BINDWERK I VAN DUINEN M Q Perspectieven van de Beverfokkerij Riemersma ’s Schoenwinkel. Dames-, Heren- en Kinderschoenen Personeel nodig of wens U iets te kopen of verkopen te huren of verhuren Gezellig Licht D. Westerhuis - Workum DE ANADESE si ERFENIS 11 I r I bil In KINDERLEDIKANTJES een prachtsortering. ook gebogen f 37.00 - f 43 25 - f 46 25 - f 48 25 Romkema's Nooimochine-reparatiebedrijf. Manufacturen F. VAN DUINEN, workum ADVERTENTIE in FRISO familieberichten GAASTRA’s Boekhandel die de in te binden jaargangen of te herstellen boeken bij Uvan huis afhaalt Zoals U ze terug ontvangt, zijn ze niet van nieuw te onderscheiden en kunnen dan nog tijden mee! Voor Uw Baby-ultzet II I AJbMMMkM» u oj» *5 HET BESTUUR. T GEMENGD NIEUWS. S3 es FEUILLETON We (Wordt vervolgd). Onbrandbare Benzine. Benzine in blokjes. Een Frans scheikundige, Jean Pathus Labour, heeft in een film het proces In JURKJES en PAKJES een schitterend mooie collectie Het is de heer J. Hottinga 'yhuizum. Bovengenoemde is 16 Wijziging toeslag op Volksherstel 4 Sigaretten. Alleen in de betere kwaliteiten Binnen enkele dagen verwachten wij een zending „DELANA” GOED Een bezoek bij ons loont zeker de moeite. Witte de With herdacht. (28 Mrt. 1599—8 Nov. 1658) 350 jaar geleden geboren. Plaats dan een hét weekblad voor Workum en omliggendegemeenten zowel voor Zakenreclame als Komt en ziet Wij presenteren LJ een schitterende collectie Wanneer U boeken of tijdschriften keurig in gebonden wilt bewaren, dan kan U dat weer prima en vlugger dan tot dusver in orde laten maken, door even bericht te doen aan Heeft U ilthw m ander ogen krygt, valt niette verwondérèh. Bij allerlei experimenteren heeft men vaak warme voor- en heftige te genstanders. Maar zo’n waarschu- l 1 «xr .r> Tien dagen was Eric nu weer aan het hakken; tien dagen, waarin hij het ene plan na het andere had gemaakt. Soms overwoog hij terug te gaan en nog eens met Evelyn te praten. Maar dan bedacht hij, dat hij in dat geval aan het kortste eind zou trekken. Gaf hij nu toe, dan zou hij altijd toe moeten geven. Hij moest Eve lyn niet haar zin door laten drijven, want dan zou zeker gebeuren, waarvoor hij de hele zomer gevreesd had, dat zij hem de baas zou worden. Maar zij was te lang zelfstandig geweest om zich nu plotseling te voegen naar een ander, ook al hield ze van die ander; en zeker niet, als zij tegelijk tegenover een derde terug moest krabbelen. Neen teruggaan en toegeven was juist, wat hij niet kon doen, hoewel hij op de eerste Zondag in het kamp de rust bijna niet verdragen kon en telkens weer overwoog om met de slee even een toertje naar Mac Intosh Valley te maken. Het was dwars door het bos over het be sneeuwde spoor maar anderhalf uur rijden Andere keren was hij minder streng en zelfverzekerd. Dan zei hij tegen zichzelf, dat het onzin was om voor een boerderij, zoals er honderden waren, zo’n drukte te maken. Hij en Evelyn zouden liet zich, on verschillig waar, wel gezellig maken. En samen aanpakken, dat konden ze! En als hij in zo’n oui zijn verlangen naar Evelyn voelde opkomen, was het een overwinning om dan toch niet te gaan. alleen, om alles in de beste orde te vinden, want Jack had op zijn gemak de veestapel verzorgd, terwijl hij de rest van de dag werkte aan tekeningen voor zijn zagerij. Evelyn was teruggekomen uit ongerust heid en verlangen naar huis, maar ook, omdat mrs. Collins gezegd, dat Eric groot gelijk had. Evelyn was een dwaas kind om nu nog nu ze het toch met Eric eens was de verkoop van de boerderij door te zetten. Niemand zou het vreemd vinden, als ze haar belofte in trok. En eigenlijk, hoe eerder ze dat nu