CONTANT BETALEN ^Vraagt nimmer crediet - ’t Bespaart U verdriet ■■■■■■■■MMaaMHBMinmiMiHHHaBtiBama de zakenmanKsmni F. M. DE f is HOLLANDS Advertentiën BETALEN IS FRANS NIET BETALEN IS «DUITS ADRIANUS P. v. d. BAAN THEODORUS YNTEMA Fryske Brief 132. f 1.30 per kg f 0.70 per kg f 0 34 per kg f 1.40 per kg f 0 14 per kg De winter s deze passen Dit is nu Hi het Hindelooper Mej. W. Posthumus te Woudsend is benoemd tot wijkverpleegster alhier. Da Here verblijdde ons ze door de geboorte van een w geschapen Dochter ELIZABETH A. DE JAGER M. DE JAGER—Postm. Werkum, 24 December 194 Alles wel. Heden overleed te Leen warden na een geduldig ge dragen lijden onze geliefde schoonzoon, broeder, zwagei en oom geliefde echtgenoot van A. Zeilstra, in den ouderdom van 59 jaar Fam. IJ. ZEILSTRA Fam. v, d. BAAN. Workum, 25 Dec. 1948. Mi# M WARNS. Aangenomen hef beroep naar de Doopsgezinde Gemeente te Hoorn en Enkhuizen,standplaatsHoom, Ds. W. Broer alhier. KOUDUM. Bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. Gem. alh’er, Ds, Joh. Poort te GiesenOudkerk. hierbij betrokken is, ook iets extra’s aan te bieden en wel de poppenkast- vertoning van B. van der Veen. Hoe zeer de jeugd dit waardeerde, bleek wel uit de aandacht waarmee geluisterd werd. Ook de ouderen kwamen die dag feestelijk bijeen. Na een kort welkomstwoord van de voorz. de heer Hepkema, waarbij dit maal alle reden was voor een optimis tisch geluid, hield 't >Lyts Frysk Toaniel» uit Leeuwarden de aanwezigen aangenaam bezig met «De Heidepyk». Burgemeester Stallinga sprak een kort woord, waarin hij o.a. de moei lijkheden waar de Raad zich voor ge plaatst zag, toelichtte. In 't slotwoord van de voorz. werd nog herdacht de heer Walda. Een zeer mooie gedenkdag voor de V reniging Volksonderwijs, die hier zeker de vruchten van zal plukken. Hiermede vervullen wy d( droeve plicht, U kennis te geven dat na een langdurig doch geduldiggedragen lijder voorzien van de H.H. Sacra menten der Stervenden, is overleden onze dierbare Va der, Behuwd- en Grootvadei Weduwnaar van Petronella Hoffmeijer in den ouderdom van 68 jaai De diepbedroefden, Culemborg: Zr. LUDGERA (Bertha Yntema' Den Haag: U. YNTEMA A. YNTEMARuiter Bilthoven Zr. ERMELINDA (Cath. Yntema Workum A. YNTEMA S. YNTEMA—Wetting R. CASTELEIN Ynteïu H. CASTELEIN Groningen J. YNTEMA H. MALLERYntema R. MALLER Nijmegen: E. YNTEMA en Kleinkinderen Workum, 27 Dec. 1948. ZO’N JAS VAN Loop der bevolking gedurende 1948. De bevolking der gemeente Staveren bestond op 1 Januari 1948 uit 552 mannen en 604 vrouwen, totaal 1156 inwoners. De bevolking vermeerderde door ge boorte met 13 mannen en 14 vrouwen, totaal 27 door vestiging met 22 man nen en 26 vrouwen, totaal 48 gehele vermeerdering alzo met 35 mannen en 40 vrouwen, totaal 75. De bevolking verminderde door over lijden met 5 mannen en 3 vrouwen, totaal 8; door vertrek uit de gemeente met 40 mannen en 45 vrouwen, totaal 85; gehele vermindering alzo 45 man nen en 48 vrouwen, totaal 93, zodat de gehele bevolking dezer gemeente is verminderd met 10 rriannan en 8 vrouwen, totale vermindering 18 two ners. De bevolking der gemeente be stond derhalve op 31 December 1948 uit 542 mannen en 596 vrouwen, totaal 1138. Er zijn in het jaar 1948 6 huwelij ken gesloten. STAVEREN. Benoemd tot agent van. politie te Amsterdam de heer Sj. Visser alhier. Heden werden wy verbll met de geboorte van een w geschapen Dochtertje en Zui TJITSKE dat bj) de H. Doop de