Grote SEIZOEN OPRUIMING Morgen ZATERDAG R. J. FLAPPER, D 112, Noord. F GEZINS VERZORGING Aanbesteding. Nieuws- en Advertentieblad voor Workum en omliggende gemeenten 16 Juli, 2 uur, begint onze Toelating Leerlingen Openbare Lagere School. I I 72ste Jaargang No. 30 Zaterdag 16 Juli 1949 OFFICIËLE MEDEDELINGEN BURttKHI WMF STAM) 3 6*/s pnt. 4 Juniores is PLAATSELIJK NIEUWS i 5 Controleert geregeld Uw terrein De Coloradokever kan aanwezig zijn. AbonnemanXwul* f_1.80 par hafijaar per post f2. e Advertentietarief: tot 5 mm. 60 cent elke mm. meer 6 van buiten Friesland 8 Contracten volgens algem. regeling Inzending van advertenties uiterlfjk Donderdagsmorgens VauchQnt eenmaal per week Uitgave: Fa. T. GAASTRA Ba te Workum - Tel. 45 Postrekening 82259 1. 2. 3. 4. 5. Burgemeester en Wethouders van WORKUM zullen op Maandag, 25 Juli 1949 aanbesteden: het maken van een vaste brug in gewapend beton met metselwerk op paalfundering 27 m3 beton) Bestek en tekening verkrijgbaar ter gemeente-secretarie f 2. WORKUM, 13 Juli 1949. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. RUSSCHEN. De Secretaris, VAN DER GOOT. 1. 2. 3. 4. 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. S.V.W.-AGENDA De vacantie begint niet 18 doch 25 Juli a.s. 1 Sept. a.s. begint de nieuwe compe- titie voor de voetbalafd. Om met vier Seniorenelftallen uit te komen moeten wij nog enige actieve voetballers hebben. Geeft U nog heden op als werkend lid der „S.V.W.’’voetbalafd. Zeilen. 9 Juli. De zeilvereniging >Wor- kum< hield haar eerste onderlinge wedstrijd, die in verband met het slechte weer tot heden was uitgesteld Er is met veel animo gezeild en in de verschillende klassen is veel strijd geleverd, zodat de volgorde van de boten nogal een» wisselde. SLECHTS 1 WEEK met 10 pCt. KORTING en HALVE puntenwaarde op alles wat in onze winkel voorradig is. Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter kennis van de ouders en voogden, dat per 1 Sep tember 1949 nieuwe leerlingen kun nen worden toegelaten tot de open bare lagere school alhier. De kinderen moeten op 1 October a.s. de leeftijd van 6 jaren hebben bereikt. Aangifte bij het Hoofd der school de heer Th. Breukelaar. Workum, 7 Juli 1949. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. RUSSCHEN. De Secretaris, VAN DER GOOT. WORKUM. Dezer dagen slaagde te Groningen voor het diploma Wijk verpleging onze vroegere stadgenote, mej. IJnskje Wiersma. Postduivennieuws. 25 Juni werden de duiven van Zaterdagvliegers gelost te Winterswijk De eerste duif bereikte een snelheid van 900 M per min. De volgorde was U. v. d. Veer 1, 5. Schelte Vlas 2, 11, 22. Paul de Vries 3, 12. Wim Voets 4, 8 Gebr. Zwart 6, 10. P O Veld man 7, 24 A. S. Visser 9, 21. Sj. Altena 13, 14, 20. P J. Veldman 15. Wabe de Vries 16, 17,23. E. de Jong 18, 19 W Flapper 25. 2 Juli gelost te Almelo om 1 uur, klokte U. v. d. Meer weer de eerste duif ditmaal om 2 58 uur De uitslag was: U. v. d. Meer 1,2. Paul de Vries 3, 6. Gebr Zwart 4.10, 21. Wim Voets 5, 20. E de Jong 7. 9. Schelte Vlas 8. A. S. Visser 11, 18, 19 Sj. Altena 12, 13.