deed, des te beter was ’t voor Edmond, want dan kon hij naar een andere plaats uitkijken. Half overtuigd was ze teruggegaan, maar ze kon er niet toe komen aan Edmond te vertel len, dat ze er toch maar van afzag. naar Luierbroekjes f 1.85 Slobbroekjes f 1.85 Bretelbroekjes fl.85 Beverfokkerij. Dezer dagen is te Leeuwarden opge richt een Vereniging van Friese Nutria- fokkers met aanvankelijk een 60-tal le den. Het doel is om het beverfokken hier op een hoger peil te brengen, o.a door verplichte registratie, collectieve afzet van pelzen e. d. Fokkers die lid willen worden of in lichtingen wensen, kunnen terecht bij de secretaris. A. SIEMONSMA. Ie Hollandiastr. 26—Bolsward. Luiers f 0.87 Truitjes f 1.00 Hemdjes [Interlock] Het leven en bedrijf van admiraal Witte Corneliszoon de With omspant een halve eeuw maritieme geschiedenis. En wat voor een halve eeuw Waarin de jonge staat der Nederlanden uitgroei de tot een indrukwekkend imperium en Europa’s eerste handelsmogendheid. Zijn leven begon op 28 Maart 1599, het eindigde op 8 November 1658. Een hofstede op Voorne, een half uur buiten Den Briel, was zijn geboor teplaats. Deze zoon van doopsgezinde boerenmensen (dus van principiële te genstanders der landsverdediging) vond pas op zijn 16e jaar de weg naar zee en daarmee zijn bestemming. Hij begon als kajuitsjongen opeen Indië-vaarder, zeven jaar later was hij reeds vlagge kapitein van een kloek oorlogsschip. Een vuurpijl-carrière. Op zijn 26stejaar bracht hij als „vice-admiraal”, aange wezen door de Ind. regering, een retour vloot ter waarde van 5 millioen gulden tuuu' kat vaiAnbuii. Kr gaan kwaada voorbeeld van zulk een snelle opgang en zulk een gevarieerde staat van dienst. Hij was o.a. tegenwoordig bij de vesting van de Nederlandse staat in Indië, de stichting van Batavia, n.b. als „hofmees ter” van J. P. Coen. Hij maakte ais ka pitein bij de z.g.n. Nassause vloot die merkwaardige reis om de wereld van 1623—1626. In 1628 nam hij als kapitein op het admiraalsschip van Piet Heyn deel aan de verovering der Zilvervloot. Als vice-admiraal was hij tegenwoordig bij de acties voor de Vlaamse Banken tegen de Duinkerkers en de vernietiging der armada op de rede van Duins in 1639; verder bij de laatste worsteling om het behoud van Brazilië en de mees te zeeslagen van de ramspoedige Eerste Engelse oorlog. Onder onze vlootvoogden neemt hij een eigen, betrekkelijk eenzame plaats in. Door zijn vorming, zijn bewogen levensloop, bovenal door zijn onbuig zaam, „lastig” karakter bleef hy naast zijn tijd-en strijdgenoten Maarten Tromp [eens zijn schoolmakker], naast PietHeyn, Jan Evertsen, De Ruyter en Van Wasse naer Obdam, de man-in-de-schaduw. Gekweld door miskenning en rivaliteit, geschuwd om zijn opvattingen nopens de krijgstucht bij minderen en meerde ren; verbitterd om de verwaarlozing van ’s lands marine, raakte hij gewikkeld in conflicten en processen en hoorde zelfs eenmaal de doodstraf tegen zich eisen. Bij de slag in de Sont, 1658, alleen strijdend tegen velen, liet hij als een „wacker cavallier” het leven. Van de hand van de bekende historie schrijver Joh. van Hulzen zag dezer da gen bij De Boekerij te Baarn een roman over deze grote zeeheld hef licht. Het uitvallen van de D en de grote vraag naar enkele energieke manne geopend voor de perspet de beverfokkerij in ons li Het resultaat van hun weest dat enkele goede werden ingevoerd en zo land een begin worden gi dit nieuwe beroep. Bolsward kreeg Friesli beverfokkerij, maar aang de lucratieve verwachting zo’n bedrijf, kan men mo op verscheidene plaatsi maken met de bevers. Het zijn eigenaardige de eerste aanblik