„FRISO" I Venezuela: olie en orchideeën. TWEEDE BLAD Zaterdag 4 Juni 1949 theaters, de kathsdM&l en de veie leer bare waarde kan atya. f.W.-AGENDA igavond 7 uur Thuis a IR. E. S. I Jun. A. ijdagavond 7 uur 3goutum I—Workurn 3 van de Markt 6.30 uur) Workurn 4, Zieclubkastje. andag Jun. A. en B. be let Bondstournooi 1949 te ’den ZATERDAG 21 MEI 1949 Fryske Brief 139. tot 5 mm. 60 cent» Ad GEMENGD NIEUWS. EERLIJKE STAND de de Verschijnt eenmaal per week Uitgave: Fa. T. GAASTRA Bz te Workurn Tel. 45 Postrekening 82259 ing van advertenties uiterlijk Donderdagsmorgens ^hon naman t-.aprjja f 1.80 pet hafijaar per post f2.— Caracas: fascinerend! Van Curasao uit is het per K.L.M. niet meer dan een goed uur vliegen. De weg van het vliegveld, aan de voet van het Andes-gebergte, naar het 900 meter hoger gelegen Caracas, leidt langs een 1100 meter hoge pas en biedt de reizi ger een indrukwekkend en onvergetelijk schouwspel. In talrijke bochten slingert de betonweg zich naar boven; langs die-- pe ravijnen, waarover men telkens weer oen verrassend uitzicht heeft. Lang blijft i S. V. „WORKUM >pen week was het druk in 7. kamp. Woensdag begon de Jun. A in Makkum voor ‘titie. Onze jongens wonnen le wijze met 31. Dit elf- vallers voor aanvoerder de back Genee) wist Zaterdag ivardia een gelijk spel uit slepen. Door de voorhoede rust te weinig geschoten, 'as sterker doch bar slecht Ve hopen dat het Pinkster- eter gaat kloppen in Leeu- onze voorhoede dan even- lulier op volle toeren draait. per trein van Workurn vaak steil stijgende, straatjes van de binnenstad komen soms plotseling uit op een hoogst modern plein met luxueuse winkels en restaurants; op een boule vard, vanwaar men een prachtig uit zicht heeft op een lager gelegen deel der stad. Het Pantheon, de regeringspaleizen, van dit onontgonnen land van onschat- ken, de umvarsiteit met haar museum, het Bolivar-tehuis, de Heilige Kapel, het stadhuis en het museum van Schone Kunsten 2yn allen bekende beziens waardigheden. genheid van deze onder- eeft ons corps Donderdag- Workumer publiek op een ndgang vergast. Workurn 8i tot en met 1 Juni 1949. Aukje Afke Wikje dv sma en Elizabeth Clazina Ga- rdus Klaas zv Jozeph Klaas lezina Douma. Tjeerd Arjen aike z en dv Arjen Bouwsma aspersma. Hieke dv Minze van j Syke Feenstra. leen. Tietje Schuurmans 76 jr we- ier Spjjksma. Geertje van der mgehuwd. den ingeschreven. Wel een gebeur tenis die even tot nadenken stemt, want dit zijn 300 mensen die in „Beatrix-Oord” hun gezondheid terug gevonden hebben. Dit bewijst opnieuw de noodzake lijkheid van een goed Sanatorium voor de Noordelijke Provincies. Ook dit jaar wordt er weer een reünie gehouden en wel op 23 Juli. Bijdragen voor het Pootvisfonds Hengelaars moeten voor het komende seizoen 50 cent bijdragen. Telkenjare wordt van Overheids wege vastgesteld hoe groot de bij drage zal zijn, die hengelaars en be roepsvissers moeten betalen ter stor ting in het z.g.n. Pootvisfonds. Deze gelden worden gebruikt voor het kweken, aankopen en uitzetten van pootvis, het doen van proefnemingen, verbeteringen van viswater, bestrij ding van water-verontreiniging enz. Daardoor beoogt men de productivi teit van het viswater te verhogen. Voor het komende seizoen, dat op 1 Juli 1949 aan vangt is de bijdrage voor hengelaars vastgesteld op 50 cent. Voor een hengelakte moet boven de normale kosten —eveneens 50 cent worden betaald. Aanvragers van een grote visakte A of B en van een kleine visakte moeten f 1.