GIELSTRA Raadsvergadering Workum. Steeds lagere prijzen bil Firma R. GIELSTRA f 0.99 BONNENLIJST 5. 7. 10. Limonade per fles N 4 INGEZONDEN. 9 Mei 1949. CORRESPONDENTIE. 125 gram korstloze kaas kostten 50 cent. f 0.43 KOUDUM. Aan de Rijksuniversiteit te Groningen is geslaagd voor het doc toraal examen Theologie, ds. F. H. Bloemhof, Ned. Herv. predikant te Spannum en Edens, voorheen alhier. 4. Reinder Visser, 5. E. Hoffmann, 6. G. Hoekstra, Van 22 Mei t.e.m. 4 Juni 1949. 1. 2. 3. 4. 6. 8. 9. 11. 12. Ontwikkelingscursus. Te Leeuwarden slaagden onlangs voor het diploma van de ontwikkelings cursus uitgaande van de Friesche Maatschappij van Landbouw o.a. uit onze omgeving Bouke Algera en H. Westerhuis, beide te Workum, Ch. Draaijer en L. Joh. Kooy, beide Sta veren, Douwe de Vries, Warns, P. L. Landman en Anne Landman, beide te Kolderwolde. Deze werden allen opgeleid door het hoofd van de pas geopende lagere landbouwschool te Workum, de heer M. Rozendal, welke uit erkentelijkheid door de leerlingen met een prachtige gong werd verrast. Sinaasappelschijfjes per 100 gram 200 gram Conoour» De Oranjevereniging alhier heeft in samenwerking met de Chr. Muziek vereniging «Advendo» een tweedaags muziek- en zangconcours uitgeschreven op 31 Aug. en 1 Sept. a.s. WARNS. Ds. C. Glaubits, predikant bij de Geref. Kerk te Hallum. voor heen alhier heeft zich beschikbaar gesteld als geestelijke verzorger onder de militairen in Indië. 20 Mei Nieuwe Haring! Door de «Karei Doorman» is de eerste nieuwe haring in ons land aan geveerd. In Katwijk werd de bemanning en vangst feestelijk binnengehaald. Enkele kantjes zijn gereserveerd voor het koninklijk gezin en de ministers. De besommingen kwamen ongeveer overeen met een prijs van 40 ct. per stuk. De eerste geconsumeerde haringen 250 gram korstloze kaas 154 algemeen [D] 250 gram boter, margarine of vet 155 algemeen [D] 100 gram kaas of ggan-verdiep^n, want het strnven om I onsonderwijs veel omvattend, doel matig en zo practisch mogelijk te maken, zal ieder immers toejuichen. Openstelling poststation. MOLKWERUM. De openstellings- uren van het poststation te Molkwerum lijn gewijzigd in 13 uur 14.30 uur. Voedingsmiddelenkaarten. 905 141 vlees [A, B, D] 100 gram vlees 142 vlees [A, B] 300 gram vlees 143 vlees [D] 100 gram vlees 145 algemeen [A, B, D] 250 gr. boter, Leverpastei van 50 nu Pracht Rookvlees (paard) per 100 gram f 0.33 f 0.25 f 0.45 Vruchtenrollen per stuk f 0.10 en f 0.05 Bruss. Kermis per 100 gramf 0.20 Marie per 100 gram f 0.18 Abrikozen Jam [extra fyn] per pot f 0.58 Stroop per 500 gramf 0.35 Prima Thee per 100 gramf 0 58 Prima Koffie per 250 gramf 0.78 Slasaus per flesf 0.47 Azyn [prima] per flesf 0.23 De Specialiteitszaak voor Levensmiddelen. Zonder hoofdelyke stesanaing werdt dit verzoek dus ingewilligd. van de Kerkvoogdij der FERWOUDE. Dezer dagen slaagde te Paterholt (L.) voor het eerste jaar Akte XIX onze oud-dorpsgenote Mej. G. B. de Jong. WONSERADEEL. Door de ge meentelijke kiesvereniging zijn voor de Chr. Hist. Unie de volgende personen candidaat gesteld voor de a.s. ge meenteraadsverkiezingen. H. N. H. K. de Jong, Ferwoude E. Reitsma, Tjerkwerd Sj. Tichelaar, Parrega J. Breemer, Exmorra K. Bajema, Schraard D. Dijkstra, Makkum A. de Groot, Witmarsum H. de Boer, Schettens H. S. Couperus, Hartwerd Mr. H. Hannema, Hichtum P. Feenstra, Allingawier J. Zoodsma, Arum. Belegginge- en Voorschotbank. Uit het verslag over 1948, uit gebracht in de algemene vergadering van aandeelhouders van deN.V Friesche Onderlinge Beleggings- en Voorschot bank, gevestigd te Koudum, bleekdat aan het einde van het boekjaar aan spaargelden f 46 793.96 meer is terug- ge rraagd dan ingelegd, terwijl f 114.995 meer is uitgeleend dan afgelost. De reserves liepen met f 24 490.17 terug. Het winstsaldo over 1948 bedroeg f 4016 91. Het dividend is wederom vastgesteld op 20 pCt. Tot bestuurslid is herkozen de heer D. J. Beukers te Oudemirdum. Van de berichten, welke ondanks ver korting in vorige nummers niet geplaatst konden worden, móesten