Klaproosdag SOLAZILVER Gemeente Workum. GESCHENKEN die Heren waarderen Nieuws= en Advertentieblad voor Workum en omliggende gemeenten DE „NOORDERBAZAR" S. R. DE BOER Workum, Noord Het „HERENMODEHUIS” 3 O Commissie voor Woonruimteverdeling. 71ste Jaargang No. 47 Zaterdag 13 November 1948 a Kust en keur in kleur en kwaliteit, dan naar de schatkamer van Sinterklaas BEGRAFENISRECHTEN Na die tijd zal over het bedrag per postkwitantie worden beschikt. Workum, 2 November 1948. De Burgemeester en Wethouders van Workum, J. RUSSCHEN. De Secretaris, VAN DER GOOT. dan tenminste een Klaproos en toont hierdoor het enorme offer, hetwelk onze Geallieerde vrienden brachten, niet te zijn vergeten. Duizenden graven op Neder landse bodem zijn de prijs, welke de Geallieerden in de afgelopen Wereld oorlog betaald hebben voor de be- vrijding van ons Vaderland. Leed, blijvend gemis in duizenden gezin nen in ons zo zeer bevriende’landen. De Geallieerden,’ maar bovenal de nabestaanden hebben er recht op, dat zij hun doden geborgen weten in een bodem, die ze liefderijk ontving, in harten, die ze blijvend gedenken. Het wekken en instandhouden van een nationaal zowel als een innerlijk plichtsgevoel, geboren uit dankbaar heid, is ons aller taak. Wanneer wij dit doen dan betekent dit, dat nu en in de komende tijden het Nederlandse Volk in het bijzon der op Dodengedenkdagen dit verle den zal herdenken. Dat dit gebeuren niet zal onder gaan in algemene vervlakking des levens; dat men steeds weer de ge legenheid krijgt om uitdrukking te geven aan een blijvend gevoel van blijdschap, dankbaarheid voor deze herkregen vrijheid. Steeds moet naar voren komen een saamhorigheid met andere volkeren, die samen met ons streden en leden. Tienduizenden vaderlanders achten zich het een ereplicht de graven van onze geallieerde vrienden met blijven de zorgen te omringen. Daarnaast beijvert het Nederlands Oorlogsgraven Comité zich om door 't verlenen van alle mogelijke steun en medewerking aan de nabestaan den van hen, die in ons Vaderland hun laatste rustplaats vonden, het mogelijk te maken dat zij de graven van hun dierbaren komen bezoeken. Reeds duizenden nabestaanden be zochten door bemiddeling van het Ne derlands Oorlogsgraven Comité de graven van hun gevallenen in Neder land en even zovele brieven, vol van dankbaarheid getuigen hoe de actie van het N. O. G. C. de harten van tallozen ver in het buitenland ten opzichte van Nederland heeft beïn vloed. Door het aanvaarden van deze ver heven taak geven wij ook troost aan hen, die helaas niet in de gelegen heid zijn de graven van hun dier baren met persoonlijke zorg te om ringen. Laten wij onze dure plicht jegens hen, die voor onze vrijheid vielen nimmer vergeten en laten wij allen in het jaar, waarin wij in deze zo vurig begeerde vrijheidhet Regerings jubileum van onze geëerbiedigde beschermvrouwe H. M. Koningin Wil helmina mochten herdenken, door het dragen van de KLAPROOS tonen, dat wy nimmer hen zullen vergeten, die ons het heiligst bezit van ong volk teruggavenVRIJHEIDI Helpt deze klaproosdag op 13 No vember a. 9. te doen slagen door U on te geven als collectant (e) of indien U dit niet mogelijk mocht zijn, koopt Fryske Brief 125. ’k Siet yn ’t spoar. Nou ja neat gjin bysünders sille jimme faeks sizze. Mar hwat foar my hwat bysünders wie, dat ik allinne yn in coupé siet. Ik sette my dan ek tige noflik del, de fuotten rjocht üt op 'e bank, yn in hoekje fansels. Moai tocht ik, 'k