k Nieuws- en Advertentieblad voor Workum en omliggende gemeenten I Toelating Leerlingen Openbare lagere School. Bekendmaking. 72ste Jaargang No. 32 Zaterdag 30 Juli 1949 OFFICIËLE MEDEDELINGEN BURGERLIJKE STAND mar PLAATSELIJK NIEUWS f 8470.— f 1 8280.— 8330.— AhannamaatajiEU*£1.80 par hal^ar per post f2. Advertentietarief: tot 5 mm. 60 cent elke mm. meer 6 van buiten Friesland 8 Contracten volgens algem. regeling f f f 8390.— 8450.— 16. 13. 17. 10, Inzending van advertenties uiterljjk Donderdagsmorgens VarachUnt aenmaal pgj Hfegk Uitgave: Fa. T. GAASTRA Bz te Workum - Tel. 45 Postrekening 82259 8425.— 8500.— 8560.— 8900.— S.V.W.-AGENDA Zaterdag om 7 uur Workum 2—Hielpen 1 Van 21 tot en met 28 Juli 1949. Geboren: Geen. Gehuwd Willem Postma 26 jr. te Oude- ga [W.] en FeikjeHilverda22jr.te Workum. Christiaan Hilverda 26 jr. te Workum en Jeltje Dijkstra 23 jr. te Bolsward. OverledenGeen. 241 vlees [A, B, D] 100 gram vlees 242 vlees [A, B] 300 gram vlees 243 vlees [D] 100 gram vlees 244 algemeen [A, B, D] 250 gr. rijst 246 algemeen [A, B] 200 gram kaas 9100.— f10900.— BONNENLIJST Van 31Juli t.e.m. 13 Augustus 1949. Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter kennis van de ouders en voogden, dat per 1 Sep tember 1949 nieuwe leerlingen kun nen worden toegelaten tot de open bare lagere school alhier. De kinderen moeten op 1 October a.s. de leeftijd van 6 jaren hebben bereikt. Aangifte bij het Hoofd der school de heer Th. Breukelaar. Workum, Juli 1949. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. RUSSCHEN. De Secretaris, VAN DER GOOT. Ondergetekende heeft de eer aan belanghebbenden mede te delen, dat voor weging van motorrijtuigen ter uitvoering van de Motorrijtuigen be lastingwet is aangewezen de weeg brug toebehorende aan de Coöp. Gras drogerij „Workum en Omstreken”en vastopgesteld op het terrein van de Coöp. Grasdrogerij te Workum. Voor wegingen'zich te melden bij de dienstgeleider alhier: W. VAN BRUG. Workum, Juli 1949. Burgemeester en Wethouders van WORKUM maken bekend, dat de ge meenteraad in zijn vergadering van 25 Juli j.l. heeft besloten, op grond van artikel 72 der l.o. wet 1920 mede werking te verlenen aan het Rooms- Katholiek Arm(school) bestuur inzake het herstellen van stormschade aan een binnenmuur in de van dat bestuur uitgaande lagere school. Tegen deze beslissing staat binnen 30 vrije dagen beroep open bij de Gedeputeerde Staten. WORKUM, 26 Juli 1949. Burgemeester en Wethouders voornoemd. J. RUSSCHEN. De Secretaris, VAN DER GOOT. of 250 gram korstloze kaas 254 algemeen [D] 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas [De letters achter de bonnummers geven de kaarten aan, waarop de betreffende bonnen voorkomen]. Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MH 909 (Bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) Geldig zijn de bonnen gemerkt met de letter T. De niet-aangewezen bonnen 224, 225, 228, 229, 230, 231, 233, 235, 236, 237, 238 en 239 van de bonkaarten 905 kunnen worden vernietigd. WORKUM. Geslaagd voor de hoofd akte de heer J. Oevering, onderwijzer aan de openbare lagere school alhier. Voor het praktijkdiploma boek houden slaagden dezer dagen onze stadgenoten, de heren T. Romkema en D. Terpstra. Ds. E. Verburg, Geref. predikant alhier, die zich onlangs beschikbaar had gesteld als veldprediker voor uit zending naar Indonesië, is daarvoor echter afgekeurd. Geslaagd voor het te Leeuwarden gehouden examen Middenstandsdiplo ma onze stadgenoot, de heer J. Gras. De