we tot onze spjjt nu wel enige laten vervallen. Tijdige in zending blijft gewenst! Uitg. „Friso”. margarine of vet 146 algemeen [A, B] 500 gram boter, margarine of vet 147 algemeen [A, B] 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 148 algemeen (A, B) 125 gram koffie 152 algemeen (B) 200 gram kaas of ingezonden. Bestuur en de uit leden samengestelde commissies, zijn leeds wekenlang druk bezig, opdat straks alles een vlot verloop zal hebben. Het besluit, deze, voor de klein- dierenteelt zo belangrijke gebeurtenis op de film vast te leggen, is zeer zeker toe te juichen. Wanneer des Woensdags vier uur de deuren van het tentoonstellings gebouw open gaan,zullen ongetwijfeld honderden belangstellenden uit geheel ons land, deze kerncollectie dieien komen bewonderen. Zo zien we dat de tweede plaats van Friesland, ook op het gebied van kleindierteelt, een bijzondere plaats inneemt. Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZB, MD, MF, MH 906 (Bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) Geldig zijn de bonnen gemerkt met de letter N. [De letters achter de bonnummers geven de kaarten aan, waarop de betreffende bonnen voorkomen], De bonnen 124, 128, 129, 130, 131, 133, 136, 137, 138 en 139 algemeen der bonkaarten voor voedingsmiddelen kunnen vernietigd worden. de ge»ieente-«igeisd®Biinieu. Waa«eer waterschapslasten plus wegenbelas ting een bedrag van 10 van de belastbare opbrengst overschrijden, Visaanvoer. HINDELOOPEN. Van 6 tot en met 13 Mei werd alhier aangevoeld: 505 kg. lijnaal van f 2.10 tot f3.per kg. Voor de jongens overzee. Tegenwoordig worden veel mo gelijkheden gezocht om het leven van de jongens in Indië zo dragelijk mo gelijk te maken. Ook in ons stadje waren de hoofden bijelkaar gestoken, met als uitslag een middag te organi seren voor sport en p voor de v.v. Hielpen haar volledige medewerking gaf, terwijl ook stoele- dans enz. op het programma voor kwamen. Hoewel de organisatie in goede handen was, gooide het weer roet in - het eten, want in de eerste middag uren regende het behoorlijk, zodat tenslotte alleen de voetbalwedstrijden doorgang vonden. Hielpen II vertoonde eerst haar kunnen tegen Vemo van Oudemirdum, welke wedstrijd niet erg spannend was daar Hielpen een groot veldoverwicht bezat. Met 73 werden de Oudemir dumers weer naar hun bosrijke om geving teruggestuurd. Een pracht van een wedstrijd speelde Hielpen I tegen Workum I, dat met verschillende jongere krachten de strijd moest aanbinden. Over het ver loop van deze wedstrijd kunt U iets lezen in het S. V. W.-nieuws. Al met al bradfit deze middag, ook mede door de gehouden verloting, toch nog een f 70.op, waarmee zeker de Hielper jongens verrast zullen worden. Hielpen leeft mee, met haar jongens overzee, niet alleen in woorden, maar ook in daden. Voorzitter de heer J. Burgemeester. Secretaris de heer D. vi Tegenwoordig alle lede Nadegebruikelijkeopen de heer Jonkman naar van de notulen enkele op Spr. wilde allereerst een dank brengen aan de sec de wijze waarop de notj samengesteld werden, m; konden ze niet aanspraak volledigheid. In de verga 28 Februari zijn grote v sproken; uitdrukkingen a jespolitiek” en „dan b< zich niet te vervelen” ri noemd of nader aangedui gaarne dat de secretary werk wel toevertrouwd i werd gegeven de woorc melden die gesproken z zocht de burgemeester ir wanneer de door de raa bezigde woorden beledig» zijn. De heer Westendorp d aan, om de toen geuite te trekken, want in verb behandelde onderwerp sprokene absuluut niet a diging bedoeld, wat spr. te tonen. Uit de instructie voort blijkt, dat van een gene zitting een kort verslag i gegeven en hetgeen de man wenst, zou eigenlij een stenografisch verslag Voor het overige is d( gaarne bereid aan de y moet te komen en meen! vroegere discussies opgei worden. Met onveranderde goed de notulen kan dan iede en hiermee is het eerste ditmaal niet onopgem overigens net als gewc handeld. Punt 4. Verzoek van 1 voor het bedienen brug op het Noord te komen met verhol slag uit de gemeentt Verwacht wordt dat van de bruggelden lag omdat de zuivelfabriek vermoedelijk enkele i de vaart gaat nemen. Daar de nieuw bri groter van afmetingen bestaande, komt het B. gewenst voor, voor d gijnebrug gelijke toes menten vast te ste toeslag van f 400.