haw krekt in nij boek by my yn ’e tas, dat ik koe nou mafl léze. Mar it kaem al wer oars as ik my tocht hie. Krekt doe ’t de man mei de reade pet it sleefke yn ’e hichte stekke soe, waerd de doar fan myn ófdieling iepenskuord en rügelen twa froulje nei binnen. It wiene nou just net fan de alderfreonliksten, hwant hja seine krekt safolle as de stiennen by aids. Dat sadwaende achte ik my ek frij om harren hwat to sizzen. Ik naem sa stiltsjeswei myn reigenoaten ris op en ik moat mar earlik sizze, hwat „het uiterlijk schoon” oangie koene hja der wol wêze. En beide sa tusken de tweintich en de tritich. Allinne siet de iene my hwat al to folie yn ‘e ferve en ynsté fan winkbrauwen hie hja in pear swarte streekjes hoppe de eagen. Afijn dat sil bipaeld syn doel ek wol wer hawwe. Hja hiene ’t gat noch mar amperoan op ’e bank, of dy yn ’e ferve bigouni „Nou meid, dat was toch op het nippertje, ’k Heb me dood gehold”. (Praetsjes fansels hwant hja wie sa libben as 't mar koe.) Underwilens kaem de tas iepen en der fandele hja in pakje segretten üt, stiek it de oare ta mei de wurden„Hier meid, laten we maar eens opsteken voor de schrik”. Dat „meid” lei it minske yn ’e müle bistoarn, hwant dat hearde ik om ’t oarde wurd. Ik tochte nou sille se daliks wol by my om fjür komme, mar hja hiene my net nedich. Ut it selde taske kaem in oanstekker, né om jeloersk op to wêzen. Efkes letter paften de beide dames „wolken fan genot" de loft yn. Hiel efkes wie it stil west en doe bigoun 't mei it gerattel it oanien wei: „o meid dit" en it „o meid dat". En nou sünder dat ik my einlings ta lüsterjen sette, koe ik dochs gjin oandacht by myn boek haldde. Hja praten tige lüd en it forhael hwat ik to hearren krige, wie earlik wol de muoite om nei to lüsterjen, altaest dat tocht my. Ik klapte it boek mar ticht, die it yn ‘e tas en helle der in kranteüt, hwant mei neat ünder de eagen sitte like my ek net goed. It die bliken, dat dy yn ‘e ferve, by de man wei wie, of de man by har, krekt sa 't men dat nimme wol. Hja wie mei har twa bern by har aldelju yn, en hy, (har wettige man dos) hüze earne yn in greate stêd, mei in frommiske dat by harren yn ’e saek stien hie. En dy hjitte bipaeld wol fan „Gryt", hwant hja hie-.it noch al gauris oer dy „Gryt"- Hja, (dy yn ‘e ferve) hie nou in brief fan de abbekaet fan har man hawn, dat hy wol skiede woe. „Maar mij vangt ie niet,“ sei se. „Ja, ik gun dy Gryt alles, maar dat die nu van mijn centjes, waarvoor ik hard heb moeten ploeteren, de dame uithangt, kan ik niet zetten." Mar ik hearde noch mear. De beide dames hiene nou nei stêd west en der nüver aerdich selskip troffen. In pear manlju dy ‘t libben bipaeld ek net sa botte swier namen. Doch dat wol ik hjir net allegearre ophelje. It tocht hwat is ‘t al in raer spul, hja mei twa berntsjes by heit en memoer ‘e flier en hy, nou ja, wy litte it mar sa. Lyk as ik jimme al sein haw, hie ik in krante üt de tas krige en nou sünder einlings mei in bipaeld doel, wie ik oan ‘t lézen rekke yn de adfortinsjes. En noch wol yn de houliksadfortinsjes. (Ja al in raer plak foar in troud man hwatte.) Jonge, jonge hwat haw ik my dermei formakke en sünt myn treinreis fan doe, slaen ik gjin joun dy ófdieling oer. Hwat der net oanbean en frege wurdt, né it ein is der stiver fan wei. Ik haw in stikmanich ütknipt en sil dy op in oare kear bisprekke. FRISO. S.V.W.