Verlovingsring l I I WEERPROFETEN SUSTR1NG Nieuws- en Advertentieblad voor Workum en omliggende gemeenten Toelating Leerlingen Openbare Lagere School. Plaatst Uw Familieberichten in »Friso« H BONNENLIJST Fan aid Hielpen. J 1 Zaterdag 13 Augustus 1949 No. 34 72ste Jaargang i OFFICIËLE MEDEDELINGEN t I PLAATSELIJK NIEUWS JAAP MIJDERWIJK (Nadruk verboden.) 6, 15 12. 13 l l I Verschijnt eenmaal par week Uitgave: Fa. T. GAASTRA Bi te Workum - Tel. 45 Postrekening 82259 1 i Advertentietarief: tot 5 mm. 60 cent elke mm. meer 6 van buiten Friesland 8 Contracten volgens algem. regeling Ja, Né, ’t K. N. M. I. doet dus examen, 't voorspelt met toegeknepen keel: Een draaiend windje en waarschijnlijk een spatje regen, maar niet veel Het voelt zich als de barometer, die ’s morgens om een uur of elf Kwaad in de regen werd gesmeten, terwijl zijn baas riep: Inzending van advertenties uiterljjk Donderdagsmorgens AhnnnfimAntl ,80 Jlftr hflAjJflflr per post f2. Van 14 t.e.m. 27 Augustus 1949. Voor Uw naar Grootzand 6365 SNEEK Sedert 1837 MI WIN niEuws FRIS ’t Was altijd volop giet- en plensbui, doorlopend stornl of harde wind, De bouwvakman vocht met depressies en daardoor ook met vrouw en kind. Vandaar dat hij in arren moede zijn schamel weekje heeft verzet En deze keer van 8—13 geniet van zijn vacantiepret. Nu mag hij van De Bilt verwachten, dat men hem steunt met raad en daad En dat elk lagedruk-gebiedje ons lage land links liggen laat. Geloof maar, dat hij elke morgen de weerberichten, weegt en wikt En dat hij daarna ter controle nog op de barometer tikt. De troffel lit te rentenieren. de hamer en de zaag doen niets. De schilderskwast staat in het water, de schildersknecht zit op de fiets. De stucadoor loopt pootjesbaaiend tien meter richting Engeland; Zijn vrouw ligt onder de Nivea en hoopt op felle zonnebrand. „DE BILT” zit in een glazen huisje, al is het nog zo toegewijd, Vooral nu ’t de vacantieweek is van onze bouwvaknijverheid; De metselaars en timmerlieden, door veel ervaring glad van streek, Zijn gebrouilleerd, dat zult u weten, met de Augustus-eerste-week. Aaide liiad foor twaahoendet jier (IX). Nó rónt ’t op ’t eend mei jin aaide méénsken. Trouwens wie bin nó béézig mei jerre neikómmelingen, jin 't we wol kend hewwe. Siiad Hiddes en Baauwk Kat heeën fiiuw bon: Teemen, trouwd mei Scheltjen Sikkema, het libbe fan 1828 tot 1914; hee gin bon, mar Scheltjen hee uut jerre ééaste trouwjen mei Klaas van der Kooy, fiiuw sóónen eneendooter: Douwe (18441928), trouwe mei Aal tje de Koe (1844—1921); dotwééaden uus ealdes; Matten (1846—1929), trouwe mei lemkjen Kamstra, een Verbeterde Melkmachine. De heer Bajema te Ferwoude heeft gedurende 19 jat en geëxperi- m-n’eerd met alle mogelijke melk- mmhines en heeft thans gedurende een jaar praktisch gewerkt met een door hem gevonden nieuwe methode voor het pneumatisch melken van vee m:t een inrichting voor de toepassing van die werkwijze. Hij heeft daarbij het vo'gende gunstige resultaat ge boekt. Volgens de officiële cijfers leverde Rajema gedurende het boekjaar 1 Mei 194830 April 1949 aan de coöpera tieve zuivelfabriek te Workum per b.a. in gebruik zijnd land 6000 kg. melk met een vetgehalte van 4 18 °/0 en een opbrengst in ge’d van f1500 De gemiddelde melkopbrengst per h.a. in Nederland bedraagt 3400 kg. Het bedrijf omvat 37 h a. weiland, waarop 42 koeien weidden, die een melkopbrengst gaven van f 55 500 Er werd met 2 enkelvoudige apparatrn gewerkt, waarbij de koeien in een tijd van 2 minuten per koe werden ge molken, terwijl de melkopbrengst in doorsnee 20 °/0 hoger lag dan normaal op zulk een bedrijf bij het gebruik van de oude melkmachines werd verkregen. Op deze werkwijze voor het pneu matisch melken en de inrichting voor de toepassing van die werkwijze werd octrooi aangevraagd. De bemoeienis sen voor de behandelirg van de octrooirechten werden oppedragen aan de comm. venn. G C Koopman en Bo. te Amsterdam. Het ligt ir de be doeling de mach'nes voor binnenlands gebruik in Nederland te vervaardigen. De vinding is vooral van belang voor Amerika, waar het machinaal melken „Kijk dan zélf!’’ Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter kennis van de ouders en voogden, datperl Sep tember 1949 nieuwe leerlingen kun nen worden toegelaten tot de open bare lagere school alhier. De kinderen moeten op 1 October a.s. de leeftijd van 6 jaren hebben bereikt. Aangifte bij het Hoofd der school de heer Th. Breukelaar. Workum, Juli 1949. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. RUSSCHEN. De Secretaris, VAN DER GOOT. fiiuw sóónen en trèè dóötes; Sjouke (1851—1944), trouwe mei Aukjen Sap fan Waarkum, en letter mei Hieke Diekstra, fiiuwsóónen; Janlettermei wiif en bon nei Amerika ginzen; Liesbet, mei Durk Huusmans, twaa sóónen. Nó soead ’k jem allegoar wol op- nèèmje kenne, mar den hee ’k só’n bult roemte nóódig. lek sol 't dus maar naat dwaan, want de lèèzes hewwe 'r ek naat só fuule oen, wó’k leeuwe. Of fesin iek mie dermei? Skruw ‘t mie den ééwen. Adres: Voedingsmiddelenkaarten. 909 261 vlees [A, B, D] 100 gram vlees 262 vlees [A, B] 300 gram vlees 263 vlees [D] 100 gram vlees 266 algemeen [A, B] 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 272 algemeen [B] 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 267 algemeen [A, B] 125 gram koffie 274 algemeen [D] 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas [De letters achter de bonnummers geven de kaarten aan, waarop de betreffende bonnen voorkomen]. Bonkaarten ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MH 909 (Bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) Geldig zijn de bonnen gemerkt met de letter V. De bonnen 245, 247, 248, 249, 250, 251, 252, 253, 255, 256, 257, 258 en 259 algemeen van de bonkaarten voor voedingsmiddelen kunnen vernietigd worden. NIW1N zendt opname-apparaten. Reeds geruime tijd zorgt de Dienst Welzijnsverzorging in Indonesië er voor, dat aldaar verblijvende mili tairen hun stem kunnen laten opne men op z.g. „gesproken brieven” en daardoor in de gelegenheid zijn hun familieleden in Nederland mondeling op de hoogte te brengen van hun toestand. De aldus opgenomen platen worden per vliegtuig naar Nederland over gebracht en het Centraal Bureau NI WIN belast zich steeds met de verzending naar de. geadresseerden. Steeds meer bleek echter in de loop der tijden dat men in Indonesië niet beschikte over die gereedschappen, nodig om de „gesproken brieven”op iedere post op te nemen. Het mate riaal, waar men wel het gebruik over had, was te onhandelbaar. De grote vraag was dan ook, hoe men ook op de buitenposten een plaat kon op nemen. In overleg met de Dienst Welzijnsverzorging heeft de NIWIN daarom een twaalftal portable op name apparaten doen ontwerpen en vervaardigen, die door hun vrij ge ringe omvang naar iedere buiten post kunnen worden gebracht. Deze apparaten (ieder bestaande uit het eigenlijke opname-apparaat, micro foon, versterker en luidspreker in twee kisten verpakt) kunnen zowel op het electrisch net als op een ge nerator worden aangesloten. Dezer dagen zullen de apparaten naar In donesië worden verzonden. Nog eens concert. In de eerste plaats wil ik U, die zich Oud-Workumer noemt gaarne een duidelijke uiteenzetting geven van de concerten die Crescendo geeft. Mag ik U dan misschien aanraden alvorens U gaat schrijven, komt lui steren want dat hebt U niet gedaan. Zoals U schreef hebt U het