* Wabe de Vries 14, 16, 17. P. O. Veldman 15, 22. Over de zes vluchten oude duiven Schelte Vlas als no. 1 uit de strijd gekomen De laatste vlucht oude duiven vanaf Chateauioux (720 K.M i» een mis lukking geworden. Door het slechte weer boven Frankrijk en België zijn zeer veel vogelsverloren gegaan. Vooral in het Noorden zijn zware verliezen geleden. Voor het vertrek van de auto’s op Oudjes- dag stonden de beide bussen in afwachting voor 't Waaggebouw en de auto voor de bedienende dames, methet opschrift:,,In deze wagengeen ouden van dagen”, staat midden op het andere plaatje. Workum Van 6 tot en met 13 Juli 1949. Geboren en gehuwdGeen. OverledenJan de Vries, wedn. van Grietje Harkema, oud 79 jaren. Op voorstel van het bestuur werden de inlsggelden bestemd voor het In- sulinde-motorenfonds Tevens wt rd be sloten d» eerste tweede- en derde aankomenden resp f 2.50, f 1.50 en f 0 50 te laten bijdragen. Een en ander bracht f 35.55 op. De volgende wedstrijd is vastgesteld op Zaterdag 16 Juli a s. Onder de naam gezinsverzorging ontwikkelt zich de laatste jaren in onze provincie een tak van sociale sorg, die er op gericht is de huis vrouw in het gezin te vervangen, wanneer deze wegens ziekte, licha melijk letsel of op andere gronden tijdelijk buiten staat is haar taak naar behoren te vervullen. Gezinsverzorging wordt uitgeoefend door organisaties, veelal uit het par ticulier en kerkelijk initiatief voort komend, in wier dienst gezinsver- zorgsters werkzaam zijn en van waar uit de hulpverlening wordt geleid. Hetaantal Friese gemeenten, waarin dergelijke organisaties optreden, be draagt momenteel 21, terwijl in 6 ge meenten voorbereidingen tot de op richting worden getroffen. Op dit gebied wordt derhalve reeds veel gedaan. Toch zou het aantal hulp verleningen aanzienlijk kunnen wor den uitgebreid, indien de schaarste aan gezinsverzorgsters op de activi teit der besturen geen remmende invloed uitoefende. Om als gezinsverzorgster te kun nen optreden, moet men tenminste 18 jaar oud zijn, enige huishoudelijke opleiding hebben genoten en een cursus van een half jaar met vrucht hebben gevolgd. Daarna kan een te werkstelling plaats vinden, waarbij gestreefd wordt naar een behoorlijk salaris en een goede rechtspositie regeling. Van gezinsverzorgsters wordt soci aal besef, verantwoordelijkheidsge voel en toewijding gevraagd. Ander zijds schenkt het beroep blijkens de opgedane ervaring in hoge mate be vrediging. Meisjes en jonge vrouwen, die voor een beroepskeuze staan en zich tot een huishoudelijke werkkring met een sociale inslag aangetrokken ge voelen, wordt dan ook aangeraden zich omtrent de op dit terrein lig gende mogelijkheden te oriënteren. Daartoe wende men zich tot de Stichting Friesland voor Maatschap pelijk Werk te Leeuwarden, die als adviserende instantie optreedt. Fryske brief 147. Wy miene dan oars sa wolris dat wy aerdich op 'e hichte binne mei de polletyk fan de ünderskate lannen. Wy léze der oer yn’ekrftnten, hearre der oer praten foar de radio en sadwaende witte wy dan ek moai skoan, hwerom Amearika sa en sa docht en hwerom Ruslan alin- ne mar dat en dat wol. It is wier in wünder hoe ’t eltsenien tan sprekken wit, as it giet oer de polletyk, net allinne fan de eigen regeaiing, mar ek oer die fan frjemde en fiere lannen. En al nei gelang üs dat noasket, hat it üs meistemming of kretyk. Mar wy forjitte by üs oardiel oer dy soarte fan dingen, dat der gjin lan is, dy ’t alle kaerten op ’e tafel leit. Datwolsizze, dat wy neat gewaer wurde fan hwat der tomük biküpe wurdt, hwat der efter de skermen ófspilet. Sa komt it dan ek, dat wy... neat witte fan hwat der faeks om üs binne bard. It is