ti I I I I l I VULPENNEN B Aanwijzing plaatsvervangend burgemeester. Nieuws- en Advertentieblad voor Workum en omliggende gemeenten Landbouw beschermt de toekomst. Geef U nog heden op als donateur bij F. M. DE BOER GAASTRA’S Boekh. Zaterdag 24 September 1949 No. 40 72ste Jaargang PREDIKBEURTEN OFFICIËLE MEDEDELINGEN hat, sei my ris: heale sint". ds BURGERLIJKE STAND. PLAATSELIJK NIEUWS een bij- A bonnftmentsprflpf 1.80 per halflaar per post f2. gedaan. Hieruit blijkt nogmaals, dat de landbouw niet alleen voor de voeding van de mensheid zorgt, maar dat in toenemende mate de voorzie ning met industriële grondstoffen afhankelijk zal worden van de pro ductiviteit van de akkers. De boer is onmisbaarder dan ooit. een daar 4—2 9-0 Inzending van advertenties uiterfljk Donderdagsmorgens Verschijnt eenmaal per week Uittfave: Fa. T. GAASTRA Bz te Workum - Tel. 45 Postrekening 82259 De extra grote is f 17.85 Dit merk geeft tevreden kopers Advertentietarieftot 5 mm. 60 cent elke mm. meer 6 van buiten Friesland 8 Contracten volgens algem. regeling BONNENLIJST Van 25 Sept, t.e.m. 8 Oct. 1949. 3 0—2 5-0 S.V.W.-AGENDA Thuiswedstrijden 2.30 uur Workum 3—Oeverzwaluwen 2 4.30 Workum 2—Oeverzw. 1 Jun. A Alle thuiswedstrijden van de „S.V.W.” kunt U dan gratis bezoeken. (Donateurskaarten per jaar f 2.50) Komt ze vrijblijvend zien in Van 16 tot en met 21 September 1949. Geboren: Ronald Johan av. Arend Boukes en Idske Algera; Anna Margaretha dv. Jacob Tigchelaar en Jetske de Jong; Teake Jacob zv. Bernardus Eiling en Jantje Bouma; Harmen Schelte zv. Schelte Elgersma en Trjjntje de Lange. GehuwdGeen. OverledenGeen. of 250 gram korstloze kaas 334 algemeen [D] 100 gram kaas of Voedingsmiddelenkaarten. 909 321 vlees [A, B, D] 100 gram vlees 322 vlees [A, B] 300 gram vlees 323 vlees [D] 100 gram vlees 324 algemeen (A, B, D) 250 gr. rijst 326 algemeen [A, B] 200 gram kaas Oproep aan het Friesche volk Het Nederlandse Vredes Comité, gevestigd te Amsterdam, secretariaat Haakon Stotijn le hoboist Concert Gebouw Orkest) Joh. Verhulsstraat 26, Amsterdam-Zuid, heeft een oproep aan het Nederlandse volk gedaan om op 2 October a.s. „DE DAG VAN DE VREDE” te herdenken. Het grote Vredes Congres in Parijs, waar 72 landen waren vertegenwoor digd, die tesamenöOO millioen mannen en vrouwen vertegenwoordigen, was een demonstratie tegen de oorlog en een inzet voor de vrede. Friesland, dat in de laatste Wereld oorlog haar grote traditie van gast vrijheid aan onderduikers en honger enden bewees, toonde daarmede op nieuw haar Vredeswil en mag ook nu niet achterblijven. WORKUM. Beroepen bij de Ned. Herv. Gemeente te Spijk (Gr.) onze oud-stadgenoot, Ds. J. Haanstra, thans predikant Lollum. Zeilvereniging „Workum”. Het weer wilde Zaterdag j.l. niet erg nieewerken, zodat de vast gestelde clubtocht van de Z.V.W. niet door kon graan We zijn al weer een heel eind in het seizoen, maar als het weer ons nog een kans geeft, dan wordt Zater dag 24 Sept, alsnog de sluitingstocht met een scoorde. De eerste aanvallen waren voor de Snekers daar W. niet goed op toeren kon komen en reeds na 3 min. werd een fout in de W. achterhoede afge straft en doelpunt Speelman met een mooi schot. No 10 min. spelen komt W. los en tot de rust beheersen zij het spel, wat tot uitdrukking komt door een mooi doelpunt van T Boersma op r