a fa s s Nieuws- en Advertentieblad voor Workum en omliggende gemeenten Drukkerij „MENNO” Verkoop hooigras strand. Verkeersstremming. Aanbesteding. VERLOVINGSRING naar SUSTERING S DRUKWERK Zaterdag 4 Juni 1949 72ste Jaargang No. 23 Zaterdag 28 Mei 1949 e f.W.-AGENDA igavond 7 uur Thuis a IR. E. S. I Jun. A. ijdagavond 7 uur 3goutumlWorkum 3 van de Markt 6.30 uur) Workum 4, Zie clubkastje. andag Jun. A. en B. be let Bondstournooi 1949 te :den S.V.W.-AGENDA Vrijdagavond 7.30 uur Workum I—Bolswardia I Jun A Zaterdag 4 uur Workum 3—Oudega I prom.-degrad. wedstrijd. Zaterdag 7 uur Workum 4—Scharnegoutum I prom.- degrad. wedstrijd. Zij die op 26 Juni a.s. de Olympi sche dag willen bezoeken, kunnen zich bij F. M. de Boer opgeven. PJ OFFICIËLE MEDEDELINGEN j,ERLIJKE STAND BURGERLIJKE STAND PLAATSELIJK NIEUWS - Advertentietarief: tot 5 mm. 60 cent elke mm. meer 6 van buiten Friesland 8 Contracten volgens, algem. regeling Abonnementsprijs: fl.80 per halfjaar per post f2.— VOOR UW NAAR TELEF. 2509 - SN EEK Verschijnt eenmaal per week Uitgave: Fa. T. GAASTRA Ba te Workum - Tel. 45 Postrekening 82268 Inzending van advertenties uiterl(jk Donderdagsmorgens Workum Van 18 tot en met 25 Mei 1940. Geboren: Geen. GehuwdGeen. OverledenAfke Bijlaar, 80 jr. weduwe van Kleis van Walta, wonende te Workum. Gerben de Boer, 82 jr. weduwnaar van SiJke Bouma, wonende te Workum. Maria Clara Piersma, 78 jr. weduwe van Siebolt Mense- nides, wonende te Koudum. J S. V. „WORKUM )pen week was het druk in 7. kamp. Woensdag begon de Jun. A in Makkurn voor Stitie. Onze jongens wonnen ie wijze met 3 1. Dit elf- vallers voor aanvoerder de back Genee) wist Zaterdag wardia een gelijk spel uit slepen. Door de voorhoede rust te weinig geschoten, 'as sterker doch bar slecht Ve hopen dat het Pinkster- eter gaat kloppen in Leeu- onze voorhoede dan even- lulier op volle toeren draait. genheid van deze onder- eeft ons corps Donderdag- Workumer publiek op een mdgang vergast. I’RIMI Gegadigden voor percelen hooiland op het strand, welke woonachtig zijn in de gemeente Workum, kunnen vóór 30 Mei a.s., nam. 5.30 uur, ter secre tarie aangifte doen van het door hen gewenste aantal percelen. De percelen zullen worden uitge geven ter oppervlakte van 1 h.a. en door middel van loting aan de ge gadigden worden toegewezen. De prijs der percelen zal door taxatie worden vastgesteld en bij de gunning aan de gegadigden worden medegedeeld. Betaling dient direct na gunning, doch vóór 4 Juni a.s. (e geschieden ten kantore van de gemeente-ont- vangér. De percelen moeten vóór 5 Juni a.s. zijn gemaaid, terwijl het hooi daarna zo spoedig mogelijk van het strand moet worden verwijderd. Om technische redenen kan het „ruite- ren“ niet worden toegestaan. WORKUM, 25 Mei 1949. Het gemeentebestuur van Workum, J. RUSSCHEN, burgemeester. VAN DER GOOT, secretaris. Burgemeester en Wethouders van W ORKUM maken bekend dat alle verkeer over het brugje bij de School straten in het verbindingspad van de Schoolstraten naar de Bagijnestraat vanaf Maandag 30 Mei a.s. tot nader order zal zijn gestremd. WORKUM, 25 Mei 1949. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. RUSSCHEN. De Secretaris, VAN DER GOOT. Burgemeester en Wethouders van WORKUM zullen op Maandag, 13 Juni 1949, des namiddags 4 uur in het ge meentehuis te Workumaanbesteden: Het bouwen van een ambtswoning voor de Burgemeester aan de Oude- Heidenschapsterweg te Workum. Bestek en tekening verkrijgbaar ter secretarie tegen betaling van f5.— Girorekening 72995. WORKUM, 25 Mei 1949. