J. P. RIEMERSMA. rl Telefonisch aangesloten Nieuws- en Advertentieblad voor Workum en omliggende gemeenten Zaterdag 10 September 1949 No. 38 72ste Jaargang PREDIKBEURTEN BURGERLIJKE STAND. H. J. MULDER. onder no. 117 hl PLAATSELIJK NIEUWS Afscheid Wethouder de Vries. Verschijnt eenmaal per week Uitgave: Fa. T. GAASTRA Bx te Workum - Tel. 45 Postrekening 82259 AhonnanMwitaprtJs f 1.80 per halfjaar per post f2. Advertentietarieftot 5 mm. 60 cent elke mm. meer 6 van buiten Friesland 8 Contracten volgens algem. regeling WORKUM. De alhier gehouden col lecte voor Simavi heeft opgebracht het mooie bedrag van f 527.17. Dankbaar zullen zeker verpleegden en verplegers zijn voor dit sympathieke menslievende werk van gever en collectant. Workum Van 1 tot en met 7 September 1949. Geboren: Antje, dv. Eile van der Gaast en Trijntje Sikkes Klaarke, dv. Jan de Jong en Geertje van de Lageweg. Sietske, dv. Mathias Postma en Sjuwke Algera. GehuwdGeen. OverledenSibcltje Dykstra, 80 jr echtg. v. Leffert Visser. Inzending van advertenties uiterlijk Donderdagsmorgens Postzegels kopen EEN ZINVOLLE DAAD I BONNENLIJST Van 11 t.e.m. 24 Sept. 1949. S.V.W.-AGENDA 3.00 uur: ^Workum IV— Oeverzw. II Jun. B. „Groene Strand” Hoofdterrein Gratis entree. Toon ook Uw belangstelling voor het „S.V.W.” jeugdvoetbal. De competitie begint morgen 7 wed strijden, waarvan 6 uitwedstrijdenstaan op het progamma vermeldt. Bovendien gaat Workum 1 deelnemen aan het Jubileum tournooi van de «Zwaluwen» te Leeuwarden. Deelnemende clubs Blauw Wit '34, Oranje Nassau Sneek, Workum en Zwaluwen. Een aardige krachtmeting voor de Workumer ploeg. Direct gaan dus alle acht elftallen morgen los. Hier volgt het programma Senioren afd Jubileum tournooi «Zwaluwen»Workum 1 Oeverzwaluwen 1Workum 2 Oeverzwaluwen 2Workum 3 Balk 2Workum 4 Junioren afd Makkum 1—Workum 1 Balk 1Workum 2 Bakhuizen 1Workum 3 Workum 4Oeverzwaluwen 2. Voor de opstellingen, aanvangs- vertrekuren raadplege men de mede delingen in het clubkastje. Keuringsdag. De in landbouwkringen zo vaak geroemde fokveekeurirg te Workum hoopt men volgende week Woensdag weer te houden. Niet alleen de kwaliteit van het vee uit dit district treedt op de voor grond, wat intussen wel het eigenlijke doel is, maar de eensgezinde organi satie en medewerking van overheid en bevolking maken van deze dag telken- jare een mooi feest voor de gehele burgerij. Ja op Keuringsdag kan men in Workum heel wat bewonderen. Natuurlijk kunnen ’s middags de paardenliefhebbers hun hart weer op halen, want dan zullen de tuigpaarden van Fries en Bovenlands ras de sleeën van auto’s in de schaduw stellen. Zondag 11 Sept. 1949. Workum (R. K.) Voorm. 7.30 uur Vroegmis 10 uur Hoogmis. Nam. 3.30 uur Lof. (Herv.) Voorm. 8.30 en 10 uur da A. de Jonge (H. Doop), ’s Avonds 7.30 uur ds P. de Bruyn. (Doopsgez.) Geen dienst. (Geref.) Voorm. 9.30 en ’sav. 7.30 uur és E. Verburg. (Bapt.) Voorm. 9.30 en nam. 2.30 uur Lees- dienst. De bus voor de Zondagsschoolkinderen vertr. Zaterdag om 12.45 u. vanaf „Rehoboth” Heidenschap (Herv.) Nam. 1.30 uur ds A. de Jonge. Ferwoude (Herv.) Voorm. 9 uur de heer Oosterhaven van Epe. Gaast (Herv.) Nam. 1.30 uurds. v. Leeuwen van Witmarsum. Hindelopen (Herv.) Voorm. 9.30 uur Lees- dienst, ’s Avonds 7.30 uur ds H. Altena. (Doopsgez.) ’s Av. 7.30 uur ds Laurense (Geref.) Voorm. 9.30 uur ds J. Scholten, ’s Avonds 7.30 uur ds A. C.Mooy. Koudutn (Herv.) Voorm. 9.30 en nam. 2 uur de heer F. Faber van Bolsward. Molkwerum (Herv.) Voorm. 