i II I I I I I M Nieuws- en Advertentieblad voor Workum en omliggende gemeenten Défilé ter gelegenheid van het Koperen Huwelijksfeest van H.M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden. Kosteloze inenting. 72ste Jaargang No. 27 Zaterdag 25 Juni 1949 OFFICIËLE MEDEDELINGEN s'vf V, PREDIKBEURTEN PLAATSELIJK NIEUWS Hielpen 1 1. LIJST Overschot Restzetel 1 Totaal 3 8 11 2074 2020 UITSLAG van de stemming ter verkiezing van leden van de Gemeenteraad van Workum op 22 Juni 1949. Aantal stemmen Zetels volle kiesdeler Aantal zetels Vsrachfint aanmaal per weak Uitjaves Fa. T. GAASTRA Bz te Workum - Tel. 45 Postrekening 82259 Advertentietarief: tot 5 mm. 60 cent elke mm. meer 6 van buiten Friesland 8 Contracten volgens algem. regeling 482 547 669 376 485 587 606 342 2 2 3 1 105 170 103 187 1 1 Inzending van advertenties uiterlyk Donderdagsmorgens A Uanneman taprija i.1.80 par kaUjaaf per post f2. Idem Gem.raad 1946 3 3 3 2 Geslaagd voor het eindexamen van de Chr. Kweekschool te Sneek onze stadgenoot, de heer Th. Smid. WORKUM. Geslaagd voor het eind examen B van de Rijks H.B. S. te Sneek onze stadgenoten, de heren H. Wtelinga en G. O. Veldman. verenigingen op velerlei gebied, tak- kan van wetenschap, kunst, handel, industrie, sport enz., in zo breed mo gelijke schakering en met zoveel mogelijk typische representatie van alle delen van het land. Het des namiddags te houden défilé zal uitsluitend de jeugd in georgani seerd verband de gelegenheid geven zijn hulde te betuigen. Er wordt naar gestreefd, dat elke stoet 'n prettig en interessant schouw spel zal bieden en dat van de deel nemende groepen zoveel mogelijk kan worden waargenomen, voor welke tak van bedrijf, wetenschap, kunst, sport enz. en/of voor welk deel van het land zij representatief zijn. Daar om zal het op prijs worden gesteld, dat verenigingsvaandels en-vlaggen worden meegevoerd, uniform- of an dere bijzondere kleding wordt ge dragen, welke eigen is aan het ambt, vak, gewest, de tak van sport enz. en andere passende onderscheidings tekenen worden getoond. Honderden circulaires zyn verzonden, waarby velerlei organisaties, verenigingen en andere instellingen op allerlei gebied tot deelname worden uitge nodigd. Grote organisaties, welke het gehele land vertegenwoordigen, kun nen, zo zij deze uitnodiging niet hebben ontvangen, zich telefonisch om inlichtingen wenden tot het Ge meentehuis van Baarn (K. 2954—3141). Aantal uitgebrachte geldige stemmen: 2074 Kiesdeler 2074 11 1888/n Verdeling der zetels .30 uur de oord (Fryske Voor het F. N. Z.-diploma kaas maker slaagde dezer dagen te Leeuwar den, de heer Sj. Lantinga, werkzaam aan de Coöp. Zuivelfabriek alhier. Successen Excelsior**. Zaterdag kwamen de jongeren van het Ned. Chr. Gymnastiek Verbond in Sneek bijeen, waar voor de adspi- ranten door de Kring Friesland Zuid een middag was georganiseerd; o.a. werd deelgenomen door enkeiejeugd- ploegen van onze plaatselijke vereni ging «Excelsior». Ideaal turnweer was het niet, maar gelukkig bleef regen in de middag uren uit, zodat het nog wel uit te houden was op het turnveld. Na een mars door Sneek werd op het Sport park een aanvang gemaakt met de wedstrijden. Voor de vrije- en toestel oefeningen moest een gezamenlijk aantal punten behaald worden, wilde men voor een prijs in aanmerking komen. Lang niet slecht werkte de