naa ontving van TRESIA I. HUITEMA J. H. HUITEMA Bbuinsi SM „Doe ’t ik in bern wie, spriek ik as in bern, field e XZ ik as in bern, tocht ik as in- bern Hwat wie it in feest, doe ’t ik, bern noch, foar it earst, mei de alderen opbliuwe mochte om it aid jier üt tn sit-fen. Hwat stelde ik my dochs in bulte fan sa’n joun GRIETJE REGINA EMMIE WOPKE Onze hartelijke dank aan Herv. Meisjesvereniging „B en Werk” voor het grote Ken pakket. Workum, 24 December 194 er geen zo vlot Benoemd uit ruim 80 gegadig den, als bode van het Algemeen Prov. Fries Ziekenfonds (Eewal 63, Leeuwar den) voor Workum en omgeving onze stadgenoot, de heer O IJ. Flapper. De loop der bevolking over 1948. Op 1 Januari 1949 bestond de bevolking uit 4157 personen (2074 mannen -f- 2083 vrouwen), zodat de bevolking onzer gemeente met 52 personen is vooruitgegaan, daar deze getallen op 1 Januari 1948 4105 (2056 mannen 4" 2049 vrouwen) bedroegen. In 1948 werden geboren 59 m.65 v. 124 pers. Hier vestigden zich 110 m, -|- 119 v. 229 pers. Zodat de vermeerdering zou zijn 169 m. 184 v. 353 pers. De totale vermindering bedroeg echter 151 m. 4* 150 v. 301 pers. Er overleden nl. 16 m. 4- 11 v. 27 pers. En er vertrokken 135 m. 4- 139 v. 274 pers. Het overschot bedroeg derhalve 18 m. 4- 34 v. 52 pers. Er werden 33 huwelijken voltrokken, terwijl 4 kinderen als levenloos werden aangegeven. Aangetekende briefpakjes. Vrij spoedig na de bevrijding moest worden bepaald, dat briefpaiijes, waarvoor aantekening werd gevraagd, niet zwaarder mochten zijn, dan 500 gram. Met ingang van 17 Januari a.s. komt deze beperking te vervallen, zodat van die datum af in het binnen lands verkeer aangetekende brief pakjes weer tot 2 kg. kunnen worden verzonden. Een gul onthaal. HEIDENSCHAP, 23 Dec. ’48. Enkele veehouders waren met hun vrouwen een middag uitgenodigd door de heer K. Werumeus Buning aan ’t Vliet. Nu zult U wel eens denken, wat een eigenaardig idee. Dat zit zo 1 Toen de heer Buning zijn boerderij afgebrand is, hebben verschillende veehouders zich bereid verklaard om het vee vhn de heer Buning die winter te stallen Anders zou hij ’t verkocht moeten hebben en nu kon hij 't behouden, wat hetn veel waard was. De heer Buniag dacht nu zo: Voor wat, hoort wat< en vandaar die uitnodiging. ’t Is ook 'n fijne middag geworden. Elf personen hadden aan de uitno diging gehoor gegeven. Nadat er thee gedronken was, werden de veestapel en stallen bezichtigd, terwijl de vrouwen het intussen bin nenshuis erg druk schenen te hebben, wat voor de vrouw des huizes met het bedienén enz. wel heel begrijpelijk was. Natuurlijk moest ook het woonhuis even bezichtigd worden, wat wel de moeite waard was. Alles nieuw en mooi ingedeeld I Wee* aan de tafel bijeen werd door de gastvrouw nog het een en ander aangeboden. Zij die een handeltje wensten te doen, moesten ervaren dat de gastheer z’n mannetjes stond en goed de slaap uit hid 1 Toch werden er ook nog zaken gedaan. Goed elf uur werden allen aan de welvoorziene dis genodigd en toen men omstreeks middernacht huiswaarts keerde, was het met dank in het hart voor het gastvrij onthaal. Nogmaals wensen alle gasten de heer en mevrouw Buning toe, dat ze nog vele jaren in gezondheid op deze boerderij mogen blijven wonen. (Iets verkort. Ingez.) HINDELOOPEN. In tegenwoordig heid van de plaatselijke commissie en de bemanning der reddingsboot, werd aan de heer Andries Kooy, de medadle voor trouwe dienst aan de N Z. H