Nieuws- en Advertentieblad voor Workum en omliggende gemeenten L m Stemmen bij volmacht. Controle bevolkingsregister. Zaterdag 1 October 1949 No. 41 72ste Jaargang OFFICIËLE MEDEDELINGEN PREDIKBEURTEN BURGERLIJKE STAND. FRISO. le. 2e. H. 1 PLAATSELIJK NIEUWS te Workum - Tel. 45 Postrekening 82259 Inzending van advertenties uiterlijk Donderdagsmorgens r t A hcnnementayrlfflf LSO-per halfjaar per post f2. Advertentietarief: tot 5 mm. 60 cent élke mm. meer 6 van buiten Friesland 8 Contracten volgens algem. regeling 1 et 1 Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter kennis van belanghebbenden, dat eventuele ver zoeken om bij de verkiezingen voor de Provinciale Staten in 1950, bij vol macht te stemmen, vóór 1 Januari 1950 moeten zijn ingediend. Verwezen wordt naar de uitgebrei de bekendmaking aan het Gemeente huis, terwijl belanghebbenden ter Secretarie nadere inlichtingen kun nen verkrijgen. Workum, 30 September 1949. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. RUSSCHEN. De Gemeente-Secretaris, VAN DER GOOT. S.V.W.-AGENDA Thuiswedstrijden 2 uur: Workum 2—Oeverzwaluwen 1 Junioren A: 3.40 uur: Workum 1O.N.S. 1 (Snoek) 4.45 uur: Workum3—O.N.S.3 (Sneek) 1ste klas Workum. Hoewel nog komst bekend GEVONDEN VOORWERPEN. Enkele ledige en gevulde portemonnaies, Bakkersmand (oud), Hooihark, Muntbilletten, Bonte Sjaal, Vulpen, Jongenskiel, Vissersgaren, Heren Strik. Workum, September 1949. De Opperw.m. Postcommandant W. KELDERHUIS. Workum Van 21 tot en met 28 September 1949. GeborenJohannes Andries zv. Wietze de Boer en Aaltje Visser. Gehuwd: Hendrik de Jong 27 jr te Doorn en Jantje Me(jer 26 jr te Workum. OverledenAfke van der Laan 58 jrweduwe van Do uwe de Boer. WORKUM. Aan de Gem. Univer- siteit te Amsterdam slaagde voor het candidaats-examen theologie, onze vroegere stadgenoot de heer W. J, Dijkstra. geen datum van aan is, kan ook de terug keer uit Indonesië van de militair Tj. D. Folkerts tegemoet gezien worden, daar deze inmiddels voor de tropen is afgekeurd. Bevordert veilig verkeer. In verband met het drukker wordende verkeer langs de wegen en de algemene veiligheid daarop, heeft de politie opdracht gekregen bijzonder toezicht uit te oefenen en zonodig verbaliserend op te treden tegen de navolgende handelingen, in het bij zonder Op rijwielen mogen door berijder geen andere personen worden ver voerd. (Betreft rijwielen met één zit plaats). Kinderen beneden tien jaav Aangezien eenmaal per jaar dient te worden nagegaan of alle daarvoor in aanmerking komende personen te recht in het bevolkingsregister zijn opgenomen, zal met een huis aan huis controle een aanvang worden gemaakt. In de eerstvolgende weken zult U derhalve een ambtenaar kun nen verwachten, door wie enige in lichtingen zullen worden gevraagd omtrent leeftijd, beroep etc. van dé bewoners van elk perceel. Workum, 30 September 1949. Burgemeester van Workum, J. RUSSCHEN. De Secretaris, VAN DER GOOT. - steldWorkum 1 ontvangt op haar terrein >O.N S. 1 van Sneek. Een zware opgave voor de S.V.W.ers Kunnen we op een kleine ovei winning voor onze stadgenoten rekenen Het zal geducht spannen, want O N S. is niet voor de poes. Workum 2 zal het evenals de vorige week tegen dezelfde tegenstander (Oeverzwaluwen 1) nu in de Koudu mer arena, niet kunnen bolwerken. Dat Workum 2 haar huid duur zal verkopen en flink zal aanpakken staat voor ons vast. Workum 3 staat een zware strijd te - wachten in Staveren tegen Q.V C. 1. L g. elftal heeft nog geen verliespun- ten en zal alles op alles zetten om ook morgen de volle winst in Staveren te houden. Of hun ook dit zal gelukken De S.V.W.