I I I u g I 1 s Nieuws- en Advertentieblad voor Workum en omliggende gemeenten KERSTMIS. Een goede gewoonte f 71ste Jaargang No. 53 Vrijdag 24 December 1948 OFFICIËLE MEDEDELINGEN INGEZONDEN. voorhanden te hebben. Uitg. „Friso”. FRISO. W. ADVERTEERT IN „FRISO” i was 12 8 14 uur 7 13 Eindstand Massakamp 21 Massakamp 39 „workum” PLAATSELIJK NIEUWS. Varanhjjnt aanmaal par waak Uitgave: Fa. T. GAASTRA Bz. te Workum - Tel. 45 Postrekening 82259 WORKUM Met ingang van 19 Dec. j.l. is benoemd tot ambtenaar bij de Directe Belastingen der le Afd. te stadgenoot de heer is het Uw familie, vrienden, be kenden en cliëntèle bij de jaar wisseling alle goeds toe te wensen. Ook dit jaar kunt U dit weer op de meest geschikte wijze doen door een Inzending van advertenties uiterljjk Donderdagsmorgens 2 2 2 0 1 1 0 2 2 2 1 1 2 1 1 0 Het Hoofd van Plaatselijke politie voornoemd, J. RUSSCHEN. 1 2 0 1 2 1 1 2 1 1 0 1 1 2 1 2 2 1 1 0 2 1 0 1 1 0 o o o 2 1 1 2 ft f l.flh par baljaar per post f2. Advertentietarief: tot 5 mm. 60 cent elke mm. meer 6 van buiten Friesland 8 Contracten volgens algem. regeling het geven van advies en na ongeveer an- Emmakade verkocht voor f 4000 aan de F lese Christelijke Boeren-en Tuindersbond die in dit gebouw een Lagere Linibojwschool hoopt te stich ten. De hrer van der Meer vond de prys voor het geheel aan vankelijk wel laag- vroeg of de gemrente verder nogkos ten te dragen kreeg en of voor de te genwoordige bewoner een andere wo ning beschikbaar werd gesteld. Toen op de beide laatste vragen een ge ruststellend antwoord was gegeven, kon hij zich ook wel verenigen met de overwegingen die bij de prijsvast stelling golden, waarbij vooral op c’e '^culturele betekenis de nadruk werd gelegd. Met een overzicht van de wijzigingen in de laatste jaren werd in een uit voerig prae-advies de bezoldiging van de ambtenaren en werklieden in dienst der gemeente aangepast aan de rijks- regeling. wat voor sommigen een vrij belangrijke salarisverhoging zou bete kenen. be- het ambtswoning voor in besloten Groningen onze A. van Brug. S.V.W.-AGENDA Het Bestuur en leden der s.v. „Workum” wensen allen gezegende Kerstdagen toe. Voor 25 Dec. en 1 Jan. zijn.geen wed strijden vastgesteld. Aan de Universiteit te Utrecht slaagde voor het examen theologie, de heer A P Nauta, geboren te Workum. In onze gemeente werden in to taal 711 kaartjes verkocht van de IJswegencentrale, waarvan 211 in het Heidenschap. Mynheer de Redacteur, Indien mogelijk zou ik gaarne onder staand stukje in Uw blad zien opge nomen. Toevallig kwam mij dezer dagen ter ore het resultaat van de verkoop derIJswegencentrale-kaartjes in onze gemeente. Wanneer er in een Friese gemeente van 4000 inwoners maar ruim 700 kaartjes worden verkocht, is dittoch zeer betreurenswaardig. Ik geloof stellig dat door onwetendheid de verkoopactie in Workum is mislukt. Wanneer men op de gladde ijzers tochten onderneemt, worden meerdere malen klachten geuit over het niet behoorlijk in orde zijn der banen. Als we nu deze klachten bezien in het licht van de verkoop der be kende kaartjes, is er maar één ant woord op te gevendit komt door dat wij niet allen ons volledig achter de IJswegencentrale stellen, welke instelling toch de banen, maar ook de voorlichting over de ijswegen verzorgd. Blijkens het resultaat heeft niet eens 20 °/0 van het inwonertal een kwartje voor deze sympathieke dienst over. Voor enkele jaren hoorde U nog de roep: „Een centje voor de baan veger44. Dit is verleden tijd, maar moet ook verleden tijd blijven. Bestond deze toestand vandaag de dag nog, hoeveel zou U dan uitgeven wanneer U één middag een tochtje maakt? Wij Friezen