j Het is niet moeilijk I Friezen in en buiten „it Heitelan” moeten zich schamen l l i I VERLOVINGSRING g SUSTRING g f f „DE STAD PARIJS” Kr i I 2 0 3 85, 86 tabak [QA] 2 rantsoenen sigaret ten of kerftabak 87 tabak [QC] 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak 6 7 5 7 7 BONNENLIJST Van 5 t.e.m. 18 Juni 1949. 15 9 9 waar Uw grootouders al kochten 161 vlees [A, B, D] 100 gram vlees 162 vlees [A, B] 300 gram vlees 163 vlees [D] 100 gram vlees 164 algemeen (A, B, D) 250 gram rijst 165 algemeen [A, B, D] 250 gr. boter, margarine of vet 166 algemeen [A, B] 250 gram boter, margarine of vet 167 algemeen [A, B] 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 172 algemeen [B] 500 gram boter, margarine of vet 174 algemeen [D] 125 gram boter, margarine of vet 175 algemeen [D] 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas Daar evenwel een terugkeer naar de vroegere toestanden met volledige vrijheid voor de hengstenhouderij en de kruising niet gewenst moest wor den geacht, zal dienen te worden getracht op andere wijze het doel te bereiken. Dit kan geschieden door alle merriën, welke voor de fokkerij worden gebruikt, aan een keuring op type en geschiktheid voor de fok kerij naar exterieur te onderwerpen, met uitzondering van die merriën, welke na een van stamboekwege ingestelde exterieurkeuring in een stamboek, dan wel keurstamboek zijn ingeschreven. Het feit, dat de goed gekeurde merriën door deze keuring worden geïdentificeerd en naar type ingedeeld, maakt het namelijk moge lijk een meer doeltreffend toezichtte houden op de naleving van de voor schriften. Bovendien wordt door de verplichte merriekeuring, welke een selectie naar exterieur inhoudt, een directe k waliteitsver beterin g verkregen, daar on volwaardige merriën op deze wijze van de fokkerij kunnen worden uit gesloten. Het is de bedoeling de verplichte merriekeuring per provincie te doen uitvoeren door een commissie, waar van de leden worden voorgedragen door de Stichting voor de Landbouw, terwijl de Rijksveeteelt consulent en een dierenarts respectievelijk als voorzitter en als plaatsvervangend voorzitter fungeren. Alleen merriën welke voor de fokkerij worden bestemd, dienen ter keuring te worden voorgebracht. De goedkeuring geschied voor het leven. Bij afkeuring kan de merrie desge wenst het volgende jaar opnieuw worden voorgebracht. Een mogelijk heid tot beroep van de keuring kan derhalve overbodig worden geacht. Het in de bezettingstijd uitgevaar digde Paardenbesluit 1941, Hengsten houderij, kan bij deze gelegenheid tevens, voor zover handhaving daar van wenselijk is gebleken, in de nieuwe Paardenwet worden geïncor poreerd. die bepalingen maar zeer gedeeltelijk aan het beoogde doel hebben beant woord. (Bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) Geldig zijn de bonnen gemerkt met de letter P. [De letters achter de bonnummers geven de kaarten aan, waarop de betreffende bonnen voorkomen]. De niet aangewezen bonnen 144, 149, 150, 151, 153, 156, 157, 158 en 159 kunnen worden vernietigd. Was het niet, dat het arbeidsvraag stuk in de landbouw de gehele be drijfsvoering beheerst, dan zou de tractor zich nooit zo snel hebben verbreid. Want de cijfers leren, dat over de gehele periode van 1914 tot 1948 een tractor bijna twee paarden heeft vervangen, terwijl over de pe riode 1939—1948 elke nieuwe tractor nog geen volledig paard vervangt. Motieven van „gemaku en prestige spelen bij het vervangen van paarden door tractoren in Engeland de laatste tijd een steeds grotere rol en hebben tevens geleid tot het opsluiten van zeer veel kapitaal in het machine park van de landbouw, een ontwik keling, die door de Regering met bezorgdheid wordt gevolgd. Het Mi nisterie van Landbouw heeft reeds ten aanzien