Workumer jeugd en zowel de jongens als de meisjes werden met een 3e prijs beloond. Een gedeelte nam nog aan de zaalwedstrijden deel, voor het behalen van lintjes. Deze oefeningen waren onbekend voor iedere deelne mer. Gezien de verrichtingen verwach ten we stellig dat ook indivuduele prijsjes behaald zijn, maar de officiële uitslag daarvan is nog niet bekend. Het behaalde resultaat zal zeker de vereniging tot voldoening stemmen. Zoals reeds eerder werd medege deeld zal op 7 Julia.s. de Koninklijke Familie het Koperen Huwelijksfeest van H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden in de huise lijke kring vieren. Deze dag zal dan ook geen nationaal karakter dragen. Op 8 Juli heeft op Huis ten Bosch te Den Haag de aanbieding plaats van het cadeau van het Nederlandse Volk aan het Koperen Paar. Het Bruidspaar heeft er in bewil ligd, dat op 9 Juli d.a.v. te Baarn op het paleis Soestdijk een tweetal defilé’s zullen worden gehouden. Het doel dezer defilé’s is een grootse eendrachtige huldebetuiging aan de Koninklijke Familie te brengen van en namens het gehele Nederlandse Volk. Opdat deze uiting van verbonden heid met het Huis van Oranje en van blijdschap over het Feest wer kelijk in zo ruim mogelijke mate uit het gehele volk zal komen, is zo veel mogelijk de weg gekozen van vertegenwoordiging van de organi saties, waarin ons Volk zich in veel zijdige schakering heeft verenigd. Er wordt derhalve ook op gerekend, dat de deelname algemeen zal zyn zodat in de defilé’s metterdaad een afspiegeling kan worden gezien van de vreugde en trouw van alle Neder landers. Des voormiddags zal worden gede fileerd door vertegenwoordigers van 1. Katholieke Volks Partij 2. Partij van de Arbeid 3. Chr. Hist. Unie 4. A. R. Partij de middenlinie. Technisch zal hij zich door een‘serieuze training nog moeten verbeteren. Het stoppen der bal is bij hem nog een zwak onderdeel. In de voorhoede was Pauli Vpets vandaag zeer goed op dreef Met zijn schijn bewegingen (nog iets sneller uitvoerer Pauh) wist hij menig tegenstander te passeren en goed op tijd werd de bal afgegeven. De derde goal werd uit een hoog schot van de rechtsbuiten ge boren, en kort voor het einde was de midvoor er als de kippen bij toen hij een van de keeper terugspringende bal onhoudbaar inschoot 40. Q. V. C.Bakhuizen 3 0. WorkumHielpen 1 1. Workum wint met strafschoppen.Workum neemt de leiding uit een hard effectvol schot van Fré Meijer, waarbij de Hie’per doelverdediger werd verrast Voor de rust maakte Hielpen geliik, een overi gens houdbaar schot Wiebe zal zich iets meer op lage ballen moeten trai nen en een snellere u’tval moeten toepassen. Na de rust zat er bij Workum weinig fut meer in. Daar tegenover speelde Hielpen zeer en thousiast, de overwinning ruikende. Dat ze deze niet kregen was aan onze achterspelers te danken en tenslotte aan de niet op schot zijnde H’elper, die de srrafschoppen moest ’nemen Bouke Boersma nam toen zijn kans waar en hierdoor mocht aanvoerder Dirk Roelofs voor de vierde maal de le prijs voor de >S V W «in ontvangst nemen. Het moet nu nog vreemd lopen als onze jeugdploeg niet in ’t bezit komt van defraaiedraagmedailles. Postduivennieuws. De dutvea van de P.V >de Luchtbode» zijn Zondag 12 Juni ge lost te Orleans. Hoewel de loslating vastgesteld was op 6 uur ’s morgens werden de vogels door de slechte