R. uitgereikt, De medaille vermeldt de inscriptie «Voor trouwe dienst 19231948«. Dit is zeker een gelukwens waard. Visaanvoer. aangeveerd opening Openb. Lagere School te Hindeloopen. Ons stadje stond deze enkele dagen die 1949 nog maar oud is, in ’t teken van de nieuwe openbare school, welke Dinsdag 4 Januari officieel is geopend. Het was zeker een goede gedachte van Volksonderwijs, afd. Hindeloopen, om de schooljeugd, die toch ten nauwste Van 2431 Dec. 99 kg Snoekbaars 6 kg Baars 8 kg Grote Blei 155 kg Bot 25 kg Voorn Officiële ai z Muziek en Zang. De Chr. Muziekver. «Harmonie» en de Chr. Zangver. «Euphonia» hielden bun traditionele Nieuwjaarsdag- uitvoering in de Ned. Herv. Ketk. Hoewel het weer niet erg meewerkte was men toch uit de gehele omtrek gekomen, zodat de gehele kerk stamp vol was. Het programma zag er ook aanlokkelijk uit en men heeft volop kunnen genieten. Vooral de Suite >Gouden Bruiloft» van A. Delhaye viel bijzonder in de smaak. Beide ver enigingen kunnen op een goed ge slaagde avond terugzien. Jubileum. Nieuwjaarsdag was het voorde heer Gerke J, de VrieS de dag, waarop hij herdacht, dat hij voor 25 jaar bij de gemeente H. O. N. als wegwerker werd aangesteld. Deze dag ging niet onop gemerkt voorbij, vfan: het college van B. en W. en eén paar gemeenteamb tenaren kwamen de jubilaris geluk wensen en boden hem als blijk van waardering eén envelop met inhoud aan. Ook kreeg de jubilaris nog een rooktatel en een fraaie leunstoel. De heer de Vries, die zich veler vriendschap heeft verworven, zal de eerste dag van 1949 niet spoedig ver- geten. besturen van Volksonderwijs en ouder- commissie en tot de leerkrachten, de heer Hepkema en mej. Osinga, die de laatste tijd onder moeilijke omstan digheden hun werk hebben verricht het is de wens van de voorzitter dat ze met vreugde hun arbeid in het nieuwe tehuis mogen volbrengen; tot de afgev. der Ned. Herv. en Doopsgez. gemeente, die zo prachtig de helpende hand_hebben geboden en in ’t bijzon der tot de heer W. P. Bakker, ministerieel erkend preparateur, die de nieuwe school verblijd heeft met een schenking van plm 60 natuurobjecten, waaronder geprepareerde vogels, zoog dieren, vloeistofpreparaten, mummie- preparaten en geprepareerde vlinders. Deze grootse schenking heeft de raad dankb tar aanvaard en de heer Bakker werd dan ook terecht dank gebracht voor de wijze waarop hij het onder wijs in Hindeloopen gesteund had. Tot slot zeide de voorz. «Ik wil eindigen met de wens, dat deze school mag voorzien in een lang gevoelde behoefte, dat zij de bloei van het openbaar onderwijs in Hindeloopen mag bevorderen en ^at kinderen en leerkrachten, elke dag met Vreugde van haar gebruik mogen maken». Na de consumptie die werd rond gedeeld, verkreeg de inspecteur van het L.O. de heer Sipkens het woord, die z’n bewondering uitsprak voor het gemeentebestuur, daar van de 150 scholen welke zich in sprekers rayon bevinden, Hindeloopen de eerste is die een nieuwe school kan openen. De nieuwe school voldoet aan de hygië nische, paedagogische en aesthetische eisen. Hierna verkreeg de heer W. P. Bakker het woord, die sprak over de geschonken natuurobjecten, welke ten doel hebben de jeugd de liefde voor de schone natuur bij te brengen. Hij hoopt niet dat de jeugd herdoor een verzamelwoede zal krijgen om de dieren te mishandelen of te doden, om ze maar in bezit te krijgen. Spr. overhandigde, aan gemeentebestuur, Inspecteur Sipkens en bet hoofd der