hiervan maatregelen ge troffen door onder de jonge boeren propaganda te maken met betrekking tot het gebruik van paarden. Het is niet te verwachten, dat de mechani satie in Nederland een soortgelijk beeld zal vertonen als in Engeland, doch men dient er voor te waken, dat te veel kapitaal wordt opgesloten in tractoren en machines, kapitaal dat op andere wijze veel meer ren dement op zou kunnen brengen. Voor de periode 5 Juni t/m 2 Juli 1949 moeten pluimveehouders ten be hoeve van de export 7 eieren per kip (vorige periode: 8) leveren. De desbetreffende moeten uiterlijk 17 Juni a.s. bij de plaatselijke bureauhouder zij inge leverd. Op grond van de verwachting, dat de Nederlandse industrie in het sei zoen 1949-‘5O in staat zal zijn de be hoefte aan stikstof hier te lande ge heel te dekken, zal met ingang van 1 Juli a.s. de distributie van stikstof- meststoffen worden opgeheven, doch dan zullen nog géén voorraden voor directe verkoop ter beschikking ko men, daar gedurende de daaropvol gende maanden de aanvoer slechts geleidelijk kan plaats hebben. De kali-positie is nog van dien aard, dat voor het komende seizoen niet tot opheffing van de distributie zal kunnen worden overgegaan. De stikstofbonnen no. 2 en de kali- bonnen no. 2 moeten vóór 11 Juni bij de leveranciers worden ingeleverd. Alléén ten behoeve van grasdrogers kunnen t.e.m. Juni a.s. nog stikstof- zegels worden uitgegeven. Na31 Juli 1949 mag op de voor 1948-‘49 uitge reikte stikstof en/of kalibonnen géén product meer worden afgeleverd. Ver doorgevoerde mechanisatie in de Engelse Landbouw. Het gebruik van werkpaarden in de Engelse landbouw is gedurende de laatste 10 jaar sterk afgenomen en heeft plaats gemaakt voor een ver doorgevoerde mechanisatie. Be droeg het aantal landbouwpaarden in Engeland in 1939, 549.000 stuks, in 1948 was dit aantal gedaald tot 384.000 terwijl dit jaar nog slechts 344.000 stuks in bedrijf zyn. De mechanisatie daarentegen heeft hier een geweldige opgang gemaakt, hetgeen mede te danken is aan de rentabiliteit van het Engelse land- bouwbedrjjf. PY*nnrt7pp-pls de Tweede Kamer is ingediend - - het wetsontwerp „Paardenwet 1949”, hetwelk een nieuwe regeling van de paardenfokkerij inhoud. De Minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening heeft terwille van de overzichtelijkheid de voorkeur ge geven aan een geheel nieuwe paar denwet boven wijziging van de be staande wet van 1939, in verband met de ingrijpende herzieningen en het opnemen in de wet van elders geregelde bepalingen. Reeds jaren geleden werden ver schillende maatregelen uitgevaardigd om de stelselloze kruising met al de nadelige gevolgen voor de kwaliteit van de paardenstapel te voorkomen. Doch in de praktijk is gebleken dat Daar kunt U te kust en te keur gaan en aan Uw portemonnaie aangepast. om voor een of andere heugelijke gebeurtenis een CADEAU uit te zoeken, mits U daarvoor direct Uw schreden naar „DE STAD PARIJS” richt. (V Voor Uw naar de prijzen zijn Werkelijk, het is de moeite van een reis naar SNEEK dubbel en dwars waard. Fa. SIJBEREN POTMA, Grootzand 33-35, SNEEK Abonneert U op „FRISO” »A.« GEMENGD NIEUWS. een na tot I 1 1 1 1 1 79—23 56-28 35—18 59—38 28—37 39—43 9—71 10—57 het een met Tabakskaarten 903 11 10 4 4 1 0 1 3 1 10 9 24 20 15 3 1 Motor-ongeval. Wat doet een kellner drukke dag als Hemelvaartsdag ook op een motor, dacht men onwillekeurig diens buiteling, verdoofd door Voedingsmiddelenkaarten. 905 Biljarten. 