P. de Bruyn Dankstond voor het gewas. Ferwoude (Herv.) Nam. 1.30 uur Cand.W. Wink van Weesp. daast (Herv.) Voorm. 9 uur ds Molenaar van Idsegahuizen [H.A.] Hindeloopen (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds H. Altena (Herdenking Kerkhervorving). Nam. 2 uur ds J. Groeneveld van Molk- werum. Woensdag 3 November ’s avonds 7.30 uur ds H. Altena Dankz. voor het gewas. (Doopsgez.) 's Avonds 7.30 uur ds. W. Broer van Warns. (Geref.) Voorm. 9.30 uur Leesdienst. Nam. 2 uur ds J. Scholten. Koudum (Herv.) Voorm. 9.30 ds F.Bloemhof (Bed. H.A.) Nam. 2 uur ds F. Bloemhof (Danfez. H A.) Woensdag 3 November voorm. 9.30 uur ds F. Bloemhof Dankz. voor het gewas. (Doopsgez.) Onbekend. Molkwerum (Herv.) Voorm. 9 uur ds J. Groeneveld. Nam. 1.30 uur ds H. Altena van Hindeloopen. de Fryske Biweging wol de goede kant üt. Hwant jonge, jonge der haw je nou sa'n Striidboun „Frylan Frij" ek, hwat biwrotte sokke lju nou. Lezers, der is binammen de léste tiid in bulte wanbigryp. En dat komt allinne om'tde minsken net witte hwer it omgiet en hwat kant it my Frysian üt moat. Derom allinne al, soe it sa'n skoan ding wêze, dat de rede hwer 'tik it nou in kearmanich oer hawn haw, opnij Onder de minsken komt. Protestanten zorgen voor Protestantse zieken 1 Van de gelegenheid tot vragenstel len werd gebruik gemaakt door Ds. de Bruyn en Ds, Verburg, die van de spreker de gewenste inlichtingen ont vingen. Onderlinge wedstrijden Excelsior”. 27 Oct. Gister kwamen de leden der Chr. Gymo. vereniging „Excelsior” bijeen in het leslokaal voor het houden der onderlinge wedstrijden. Voor de kleinste groepen waren aardige prijsjes beschikbaar gesteld, terwijl de ouderen een diploma krijgen. De leden hebben elkaar niets toege geven, wat wel blijkt uit de punten waardering, welke door een jury uit Sneek werd gegeven. Kleine Jongens: 1. Theo de Zwart, 2. Reitze Speerstra Kleine Meisjes; 1. Aagje Nauta, 2.Hil ly Romkema, 3. Boukje Lageweg. Grote Jongens 1. Broer Burghgraef, 2. Siebe J. Bokma, 3. Henk Romkema, 3. Appie Boeijenga. Adsp. Dames: 1. leneke Mulder, 2. Grietje O. Prmksma, 3. Siebrenne Hay- tema 3. Matzen D. Bokma, Bij de dames 2e graad behaalde Pietje I. de Boer de le prijs met 23 punten. 2 Jenny Romkema, 22 punten. 2 S. Twijnstra, Heidenschap 22 p. 3 Sj. Bokma, Nijhuizum 21 punt Fel was de strijd bij de le graad dames, waar mej. Oedske Pruiksma kampioene werd met 24 punten. 2 Geppy Haytema 23’^ punt 2 Tine Boeyenga 23l/i punt 3 Tine Bajema, Ferwoude 23 pnt. De heren lieten best werk zien en S K Bokma, Nijhuizum, wist even als ’t vorig jaar de kampioenstitel der vereniging te behalen met 33^ punt 2 W. v. Tuin 33 punten 3 C. Riemersma 301/, 3 Sj. Bobijenga 3 01/, punt. Na woorden van dank tot de jury, memoreerde de Weled. Heer van der Kooy, leraar L, O. de verrichtingen van deae avond. Er is een goede vooruitgang te constateren vergeleken bij vorig jaar en de club maakte een uitstekend figuur in de rij der jonge verenigingen. Het was een zeer geslaagde avond. NIEUWS S. V. „WORKUM Uitslagen der wedstrijden van Za terdag 23 October j.l. Wo'kum 2Nijland 1 34. Workum 3 Oeverzwaluwen 90, Oeverzwaluwen 2Workum 4; 12. Heeg 1Workum 1 [Jun. A]10. D. W. P. I—Workum 2 [Jun. A] 2—1. Workum 3Oeverzwaluwen 4 [Jun. B]25—0. Onze vroegere stadgenoot de heer R. S. IJbema is benoemd tot opzichter- tekenaar bij de dienst van openbare werken in Westdongeradeel, thans als zodanig werkzaam in de gemeente Haskerland met als standplaats Joure. Athletiek. Onlangs behaalde onze plaats genoot de heer J. S. IJbema de le prijs bij de Athletiek wedstrijden te Gorre- dijk, en j.l. Zaterdag wist hij zich in de B-klasse bij de Singelloop te Utrecht, waar in 5 klassen 192 lopers zich