w SMA. Wandkaarten van Indonesië a 65 cent verkrijgbaar in GAASTRA'S BOEKHANDEL Nieuws- en Advertentieblad voor Workum en omliggende gemeenten J ch sloten Bevolkingsonderzoek op tuberculose. ptember 1949 •NDA 72ste Jaargang No. 37 Zaterdag 3 September 1949 Fryske Brief 154. ft S.V.W.-AGENDA I BURGERLIJKE STAND. zelf wel B. C. NOORDHOFF. PLAATSELIJK NIEUWS m 1 Advertentietarieftot 5 mm. 60 cent elke mm. meer 6 van buiten Friesland 8 Contracten volgens algem. regeling Abonnementsprijs f 1.80 per haltjaar per post f2. en<Workum 1 Workum 2 Workum 3 rtenties uiterfljk morgens 7, 288, 289, 290 297, 298 en 299 rten voor voe- n worden ver- .IJST Sept. 1949. jAASTRA Bi urn - Tel. 45 ling 82259 ;w. II Jun. B. and” atis entree, stelling voor fdvoetbal. Nog slechts enkele ers en zieken.) en gemerkt met morgen 7 wed- 'edstrijden, staan neldt. Bovendien nemen aan het de >Zwaluwen< lemende clubs: Nassau Sneek, n. Een aardige Vorkumer ploeg. acht elftallen iet programma gram vlees ram vlees i vlees 200 gram kaas stloze kaas gram kaas stloze kaas .25 gram koffie gram kaas of oze kaas .e bonnummers in, waarop de lorkomenj. um 3 waluwen 2. n, aanvangs- en men de mede- istje. lag. 'kringen zo vaak rg te Workum reek Woensdag 1 i -1 Te Amsterdam slaagde dezer dagen voor het diploma Vakbekwaam heid Smedenbedrijf onze stadgenoot de heer H. Bekkema, werkzaam bij Molenaar’s Smederij. Vorige week slaagden aan de Bakkersvakschool te Leeuwarden voor het diploma Bakkersgezellen o a. onze plaatsgenoten de heren Joh. G. de Jong en B. Sipkema. Beenbreuk. Tijdens een stoeipartijtje kwam Mw. v. d. A. in de Schoolstraat zo ongelukkig te vallen dat ze een been brak. Geneeskundige hulp die was in geroepen, achtte overbrenging naar het ziekenhuis te Sneek noodzakelijk. Postduivennieuws. De Luchtbode was Zondag met haar vogels te Roermond, ’s Mor gens was het flink mistig zodat de duiven pas om half een zijn gelost WORKUM. Door wijlen Mevrouw T. P.H. is een legaat groot f 1000 geschonken aan de Ned. Herv. Ge meente alhier, welk bedrag bestemd was voor de diaconie. 'V De aankomst jonge duiven was als volgt: R Blom 1, 5, 6, 7 P. Venema 2, 3 Jaap Wiersma 4 Snelheid le duif 700 M. per minuut. 4 uur Workum ISneek combinatie. De voetbal veldtraining voor Senio ren wordt de volgende week gehou den om 6.30 uur. Handbaitraining in de zaal. Zie de mededelingen in het Clubkastje Strand vergunning. Wie herinnert zich niet de tijd, jaren geleden, dat deWorkumer families beladen met allerlei strandbenodigd- heden, Zuidwaarts trokken om een dag door te brengen op het Workumer strand. Vanaf de Makkumerdijk kreeg men eerst het groene en daarna het z.g. gele strand. De zandvlakte besloeg vele vier kante kilometers en dicht bij het water verrezen dan ook verschillende tenten, waar dan een dag heerlijk bij om werd geluierd. Gevaar vormde het water direct niet, daar over het algemeen een geweldig eind moest worden gelopen om in tamelijk diep water te komen. Door het in cultuur brengen is er een eind aan gekomen en wordt het zwemmen weer beoefend in het Zool of bij de vuurtoren. Thans bestaat er weer gelegenheid om achter de z.g. zomerkade in het water te gaan. Een ieder moet hiervoor een schriftelijke Zoals men in de „Friso“ heeft kun nen lè^en, zal er in Workum over enige weken een z.g. bevolkings onderzoek op tuberculose plaats hebben. Naar aanleiding hiervan wil ik gaarne enige korte opmerkingen maken, in de hoop, het duidelijk te maken, dat ieder zich aan dit onder zoek behoort te onderwerpen. Hoewel de zeer verontrustende stijging van het aantal sterfgevallen aan tuberculose gedurende de oor logsjaren gelukkig weer tot het ver leden behoort, vormt de tuberculose toch nog steeds een grote bedreiging voor onze