Wandkaarten van Indonesië a 65 cent verkrijgbaar in GAASTRA'S BOEKHANDEL Nieuws- en Advertentieblad voor Workum en omliggende gemeenten i No. 18 72ste Jaargang Zaterdag 23 April 1949 T. v. d. K. BONNENLIJST Van 24 April t.e.m. 7 Mei 1949. Grote, duidelijke (Bijz. arbeid a.s. moeders en zieken) Geldig zijn de bonnen gemerkt met de letter L. [De letters achter de bonnummers geven de kaarten aan, waarop de betreffende bonnen voorkomen], De bonnen 084, 089, 090, 091, 093, 097, 098, en 099 algemeen der bon kaarten voor voedingsmiddelen kun nen vernietigd worden. tabak [QA] 2 rantsoenen sigaret ten of kerftabak tabak [QC] 2 rantsoen sigaretten of kerftabak Koninginnefeest Workum. In aansluiting op de advertentie in dit blad nog enige mededelingen. Zoals wy vorige week reeds opmerk ten worden alle prijzen geëtaleerd by Fa. Robijns, Markt. Tevens wordt men daar op de hoogte gesteld met de verschillende te houden spelen en kan men zich opgeven voor deel name aan de volksspelen bij Boek handel Mulder en Gaastra’s Boek handel. Tussen de kinderspelen zul len volksspelen gehouden worden, teneinde ook personen van buiten uit (het veehoudersbedrijf) gelegen heid te geven mede te dingen. Wij rekenen op een grote belang stelling en twijfelen hier ook niet aan, omdat vrijwel 90 °/0 van de bevolking spontaan lid geworden is van de Oranje Vereniging. Afijn, hij of zij die niet lid is, betaalt even f 1.50 en wordt ook toegelaten tot het feest terrein en wordt dan later lid tegen een minimum-contributie van f 1.00 per jaar. Men kan zich nog tot 30 April opgeven bij één der Bestuurs- of Commissieleden. Het morgen- en middagprogramma spreekt voor zich zelf. De verschil lende spelen zullen op het feestter rein plaats vinden, waar alles wordt afgezet en afgebakend, zodat ieder een kan zien, wat hij wenst te zien, en wordt men nergens verdrongen. Bovendien is de auto met luidspre ker van Fa Hingst op het terrein, zodat de liefhebbers van een po pe- kast-voorstelling alles desgewenst kunnen volgen. Aan de schoolkinderen wordt af en toe een bon bekend gemaakt, waarop zij in de op het terrein aanwezige tent een versnapering of een kop limonade kunnen verkrijgen. Over het avondprogramma willen wij nog iets zeggen. De gecostumeerde optocht kan natuurliik alleen slagen, als er gecostumeerden zijn! Met muziek en polonaise komt het wel in orde, maar over het volks dansen een enkel woordje. Men heeft hiervoor natuurlijk ruimte nodig en die is er genoeg op het Marktplein, hetwelk hiervoor zéér geschikt is. Een leraar uit het zuiden van ons land heeft zich van de plaats op de hoogte gesteld en de eerste beginse len van moderne volksdansen in studie gegeven. Onder eminente lei ding van Mevr. Mulder zijn deze prachtdansen ingestudeerd. Ze moe ten echter goed tot hun rechtkomen en op het tijdstip dat dedansenaan- vangen is een regeling getroffen, dat er ruimte genoeg is om een 5 duizend koppige menigte in de gelegenheid te stellen deze te aanschouwen en GOED te aanschouwen, mits men blijft staan waar men zich op het moment van aanvang bevindt. Met duwen en dringen (en daar heeft men soms een handje van) bevordert men een chaos en geeft men aan ENKELEN