hadden laten inschrijven, even eens als le te plaatsen in de fraaie tijd van 17 min. 35 sec. In dit gezelschap zeer zeker een keurige prestatie. Toegetreden tot de K.N. G. V, Dinsdagavond hield de heer Greijdanus van Sneek een lezing voor de afd. gymnastiek der S.V.W. op de bovenzaal van hotel >De Wijnberg» over het Koninklijk Nederlands Gym- ■astiek Verbond. AFD. JEUGDVOETBAL. Heeg IWorkum 1. Workum I trok naar Heeg I en het was te voorzien dat onze jongens het daar niet gemakkelijk zouden krijgen. Dit kwam dan ook wel uit. Toen Wor kum bij het ingaan van de rust en zelfs met het voordeel van de harde wind geen kans had gezien te kunnen scoren (de voorhoede was als steeds zeer onproductief) leek de toekomst donker voor Workum, Toch pleit het voor onze verdediging dat ze slechts één steek lieten vallen. Doch dit was voor Heeg genoeg om de zeer kost bare puntjes in eigen zak te steken. D. W. P. IWorkum II 21. Workum 2 moest het na een lange reis opnemen tegen D.W.P. uit Rot- sterhaule. Na een wat wijfelend begin van onze ploeg moest de achterhoede met doelverdediger A. Kemker aan het hoofd alle zeilen bijzetten om punten te voorkomen. Na enige tijd komen onze jongens er beter in en weet dit na goed werk van N. Ketelaar en C. Hunia in een doelpunt uit te drukken. D. W. P. komt hierna ge ducht opzetten en de 1. binnen weet nog voor de rust gelijk temaken. Na een kopje thee kan Workum met de wind mee, doch de zon tegen weer beginnen. Na 13 min. weet de r.buiten een hard, doch houdbaar schot te lossen hetwelk door onze keeper (wel licht door de zou gehinderd)verkeerd wordt beoordeeld en het is 21. D. W. P. trok zich in de verdediging terug en wat onze jongens ook pro beerden het bleef 21. Workum Jun. 3OeverzwaluwenJun. 2. Het zal niet veel gebeuren dat een wedstrijd met 250 wordt gewonnen. Dit stoute stukje haalden onze Jun. uit en versloegen met deze cijfers de Koudumers. Dat het een eenzijdige vertoning was is te begrijpen. Met de regelmaat van een klok, kwamen de doelpunten om de 2 minuten tot stand. B. Boersma en Fré Meijer maakten samen 13 doelpunten. Bouke 8 en Fré 5. Jun. B Bakhuizen 1 —Workum 4 5 1 Reeds na 10 minuten spelen, maakte de rechtsbuiten van Bakhuizen, die onbetwist de sterkste speler van dat elftal was, de eerste goal [Bakhuizen had in de eerste helft de. straffe wind mee]. Voor de rust werd nog één keer gedoelpunt. De verwachting, ook van de gastheren dat Workum met het voordeel der sterke wind de ach terstand zou inhalen, werd niet be waarheid. Direct na de rust werd door Bakhuizen het 3e doelpunt gemaakt, waarna nog 2 maal gescoord werd. In de laatste minuten redde Siepie de eer; door uit een goede voorzet van Pauli onhoudbaar in te schieten. De Workumer keeper heeft een zware middag gehad, doch hield verscheidene ballen. De nederlaag had groter kun nen zijn. Workum 3Oeverzwaluwen 3. Van meet af zag het er naar uit, dat W. een gemakkelijke overwinning zou behalen. Voor de wind spelende is W. direct in de aanval en weet na 10 min. het eerste doelpunt te scoren. Toen was het hek van de dam en voor de rust moest de Oeverzwaluwen keeper nog 5 maal vissen. 60. Wie gedacht had dat Koudum met de wind mee het heft in handen zou nemen, kwam bedrogen uit. W. was steeds in de aanval en wist nog 3 maal het Koudumer net te vinden, zonder dat O. kans zag een tegenpunt te scoren. van de WORKUM. Na een dienstverband van ruim 35 jaar, waarvan bijna 24jaar als agent van politie te Workum, is onze vroegere stadgenoot de heer H. Faber, met ingang van 1 Nov. a.s. eervol ontslag verleend als Wacht meester le klas der Rijkspolitie te Leeuwarden. We wensen de heer Faber, die zovele jaren met het wel en wee van Workum meeleefde en