bevolking. Op het gebied der tuberculosebe strijding neemt Nederland een eerste plaats in. Het stertecijfer aan deze gevreesde ziekte in ons land, behoort tot de laagsten ter wereld. Maar toch stierven er in Nederland in 1948 nog 2770 mensen aan tuberculose, terwijl het aantal nieuwe ziektege vallen in dat jaar 17947 bedroeg. Zolang deze cijfers nog voorkomen, mogen we dus niet op onze lauweren rusten, maar moeten iedere gelegen heid, hierin verbetering te brengen, aangrijpen. Zulk een gelegenheid doet zich thans in Workum voor. Dank zij de moderne techniek is het nu mogelijk in zeer korten tijd een groot aantal personen te onderzoeken op het voorkomen van longtuberculose. Van ieder te onderzoeken persoon wordt een röntgenfoto gemaakt. Het gaat hier vooral om de z.g. sluimerende gevallen, d.w.z. die gevallen, waar van de lijder zelf het bestaan niet weet of vermoedt. Juist die gevallen kunnen een gevaar voor de algemene volksgezondheid zijn, doordat de lijder, zonder het te weten, de ge vreesde bacillen verspreidt. Men be grijpt dus, dat het in de eerste plaats nodig is dat de gehele bevolking aan dit onderzoek meedoet, ook de oudere personen. Er blijve dus niemand thuis. Het onderzoek is dermate een voudig dat er ook geen reden is, thuis te blijven. Het gehele onder zoek neemt slechts enkele minuten in beslag (men onderzoekt 90 perso nen per uur), terwijl het b.v. niet eens nodig is, dat men zich uitkleedt. Natuurlijk zijn er ook kosten aan een dergelijk onderzoek verbonden. Wie betalen kan, draagt naar ver mogen bij, wie niet betalen kan, wordt gratis onderzocht. Doordat er de laatste tijd in onze gemeente enige nieuwe gevallen van tuberculose zijn ontdekt, geniet Wor kum de twyfelachtige eer, één van de eerste gemeenten te zijn waar dit moderne onderzoek plaats vindt. Wanneer men dus straks van het gemeentehuis een oproep ontvangt, kenne ieder zijn plicht, hieraan ge hoor te geven. Het gaat om ons aller gezondheid HEIDENSCHAP. Dinsdagavond j.l. speelden de elftallen Heiden schap en Oudedijk een vriendschappelijke voet balwedstrijd. Voor deze ontmoeting had de heerS. A. Westra een medaille beschikbaar gesteld, waar natuurlijk hevig om gestreden werd. Het gelukte de Heidenschapsters de eerste vol treffer te plaatsen en zo werd met wisselend succes de score opgevoerd, want beide ploegen gaven elkaar daarna *nog tweemaal het nakijken. Jammer voor vele beoefenaars dat thans de avonden te kort worden, zodat voor dergelijke krachtmetingen vermoedelijk niet veel gelegenheid meer zal zijn. Workum Van 24 tot en met 81 Augustus. (Teboren: Trijntje dv. Gerke Oppewal en Akke Ploegstra Gehuwd: Hendrik Visser 27jrte Koudum en Neeltje Cornelia Zweedjjk 19 jr te Workum. OverledenTjitske Reinstra 45 jr te Workum. XIEEWS S. V. „WORKUM” Het was Zaterdag j.l. druk in de Koudumer voetbal arena en bovendien warm. Met drie »S.V.W.< ploegen ging het Zaterdagmiddag op Koudum af. De jeugdatd. verscheen met twee proef- elftallen. De Jun. B. spelers deelden met Oeverzwaluwen broederlijk de puntjes (22) en het Jun A elftal volgden dit voorbeeld. Hier werd van beide kanten echter niet gescoord en de stand bleef 00. De klap op de vuurpijl kwam 's avonds pas. Volgens de voorz van de s.v, >Oeverzwaluwen< zou dit de laatste wedstrijd zijn van de reeks nederlaagwedstrijden. De grootste nederlaag kreeg Oeverzwalu wen van Balk te incasseren n). 61. Dit betekende dus dat Workum met 6 goals vóór en geen tegen mosst winnen, wou zij de beloofde fraaie prijs in ontvangst nemen. Bij de aanvang der wedstrijd bleek echter spoedig dat W. met grote voornemens bezield was. De rust kwam met 30 en zeker verdiend, alhoewel de W.