de kans om de volksdansen te zien, waar tijd noch moeite aan gespaard is om er werkelijk iets goeds van te maken. Het is echter onze bedoeling en het moet ook de Uwe zijn, dat ieder ALLES kan zien. U zijt bijna allen lid van de Oranje vereniging. Bevorder dus de goede gang van zaken door U aan de voorschriften, welke door middel van Radio-Hingst bekend zullen worden gemaakt, te houden. Men wordt verzocht de vlaggen uit te steken. Bij voorbaat dank. HET BESTUUR. Gerrit ien 1817, die ies mar twaa jier wodden; lebeltjen ien 1819, stóónd dèè ze seks jier wééadlepe in 1824, en ien ‘t solde jier stóónd; só geeng ‘t ek meé lebeltjen ien 1826. Dèè kriegen ze ‘n twialling, in 1829: Hindrik, mar fèuer moene wodden en Siemen, ien 1831 stóónd. Op ‘t lest jitte ‘n Grietjen ien 1832. Nó mut iek toch sizzehet wééaden jin liiad oengelókkig mei jerre bon. Allegaar só joeng daa Mar ek de graate méénsken waaden ien die tiid n&ftt oald. Wie solle ‘r meer fóórbeelden fan sèèn. Mei de gesoendheid ies ‘t ek tiege foruut- ginzen, mut je tienke. En toch, gin een sterft fóór sien oerel ‘•Gr. Fan did Hielpen. Aaide liiad fddrtwaahoendet jier (II). Der wéèad ien 1760 jitte ek ‘n Gerrit de Jong ien Hielpen. Diehee’k de fóörige keer jitte fejetten, mar hie mut ‘r ek bie. Want hie hee ‘n dóóter Jies, jó ‘t ieksodaaliknèèmje sol. Aaide lepe de Koe hee behalve Hindrik jitte ’n sóón en ’n dóóter De sóón heette Harmen, de dóóter Sieuwk. lek ken naat fule fan jem fetolle. Ies ‘r bie de lèèzes soms een, die ‘t ‘r het fan wet? Skruw mie dot den '8 ééwen; adres: Van Alkemade- laan 39, 's Gravenhage. Mar dit wet ‘k wol: Harmenlepes ies trouwe mei Jies de Jong, der 't iek ‘t bóppe oer hee, en Sieuwk jerre man heette Jolke Jelles. Lolke en Sieuwk kreegen ‘n lik fantjen lebel tjen in 1816. Karmea ta JIm kriefMmMrboftl 101 vlees [A, B, D] 100 gram vlees 102 vlees [A, B] 300 gram vlees 103 vlees [D] 100 gram vlees 105 algemeen [A, B, D] 250 gr. boter, margarine of vet 106 algemeen [A, B] 500 gram boter, margarine of vet 107 algemeen [A, B] 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 108 algemeen [A, B] 125 gram koffie 109 algemeen [A, B] 500 gram sinaas appelen (inleveren uiterlijk 30 April) 112 algemeen [B] 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 114 algemeen [D] 250 gram boter, margarine of vet 115 algemeen [D] 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas 116 algemeen [D] 1 kg. sinaasappelen (inleveren uiterlijk 30 April) De frije del. 4. Hy nei de doar, stie in mantsje mei negoasje op ’e stoepe. Sa gau Rinse de doar iepen die, waerd it bakje mei negoasje yn de gong skoud, de keapman tike mei twa fingers oan ’e klep fan syn pet en bigoun: „Dag mynhear! Nou hier waer de koopman den weer ris. Né, mynhear ken my niet, maar de frou sofeulste beter. Koopt altyd in klei- nichheiuje siet mynhear! De frou oek al niet recht by ’t spul? Jajekenne nou kome waer je wille, maer 't is overal gryp en nochrisgryp. Doch niet slim hoop ik? Mut mynhear de frou ris bliid make, met in fleske hearlik rükersgüd. Sa jou de ris sien hoe gau se daer fan ophaeld“. Hy krige in fleske üt it bakje en haldde it Rinse foar meidewurden: „Kost foar