doen aan een heel grote rat, m even observeert, komt a de conclusie dat het veel a en aanvalliger diertjes zjj Dit aanvallig wil niet men ze op zijn armen 1 Neen, bevers moeten ierm goed kennen alvorens zij bezwaar door hem over c aaien. Zij kunnen heftig g iemand een flinke knauv daarom moet men, indien is deze dieren te hanter staart optillen. Maar hun grote snor ma hun ogen verraden intel als zij eten, dan gebruik voorpoten als handen en munigVMldigmi alofr fraai auab fr«A i® heel gewoon als een wijfje twee keer j in een jaar vijf jongen werpt. Hier door kan een fokker in betrekkelijk korte tijd een behoorlijke beverfarm schept de juiste sfeer in Uw kamers Eerst zorgen voor een goede binnen- lamp en dan de bijver- lichting. Maak Uw eigen kamers gezellig en knus. Lampen in allerlei soort en model vindt U by belachelijk gemaakt tegenover al de boe ren uit de streek. Beautier zal ’t ze wel vertellen en als hij straks thuis komt, zal Evelyn nog zeggen: „Zie je wel! Dat wist ik wel. Edmond houdt natuurlijk aan de koop vast en ik kan hem geen ongelijk geven.” Maar het is een flink eind naar huis terug en het loopt niet gemakkelijk over de losse sneeuw. Eric heeft alle tijd om te kalmeren. „Wel verdraaid, ik schijn hier in de vallei altijd blunders te moeten ma ken. ’t Is nu weer net als in ’t voorjaar. Ja, dat was anders een stomme streek, dat ge jaag toen met die paarden. En daaruit vloeide weer een hele serie verdere ver wikkelingen voort. Wat heb ik ook weer aan Evelyn geschreven daarover? O ja, dat ik mezelf wel een draai om mijn oren kon geven, als ik er aan terugdacht. Ik mag wel oppassen, dat ik niet weer zo dwaas doe.... Ik heb natuurlijk wel gelijk, maar laat ik nu maar inbinden; ze begrijpen het toch niet....” „En?” zegt Evelyn, als hij binnenkomt. „Nou, hij wil niet.” „Dat dacht ik wel.” Even brandt een scherp antwoord op zijn tong, maar dan bedenkt hij zich. Die ge schiedenis van het voorjaar moet zich niet herhalen. „Maar wat dan?” „We zouden voorlopig best op de zage- uitkijken naar iets goeds voor ons.” „Die zagerij?” Wonderlijk zijn vrouwen I toch! Eerst heeft ze twee jaar gevochten om de boerderij en nu laat ze zich er zo oo___o maar afdwingen door een overhaaste be- land te komen zou er zonder twijfel misère lofte. „We kunnen het daar toch ook gezellig maken.” „En je wou daar maar tijdelijk gaan zitten. Om uit te kijken naar iets an- ders, zeg je.” „Nou ja, maar ondertussen is daar toch vooral om de besliste 1 ook een heleboel werk te doen. Als we er samen werken, zal het ons best bevallen.” „Ik begrijp jou niet. Hoe kun je je zo maar van de plaats laten dringen door een buurman. Jij hebt toch de meeste rechten. Praat jij nou eens met Beautier.” „Nee, dat vind ik niet eerlijk. Ik heb hem de boerderij afgestaan en daar kom ik niet meer op terug. Als hij mezelf aan bood de koop ongedaan te maken, zou ik het aannemen, maar er om vragen, of hij ’t alsjeblieft doen wil, dat doe ik niet.” Eric haalt zijn schouders op. „Ik zie niet in, waarom wij ons in dit geval zouden op offeren voor een ander.” „Ik breek mijn woord niet.” „Onzin, dit heeft niets met woordbreuk te maken. Maar je moet ’t zelf weten, het Is jouw boerderij.” Mistroostig was Erie wear naar bulten ge* VM uUvtaéiag VAMOiond, FAAnfrjf h[j benzine de vorm van balletjes laat aannemen. Men ziet eerst de uitvinder in zijn laboratorium bezig met het afwegen van enkele tientallen grammen van twee verschillende poeders, welke hij echter strikt geheim houdt. Hij mengt ze met de hand meteen op de weegschaal en doet ze vervolgens in een mengmachine, waarin hij ook enige liters benzine giet. Dit