-keeper af en toe zeer resoluut moest ingrijpen. Dit deed hij op voortreffelijke wijze. Spil de Vries was verhinderd om van de partij te zijn, welke plaats door v. d. Bijl werd ingenomen. Sierd Folkertsma completeerde het elftal en nam de 1. buiten plaats in. Na de rust kwamen er nog vier goals welke alle voor de O.-keeper onhoudbaar bleken te zijn. Het gehele eftal speelde een zeer goede wedstrijd en er zat vandaag een ge weldige vaart in de gehele ploeg. Er werd aardig geplaatst en de aanvallen goed uit het centrum opgebouwd; de voorhoede was schotvaardig en het achtertrio liet geen steek vallen, althans Verschijnt eenmaal per week Uitgave: Fa. T. GAASTRA Bz te Workum - Tel. 45 Postrekening 82259 Inzending van advertenties uiterltjk Donderdagsmorgens vergunning hebben, welke verstrekt wordt aan het politie-bure?u voor 10 cent per dag. Zij die geen vergun ning in hun bezit hebben zullen de minder prettige gevolgen zelf wel ondervinden. Volgorde oude duiven R. Blom l, 3. P. Venema 2. E. Eiling 4, 11, 14, 16. Gebr. Nijenhuis 5, 9, 10. D. Kroeze 6, 7, 8, 13, 15. Th van der Meer 12, 17 en M Vlas 18. Snelheid le duif 730 M. per minuut. De jonge duiven van de Zaterdag vliegers zijn om 1 45 uur te Arnhem gelost met Oostenwind en lichtbewolkte lucht. Hoewel het veitrek van de duiven uitstekend was, klokte P. Veld man Jzn. om 5.45 pas de eerste duif, enkele minuten daarna gevolgd door no. 2 van dezelfde eigenaar. Dit waren de enige duiven, die de dag van los sing aankwamen. Woensdag waren in 't geheel 5 duiven terug, zodat de anderen als verloren kunnen worden beschouwd. 1 er kwamen geen tegendoelpunten. Wat betreft Oeverzwaluwen alle lof voor het zo volhardende spel en een tegen- puntje was zeker verdiend geweest. De gewonnen prijs zal dezer dagen toe gezonden worden. Wedstrijden voor Zateidag 3 Sept Een Sneek-combinatie speelt Zaterdag- m ddag om,4 uur een vriendschappe lijke wedstrijd tegen Workum 1 Een mooie krachtmeting voor onze jongens 1 We hopen dat het publiek in grote getale naar het >Groere Strand» trekt. Vooraf komen jeugdelftallen van »Workum< en sOeverzwaluwen in het veld. En na afloop spelen de Jun. A van Workum en Hielpen een oefen partijtje. AfJ HANDBAL Z rterdagjl. speelde Workum II hier een vriendschappelijke wedstrijd tegen een elftal van de pas opgerichte handbalclub vanWcmmels. De Workumer dames hadden helemaal geen moeite met deze nieuwelirgen, hetgeen ook wel uit de de eindstand 7—0 blijkt. Op de eerste Dinsdag in Sep tember zal ’s avonds halfacht de ge- meen’eraad in z’n nieuwe samenstel ling bijeenkomen. Na de beëdiging en installatie van de nieuwbenoemde raadsleden zul'en de wethouders gekozen moeten worden. De leden van de commissie voor de strafverordeningen en die van de com missie voor het gasbedrijf moeten op nieuw benoemd worden en cok de aanwijzing van een vertegenwoordiger in de vergadering van aandeelhouders der N.V. Interc. Waterleiding gebied Leeuwarden zal ditmaal vóór het tra ditionele eerste punt van de agenda vaststelling der notulen, afgehandeld worden. De ingekomen stukken vermelden geen nieuwe zaken. Op het aange houden verzoek ven de Ver. Land- bouwhuishoudondeiwijs zal nu een beslissing genomen worden, waarna de agenda besloten wordt met aanbieding van de diverse rekeningen over 1947. aliteit van het tdt op de voor- :1 het eigenlijke gezinde organi- van overheid en deze dag telken- /oor de gehele ;sdag kan men ewonderen. s middags de hart weer op- de tuigpaarden lands ras de chaduw stellen. It is al bysünder sa ‘t de minsken dy ‘t hwat let fekansje hawwe, it treffe mei it waer. Wy hawwe nou sa ‘t skynt de simmer to pakken. Al is it dan ek hwat let, better let as net, n‘t wier. It wie hjoed stiver waerm, gjin sigentsje en it sintsje barnde der aerdich op. Myn oare helte oarnearre fan ‘e moarn, wy