school de heer Hepkema een keurig uitgevoerd in ventaris-album, terwijl ook een exemplaar voor het archief be stemd is. Namens het personeel sprak de heer Hepkema enkele woorden en verze kerde dat hij en juffrouw Osinga met verlangen u.tzien naar de dag van morgen wanneer de eerste les in de nieuwe school zal worden gegeven. Tevens dankte hij allen, die iets ge daan hebben in de tijd dat school was, om alles toch mogelijk te doen verlopen. De inspecteur «der Itch, oefening, de heer van Bijlen was blij met de nieuwe school, maar aan de andere kant pessimistisch hoe of de lich. oefe ningen moeten worden onderwezen. We hebben allen gehoord, aldus de heer v. Bijlen, dat het gemeentebestuur voor geen kleintje vervaard is, en zo heb ik toch ook weer vertrouwen in de toekomst, dat ook voor deze tak van onderwijs binnen afzienbare tijd een geschikte lokaliteit gevonden zal wor den. Tot nu toe moest ik in Hindeloopen komen met de ogen dicht, daar de voorschriften niet in acht konden wor den genomen, zei de districtsarts Dr. van Reekum, maar thans bihoort dat gelukkig tot het verleden. De heer Breimer, die namens C. H.- fractie en schoolbestuur z’n dankbaar heid uitsprak bij de opening van de ze nieuwe school, roemde de eensge zindheid van Hmdeloopen iets waar in deze tijd zo’n groot gebrek aan is. Wij hebben «Irene» voor dit doel van harte afgestaan verzekerde de heer Poeze, terwijl de heer M. J. van der Zijpp namens oudercommissie z’n wel gemeende dank uitsprak voor ’t voor treffelijke inzicht van gemeentebestuur. _In ’t slotwoord dankte de voorzitter alle sprekers,/die ook de beste wensen voor de toekomst hadden geuit, en verzekerde dat het gemeentebestuur steeds zal werken aan de groei en bloei van het onderwijs, daar dit één der belangrijkste grondzuilen is van onze natie, De voorz. verzocht thans de aan wezigen de school te bezichtigen. Het bleek dat een groot aantal be langstellenden zich reeds bij de school, waar ook de vlag wapperde, verzameld had, toen Jelle Lolke Smid als oudste leerling met enkele woorden burge meester Stallinga de sleutel overhan digde, Welke toegang tot de nieuwbouw Herkozen als ouderling bij de Ned. Herv. Gem. alhier de heer W. S Visser en als diaken de heer K. Veenstra terwijl gekozen werd tot diaken de heer K. de Vries. Lustig wapperde Dinsdagmiddag van af het Htndelooper gemeentehuis het rood-wit-blauw dundoek tegen detrieste lucht. Om twee uur verzamelde zich de raad der gemeente met genodigden in de raadzaal, om enkele ogenblikken stil te staan bij de totstandkoming der nieuwe school. Burgemeester Stallinga herinnerde de aanwezigen er aan, hoe door Abe Aukes Kat de eerste steen was gelegd voor deze school op 28 Mei 1875 en dat deze tevens de steen weer legde tijdens de verbouw op 2 April 1887. Hoewel uiterlijk nog hecht, was het geen bruikbare school meer. Het ge meentebestuur deed op 15 Juli’47 een beroep op de Inspecteur der Volks gezondheid Dr. Watten a, die tot de volgende slotconclusie kwam «Dit is geen lokaliteit waar kinde ren een groot deel van hun dagen mogen worden ondergebracht. Er moet "zo snel mogelijk in worden voorzien. Drie maanden na datering van dit rapport mag in de lokaliteiten geen onderwijs meer worden gegeven. Dus moet de school met ingang van 18 Oct. '47 gesloten worden» Toen pas begon het werk van het gemeentebestuur. Plannen bestek en begroting moest worden opgemaakt. Intussen was aan de Kerkeraden der Doopsgez en