houden van onze ge liefkoosde wintersport, vooral wan neer we deze op goede en vertrouwde ijswegen beoefenen. Waak er dan ook voor dat dit mogelijk is. Het parool voor Friesland, dus ook voor Workum, moet zijn: „Elke borst van jong en oud, op het ijs getooid met een kaartje van de IJswegencentrale.41 Hoewel de verkoopactie in onze plaats reeds is afgelopen, zou ik toch het bestuur in overweging willen geven, om alsnog een adres bekend te maken waar deze kaartjes ver krijgbaar zullen zijn. U, Redactie dankend voor de ver leende plaatsruimte, Hoogachtend, H. Het Hoofd van plaatselijke politie te Workum maakt hierbij bekend, dat het op grond van de Vuurwapen- wet 1919 verboden is bommen, mijnen, handgranaten, projectielen, munitie of onderdelen daarvan onbevoegd NIEUWS S. V. 4e klas K.N.V.B. Hecg IWorkum I 03. Met 30 heeft Workum op het Heeg-terrein duidelijk gemaakt dat de gastheren van Zaterdag j.l. toch nog niet onwankelbaar op de troon zitten. Was Workum in de eerste ronde van de competitie de enige club die Heeg een nederlaag toebracht, bij de ingang van de 2e ronde heeft ze Heeg weer laten struikelen en dat nog wel op het gevreesde Heeg terrein. In het begin bleek al dat dit geen >spelletje< zou worden. Beide ploegen trokken tel van leer en het was Heeg die kort achter elkaar twee corners mocht nemen die echter niets ople verden. Bij de eerste serieuze aanval van W. was het direct goed raak. Uit een aanval over rechts opgebouwd, weet de aanvoerder de Heeg-keeper De heer jonkman zag graag dat de werklieden van de gem eate reiniging ook in deze verbetering zouden delen, doch uit de bespreking die hierop volgde, bleek niet in welke vorm hun (als pachters van de reinigingsdienst) een 'siogere beloning kon worden toe gekend, doch de mogelijkheden zullen overwogen worden In hoever het wenselijk zou zijn de pacht t.z t. te beëindigen, zoals terloops werd op- getn irki, -u en ie de voorzitter beter bij een eventuele reorganisatie van de reinigingsdienst te kunnen regelen. D<: heer Harkema vond de lonen van de werklieden in verhouding tot die vaa de ambtenaiec niet hoog, doch uit het antwoord bleek dat de vakbonden met de voorgestelde vast stelling rccoord gingen, omdat volgers de voorschriften zeker niet meer te bereiken was. Zonder hoofdelijke stemmingwerden de door B. en W. ontworpen salaris schalen ongewijzigd vastgesteld. Over het laatste voorstel tot schikba -rstelling van gelden voor bouwen van een de burgemeestei werd zitting heel wat afgeredeneerd De di recteur van gemeentewerken was aan wezig voor toelichtingen Toen barak met plm. 740 M3. erf aan de derhalf uur de openbare zitting her opend werd, was het resultaat dat dit punt van de agenda werd afgevoerd. Bij de rondvraag meende de heer Gaastra er goed aan te doen om even te wijzen op de consequenties, die verbonden zijn aan een gedeeltelijke verpachting van het strand, zoals on langs in de bedoeling lag. De op brengst zal vermoedelijk heel wat lager liggen dan de meesten verwachten, hoewel de officiële cijfers van de Heide Mij nog niet opgegeven zijn. Landverbetering en hulp aan de kleine boeren zijn, ook volgens andere raadsleden, van veel belang, doch alvorens een definitieve beslis sing over het Strand wordt genomen, mag do Raad de voor- en nadelen wel terdege tegen elkaar afwegen, waarvoor o.a bij de begroting gelegen heid zal zijn. De voorzitter brengt, nu we aan het einde van het jaar gekomen zijn, dank voor bet verrichte werk en wenst verder allen een prettig Kerstfeest en een rijk gezegend Nieuwjaar toe. NIEUWJAARSWENS in „FRISO” van oudsher h t gezinsblad voor Workum en omgeving Ook bereikt U met zo’n Nieuw jaarswens diegenen, voor wie in den vreemde ons Weekblad „Friso” mede nog de band vormt, die hen met „it Heitelan” ver bindt. De kosten zijn slechts 80 cent bij normale grootte en gaarne direct bij de opgaaf te voldoen. De speciale rubriek voor zaken, be drijven of verenigingen over dubbele kolom f 1.50 voor gewoon formaat en overigens berekening naar plaats ruimte. Geeft vooral deze advertenties voor ons laatste nummer in dit jaar vroegtijdig op, liefst vóór de Kerstdagen. Dammen. 