— extra storten. De regeling is afgekondigd in de Nederlandse Staatscourant van 12 Mei 1949 No. 92. Bestrijding veldtnuizenplaag verloopt gunstig. Dank zij intensieve voorlichting. De bestrijding van de verschillende veldmuizenplagen, waarvan de haar den tengevolge van de zachte winter in tal van streken zijn ontstaan, verloopt gunstig. Dank zij de medewerking van pers en radio werden de land bouwers over het gehele land tij dig gewaarschuwd gedurende de maanden Maart en April bereikten de Plantenziektenkundige Dienst ruim 200 klachten over het optreden van veldmuizen. ï)oor onmiddellijk ingrijpen kon de uitbreiding van deze haarden worden bedwongen. Het ziet er naar uit, dat door de tijdige be strijding grote schade, welke door de veldmuizen kan worden aangericht, dit jaar is voorkomen. Niettemin blijft waakzaamheid geboden, vooral met het oog* op de snelle voortplanting van de veldmuis. Kampeerders, denkt om de kampkaart! Nu het kampeerseizoen weer voor de deur staat, worden allen, die voor nemens zijn te gaan kamperen met tenten of te overnachten in kampeer boerderijen, aangeraden een kamp kaart aan te vragen bij de A. N. W. B., afd. Kampeerkaarten Centrale, Park straat 18—20, Den Haag (formulieren verkrijgbaar bij de Prov. VVV te Leeuwarden). Voor het verlengen van de kampkaart wende men zich tot de heer P. Henstra, Boeierstraat 10 te Sneek (postbewijs voor het ver schuldigde bedrag bijsluiten.) De kampkaart is vereist in alle kam peerboerderijen, die goedgekeurd zijn door de Ned. Kampeerraad, in de regel te herkennen aan het bordje: „Nachtverblijf metgemeentelijke ver gunning” en op de door de N.K.R. erkende kampeerterreinen. Ouders, opvoeders en jeugdleiders worden dringend aangeraden hun kinderen uitsluitend te laten ver toeven in deze goedgekeurde bedrij ven. (Lijsten hiervan zijn verkrijg baar bij de Prov. VVV te Leeuwar den.) De toestanden inde niet-erkende kampeerboerderijen zijn op moreel gebied vaak van dien aard dat men er zijn kinderen niet aan mag toe vertrouwen. Exploitanten van niet goedgekeurde kampeerboerderijen, die voor een onderzoek door de Ned. Kampeer raad in aanmerking wensen te komen, kunnen zich melden bij de N.K. R„ Snouckaertlaan 79 te Amersfoort. Oud patiënten ver. Beatrix-Oord*’. Op 4 Sept. ’48 is er een vereniging van Oud-patiënten van Beatrix-Oord te Appelscha opgericht. De doelstel lingen van deze vereniging zijn o.m. het steunen van Beatrix-Oord en het jaarlijks organiseren van een reünie. Op 25 April ’49, ruim een halfjaar later dus, kon reeds het 300e lid wor- Dagelykse K.L.M.-diensten op Caracas en Maracaibo. Tien jaar geleden was Caracas, Ve nezuela’s bloeiende hoofdstad, een on betekenend stadje. Thans is het een wereldstad van meer dan 300.000 in woners. Wolkenkrabbers, gigantische flatgebouwen met speelparken en vij vers, ziekenhuizen en villa’s, kortom hele stadswijken zijn in weinige jaren als het ware uit de grond gestampt. Bloeiende hoofdstad, dit moogt ge desnoods letterlijk opvatten. Want reeds dadelijk op het warme vliegveld Maique- tia lachen orchideeën, gladiolen en nar cissen U toe. T» weinig mensen. De winkels van Caracas, waar een orchidee goedkoper is dan een stuk chocolade, zijn veelal zeer rjjk gebouwd en voorzien van een „air conditioning” systeem. Men treft er een keur van de meest uiteenlopende goederen in de fjjnste kwaliteiten. De prijzen zijn ech ter vrij hoog. Want ook de Venezolaanse economie heeft met moeilijkheden te kampen, al zijn deze dan ook van een geheel andere aard dan in Europa. Het land heeft n.l. een ontstellend gebrek aan arbeidskrachten. Venezuela bezit een zeer rjjke bodem. Het zou nog veel meer landbouwgewassen en delfstoffen kunnen voortbrengen, indien de bodem 60 milliard liter olie per dag. 90 van de gehele uitvoer komt op rekening van de olie-productie, waar van Caracas het financieel en organisa torisch centrum is. Na de Verenigde Staten is Venezuela wel de grootste olie- leverancier ter wereld. Sinds 1919 wer den meer dan 3 milliard dollars in de olie-maatschappijen geïnvesteerd. De dagproductie bedraagt thans meer dan 60 milliard liter. Boven in het N.W. ligt Maracaibo aan de kust van het Lago Maracaibo, dat verbonden is met de Caraïbische Zee. De stad heeft een