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. RUSSCHEN. De Secretaris, VAN DER GOOT. per trein van Workum ing van advertenties uiterlijk Donderdagsmorgens woord gegeven aan de heer S de Jong, die er aan' herinnerde dat ten ieder de dreig ng gevoeld van een naderend communistisch gevaar. Het isniet goed dat we dat alleen maar constateren, er moet iets gedaan worden. Daarom is het Instituut Wettig Gezag in het leven geroepen, welke alle particuliere instellingen van voorheen in z ch ver enigd. Het doel is te vormen reserve Rijks- en Gemeentepolitie, reserve Grensbewaking en Nationale Reserve. In bïide eerstgenoemde groepen kan slechts een beperkt aantal manschap pen worden opgenomen en zodoende komen de aanwezigen van deze avond practisch alleen voor de Nationale Reserve in aanmerking, die er naar streef: in elke plaats of gemeente groepen samen te stellen en deze op te leiden tot goede soldaten. Provin ciaal een militaire macht op te bouwen die in staat zal zijn om van commu nistische zijde uitgaande woelingen en vanuit Rusland komend gevaar zo mogelijk te voorkomen. Voor de lichtingen 1941'44 be staat volgens de één grote kans nog in werkelijke dienst te worden opge roepen, terwijl een ander de gedachte heeft dat het zo’n vaart wel niet zal lopen. Wel is reeds vastgelegd dat hij die zich meldt voor Steun Wettig Gezag dan van de gewone dienstplicht is vrij gesteld. De oefentijd van het S.W.G is vastgesteld op 200 uren per jaar, benevens 1 of 2 dagen in groot verband. De spreker wees erop dat het absoluut vrijwillig is, van ron- selarij of bangmakerij was deze avond geen spoor te ontdekken en dit geeft <i>i Voor Uw Grootzand 63 - 65 SNEEK Pj KS33S52S82S53S33S3S!a Workum Bi tot en met 1 Juni 1949. Aukje Afke Wikje dv sma en Elizabeth Clazina Ga- rdus Klaas zv Jozeph Klaas lezina Douma. Tjeerd Arjen aike z en dv Arjen Bouwsma aspersma. Hieke dv Minze van 1 Stfke Feenstra. leen. Tietje Schuurmans 76 jr we- ier Spijksma. Geertje van der mgehuwd. asme hiervoor bij de bedrijven is De plannen namen reeds vastere vorm aan en men hoopte na Pinkster zo spoedig mogelijk hiermee te starten, maar door de voetbalbond zijn dezer dagen dusdanige richtlijrrn gegeten dat de comm'ssie meent voor Workum dit jaar geen competitie indel ng te kunnen maken Zeer zeker zal dit besluit door velen worden betreurd. Postduivennieuws. De eerste vlucht van de Zater dagvliegers vanaf Lemmer is alleszins geslaagd. Gelost om 2 uur met prachtig hel der weer was de eerste duif om 2.26 uur op haar hok terug. De volgorde was: Sj Altena 1, 6, 18; Gebr. de Zv art 2, 16, 27; Wabe de Vries 3, 12, 22; Paul de Vries 4, 23; P. Veldman Ozn. 5, 9; S Vlas 7. 20; E. de Jong 8, 11, 19; A. S. Visser 10, 26; W. Voets 13, 25; P. Veldman Jzq. 14, 17; W. R Flapper 15, 24; Th. Jelgersma 21; U. Th. v. d. Meer 28. Snelheid eerste duif 923 M. per min. Eigenaar Sj. Altena, die hiermede de jonge duif won. Zaterdag a.s. wordt Wolvegagcvlo gen. Zondag worden de duiven van «De Luchtbode» om pl.m 6 uur ge lost te Pont St. Max. Bij gunstig weer zal de eerste vogel om ongeveer 1 uur thuis kunnen zijn. Zal het ook nu weer een duif van de Gebr Nijenhuis zijn die de kop zal nemen Instituut Steun Wettig Gezag. Op uitnodiging van het plaatse lijk comité Steun Wettig Gezag werd Maandagavond in .lokaal Rehoboth een vergadering gehouden waar bleek dat een 60 tal jongemannen gehoor aan de oproep hadden gegeven. De voorzitter van dit comité de heer D. van der Goot, heette de aanwezigen hartelijk welkom, inzonderheid de ver tegenwoordiger van de Districts-com- mandant der Nationale Reserve kapi tein Beekstna, de Burgemeester en de heren S. de Jong en H. Bonnema, leden van provinciale commissie S.W.G. Na een korte inleiding werd het Fryske Brief 140. Oer in deimanich, (bern soene sizze, noch safolle nachten sliepe) bigjint it feest wer. Dan is it wer de greate dei foar de angelfiskers. Dan is it wer de tiid, dat hja moars foar 't sintsje opkomt, der op ütgeane. Dan sjonge hja, lyk as yn „De tiid hald gjin skoft”. Elkien mei graech ris flskje, ’t Is ek sok aerdich wurk. Oars nearne om to tinken As om dy lytse kurk. Jonge ja, en om dan in plakje to finen, hwer it sa bite wol. Hwert ’t men fan dy greate fisken oan ‘e angel kriget, mar dy ‘t men marosakom- selden op it droege kriget. Jim kinne dy forhalen dochs ek wol, dat hy, (de angelfisker) dy greate, grauwe snoek der hast üt hie en stikken it snoer. As men it oars goed biskêget, hwat is my dat angelfiskjen al in geduld wurk. Wol it net al to bést bite, nou dan kin men faeks Uren oan ien wei sitte to wachtsjen, op it eagenblik dat der ünder wetter ien sa stom is, om „hap“ to sizzen. Hwant sa‘n spultsje is‘t op ‘t lést. In spultsje fan „Deiene syn dea, de oar hwat op brea.