gelezen nietwaar? U dient dan ook te lezen, dat het tempo bij a little slower en bij de no. 6 en 7 te slow gaat, en dan laat U ook de redacteur niet proberen om het in te halen. Ten tweede maak eens een studie van het publiek in 't algemeen en van het kunstminnend publiek. Tenderdo tracht het verschil eens te vinden tussen de muziek die de band van Spike Jones maakt en de muziek die „Crescendo” beoefent. Wanneer ik Uw schrijven zo nog eens doorneem dan toont te hebben van de harmonie-en fanfarecorpsen wordt beoefend. Wilt U misschien deze drie punten ter harte nemen? Ja? Bij voorbaat dank! Tenslotte wil ik dan het bestuur van „Crescendo” er op wijzen dat m’n critiek niet die is, van giftige pijltjes afschieten, vanuit een veilige schuilplaats, maar dat deze bedoeld is tot opbouw van „Crescendo”;lees m’n ingezonden stuk laatste vijf regels. Ook is het geen critiek die de persoon raakt, maar wel de kwa liteit als muzikant. Het persoonlijk- noch het persfatsoen kan daarom eisen dat de ondertekening geschiedt m^t naam of initialen. Hiermede beschouw ik de wederzijdse repliek als ge ëindigd. Met dank voor de plaatsing, Een muziekliefhebber. Workum, Augustus 1949. Wedstrijd voor modelbootjes. 6 Augustus hield de Zeilvereni ging Workum* voor de jeugd van Workum een wedstrijd voor kleine bootjes in de haven. Begunstigd door het prachtige weer was het een mooi gezicht deze sierlijke scheepjes over het water te zien scheren. Er werd in twee klassen gezeild nl. Gemergde klasse en Sterntjes. Nadat er eerst voor beiden een proefstart was gehouden, beg n de eigenlijke wedstrijd In de Sterntjesklasse waren 6 deelnemers, in de gemsngde klasse 4 Bij de Sterntjes werd le Eeuwe Valk 2e Petrus Eling 3e Ale Le^-nstra 4e Jan Visser 5e Ids Valk Fryske Brief 151. Krekt doe 't de 150ste brief ré wie, om öfprinte to wurden, krige ik in brief. Nou ja, sille jimme sizze, dat is sa'n great wüöder net. De posten sjouwe alle dagen hiele frachten brieven de stêd yn. ’t Wit ik seis ek wol. mar ien lyk as my nou bisoarge wurden is, haw ik nea earder hawn. net lyk as okkerwyks, doe ‘t ik in brief yn myn klomp foun, dizze is my wier troch de post brocht hear. En dat kin neifraech lije. As jimme ris heal wisten hwat der yn to lézen stie,hwa‘t die skreaun hie, en hwer 't dy fandinne kaem, nou jim soene rare greate éagen op- skuorre. Ik wit foar üt, dat Warkum op ien ein stean soe, oer it brief hwat de skriuwer fan dizze brieven yn ’e Friso, krige hie. Hwat soene der in forhalen opgean. 'k Sil jimm dit wol sizze, dat ik einlings sa greatsk wurden bin as in aide aep. En as jimme nou earstdeis yn 'e Friso léze, dat ik nei in hiel fier lan ófreisge bin, moat dat jim alhielendal gjin nij dwaen. Ja, nou wurde jimme fansels ek al hwat nijsgjirrich, nei hwat der geande is. Ik kin net alles fortelle, mar wol dochs hwat loslitte. Jimme tinke mülk noch dat it gekheit is hwat ik hjir opdis. Dat is sa net hear. It is in goed wike lyn, dat der by de ütjower fan de Friso in brief kaem mei dit adres er op: Fa. T. Gaastra Bz. te Workum. Prov.Friesland, Nederland. Voor The Friesche schrijver in de „Friso“. Is dat düdlik of net Moai dan geane wy fierder. Ofstjürd troch.... ja de man syn namme neame doch ik noch net, lit it jimme earst foldwaende wêze to witten dat hy in aid Warkumer is en al forskate jierren yn Hol lywood wennet. Jimme witte wol dy filmstêd yn Californië. In brief foar my üt dy filmstêd. Ja, ja nou komt it noch oars as jimme tocht hiene hé. Doe mei dy aldtsjesdei, tochten jimme jim slach to slaen. Tige jim bést dwaen om moai op ’e film to kommen en dan Warkum de hakken sjen litte om der jinsen filmspylderfster] to wurden. En ik, dy ’t net ienris mei west bin, bin