heer Joh. Terpstra te Vrie- zenveen, voorheen onderwijzer aan de Geref. School alhier, behaalde een dezer dagen de hoofdakte voor onderwijzers. Te Leeuwarden slaagde voor het diploma A van de R K. Ulo School onze stadgenoot de heer J. F. M. Jansen. Uitslag aanbesteding. Bij de op 25 Juli 1949 des avonds half zeven door Burgemeester en Wet houders van Workum gehouden aan besteding tot het maken van een vaste brug in gewapend beton en met selwerk over de wijk bij P. Broersma werd als volgt ingeschreven: Gebr. H. en R. de Boer, Hindelopen f P. Dubois, Franeker Halbesma’s Betonbedrijf, Leeuwarden f E Metz, Sneek f C. van Meekeren, Oldeboorn f fa. Gebrs. Leemburg, Leeuwarden f C. Kuiper, Bolsward H. J. Voets, Workum S. H. de Jong, Koudum fa. P. Beljon en Zn., Lemmer J. W. Boltje, Heerenveen Het werk is gegund inschrijvers Gebr. H. te Hindeloopen. Begroting f 7956. Muziekuitvoering. 26 Juli. Over het hedenavond op het plein bij de Herv. School door «Crescendo* gegeven concert, was men over 't algemeen niet karig met lof en deze waardering moge voor de leden dan een aansporing zijn om de burgerij nog enkele keren op zo’n avond te vergasten. De vroegere uit voeringen op de markt mogen aan kunstgenot dan te veel inboeten, die avonden gaven toch een gezellige drukte en maakten van het optreden van «Crescendo* echt een gebeurtenis, terwijl tijdens de muziek ook meestal een toegewijde stilte heerste. Of het verkeer zo veel meer last bezorgen zal dan voorheen, valt moeilijk te be oordelen zolang niet de proef op de som genomen is. Postduivennieuws. De duiven van «de Luchtbode* zijn Zondagmorgen 7 uur gelost te Roermond. Snelheid eerste duif 882 M. per min. Eig. Gebr. Siemonsma. De aankomst was Gebr. Siemonsma 1, D. Kroeze 2, Gebr. Nijenhuis 3, 6. M. Vlas 4, Jaap Wiersma 5. J. Bijlsma 7, 9, R. Blom 8, 12, 15. E. Eiling 11. M. de Red. Met toestemming van B. en W.zal op Donderdag 4 Augustus a.s. een collecte worden gehouden voor de Blinden. Het mag als bekend worden ver ondersteld, dat ons land een vier-tal blindeninrichtingen kent, n.l.: „Bar- timeüs“ te Zeist, waar het blinde kind liefdevol gevormd wordt door onderwijs, opvoeding en beroepsop leiding. „Sonneheerdt“ te Ermelo met zijn practische werkplaatsen en een vriendelijk tehuis. „Dennenheul“ eveneens te Ermelo, hetwelk een heerlijk vacantieoord is voor de blinden. De Amsterdamse Inrichting aan de Plantage, die het prachtige centrum van stoffelijke, culturele en geestelijke blinden-bijstand onder houdt. Al deze inrichtingen hebben, elk op eigen terrein, hun deelindezorg voor de blinde medemens en hun eigen kring van leden en contribu anten. En dat blijft ook zo, maar. op het gebied van openbare inzame lingen hebben zij zich aaneengesloten tot de stichting „De fakkels bijeen“. In eendrachtige samenwerking is dit overkoepelingsorgaan tot stand gekomen en zij steunt honderden blinde mannen en vrouwen, jongens en meisjes van onderscheiden godsdienstige gezindten enafkomstiguit plaatsen uit geheel Nederland. Het zal wel niet nodig zijn de col lecte op 4 Augustus a.s, nog verder aan te bevelen bij Workumsburgerij. De gedachte aan blindheid spreekt immers tot het hart, zonder dat er over uitgeweid wordt. M. de R. dankend voor de op name. Het Comité voor inzameling te Workum. Workum, 27 Juli 1949. jongens in het W.