vleugel, welke v. d. Bijl schitterend inkopte. Aanval op aanval wordt ondernomen en 2 pracht schoten van K. Groenhof hadden beter lot verdiend. Na een aanval van W. over links zet B Genee hoog voor 't doel der gastheren en met een beheerst tikje van zijn hoofd doelpunt K. Groenhof 12. Na de thee een gelijk opgaande strijd, met voor beide doelen soms hachelijke momenten, zonder dat er gedoelpunt wordt, tot het reeds boven omschre ven doelpunt, dat met de vuist in het W. doel werd gestompt, wat de scheids rechter ontging Het spel werd er niet beter op, soms te ruw. wat mede zijn oorzaak had in de soms vreemde be slissingen door de scheidsrechter ge nomen. Zo kwam het einde van deze strijd met een verdeling der punten. Een punt is binnen jongens, denkt er omde eerste klap is een daalder waard. Workum 2—Rodo 1. Steeds is W. in de aanval, doch voor doel wil het niet lukken. Na 20 minuten neemt Rodo echter de leiding en kort voor de rust vergroot- zij haar voorsprong door een misverstand in de W. ver dediging 20. Na de rust is de spor tieve strijd nog maar net hervat of W. heeft succes Canrinus speelt zich op de 1. buiten plaals vrij en diens boogbal wordt in een doelpunt om gezet door goed doorlopen van Wild schut en Van Zanten Uit een slechte uittrap van de Rodo keeper lostSjoerds een trekbal op de Rodo veste, doch de lat brengt voor R. redding. Workum is voortdurend in de aanval en voor de hevige druk moeten de R. mensen zwichten. RechtsbuitenBroersmabrengt de bal goed voor doel. Van Zanten loopt toe en het is 2 2 Even later trekt l.g. er alleen tus«en door en de stand is 32 Nog is de doelpunten- honger van W niet gestild. De W. achterhoede en middenlinie stuwen de Burgemeester en Wethouders van Workum brengen ter kennis dat door hen is bepaald, dat de burgemeester bij ongesteldheid, afwezigheid of ont stentenis zal worden vervangen door de wethouder A. Gaastra. Bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis van laatstgenoemde wordt de burgemeester vervangen door de wethouder P. Niemantsver- driet. Workum, 19 September 1949. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. RUSSCHEN. De Secretaris, VAN DER GOOT. Het feit, dat het leven van vandaag voor een heel groot deel berust op het gebruik van bodemschatten, die vroeg of laat uitgeput zullen raken, houdt reeds sinds jaren de gemoede ren bezig. Het verbruik van aard olie neemt voortdurend grotere vor men aan en al ontdekt men ook steeds weer nieuwe olievelden, in een be trekkelijk korte periode zullen wij deze voorraden uit de natuur hebben opgeteerd. Hetzelfde geldt voor de steenkool. Onvermijdelijk gaat men zich dan de vraag stellen, wat moet daarvoor in de plaats komen, wan neer bij toenemend gebruik de pro ductie van natuurlijke brandstoffen gaat verminderen. In Amerika heeft men voor dit vraagstuk reeds een onderzoek-dienst ingesteld en deze houdt zich actief bezig met de studie van de wijze, waarop de landbouw meer en meer zal kunnen voorzien in de behoefte van* de industrie aan grondstoffen en brandstoffen. In de plaats van benzine, kunnen bijv, al coholen worden gebruikt, die verkre gen kunnen worden uit de omzetting als aardappelmeel kunnen beide op alcohol worden verwerkt, maar op het ogenblik zjjn de prijsverhoudin gen nog niet zo, dat deze alcohol met voordeel benzine