hier door z’n vriendelijke, tegemoetkomende houding veler sympathie en achting heeft ver worven, een welverdiende rust. Spr. zette in een helder betoog het streven van dit verbond nader uiteen, en toen de vergadering overging tot stemming, bleek dat men algemeen voor toetreding tot het K. N. G. V. voelde, zodat in de toekomst ook zeker aan toogdagen e.d. zal worden deelgenomen. Besloten werd om een extra lesuur in te stellen voor turnen en rythmische gymnastiek. Jammer dat de opkomst beneden de verwachting bleef. Wanneer een feest avond of iets dergelijks op het pro gramma staat zijn er practisch geen leden, van welke vereniging dan ook, absent, terwijl men meent voor een lezing, welke veel meer tot instand houding der vereniging bijdraagt, wel verstek te kunnen laten gaan. Zakenlui vergaderen. 25 Oct. Op uitnodiging van de afd. Workum van de R. K. Midden standsbond, de enige organisatie die na de oorlog hier haar leden weer bij elkaar getrommeld heeft, kwam heden avond een aantal winkeliers, ambacht- patroons en zakenmensen in lokaal St. Jozef bijeen. Onder voorzitterschap van den heer B. Jongstra, die de noodzaak van organisatie en de diverse agenda punten inleidde, werden nuttige be sprekingen gehouden. Ten opzichte van het punt >contante betaling» waarvan sommigen een radicale toe- passing wensten, werd besloten voor lopig een ernstig beroep op mede werking van de kopers te doen, daar voor elk bedrijf niet dezelfde omstan digheden geldende uitvoerbaarheid dus meer of mindere bezwaren zou opleveren. De groothandel eist in de meeste gevallen ook contante betaling, waarom de zakenman van tegenwoor dig onmogelijk meer onbeperktcrediet kan geven. Zo weinig mogelijk meer in het boek, vlugge betaling van ont vangen nota’s, daar mag, nee daar moet men terdege op aandringen, aldus was aller oordeel. Voor wan betalers behoorden eigenlijk ook maat regelen genomen te worden, doch in hoever daarmee resultaten te bereiken zijn, zal in een volgende vergadering overwogen worden. Slot conclusie direct betalen een groot gemak, borgen een groot last. Aanvankelijk schenen de aanwezigen wel voor het houden van een St. Nicolaas attractie te voelen, doch toen er stemmen over een beperkte voorraad goederen, lage winstmarge e.d. opgingen, verklaarde een com missie zich bereid om te onderzoeken of het mogelijk zou zijn tegen be scheiden kosten een aardige attractie te organiseren. Enkele plannen kwamen al ter tafel, doch werkelijk iets te vinden dat het kopen animeert, de gezamenlijke winkeliers en het publiek voldoet, is nooit eenvoudig geweest. S.V.W.-AGENDA Bezoekt allen de zeer belangrijke wedstrijd in de 4e kl. K.N.V.B. WORKUM I—BL AU W WIT I (Leeuwarden) Aanvang der wedstrijd 3.30 uur. Workum 2D. W. P. I (Jun. A.) Aanvang der wedstrijd 2.45 uur. Uitwedstrijden: Hielpen 2—Workum 4 vertrek Markt per fiets 2.50 uur Oeverzwaluwen 3—Workum 3 vertrek van de Markt per fiets 1.00 uur. Makkum 3Workum 3 (Jun. B.) vertrek van de Markt per fiets 1.00 uur. Q.V.O. I—Workum 4 (Jan. B.) vertrek van de Markt per auto 1.15 uur. 100 km tuffen op een liter benzine. De inwoners van Voorburg hebben enige weken geleden van een onge woon schouwspel kunnen genieten ee i vijftig wielrijders snorden hun in snel tempo voorbij, zonder te trappen Zowel de dames als de heren zaten op een damesrijwiel, een kettingkast bleek er niet te zijn, het frame be stond uit een dikke buis, over het voorwiel was een motor gebouwd. Deze vijftig wielrijders waren journa listen, uitgenodigd door de N.V. Han delmaatschappij R. S. Stokvis en Zonen te Rotterdam en Van der Heem in Den Haag om een proefritje te maken met het Rijwiel Solex, de gemotori seerde fiets, waarmee men in de komen de