-elftal opgencmtn. De wedstrijd werd bovendien nog ge wonnen ook tegen Makkum. De win naars kwamen direct in de finale en waren dus zeker van de 2e prijs. Maar toen kwam het B -drietal met de eis, dat zij recht hadden op de 2e prijs en niet Workum 2 en weigerden ver der te spelen indien hun eis niet werd ingewilligd. Dit drietal verdween dan ook prompt, maar de Workumer jeugd zag zonder de «B.-zwarthemden* de eindstrijd optimistisch tegemoet en had niets liever dan de W. I ploeg tegen zich in de finale. Zonder twijfel rekende W. I hier ook op, doch Hielpen zette hen de voet dwars. Het spel van H. was veel beter en verdiende zeker de overwinning. Doelpunten bleven echter van beide kanten uit, maar door bet nemen van penalty's werd H. over winnaar. Volkomen verdiend trouwens. In de verliezersronde won QV.C.met 21 van Oeverzwaluwen en de wed strijd Q. V. C,— Makkum werd ander maal door Q. V. C. gewonnen, nu met 10. De eindstrijd Workum 2Hiel pen bracht een andere beslissing dan verwacht werd, Velen voorspelden een overtuigende overwinning voor H., doch W. hield zich zo kranig dat er voor H. geen doorkomen aan was. Steeds waren de Hielpers in de aan val doch zij wisten hun veldmeerder- heid niet met doelpunten uit te druk ken. Workum 2 verdedigde met man en macht en liet H. geen moment vrij spel toe. De stand bleef 00.' Toen moesten vier spelers tenslotte uitmaken wie de eerste prijs zou win nen. De W. aanvoerder en de doel- verdediger vergisten zich niet. Het le elftal van de W. jun. B., kreeg van daag een geducht lesje van het «min derwaardig* tweede Ze konden nu tenminste van het 2e leren wat het voetbalspel van iedere speler vraagt. Het is «aanpakken* van begin tot eind om succes te bereiken. Naafloop werd het dolgelukkige 2e elftal de le prijs uitgereikt. Het «S.V.W.* jeugdbestuur had verder een 2e prijs beschikbaar ge steld en overhandigde deze aan de aanvoerder van Hielpen. De spelers en reserves van Workum I konden hierna hun draagmedailles in ontvangst nemen, die door de aan dit tournooi deelnemende verenigingen beschikbaar waren gesteld. Nadat de scheidsrechters F. de Boer, G. v. d. Bijl, H. Mulder en M. Wielinga voor hun leiding van deze middag bedankt waren, hoorde dit jeugdtournooi in de Z.W.hoek weer tot het verleden. De einduitslag van deze jeugdmid- dagen is als volgt Workum 32 punten Q. V. C 27 punten Hielpen 22 punten Makkum 15 punten Oeverzwaluwen 13 punten Bakhuizen 12 punten. deze sport,'te houden. Uit dit referaat werd duidelijk naar voren gebracht wat het doel is van de jeugdvoetbal sport. Vooral het jeugdvoetbal geeft de jeugdleiders gelegenheid de jeugd te leren kennen in hua ware karakters (eerlijkheid, zelfbeheersing, onbaat zuchtigheid en kameraadschappelijke omgang) De spreker werd met grote aandacht gevolgd bij zijn duidelijke uiteenzetting, waarna door enige aan wezigen vragen werden gesteld. Spreker gaf vervolgens enige schet sen uit het dagboek van een jonge schoolvoetballer. Vooral de jeugd boeide dit geweldig. Namens het jeugd bestuur bood de voorzitter uit dank voor de gehouden lez ng denheerGreben een klein aandenkenaan,aan deze eerstecon- tactavond. Hierna volgde eeu uurtje gezellig samenzijn, i v m. de behaalde kampioenschappen der Jun A en B elftallen Een overzicht werd gegeven van het jeugdwerk der «S.V.W en de prestaties yan genoemde jeugd- elftallen. Onder het zingen van het clublied traden de rood witten in bun keurige kostuums voor het voetlicht. U.t alles bleek dat deze successen mede door een uitstekende clubgeest werden behaald. De kampioens elftal len werden later op de avqnd ook nog door de Burgemeester gelukge wenst met de behaalde successen, waarbij gewezen