Zonen en fa. R. Dikland 'De GE JJE OE staat töe! BINNEN-ARCHITECTUUR Jjewriw I Woninginrichting De Herdenking op 4 Mei. Beperking waterverbruik I Abonneert U op „FRISO” 14 14 14 14 14 14 14 15 14 9 7 5 3 3 4 2 3 5 3 6 2 2 3 2 1 9 5 4 2 3 3 3 3 0 23 19 14 13 12 12 10 9 15 15 15 14 14 14 13 10 24 19 18 17 14 14 12 12 8 Sovjet Unie zioh bevinden.. s 5 5 7 5 5 5 7 SNEEK - Grootzand 37 - Telefoon 3121 ...waar ook ter wereld de vijanden van de 7. Meubilering - Stoffeerderij - Behangerij c/ocz ge/ieef 14 PREDIKBEURTEN GEMENGD NIEUWS. 4 Geb. f 4.90. Geïll. vtrlcrljgb- bdboekh. 9 3 10 10 8 9 8 6 9 10 13 8 8 6 6 8 4 6 4 6 3 0 2 5 4 5 6 6 8 4 2 5 2 2 3 3 1 2 2 1 7 8 Opgericht in 1875 Firma T. GAASTRA Bs. - Telefoon 45 - WORKUM 1. 2. 3. 4 5. 6. Bijna 75 jaar het gerenomeerde adres ter plaatse op het gebied van WARNS Aangenomen het beroep naar de Ned. Herv gemeente te Nieuw Lensden, Ds. W van Hoogevest alhier. KOUDUM. Door de Ge«ef. kerk alhier is een beroep uitgebracht op Ds. J. Brouwer, thans voorganger van genoemde kerk te Middejstum. zienswijze eenvoudig en duidelijk weer, terwijl volgens hem uit tai van rege ringszaken juist wel de consequente lijnen van het partij programma te onderkennen waren. De voorzitter, de heer R. Harkema, dankte de spreker voor z’n mooi en eerlijk betoog, dat een juist inzicht op de stand van zaken had gegeven en sloot daarna deze openbare vergade ring, die maar matig bezocht was MOLKWERUM Ds A. J. Schnei der, thans legerpredikant te Gilze Rijen (N. Br.) heeft het beroep naar de Ned. Herv. gemeente alhier aange nomen. komt terwijl u weer waarneemt een goede kans. Verder wordt er een aardig stukje naar voren gebracht, het is alles beter dan u had verwacht. Wegenbelasting is vrij voor de zwaarste man, maar een prijs daarvoor te win nen daar houd hij wel van. De home trainer geeft aan hoe snel iemand rijdt, de snelsten leveren Zaterdag nogmaals strijd Dit alles en nog veel meer, lokt u naar de Fancy Fair steeds weer. Wie te moe is rust er met gemak, onderwijl genietend van een dronk en gebak. U ziet vanuit de theetent dit alles aan, en weet, mor gen zal ik 'weer in de rij der Fancy Fair-gangers staan. Het is te veel om hier alles te ver tellen, kom, zie, overtuig en laat u door vrouw of vriend vergezellen. Dat dit mag slagen naar wens, U weet het doel is goed het gaat voor de jonge mens. Kan de veestapel t,b.c.-vrij worden gemaakt De vraag, tn hoeverre de veestapel in ons land t.b.c.-vrij kan worden ge maakt, heeft de heer L. P. de Vries, Inspecteur van de Veea tsenijkuna ge Dienst, onlangs beantwoord met de aandacht te vestigen op hetgeen er in ons land op het gebied van de t.b c.-bestrijdlng reeds is bereikt en op de maatregelen welke ten aanz en hiervan nog zullen worded genomen Tenslotte werd het schema aange geven, dat voor de tuberculose-bestri;- ding gevolgd moet worden, hetgeen op het volger de neerkomt. Nauwgezette tuberculinatie. Zo mo gelijk reageerders opruimen en ver vangen door zelfgefokte dieren. Ind en dit niet mogelijk is, dan scheiding tussen de reagerende en de andere dieren. Klinisch onderzoek met spu- tumonderzoek teneinde het verspreicer. van smetstof zo beperkt mogelijk te doen zijn en vooral ook in het belang der kinderen van het boerengezin. Vertrouw geen enkele reageerder. Met alleen klinisch onderzoek kunnen wij wel iets, doch te weinig bereiken. Elke reageerder kan elke dag open lijder worden en vele open lijders vindt men pas na herhaald onderzoek DaaromVeehouders, schenk alle aandacht aan Uw reageerders. Denk aan de t.b.c.