maanden en jaren wielrijdend Ne derland hoopt te veroveren. We kun nen niets anders zeggen dan dat het plezierig en gemakkelijk reed en dat men zonder enige voorafgaande oefe ning het Rijwiel Solex even vlot ge bruikte als een gewone fiets. Met een paar simpele handbewegingen wordt de motor in- en uitgeschakeldwie lust heeft het Rijwiel Solex als een gewone fiets te gebruiken, wipt de motor achterover. Eén handeltje aan het stuur is voldoende om de snelheid te regelen, te vertrekken en te stoppen. In Parijs was men in 1940 zo ver, dat enige prototypen van de Véle Solex waren gemaakt. In de vijfjaren bezetting werd stilletjes doorgewerkt en na de bevrijding hebben reeds duizenden rijwielen met hulpmotor de fabriek verlaten. Van der Heem heeft een jaar lang met het Rijwiel Solex proefgereden, zijn bruikbaarheid be proefd bij alle weersgesteldheden op wegen en paden en is over het resultaat zeer tevreden. Vóór 31 Dec. zullen hier 2000 a 2500 rijwielen So lex zijn geproduceerd. Zij hebben een snelheid van 22 km. per uur, de één- cylinder tweetaktmotor gebruikt één liter benzine op 110 km., de aandrij ving geschiedt op de voorband door middel van een carborundumrol, die slijtage van de band belet, de remmen zijn velgremmen. De fiets weegt 25 kg., waarvan 7 kg voor de motor. Op een belangrijke vraag voor toeris tisch Nederland, nl. of het Rijwiel Solex ook op de rijwielpaden zal worden toe gelaten, moet op het ogenblik ontken nend. geantwoord worden. Want mo menteel zijn de Rijwielen Solex nog aan de wettelijke bepalingen voor mo torrijwielen onderworpen De kans is echter niet uitgesloten, dat bij de nieuwe Rijwielen- en Motorwet rekening zal worden gehouden met het gemotori seerde rijwiel, waardoor het mogelijk zou worden dit te gebruiken zonder rij- en nummerbewijs, en ook op de rijwielpaden. Fryske Brief 123. Hja dit sil dan it léste brief wurde moatte oer „Ljeafde for it Heite- lan”, der 't ik nou foar de tredde keur oer op ‘e tekst bin. Net om ‘t Zondaö 31 October 1948. der net folie mear oer to skriuwen is, mar wy soene sadwaende de hiele rede oernimme en dat is it doel net. workum (R.-K.) Voorm. 7.30 uur Vroegmis Hoe skerp en hoe moai de sprekker de dingen sei, né in wünder. Lit i 1A oo« üs mar wer efkes lüsterje: „As in mem in moaij berntsje krige hat, moat sa neigeraden de hiele bürren, it hiele gea dat moaije berntsje bisjen Hwerom docks? It wjirmke wirdt der net better fen en de mem ek net. Is it net, omdet it echt moaije easket en freget biwündere to wirden, alhowol it derfen séls net better wirdt? It is sünde, seit men, det jy ditmoaije boek net lézen hawwe, dat stik moaije mesyk net heard hawwe. Hwerom? Óch, omdet it sa moaij is, seit men. ’t Komt dos al wer op itselde del. It Ijocht moat op ’e Ijochten set wirde en it echt moaije en greate moat to prieljen en to pronkjen set wirde: oars dogge jo it to koart en ünrjocht oan. Derom ek hat God de wrald, de minsken makke, omdat Hy seis to heech en to moaij is en fen oaren net kenden biwündere enop't heechst priizge to wirden en om syn moaijens net to koart to dwaen, alho wol Hy seis er net better fen wirde kin. In oprjucht folksbern moat dos ek bisiikje it moaije en greate fen syn folk to kinnen en tobiwünderjenenoan oaren kenber to meitsjen. Ek dit oangeande, binne dos de Fryske taelbounen yn hjar folie rjucht en natuerlike gefolgen fen de Heitelansljeafde". Ik soe sa noch folie mear oerskriuwe wolle, en it is foar my in swier stik dat net to dwain. Lit my bislüte mei it bislüt fan de rede. „Tink er om Friezen, det wy alderearst Friezen binne, bern fen de greate, ieuwenalde, eigenen en aparte Fryske naesje, al binne wy'ek mei in oare naesje, de Hollanske, yn ienselde