werd op het nut van de goede spor beoefening. Henk de Vries en L. Griek zorgden voor een gezellig stukje muziek. De stemming zat er in. Bakker de Jong en O. de Boer gaven nog enkele leuke stukjes ten beste. De dames H. de Vries en Tr. de Boer zongen nog een paar sportliederen, met leuke refreintjes welke door de aanwezigen lustig wer den meegezongen. Ruim 11 uur sloot de voorzitter deze eerste contactavond, die als zeer geslaagd beschouwd mag worden. Laat ons samen mee bouwen aan de toekomst van onze jeugd in Workum mede door de jeugdvoetbal- sport. Zaterdag j.l werd het Jun. B tour nooi door de »S. V. W.« georganiseerd als laatste van de zes jeugdmiddagen die respectievelijk door de v v. Hielpen, Bakhuizen, Q«V.C., Oeverzwaluwen en Makkum waren gehouden. Doordat de Workumer Jun. B de vijf voorgaande jeugdmiddagen wisten te winnen, kon dit elftal de in uit zicht gestelde draagmedailles niet meer ontgaan. Als «kroon* op hun voor gaande prestaties zou de le prijs ook nog «even* in Workum behaald worden en dacht men de volle winst (draagmedailles en 6 verenigingsme- dailles) in de wacht te slepen. Hoe geheel anders kwam dit uit. Behoorlijk spel werd door W. niet gegeven. Vooral in de voorhoede zat geen spirit. De achterhoede en mid- denlinie was nog het beste deel van de ploeg, doch in de voorhoede was het een hopeloos geknoei. Was dit Workum dat met zoveel geestdrift in Makkum de le prijs bevocht? Voorlopig maar de voetbalschoenen aan de wilgen, dit zal de enige reme die zijn. Het tournooi begon overigens veelbelovend, want door Hielpen en Oeverzwaluwen werd een op goed peil staand partijtje gespeeld. De uitslag was 00, doch Hielpen nam het best de strafschoppen en kwam hierdoor inde winnaarsronde. Q. V. C. liet een half uur op zich wachten, doch om 4 uur kon vervolgd worden metQ.V.C,- Workum. Met 10 wist W. te winnen. Een nieuwe telurstelling volgde door dat van Bakhuizen een telefoontje doorkwam dat zij verhinderd waren te komen. Dit was wel wat een late kennisgeving 11 In allerijl moest om het programma niet in de war te laten lopen een 2e elftal van de «S.VW.» jeugdafd. ge formeerd worden. Om de drie teleur gestelde knapen uit Gaasterland die tevergeefs in Workum waren gekomen, in ieder geval toch nog een partijtje mee te laten voetballen, werden deze aan de laagste en R. de Boer Fryske Brief 149. Dat de simmer lang altyd gjin simmerwaer bringt, ünderfine wy fan 't jier ek al wer. Bihalve dan in inkelde dei en dizze léste wike, is it mar lang kald bliuwn. Hoefolle jonnen hawwe wy nou ris bflten sitte kinnen? Nou dy binne grif wol to tellen. En it is ommers ek noch in wikemanich lyn, dat wy sa jouns graech in stik twa, trije turven yn 'e kachel leine, om it üs forkiomme lea hwat noflik to meitsjen. Dochsal wierre it waer dan net mei, der waerden like goed plannen makke om ris in dei hjir of der hinne, in dei foar plesier üt. Dat heart er al sahwat by in üs tiid. En sa seagen wy de léste tiden üs hiel hwat bussen, fan hein en fier, foarby riden. Forienigingen fan allerlei soarte, skoalbern en net to forjitten alden fan dagen, üt ünderskate plakken. Dizze lést neamden, reisgen dan aimeast mei „luxe“ weinen, sims mei ien of twa greate bussen as hikkeslüter. In great diel fan de skoalbern, oer it hiele lan, hawwe der fan ’t simmer mei 't spoar.op üt west. Dy üt it Easten, de streken dos hwer 't net folie wetter to finen is, kamen nei sé en stran en dy üt it Westen gyngen nei bosk en heide. Sa seach men dan noch al gau ris in