9 uur ds H. Altena van Hindelopen. Warns (Herv.) Voorm. 8.30 uur ds P. de Bruyn van Workum. Nam. 1.30 uur ds B. J. Riemersma Van Staveren. Staveren (Herv.)Voorm.9.30uurLeesdienst. ’s Avonds 7.30 uur ds B. J. Riemersma. Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MH 909 (Bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken.) Geldig zijn de bonnen gemerkt met de letter Z. De bonnen 285, 287, 288, 289, 290 291, 292, 293, 295, 296, 297, 298 en 299 algemeen der bonkaarten voor voe dingsmiddelen kunnen worden ver nietigd. Autotocht. 6 Sept. De Spar-winkeliers boden hun geregelde klanten een mooie auto tocht aan, waartoe men hedenmorgen, begunstigd door fraai zomerweer, reeds om 6 uur afreisde met als einddoel Rhenen. Het was een zeer geslaagd uitstapje. Postduivennieuws. De Luchtbode besloot dit vlieg- seizoen met een vlucht vanaf Maastricht afstand 240 K M. Gelost om 7.30 met prachtig vliegweer bereikte de eerste duif haar hok om 11.30 en maakte een snelheid van 1004 M per minuut, eigenaar P. Venema. De volgorde van de jonge duiven was: P. Venema 1. Jaap Wiersma 2. R. Blom 3, 4. De uitslag der oude duiven was als volgtGebr. Nijenhuis 1,3,5, E. Eiling 2. R. Blom 4. D. Kroeze 6 P. Venema 7. Voor de duiven is nu de rustperiode aangebroken waarin ze 2ich van een nieuw verenpak moeten voorzien, n.l. de rui. Dit duurt tot ongeveer eind October. Want een duif, die slecht of maar gedeeltelijk door de rui komt, zal voor de tentoonstellingen en voor het volgende vliegseizoen weinig waar de hebben. poat, sizze wy yn Warkum) yn in sleatsje mei net to folie wetter. Dan komt sa njonkenlytsen de broek alris üt en dan duorret it ek net ea malle lang mear of de hiele brot wurdt ütlutsen. Ear ’t de simmer om is, swimme hja as wetterrotten en kinne ek al sofolle tellen Onder wetter bliuwe. Alear wie by de barte oer de slinke, it „eldorado" foar alles hwat swimme koe. Mar sünt de ófslütdyk klear is, is ’t Soal, by de Sylsbrêgge of by ’t Toarntsje it plak. En nou, nou ’t de simmerdyk klear kommen is, mei der ek wer swommen wurde. Forfêst in moai en in gaedlik plak, al is it dan hwat fier üt ’e buert. En dat is yn safier in forbettering, dat men forhinne allinne der mar Sneons en Sneins komme mochte en dan noch moast men in kaert heljeop de gemeentesecretarie. Mar is it. sa ’t it nou wurden is in forbettering? Elts dy ’t der nou swimme wol, moat derta in biwiis helje op it pe- lysjebureau. „Kosten dezes f0.10". Hwant, „zij die geen vergunning hebben zullen de minder prettige gevolgen zelf ondervinden", sa stiet it yn ’e Friso. Wy witte dos nou fuortdaliks mar hwer ’t wy oan ta binne. Tajown dat der oarder en regel wêze moat, oars soe it in rare gekkeboel wurde kinne en dat moat net. Hwat men nou lykwols docht, roait nearne net op. Ja, myn miening hear. Litte wy ris oannimme dat it in waerme simmer is. Alle dagen waer om to swimmen. Dat bitsjut alle dagen nei de waech om in biwiis, mar ek alle dagen in dübeltsje offerje. Dat wurdt in djürre negoasje minsken. Ja foar de swimmers wol to forstean. En stel dan dat der yn ien hüshalding in stik of hwat binne. Hwat kostet dat dan wol net. En tink er om dat de dübbeltsje al wer in kear omkeard wurde moatte foar ’t hja ütjown wurde. Hwat is nou einlings de bidoeling van dizze maetregel? Hwerommoat der safolle foar bitelle wurde? Is dat om de minsken der wei to halden? Of is dit in soarte fan bilesting op it swimmen Ik wit