nou in deimanich forlyn, dat in stikmanich kranten üs in boekje iepen dien hawwe, oer hwat hjir yn üs lan, yn de jieren foar de oarloch öfspiele. It krioelde hjir fan lju dy ‘t men „spionnen“ neamt. Lju dy ‘t eagen en earen wiid iepen hiene en dy ‘t alles hwat fan belang wêze koe, oan har regearing oerbriefken. De iene noch ütsliepter enlieper as deoare. En allegearre in tige bést baentsje fanseis. It baentsje lykwols wier mar sabeare. Dat wie as in mantel om skurve'lea. In flagge dy’t de lading dekke moast. Sa‘n baentsje leane fansels ek bést en men soe dan hast ek al for- wachtsje dat sokke lju, it lan hwat harren der op üt stjürde om to strünen, trou en earlik tsjinnen. Moat je mar leauwe. Elkoar forrifelje ja. Forskate fan harren tsjinnen twa lannen tagelyk. Dy diene dos itseldeasdelngelske kij, dy frette fan twa wallen, seit men dan. En hwer ‘t sokke lju it wurk alinne net oan koene, krigen hja help, safolle hja mar hawwe woene. In foarbyld der fan is wol, de tsjinstfammen dy ‘t hjir yndertiid bv hünderten üt it poepelan wei, kamen. Witte jimme noch hwat der doe foar reden opjown wurde? Der wie foar dy froulju yn it eigen lan gjin wurk genóch en derom moasten hja om ütens om hwat to fortsjinjen. Hwat wiene wy dochs bliid mei dy ütianske froulju. Ja, jimme en ik faeks net, mar in hiele protte mefrouwen en juffers dan dochs wol. Dy fam- men, och leave stumper en gjin ein, arbeidsje dat hja koene! Wrotte en wrame fan de iere moarn oan de lette joun ta. Neat wie harren tofolle. Net bang foar in hantaest wurk, freonlik en ünderdanich. Gjin wünder dos dat hja hjir let en set waerden. Dat hja it hjir hiene as smoarge beane. Mar doe ‘t yn 1939 dy goede sloven wer fuort moasten, och, och hwat muoide üs dat dochs danich. Der wie lykwols neat oan to dwaen hwant it eigen Iftn hie harren nedichJa, ja sa waerd sein. De wierheit wie, dat hja hjir genóch heart en sjoen hiene. De bazen yn it poepelan wisten nou sahwat wol, hoe ‘t it hjir ta üzes libbe en hwat hjir to heljen wie. Allinne de fammen dy ‘t by allerheechsten fan it lan tsjinnen, mochtenbliuwe. Né, net ta geriif fan dy hegeren, mar allinne om der efter to kommen hwat der yn 'e hüs sein en dien wurde. Gnüve, strüne, sjen en harkje, dat wie‘t doel hwerom hja hjir bliuwe mochten. Wis men hat üs dermei mar moai yn ‘e ruften lein. [Né, net yn ‘e skjinne]. Dat ik wol mar sizze, wy miene dan al faek to witten, hwat der op it polletyk mêd omgiet, mar wy witte neat en jitris neat. FRISO. NLEL W8 Si V. „WORKLM Zaterdag j.l. kwam Workum I met de zilveren bal (wisselprijs) en een ailveren lauwertak thuis zijnde de le prijs in het voetbaltournooi te Koudum. De zilveren bal had dit jaar defini tief in het bezit van Heeg kunnen komen, doch de >S.V.W.< bleek van daag de sterkste papieren te hebben. Het begin was echter niet hoopvol voor de supporterschaar van de S.V.W. v. d. Bijl moest reeds direct uit vallen wegen» een beenblessure. Hij kon echter de resterende wedetrijden gelukkig weer van de partij zijn. In de eerste wedstrijd Workum—Oever zwaluwen was W. ongetwijfeld als ploeg beter, doch de eenvoudigste scoringskansen werden onbenut gela ten. Twee doelpunten van W. werden geannuleerd (terecht) doch paal en lat moest O. ook voor doelpunten behoeden O. was overigens actief, doch de stand bleef dubbel blank. In het nemen van strafschoppen vergiste Tiemea Boersma