prachtige diepe ha ven, waarvan het voordeel echter door haar ondiepe ingang, die slechts sche pen van 3^2 meter diepgang doorlaat, wordt teniet gedaan. Maracaibo is het centrum der olieproductie en vandaar gaan de olie-tankers naar Curasao om de olie op grotere schepen over te laden. Maar behalve de olie verlaten ook an dere producten van de rijke Venezolaan se bodem de haven, zoals koffie, cacao, goud, huiden, paarlen, dividivi, balata en bonen. Maracaibo dateert uit de Spaanse tyd. De stad bezit een prachtige kathedraal en oude kloosters. Zjj heeft vele mooi parken en evenals Caracas maakt zij nu een snelle ontwikkeling door. De bevol king bedraagt ruim 120.000 zielen, waaronder zeer vele vreemdelingen. Practijkaanwijzingen ten behoeve van de landbouw op Maandag 16 Mei 1949 In de practijkaanwijzingen in radiorubriek ien behoeve van landbouw van Maandag 16 Mei 1949, zijn met betrekking tot het gebruik van giftige stoffen bij de bestrijding van ziekten en plagen in de land bouw, enkele belangrijke instructies gegeven. In het bijzonder is de aandacht gevestigd op het bewaren van die giftige bestrijdingsmiddelen, welke onbereikbaar moeten zijn voor kin deren en dieren, terwijl men er bo vendien voor dient te zorgen, dat ze nooit verwisseld kunnen worden met levensmi idelen of voer voor het vee. De prijs van melasse is verlaagd, hetgeen van groot belang is voor het inkuilen. Bij franco thuisbezorging kost 100 kg. f 12. a f 13.—waarbij dan nog 1 maand vatenhuur is inbe grepen. Wanneer men bedenkt, dat 100 kg. melasse dezelfde voeder- waarde heeft als 50 kg. zetmeel en men vergelijkt de prijs met de prij zen van gemengd graan of aardappels, dan blijkt wel duidelijk, dat men met melasse voordeliger werkt. Het in kuilen met melasse slaagt in het al gemeen zeer goed indien men zorg vuldig blijft werKen, dus vooral niet te dikke lagen gras nemen en zorgen dat de bovenste lagen van de silo’s wat extra krijgen. Bovendien dient men het verlies aan perssap tegen te ga.an, aangezien het uitstekend geschikt is voor varkensvoer. Dit kan men bereiken door het in een goed afgedekt putje op te vangen. Het is een goede geldbelegging een deel van het melkgeld te beste den aan ruiters. De prijs van vier- pootruiters bedraagt f2.85 per stuk, hetgeen dus bij een aantal van 40 stuks neerkomt op f114.— Wanneer men goed ruitert, kan men rekenen, dat het hooi 3% eiwit meer bevat. Dat is dus bij een hooi- opbrengst van 4000 kg. per h.a. 120 kg. eiwit, die een waarde hebben van ongeveer f 120.—Het ruiteren kost 8 h 10 uur arbeid per h.a. Re kent men daarvoor f8.Af 10.—per ha., dan blykt hieruit datineenjaar tyd de kosten van aanschaffing zijn terugverdiend, hetgeen ook in de volgende jaren een voordeel van on geveer f 100.— per h.a. betekent. Er worden wedstrijden georganiseerd, terwijl het tevens een feestdag voor i de patiënten wordt. Een drukke dag dus in „Beatrix- Oord”-dorp, want alle oud-patiënten zijn die dag welkom als gast van „Beatrix-Oord”. Prijsaanduiding verplicht. Nu de tijdsomstandigheden het mogelijk maken, ten aanzien van mper en meer artikelen de prijzen vrij te laten, acht het Directoraat- Generaal van de Prijzen het gewenst, er de aandacht op te vestigen, dat deze vrijlating geen verandering brengt in de verplichting, geëtaleerde goederen van prijsaanduiding te voor zien. Het is gebleken, dat op dit gebied hier en daar misverstand is ontstaan. De prijsaanduidingsvoorsebriften zijn ten volle van kracht gebleven en gelden voor alle goederen die van de openbare weg af zichtbaar ten verkoop zijn uitgestald. De prijsaanduidingsverplichting geldt ook voor artikelen, die niet van de openbare weg af zichtbaar zijn uitgestald, maar wel ten verkoop worden aangeboden, onverschillig waar deze zich bevinden, indien het betreft voedings- en genotmiddelen, textielwaren of lederwaren. Ook voor diverse dienstverrichtingen zijn prijs- aanduidingsvoorschriften uitgevaar digd, welke nog volledig van kracht zijn. Genoemd kunnen bijvoorbeeld worden het horacabedrijf, kappers, schoenherstellers, rijwielbewaarplaat sen enz. 70.000 km2. gefotografeerd. Venezuela, land van olie en orchideeën, heeft zeer goede K.L.M.