der gjin antwurd op to flnnen. It is mülk in bytsje raer sein, mar ik fyn it in spul fan „Warkum op syn smelst". En dan dy kaertsje forkeaperij op it polysjebureau, hwer liket dat nou op? Is dat wiirk foar de pelysjes? Ne minsken dat is in misse boel sa. Men sil kieze of diele moatte. Of fêsthalde oan it bislüt fan de 13e Maeije of tsjin in binlike priis kaerten üt to jaen. Kaerten for in hiele simmer foar Warkumers en foar üs ütfan- huzers jildich foar in bipaelde tiid. En dan net lyk as nou, earst nei de waech to fleanen, mar itsij op it Suijen of op ’e dyk, immen dy kaerten forkeapje litte. Desnoads tsjin lO°/o foar de man dy ‘t soks dwaen wol. Sa ’t men it nou yn ’e holle hat, is it wier gjin „plaatselijk belang". FRISO. Neiskrift: Yn nije wike sil ik de Hear de J. to Z. antwurd jaen op •yn brief fan 28/8 ’49. Massa onderzoek op tuberculose in de Gemeente Workum. Binnenkort zal de massa-doorlich- ting in de gemeente Workum plaats hebben. Men zal zeggen, dat hebben wij reeds tweemaal eerder gelezen. Inderdaad. De ervaring echter leert, dat het noodzakelijk is, bij herhaling de nadruk te leggen op het nut van deze doorlichting. Ons ideaal is niet, een groot aantal, maar alle ingeze tenen der gemeente Workum, boven de vastgestelde leeftijd te onder zoeken. Dan pas werpt het onderzoek zijn grootste nut af. Denkt U niet „ik voel me gezond, ik ben altijd gezond geweest en in mijn familie komt geen tuberculose voor” Ook U kunt het begin der ziekte in U dragen. Wordt tuberculose vroegtijdig ge vonden, dan zult U na een doel matige behandeling het vlugst ge nezen. Wordt het in een later stadium ontdekt, dan zal de behandeling gauw 1 of 2 jaar duren. Niet alleen voor U is het van het grootste belang dat een tuberculeuze longaandoening vroegtijdig ontdekt wordt, maar voor de gehele gemeenschap, in de eerste plaats voor Uw naaste familieleden en vrienden, Het besmettingsgevaar is niet het grootst als U ziek te bed ligt, maar indien U leeft als een gezonde. U krijgt een oproep, wanneer U verwacht wordt. Voor het vlotte verloop is het gewenst hieraan zoveel mogelijk de hand te houden. Mocht U op de aangegeven tijd beslist niet kunnen komen, dan kunt U desnoods op een andere tijd ook terecht. Het onderzoek geschiedt vlug, pijnloos, zonder uitkleden, zonder kosten. Om de kosten te dekken, kunt U een vrijwillige bijdrage in een bus storten. Komt allen, jong en oud. Verzuim deze kans niet, denkt om Uw kostbare gezondheid. van gereedschapskisten, waarmee onze «jongens», die straks zullen demobili seren en wier bandon wellicht wat «scheef» zijn komen te staan, z;ch kunnen oefenen bij het onderricht in elementair technisch onderwijs En wij VERGEET-HEN-NIET«-postzegels- plakkende Nederlanders kunnen voor de gereedschapkisten zorgen, zodat onze demobiliserende militairen straks een betere kans krijgen voorplaatsing in de burgermaatschappij. Daarmee helpen we tevens onszèlf, want aan ge schoolde arbeiders heeft onze samen leving nog altijd gebrek 1 Voedingsmiddelenkaarten. 