-AGENDA 1.30 uur: Workum II—O. Nassau II Jun. A 3 uur: Workum I-Q.V.C. I Hermes I—Workum I Olympus I—Workum II vertrek vanaf de Markt 1.15 uur De zittingen van bovengenoemde commissie zullen in het vervolg plaats hebben op de 2e en de laatste Woensdag van iedere maand, ’s avonds half acht. De eerstvolgende vergadering wordt gehouden op 24 November en daarna op 8 en 29 December a.s. OFFICIËLE MEDEDELINGEN aan- (SOLA) ZWAAR VERZILVERD DOOR EN DOOR VLEKVRIJ PREDIKBEURTEN uur ADVERTEERT IN „FRISO“ 1 PLAATSELIJK NIEUWS. 1.30 uur Lees- 9 uur ds Visser DAG DER DANKBAARHEID Inzending van advertenties uiterljjk Donderdagsmorgens Aba&aaaaeaUprys LM p&r haiijasu per post f2. Advertentietarief: tot 5 mm. 60 cent elke mm. meer 6 van buiten Friesland 8 Contracten volgens algem. regeling SOLAFABRIEK M. J. GERRITSEN N.V. - ZEIST Eenvoudig afspoelen en afdrogen hec gebruik lang van kleur van nieten. Het vlekt niet, roest niet en is volledig bestand tegen azijn en in spijzen voor komende zuren. Met SOLA-MASSIEF geen onder houd, geen ergernis. I Verschijnt eenmaal per week Uitgave: Fa. T. GAASTRA Bz. te Workum - Tel. 45 Postrekening 82259 en tl spaart WORKUM. Bij de verkiezingen van ambtsdragers in de Geref. kerk alhier, werden gekozen tot ouderling de heren H S Haytema en Johs. Keuning, ter wijl tot diakenen werden gekozen de heren B. Broersma en O. S Dijkstra. De kerkeraad besloot tevens het aantal ouderlingen met 1 uit te breiden, wegensdedrukkeambts werkzaamheden Tot leden van het kiescollege der Ned. Herv. kerk alhier werden reeds gekozen de heren H. Dijkstra, D. Faber en S. Smits, terwijl nog in een 5-tal vacatures voorzien moet worden. „SOLA-MASSIEF”, het meest prac- tische, niet te verbeteren tafelgerei, is ver vaardigd van het onverwoestbare, door en door vlekvnje, SOLA-METAAL. na is voldoende om U (aren de warme glans en fraaie Uw tafelgerei te doen ge- 80. De Workumers bijzonder goed op dreef elftal sloot aardig. Een die acht keer wist Nog een klein rukje en „SOLA-ZILVER”, vervaardigd van zilverwit ondermetaal, onafscheidelijk verbonden met een zware laag zuiver zilver, verschaft U de weelde van voor naam tafelgerei, dat in geen enkel opzicht onderdoet voor echt zilver. Iedere huisvrouw die prijs stek op een keurig gedekte tafel kan zich deze weelde veroorloven. De aanschaffing behoeft namelijk geen beletsel te zijn, daar elk artikel in SOLA-ZILVER ook afzonderlijk ver krijgbaar is. Spaar in SOLA-ZILVER voor UW leven! SOLAFABRIEK M. J. GERRITSEN N.V. - ZEIST De Burgemeester der Gemeente WORKUM brengt ter kennis van be langhebbenden, dat er in de maand November ter secretarie in de gewone kantooruren gelegenheid bestaat tot het betalen der Grafrechten. Wij hebben voor deze klaproosdag in Workum meisjes nodig, natuurlijk van alle gezindten. Aan het grote offer,dat de geallieerdesoldaten brach ten, zijn wij toch zeker ons kleine offer van een paar uurtjes collecteren verschuldigd. Wil ieder meisje, die de vrijheid als een kostbaar bezit waardeert, zich vóór a.s. Zaterdag opgeven bij Mevr. H. M. de Jonge Furda, Noorderpastorie val geweest en reeds na Zondag 14 November 1948. Workum (R.-K.) Voorm. 7.30* uur Vroegmis 10 uur Hoogmis. Nam. 3.30 uur Lof. (Herv.) Voorm. 9 en 10.30 uur ds P. de Bruyn (Bed. H. Doop), 's Avonds 7.30 uur ds A. de Jonge. (Doopsgez.) Voorm. 10 uur ds Hylkema van Bolsward. Extra maandelijkse collecte. 11.30 uur Zondagsschool. (Geref.) Voorm. 9 en ’s nam. 2 ds E. Verburg. (Bapt.) Voorm. 