mynhear fyf en dertig stüvers. Is anders duurder, mar omdat it foar de frou is. Fanwege de faste klandizje sal ik maer sêgge“. Rinse dy ’t der oan ’t nou ta gjin wurd tusken krije kind hie sei„N keapman, ik haw neat nedich hear. De frou moat dat spul seis mar keapje, hja is nou net thüs“. De keapman stie noch mei ’t fleske yn ’e hannen en forfette: „Moai su, is de frou der op üt. Sufeulste beter su k segge. Mag mynheur op ’t kleintsje passe bigryp ik wel. Mut mynhear toch dit fleske kope. Komt altyd to pas. Hwant al het de frou nou noch soa de bokkeprük op en je geve hur dit, is alles soa fegeven en fergeten“, _’k Moat wier neat hawwe keapmanNé hjoed net nedich“. Mar it lytse inantsje lei fan ien klap net en bigotfn opnij syn waer oan to priisgjen: „Skeermeskes, soa dun as in blaedtsje floeipapier, fan de allerbeste merken. Skeerseep, ronde stukjes en staafkes as mynhear dy liever het. Potsjes en doaskes „creme“ om der na it skeren it gesicht met in te wriven en lekker rüke, lekker rüke. As mynhear dat op syn gesicht smeert fliegt de frou su op je an om je in dikke tüt to geven, fanwege de geur mut je dinke“. Rinse hearde it bern gülen en moai koart sei er: „’k Haw jo al sein dat ik neat hawwe wol en nou gau dy rommel üt ’e gong wei, oars komt de hiele brot op ’e stoepe torjochte“. „Rommel, rommel? Mynhear mut der reken met houwe dat it myn broad is. Dat myn suur ferdiende centen der in sitte en dat. Fierder kaem er net, hwant Rinse die de doar ta en it bakje skoude sa kreas by de drompel del op 'e stoepe, sünder dat der ekmar ien dingkje ütrolle. It mantsje op ’e stoepe, fütere dat it sahwat die en hie it oer ünbi- skofte flegel en al sa mear. Mar Rinse hearde it al net mear, dy hie it bern üt ’e widse helle en wer op ’e tafel lein. Syn sin wie der net better op wurden. It moaije wie der al frijwat óf. Earst dy Jan oan ’e doar! Doe Ael hjir yn ’e hüs te kommandearjen en nou sa’n negoasje keardel wer to wurd to stean. Hy naem it ruft en spjelde it nou sa mar Onder. Koe him op 't lest ek gjin byt mear skele hoe ’t it siet. As 't Djoeke net oanstie moast hjait seis mar better dwaen. Hy hie it nou wol op him nommen en pasje op it bern, mar goed bisköge wie it dochs gjin manlju’s wurk. Hy wie der fuort en daliks ek net mear foar te finen, dat soe er Djoeke joun ek wol sizze. Sa mei it ruft heal fêst, heal los, bidarre de lytse yn 'e widse. Soe har nou wol gau deljaen nei al dat gülen hwat hja dien hie. Mar hwat wie datit tekkentsje ek al wiet? Hoe koe dat nou wer? Ja wier ek, hie hy yn de haest de lytse der yn biwolle en dit wiene nou de gefolgen. Nije biswieren. In nij probleem. Né, dat tekkentsje koe der net wer op. Wachtsje ris, soe der yn ’e wein mülk noch ien lizze kinne. Mis dy wie leech. Mar ris boppe sjen. Ek neat to finen hwat op in tekkentsje like. Dan mar in greaten ien fan harren eigen bêd. Hy skuorde de sprei der óf en soalde dy op in stoel del. Hy mei de tekken nei ónderen ta, mar och yn fjouweren teard, wie dy noch fiersto great foar it widske.lt moastdochs mar sa, hwant hy seach oars ek al gjin ütwei. Jonge, jonge hwat lei de lytse der nou waerm yn, mar it gülen boaze jit oan. It bern wie net ta bidarjen to krijen. Güle sa ha je net. Hy prebearre it alris mei de sulveren rinkelbelle, in presintsje fan beppe oan har earste genamt, it joech krekt gjin byt. Syn sjongen, hwer’t hy himsels mei de rinkelbelle begeliede, die likemin fortüten. (Nye wike mear) FRISO. S.V.W.