-verbindingen, welke aansluiting geven op het bijna 10.000 km. lange luchtnet, dat de K.L.M. in West-Indië exploiteert. Het strekt zich uit over het gehele Caraïbische ge bied van Miami in Florida tot Parama ribo in Suriname, van San José in Costa Rica tot St. Maarten en St. Kitts, die verloren liggen tussen de talrijke eilandjes, die als een groene keten de blauwe Caraïbische zee omsluiten. Caracas is van Curasao uit dagelijks door de lucht te bereiken, terwijl ook Maracaïbo iedere dag door de K.L.M. wordt aangedaan. Bovendien heeft de Venezolaanse hoofdstad eens per dag een rechtstreekse K.L.M.-verbinding met Miami via Havanna en Kingston op Jamaica Maar behalve deze geregelde luchtverbinding, die voor de ontsluiting van de uitgestrekte gebieden in Zuid- Amerika en het Caraïbische gebied van nerend door zijn contrasten. De smalle, niet te onderschatten betekenis zijn, heeft het luchtkarteringsbedrijf der K.L.M. in Venezuela grote objecten uit gevoerd. Zo heeft dit onderdeel der K.L.M. onlangs niet minder dan 70.000 km2 ten Noorden van het stroomgebied van de Orinoco vanuit de lucht in kaart gebracht, hetgeen voor de exploitatie syn krüske”. Ja forskate froulju hawwe it hüs skjin. De deimanich moai- (stiver hast simmer)waer, makke harren pür. Alles fan 't plak en Onderste hop pen. De kachel nei boppen, de skoarstien fuortynienen ek mar reage, hwant de kjeld wie nou dochs oer. Mar o leave sawntsjen en gjin ein, hwat kaem dy kat raer tit de beam. Yn manich hushaiding sit men nou sajouns blau fan 'e kjeld om ’e tafel en krüpt men fan earmoede mar ier en bitiid •"--[ wy earlik binne, (wy maniju dan) moatte wy sizze, it spul is wer op- slechts werd geëxploiteerd. De „olie” met de direct of indirect daarmede verbonden industrie heeft echter vrijwel alle werkkrachten aange trokken en wel tegen hogere lonen, dan elders te verdienen zyn. Het gevolg hier van is, dat dit land, dat grote hoeveel heden aardappelen, groenten, katoen, citrusvruchten, rubber, tabak, zuid vruchten, sisal, etc. zou kunnen vóórt brengen, vele van deze artikelen zelf moet invoeren. Dit is ook het geval met vis, hout, koper, steenkool, zout, ijzer, asoest, mica en andere producten. Door gebrek aan arbeidskrachten weet men voor mijn-concessies in de rijke goud en diamantvelden byna geen belangstel lenden te vinden. Venezuela telt vier millioen inwoners op meer dan 560.000 km2. (Nederland met zijn meer dan tweemaal zo grote be volking beslaat slechts 33.000 km.2.) Het land kan dan ook veel meer mensen erby gebruiken by een benijdenswaardige levensstandaard. Ja, ik sil sa njonkenlytsen dochs wer oan ’t briefskriuwen moatte. Dat forhael fan „De frye dei” is oan ein haw ik wol sjoen. Alles mei alles haw ik yn sa’n wike of seis, sawn de pinne net yn ’e bannen hawn om in Fryske brief to skriuwen, dat it sil sa foar de earste kear wol knoffelwurk wurde tink ik hast. Wis om wer hwat op gleed to kommen is oarnaris in hiele toer. Hwer moat ik mei en oer bigjinne? Hwant der bard yn sa’n tiidrek safolle, dat fierwei it measte jin al lang wer üntgjien is. En och, dan is ’t op 't lëst noch mar allegearre aid nys hwer 't ik mei kom. Mar mei in skjin laei bigjinne dat liket my fierwei de baes en is ek it maklikst. Hea ja, dat is wier ek, nou brük ik hjir sa üngemurken dat wurd „skjin”. En dat is üs sa om dizze tiid fan 't jier net frjemd. As wy dat wurd by üs yn ’e hüs hearre, as de frou seit: „Wy binne skjin”, nou dan hawwe wy grif in pear rare wiken efter üs lizzen. Mar der hoech ik hjir net fierder oer tit to