“ Mar nou sünder gekheit minsken, der brekt sa njonkenlytsen foar dat wetterfolkje wer in minne tiid oan. In tiid fan, eagen iepen en bekje ta. Fan tige op tellen passe. Tink der om dat de forlieding foar dat fiskeguod wol great is. As jin der sa mar sa‘n hearlik, smakelik dauwwjirmke foar jins snüt hongen wurdt en de mage jin sa jüket, nou dan is it grifinswier karwei om net efkes to priuwen. It moatte al sterke finnen wêze dy ‘t dy wielde drage kinne. Wis manich fiske libben hanget de kommende tijd, oan in hiel tin triedsje. Forskate fan harren sille dan ek it ein fine yn de panne mei siedende oalje. En foral de fisken dy 't swimme yn de omkriten fan Warkum, kinne harren der nou mar op klear meitsje. Hja sille nou noch folie mearasoars, op tellen passe moatte. Hwant nou ‘t in diel Warkumers, in forieniging oprjochte hat, mei it doel: mear wardearring foar it angelfiskjen, mar ek om elkoar dy keunst better to learen, wiist dat foar dat swimmende folkje net sa best. As dos de angelfiskers bislüte om, der üt to heljen hwat der yn sit, nou dan witte wy it oare wol. Forskate fisken, dy ‘t de leeftiidhawwe, of né dy ‘t boppe de mjitte binne, kinne har tesstemint mar meitsje. It sil foar in great diel fan de biwenners fan: Djippe, Droege of Haeijemer Dolte; fan Brannebuorrer, Buorre ofTrekfeart; fan Fliet, mar of poel, de léste simmer wêze dat hja fisk binne. Troch deiene ofoareminske opplüze en op ‘e bonkjes nei bihimmele, dat is it foarlün. Wit jimm'hwat mar goed is? Dat it folkje der ünder wetter de Friso net ünder eagen kriget. Dat hja dos net witte, hwat plannen der tsjin harren makke wurde. Hwant ik soe tige bang wêze, dat de angelfiskers nea gjin byt mear krigen. Dat ünder wetter folkje, koe wolris bislüte en sizze: Wy stake. Wurk- en hongerstaking. En der yn ‘t wetter greate pla- katen mei: „Wy wegerje de lekkere biten en brokken fan de leden fan de W.S V.C.“ En mülk ek wol: „Wy litte üs net fange“. Mar om ’t dat sa net is, winskje ik de leden fan de nije forieniging ta, dat hja in goede simmer hawwe meije, hwat bitsjut in bulte fisk (gjin bot) fange. Dat hja like folie prizen helje meije, as in goedkunde fan mines yn Hollün, dy 't süver hast syn hlele hüsbóel mei angelfiskjen fortsjinne hat. Oer him sil ik fan ‘t simmer ris hwat skriuwe. En nou lju „goede fangst“. FRISO. it van de Ned. Herv. Ge- Nieuwkoop. ia die op 22 Juni 1882 te eboren werd, bezocht htt yninasium te Sneek cm ludeien aan de Rijks Un:- Groningen en Utrecht volgens dierde de jtbila- id. Herv. gemeenten van Lettelbeit en Erumati), ijkersmilde en Doorn, welke dplaats 1 Oct. ’47 op 65- ;d met emeritaat werd ver- 12 dagen later bevestigd door zijn zcon, Ds. R. J. Nieuw Leusden als predi nger van de Ned Her. r. «Uw Koninkrijk Kome» I. et ambtswerk droeg ds. Christelijk onderwijs een toe en mocht in de loop teewerken om verschillende stellingen op te richten. na heeft o.a. zitting gehad i de Statenkring Dokkum hr. Hist. Unie terwijl ook :ring Assen en de Staten- jsfoort een beroep op hem aan. c van het C.J.M. V. stond r in z’n belang-telling en s heeft dan ook enkele rov. Comm. Friesland als jediend, ïndo” laat zich horen. het eerst dit jaar gaf «Cies- terdagavond op het plein Herv. school een concert, tnma werd op keurige wijze Met de publieke belang- is het treurig gesteld en en we dat de vorige week n wens om op geregelde oncerteren. wel algemeen >rdt. Maar wat mooier weer