Ned. Herv. gemeente verzocht om huisvesting der school kinderen en door deze colleges werd alles gedaan wat maar mogelijk was om het onderwijs zo goed mogelijk te doen voortgaan in lokaal «Irene» en in het leerlokaal der Doopsgez. Kerk. Het gemeentebestuur stelde zich in verbinding met de Bouwkundig Inspec teur voor L O. te Den Haag, de heer Witteveen met de Inspecteur van het L. O. de heer Sipkens en met de schoolarts. Ook wendde het zich tot Ir Tuinstra, hoofd van de Planalogische dienst te Leeuwarden en tot de heren Baart en Wiersma on advies inzake de plaatsing der school. Achteraf lijkt dit zo eenvoudig, maar toen was het uiterst moeilijk. Het eerste plan was klaar'gekomen, maar moest terzijde worden gelegd daar alleen semi permanente bouw van scholen was toe te staan in de aller dringendste gevallen. Dit was natuur lijk een grote teleurstelling In de raads vergadering van 5 Jan. ’48 werd be sloten het bestaande schoolgebouw, af te brek-n en een nieuw school gebouw, waarin 2 le slokalen, te bouwen. Dit besluit werd door Gedep. Staten goedgekeurd, waarin neergelegd was dat de school op dezelfde plaats zou worden herbouwd, terwijl een gedeelte van een perceel er bij werd getrokken. Dit laagste had tot gevolg, dat een straat die vroeger had bestaan, weer in ere werl hersteld. Hie na ging alles in vlot tempo en het 2e plan kreeg de goedkeuring, zodat in Juni het werk gegund kon worden aan fa. Kats te Surhuizum voor de som van f 19 747. Na deze uiteenzetting sprak de voorz. woorden van dank tot de uitvoerders en architect Bouman, voor de uitne mende wijze waarop ze dit werk heb ben uitgevoerd; tot de heer Sipkens, inspec. L. O die zo veel heeft bijge dragen tot stichting van de school tot de heren districts-schoolarts en consulent lichamelijke oefening, die steeds met waardevolle adviezen het bestuur hebben bijgestaantot de raadsleden, welke eensgezind, zonder politieke of kerkelijke overwegingen deze beslissing hebben genomen; (helaas ontbreekt één, de heer A. Walda, die met zoveel ijver aan de totstandkoming der plannen mocht medewerken)tot HA—4» geopende deur zette de burgemeester deze opening kracht bij met de woor den «Thans verklaar ik de Openbare School off cieel voor geopend en spreek hierbij tevens de wens uit dat kinderen én leerkrachten met vreugde elke dag gebruik mogen maken van deze nieuwe school». Aan het hoofd der school werd daarna de sleutel overhandigd. Van buiten maakte het gebouw «en keurige Indruk, maar toen we in de school kwamen, begrepen we waarom tot aannemer en schilder zulke waar derende woorden waren gesproken. De plafonds waren licht crème, terwijl deuren en verdere afzetting met een lichtgroene verf bedekt was. Het scheen wel dat het meubilair onder ling een wedstrijd had aangebonden wat het mooist voor de dag zou komen. In de vestibule staat een ge deelte van de schenking van de heer Bakker in een kast met vitrine; ja, inderdaad is dit een grootse schen king. Het overige deel der verzame ling zal in het gemeentehuis onder gebracht worden. Veel meer zouden we kunnen noe men, we laten het hierbij. Het is zeker een hartelijke felicitatie waard aan het adres van het wakkere stadsbestuur en we verwachten dat de 38 leerlingen zich direct thuis zullen voelen in deze nieuwe omgeving en dat zij, zoals de burgemeester het in de raadszaal uit drukte, mede door het onderwijs grond zuilen mogen worden voor onze natie. 4 *7 4?

Friso nl | 1949 | | pagina 2