DE NOORDERBAZAR Goud en Zilver A. M. SUSTRING Speelgoederen Luxe- en Huishoudelijke GESCHENKEN VERPACHTING LOS LAND. Nieuws= en Advertentieblad voor Workum en omliggende gemeenten Gemeente Workum. Reparaties worden binnen een week door ons vakkundig gerepareerd GESCHENKEN die Heren waarderen No. 48 71ste Jaargang Zaterdag 20 November 1948 Commissie voorWoonruimteverdeling. is nog altijd Wij verstrekken bonnen voor de Sint Nicoloos-attroctie 418 algemeen 419 algemeen pw h altaar per post f2. 401 vlees 402 vlees 403 vlees Aanbevelend, S. R. DE BOER, NOORD D 79,WORKUM Zie de etalages en komt vrijblijvend binnen waar alles overzichtelijk is tentoongesteld het welk Uw keuze vergemakkelijkt. Kust en keur in kleur en kwaliteit, dan naar Het „HERENMODEHUIS” dp schatkamer van Sinterklaas- BONNENLIJST Van 21 November t.e.m. 4 Dec. 1948. 100 gram vlees 400 gram vlees 150 gram vlees 407 algemeen 250 gr. boter of mar garine of 200 gr. vet 411 algemeen 200 gr. kaas of 250 gr. korstl. kaas 412 algemeen 250 gram boter of mar- 413 algemeen I (Bijz. arbeid a.s. moeders en zieken) Geldig zijn de bonnen Van strook X. Deze bonnen zijn 14 dagen geldig De niet aangewezen bonnen van strook 2 kunnen worden vernietigd. BEGRAFENISRECHTEN Na die tijd zal over het bedrag per postkwitantie worden beschikt. 'Workum, 2 November 1948. De Burgemeester en Wethouders van Workum, J. RUSSCHEN. De Secretaris, VAN DER GOOT. 1 S.V.W.-AGENDA Het ruimst gesorteerd en voordeligst voor De zittingen van bovengenoemde commissie zullen in het vervolg plaats hebben op de 2e en de laatste Woensdag van iedere maand, ’s avonds half acht. De eerstvolgende vergadering wordt gehouden op 24 November en daarna op 8 en 29 December a. s. Fryske Brief 126. Wy soene it dos fan dizze reis hawwe oer de houliksadfortinsjes. Nou wy kinne wol sizze, dat deryn de moaijste broadtsjes foar de rüten lein wurde. Kansels oars komt der nimmen op ta setten, komme der gjin gadingmakkers, kriget men gjin byt. De manlju brüke almeast as lokkebrea: „goede of leidens positie” en is it in sakeman of neringdwaende, dan is syn saek „goed renderend14, of ek wol, „ruime bestaansbasis14. De froulju pakke it wer oars oan/de jongerein is „sportief; goed ont wikkeld14 balde fan „muziek en dansen14 en wolle al faek een „modern huwlijk14. De hwat aldere froulju, pronkje yn toalve fan de tretjengefalljenmei: beschaafd; „slank14, ja dat foral, hwant s*‘n dikke moeke skine de manlju net sa botte gleon op to wêzen en dan, „jeugdige verschijning11, herders: „niet onbemiddeld; fin. onafhankelijk14 en yn inkelde gefallen, „huiselijk14. De alderaldsten, froulje sawol as manlju, (ik bidoel dy sa tusken de 60 en de 70) och dy stelle oan it houlik net sokke hege easken mear. De wylde hierren binne der sa njonkelytsen wol üt, soe men sa sizze en it ienigste hwat hja dan ek freegje is „in levensgezel14. Hwat oanspiaek en gesellichheit oan elkoar. In tige belangryk ding yn dizze tiid is, dat as men oan de man ofoan ‘t wiif wol, yn de adfortinsje sette litte kin, „in het bezit van eigen home14. Wis men lést inkeld ek wolris fan „eigen woning14, mar dat „home14 stiet dochs bipaeld efkes deftiger of fornamer. Ja itmoattsjintwurdichallegearre hwat in frjemde namme hawwe. Nou leau ik wol, dat as men tsjintwurdich jins/takommende in eigen dak boppe de holle biede kin, der wol leafhabbers op ta setten komme. It lit him tinke, dat as men sa‘n adfortinsje yn in krante sette lit, men der jins winsken yn set, oangaende it gelove, tsjerke of politike oer- tsjüging. Hwant n‘t wier men wit graech hwat foar fleis men yn ‘e küpe kriget. Dat is dos hiel gewoan. Mar it wie foar my hwat nijs en mülk foar jimmeek,datinjongfeintin wyf ke siket, fan in bipaelde hichte. Hja moat pertoast sa great wêze en oars giet it houlik net oan. Under de mjitstok dos, krektlyk as wy, doe ‘t wy soldaet waerden. Hwat hy freget folget hjir: „hart; fijngevoelig en levenslustig meisje of