kan vervangen. Ook met plantaardige oliën worden allerlei proeven genomen, terwijl daarnaast wordt nagegaan, welke waarde de vezelstoffen hebben, die thans nog vrijwel algemeen als ge heel of gedeeltelijk waardeloos wei nig worden gebruikt. Dit probleem hangt samen met de snelle uitputting van de houtvoorraden ten behoeve van de papierfabricage. De snelheid, waarmede de bossen worden omge kapt, kan niet worden bijgehouden door de aangroei, zodat de opper vlakte bos snel afneemt, hetgeen een grote bedreiging is voor het klimaat. Daaraan zal dus een einde moeten komen en dat kan alleen door het industrieel verwerken van decelstof van landbouwgewassen. Dit zal in de le plaats stro zijn, maar ook kunnen afvalstoffen van alle mogelijke andere planten op cellulose worden ver werkt. In Nederland worden soort- 125 gram korstloze kaas [De letters achter de bonnummers geven de kaarten aan, waarop de betreffende bonnen voorkomen]. Bonkaaften ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MM 911 (Bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken.) Geldig zijn de bonnen gemerkt met de letter A. De niet-aangewezen bonnen 304, 305, 308, 309, 310, 311, 313, 315, 316, 317, 318 en 319 kunnen worden ver nietigd. voorhoede steeds in de aanval. Uit een pass snijdt Wildschut tussen de verdediging door en is de R. keeper net te vlug af. 42. Rodo geeft echter de moed niet op en bijt nog even geducht van zich af, doch de W. verdediging houdt stand. De uitslag bleef 42. Oeverzwaluwen 2Workum 3 Jun. B Na een minder prettige reis (dikke regenbui en een kapotte ketting van Douwe) kon Workum toch nog haar wedstrijd in Koudum spelen. Op een slecht te bespelen terrein bonden de W. roodhemdjes de >strijd< aan. Na een wederzijds verkennen mocht het W. gelukken de leiding te nemen door een fraai schot van Piet Oeverzw. pakte beter aan, doch vonden de W - verdediging in prima conditie. De W. voorhoede was doortastender en Jan Hiemstra mocht het gelukken no. 2 in het net te deponeren. Na rust het zelfde spelbeeld, doch doelpunten werden niet meer gemaakt. In Staveren konden de >kleit>tjes« het niet tegen Q. V. C. I bolwerken. L.g. club won ook verdiend mer 5-0. Vastgesteld programma voor Zater dag 24 September ’49. Workum 3Overzwaluwen 2 2 30 uur. Jun. A. Workum 2Oeverzwa luwen I 4.30 uur. Beide elftallen spelen in het wit. Nijland IWorkum II. Oudega (W I—Workum IV. Handbalafd.: S G.V.Workum I. Keurige uitvoering Soliede afwerking Ook kleine modellen voor dames en de forsere voor heren kosten beide f 16.70 van landbouwgewassen. Zowel suiker gevaren. NIEUWS 8. V. „WORKUM Uitslagen van Zaterdag 17 Sept. Oranje Nassau 1Workum 1 22 Workum 2Rodo 1 Bolswardia 1Workum 3 Jun. B Oeverzwaluwen 2— W’orkum Q V. C 1 —Workum 4 O.N S 1Workum 1 22. De verouderde opstelling d e Wor kum had aangebracht, was ondanks gelijk spel toch een verbetering, er meer vaart in de voorhoede zat. W. trof het niet dat de Oranje Nassau doelverdediger in zijn beste vorm stak, daar hij enige malen een zeker schijnend doelpunt wist te voor komen. Dit is zeker ook van toepas sing op de W. keeper, die zijn doel schitterend heeft verdedigd. Beide ploegen hebben alles op alles gezet om de overwinning uit bet vuur te slepen en het was jammer dat het spel er niet beter op werd, toen O.N. A1 Fryske Brief 157. In