1 Nieuws- en Advertentieblad voor Workum en omliggende gemeenten Een goede gewoonte G' c o ottt o Stemmen bij volmacht. Wijziging legger van waterstaatswerken. No. 52 71ste Jaargang Zaterdag 18 December 1948 OFFICIËLE MEDEDELINGEN PREDIKBEURTEN 's Avonds ADVERTEERT IN „FRISO” INGEZONDEN. PLAATSELIJK NIEUWS. vertr. 1.15 uur 1.15 uur Advertentietarieftot 5 mm. 60 cent elke mm. meer 6 van buiten Friesland 8 Contracten volgens algem. regeling dat Heer< is het Uw familie, vrienden, be kenden en clientèle bij de jaar- wisselingalle goeds toe te wensen. Ook dit jaar kunt U dit weer op de meest geschikte wijze doen door een Inzending van advertenties uiterlijk Donderdagsmorgens A f 1J80 par bgJffoar per post f2. uur werd deze verga- tot weerziens gesloten. Reeds geruimen tijd staan er in Friso slagzinnen voor contante beta ling. Naar aanleiding daarvan zijn er ook reeds een paar ingezonden stukken geplaatst. We willen hopen dat het helpt. Niet alleen voor de zakenlieden, doch ook voor de be trokkenen zelf. Watgeeft het immers een fijn gevoel geen schuld meer te hebben. Naar aanleiding van deze Contante Verkoop Actie zou ik nog gaarne zien, dat het even laten op schrijven uit de wereld verdween. Gemakshalve worden er boodschap pen gedaan met het gezegde schrijf het maar even op—we willen aanne men, dat dit allemaal vertrouwd is en de betaling op het eind van de week plaats vindt. Geeft U er zich wel eens rekenschap van, dat dit de winkeliers heel wat tijd vraagt, papier kost en onnodig werk veroorzaakt, om niet te spreken van de fouten die er gemaakt kunnen worden. Vergeet daarbij niet, dat een winkelier wel honderd maal iets moet opschrijven, terwijl U als klant zich de moeite moet nemen slechts een paar maal Uw beurs mee te nemen of mee te geven. Maak er een sport van en betaal DIRECT om de volgende redenen: 1 Fouten te voorkomen 2 Zakenlieden zo voordelig mogelijk te laten werken. 3 Stel niet uit tot morgen, wat U heden doen kunt. EEN ZAKENMAN. Uitgave: Fa. T. GAASTRA Bz. te Workum - Tel. 45 Postrekening 82259 Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter kennis van belanghebbenden dat eventuele verzoeken om bij de gemeenteraads verkiezingen in 1949, bij volmacht te stemmen, vóór 1 Januari a.s. moeten zijn ingediend. Verwezen wordt naar de uitgebrei de bekendmaking aan het Gemeente huis, terwijl belanghebbenden ter Secretarie nadereinlichtingen kunnen verkrijgen. WORKUM, 13 December 1948. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. RUSSCHEN. De Gemeente Secretaris, VAN DER GOOT. Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter openbare ken nis, dat door hen bij besluit van 6 December 1948 is opgemaakt een suppletoire staat, betreffende afvoe ring van de Ennigaburevaart van de Legger van Waterstaatswerken. Genoemde staat zal vanaf 15 Decem ber a.s. gedurende 30 dagen ter ge meentesecretarie ter inzage liggen, binnen welke termijn door belang hebbenden schriftelijk bezwaren bij hun college kunnen worden ingebracht. WORKUM, 10 December 1948. Burgemeester en Wethouders van Workum, J. RUSSCHEN. De Secretaris VAN DER GOOT. NIEUWJAARSWENS in „FRISO” van oudsher hèt gezinsblad voor Workum en omgeving Ook bereikt U met zo’n Nieuw jaarswens diegenen, voor wie in den vreemde ons Weekblad „Friso” mede nog de band vormt, die hen met „it Heitelan” ver bindt. De kosten zijn slechts 80 cent bij normale grootte en gaarne direct bij de opgaaf te voldoen. De speciale rubriek voor zaken, be drijven of verenigingen over dubbele koiom fl.50 voor gewoon formaat en overigens berekening naar plaats ruimte. Geeft vooral deze advertenties voor ons laatste nummer in dit jaar vroegtijdig op, liefst deze of volgende week, doch in elk ge val vóór de Kerstdagen. Uitg. „Friso”. steld hat Mar hjirtnei bliek de