- plus vrije woning e vacantie, waarmee ad op zijn beurt de raad De heer Haytema b dat indertijd medege Kramer zich om gezom zich niet weer beschi te stellen en de heer Hi o.m. of dan de voor bestemde woning betr den, waarop de voorzi dat adressant zelf met gekomen en met ver zal zo mogelijk als ov< is of naar bevind van deld worden. Voorbereiding Elfstedenwandeltocht. De elfstedeuwandeltocht, welke wordt gehouden van 7 t/m 11 Juni, behoeft een goede training en daarom houdt de Leeuwarder Wand elsport Vereniging, ook voor liefhebbers van een lange afstandswandeltocht, Zondag 22 Mei een 55 km. wandeltocht De route gaat geheel door het Friese Merenge bied o. a. langs de Kruiswaters, Eerne- woude, Veenhoop, Pikmeer erz. Een tocht dus door een van Frieslands mooie streken vol natuurschoon en afwisseling. De Controleurs-Vogelwet. Aan de beëdigde Controleurs der gezelligheid waar- Vogel-, eventueel Jachtwet, is als zo danig bij Ministerieel schrijven vrije toegang verleend tot de spoorbanen en tot de daartoe behorende gronden en gebouwen die tot gebruik van rei zigers bestemd zijn. De 25e nationale Tentoonstelling van hoenders, konijnen en sierdniven te Sneek. Voor de sportfokkers van hoenders, konijnen en sierduiven in Nederland, staan weer een paar dagen van grote betekenis te wachten. Woensdag 25 en Donderdag 26 Mei (Hemelvaartsdag) organiseert de ver eniging Sneek en O. tot bevordering der pluimvee en konijnenteelt haar 25e nationale tentoonstelling. Uit de in schrijvingen, die voor deze show zijn binnengekomen blijkt, dat de beste dieren uit geheel Nederland worden M. de Redacteur, Bii vnnrhtmt rlank voor de nlaatsinc. Punt 8. Verztek vun het bestuw Oer Ge reformeerde School om gelden be schikbaar te stellen voor de ver bouwing van die school. VerkMraaxMnen voor 4c sahoaljcMid. Elke dag bereiken ons via dag blad of radio berichten over verkeers ongelukken, meermalen met dodelijke afloop. In vele gevallen blijkt dan dat de verkeersregels niet zijn nagekomen. Wanneer ieder voldoende met die re gels bekend zou zijn, zouden veel on gelukken voorkomen kunnen worden. Op het platteland, waar niet zo veel snelverkeer is, neemt men in ’t alge meen het verkeersprobleem gemak kelijk op. Toch is het zeker een goede gedachte om reeds aan de jeugd door deskundigen het verkeerssysteem te laten belichten, niet alleen in theorie, maar ook in practijk. Het gezegde «Jong geleerd, oud gedaan» is ook hier van toepassing. Wie niet wist wat er op het pro gramma stond, zal Vrijdagmiddag wel even verwonderd hebben staan kijken. Vanaf de Markt tot het Noord en ook in de Schoolstraat ontmoette men meer dienaren van de H. Her mandad dan we in het geheel hier hebben, terwijl het aan verkeersborden etc. niet ontbrak. De heren van het gezag hadden allen een lijst waarop aantekeningen werden gemaaktge lukkig dat het een bonloze middag was, want anders.... ja dan had niet de jeugd, maar dan hadden de ouderen hun beurs lichter kunnen maken om een steentje bij te dragen in ’s lands financiën. Aan dit werd door HEMELUM. Het beroepingswerk bij de Geref. Kerk alhier heeft tot nu toe geen resultaat; nu was het Cand. A. O. Poppe te Amsterdam, die bedankte. Door het kiescollege der Ned. Herv. gemeente alhier is een beroep uitgebracht op Ds. Dekker, thans voorganger van genoemd kerkgenoot schap te Cocksdorp. Candidatenlijsten ingediend STAVEREN. Voor de gemeente raadsverkiezing, welke in onze gemeente 22 Juni a.s. wordt gehouden, zijn de volgende candidaatstellingen irge- diend Anti-Revolutionaire Partij 1 Jelle K. Visser, 2. J. D. de Jager, 3. K. P. Zwaan, 4. W. Nieuwsma, 5. S. Gijsen, 6. J. Jansen. Christelijk Historische Unie: 1. Tj, de Haan, 2 F. J. de Boer, 3. A. de Groot, 4. J. Smits, 5. D. Mulder, 6. H. Mulder. Partij van