30 Mei. Hedenavond gaf de ex- amateurkampioen, de heer Gehrels, een biljartdemonstratie in Hotel >De Wijn berg» alhier. Na een korte inleiding over het biljartspel en de verschillende soorten cadre, aodigde tdj één der aaaw«zigaa uit om 150 caramboles libre te spelen tegen hij 500 cadre 35/2. Toen ongeveer de helft van de partij gespeeld was, werd even pauze gehouden, waarin de heer Gehrels enige nuttige wenken gaf voor iedere biljarter. De stand van de handen, het hanteren van de queue en 't rustig afstoten bleken voor goed spel de voornaamste factoren te zijn, waartegen onwetend veel gezondigd werd. Na de gegeven aanwijzingen stonden enkele spelers versteld van hun eigen capaciteiten. In vlot tempo en met keurig spel wist de heer Gehrels daarna de partij te beëindigen, hoewel z’n tegenstander zich ook op zeer lofwaardige wijze weerde. De kunst- stoten, die tot slot nog gedemonstreerd werden, toonden al evenzeer als het gewone spel, dat hier een meester in het vak aan ’t werk was. Een gezellige en leerzame avond voor de biljart- liefhebbers, die zeker met genoegen naar een volgend bezoek zullen uitzien. Ui hoi laatste auamer van >De Groene Amsterdammer», het blad dat herhaaldelijk een open oog heeft voor Friese problemen, lazen we woordelijk de volgende klacht, welke trouwens met de beste bedoelingen bleek te zijn opgenomea. Verplichte merriekeuring Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MH 906 bij het vernemen van Bloedend verwond en de slag werd hij op ’t Zijlspad binnen gedragen, om later in het Ziekenhuis te Sneek behandeld te worden. Liet het z ch aanvankelijk vrij ernstig aanzien, uit de vorderingen van herstel is wel gebleken dat niet wild gereden werd, waarop trouwens de ongedeerde duorijdster en de onbeschadigde motor fiets ook wel hebben gewezen. Naar verluidt, zullen de uitwendige verwon dingen spoedig genezen zijn, maar een lichte hersenschudding kan men zelfs bij heel wat nietiger ongelukjes oplopen. Ons wereldvermaard spook Hoewel de geschiedenis van het Workumer Spook reeds uit veler gedachten is verdwenen, komen we hier toch even op terug. Vele bladen van'buiten Friesland hebben hierover geschreven en met verbazing namen we soms kennis van de inhoud. We wisten evenwel nog niet dat ook ver over de weieldzeeën dit gepubli ceerd zou worden, maar een knipsel uit een krant te Medan geeft het bewijs dat ook in Nederlands Oost Indië dit wereldschokkend nieuws ken baar is gemaakt, De enkele Worku- mers wier namen daarin genoemd worden, hebben nooit kunnen vermoe den, dat hun naatn nog eens belangrijk genoeg gevonden zou worden om duizenden kilometers ver, in een krant te worden vermeld. Ondertussen zijn we blij dat de rust in ons vredelievend stadje is weer gekeerd. Landbouw-inventarisatiege gevens moeten vóór 15 Juni a s. zijn ingediend. Landbouwers dienen vóór 15 Juni a.s. aan de plaatselijke bureauhouder opgave te doen omtrent de op 13 Juni (0.00 uui) a.s. bij hun in voorraad ztjude landbouwpioducten welke zijn vermeld op de door de Directie van de Voedselvoorziening versterkte regi- stratiekaarten. Van 5 Juni t m 2 Juli 7 exporteieren per kip. Opheffing distributie stikstof-meststoffen per 1 Juli a.s. Kali-distributie blijft gehandhaafd. Er is veel belangstelling voor Fries land, die typische provincie met een bevolking, welke zijn geboortegrond heet hef te hebben, als geen andere. Ge behoeft slechts een Fries te ont moeten, vooral de Fries >om ütens», de Fries buiten Friesland woonachtig, om een lofzang op dit landsdeel te horen. In alle toonaarden. Van bevend gefluister tot blèren en balken. De elfstedentochten met duizenden deel nemers en honde’dduizende mede levende niet-schaatsers, het hardzei len te Sneek en te Grouw, en zelfs het kievitseieren zoeken in de lage mieden en greiden, zijn even zovele aanleidingen, om met «langstme»het Friese heimwee over »it heitelan» te spreken, er mee te schwarmen. Friezen, die er al lang uit zijn, die er geslach- uit zijn, en waar ter wereld zijn geen ma’s en stra’s en ga’s ra ken niet uitgepraat over dat eigen