mengtoestel wordt in beweging ge bracht en weldra vormt zich een pasta achtige emulsie, die in samenstelling en kleur veel op chocolade gelijkt. Daarna laat hy de pasta op een geper foreerde plaat uitlopen, waarna de ver deelde massa in een speciaal bad valt, waar het vaste vorm krygt en tot bal letjes zo groot als een druif wordt. Deze balletjes zijn droog en onont- plofbaar, zij zullen niet licht ontvlam men en zijn in ieder geval gemakkelyk weer te doven. Heeft men benzine nodig, dan behoeft men het balletje of het lint [want de vaste benzine kan ook tot groteie balletjes en zelfs tot lint ge maakt worden] maar kapot te maken in een speciaal apparaat en de benzine zal weer even vloeibaar zijn als voor het proces. Dus voortaan zijn geen Jerrycans of benzinepompen meer nodig en wordt de kostbare brandstof net als steenkool heel gewoon in zakken afgeleverd. Post voor de Volendam. Het s.s. „Volendam” zal, met troepen onderweg naar Indonesië, op 4 April in Port Said zijn. Wil men, dat aldaar de opvarenden post ontvangen, dan moet deze uiterlijk 27 Maart op de bus zijn gedaan. Aan alle paardenliefhebbers. De ry vereniging „De Mustangs11 is er in geslaagd een bekwaam instructeur te krygen. Het is de heer J. Hottinga van Nyhuizum. Bovengenoemde is 16 jaar in Indië geweest en altijd bij de bereden wapens. Meermalen is hij op getreden als leraar voor officieren van gezondheid om hen rijles te geven. Nu is er begin volgende week vergadering van „De Mustangs11 in „De Wijnberg Komt nu allen, die houden van het paard. Er is kans dat Workum een 1ste klas rij vereniging krijgt. Het bestuur rekent op uwe medewerking. Zie advertentie. op thuisreis uit Indonesië. De opvarenden van het s.s. „Water man”, dat met troepen op thuisreis uit Indonesië naar Nederland is, zullen op 3 April, bij aankomst in Port Said, post kunnen ontvangen, mits deze niet later dan 27 Maart gepost wordt. Ook de thuisvarenden van het m.s. „Kota Inten11 kunnen post ontvangen bij aankomst in Port Said op 9 April. Deze correspondentie niet later posten dan 3 April. De pelzen zijn zeer kostbaar De beverfokkerij is in or^ *-*—>■ komen te staan. Dat dit i want de bever was hier dier. Wie heeft immers nc wist niet, dat de pels van Eric was gegaan. Mannen hadden nu eenmaal altijd voor de vervelende karwei tjes op te draaien, waar vrouwen zelf geen kans zagen uit te komen. In die stemming kwam hij praten met de jonge Beautier en het lag voor de hand, dat het gesprek j geen resultaat had. Het zou toch beter zijn geweest, als Evelyn het zelf gevraagd had. i Zou Edmond aan zijn buurmeisje hebben kunnen weigeren de koopbelofte als onge daan te beschouwen? Waarschijnlijk niet. Maar nu kwam daar een man, een die veel rondzwierf nog wel! En die maakt daar aanspraak op de boerderij. Waarom? j Omdat hij Evelyn het hoofd op hol heeft gemaakt! Moet Edmund daarvoor zijn boerderij loslaten? Het volgend jaar heeft die zwerver er misschien al weer genoeg van en dan trekken ze samen weg, terwijl Edmond dan noodgedwongen op een boer derij zou zitten, die hem niet zo goed naar de zin is als deze. Neen, Edmond moet nu aan zijn eigen toekomst denken. Hij heeft voor Kate te zorgen en dat zal hij doen ook. Hier is het beste plekje voor hun tweetjes. Er kan geen sprake van zijn af te zien van rij van Jack kunnen gaan wonen en dan de koop, die eerlijk tot stand is gekomen. *-*- „Maar man, je kan geen enkel recht laten gelden. Er Is nog geen prijs bepaald en er staat niets op schrift. In werkelijk heid heb je helemaal niet gekocht.” „O, nee? Dat zal je dan eens zien! T"_ waren overeengekomen, dat ik de boerderij zou laten