de Arbeid 1. W. van der Veer, 2. Jan K. Visser, 3 H. Koopman, examen, dat afgenomen manschappen van de Verkeers-politie te Heerenveen, bijge staan door onze plaatselijke orde bewakers werd deelgenomen door de oudste leerlingen der Openbare, Herv. en Geref. School. Reeds enkele weken geleden was het schriftelijke gedeelte afgenomen en nadien werd er serieus geoefend om de practijk onder de knie te krijgen. Onder schooltijd zag men dan ook de laatste tijd meermalen de jeugd een tochtje maken door Workum, want alles moet toch gedaan worden om hun klaar te maken voor de maatschappij. Toen we Vrijdagmiddag ook even onze trouwe tweewieler van stal haalden om het examen-parcours te verkennen, hoorden we al enkele opmerkingen van hen die totaal geen nut zagen (of niet wilden zien) in deze verkeersopleiding. Maar eerlijk is eerlijk, wanneer we zelf dit examen hadden moeten afleggen, waren we zeker met de aantekening «Onbevoegd op de rijweg» thuisgekomen. De jeugd kan ons nog wel wat leren en we hopen dat ze in de practijk van alle dag zó de regels in acht zullen nemen, dat wij als ouderen beschaamd naar hen zullen zien. Wat er zoal gevraagd werd bij dit examen Och laten we enkele dingen noemen. Voor de brug bij de Hollemeer stond een seinpaal met de drie bekende verkeerskleuren uit de grote steden, even later kruiste ons fietspad een verkeersweg en ja hoe moet je dan als er zulke in keurig uniform geklede mannen op de loer staan? En wanneer je stopt, denk je dan wel aan het stopteken met de linkerhand In de Schoolstraat was een onbewaakte overweg en juist als je er aan kwam hoorde je bellend de trein naderen, dus afstappen en vragen beantwoorden, want je moet toch ook weten waarom je stopt. Even verder stond iemand toe te zien hoe je de bocht nam, en die politieman was wel 100 meter van je af. maar deed je het niet goed, dan had je er weer een strafpuntje bij, terwijl een andere examinator bij een verkeersheuvel je verrichtingen critisch in ogenschouw nam. Verder ontmoeten we borden met opschriften wat er in de verkeers- wereld te koop is. Alle namen van hen die geslaagd zijn is ondoenlijk om op te nemen; we volstaan met alleen hyt percentage te geven, nl. in totaal 73 °/0. We spreken de wens uit, dat dit gedeelte van onderwijs een vaste plaats op de jaarlijkse lesrooster zal krijgen en wanneer het om financiële redenen, in verband met aan te schaffen studie materiaal achterwege gelaten zou moe ten worden, zal zeker menige ouder iets willen bijdragen om dit bij uitstek practische onderwijs voortgang te doen vinden, want ouders het gaat voorde veiligheid van Uw kind. Als het be nodigde geld er dan nog niet kon komen, dan twijfelen we niet of een eventueel verzoek om een gemeente lijke bijdrage zal door de Raad één- parig ingewilligd worden. Mocht dit examen mettertijd her haald worden, dan vertrouwen we dat ook zij die nu nog niet meedongen naar dit diploma, zich met animo in de verkeersregel» en haar toepassingen Punt 2. Ingekomen stukke a. Bericht van de G Staten houdende vaststelling van e< van de staat van werken (afvoering gaburevaart). b Mededeling van de dat de pachtwaar boerderijtje aan de t Bolsward, pachter is vastgesteld op en f100.— maalgeh de thans geldende voor de boerderij pachter B. van de f525.— (geldendf f500.-). Deze stukken worden nisgeving aangenomen. c. Verzoek van P. voortaan de bescha de beschoeiing vai oorzaakt door voor bestemde kolensch ge de gemeente fabriek te herst kosten een tegem» verlenen. Afgezien van de vraa hier van schuld bij de ge ke is, vinden B. en W om straks vrijkomend materiaal tegen geen ol vergoeding beschikbaar welke zienswijze allen nen gaan. Punt 3. Verzoek van S. het afgedamde gedeel gaburevaart in koop vangen. Onder bepaalde voor betreft de te graven sc (waarvan ook het gehe voor rekening komt va wordt conform B. en 1 tot verkoop tegen de p besloten. Tabakskaarten 903 82 tabak [QA] 2 rantsoenen sigaret ten of kerftabak 84 tabak [QC] 2 rantsoen sigaretten of kerftabak

Friso nl | 1949 | | pagina 2