ald-Warkumer dy ‘t yn syn dagen hiel hwat yn ‘e Friso skreaun hat, sei my ris: „Dü kinst dy de fingers wol blau skriuwe, mar üt W Warkum seis krigest nea tael noch teken. Meiwurking foar gjin fa Lealc sintu. Nou ik moat mar ëarlik aizze, as ik sa it „archief" hwat ik yndertiid fan him oer krige, der ris op nei sjoch, nou dan hie de man gjin üngelyk. By it great tal brieven hwat der yn biwarre is, binne mar in stikmanich üt Warkum seis. Goed bisköge is dat einlings neat gjin wünder, hwant brief- skriuwe is oarnaris min wurk. Hoe faek wurdt der net sein„ik moast ein lings nedichder of der hinne skriuwe, mar ik kin der mar net ta komme." It is op ’t lést allinne mar in kwesje fan efkes oanpakke en trochsette. En dan, in hiel bulte minsken binne altyd bang, dat hja tofolle flaters meitsje. Itsij dan dat hja yn de eigen- of yn de oaretael skriuwe. Hjamiene dan dat dyjinge foar hwat ’t it brief oarnearre is, laeitsje sil om de flaters dy ‘t hja makken. Dat is alhielendal forkeard om soks to tinken. Hwant elts is dochs sa wiis wol om to bigripen, dat dy flaters net mei op set sin makke binne. Elts skriuwt dofths ommers sa goed hy/hja dat kin. Dit léste foral oan de briefskriuwers dy ‘t my to witten dogge, dat hja al safolle jierren forlyn fan skoalle Óf kaemen. It is foar my in hiele treast dat jimme de pinne dochs like goed opnimme doare. Mar nou oer dy briefskriuwerij fan üs eigen stedgenoaten. Ik mei der wier net oer kleije, hear. Men lit mei net yn ‘e steek en as ik sa foar en nei ris eat freegje, nou it andert lit almeast net sa lang op him wachtsje. En sa is ‘t ek gien mei de frage dy ‘t ik okkerdeis die: Hwa kin my helpe oan bysünderheden oer it „Schippersgilde". De brieven dy ik der op krige, hawwe my al aerdich op wei holpen om in andert to krijen op hwat ik graech witte' woe. Dat bitsjut lykwols net dat ik nou tofreden bin en genóch wit, ei jonge né. Ik bin noch op gjin fuotten en flemen nei dêr hwer ‘t ik wêze moat. It giet my nou krekt en gelyk as immen dy ‘t in danigen toarst hat en dy ‘t men ien mültsje kaid wetter jown hat. De mQle is allinne mar efkes wiet wurden mar it hat de toarst net forslein. Der bliuwt mar ien doel, mear wetter, yn sa lyk as nou yn myn gefal, mear witte. Hwerom ik nou dochs sa nijsgjirrichbin.neiitbisteanfandy forieniging? It liket my fan tige great bilang, dat wy in oersjoch krije fan it libjen en it stribjen fan it aide skippersgilde. Hwat it stiet der sa by, dat it mei de skipperjj hurd op in ein rint. Alteast mei hwat men neamt delytste„binnen- faert." De modder- en turfskütsjes, steam- en motorboaten, dy ’t foar injier- manich noch in slompe jild kosten, binne tsjintwurdich hast gjin stürmear wurdich. De waerde is der óf om ’t der gjin droech brea mear mei to fortsjinjen is. En dermei fordwynt in slach minsken dy ’t altyd hwat in appart plak ynnommen hawwe, mar dy ’t Onderelkoar dochs in hechte en sterke mien- skip foarmen. De skippers hiene einlings in wraldtsje op har seis. It mocht dan wier wêze dat hja önderelkoar noch alris faek rtizje hiene, (mar, rüzje ünderhaid de freonschip) it wie ek sa, dathja as'tnedich wie, elkoar holpen. It aide skipperslaech stjêrt üt. En derom is it fan sa‘n great bilang dat wy alles by ‘n oar swylje oer it libben en it bisteanfan dizze warbere bodders. léuwen oan ien hawwe hja