soene mar bitiid ite en gean dan fuort- daliks op ‘e fyts nei ‘t bosk. Nou it like my ek net sa min ta. Sa‘n hiele middeihwat noflik yn ‘t skaed tinder de beammen lizze wie lang net wei. Wylst hja it iten ré makke, seach ik de fytsen hwat nei, de bannen op- pompe ensfh. Mei dat al sieten wy om foar toalven oan it miel, doe gau de skütels oan ‘e kant en der gyngen wy, tinke jimme? Né it is der net oan ta kommen. Hwant doe ‘t wy op ‘e fyts stappe soene,sei moeke: „Krimme- nikes en gjin ein, hwat is ‘t gleon. De warmte slacht jin stiver fan de strjitte óf tomjitte. Ik gean net fuort en dan joun wer dat ein fytse. Ik bliuw thüs“. Jimme kinne wol bigripe, dat doe ‘t hja sei: „Ik bliuw thüs“, dat ein- lings bitsjutte, „wy bliuwe thüs“. Sadwaende bilannen de fytsèn wer yn 'e skuorre en wy de pronk üt en elts yn in maklike stoel. En it duorre net ienris sa m&lle lang of wy sieten beide mei it fel oer de eagén. Ja dat wol mei dat waer wol. Goed biskóge hie ik der ek gjin spyt fan dat de reis oerbleaun wie, hwant ik siet thü» ek noflik hear. Wis sa foar in kear nei it bosk, ei ja, it is wol aerdich, mar foar üs dy ‘t al in dei alder wurde, is it dochs net sa as foar de jongerein. Dy sykje mear de smoute en smüke plakjes op. Hawar tsjin trijen wiene wy wer safier by üs süpe en stut dat wy rekken oan ‘e „ranja< Foar thé wie ‘t fiersto waerm. Ik tochte, sje sajonge, dat is ‘t earste fortsjinne, hwant hiene wy op ‘e fiets öfsetten, dan hie ik fansels ünderweis traktearje moatten en nou gyng it üt ‘e flesse dy ‘t hja fan de winkelman koft hie. Ik hie wylst myn skriuwark by‘n oar fandele om to prebearjen in brief ré to krijen. In hiel kerwei as men ek yn ‘e hüs noch sit to switten. En nei dit oanloopke moat ik dos dermei bigjinne. Nou folie haw ik net to sizzen fan dizze reis, mar dochs wol hwat en ik hoopje tige, dat de minsken dy ‘t my helpe kinne, dat ek dwaen sille. Moat jimme ris lüsterje! Der is my al manich kear to witten dien, troch aide Warkumers en ald-Workumers, dat hja altyd graech léze hwat ik yn de Fryske brieven skriuw, oer en üt earder tiden. Nou ik moat ek mar earlik sizze, ik bin der ek wolris graech oer op ‘e tekst. Mar it giet nou ienris net om jimmer wei aide kij üt ‘e sleat to heljen. Ik wol it ek wolris hawwe oer de dingen fan juster en hjoed. En dan, moat der rekken mei houden wurde, dat sil men oer it for- line skriuwe, men derta ek stoffe ha moat. Wis myn eigen bilibbenissen, mei hwat ik sa foar en nei fan oaren hear en hwat ik wolris ünder ‘e eagen krij, dan der in kerlmanich fantasy troch hinne mjukse, och dan rédt men it wol wer. Mar ik soe nou wol hiel hwat skriuwe kinne, der moat op ‘t lést ek romte foar wêze. Nou sil ik jimme ris hwat fortelie. Ik bin al in hiel ein hinne mei in forhael hwat him öfspilet yn Warkum oan it bigjin fan dizze ieuw. Yn de jierren dy ‘t lizze tusken 1900 en 1912. As der, as de lange jounen komme, romte yn ‘e Friso is, sil it mülk in plak krije kinne. Der sitte yn myn forhael lykwols in pear gatten en dy moatte ticht. Derta haw ik help nedich. En hjir komt dan myn frage Hwa wit my bysünderheden mei to dielen oer it „Skippersgilde?“ Hat ek immen der in riglement fan yn syn bisit en mei ik dat ris ynsjen Wit men my ek to sizzen hoe ‘t it gyng mei de begraffenis fan in skipper Bistie by it gilde de plicht ta it dragen, of wie elts der frij yn Kom aide- en aid-skippers, lit ris fan jim hearre. It is mei it farren dochs neat mear. It modder- en turf-farren is üt ‘e tiid en jimme dy ‘t it greatste diel fan jim libben tusken de „ynhouten“ sliten hawwe, wenje nou oan ‘e wal. Nim ris in eagenblik tiid en help my oan hwat ik freegje. FRISO. J ■J ZC, ZD, ZE, 909 aarten. 909 Raadsvergadering.

Friso nl | 1949 | | pagina 1