jimme nou noch in reed op foar, hwant ik haw de earste brief der wei al to pakken. Foar my is der dos al in bigjin en jimme moatte noch mar ófwachtsje. Of ik faeks al in ütnoeging hawn ha om oer to kommen wolle jimme witte? Né hear, sa slim is 't jit net, hwant dy brief giet oer hiel hwat oars. Wy dógge nou de gekheit mar wer oan ’e kant en sille efkes earnstich mei ’n oar prate. Dat fan dy brief is dos wier. Hwat dizze Aid Warkumer my krekt skreaun hat, wol ik to ’n earsten ünder my balde. Der stiet it ien en oar yn dat brief, hwat [noch] net foar „publicatie“ geskikt is. Ik ha him al skreaun en sa gau ik der in andert op hwerom ha, komme jimme mear to witten. Ien ding wol ik lykwols net forswije, dat dy man, «a fier fan syn berteplak fandinne, noch hiel hwat mei Warkum en de Warkumers ophat. Hwat hy my frege hat, hwat syn plannen binne, minsken it is hast to moai om wier to wêzen. Mülk dat der foar in diel, Warkumers, miskien foar de aldsten, it kin ek wêze foar de jongerein hwat yn 'e loft hinget, hwer 't men earlik bliid mei wêze sil. Hoe en hwat moatte wy ófwachtsje. Lit my der foar hjoed in streep ünder sette, hwant it is joun waer as side en ik wol noch in eintsje rinne. En jimme dy 't dit léze, kinne grif net nijsgjirriger wêze as ik, nei it fierdere nijs, hwat ik üt Hollywood wachtsjende bin. Ik tink foar ’t neiste, dat myn nije en dochs ek wer aide freon en syn oare helte derjinsen yn Californië, ek mei langstme nei de „Friso“ ütsjogge hwat ik oer harren brief skreaun ha. FRI8O. WORKUM. Geslaagd voor het te Heerenveen gehouden middenstands examen onze [stadgenote, tnej. A. M. Vogelzang. Opbrengst collecte. Zoals medegedeeld hebben de verschillende Blindeninrichtir ger in ons land op het gebied van openbare inzamelingen zicb aaneengesloten en ook hier gezamenlijk een collecte ge houden, die f 114 75 heeft opgebracht. De uitslag in de gemengde klasse was: le Foppie Eiling 2e Hero Visser 3e Adriaan Tjeerde 4e Andries Vlas. Door zeilliefhebbers uit Workum waren mooie prijzen beschikbaar ge steld voor de eerste drie aankomen den, wat voor de jeugd een welkome verrassing was. De plannen bestaan om te zijner tijd nog eens een dergelijke wedstrijd te organiseren met mogelijk meer deelname, waardoor deze waarschijn lijk nog iets aan spanning zal winnen. Postduivennieuws. Zondag 7 Augustus j .1. werd vanaf Deventer een wedvlucht gehouden van oude en jonge duiven, navluchten. Ondanks de donkere vooruitzichten dat het convooi van 82 duiven door een misverstand te laat bij het station N.S. aankwam, bracht telefoon en medewerking van de stationchef uit komst, doordat de duiven bij uitzon dering een trein later mee mochten. De liefhebbers boekten weer be hoorlijk succes en om 9 uur 50 min. werd de eerste oude duif door Gebr. Nijenhuis geklokt, welke een snelheid van 826 meter per minuut behaalde Deze werd op de voet gevolgd door Gebr. de Boer, welke de eerste jonge duif klokte, deze behaalde een snel heid van 796 meter per min. De uit slag is jonge duiven 1 Gebr. de Boer 2, 7, 12 Gebr. Siemonsma 3, 6, 22, 24 J. Wiersma; 4, 11, 14, 18, 19, 20, 21 R. Blom; 5, 9, 13 P Venema; 8. 23 O. Siemonsma; 10 M.Vlas; 15 E Eiling; 16 D. Kroeze; 17 Gebr. Wiersma. Oude duiven 1, 3, 10, 16 Gebr. Nijenhuis; 2, 5, 7, 13, 22, D Kroeze: 4, 9, 17, 18, 26 E. Eiling; Gebr. de Boer; 8 Gebr. Siemonsma; 11. 14, 20, 24, 25 R. Blom Gebr. Wiersma; 19, 21 P. Veuetna. Voor aanstaande Zondag staat Zut- Spike Jones maakt en de muziek die Y valt het me op, dat U meer begrip voor de muziek Spike Jones dan die welke door phen op het programma. 6e Jouke van Wieren. (1849—1924) mei Jantjen de Boer, veel meer in zwang is dan hier. ’BGr.

Friso nl | 1949 | | pagina 1