weersomstandigheden eerst cm 8.30 uur in vrijheid gesteld. Dit was gezien de af te leggen afstand, 620 km,, te laat en daar de vogels ook nog tegen een straffe Noordenwind hadden te kampen was er niet veel kans dat ze rezelfde dag thuis kwamen Eén heeft er dan ook maar die prestatie geleverd het was een duif van P. Venema die om 22.16 uur op de vliegplank neer streek en zeer waarschijnlijk ook de enige in Friesland, die de dag van lossing thuiskwam Het cocccurs sloot op Woensdag; toen waren er nog maar Nieuwe raadsleden zyn de heren: Tj. Folmer, K.V.P. en P. Niemantsverdriet, C.H.U. Wanneer op de C. H. U. TWEE stemmen meer waren uitgebracht, had deze partij 1 zetel meer toegewezen gekregen ten koste van de K.V.P. Nu is het aantel zetels voor elke partij gelijk gebleven» Gekozen zijn: Kath. Volks Party: S. Tj. Westendorp, Tj. Folmer en R. J. Ketelaar. Partij van de Arbeid: A. Gaastra, R. Harkema en M. van der Meer. Chr. Hist. Unie: P. Niemantsverdriet, R. H. Jonkman en G. Bakker. A. R. Partij: H. Haytema en I. G. de Boer. In de nieuwe raad keren niet terug de heren: J. K. Beuker [en diens eventuele opvolger] K.V.P. en H. de Vries Wzn., C. H. U. S.V.W.-AGENDA Zaterdag 25 Juni: Jun. A. 2e beslissingswedstrijd Workum I—Oeverzwaluwen I. Aanvang 3 uur. Terrein v.v. Hielpen. Vertrek van de Markt 2.30 uur per fiets. Jun. B. Seriewedstrijden te Makkum Aanvang 3e wedstrijd Workum—Oeverzwaluwen 3.55 uur. Vertrek van de Markt 2.45 uur. Voorlopig bericht: Zaterdagmiddag 2 Juli a.s. S. V. W. Gymnastiek-demonstratie. Aanvang 2 uur. Fryske Brief 144. It kin wêze dat ik mis bin, mar ik haw al hwat in swiere mQtse op, oer de kommende „oudjesdag“. Wis, ik kin my der op forsjen, it kin wol hwat tafalle, mar ik wit net, ik wit net as dat allegearre mar goed komt. Nou moatte jimme net miene, dat ik de wille foar dy deibidjêrre wol. Of dat ik jeloersk bin, om ’t ik [noch] net mei kin. Ek net dat dy fan boppe de 65, harren net ta de teannen üt formeitsje sille. Likemin sit ik der oer yn noed, dat de warbere kommisje it spul net yn oarder krije sil. Né, dat komt grif goed. „Mar hwat foar biswieren hawwe jo dan?“ sil der frege wurde kinne. Ja minsken it is noch altyd sa, men moat hwat fierder sjen asjinsnoas lang is. Sadwaende set ik my der dan ek ta om jimme to skriuwen foar en alear it to let is. Dit skriuwen wol en sil allinne mar in warsköging wêze. Der moat letter net sein wurde: „Ja hiene wy dat foarüt witten, dan hie dat net bard.” Nim dos goed yn jimme op, hwat hjir folget. Men is fan doel om fan dy „oudjesdag” ’n film to meitsjes. Itopheljen fan de dielnimmers; it fuortriden; bylden ünderweis opnommen; it thüs- kommen, ensfh. Sa wurdt dos mei ien klap, in great diel fan de Warkumers promevearre ta „filmartist". En binammen hja dy ‘t mei op reis geane, krye nou de kilns fan har libben, om sjen to litten hoefolle manskhja binne en of ‘t hja talint en oanliz hawwe. Ik haw wolris lézen, dat der yn de filmstêd Hollywood yn Californië, lju binne, dy ‘t jierren en jierren op sa‘n küns wachtsje moatte. En al krye hja dan ek noch sa'n lyts roltsje, hja binne der pür mei. En nou krije hjir yn Warkum, wit hoefolle dea gewoane, ienfaldige minsken dy gelegenheit sa mar. Siz nou net: „Ja, mar dat is hiel hwat oars.