9.30 uur Lezen.’s Avonds 7.30 uur ds J. Bosma van Staveren. Dinsdagavond 8 uur Zusterhulp. Heidenschap (Herv.) Nam. 1.30 uur ds P. de Bruyn, ’s Avonds 7.30 uur ds P. de Bruyn (Jeugddienst). Ferwoude (Herv.) Nam. dienst. Gaast (Herv.) Voorm. van Longerhouw. Hindeloopen (Herv.) Voorm. 9.30 en 2 uur de H. Altena. (Doopsgez.) Voorm. 9.30 uur Prop. Hylke ma van Amsterdam. (Geref.) Voorm. 9.30 uur Leesdienst. Nam. 2 uur ds J. Scholten. Koudum (Herv.) Voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds F. Bloemhof. (Doopsgez.) Onbekend. Moikwerum (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds J. Groeneveld. Nam. 2 uur ds W. van Hoo- gevest van Warns. Uitwedstrijden afd. Handbal Wijziging Gymn.-lessen en voetbaltraining. Op Maandag nieuwe groep meisjes 8 en 9 jaar 5.306.30 uur; Maandag 6.307.30uur voetbaltraining Jun. A en B Maandag 7.30 8.30 uur dames boven 18 jaar extra les rhythmisch-oftoestelturnen (zie clubkastje). Woensdag Voetbaltraining3een4eelftal niet 9 uur, maar 7.30—8.30 uur. Onze vroegere plaatsgenoot de heer J. Kluifstra is met ingang van 6 Dec. 1948 benoemd als chef, machinist, bij de Amdcofabrieken te Rotterdam, met standplaats Schoonhoven. Onderhandse verkoop. De woning van onze vorige bur gemeester Mr. W. M. Oppedijk van Veen, is uit de hand verkocht aan de heer R H. Jonkman, die htt kantoor van de P B. H daar straks ook zal onderbrengea. Begin van brand. Maandagavond ontstond in de woning van de fam, v, d. M. bij de Markt een binnenbrandje, dat met toe gesnelde hulp gelukkig nog tijdig be dwongen kon Worden Mij. tot Nut van ’t Algemeen. De eerste Nutsavond van dit sei zoen, welke het Departement »Wor- kum« hier vorige week op de boven zaal van Hotel De, Wijnberg« heeft gehouden, is bijzonder in de smaak gevallen. Het optreden van de Zaan se Kleinkunst Groep was met recht een openbaring'. De medewerkenden, mevr.Hekkert van Eijsden, zang, en de dames Je anne de Vos, viofbl, Rie Hoek, dans Tine Verhoef, piano, gaven onder lei ding van de heer Piet de Jager, die tevens dc strekking van enkele fijn gekozen voordrachten op meesterlijke wijze wist uit te beelden, met elkaar een zeer aantrekkelijk, beschaafd pro gramma Geen licht c ibaretachtig ge doe, doch evenmin een te zware kost, dat was het gene m van het behaalde succes, waarin vooral de pianiste een zeer werkzaam en loffelijk aandeel had. Bij alle nummers een aandachtig en waarderend publiek, bij gevolg het optredende gezelschap zetr voldaan, dus kou men zich de inzet voor deze winter niet beter wensen. ’t Was een avond van echt kunst genot 1 „WORKUM" Workum aan het keeper verdween de bal in ’t doel 2—0. Na de rust is W. steeds in dc 5 minuten weet Bijl te doelpunten. Alles was nu nog mogelijk, doch door te kort spel en niet snel genoeg reageren van de voorhoede wist Heeg onder grote spanning stand te houden. Een gelijk spel was zeker verdiend geweest. Balk 3Workum 3 Een eenzijdige wedstrijd met veel scoringskansen die door een wel zeer zwakke voorhoede van Workum met werden benut. Dit was het spelbeeld voor de rust d e met 0 0 ingiug. Na de hervatting was het al spoedig 2 0 voor W. en het lukte iets beter in de voorhoede Achterhoede en middenlinie was het sterkste deel bij W. Toen Wiersma tegen het einde er 3 0 van maakte had de stand ook met iets beter schot bij Workum, minstens 8—0 kunnen, zijn. De gehele wedstiijd speelde zich voornamelijk af op de Balk heltt. Aid Jeugdvoetbal der >S. V. W.