trein mei blide en fleurige bern, riden. In wikemanich lyn, doe ’t ik op in joun mei de léste boat fan Inkhü- zen wer op Warkum ta sette, wiene der ek in protte skoalbern oan board. Hja hiene in dei nei stran, dün en bosk west. Oer it algemien hiene hja net sa folie mear to keap. Gjin wünder, de hiele dei flein en draeft en de measten fan harren net folie sliep hawn fansels. Hwant wy witte wol hoe 't it oarnaris mei dat folkje giet, iere bitiid der üt, bang dat heit en mem harren net op ’e tiid roppe sille. Ik hearde, dat guods wiene der om foar f jouweren al óf. Lyk as ik sei, de measten fan harren hiene net folie mear to keap en bleauwen tige bidaerd op har plak sitten. De masters, juffers en Herders lieders en liedsters hiene der dan ek net folie wurk mei om it folkje yn’e stokken to halden. In stikmanich lykwols, smieten it gat tsjin de krêbbe. Elkoar pleagje en narje, troch if folk hinne drave, in tafeltsje meiitnedige der op, Onderste boppest reagje, sjoch al dy soarte fan dingen. De master dy 't dit eale trijetal ünder syn hoede hie, siet mar oan ien tried wei: „Douwe, sitten blive“. „Rients niet su heen en weer fliege“. „Jan, hou op met plagen, gaen sitten”. Mar Douwe bleau net sitten, en Rients die krekt as hearde hy neat en Jan narre syn maet like goed. En net earder as doe 't master it malle fel oan krige, en de iene fiks yn ’e earm to pakken naem en de oare in düst joech, waerden hja rêstich. Doe sette ien fan de juffers yn mei:„Rolje, rolje wetterweagen” en it hiele koar song mei. Oan Staveren ta songen de bern en ek it sa bikende „Ouwe taaie” waerd net forgetten. Ik wie ünder de bidriuwen wei, mei master oan ’e praet rekke. Wy hiene it oer de reis dy ‘t hja hawn hiene ensfh. Hwat my fuortdaliksopfoel wie, dat master syn Frysk, frijhwat suverder wie, as myn Warkumers, en dat hy tsjin my Frysk en tsjin de bern stedsfrysk prate. Ik frege him der nei en syn andert wie: ,.Ja, dat is myn gewoante sa. It is krekt as men dan by de bern mear üntsach hat." Master en ik binne it der net iens oer wurden en noch net. Ik mien mar dat wy de tiid hawn hawwe, dat de minsken steane to triljen as ien harren oan sprekt yn it Hollansk of in tael dy ‘t der op liket. My tinkt en der bliuw ik by, net de tael jouwt üntsach, mar de per- soan. Wurdt in diel fan üs folk, dan nea wizer Bigripe hja dan net, dat hja troch sa to dwaen, frjemden bliuwe mids it eigen folk? Dat hja nea it üntsach mar ek net it bitrouwen krije, hwat hja tinke to krijen. FRISO. XUUW8 S. V. „WORKUM Donderdag 21 Juli werd op de bovenzaal van hotel «De Wijnberg* alhier de le contactavond gehouden met als doel een nauwer contact te krijgen met ouders, jeugd en jeugd- bïstuur der »S V.W.* jeugdvoetbalafd. Als spreker voor deze avond was uit genodigd de heer Greben van Leeu warden .jeugdcommissielid der K.N.V.B. afd. Friesland. Tevens waren tot het bijwonen van deze contactavond uit genodigd het college van B. en W. der gemeente Workum en de plaatse lijke hoofden der scholen met hun personeel. Toen te ruim half acht het jeugdcomm.lid der «S.V.W.de heer B. Sijpersma deze contactavond opende was de bovenzaal geheel met belang stellenden gevuld. Spreker heette het voltallige college van B.enW. en de ouders der jeugdleden van de «S.V.W.* hartelijk welkom, schetste in korte trekken het doel van deze avond en gaf daarna gelegenheid aan de heer Greben zijn lezing over het jeugdvoet bal en de opvoedkundige taak in Workum Voedingsmiddelenkaarten. 909

Friso nl | 1949 | | pagina 1