909 301 vlees [A, B, D] 100 gram vlees 302 vlees [A, B] 300 gram vlees 303 vlees [D] 100 gram vlees 306 algemeen [A, B] 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 312 algemeen [B] 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 307 algemeen (A, B) 125 gram koffie 314 algemeen [D] 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas [De letters achter de bonnummers geven de kaarten aan, waarop de betreffende bonnen voorkomen]. Fryske Brief 155. Der wurdt de léste jierren gans propaganda makke foar de swimsport. Forfêst in tige skoan ding, hwant it is fan great bilang dat men swimme kin, net allinne foar jin seis, mar ek as it derta komt om oaren üt it wetter to rédden. It tal minsken, aid en jong dat de dea yn ’t wetter fynt is jit altyd aerdich heech. Hoe mear der dos swimme kinne, hoe lyt- ser it tal drinkeldeaden. Yn forskate greate stêdden enek alyninkeldelytseren,fyntmen danek s.n. „Overdekte zwembaden"Men kin der in hiel jier troch torjochte, yn ’e winter like goed as by ’t simmer. De bern kinne der foar in sintmanich lés krjje en dan letter eksamen dwaen. Komme hja der troch, krije hja in diploma. Krektlik as by it „verkeersexamen" dos. Feilich op strjitte en feilich yn ’t wetter. „Jong gekend, oud gewend", n’t wier. Dat oangeande komt it plattelan in hiel ein binefter. Dat bitsjut lykwols net, dat der net swommen wurdt. Allinne de famkes, nou dat hat er wol oan. De jonges rédde har wol. Wy witte hoe 't dat giet. Dat is earst de hoazzen üt, (blet- Tot de beste eigenschappen van de mens en zeker ook van ons, Neder landers, behoort gelukkig nog altijd de spontane bereidheid, de helpende hand uit te steken naar noodlijdende of verzwakte kinderen, zelfs over alle politieke en godsdienstige grenzen heen. Daarom zal iedere Nederlander in deze weken met des te meer liefde en geest drift VERGEET-HEN-NIET» post zegels kunnen en willen kopen, nu be kend is gemaakt, dat een deel van de opbrengst dezer speciale postzegels met het zonnebloem embleem uitslui tend zal worden besteed aan het her stel van 10 000 verzwakte kinderen in Indonesië, met name ook in Nieuw Guinea en de Minahassa, op Ambon en Timor. Talloze kleinen werden hier reeds van een wisse hongerdood gered, maar veel méér talloze anderen dreigen nog steeds te zullen omkomen. Grote hoeveelheden speciaal gefabriceerde melkprepararen werden al verscheept, maar om slechts enigermate in de ergste nood te kunnen voorzien, is er nog oneindig veel méér nodig. Welke moeder of vader van gezonde, levensblije kinderen, of welke waar achtig levende mens, zal niet met liefde desnoods z’n hele kamer met zoanebloem-zegels willen behangen, als hij weet, daarmee een straalje zon en een beetje gezondheid te kunnen brengen aan kinderen, die ziek, ver zwakt en uitgemergeld, schier onafge broken schreiend, op hua dood liggen te wachten En als U de vreugde gezien had op die ouwelijk vermagerde kindergezichtjes op Ternate, toen daar op Koninginnedag, 30 April jl., kinder feesten werden georganiseerd met allerhande geschenken, dan zou U zonder mankeren morgenochtend om 8 uur voor de deur van het dichtst bijzijnde postkantoor staan om een flinke partij «VERGEET HEN NIET» postzegels te kopen I Deze bestemming van een deel der opbrengst dezer speciale postzegels spreekt wellicht het meest tot ons hart, maar ook de beide andere doeleinden zijn sympathiek. W'e is niet bereid, slechts enige weken achtereen enkele onnozele centen toeslag te betalen op zijn postzegels, als hij daarmee de gelegenheid geeft wat extra hulp te bieden aan hen, die door ziekte, krijgs geweld of uitputting lijden En wie aou niet willen helpen bij aankoop Goed zo1 Een flinke opkomst bij onze training, die om 6 30 uur begint en straks zo nodig nog vroeger. Jammer dat tekort aan licht nu. Ik zei de vorige keer, dat je het nut van traning wel inziet en geloof ook dat je begreprn hebt dat voor goed voetbal, handbal en turnen in de eerste plaats nodig is: oefenen en nog eens oefenen tot in de perfectie, dan komt ook het betere voetbal als ploeg. Men praat en schrijft tegenwoordig veel over het moderne voetbal als iets bijzonders, maar er is niet zoveel nieuws onder de zon Ik heb een prima Engelse ploeg aan het werk gezien en geef in 't kort even de punten die ik be schouwde als de kracht van deze Engelse ploeg. 