“ Né minsken it is en bliuwt krekt itselde, of 't dy film yn Warkum of yn Hollywood makke wurdt, it bliuwt in film. Ik hoopje dat jimme it safier mei my iens binne. Moai, dan geane wy wer fierder. Sa gau dy film ré is, (en dat sil wol in wikemanich duorje tink) ride wer de auto's troch de stêd om wer dy fan boppe de 65 op to heljen. Dan lykwols net foar in reis, mar hja sille op it wite doek sjen kinne hoe ‘t hja it der Öfswitten hawwe. Nou giet it mei sa'n film krektlyk as mei toanielspyljen, de iene spilet syn rolle better as de oare. Sa komt it nou ek en de nammen fan de ütblinkers, fan de bésten sille neamd wurde en komme as ‘t hwat wol noch yn ‘e krünte ek. Men priizget sokken mei it sizzen: „Jonge, jonge, hwat hawwe jo it dochs moai dien. Stiver hast echt“. En der sit nou krekt de oast. Der skület it greate gefaer. Soe it sa'n great wünder wêze, dat dy lju, troch it sukses hwat hja hiene, it daliks yn ‘e kant stelle. Dat Warkum harren sa mar to lyts wurdt? Dat hja sizze: Wy wol hjir net langer yn Warkum omhingjen bliuwe. Wy wolle üs talinten hjir net bidobje, mar geane nei Hollywood om d«r de minsken üs kinnen to toanen“. Sadwaende sil Warkum wer in diel fan syn warberste en aldste boargers kwytreitsje. Allinne troch de film opnommen op „oudjesdag“. Mar der sit mear fêst oan dy film. Der binne nou al muoilikheden mei forskate froulju. Hwant froulju, of ‘t hja nou tweintich of fiif en sawntich binne, dat is krekt itselde. Forskate fan harren wolle perfoast in nije juikoanhawwe. Hwattinke jimme nou, sizze hja, dat wy mei dy aide jurk op'e film wolle Hwatsoene de minsken wol sizze. En tink ris om myn sizztn: Dat as it safier is, pake mei it swarte pak oan, hwat him al safolle jierren trou tsjinne bat, yn ‘e auto stapt en dat beppe mei in nije jurk oan, neist him troanet. Wedsje? Mar ris sjen hoe 't dy kat üt de beam rügelt. FRISO. Zondag 26 Juni 1949. Workum (R.K.) Voorm. 7.30 uur Vroegmis 10 uur Hoogmis. Nam. 3.30 uur Lof. (Herv.) Voorm. 8.30 en 10 uur ds A. de Jonge, 'b Avonds 7.80 uur ds H. van Niel van Sneek, Jeugddienst. (Doopsgez.) Nam. 5 uur ds W. Broer van Warns. (Geref.) Voorm. 9.30 en ’s av. 7.30 uur ds E. Verburg. (Bapt.) Voorm. 9.30 en nam. 2.30 uur Leesdienst. Heidenschap (Herv.) Nam. 1. heer W. Postma van Sehoono tsjinst). Ferwoude (Herv.) Nam. 1.30 uurdsBryker van Arum. Gaast (Herv.) Geen dienst. Hindeloopen (Herv.) Voorm. 9.30 en ’s av. 7.30 uur ds H. Altena. (Doopsgez.) Voorm. 9.30 uur ds de Wilde van Balk. (Geref.) Voorm. 9.30 uur Leesdienst. ’s Avonds 7.30 uur ds J. Scholten. Koudum (Herv.) Voorm. 9 uur Leesdienst. ’s Avonds 7.80 uur ds J. Brouwer. Molkwerum [Herv.] Voorm. 9 uur Cand. H. Visser van Koudum. ’sAv. 7.30 uur ds A. de Jonge van Workum. Warns [Herv.] Nam. 2 uur ds W. van Hoogevest (Afscheid). Staveren [Herv.] Voorm. 9.30 en ’s avonds 7.30 uur ds B. J. Riemersma. Burgemeester en Wethouders van WORKUM maken bekend, dat op Dinsdag 28 Juni a.s. des voormiddags 9 uur ten huize van Dr. Noordhoffen des namiddags 3 uur in het Heiden schap in het gymnastieklokaal, ge legenheid zal worden gegeven tot kosteloze inenting tegen pokken. Men wordt verzocht geboortebewijs of trouwboekje mede te brengen. Workum, 22 Juni 1949. Burgemeester en Wethouders van WORKUM, J. RUSSCHEN. De Secretaris, VAN DER GOOT. J.l. Zaterdag zijn de duiven van de Zaterdagvliegers gelost te Apeldoorn met mooi en zonnig weer, de afstand was ruim 90 KM. In vrijheid gesteld om 2 