boaijem üt ’e merk to wêzea, sadat de segen fan in oerfloedich gewaeks driigde to warden in flok. Mar troch de aksje fan it orgaaisearre bidriuwslibben hat de Minister krimp jown en docbs eat diea, sadat de prizen wer eat omheech gien binne al moat ófwacht wurde of dit foldwaende is. De Minister hat ek oaukindige dat er meat frijens yn it bidriuw jaen wol- sadat de boer wer mear forantwurde lik wurd net mear geleide- mar «ge, richte economie» Hjir is in gefaer oan forboun en wol ditte dat de boer it gelach bitelje moat. De kans is great dat de priizen frij kom me foar dy produkten wer genóch fan binne en dus gjin gefaer is foar heeche prizen, mar net frij foar dy produkten wer net foldwaende fan öinne, der foar jilde maksimum prizen. Dos wol mak- simum mar gjia minimum prizen. Om nou to foarkomfnen dat de boer in to great diel fan üs nasjonale ear- moede drage moat scil it nedich wêze dat de boe-estan mei alle krêft stride moat foar syn rjucht, derom boeren kom yn ’e rigen fan jim organisaesjes. Oer de nije mólkpriis binne wij ek net to sprekken, ommers it L E.I. hie btrekkene dat de priis gelyk bliuwe moast mar de Minister miende dat hjirwol in sint óf koe. Op dizze wize forspile de Minister al hiel it lyts bytsje bitrouwen dat syn Ex. noch hie. It L E.I. is dochs in ynstelling fan regear en bidriuwslibben en nou giet it dochs net har ütkomsten begnibtele wirde sunder oan to jaen hwerom dit bard. Do basis fan it L E.I. is ek tu smel, 200 bidriuwen, wylst ek tasein is dat dit 400 wêze moat. Foaral de ly.sere bidriuwen komme sa mear yn ’e knipe. De arbe ders moasten ien goune mear lean ha, de bernetaslach moast omheech, mar hja krije ien sint minder foar har mólke. Itsciltiid wirde dat ek foar har eat dien wird. Ek waerd neamd de striid yn ’eFrys- ke lanboustifting. It is nou wer sa dat dizze opnij opboud wird. Wy hoopje dat it nou better gean mei. De C.B T.B. is er altyd tige foar dat wy meienoar as agrariërs it technyske wirk lyk as ünderskate kursussen en fekarringen en sa, dwaen scille yn stiftingsforban. Disse simmer binne wy as C B.T.B. afd. ek tige forblide mei de tyngedat fan Regearingswege subsidsje tasein is foar in legere Kr. Lanbouskoalle to Warkum. In bistjur is foarme üt ’e C B.T B- ófdielings Warkum, H.O.&N., Süd- WonseredielBolsert, Wóns e.o. elts mei 3, 2, 2 en 2 bistjürsleden. Nei dit wird krige wy de oanteikens dy ’t goedkard waerden. Ynkommen stikken levere ek neat bymnders op. K. Reinsma brocht forslach üt fan ’e Prov. gearkomste fan Maert 1948 dy’t yn it teiken fan it 30-jierrich bistean fan ’e C. B.T. B. stie. W. H, van Rijs joech forslach fan ’e gearkomste bal den te Ljouwert yn Okt. 1948. As bistürslid fan üs ófd. waerd stimt de hear D. Visser dy ’t hjir fan tynge ha sil. As bistjürsleden skoalbistjür waerden stimt de hearen W. H. van Rijs, G. Twijnstra en J. K deBoer. For Krite- bistjürsleden waerden keazen de hearen A Osinga en J. K. de Boer en for lid sociale kommisje de hear W. H. van Rijs. Yn ’e rounfrage waerd noch ien en oar frege oangeande de lanbouskoalle. Honear dy begjint, hoe aid as de learlingen wêze moatte en sa fnear. It doel is 1 Maeije 1949 tobigjinnen, de learlingen moatte 7 klassen fan ’e legere skoalle troch wêze. Fjirderkaem er net folie nijs, sadat wy wer oan ’e ein fan dizze gearkomste wiene dy ’t troch de foarsitter mei tankgebet eindige waerd. Duitse kinderen in Workum. Geruime tijd geleden is er ook in Workum medewerking gevraagd om Duitse kinderen, die toch zo zeer door de oorlog hebben geleden gedu rende enkele maanden in de gezinnen op te nemen. Naar ons ter ore kwam komt dit transport heden Vrijdag 17 Dec. in onze plaats aan om plm. 4 uur. Laten wij allen er voor waken deze deze kinderen, die toch zo’n ontzetten- I de jeugdherinnering met zich