zich niet, waardoor bij W. de over winning Kerecht kwam. Deze wedstrijd voorspelde voor de W. echter niet veel goeds Om het tegen Heeg op te nemen die twee achtereenvolgende jaren in bezit was gekomen van de wisselprijs en dus binnen de lijnen kwam met de wil dit jaar deze prijs d finitief in haar bezit te krijgen, was lang niet eenvoudig voor de W. rood- hemden. Er zou dan ook uit een ander rvaatje getapt» moeten worden dan tegen Oeverzwaluwen. Reeds in de eerste fase van de strijd bleek dat W. inderdaad ook planten had ge maakt en met zulk een élan zich in de strijd wierp dat Heeg volkomen overvleugeld werd. W. was overwe gend sterker. Slechts enkele H aan vallen bereikten keeper van Gosliga, terwjl het H. doel steeds onder »hoge druk» verkeerde Toch bleef het H - doel voor doorboring gevrijwaard en opnieuw moest Boersma en keeper van Goslinga samen de strijd opne men voor Workum. Beiden bleken uit het »goede hout» te zijn gesneden. Workum werd overwinnaar en ieder moest het toegeven, ook volkomen verdiend. Doordat Q. V. C. door het nemen van strafschoppen Hielpen de baas was gebleven, moest Workum het in de eindstrijd tegen Q V C. op nemen. Dit elftal had gunstig geloot en kwam door het spelen van één wedstrijd in de finale. Het was dan ook merkbaar dat in de tweede helft Workum vermoe d raakte en zich op verdediging moest toeleggen. Het enige doelpunt door Slootjes met een fraaie kopbal gescoord, uit een afge meten voorzet van A. Boersma bleek genoeg te zijn. De rode veste beleefde echter nog spannende en zeercritieke momenten, doch Q.V. C. kon geen gelijk spel bemachtigen. Toen scheids rechter Hartkamp deze dag voor het laatst zijn fluit liet klinken, klonk dit de W. ploeg en supporters als muziek in de ooren. Het >S.V.W.« bestuur kwam de jongens op het veld felici teren met hun overwinning op dit voetbaltournooi. Het gehole elftal, geen één uitgezonderd, heeft er deze dag voor gezwoegd om de »S,V.W.« kleuren zo hoog mogelijk te houden en dit is hun inderdaad gelukt. De uitslagen waren als volgt HeegBakhuizen 10. WorkumOeverzwaluwen 00 (Workum wint met strafschoppen) Q.V.C.Hielpen 11 (Q. V. C. wint met strafschoppen). De uitslagen zijn A klasse Dolfijn van S. J. Haagsma 91/, pnt. Sont III van S Gaastra 8 Sam-Sam van F. Robijns 7 Marjan van H. S. Schaap 6 Anneke van W. Valk 5 Windekind van S A. Visser 4 Hannie van J. Dikkes Meeuw van Joh. Dijkstra 2 B klasse Sterna van H. Pelle Njord van K. S. Bokma 5 Luctor van R. Galema Anneke van W. Valkema 3 Lytse Jan van F Hiemstra en Syl- ocht van J. Flapper staakten de strijd. Gemengde klasse Swan van J. S Bokma 61/, pnt. Belhamel van Koopmans 5 Donald Duck van J. Visser 4 Lytse Jouke v. R. v. Wieren 3 Kleine B M. van Foekema 2 Het grote succes alle kleuren Katoengaren (voorradig 100 pak) 99 ct per knot, zonder punten en een partij gekleurde Wol, zonder punten fl.45 Zwart ons knotten f 1.23 Mans Hemden en Broeken zonder punten Zuiver Wollen Dekens, gebloemd, extra prijs f 23.75 Dames Kousen, zonder punten f 1.55 en 1.09 Coupons Mantelstoffen, mod. tinten zonder punten Kinderwagens, keuze nu weer uit 35 a 40 stuks met 10 pCt korting en extra koopjes iets beschadigd Wiegen f22.50, Ledikantjes f29.75 Loophekken zeer voordelig Enkele stuks nieuwe Wandelwagentjes 62.50 nu f47.50 Alles contant. Eerst even kijken bij rr 4 X RIS i

Friso nl | 1949 | | pagina 1