18 Dec. Gisteravond had in »De Wijnberg* a hier de eerite outmaeting plaats tussen de damclubs uit Hetdeu- schap en Workurn. De wedstrijd die een gezellig karakter diorg, zoals we dat van het Heidenschap gewoon ziju, had de volgende uitslag Heidenschap 1 N Wesierbaan P. Westendorp Joh Haagsma E Tjerkstra H. de Vries S. S kkes H. van Dam D. de Vries Th. Westendorp 0 D Tjerkstra Eindstand Heidenschap II W Wink W. Schaafsma H Tjerkstra Sj Sjaarda H. Kuipers J. Sjaarda B. Haanstra B. W Tjerkstra 0 Fr. Dijkstra L. de Jong Eindstand Heidenschap lil R. de Jong O. Feenstra H. de Jong P. Noordenbos W. Haanstra J. Haanstra G, Twijnstra Sj. Bijlstra H. Westerman R. Drijfhout Eindstand Workum I D. Visser J. Welles j. de Vries T. Sjoerds R. Dijkstra KI Dijkstra H. de Groot O. Dijkstra P v. d. Meer J. Dijkstra Pzn. Eindstand Workum II Joh. Lageweg R. Hendriksma G Dijkstra Sj. de Jong Tj F alkerts E. de Boer D J. Dijkstra D v. d. Meer Th. v. d. Meer M. v. d. Weide Eindstand Workum III F. de Boer D Mulder A. v. d. Akker D Seekles A. v. Tuinen G. Tjalsma G. Posthuma M Hiemstra D Kouwenhoven 1 H. Rekers 2 kon worden, zodat spr. de beslissing over dit punt wdde aanhouden, opdat nadere gegevens verstrekt konden worden Het leek de voorzitter toe dat het hier hoofdzakelijk ging om de vraag of het werk al of niet voltooid moest worden, waat hem was de verzekering gegeven dat deze verhoging door geen enkele nieuwe post werd veroorzaakt, dus zou uitstel van een beslissing weinig nut hebben, maar overigens verklaarde spr. zich onvoldoende met de voorgeschiedenis op de hoogte om nu op alle vragen een antwoord te kunnen geven. Desgevraagd was ook de heer de Vries hiertoe niet in staat, omdat op die finesses niet gerekend was, maar als het Rijk en de Provincie tegen hun belangrijk hogere subsidies geen bezwaren maken, zou dat volgens spr. op een aanvaardbare zaak wijzen. Niettemin voelt spr. er wel voor dit verzoek tot de volgende vergadering aan te houden, waartoe later ook met algemene stemmen werd besloten. Een voorstel van B en W. tot het aangaan van leker.ing courant over eenkomsten met de N V. Bank voor Nederlandse Gemeenten en N. V King- ma’s Bank te Bolsward tot bedragen van f 200 000 voor onb paalde tijd, met de mogelijkheid van opzegging van jaar tot jaar, had aller instemming. Ter bestrijding van de kosten van woningbouw werd besloten met de Rijksverzekerirgsbank te Amsterdam een geldlening aan te gaan groot f 111 095 op voorwaarden die de ge hele Raad eveneens billijk voorkwamen. Overeenkomstig het voorstel van B en W. werd de voormalige zieken- Naar aanleiding hiervan GELAST IK De inwoners mijner gemeente, die dergel^ke voorwerpen onbevoegd voorbakten hebben, daarvan onver wijld kennis te geven aan de Post- commandniit der Rijkspolitie (politie bureau/ te Workum vóór 1 Januari 1949. In verband met het gevaar dat aan het vervoer van genoemde voor werpen is verbonden, dient te worden volstaan met bovengenoemde ken nisgeving en in geen geval het ver voer zelf ter hand te nemem. VOORTS GELAST IK de inwoners mijner gemeente, die vuurwapenen onbevoegd voor han den hebben, deze eveneens vóór 1 