-vrije opfok, Voetbal. HEIDENSCHAP Maandagj.l.speel de de voetbalclub J B T B. van Wor- kum een vriendschappelijke voetbal wedstrijd tegen de J B. T B. van Heeg. Deze ontmoeting eindigde in een gelijk spel22 Op de avond van de vierde Mei zal Nederland de militairen, zeelieden en verzetsstrijders hetdenken, die in de jaren van de oorlog in de strijd tegen de vijatd ztjn gevallen. Om zes uur ’s avonds zal een ieder de vlag halfstok uitsteken.Van datzelfde moment af zullen geen openbare ver makelijkheden plaats vinden en zullen alle verkooplokaliteiten gesloten zijn, indien de gemeentebesturen in die geest een beslissing zullen nemen op verzoek van de «Commissie Nationale Herdenking». Om half acht beginnen de stille tochten naar de begraaf en fusille- ringsplaatsen. Om kwart voor acht zullen alle klokken van alle Neder landse kerken beginnen te luiden. Dit duurt tot dertig seconden voor acht, waarna een signaal zal worden ge geven voor twee minuten stilte op de herdenkingsplaatsen. De burgerij wordt verzocht deze stilte eveneens in acht te nemen. In overeenstemming met de geest van de gevallen helden, dienaamloos streden, zullen geen toespraken wor den gehouden. Vlaggen of vaandels mogen niet worden meegevoerd. Wel is het toegestaan een eenvoudige hulde te brengen door het strooien van bloemen. In aansluiting op de stille tochten zullen in enige ke>ken en gemeentegebouwen herdenkings bijeenkomsten worden gehouden. De beide radio zenders brengen van zes tot acht uur een reportage, op genomen ,van de plechtigheden, die in een zestal gemeenten worden ge houden. De minister van O K. en W. zal het onderwijs verzoeken de laatste lesuren te wijden aan de geschiedenis van de strijd voor Nederlands vrijheid. BAKHUIZEN. De voetbalserie-wed- strijden, welke Paasmaandag alhier werden gehouden, trokken een goede publieke belar gstelLng Na spannende ontmoetingen, mag de thuisclub dit jaar op de wisselprijs passen, terwijl de borst der spelers getooid kan wor den met een draagmedaille Q V. C. kreeg de tweede prijs, maar slechts nadat strafschoppen in hun voordeel hadden beslist, ten koste van Oever- zwaluwen welke hierdoor de 3e prijs toekwam De door velen als sterke deelnemer gedachte Wit ZWart van Sneek kon er niets meer aan veran deren dat ze als hekkensluiter moest fungeren. Fancy Fair Ongetwijfeld heb* u de speciale krant gelezen die de Fancy Fair aan- kondigde, welke deR->om' Katholieke jeugdbeweging heeft georgar iseerd op 21, 22 en 23 April in hun lokaal St. Jozef. Donderdagavond is deze geopend en de organisatoren zullen zeker een voldaan gevoel gehad hebben over de lof welke ruimschoots door de bezoe kers werd rondgezwaaid voor de aantrekkelijkheid waarmee ingericht. Inderdaad heeft beperkt materiaal een sfeer t Dammen. De eindstand van de competitie van de Damciub Eendracht» Heiden schap luidt als volgt le klas Visaanvoer. HINDELOOPEN. Op 14 en 15 April werd aan de gemeentelijke visahlag alhier, aangevoerd 72 kg. paling van f 2.40 tot f 2 72 per kg. Voetbalnieuws. Zaterdagmiddag j 1. toog Hiel pen I naar Heeg voor een bekerwed strijd. Het was een spanende strijd, waarbij Hielpen iets sterker was dan Heeg, maar niettemin werd de uitslag 21 in ’t voordeel van de thuisclub. A. R. Kiesvereniging. Donderdagavond kwam de Anti Revolutionaire Kiesvereniging «Neder land en Oranje» in vergadering bij een om de d-finitieve lijst van can- didaten voor de gemeenteraadsveikie zing vast te stellen. Na opmaking van de groslijst wer den de volgende personen candidaat gesteld H. Haytema I. G de Boer J. Koornstra P. Hofman W. van Brug P. van der Tuin A. Westerhuis. Ziokenhuisverpleging. Donderdag 14 April hield de Afd.Workum van de Prov. Vereniging voor Ziekenhuisverpleging haar jaar