meedra- I gen, door woord of gebaar achter te stellen bij die van ons eigen volk. Uitvoering „Crescendo” Blijkens een advertentie voor komend in dit no. ligt het in ’t voor nemen van >Crescendo< om op Don derdag 30 December een concert te geven in de Geref. Kerk te Workum. Het is verheugend dat thans door dit corps weer iets wordt aangeboden, hoewel de belangstelling in Febr. 1.1. veel te wensen overliet bij de geza menlijke uitvoering met het mannen koor >Laus Deo». Personen beneden 16 jaar hebben geen toegang, waarmee men hoopt een rustiger geheel te krijgen. We verwachten dat velen deze avond getuige willen zijn van «Crescendo’s» vorderingen, want dit is toch de ver- enig’Dg welke op hoogtijdagen alle luister bijzet tot het slagen van de feestelijkheden. R. K. Middenstand. 13 December. Hedenavond hield de R. K. Middenstandsvereniging een vergadering in >St. Jozef». Bij de opening memoreert de voorzitter dat de St. Nicolaas-attractie in alle opzichten is geslaagd; winkeliers en klanten waren tevreden en vele prijzen vielen in handen vaa de gelukkige winnaars. Bij voldoende deelname zal in ’t vroege voorjaar een cursus worden gehouden in Etalage-schilderen. Hierna kwam de spreker van heden avond aan beurt, de Weled. Heer B. Smid uit Utrecht, directeur van de R K. Middenstandsbond. In eenboeiend betoog bracht hij naar voren »Wat is en wat doet onze Bond». Het zou te veel ruimte vragen om de rede in haar geheel weer te geven, maar wel werd veel nadruk gelegd op de protest meeting in Den Haag gehouden op 22 Nov. 1.1. door onze Bond, waarbij als gasten tegenwoordig waren 6 Minis ters. Dat dit congres goede weerklank vond bij de Regering lazen wij bij de behandeling van de begroting van Economische Zaken, welke enige dagen na het congres plaats vond. Hier kon men weer eens z:en de noodzaak van organisatie. Naarde enkeling wordt niet meer gehoord, maar wanneer allen verenigd zijn, dan is het »Eendracht maakt macht». Hierop kwam aan de orde, het geestelijk kwartiertje gehouden door de Zeer Eerw. Heer Pastoor van Hofslot. Zijn Eerw. sprak over de zeer moeilijke tijden waarin wij leven, vooral ook op Godsdienstig gebied Ziet eens naar de landen achter het ijzeren gordijn waarin alle «Vrijheid» totaal stuk is gemaakt, ziet naar Frankrijk dat nog juist aan de greep van het communisme L ontsnapt, doch overal loeren donkere machten, zodat het de mens soms angstig benauwd wordt. Heb dus een groot Godsver trouwen, want Hij alleen, kan redding brengen in deze verwarde wereld. Met aandacht werden deze woorden aangehoord en de voorz. bracht namens allen dank aan mijnheer Pastoor. Punt 7 der agenda was: moet erin 1949 een winkelweek worden gehouden Meerdere leden kregen hierover het woord het had aller sympathie Toch zou dit punt weer op de agenda ge plaatst worden, wanneer met alle Winkeliers en Ambachtspatroons van Workum in Januari vergaderd wordt. Bij de sluiting sprak de voorz. tevens de wens uit, dat op een eerstvolgende vergadering alle R K Middenstanderslid zullen zijn van onze vereniging en sluit dan met de Christengroet. C. B. T. B. De C.B.T.B afd. Warkum haldde har earste gearkomste dizze winter op 13 Das. yn «Ons Gebouw». De foars. liet sjonge Ps. 25 4, gie foar yn ge bet en lies Matth. 6: 1934. Hjirnei waerden de oanwêzigen fan hertewol kom hjitten en stie de foars. efkes stil by it tiidrek dat efter üs lei en wer wy trochinoar mei foldwaening op werom sjen meije. Der is foldwaende groeit foar tninske en bist. Us pastin tankber herte toar de Skepper en Un- derhMder fan himel en ierde Lywols binne de bidriuwsütkomsten foar de greide better as foar de bou. De prii- zën fan bieten en ierappels binne gaus leger en foar de ierappels is dit ’n gefolch mei fan ’e regearingspolityk, dy ’t net garinsje mar richtprijzen Bijenteelt. 