Januari 1949 in bewaring te geven aan bovengenoemd' adres. Wanneer na het verstrijken van de termijn, binnen welke de kennisge ving, c.q. inbewaringgeving moet plaats hebben, mocht blijken, dat aan dit bevel geen gevolg is gegeven, zal tot strafvervolging ter zake van over treding der Vuurwapen wet 1919 wor den overgegaan. WORKUM, 21 December 1948. Over enkele dagen zullen over de ganse wereld de klokken het Kerstfeest aankondigen en het „Vrede op aarde” zal alom opklinken. Het zal nauwelijks te vermijden zijn dat onze gedachten zullen uitgaan naar de werkelijke verhou dingen in de wereld, die zo heel wei nig in overeenstemming zijn met het lied, waaraan wij ons zo gaarne koes teren. Edoch, is niet juist "het Kerstfeest daar als het symbool van herrijzenis, van opstaan uit de donkere nacht, het licht tegemoet? Wij mogen niet de hoop laten varen, dat hoe groot de moeilijkheden van het ogenblik ook zijn tenslotte toch een weg zal wor den gevonden, om in vrijheid en ver vuld van goede wil, naast en met el kaar deel te nemen in het grote maat schappelijk geheel. Hoe simpel lijkt dit, doch hoe ge compliceerd blijkt het te zijn. Immers op velerlei terrein blijken zich omstan digheden te kunnen voordoen, dat be langen botsen en tot strijd opgeroepen wordt. Het is goed dat wij tenminste een maal in het jaar binnen het gehoor van het „Vrede op Aarde” geplaatst worden. Want hoezeer strijd in het leven onontbeerlijk is, daarnevens is het taak te helpen bouwen in construc tieve zin. Kerstmis schept de sfeer die bevorderlijk is aan overpeinzingen en tot terugblikken op verleden tijd. Fryske Brief 131. Hoe 't dat nou krekt yn oare hüshaldingen om ta en wei giet, wit ik net sa goed, mar it is by üs sa, Sneontojouns noait gjin haest om op bêd to kommen. It moat altyd sahwat nachtwurk wurde, oars doocht it spul net. Hat it léste nümmer troch de radio klonken, yn dit gefal it Wilhelmus, dan moat der noch op butenlanske stasejons socht, of t der faeks noch mesyk to finen is, hwat der in bytsje op liket. It is dos wol to bigripen, dat ear ‘t wy risselwaesje meiisje, om nei „heger sferen44 toklau- terjen, it aimeast fier oer hynstemiddei is. Och einlings is dat ek al wer sa‘n great wünder net. Nei in wike fan skrippen en skuorren, wrotten en wramen, sit it sa Sneontojouns dochs sa noflik. En dan, it jowt sa‘n rêstich gefoel, it witten dat men deoaremoarns der nou ris net ier en bitiid üt moat. Dat de wekker moarn ier üs net ta opstean ropt. (Ja, yn it boerebidriuw en inkelde fabryken is it fanselshwat oars. Der moat it wurk ek Sneins troch gean.) Lyk as altyd, wie it foriine-Sneontojoun ek. Wy hiene hwat sitten to praten, it nijs üt de kranten yn üs opnommen; nei de radio lüstere en al dat soarte fan beuzichheden mear by in ein hawn. Rêst, rêst en jitris rêst om üs hinne. En ear ‘t wy der seis erch yn hiene, wie it sa üngemurken hast al wer alve ure wurden. Mar der ynienen, waerden wy üt üs swiete en noflike rêst opskrille troch de radio. „In meidieling fan regearing44 sa klonk it. Hwat soe ‘t wêze? In wünder wie it net, dat wy dy koarte eagen- blikken danich yn spanning sieten. Der kaem itDe regearing hie it nedichachte om yn Ynje de wapens opnimme to litten. Sa ‘t it der de léste tiden gyng, koe it net bliuwe. Alle praten en oerliz like omdoch. Hwat men hjoed ófprate, waerd moarn wer mei fuotten trape. As men mei elkoar oerien kommen wie, om net to fjochtsjen, in bipaelde tiid, de wapens net to brüken, dan steurden greate groepen harren der net oan, en it fjochtsjen gyng troch. lepentlik en tomük. Wier, wy seagen it oankommen. It moast der speak rinne en dochs hopen wy jit alle