anderen, een betere plaats, ijke uitvoeringen ook aan maken. gavond liet «Crescendo» :n horen op het concours waar de jury en de aan- :er bewondering voor onze en hadden. Slechts enkele werden uitgereikt, maar één eeg «Crescendo» toegewe- ze in de Ere-Afdeling 153 raaide. Directeur en leden 1 vele opofferingen getroost, rkig is succes niet uitge- zeker meer veitrouwen dan wanneer er op aangedrongcn wordt. Kapitein Beeksma gaf een overzicht van de maatregelen welke t.o.v. de militaire aangelegenheden waren ge troffen. De sociale verzorging van het S.W.G is zo goed, dat iedereen zich daar volkomen mee kan verenigen. Deze voorzieningen zijn reeds alle vastgelegd bij K. B., zodat dit ook ge waarborgd is. Aan de Nationale Reset ve zullen hogere eisen worden gesteld dan b v. voorheen aan de B V.L De doel stelling is om de Troon en de wettige regering te beschermen en te verde digen tegen revolutionaire woelingen en aanvallen van buiten. Ieder wordt eerst iugedeeld bij de infanterie en bij geschiktheid later ondergebracht in een andere tak van dierst. Het dienstvei bar d wordt getekend voor 1 jaar eo wordt stilzwijgend verlengd. Wil iemand dit bcéitdigen dan moet 1 maand voor dagtekening dit ver zoek worden ingediend De oefeningen worden zoveel mogelijk in de woon plaats gehouden, terwijl de schietoefe ningen in Sneek zullen plaats vir den. In overleg met de viijwilligers wordt de oefenavond vastgesteld, wat nog wel een moeilijk probleem zal zijn. Het schema van 200 u en per jaar is alleen opgemaakt voor ’t eerste jaar, want wanneer de graad van geoefend- he d bereikt is, worden het volgend jaar veel minder uren van de vrijwil liger gevraagd. Uit het S. W. G. zal ook het kader worden gevormd, en de mogelijkheid om drie weken aanéén in een kamp door te brengen bestaat ook. De keuring is tussen 13— 18 Juni te Leeuwaïden, om zo vlug mo gelijk hier mee te beginnen. Verschillende vragen werden kapi tein Beeksma gesteld en het aandach tige gehoor bewees wel dat men inte resse had voor deze zaak, terwijl even later de humor sprankelend werd uit gedeeld. Voor hen die niet op deze vergadering aanwezig konden zijn, zijn aanmeldingsformulieren en inlichtingen te krijgen op de gemeentesecretarie. Nu is het nog de tijd voor ons land om zich weerbaar te maken en elke weldenkende Nederlander zal zeker sympathie voor dit Instituut gevoelen. Wij weten wat onderdrukking tetekerd en met dit voorbeeld voor ogen zullen ongetwijfeld vele jongemannen zich de enkele uren van dierst getroosten om zich in te schakelen voor de ver dediging van onze vrijheden in een democratisch geregeerd land. Nuchter en klaar werden de zaken uiteengezet, opdat een ieder zelf z’n keus zal maken,vrywillig zich melden of thuis blijven. Wanneer we zo de opzet van dit Instituut oveizitn, kun nen we alleen zeggen dat een ieder vol vertrouwen hierbij kan toetreden. Laat Workum toren dat het z’n plicht in dezen verstaat om als goede solda ten met moderne middelen uitgerust l ons eigen straatje schoon te vegen. Verkiezing Gemeenteraad. WORKUM. In een zitting van het Ho jfdstetnbureau dezer gemeente wer den de geldige lijsten van candidaten, ingeleverd voor de verkiezing van de leden van de gemeenteraad, na loting, genummerd als volgt: Met nr. 1 de lijst waarop als eerste candidaat S. Tj. Westendorp voor komt (KVP) Met nr. 2 de lijst waarop als eerste candidaat A. Gaastra (PVDA); Met nr. 3 de lijst waarop als eerste candidaat P. Niemantsverdriet (CH); Met nr. 4 de lijst waarop als eerste candidaat H. Haijtema (AR). Geen bedrijfsvoetbal. Aan de commissie-leden voor bedrijfsvoetbal zijn de laatste weker reeds verschillende vragen gesteld, waaruit bleek hoe groot het enthousi- Advertentietarief: tot 5 mm. 60 cent bon naman tspr^sflJiO per haltfaar per post f2.— Veranhijnt eenmaal per week Uitgave: Fa. T. GAASTRA Bz te Workum - Tel. 45 Postrekening 82259

Friso nl | 1949 | | pagina 1