13 Dec. De afd. Workum van de Ver. tot bevordering der Bijenteelt in in Nederland kwam hedenavond in een goed bezochte vergadering bijeen, Als belangrijkste punt was op de agenda geplaatst de bespreking om te komen tot oprichting van een Prov. Contact commissie. Daaromtrent zal te Leeu warden op 18 December 1948 een ver gadering worden gehouden. In het bij zonder voor het instellen van een Prov. bijenmarkt en om te komen tot een meer onderling contact bij het plaat sen van volken op voorkomende dra chten, had deze vergadering een alge mene instemming Verder Werd er natuurlijk gespro ken over de D.V. op 20 Januari 1949 te houden feestelijke jaarvergadering en tot slot ging men over tot de z.g. n. praatavond. Vragen werden gesteld, die door de Voorzitter ten genoegen van de leden konden worden beant woord. Te ruim 11 dering met een Bij de verkiezingen van de Ned. Herv. Gemeente te Workum—Heiden schap werd herkozen tot ouderling de heer G. Twijnstra en tot diaken de heer E. van der Gaast. In de periodieke vacature, aftredend ouderling D. Faber, werd gekozen de heer L. de Haan, en in de vacature R Harkema tot diaken de heer J. Ruijter. Kerstaamenkomst. Volgende week Donderdag hoopt de kerkera?d der Ned Herv. gemeente alhier een KerstsamenkomstinRehoboth te houden welke voor een ieder toe gankelijk zal zijn. Ds. H. Altena uit Hindeloopen hoopt die avond te spre ken met als onderwerp: «Zie hier is Uw God». WORKUM Wegens periodieke af treding van d® heer A Gaastra, werd tot <erkeraa islid der Doopsgezinde Gemeente aihier gekozen de heer S, Valk Onze vroegere stadgenoot de heer H Groen thans werkzaam bij de Coö peratieve Landbouwvereniging te Ab coude (N H is mei ingang van 1 Jan. 1949, benoemd tot boekhouder bij de C'<öp. Aankoopvereniging te Olde- berkoop. Te Groningen slaagden voor het diploma typen de dames W. Huitema en J Robijns, opgeleid door den heer H. Mulder, alhier. Zanguitvoering. Hoewel het reeds traditie geworden was, dat de Chr. Zangver. «Zingt den Heer» alhier, telken jare voor Kerstmis een uitvoering hield, zal dit jaar hiervan afgeweken worden we gens gerezen moeilijkheden over data enz. Het ligt thans in de bedoeling om begin volgend jaar deze steeds zeer op prijs gestelde uitvoering op een nadei te bepalen datum te geven. nieuws s. v. „workum Zaterdag j 1. was Workum 2 (Jun. A.) de gast van Scharnegoutum. Onze jongens wisten dat et teidege aangepakt moest worden en dit ge beurde dan ook. Bij een snelle com binatie tussen P. Venema en C. Hunia weet l.g. Workum de leiding te geven. Kort daarop weet P. Venema de bal nogmaals in het net te deponeren, doch de scheidsrechter annuleerde dit doelpunt terecht wegens buitenspel. Rust 10 voor W. Hierna krijgt W. de wind tegen. De pit is er wat uit en het spelpeil zakt af. Hierdoor weet Scharnegoutum het heft in handen te nemen. Een schot tegen de lat had voor l.g. club beter lot verdiend. Onze jongens worden in de verde diging gedrongen. Onze achterhoede en doelverdediger zijn echter aardig op dreef en houden tot het einde stand, zodat W. met 2 puntjes rijker de terugtocht kon ondernemen hier door de 3e plaats op de competitie ranglijst behoudende. Workum 3 Q.V C. 1 Jun. B 43. Na 10 minuten spelen weet Wor kum door F. Meijer de leiding te ne men. Een fraai doelpunt. Kort hierop doet nu de r. buiten P. Wesselius no. twee in het net verdwijnen. Workum blijft aanvallen en midvoor L. Jonk man ziet een gaatje: 3 0. Af en toe werd het W. doel wel oneer vuur ge nomen, doch P. de Vries hield tot de rust zijn doel schoon. Hierna kwam Q.V. C. echter onder stoom en reeds spoedig was het 3 1 uit een hoog schot op ons doel In plaats van een hard aanpakkend Workum, meenden ze hun overwinning reeds in de zak te hebben en vertoonden een lauw spelletje. Toen