staet en ryk forboun. Tink er om, dat jimme d'r wêze meije, krekt sa goed as de Hollanders, dy ‘t ek op ‘t earste plak bern fan hjar Hollanske naesje binne, en twad boarger mei üs fen üs Neerlanske Steat. Al binne wy lyts yn tal, sokke geastlike dingen, as de naesje üs jowt, geane net by ‘t poun ef by de kopfol. De Friezen meije er wêze, en as ‘t derop oankomt to stribjen en to striden for 'n ideael, in suver heech geastlik güd, dér binne de Friezen for to finen en binne hja foaroan by; dit tsjüget üs Histoarje fen earen en ek fen it hjoeddeiske libben. Lit üs net wêze as lytse bern, dy ‘t by in oer alles better fine as by hjarren thüs. Alles by noar nomd, hoege wy net to winskjen ta in oare naesje to hearen. Der meije better wêze, maar ek siker wier in hiele bulte minder as üzes.’' Hjirmei bin ik oan't ein kommen fan itjinge ik jimm léze litte woe üt in üterst bilangryke rede. Né, ik sil my wier wol wachtje om der eat oan ta to foegjen. De Earwaerde sprekker hat in tael brükt dy ‘t elts forstiet en forstean kin. Ik wit dat der in bulte lju binne, dy ‘t tsjintwurdig freegje: Giet it mei AbaaoamaatapifJ» t l.feü par haldaar per post f2.— Advertentietarief: tot 5 mm. 60 cent elke mm. meer 6 van buiten Friesland 8 Contracten volgens algem. regeling Als van weerszijden gezegd kan wor den dat is iets goeds, dat is aardig, dan zal het met aller medewerking zeker wel loslopen. En moet de com missie falen, dan kan het kopend publiek er toch verzekerd van zijn, dat de Workumer Winkeliers hun zaken in elk geval zo ruim mogelijk voorzien hebben, zodat St. Nicolaas naar genoegen z’n inkopen kan doen, want dat hij dit jaar bijkans weer ouderwets gaat rijden, is zo goed als zeker I Bij de rondvraag werd de hoop uit gesproken dat alle winkeliers,ambachts- patroons en zakenmensen zich in een plaatselijke vereniging voor Handel en Industrie zouden aaneensluiten en een voorstel tot oprichting van een zodanige vereniging was eigenlijk hedenavond al verwacht. De voorzitter had gedacht dat het wachten eigenlijk was op plaatselijke herleving van de andere middenstands- verenigingen, waarna men onderling contact kon houden, doch voelt per soonlijk evenveel voor dit idee en daarover is in een volgende vergade ring dan het woord aan de zakenlui zelf. Hoewel de vergadering niet over weldigend bezocht was, gingen er toch enkele inspirerende gedachten tot sa menwerking van uit. Voor dit eerste contact, hetwelk het bestuur bevorderd had,we<d tot slot terecht dank gebracht. Protestantse Ziekenzorg. Woensdagavond werd de verga dering gehouden van de Protestantse Ziekenzorg. De opkomst was bévre digend. Daar d.e Christelijke Besturen bond het initiatief hiertoe genomen had, berustte de leiding bij de heer I. de Boer, de voorz. van de C B V. Na de opening werd het woord ge voerd door de heer Runia van Leeu warden, propagandist van de P. Z. B. De noodzakelijkheid van een eigen geestelijke verzorging onzer zieken en de plicht om daarvoor te zorgen werd duidelijk aangetoond. Er is een grote achterstand aan protestantse zieken huizen, De verhoudingen zijn op 188 R. K. inwoners van Nederland is er 1 R. K. ziekenhuisbed beschikbaar. Dat is het landelijk gemiddelde. Doch in het Noorden des lands is de verhou ding op 67 R. K. inwoners is er 1 R. K. Ziekenhuisbed. Daartegenover op 881 Prot. inwo ners is er 1 Prot. ziekenhuisbed. Dat is het landelijk gemiddelde. Doch Friesland blijft daar nog ver beneden. Er zijn 120 ziekenhuizen met 18315 bedden van de R.K. en van de Pro testanten 39 ziekenhuizen met 5068 bedden. Voorts zijn er de algemene zieken huizen. Maar djt zijn géén Protestantse ziekenhuizen 1 Daarom moet in de grootste eens- 1 JF

Friso nl | 1948 | | pagina 1