uur kwam de le duif om 3.57 uur binnen. Weer waren het de Gebr. Zwart, die de eersten klokten met een snelheid van 790 M. per minuut. Volgorde was Gebr. Zwart 1, 2,23. Sj Altena 3, 6, 13. S. Vlas 4, 16. P. O. Veldman, 5, 22. U. v. d. Meer 7, 12. P. J. Veldman 8. W. Voets 9, 10, 11. A. S. Visser 14. E. de Jong 15. Wabe de Vries 17, 20, 21. P. de Vries 18, 19. NIEUWN 8. V. „WORKUM Het le elftal der Jun. A met inval lers voor Jentje de Jong en Willem Westendorp kon het] niet tot een overwinning brengen in de beslissing» wedstrijd tegen Oeverzwaluwen Een toegekende penalty werd niet benut. De stand bleef 00 en gaf de ver houding wel juist weer. Om de kampioenstitel moet au in een 2e beslissingswedstrijd gestreden worden. We hopen dat het evenals jl Zaterdag in Hindeloopen een vriend schappelijke strijd mag worden. De Jun. B wisten zich met moeite in Koudum te handhaven op het jeugd- tournooi. Bouke Boersma was het ten slotte die door het feilloos nemen van strafschoppen, Workum de eerste prijs deed behalen. In de vier achtereen volgens gespeelde jeugdtournooien is Workum ongeslagen gebleven. Een fraai resultaat Zaterdag a.s. naar Makkum en dan volgt de finale in Workum, waarschijnlijk op 16 Juli a.s. Workum begon Zaterdag j.l. tegen Bakhuizen hard van stapel te lopen Reeds spoedig was het 10 toen Piet Wesselius goed doorgaf aan Siepie de Vries en zeer beheerst scoorde. Het 2e doelpunt was wel het fraaiste van de gehele middag. Na goed werk van onze halflinie kwam de bal bij Pauli Voets, deze zette scherp voor doel waar Fré Meijer met een schitterende kopbal er 20 van maakte. Mooie kansen om de score te ver hogen gingen verloren doordat Piet Wesselius te traag bleek en zich niet snel herstelde wanneer hij gepasseerd werd. Overigens een nuttige rechts buiten, doch hij zal iets meer spirit aan de dag moeten leggen, hetgeen tevens een nuttig effect op de andere spelers zal afwerpen. Midvoor de Vries had vandaag doelpuntenhonger en scoorde kort achterelkaar 2 doelpun ten uit goed voor doel geplaatste ballen van Piet Wesselius en Pauli Voets. L buiten Fré Meijer wou niet achterblijven en met twee voltreffers maakte hij het half dozijn vol 60. OeverzwaluwenMakkum 00. Werd doo» Oeverzwaluwen met pe nalty’s gewonnen. Q. V. C.Hielpen won met strafschoppen. BakhuizenMakkum 2—1. WorkumOeverzwal. 40. Workum kwam aan de leiding toen P. Voet# uit een doelworsteling inschoot Uit een voorzet van Piet Wesselius scoorde aanvoerder Roelofs no. twee. Aan dit doelpunt zat een buitenspel luchtje. Bouke Boersma moest even uitvallen en werd op goede wijze vervangen door Lyckele Jonkman. Doelverdedi ger Wiebe Lageweg kreeg weinig te doen en de O. aanvallen kwamen als regel niet verder dan onze beide backs Rechts half Jac. Zandstra, een zeer pittig spelertje, vurig en met een snelle reactie, verrichtte veel werk in 12 binnen. De volgorde was P. Vene ma. 1, 11. H. A. Brrgstna 2. D. Kroeze 3. Jaap Wiersma 4, 7. R Blom 6, 8 IJ. Flapper 9. E, Eiling 10. Gebr. Nijenhuis 12. De Zaterdagvliegers vlogen vanaf Deventer De volgorde van binnen komst was Gebr. Zwart 1, 14 Sj. Al tena 2, 17. Gebr. de Vries 3. S. Vlas 4. U. van der Meer 5, 16. W. Voets 6, 7. P. Veldman Jzn. 8. A S Visser 9, 13, 19 W. Flapper 13 E. de Jong 11, 12, 15. Wabe de Vries 18. Snelheid eerste duif 643 M. per minuut.

Friso nl | 1949 | | pagina 1