< Met invallers voor Joh de Jong, Ben nie Genee en G. v. Droge ging onze ploeg naar Balk. Om in de running te blijven moest er gewonnen worden. Dit begrepen de jongens en de wed strijd werd gewonnen. Twee belang rijke puntjes kwamen binnen. Natuur lijk waren jullie en de jeugdleiders blij, doch het hoogtepunt voor die laatsten was niet in de eerste plaats jullie verdiende overwinning, doch de de sportieve houding van Herre Huis man Door onvoorzichtig inlopen van eesu Balkspeler tegen Herre, raakte eerstgenoemde geblesseerd, waardoor Herre een vrije kans kreeg en op het Balkdoel kon afstevenen. Op sportie ve wijze trapte hij de bal echter over de zijlijn en ging zijn geblesseerde makker (die spoedig weer op de been was) helpen. Voetbalspel brengt met zich mee: strijd om te winnen, doch daarnaast vraagt het van de beoefe naar: discipline, zelfbeheersing en sportiviteit. Drie belangrijke onder delen waarop de jongens s'.eeds door de jeugdleiders worden gewezen. Theorie?? We zagen vanmiddag de praktijk! Jammer was het dat Workum na de rust met 10 man moest spelen, doordat de doelverdediger Kemker vrij ernstig geblesseerd raakte. Overi gens een prettige wedstrijd met soms heel aardig spel van Workum 51 was dan ook het goede resultaat. Workum 3Makkum 3 (Jun. B.) waren weer Het gehele voorhoede te scoren. jullie kunnen als eerste de kampioensvlag voor de S. V. W. in top hijsen. Q. V. C. en Bakhuizen zijn echter nog lastige uitwedstrijden. Wij wachten dus nog even met hoerageroep. Oeverzwaluwen 2Workum 4. Ons 4e liet vandaag wel zeer van zich spreken. Het is deze jongens n.l. ge lukt na een zwoegen van begin tot eind de volle buit mee naar huis te nemen. Voor de rust weet S. deVries uit een goed aangegeven bal van P. Voets het net te vinden 0— 1. Na de rust is Koudum het meest in de aan val geweest, maar onze ploeg weet tot het einde stand te houden. -Goed gedaan jongens. Afd. Handbal S.G.V I Workum I 4—3. Onze ploeg moest deze wedstrijd met twee reserves spelen voor J. Gaas tra en A Robijns en dat was geen versterking De wedstrijd zelf was ook niet aan trekkelijk. Er werd veel te kort ge speeld en daarbij werd de dekking van de tegenstandsters verwaarloosd. Voor de rust was het schieten der S.G.V. voorhoede heel slecht, zodat Workum met de rust zelfs een 2—0 voorsprong kreeg, doch dit was meer dan hun toekwam. Daarna lukte het S. G V. beterze brachten de stand al spoedig op 32. Het werd nog NTJEUWS S. V. In Heeg trok kortste e nd. Door autopech en een te kort aan scheidsrechters hadden de jongens van Workum 2 en 4 nog een on verwachte vrije middag. In Balk behaa’den Workum 3 en de Jun. A. overtuigende overwinningen. Workum 3 Jun B is van plan ditjaar weer kampioen te worden en won met 80 van Makkum 3. Een wel zeer goede prestal ie leverde Workum 4 door Oeverzwaluwen 2 met 10 te verslaan. De handbalsters kregen hun eerste nederlaag te incasseren tegen S.G.V I. Heeg IWorkum I. Dat Heeg op eigen terrein niet ge makkelijk is te slaan heeft Workum nu ook weer ondervonden. Workum moest de strijd aanbinden met twee reserves voor T Boersma en Tj. de Jong, waarvoor H. van der Goot als linkshalf en A. Boersma de rechts bu tenplaats bezette, terwijl K. Boon stra de linksachterplaats innam. Met de wind in de rug was Heeg wat meer in de aanval. Na 30 minuten spelen een mooie aanval, even weifelen van de W achterhoede en van Gosliga werd gepassreid 10 Kort daarop een ver schot van de Heeg linksbin nen waarop niet gerekend was en over de handen van de verraste W.-

Friso nl | 1948 | | pagina 1