vrouw, boven de jaar en boven de 1.67 M. Nei hwat foar tsjerke hja giet, of alhielendal net kin him nou krekt gjin byt skele, hwant hwat seit er: hetzij Christ, jood of mohamadaan14. De mjitte jowt by him de trochslach. Hy seis hald fan:,„huisl. sfeer; muziek; natuur en reizen14. Nou binammen hwat dat léste oanbilanget, is er noch sa gek net. Mar ‘t moat lije kinne fansels. En oars, ja, soe ik sizze, de koartste klap is in merke- wein. Hy kin dan reisgje, de natuer yn, sünder dat it hwat kostet; en de huslike „sfeer“ hat er altyd om him hinne. En dy muziek is ek wol oan- kommen oan, in harmonika of oars in healsliten gramefoan. Mar hy moat der foral om tinke, dat syn takommende oare helte, 1.67 lang is. Hwant dy weinen binne oarnaris net sa botte heech. En in büde op ’e holle is ek alles net. In jongfeint fan 28 jier, freget in leaf en huslik fanke, mar net aider as 25. Ik kin him gjin üngelyk jaen, jong komt nei jin ta, in minske is doch gau aid genöch. Mar hy hat mear noaten op syn sang. Hy seit: „be slist geen modern type en ondanks mode, nog in het bezit van lang haar14. Hwat soe er dér mei foar hawwe, har ris fiks it hier ütkjimmekinne? Nou ik wit it net heite, dat koe wolris in hiele toer wurde, hwant die mei lang hier binne der net sa tsjok mear tsjintwurdich. Yn in oare brief it léste. FRISO.j Onder dagtekening van 10 dezer heeft H.K.H. Prinses Wilhelmina der Nederlanden aan de Commissaris der Koningin een door Haar persoonlijk ondertekend schrijven doen toekomen van de volgende inhoud: „De tallooze gelukwenschen en blijken van medefeven, die mij uit bijna alle gemeenten van het land hebben bereikt ter gelegen heid van mijn verjaardag en mijn Regeerings-jubileum, heb ben mij diep getroffen. Waar het mij tot mijn leedwe zen niet mogelijk is, allen, die mij gelijkwenschten, persoonlijk te bedanken, zoude ik het zeer op prijs stellen, indien U gemeen tebesturen, gemeenteraden en bêvolking van Uw gewest mijn hartelijke dank zoudt willen over brengen.” nieüws s. v. „workum” A OFFICIËLE MEDEDELINGEN Jun. A. BURGERLIJKE STAND N \ssau 1 B 425, C 427 a s. dag niet, het PLAATSELIJK NIEUWS. 1.30 uur 3.00 uur Q Advertentietarieftot 5 mm. 60 cent elke mm. meer 6 van buiten Friesland 8 Contracten volgens algem. regeling Workum Van 10 tot en met 17 November 1948. GeborenGeen. Gehuwd: Hans van Dam, 28 jaa'r, te Hei denschap (H.O.N.) en Feikje Haanstra, 26 jaar te Workum. Overleden: Geen. JUWELIER OPTICIEN Grootzand 63—65 SNEEK Sedert 1837 Bonnen voor vlees Alle bonkaarten. Bonkaarten KA, KB, KC 812 Verschijnt eenmaal per week Uitgave: Fa. T. GAASTRA Bx. te Workum - Tel. 45 Postrekening 82259 - Inzending van advertenties uiterlfjk Donderdagsmorgens garine of 200 gr. vet Pl.m. 225 gram huis houdzeep of 180 gram toiletzeep 500 gr. boter of mar garine of 400 gr. vet Bonkaarten KD, KE 812 417 algemeen 100 gr. kaas of 125 gr. korstloze kaas 125 gr., boter of mar garine of 100 gr. vet Pl.m. 450 gram huis houdzeep of 360 gram toiletzeep Tabaks- en versnaperingenkaarten QA, QC 808 133, 134, 137 tabak 2 rantsoenen sigaret ten of kerftabak Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MH 813 De Burgemeester der Gemeente WORKUM brengt ter kennis van be langhebbenden, dat er in de maand November ter secretarie in de gewone kantooruren gelegenheid bestaat tot het betalen der Grafrechten. deelde, waar Koopman- dankbaar ge bruik van maakte 1 2. In de stand kwam ondanks het Q.V.C. offensief geen verandering meer. Scheidsrechter de Wagt leidde streng, maar h d deze tn'ddag een slechte visie op buitenspel. De overwinning kwam terecht bij de Thuiswedstrijden Workum IMakkum I Senioren Workum 3Hielpen 2 Uitwedstrijden Oranje Nassau I—-Workum I vertrek van de Markt per bus 2.00 uur Bolswardia IWorkum 2 vertrek van de Markt per fiets 1.30 uur Jun. A. Makkum 2Workum 2 vertrek per fiets 12.45 uur Afd. HANDBAL: Blauw-Wit IWorkum I Hermes IWorkum II Vertrek bus vanaf de Markt om 2 uur Bezoekt onze wedstrijden op het „Groene Strand”. WORKUM. De vorige week Zater dag gehouden Klaproos collecte heeft f J10 80 opgebracht. Mooi succes van de bazar. Niemand twijfelde er aan dat de vorige week gehouden bazar een flinke versteviging van het kerkorgel- fonds zou opleveren, maar dat het netto bedrag zo groot zou zijn nl. f3151.53 hadden we niet verwacht. Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter kennis van belanghebbenden dat door hen over wogen wordt gedeelten van de Zuide lijke >waard< als los land voor een zeker aantal jaren (b.v. 6 jaren) te verpachten. Hiertoe kan alleen dan worden over gegaan, indien blijkt, dat hiervoor voldoende belangstelling bestaat. Eventuele gegadigden kunnen zich ter Secretarie opgeven, waar van Woensdag a s. af de voorwaarden, waaronder deze verpachting zal plaats vinden, verkrijgbaar zijn. Workum, 18 November 1948. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. RUSSCHEN De Secretaris, VAN DER GOOT club die ook werkelijk de overwinning verd end had, AFD. JEUGDVOETBAL. Jun. A Workum 2Oranje Nassau 2: 10. Door baodenpech kwam Oranje Nas sau ongeveer een half uur te laat op het terrein en moest twee keer een kwartier gespeeld worden om voorde duisternis klaar te komen. Beide ploegen waren aan elkaar gewaagd en om beurten werden de keepers aan de tand gevoeld. Een onverwacht hard schot van J. Visser ging net naast, terwijl direct hierop keeper M edema zijn talenten moest tonen. liet ging hem vanmiddag goed af. De rust kwam met 00 en vrij spoedig wist A. Wouda met een strak en hard schot Workum de leiding te geven. O. N. zette nu alles op de aanval, doch onze verdediging hield stand. Onder grote spanning kwam het einde. Workum had verdiend gewonnen. De Jun. B speelden vooraf een vriendschappelijke wedstrijd tegen Hielpen. Workum toonde zich de sterkste en won met 41. Afd. Handbal. Het le elftal herstelde zich van de vorige week te Sneek geleden neder laag door Hermes met 70 er onder Ij houden. „Dankbetuiging van H. K. H. Priuses Wilhelmina der Nederlanden” Workum IQ. V. C. 1 12. In een door W zeer slecht gespeelde wedstrijd is het Q V.C. gelukt revanche te nemen van de in Staveren met 5—1 geleden nederlaag. Workum had z'n rammelde geducht in de achterhoede en de voorhoede kon door kort spel en slecht afgeven de Q V C,-achter hoede, die een soliede partij speelde, moeilijk passeren. Voor de rust had W met het wind- voordeel een klein veld-overwicht, maar de aanvallen der tegenpartij waren minstens zo gevaarlijk. Na een halfuur spelen wist Genee voor W te scoren, met welke stand de rust in ging. Na de thee een hevig aanvallend Q.V.C. en na 20 min. werd uit een voorze’t van links door de kleine rechts buiten Groenhof met een fraai schot gelijk gemaakt, terwijl later de W- doelverdediger een bal verkeerd beoor- Sint N colaas-week een gezellige drukte langs oaze winkelzaken zijn. Een re^en van geschenken zal over het kijkend en kopend publiek komen Honderden gescheaken liggen klaar voor deze reclame actie. De meest uiteenlopende, begerens- waard ge artikelen worden aan het belangstellend publiek gegeven, o. a. taarten en theestoven, schaatsen en schoenen, oude klare en overschoenen, advocaat en armbanden, sigaren en schilderstukken, dassen en druiven, overhemden en oorbellen, kaas en ketels, vulpennen en vazen enz. enz. U ziet een bonte verscheidenheid. Voor elk wat wils. Ook bij het kiezen van de geschenken hebben de winkeliers als motto gekozen Alleen het beste is goed genoeg. Bestuur en werknemers Coöp. Zuivelfabriek bijeen. 