land. Maar ook de «Hollanders» tonen interesse. Friesland is voor velen hun ner het land van poel en plas, van weide- en watervogels zonder tal, een paradijs voor hengelaars, zeilers en na tuurminnaars. Dat is nu allemaal heel aardig, maar als met de harten ook de beurs niet eens 'n keer opengaat It is mei sizzen nettodwaen, zeggen de Friezen. Praatjes vullen geen gaatjes, zij helpen bijvoorbeeld niet opbouwen, wat in Visaanvoer. HINDELOOPEN. Van 21 tot en met 27 Mei werd hier aangevoerd: 316 kg. kuilaal fl 24 tot f 1 40 p. kg 103 kg hoekaal f 1 66 tot f 2 20 p. kg. Concours Rijs. De aangifte voor het op Hemel vaartsdag uitgeschrev» n concours was niet erg groot, terwiji het weer ook geen medewerking aan de plannen van >Riis foartit» verleende In de morgen uren hing er reeds een dreigende lucht, maar toen het tijdens de middag begon te regenen, zoals met vaak gebeurd was het zeker dat er geen grote publieke belangstellir g zou komen Ook het avondfeest werd, afgelast. Wel was er bij Hotel «Rtjsterbos» tot het sluitings uur een geanimeerd bal. De jury maakte 's avonds de vol gende prijzen bekend met het behaal de aantal punten 4e afd zing G‘meagd Koor «len- ried ch», Ooste<zee 252 p. 2e prijs. Looft dm Heer«,K<lerb rg O 266 p. 2eprijs 3eafd zvugK itekoar «Bernlef», Nijemirdum 310 p. Ie prijs. Gemengd koor «Excelsior», St. Anna Parochie, 3O21/, p. Ie prijs Gemengd koor «Beatrixoord», Appelscha,2911/s le prijs. Gemengd koor Harmonie», Irn- sum, 2681/, p., 2e prijs. 2e afd. Zang Gemengd koor «Sonora», Oude Nie- dorp 3251/, p. le prijs en prijs voor het hoogste aantal punten. Kritekoar «Lyts Bigjin», Woudsend 282’/s p. 2e prijs. «De Lofstem», Nes 2/3 p., 2e prijs. 3e afd Muziek. Muziekver. «St. Martinus», Oude Niedorp 299 p., le prijs en prijs voor 't hoogste aan tal punten Afd. Uitmuntendheid Chr. Muziekver. «Studio», te Heidenschap 277’/g p-, 2eprijs. Ere afd. «Crescendo», Heeg, 2731/, p., 2e prijs. Wetsontwerp „Paardenwet 1949” bij de Tweede Kamer ingediend. Invoering van verplichte merriekeuring. Workum S.G. V. T G.P. Olympus Oeverzw. BI. Wit Hermes Workumll 10 Workum I kampioene van Friesland. Workum 2 verloor met 73 van S. G. V. 1. PARREGA. Onze plaatselijke mu ziekvereniging Excelsior behaalde bij te Kollum gehouden concours le prijs in afd. Uitmuntendheid 152 punten, onder leiding van haar directeur de heer P. Bakker Workum 3 wist haar 2e pram, wed strijd tegen Oeverzwaluwen met 4— 1 te winnen, en zag haar promotiekans prachtig versterkt door Woensdagavond met 52 O.N.S. 3 te kloppen, nadat Oudega I immers al eerder met 51 ten onder was gegaan. Workum 4 kon het tegen de Snekers en Scharnegoutum I niet bolwerken en verloor respectievelijk met 20en31. Voor Workum 2 was het Zaterdag j.l. feest in de tent. Voorzitter.Stam moest diep in zijn portemonnaie tasten. Hij had het er zeker graag voor over nu Workum 2 haar promotiekansen heeft benut en het volgende seizoen in de le klasse mag spelen. Het 2e wistnl. de beslissende wedstrijd met 32 van IJ. V. C. te winnen. Wegens het minder gunstige weer ging het Jun. B tournooi in Staveren niet door. Deze wedstrijden zijn nu op 11 Juni as. vastgesteld, Onze Jun. B speelden een vriend schappelijke wedstrijd tegen Makkum 1 en wonnen met 91. Vrijdagavond 7 uur speelt Workum 1 Jun. A voor de na-competitie tegen R. E S. 1. Zullen onze jongens hun ongeslagen record handhaven Er zit een klein kansje in en 't is meteen nog een aardige oefening voor het Bondstournooi in Leeuwarden op Pink stermaandag. Daar zullen deze jongens met de Jun. B zich met zeer sterke elftallen meten. De Jun. A moeten direct tegen Zwaluwen 1 uitkomen, en de B’s tegen de jeugd van de le klasser K N.V.B Friesland van Leeu warden. Bij verlies worden beide elf tallen direct