vergadering. Na een openingswoord van de voor zitter, de heer J. Stam, kreeg de secretaris penningmeester, de heer O. de Roos, het woord en deze had met z'n notulen, jaarverslagen en eenkoit verslag van de door het hoofdbestuur belegde vergadering i. v. m. sanato- riumverpleging, nogal een en ander te vertellen. Alles was echter zeer overzichtelijk weergegeven en vanaf de datum dat de samensteller van die verslagen in functie was getreden, was bijvoorbeeld ook weer't patientenboek bijgehouden, wat met het verliezen van de zelfstandigheid van onze vereniging door toetreding tot de Prov. Federatie niet noodzakelijk, maar toch in ver schillende opzichten wel zeer verkieslijk kin zijn. De genoteerde verpleegdagen gaven dus niet een jufst beeld over het gehele jaar, maar konden toch zeer normaal genoemd worden. Verder ontlenen we aan die verslagen, dat ondanks een contributieverhoging een 10 tal leden overging van de 3e naar de 2e klas, en er in totaal 682 ver zekerden waren, wat een kleine achter uitgang betekent, veroorzaakt door verplichte verzekering en militaiie dienstplicht. Doordat het geblokkeerde bezit weer in de kas vloeide, is er momenteel’n batig saldo van f684.11. De controle comissie, bestaande uit de heren R. F. deBoer en B. Gaastra, had kas en boeken mat genoegen onderzocht en prima in orde bevonden. Waar de controle niet een geheel boekjaar betrof en op de vergadering geen keus was voor een nieuwe com missie, stelden dezelfde leden zich nogmaals beschikbaar. Als bestuurslid werd herkozen de heer J. Stam. Uit de mededelingen omtrent ver zekering tegen sanatoriumverplegiag bleek dat daarvoor in onze plaats weinig belangstelling bestond. De geringe opkomst op de vergade ring mag dan misschien van vertrouwen in het bestuur getuigen, toch is’t niet erg opwekkend, hoewel de b’-spr kingen er ditmaal niet onder leden en men zo’n avond ook voor allerlei informatie® terecht kan. Dus voor een volgende keer aanbevolen I voor alles is men met echt gezellige weten te schepper, terwijl de ruimte zeker voldoende is. Zo achter in de theetuin kan men de dorst lessen terwijl muziek van Griek en Ligthart de gezelligheid verhoogt. In het openingswoord var de voor zitter der Fancy Fair-commissie, de heer Tj Foltner, werd in ‘t kort even gememoreerd het werk dat reeds verzet is. In ‘t bijzonder werd Pater M chelsen lof toegezwaaid, die toch de stoot hiertoe heeft gegeven en de ouderen er ook enthousiast voor maakte. 0<>k werd de aanwezigheid van Burgemeester Russchen op hoge prijs ge te'd, die de gevraagde mede werking spontaan heeft gegeven. Met de beste wensen voor het welslagen van deze onderneming besloot spr. z’n korte toespraak Als tweede en laatste spreker sprak de burgemeester nog een enkel woord, we'ke besloot met «S'zz*n is neat, mar dwaen is in ding», vat alle bezoekers ter harte mogen nemen. Toen we na de opening alles een* even in ogenschouw namen, bleek da1 er een ru'me gelegenheid voor he' winnen van prijzen bestaat Maak u geen zorgen, lukt het vandaag niet, dan lukt het zeker morgen. Een dame in een stand biedt u kans op een koek, bij haar offert u een geldstuk en brengt de honger zoek Het gooien met ballen, dat kunnen we allen De electriciteit in het water vraagt een vaste hand, maar gesterkt door de koek van zo even, raakt ge zeker geen kant. Zo electrisch geladen springt u op de fiets en weer wint u een prijs, als was het niets. Het touwtje trekken geeft altijd een prijs en ‘t gewonnene brengt u vast van de wijs, U adresseert even een kaart voor het plezier, de post die komt ze lichten elk kwartier. Het Monte Carlo-spel dat is een pracht en ‘t brengt prijzen