17 Nov. 1948. Het personeel der Coöp Zuivelfabriek alhier, was door bet bestuur uitgenodigd om heden avond in Hotel Lümer bijeen te komen. In zijn openingswoord heette de voorzitter, de heer D. S. Bokma de ruim 70 aanwezigen welkom, terwijl hij mededeelde dat deze vergadering bedoeld was om tot een nauwer con tact tussen bestuur en personeel te komen. De directeur, de heer Bouma gaf een uiteenzetting o» er de voor uitgang in het Zuivelbedrijf, ook ten opzichte van de werktijden, pensioen regeling e. d. Verder bracht bij de loonregeling van vroeger en thans ter sprake. Hij betreurde het dat de C A. O. (Collectieve Arbeiders Overeen komst) zo lang op zich heeft laten wach ten, en hoewel breedvoerig genoeg, soms nog onduidelijk is op zekere punten. Naar aanleiding hiervan werden door enkele personeelsleden een paar vra gen gesteld, terwijl door enige per sonen van de gelegenheid om een woordje te spreken, gebruik werd ge maakt. Er was zelfs iemand die een toepasselijk vers gemaakt had over ,,dure roomboter en margarine etende zuivelbewerkers”. Er werd de gehele avond ruim en variërend getracteerd, zodat een en ander een feestelijk karak ter droeg. De heet Lümer zorgde voor een nette en vlotte bediening. Zoals verwacht werd leed Workum II schipbreuk tegen Olympus I en wel met 110. Deze uitslag geeft gelukkig niet het spelbeeld weer, anders zag het er voor ons 2e niet best uit. Wedstrijden voor Zaterdag 20 Nov. a.s. Uitwedstrijden 4e kl. K.N.V.B. Oranje Workum 1. 2e kl. A Bolswardia 1 Workum 2. Jun A Makkum 2Workum 2. Thuiswedsti ijden Workum 3Hi Ipen 2, 3e kl. A Jun. A Workum 1Makkum 1. Na de nederlaag tegen Q V.C. lijkt het voor Workum 1 allesbehalve roos kleurig. O. N. zal alles op het spel zetten om beide puntjes te bemach tigen. Als W. geen beter spel ver toond dan j 1. Zaterdag, zal dit de Oranje jongens ook gelukken Workum 2 krijgt het te Bolsward lang niet gemakkeüjk. Workum 2 Juu. A. zal het in Mak kum tegen deze club moeten opnemen. De uitslag zil niet ver van een gelijk spel l'ggeo. Thuis wacht Workum 3 een vinnige strijd tegen Hielpen 2. Aan spanning zal het niet ontbreken gezien de competitiestand. Het le elftal van de Jun. A ontvangt Makkum 1 Als onze jongens z:ch bij het leidende drietal willen handhaven, dan dient er gewonnen te worden. Kerkconcert. Woensdagavond concerteerde in de Gerei. Kerk te Workum het Can- tatekoor te Sneek onder leiding van den heer Gez nus Schrik. Voor velen zal dit eerste optreden in Workum een verrassing zijn geweest, zowel wat betreft de indeling van het programma als de wijze waarop een en ander ten gehore werd gebracht Men heeft kuqnen ervasen waastoe tenslotte dilettanten in staat zijn, wanneer vol daan is aan enkele voorwaarden zoals muzikaal aanvoelen, ernstige studie, doorzettingsvermogen en een enthou siaste en vakkundige leiding. Het con tact tussen zangers en toehoorders liet niets te wensen over. Velen zullen dan ook naar een herhaling verlangen, terwijl de thuisblijvers overtuigd kun nen zijn dat ze iets gemist hebben. Ouderdomsrente Noodwetuitkering. Nu 21 November as. op Zon dag valt wrrdt aan rentetrekkr rs. die hun rente zouden innen op 21 Nov., alleen deze maand uitbetaald op Maandag 22 Nov. a.s. Zij, die hun rente zouden innen op Maandag 22 Nov. kunnen alleen deze maand op Dinsdag 23 Nov. terecht. In December komen beide groepen op de normaal voor uitbetaling aan gewezen data, n 1 Dinsdag 21 en Woensdag 22 Dec. '48. Fryske Krite. Yn ’e mande mei de R. K. Toanieltoriening »Jimmer Omhe«ch< hat de Krite »Warkum< in peartoaniel- dtfteringen jown, dy 't er wêze mochten. Opfierd waerd i^immertwirre» fan H. Cats. De grime waerd forsoarge fan de firma Kindermans to Ljouwert. De regy wie yn ’e bannen fan de hear v. Santen. Hwat it spylj«n oanbilanget mei der sein wurde dat it tige yn oarder wie, der is tige lake. In wurdtsje fan lof foar de hearen dy 't ittoaniel sa kreas opknapt hiene is wol op syn plak. Gean sa mar troch >Jimmer Om. heech Sint Nicolaas Attractie. Zoals men in een elders geplaatste advertentie kan lezen komen een 3 5 tal zakenmensen dit jaar met een originele attractie die stellig zal slagen. Het publiek zal deze attractie waar deren en veel belangstelling tonen voor de deelnemende winkeliers. Als het weer meewerkt zal er in de

Friso nl | 1948 | | pagina 1