weidsjen, hwant dat is wol oeral gelyk. „Elts hüske bat syn krüske”. Ja forskate froulju hawwe it hüs skjin. De deimanich moai- (stiver hast simmer)waer, makke harren pür. Alles fan ’t plak en ünderste bop pen. De kachel nei boppen, de skoarstien fuortynienen ek mar reage, hwant de kjeld wie nou dochs oer. Mar o leave sawntsjen en gjin ein, hwat kaem dy kat raer tit de beam. Yn manich hüshalding sit men nou sajouns blau fan 'e kjeld om ’e tafel en krüpt men fan earmoede mar ier en bitiid ünder ’e tekkens. len treast is der dan lykwols dochs, it hüs is skjin. En as kreaze. En binammen nou ’t der wer sa ’t ien en oar to krijen is, lyk as in eintsje swilk, hwat gerdineguod en al sahwat hinne. It mei dan djür wêze, it is dêr dan dochs wer. En fierders stiene de léste wikemanich yn it teken fan feestfieren. Feest op Keneginnedei, feest op de 5de Maeije. Elts hat him op syn eigen wize danich formakke. De alderen, hawwe aimeast har tiid to ’n ein brocht mei sjen en hearren, de jongerein troch mei to dwaen oan allerlei spultsjes, hossen, springen en dounsjen. Né, de alderen binne hwat mear ynbannich, springe net sa heech mearof..... lit ik mar net al to lüd roppe, hwant doe ’t hja it foarge jier mei syn allen in middei der op üt westhiene,is’t der de jouns op ’e merk ek hast oan ’e hoasbannen ta troch gien. En wy witte op 't eagenblik noch net, hwat de „Trochsetters“ fan doe, harren fan 't simmer wer yn ’e holle helje. Soe ik hjir dos nou skriuwe, de tilderen [dy fan sa om en by de sawntich] tille de fuotten sa heech net mear fan 'e g’roun, dan koe dat letter wolris oars ütkomme. Derom wol ik dan nou mar bisltite en meitsje ik in ein oan dit brief. FRISO. it van de Ned. Herv. Ge- ’'Jieuwkoop. ia die ®p 22 Juni 1882 te ïboren werd, bezocht het ymnasium te Sneek cm ;udeien aan de Rijks Udj- Groningen en Utrecht volgens diende de jebila- :d. Herv. gemeenten van Lettelbeit en Erumati), ijkersrnilde en Doornwelke dplaats 1 Oct. ’47 op 65- jd met emeritaat werd ver- 12 dagen later bevestigd door zijn zoon, Ds. R. J. Nieuw Leusden als predi nger van de Ned Her. r. «Uw Koninkrijk Korre* I. at ambtswerk droeg ds. Christelijk onderwijs een toe en mocht in de loop reewerken om verschillende stellingen op te richten. na heeft o.a. zitting gehad r de Statenkring Dokkvm hr. Hist. Unie ierwijl ook :ring Assen en de Staten- sfoort een beroep op hem aan. c van het C.J.M. V. stond r in z'n belangstelling en s heeft dan ook enkele rov. Comm Friesland als ediend, :ndo” laat zich horen. het eerst dit jaar gaf «Cies- :erdagavond op het plein Herv. school een concert, mma werd op keurige wijze Met de publieke belang- is het treurig gesteld en sn we dat de vorige week n wens om op geregelde oncerteren. wel algemeen >rdt. Maar wat mooier weer anderen, een betere plaats, ijke uitvoeringen ook aan maken. gavond liet «Crescendo* :n horen op het concours waar de jury en de aan- :er bewondering voor onze en hadden. Slechts enkele verden uitgereikt, maar één eeg «Crescendo* toegewe- ze in de Ere-Afdeling 153 taalde. Directeur en leden t vele opofferingen getroost, :kig is succes niet uitge- beneden het roodbestoven vliegveld zichtbaar. Nu eens ligt het links, dan weer rechts van de weg, dan voor, dan achter U. Steeds kleiner worden de vliegtuigen ginds op de grond om ten slotte geheel achter de bergen te ver dwijnen. Wanneer men na een uur langs tal rijke enorme en schreeuwende reclame- borden Caracas binnenrijdt, zijn de eer- i ste straten een teleurstelling. De huizen met. hun typisch Latijnse styl en hun rood-oranje pannedaken zijn wel schil derachtig, maar toch weinig hoofdstede- lyk. Doch zodra men in het drukke ver keer van de binnenstad is verzeild ge raakt, legt de stad met zyn zakelijkheid, leven en bewegelijkheid geheel beslag op da bezoeker. Het stadsbeeld van Caracas is fasci-

Friso nl | 1949 | | pagina 5