als een vracht. Ook biedt mooie prijzen het rad van avontuur, in de schiettent (u was zich niet bewust van jager capaciteiten) geeft u vuur. Na 't schieten is ‘t de Amerikaanse hoepla die u wenkt, ook dit' brengt cadeaux vóór u ‘t denkt Aan het draaibord was u toen het alle? begon en even verder staat weer één te grabbelen tn een ton. De jeugd ondertussen met een reidans, u weer Verder naar beter Plotseling* dood. Toen Maandagmiddag de 51 jarige weduwe IJ. K. uit Bolsward na een familiebezoek in W. weer per fiets huiswaarts keerde, werd ze op de Trekweg, ongeveer ter hoogte van het zgn. Zurend, plotseling onwel en overleed kort daarop. Nieuw feuilleton. In dit nummer wordt een aan vang gemaakt met een nieuw feuille ton «Alarm in de Oriënt», dat goed en spannend geschreven is en zeker door de lezers met even groot ge noegen gevolgd zal worden als de vorige feuilletons. Partij van de Arbeid. 19 April. Hedenavond sprak de heer Veilenga van Leeuwarden in lo kaal «Rehoboth» voor de afd. Workum van de Partij van de Arbeid. Aan de hand van het door de radio bekend geworden gezegde: «Hoe is de stand, Mieke ging spr. na hoe de stand op politiek gebied momïnteel is Na een tamelijk pessimistische beschouwing over de lauwheid en onverschilligheid van ons volk ten opzichte van de huidige problemen, stelde spr. vast dat er op soc aal terrein veel verbe teringen tot stand zijn gekomen en het herstel van het economisch leven in verschillende Eutopese landen min der vlug of minder solied is geweest dan hier. Met de waarschuwing om toch voor al een doelbewuste belangstelling te to- nenen niet een gevaarlijke middelmatig heid aan te hangen, die de weg baant voor totalitaire systemen, wekte spr. de aanwezigen op, te strijden voor sociale rechtvaardigheid, zoals die door de Partij van de Arbeid in toepassing wordt gebracht. Op enkele gestelde vragen, waarbij de Indonesische kwestie ter sprake kwam en de Partij van de Arbeid verweten werd, dat zij niet consequent gebleven was, gaf de spreker z'n Internationale kaatswedstrijden dit jaar in Friesland. Zoals bekend verondersteld mag worden, worden de drie landen-kaats- wedstrijden tussen Frankrijk, België en Nederland bij toerbeurt gehouden in één der drie landen. Dit jaar is de eer aan Friesland. Daardoor staat het dus al bij voorbaat vast, dat wij ook dit speelseizoen weer hoogtijdagen te gemoet gaan. Het is altijd een groot .gebeuren, de Zuidelijke sportbroeders te mogen ontvangen. De Zomerpostxegels 1949. Van 2 Mei tot en met 30 Juni 1949 zullen bijzondere postzegels voor so ciale en culturele doeleinden worden uitgegeven in de frankeerwaarden van resp, 2, 5, 6. 10 en 20 cent, die met toeslagen ooven die waarde van resp. 2, 3, 4, 5 en 5 cent zullen worden verkrijgbaar gesteld. Ontwerper, mede van tekst en waardecijfers, is de heer P. Citroen te Wassenaar. Van de netto opbrengst is de helft voor sociale, de andere helft voor culture e doeleinden bestemd. Reeds eerder werd de aandacht ge vestigd op de moeilijkheden waarmede de watedeidingbediijven in Friesland en elders na de oorlog op het gebied van de drinkwatervoorziening hebben te kampenhelaas heeft men ,in sommige delen van Friesland ook ervaren wat stagnatie in de drinkwater voorziening voor de verbruikers ,be tekent. Terwijl andere levensbehoeften, welke gedurende de oorlog gedistri bueerd moesten worden en soms zelfs in het geheel niet beschikbaar waren, thans weer in voldoende mate kunnen worden betrokken, ondervinden de 1 veranciers van één der meest waar devolle en onontbeerlijke artikelen zuiver drinkwater nog steeds en zelfs in toenemende mate, de gevolgen van de oorlog. Het