-AGENDA BURGERLIJKE STAND INGEZONDEN. GEVONDEN VOORWERPEN. 76 78 PLAATSELIJK NIEUWS 4 Recht de rijweg oversteken, Eerst naar links en rechts gekeken Vlug naar de overzijde gaan Niet op de rijweg blyven staan Advertentietarief: tot 5 mm. 60 cent elke mm. meer 6 van buiten Friesland 8 Contracten volgens algem. regeling Varachijnt eenmaal per week Uitgave: Fa. T. GAASTRA Bx te Workum - Tel. 45 Postrekening 82259 Inzending van advertenties uiterlijk Donderdagsmorgens AbannamAatapEttsI1JD per hnliiai» per post f2. Bezoek de belangrijke handbalwed- atrijd op Zaterdagavond 6.45 uur. Workum IT. G. P. I (Sneek) Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MM 905 Tabakskaarten 903 Workum Van 14 April tot en met 20 April 1949. Geboren: Jelle zv Hartman van der Laan en Hitje Hoekstra; Folkert Sies zv Pieter Niemantsverdrieten Trijntje AlidaDobbinga; Liskje Hendrikje dv Nicolaas Huisman en Klaaske Dusselaar. Gehuwd(bij volmacht) Rijk van Huis stede te Ede thans te Bandoeng) en Ester LTlsti a te Workum. OverledenFokelina Venema, oud 21 maanden, dochtertje van Folkert Venema en Janke de Wilde. Een paar „Nappa” handschoeneneen bedrag aan geld (zilverbonnen)twee por- temonaies inh. een bedrag aan geldeen autoped: een vulpen; drie sleutels; bruin geblokte sjaal; Rozenkrans; een heren handschoen; een sleutelring met 5 sleutels; boek voor de jeugd „Nieuwe plaatjes bt) oude rijmpjes”. Workum, 20 April 1949. De Opperw.m. Postcommandant W. KELDERHUIS. I Voedingsmiddelenkaarten. 905 Besturenbond opgericht. Woensdag 13 April 49 kwamen de besturen van de Zuivelbcwcrkers, Spoor en Tram, Bouwvak en Fabrieks arbeiders, aangesloten bij het Neder lands Verbond van Vakverenigingen in vergadering bijeen om te komen tot oprichting van een besturenbond afd Workum Inleider van deze ver gadering was de heer J. G Wolbers secr. van de Federatie van Friesland van de besturenbonden. Nadat de heer Wolbers zijn inleiding had gehouden en de gestelde vragen waren beant woord, werd overgegaan tot het op richten van de afd, Workumer be sturenbond. Als voorlopige bestuurs leden werden gekozen: voorzitter S. Brouwer; secretaris S. Zeilstrapen ningmeester T. de Vries; leden M. Visser en Joh. Lageweg. Tevens werd voorlopig aangewezen als corsespondent voor het Sociaal arbeidsrecht de heer S. Brouwer. NIEUWS S. V. „WORKUM Workum 4 nam. Zaterdag j.l. geen halve maatregelen. Vóór derust scoorden de beide elftallen ieder één keer, doch na de rust kwam Workum pas goed op dreef Zeven keer wisten de roodhemden nog doel te treffen, terwijl Q. V. C. 2 s echts één puntje aan de score wist toe te voegen. Met een 82 overwinning keerden de Workumers in de beste stemming huiswaarts. Workum 2Makkum 2 Jun. A 30. Het 2e elftal der Workumer Jun. A behaalde Zaterdag j 1 een 3 0 over winning op Makkum 2 Uit een toe gewezen strafschop kreeg W de leiding. Vóór de rust werd door goed voor bereidend werk van 