uitgeschakeld. Het zal druk worden op Cambuur,*want op 5 voetbalvelden zullen 70 jeugdelftallen naar we hopen een vrienschappelijke strijd leveren. Het zal voor onze jeugd een geweldige krachtsinspanning ver gen om de 2e ronde te halen, maar niet alleen van de winst, doch ook van verlies kan men leren. Iedere speler verschijne in rood schirt en witte broek. Laat in Leeuwarden een goede indruk achter. We starten met de trein van 11.18 uur uit Workum. Wedstrijden voor Vrijdag en Zater dag Scharnegoutum IWorkum 3(prom. degrad.) Vrijdagavond. Workum I Jun. A—R E S. I (Bols- ward) na competitie Vrijdagavond7 uur. Volgende week meet gespeeld wor den Oudega 1Workum 4 AFD. HANDBAL. Competitiestand per 28 Mei ’49. gesp. gew. gel. verl. doelgem. pnt. 14 13 10 13 12 12 12 I I Grootzand 63-65 SNEEK deze provincie reeds aan natuur- en landschapsschoon is afgebroken, zij helpen deze afbraak ook niet tegen gaan, noch nieuwe schoonheid schep pen. Dat doet eigenlijk alleen de Friese vereniging voor natuurbescherming >lt Fryske Gea» (waarvan het secretariaat is gevestigd Voorstreek 52 te Leeu warden). Deze tracht het Friese land schap in stand te houden, belangrijke gebieden aan te kopen of te pachten, zij bezit o.a. de Oude Venen onder Eernewoude, waar gij zeker wel eens gezeild en gehengeld hebt, of zomaar genoten van een prachtige omgeving, en zij heeft ook het beheer verworven over uitgestrekte kuststroken, die als waterwildreservotr en broedterrein van internationale betekenis zijn, En nu is het wel zeer beschamend voor al die Friezen die zo dwepen met hun mooie land, Friezen zowel in als buiten de provincie, dat deze vereniging slechts 1200 leden heeft, hetgeen wil zeggen dat nog niet één op iedere 400 van de Friezen in Fries land lid is Om van de Friezen buiten Friesland maar te zwijgen. Zelf een groot woord hebben en anderen maar laten ploeteren, het moest de Friese trots, die geweldig is ik heb vrienden, die zich bij ge legenheid op de borst kloppen en roepen «wij Friezen» te nakomen, zou men zo denken. Oranjevereniging 31 Mei. Hedenavond kwamen bestuur en commissieleden van de Oranje-vereniging in Hotel Lümer bijeen. De voorgelezen aantekeningen van de secretaris werden soms onderbroken door uitbundige bijvalsbetuigingen, wat helaas bij het daaropvolgende financiële overzicht steeds minder het geval was. Er was nog al een batig saldo, maar billijkheidshalve moesten nog enkele vergoedingen .verstrekt worden en dan zou men voorlopig meteen geheel uitgewerkt zijn. Op de eerstvolgende ledenvergadering zal door een daartoe aangezochte com missie rapport uitgebracht worden van de stand van zaken, terwijl de hoop inmiddels gevestigd is op gunstiger perspectieven. Bij loting werd de rooster van de bij reglement voorgeschreven bestuurs- aftreding vastgesteld. De mogelijkheid om hier deze (oa)zomer nog enkele feestelijkheden te organiseren, zou het bestuur ook graag willen bevorderen en al zou de medewerking alleen bestaan in het samen brengen van belanghebbende ver enigingen en personen, d’e met dit doel sympathiseren, dan is men p de goede weg om Workum weer wat ’evendiger te maken. «Oars wurdt 't hjir sa dea as in pier» werd er gezegd en zou men daarmee ver mis zijn Wanneer de een voor de ander denkt: «brengt ’t maar voor elkaar, als 't niet te veel kost, zien we nog liefst toe» dan zak ken we steeds Verder 1 Verscheidene ingezetenen zullen het hiermee eens wezen.... in stilte, maar ondanks dat blijft ’t zo een stille boel Na allerlei bijkomstige besprekingen hoopte men toch op de herfstvergadering a-n veel belangstellende leden een bevredigend jaaroverzicht te kunnen meedelen met welke aankondiging de in klein comité behandelde zaken hier besloten kun nen worden.

Friso nl | 1949 | | pagina 2