neist de boeren, in great plak ynüsfolks- bistean ynnommen. Foar de skiednis fan üs folk en lan is it nedich dat wy safolle as ’t mar kin, biwarje oer it bistean fan dizze minsken. Derom doch ik hjir jitris in oprop ta elts dy ‘t my helpe kin oan bysünderheden. Itsij dan üt eigen ünderfining of fan oerlevering. Sa hat men my b.g. ek skrean hwa ‘t de léste foarsitter wie fan it Skippersgilde. De man is in jiermanich forlyn forstoarn. Mar nou jit in frage: Hwa wie de léste skriuwer Is dy ek forstoarn? Mocht dat sa wêze, wolle de neibisteanden dan faeks ris sjen of ‘t der mülk êat biwarre bleaun is En dan hwa wit my bysünderheden to tortellen oer de iel aken? Ik wachtsje nou earst mar ris öf. FRISO. Zondag 25 Sept. 1949. Workum (R. K.) Voorm. 7.30 uur Vroegmis 10 uur Hoogmis. Nam. 3.30 uur Lof. w (Herv.) Voorm. 8.30 en 10 uur ds A. de Jonge, ’s Avonds 7.30 uur ds P. de Bruyn Jeugddienst. (Doopsgez.) Geen dienst. Voorm. 11 30 uur Zondagsschool. (Geref.) Voorm. 9 en nam. 2 uur E. Verburg. (Bapt.) Voorm. 9.30 en nam. 2.30 uur Lees- dienst. Heidenschap (Herv.) Nam. 1.30 uur de heer A. Oosterhaven te Epe. Ferwoude (Herv.) Geen dienst. daast (Herv.) Voorm. 9 uur ds Huisman van Makkum. Hindelopen (Herv.) Voorm. 9.30 Leesdienst ’s Avonds 7.30 uur ds H. Altena. (Doopsgez.) Voorm. 9.30 ds Laurense. (Geref.) Voorm. 9.30 uur Leesdienst. 's Avonds 7.30 uur Cand. P. van Vliet te Baarn. Koudum (Herv.) Voorm. 9.30 en ’s avonds 7.30 uur ds J. Brouwer. Molkwerum (Herv.) Voorm. 9 uur ds W. A. Zeydner van Rotterdam. Bevestiging Cand. A. J. Schneidner. Nam. 1.30 uur ds A J. Schneidner. Intrede. Warns (Herv.) Voorm. 9 uur de heer Vo gelzang van Sondel. ’s Av. 7.15 uur ds A. de Jonge van Workum. Staveren (Herv.)Voorm.9.30en nam. 2 uur de heer F. Faber van Bolsward. in bijna ieder mensenkind leeft de gedachte „nooit meer oorlog” maar dit is, hoe goed ook bedoeld, niet voldoende. De gedachte van nooit oorlog meer, moet omgezet worden in de „strijd voor de vrede”. Het aan- bevelings Comité voor Friesland, die dit streven ondersteunt, wil trachten om zo mogelijk in de Prinsentuin te Leeuwarden op 2 October a.s. een grote meeting te organiseren om daar de wil voor de vrede samen te bun delen. Geen geloof of overtuiging mag het streven naar de gemeenschappelijke vrede in de weg staan. Daarom doet zij deze oproep en wekt allen van goede wille, zowel personen, groepen, clubs, verenigin gen, Kerk of andere Genootschappen of partijen op tot medewerking. In iedere stad, dorp of streek moeten kaarten voor deelnemers verkrijgbaar zijn en zij die de voorverkoop op zich willen némen en de deelname willen organiseren, worden verzocht hun naam en adres op te willen geven aan één der leden van het Comité. Financiële bijdragep, die even on misbaar zijn voor het slagen van deze Friesche vredes meeting, worden evenals adhaesie betuigingen door het Comité met belangstelling tege moet gezien. Het Comité van aanbeveling: J. DE LANG, Gepensioneerd Commies der Nederlandse Spoorwegen. MR. HALDA, Binnestraat, Heerenveen. A. DOUMA, Schilderspatroon, Badweg, Heerenveen. J. BLAS, Directeur der Rijwielspuiterij „Blebo”, Heerenveen. F. KUITERS, Schrijver, Oldeberkoop. Correspondentie en financiële dragen aan: YPE DE JONG, Paul Krugerstraat 43, handsbal de gelijkmaker n Workum

Friso nl | 1949 | | pagina 1