1 buiten Faber, het 2e doelpunt gescoord. Al hoe Makkum zich ook inspande, het toch wel verdiende tegenpuntje bleef uit. In de 2e helft wist Workum door een 3e doelpunt de overwinning veilig te stellen. Workum 3Hielpen 2Jun.B 21. Hielpen was het eerst aan bod en wist de leiding- te nemen door ern dek- kingsfont va» F. Buma. De gelijkma ker scoorde Fre Meijer uit een straf schop. De aanvallen van Hielpen namen af, liepen meestal dood op het goede positiespel van aanvoerder bij de Ned. Almelo Ds. Roelofs, die tevens onz: aanralslinie goed -.teunde Uit een vlotte combi natte tussen Fre Meijer, J. Hiemstra en S de Vties ontstond het winnend doelpunt. Dat er met meer goals ge- maikt werden hid Hielpen te danken aan de uitstekende doelverdediger. Nu ifwichten wit Q. V C 1 nog doet tegen B ikhuizen. Weet eerstgenoemde club deze wedstrijd te winnen dan zal een a -sltssingswe istrijd tussen Wotkum 3 en Q V C 1 moeten uitmaken wie zich kamp oen mag noemen. Blijf in goede con iitie, jongens, door de trai ning trouv te bezoeken. Wedstrijden voor Zrterdag 23 April Workum 3 soeelt thuis haar laatste competitiewedstrijd tegen Oudega 2 Het 4e is natuurlijk zeer b-lang tellend naar de uitslag. Het gaat immers om de vaa? we zich straks kampioen mag noemen Workum 3 of 4. AFD HANDBAL Wo.kum I zal Zaterdagavond om kwart voor zeven een zeer lastige ihuiswedstiijd te ver werken krijgen. Tegen TGP.l van Sneek is het altijd erg oppassen. Laat de ze-r fraaie k impioenskans van Wo kum niet verloren gaan. De u<t slag van deze ontmoeting kan wel eens doorslaggeve r d zijn we straks als no 1 gaat eindigen, Sneek of Workum. Wc hopen op een sportieve strijd, waarin de sterkste mag winnen en natuurlijk zien we graag dat dit de Workumer damesploeg is. AFD Jeugdvoetbal Oprichting Welpen afd derS. V.W. Het jeugdbestuur van genoemde sportvereniging wil de gelegenheid geven aan iedere jongen van pltn.810 jaar zich als lid bij de Welpen afd. op te geven. Hiertoe hebben de jeugd leiders de medewerking van de ouders nodig Zonder Uw toestemming kun nen en willen wij Uw jongen niet als jeugdvoetballer inschrijven in ons ledenregister Het doel van deze jeugd- voetbalsport De jeugleiders willen trachten de goede eigenschappen die bij sport beoefening nodig zijn, reeds bij de jeugd te ontplooien. Dit is in de eerste plaats de kiraktervorming. Iedere voet baller groot of klein, moet als het goed zal zijn, kennen: zelfbeheersing, wils kracht, eerlijkheid, eenvoud en sober heid, vriendschap en solidariteit, ge hoorzaamheid aan orde, en een vlug inxicht om iets te bereiken. Om iedere jongen de gelegenheid te geven zich bij deze afd als lid aan te sluiten, is de contributie zo laag mogelijk gesteld, n I, f 0 25 per maand. Laat Uw jon gen daarom onder goede leiding de voetbalsport beoefenen. Een paar oude schoenen zullen wel te vinden zijn (voetbalschoenen en shirt is geen ver eiste) Vóór 7 Mei a. s, kan men zich als jeugdlid schriftelijk opgeven (naam, leeftijd en adres) bij een der jeugdlei dersE de B er, D. Dijkstra, Sj Huis man, B Sijoersma en H. Wouda Zie tevens de mededelingen in het club- kastje (Bagijnestraat) en de »S,V.W.