waterverbruik blijft stijgen en neemt verontrustende af metingen aan, daar het in verband met de nog altijd nijpende materiaal- schaarste niet mogelijk is gebleken om het tijdens de oorlog ontstane tekort aan capaciteit der bedrijfs middelen op korte termijn op te heffen. Verwacht wordt, dat de toestand in het gehele voorzieningsgebied in de loop van 1950 weer normaal zal zijn. JHet jaar 1949 zal echter wat de drinkwatervoorziening in Friesland be treft een moeilijk jaar worden. Uit het bovenstaande is gebleken, dat de N V. I. W. G L. al het mogelijke doet om stagnatie in de watertoevoer te voorkomen, doch zij heeft niet alle beslissende factoren in de hand. Nu is er één factor, die zoal niet van doorslaggevende betekenis, dan toch van veel gewicht is, nl. de medewer king van de aangeslotenen. Het toe genomen waterverbruik toch is ten dele te wijten aan waterverspilling en slecht onderhoud van de huisinstallaties. Het is zonder meer duidelijk dat verspillen van het kwaliteitsproduct water, het geen te alle tijde te laken is, onder de gegeven omstandigheden fatale gevolgen kan hebben. In aller belang wordt dan ook een dringend beroep gedaan op de verbruikers om zuinig te zijn met leidingwater, in het bij zonder des Zaterdags en des Maandags en op warme dagen. Wanneer alle afnemers hun verantwoordelijkheid in dezen beseffen, kunnen ook in bet jaar 1949 moeilijkheden tengevolge jan het tijdelijk tekort aan capaciteit van de bedrijfsmiddelen der N.V. I. W. G. L. worden vermeden. Uit de onlangs ingeleverde biljetten bleek dat het merendeel der leden z’n goedkeuring kon geven aan de voor lopige samenstelling van de candida- tenlijst voor de gemeenteraadsverkie zing. Die lijst komt er dus als volgt uit te zien 1. A. Gaastra 2. R. Harkema 3. M. van der Meer 4. H. Mulder 5. Piebe Dijkstra 6. B. R. de Jong 7. B. Groenhof 8. D. J. Dijkstra 9. S Zeilstra 10. Wietze de Boer Zondag 24 April 1949. Workum (R. K.) Voorm. 7.30 uur Vroegmis 10 uur Hoogmis. Nam. 3 30 uur Lof. (Herv.) Voorm. 8.30 en 10 uur ds A. do Jonge (Bed. H. Doop) ’s Avonds 7.80 uus ds P. de Bruyn. (Doopsgez.) Geen dienst. 11.30 uur Zondagsschool. (Geref.) Voorm. 9.30 uur ds B Verburg (Openbare Belijdenis des Geloofs sn Voor ben H. A.) ’s Avonds 7.30 uur <fs E. Verburg. (Bapt.) Voorm. 9.30 uur Leesdienst. Woensdagavond 8 uur Bidstond. Heidenschap (Herv.) Nam. 1.30 uur ds A. de Jonge. (H. Doop). Ferwoude (Herv.) Voorm. 9uur onbekend daast Herv. Nam. 1.80 uur de L. Brink van Velzen. Hindeloopen (Herv.) Voorm. 9.30 uur Lees dienst. Nam. 2 uur ds H. Altena. Doopsgez. Geen dienst. (Geref.) Voorm. 9.30 uur ds J. Scholten- ’s Avonds 7.30 uur ds Kroes van Mid- delstum. Koudum (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds H. Altena van Hindeloopen (H. A.) Nam. 2 uur ds. B. J. Riemersma van Staveren (Dankz. H. A.) (Doopsgez.) Geen dienst. Molkwerum [Herv.] Nam. 1.30 uur ds W. van Hoogevest van Warns [H. Doop] Warns [Herv.] Voorm. 9 uur ds W. van Hoogevest. Nam. 1.30 uur de heer D. R. Lammertsma van Oosthem. (Doopsgez.) Nam. 2 uur afscheid ds. W. Broer. Staveren [Herv.] Voorm. 9.30 uur da C. Warmols van IJsselmonde. Avonda 7.30 uur ds B. J. Riemersma. (Doopsgez.) Geen dienst. gesp. gew. gel. verl. pnl. N. WesterDaan 14 P. S. Westendorp 14 J U Haagsma H IJ. de Vries S. J. Sikkes Th Westendorp D B. Tjerkstra W. Wink 2e klas W. Schaafsma H Kuipers Joh Sj^arda H D. Tjerkstra 14 B H. Haanstre 14 O Veenstra 14 Fr. D. Dnkstra 14 L de Jong 3e klas Ruurd de Jong 16 D D. Tjerkstra 16 H.H.Westerman 16 H. L de Jong 16 W. H. Haanstra 16 J B. Haanstra 16 J KI Schotanus 16 L Smid 16 J Dijkstra 16

Friso nl | 1949 | | pagina 2