dagen, dat it noch yn frede by lein wurde soe. Us hope is biskamme wurden. En al üs tinzen binne nou dêrre, by üsjonges, heiten, mannen, bruorren, takommenden. Elts eagenblik fan de dei, wit hoe faek yn it tsjuster fan de nacht, geane üs tinzen, oer sé en oasianen nei it toa- niel fan de striid. Hja, sa fier fan üs fandinne steane mei de wapens yn ’e hannen ré, om harren djüre en swiere plicht to folbringen. En hja sille tinke oan dy ’t thüs binne. Fier, fier fan elkoar óf en dochs yn tinzen, sa ficht byelkoar. Oer in deimanich, sille wy hjir mei elkoar, sitte om it Krystbeamke ofit Kryststaltsje. Wy sille aide en nije Krystsangen ophelje, by it fünkeljende Ijocht fan de kearsen. Wy sille nei tsjerke gean, nei preek of mis en lüs- terje nei it aide en dochs jimmer wer nije Krystforhael. Elts fan üs, mei syn eigen opfettingen oer it „Wünder” hwat barde yn dy stal toBetlehem. Mar ek der jinsen, dêrre hwer ’t safolle fan üs jonges binne is itKryst- tiid. Ynsté fan mei 'n oar om de Krystbeam to sitten, swalkje hja yn ’e frjemdte. En ünder hwat foar omstandigheden? Tsjustere dagen.... en dochs: Der giet üt ierde dünkere wolken, In ivich Ijocht de Himel lans Kom ta syn strieling alle folken, En dü myn siele, oanbid syn glans. Mei it sa wêze. Raadsvergadering. 20 Dec. Hedenavond kwam onder voorzitterschap van Burgemees ter Russchen de Raad der gemeente Workum in voltallige vergadering bijeen. Nadat de heer Beuker er z’n vol doening over had uitgesproken dat in de notulen nog meer omschreven stond dan wat ter sprake was geko men en daarmee de juiste bedoeling beter uitkwam, waren de eerste agenda punten afgehandeld, want ingekomen stukken waren er niet, Tot armvoogd werd herkozen de heer J. J. Flapper, terwijl tot wees- voogd werd benoemd de heer J. Wa- genaar. Naar aanleiding van eeu verzoek van E Eiling om vergoeding van reiskosten voor z’n zoon, die de R K. Ülo-school te Sneek bezoekt, werd een tegemoetkoming van f75.per jaar toegekend, ingaande op de datum waarop dit verzoekschrift ontvangen is, nl. 21 September 1948. Van de Kerkvoogdij derNed. Herv. Gemeente was het verzoek ontvangen om, in samenwerking met Rijk en Provincie, de toegekende subsidie in de kosten vaa restauratie der kerk, te verhogen met 11 °/0 van f202 940 is f22.323.tengevolge waarvan het totaal-bedrag der gemeentelijke sub sidie op f69 248.zou worden ge bracht. In het prae-advies werd opge merkt dat deze subsidie oorspronkelijk voor Rijk, Provincie en Gemeente respectievelijk 60, 20 en 10 o/o bedroeg van f 164 000 doch later werden die percentages verhoogd tot 66, 22 en 11 en het eindcijfer van de b-gro ting tot f44> 500,hetwelk thans dus op f644 440.gebracht diende te worden De architect, de heer Jan de Meijer, rapporteerde dat de restau ratie niets dan tegenvallers bracht en deze aanvullende begroting geen nieuwe posten bevat, doch alleen een gevolg is van stijging van materiaal- prijzen, lonen etc. De heer Haytema had evenals B. en W. met gemengde gevoelens kennis van dit verzoek genomen, in hoofd zaak wat die cijfers op de begroting be trof, welke spr. niet verantwoord kon vinden, bijv, meubilair en verwarming, resp. 30 en 40 duizend,totaal f70.000. zijn kosten die men toch moeilijk onder restauratie kan rekenen en deze bedragen meende spr. beslist nu voor ’t eerst onder ogen gekregen te hebben. De heer Beuker vroeg zich af of er verscheidene tegenvallers niet te voor komen waren geweest. Het genoemde verschil in lonen was bovendien te overdreven aangegeven terwijl bij de berekening van verschillende werk zaamheden een zelfde tendens vermoed p1 ft W, i 6 0 0 1 0 1 o

Friso nl | 1948 | | pagina 1