Q. V. C. met een fraai doelpunt de stand op 32 wist te brengen, werd Workum wakker ge schud. L. Jonkman buitte dit uit door het 4e doelpunt te scoren. Een steeds aanvallend Q. V. C. bracht een zware druk op ons doel, doch een sterk ver dedigend W. liet het niet verder dan tot 43 komen,hiermede haar ongeslagen record nog handhavend- Twee zeer zware uitwedstrijden, nl. Bakhuizen en Q V. C. staan echter nog op het programma. Voorlopig staat echter de Jun. compet. stil, zodat we nog even geduld moeten hebben. Workum 4 Senioren kon het niet tegen Q V.C. 2 bolwerken en verloor met 12. Wedstrijden voor Zaterdag 18 Dec, Heeg IWorkum I Balk 3Workum 4. Fryske Brief 130. Lit üs dan earst ris neigean, ris sjen hwa 't it wiene, dy ’t dêr yn it kamp Amersfoart, (ja yn oare kampen wie it frijwol it selde soarte) foar master opsloegen. Hwa wiene dy ünminsken? Och einlings mar hiele dea gewoane, ienfaldige mantsjes. In timmerfeint, in skieppe- hoeder en fan al dat slach mear. Troch de oarloch, itsij dat hja oproppen of frijwillich gien binne, nimt har boargerbistean in ein en krije hja in uni form oan. In moai of minder moai pakje en wapens. En der sa ynienen wurde hja roppen, ütkeazen mülk ek wol, om minsken dy ’t efter it stikel- trie opsletten sitte, ünder de kwint to hülden. Hja krije „macht”, macht oer hünderten. Hja kinne der mei omspringe; dwaen en litte, krekt sa 't hja seis wolle, hwat harren seis goed tinkt. Hja kinne dy opslettenen óf- ranselje, deaslaen of deasjitte; lang en swier arbeidsje litte, as hja dat nedich achten, sünder iten. Harren oer de groun krüpe litte as bisten en blaffe as in houn. (Of sa ’t yn in oar kamp barde, de minsken earst ünder in waerme „douche“ en dan neaken en bleat mei in füleindige froast nei büten jage. Dan de branslange der op, sa dat men de oare moarns in iisklompe mei liken foun). Dat allegearre kaem om ’t dizze lju, sa mar „macht“ hiene. It leard üs, dat macht yn’e bannen fan minsken tige gefaerlik wêze kin. Ik haw ris lézen: „Hwa ’t macht hat wol hearskje. Dat jildt fan ’e Staet, fan ’e klasse, fan de ienlingu. Mar wy tsjinje dit foar eagen to halden: „Heger as macht, binne wierheit en rjocht en ünder dizze hat Macht him del to jaen. Macht moat tsjinje. Tsjinje, wierheit en rjochtu. Wis sa moat it wêze, mar safier binne wy noch lang net. Litte wy mar ris goed om üs hinne sjen, hoe ’t mar al to faek, macht it plak fan rjocht en wierheit ynnimt. „Macht moat tsjinje“ seine wy niis, mar o hwat wurdt dat graech forgetten. En as wy dat goed yn üs opnimme, der goed oer nei tinke, sille wy grif earst üs seis de frage foar lizze moatte, of wy nea macht boppe wier heit en rjocht stelle. Wyhawwe nou de foarbylden foar eagen, hwer ’t macht in minske ta bringe kin, FRISO. Zondag 19 December 1948. Workum (R.-K.) Voorin. 7.30 uur Vroegmis 10 uur Hoogmis. Nam. 3.30 uur Lof. (Herv.) Voorm. 9 en 10.30 uur ds A. de Jonge (H. Doop), 's Avonds 7.30 uur ds P. de Bruyn. (Doopsgez.) Geen dienst. 11.30 uur Zondagsschool. (Geref.) Voorm. 9.30 en ’s avonds 7.30 uur ds E. Verburg. (Bapt.) Voorm. 9.30’ uur ds Visser emer. pred. te Sneek. Nam. 2.30 uur Leesdienst. Heidenschap (Herv.) Nam. 1.30 uur ds A. de Jonge. Ferwoude (Herv.). Voorm. 9uur ds.Huisman van Makkum. Gaast (Herv.) Nam. 1.30 uur Leesdienst. Hindeloopen (Herv.) Voorm. 9.30 uur en nam. 2 uur ds H. Altena. (Doopsgez.) Nam. 2 uur ds W. Broer van Warns, (Geref.) Voorm. 9.30 uur Leesdienst. Nam. 2 uur ds J. Scholten. Koudum (Herv.) Voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds F. Bloemhof. Molkwerum (Herv.) Voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds J. Groeneveld. S.V.W.-AGENDA O Wedstrijden voor Zaterdag 18 Dec. ’48 Heeg I—Workum I Balk 3—Workum 4 Verschijnt eenmaal per week n n

Friso nl | 1948 | | pagina 1