1. De gehele ploeg was volkomen op elkaar ingespeeld. 2. Een uitstekende baltechniek als fundament. 3. Was eigen partij in 'e bezitvan de bal, dan liepen de andere 10 spe lers steeds vrij. 4. Indien de tegenpartij de bal heeft, valt één speler on middellijk aan, terwijl de andere spelers ieder één man voor hun rekening nemen. 5. Elkaar de bal zo toe spelen dat je medespelers deze gemakkelijk kunnen verwerken. 6 De bal wordt altijd nöar een ledige plaats gespeeld, op een punt waar je eigen partij het eerst kan wezen. Tenslotte bleef hun spil niet tussen de backs staan, maar ging zo nodig mee naar voren, maar was op tijd terug. De tegenpartij speelde con sequent stopperspil, maar verloor des ondanks. Modern voetbal, noem het zo, maar voor 20 en 30 jaar werden deze punten ook al toegepast. Hoofd zaak is en blijft eigen kunnen indivi dueel en als ploegdenk daaraan jongens en aan je training. Zaterdag j.l werd voor de Jeugdafd- een generale repetitie gehouden als voorbereiding op de komende compe titie. De uitslagen waren als volgt Workum 2Oeverzwaluwen 1 Jun A 02 Workum 4—Hielpen (schoolelftal M Wieling»). 5—2 Senioren Workum lSneek Comb 2—1 Jun. A Workum 1Hielpen 1 40 Maandag 5 September j.l. des avonds om 8 uur kwam het gehele gemeente-personeel van Workum te zamen om afscheid te nemen van Wethouder de Vries, die op deze avond zijn laatste vergadering als lid van het College van Burgemeester en Wethouders bijwoonde. Toen het gehele ambtenaren corps, met het onderwijzend personeel der openbare school op de raadzaal aan wezig waren, verscheen het voltallig college van Burgemeester en Wet houders. Nadat de bijeenkomst door de Bur gemeester was geopend sprak aller eerst de gemeente secretaris namens het secretarie personeel en biacht de scheidende wethouder dank voor de prettige samenwerking steeds van hem ondervonden, daarbij memorerende het vele goede, dat hij gedurende zijn 34 jarige ambtsperiode voor de ge meente-ambtenaren heeft gedaan. Spr. bood namens de Burgemeester, Wethouder Gaastra, het gehele ge meentepersoneel en het onderwijzend personeel der openbare school aan de scheidende wethouder een blijvende herinnering aan, bestaande uit een vul pen en vulpotlood in étui. De heer Breukelaar, Hoofd der openbare school, sprak woorden van dank, namens het onderwijzend per soneel en de oudercommissie der openbare school, voor de goede ver standhouding en het medeleven, steeds van Wethouder de Vries ondervonden, zowel voor de school als voor het onderwijzend personeel. Verder werd nog het woord gevoerd door de Directeur van Gemeentewer ken de heer Wiersma en de technisch- leider van de gasfabriek de heer Stam, die eveneens woorden van erkentelijk heid richtten tot de scheidende wet houder. Nadat de heer de Vries de diverse sprekers voor hun vriendelijke woor den en de hem aangeboden herinne ring had bedankt, werd de bijeenkomst door de Burgemeester met een toe passelijk woord gesloten. W. „WORKUM en X FRISO 1 MEÜWS S. V. VAN DELDEN.

Friso nl | 1949 | | pagina 1