<- Agenda in dit blad. Brandalarm. Woensdagmiddag half twee. De meesten hadden juist het traject van huis naar het werk afgelegd en dan blijft er niet veel verkeer in ons stadje over D- enkele auto's stonden rustig aan de kant van de weg te wachten tot vertrouwde handen hen weer ver der da blijde voorjaar,natuur In zou den doen zwenken. Het was alsof ons stadje nog droomde van de pas be leefde Paasdagen. Plotseling, de klok wees vijf minuten later, snerpte het angstaanjagende geloei der sirete door de van vreugde tintelende lucht. Dit geloei geeft toch altijd een beangsti gend gevoel, ’t Was met de monotome rust gedaan. Overal stonden stedelin gen op straat, veel dames in groot (schoonmaak) tenue en de sirene bleef maar doorgillen, de brandweermannen tot grote spoed aanmanend. Files fiet sers, waartussen door auto’s, gingen Zuidwaarts en bij de Toren gekomen, duidden de rookwolken meteen de plaats aan waar het vuur voedsel had gevonden. Gelukkig behoefde op dit middag uur niet al te zeer voor uitbreiding van het vuur gevreesd te worden, want de brand bleek te zijn ontstaan in een met riet afgedekt hok staande op het erf van de heer v. d. Tol. In dit hok bevond zich een kunstmoeder met enkele tientallen kuikens. Bovendien ging enig was en beddegoed van één der buren verloren. Hoewel de schade beperkt bleef, betekende het voor de eigenaars toch een zeer orgewenst verliespostje. De kuikens, no? in hun prille jeugd, vielen als slachtoffer, want de felheid van de brand was vergele ken bij de omva’- g toch wel verrassend. De brandweer behoefde niet uren in actie om een onheil te voorkomen, daar de talrijke blussers spoedig het gevaar bedwongen zagen. In tijden van gevaar blijk telkens weer het grote nut van een sirene. Tot nu toe was het steeds voor minder ernstige gevallen en 't is te hopen dat dat zo blijft. Met de waarschuwing op elke Zaterdagmorgen dat de klok 12 uur aanwijst, kunnen we onze sirene net vaak en lang genoeg horen. WORKUM Beroepen Herv. Gemeente te A. de Jonge alhier. De Jongerein. Vorige week vergaderde >De Jongerein» afdeling Workum en Omstr. in Hotel »De Wijnberg» Na opening en goedkeuring der notulen werden enkele ingekomen stukken voor ken nisgeving aangenomen. Met hetgeen de heer J. Smits over het onderwerp: «Vestigingseisen voor de landbouw» te vertellen had, kwa men heel wat vragen los. De heer M Cnossen gaf een overzichtelijk verslag van de Culturele dig te Leeuwarden. Hierna [werd de excursie besproken en overeengekomen dat het doel van de reis zal zijn een bezoek aan het proefzuivelbedrijf in Hoorn en de Ford fabrieken in Amsterdam. Als datum werd vastgesteld Woensdag 11 Mei. De jaarlijkse Jongerein-dag zal dit jaar gehouden worden in Oenkerk op 18 Mei. De voorzitter wekte de aanwezige leden op om deze beide dagen zo goed mogelijk present te zijn en brachtallen dank voor de medewerking om met deze bijeenkomst zo’n mooi onderling contact te onderhouden. Oprichting Welpenafd. (Jeugdvoetbal van plm. 810 jaar) Laat Uw jongen lid worden bij deze jeugd- afd. der „S. V. W.” Bg voldoende deelname wordt in competitie verband gespeeld. Zie voor nadere mededelingen het S.V.W.- nieuws in dit blad.

Friso nl | 1949 | | pagina 1