schatten en ik heb al twee men sen daarover gesproken.” Edmond denkt even na. Als Eric voet bij stuk houdt, kan hij zijn aanspraken natuurlijk niet hand haven, maar het is Evelyn, die hier te be slissen heeft en hij vertrouwt er op, dat zij haar woord niet zal terugnemen. Daar staan ze tegenover elkaar met boze, rode koppen en maken zich driftig over elkanders koppigheid, totdat Eric zich ein delijk kwaad omkeert. „Best, dan zal jij je zin hebben. Er is nog meer land in de wereld en nog heel wat beter dan dit ook!” Wat een onzin eigenlijk om zich om deze uithoek zorgen te maken. Woedend loopt hij over het land naar Evelyns huls terug; woedend, omdat die Frans-Canadees hem behandelt als een vagebond; woedend, om dat hij plaats moet maken voor een ander, voor een ander, die alleen maar een hok vaste boer is, die niets van de wereld heeft gezien. Woedend is hij, omdat Evelyn hem dit figuur heeft laten slaan. Hij wist ’t wel vooruit, dit had zijzelf moeten proberen. Dat was zijn zaak niet. Nu heelt hij sleh gaan; hij kon de onredelijke koppigheid van Evelyn niet begrijpen. De volgende morgen zag hij Edmond over het land lopen met een meetketing; blijkbaar was hij bezig het geploegde gedeelte op te meten. „Wat een aanstellerige, overbodige onzin,” grom de Eric binnensmonds en hij wist, dat Ed mond alleen deze vertoning gaf om hem duidelijk te maken, dat voortaan een Beau tier hier de baas was. Zó ging het niet! Als het zo moest gaan, wilde hij niet hier op de boerderij blijven en evenmin was hij van plan naar dat ver laten zagerijtje te verhuizen. Iedere dag voelde hij sterker, dat hij teruggekomen was om een huis voor de toekomst te bou- wen. Wat hem onbewust gedreven had, werd hem nu duidelijk. Binnen in de zwer ver was langzamerhand een man gevormd, die al zijn kracht doelbewust in het werk ging stellen en die daarom de leiding ging opeisen. Nu liet hij zich niet meer door zijn boze buien meeslepen, nu liet hij zich niet meer door Evelyn vertellen, wat er te ge beuren viel. Haar trots zat haar in de weg. Dat wist hij, maar ze zou moeten toegeven. Zoals ze vroeger te trots was ge weest om geslagen van de boerderij weg te gaan, zo was ze nu te trots om haar ver- koopbelofte terug te vragen. Toch bewonderde Eric haar om haar on buigzaamheid op het zelfde ogenblik, dat hij haar er om laakte en dat hield hen bijeen, hoewel de sfeer van intimiteit der eerste dagen niet meer terugkwam. Daar liep nu die Edmond en Eric voelde, dat hij dit niet zou kunnen aanzien. Als die kwast er ’n gewoonte van ging maken om op hun uit voortvloeien en zo besloot hij in een naburig houthakkerskamp werk te zoeken. Als hij maar eens een paar weken weg was, zou Evelyn misschien minder bereid zijn de boerderij aan Edmond af te staan. Evelyn had gehuild, verbaasd; verbaasd 1 fh toon van Eric. Ze voelde, dat hij de dingen nu heel wat zwaarder opnam dan in het voorjaar. Nu behandelde hij een verschil van mening tussen hen niet meer als iets, waar je van af kon komen door weg te lopen. Hij bleef in de buurt, maar hij weigerde op de boer derij te komen, zolang Edmond er rond zwierf. Ze had hem moeten laten gaan, mèt de paarden. Ogenschijnlijk was hun af scheid heel kalm geweest, maar hun han den trilden, toen ze elkaar de hand gaven en in de plotselinge omhelzing, die er op volgde, had Iets gelegen van verdriet en angst en liefde tegelijk. Toen hij weg was, had Evelyn met veel moeite de oude Ford op de weg gebracht en was drie dagen bij mrs. Collins gebleven, totdat ze zo on gerust was over de beesten in hun stallen, dat s» hals over kop terug was gegaan;

Friso nl | 1949 | | pagina 4