-boys zullen laten zien dat het in ieder geval niet zo maar gaat. Huisslachtingsregeling 1949/1950. Met ingang van 1 October a.s bestaat voor de zelfverzorgers van vlees wederom de gelegenheid naar gelang van de grootte van het gez n één of meer varkens en/of schapen voor eigen gebruik te slachten. Voor het verrichten van een huis- slachting is een schriftelijke machtiging vereist, welke dient te worden aange vraagd bij de plaatselijke bureauhouder. Machtigingen tot het slachten van varkens moeten worden aangevraagd door middel van het aanvraagformulier, dat op de achterzijde van de voor het varken afgegeven aanhoudvergunning is afgedrukt. De zelfverrzorgers’ ’zijn [verplicht de op de slachtmachtiging vermelde voorwaarden na te komen. Zondag 2 Oct. 1949. Workum (R. K.) Voorm. 7.30 uur Vroegmis 10 uur Hoogmis. Nam. 3.30 uur Lof. (Herv.) Voorm. 8.30 en 10 uur ds P. de Bruyn, ’s Avonds 7.30 uur ds A. de Jonge. (Doopsgez.) ’s Avonds 7 uur ds Bonga van Leeuwarden. (Geref.) Voorm. 9.30 uur Leesdienst. ’s Avonds 7.30 uur ds E. Verburg. (Bapt.) Voorm. 9.30 en nam. 2.30 uur Lees dienst. Heidenschap (Herv.) Nam. 1.30 uur ds P. de Bruyn. Ferwoude (Herv.) Voorm. 9 uur ds Fokke- ma van Exmorra. Gaast (Herv.) Geen dienst. tiindelopen (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds H. Altena. Nam. 2 uur de heer Faber van Bolsward. (Doopsgez.) ’s Avonds 7.30 uur ds Laurense (Geref.) Voorm. 9.30 uur ds J. Scholten. Nam. 2 uur Leesdienst. Koudum (Herv.) Voorm. 9.30 uur Leesdienst. Nam. 2 uur ds J. Brouwer. Molkwerum (Herv.) Voorm. 9 en en nam. 2 uur ds A. J. Schneider. Warns (Herv.) Voorm. 9 uur ds J. Brou wer van Koudum. ’s Av. 7.15 uur uur P. de Bruyn van Workum. Staveren (Herv.)Voorm. 9.30 uur Leesdienst. Nam. 2 uur ds B. J. Riemersma. Redactie „Friso.” M., Verzoek beleefd o.s, te willen plaatsen onder „ingezonden”, waar voor bij voorbaat dank. Actie voor de vrede! Natuurlijk zal ieder het hiermede eens kunnen zijn. Op navolgende za ken zouden wij gaarne de aandacht willen vestigen: Wat is de oorzaak van oor logen? Hoe wordt deze oorzaak weg genomen Op punt 1 geeft de Bijbel een absoluut afdoend antwoord„De geld gierigheid, d.i. de geldzucht, is de wortel van alle kwaad. Dus deze geldzucht kunnen wij zien als een vergiftigde bron; gooi nu deze bron dicht en de zaak is in orde Punt 2. Hoe wordt nu deze ver giftigde bron dichtgegooid dus de oorzaak van oorlogen weggenomen Door alle rijkdommen, die de Schep per in de aarde heeft gelegd voor alle schepselen, ook inderdaad in het bezit te stellen van alle mensen. Zoals nu, gaat het profijt van de onuitputtelijk rijke aarde naar de zakken van hen, die zich op enigerlei wijze in het bezit daarvan hebben gesteld, met verwaarlozing van de massa, die toch, ook al weer volgens de Bijbel, dezelfde rechten heeft. Deze massa, of liever gezegd, alle aardbewoners zullen dus in gelijke mate moeten kunnen genieten van de wereldrijkdommen. Dan zullen oorlogen, armoede en ontbering voorgoed tot het verleden behoren, als men dit kwaad dan ook inderdaad vanaf de wortel aanvat, want met overigens zeer goed be doelde praatjes komen we er niet!!! OPMERKER. Workum, September 1949. mogen uitsluitend door volwassen per sonen worden medegevoerd wanneer het rijwiel is voorzien van een ge schikte zitplaats (dus geen bagage drager zonder meer) en de berijder daardoor niet wordt gehinderd. Het voorttrekken van handkarren door rijwielberijders is in het vervolg ten strengste verboden. Ook zal worden toegezien op het feit, dat men anders rijdt dan stap voets, met wagens welke niet zijn voorz en van een stokraam. Het vervoer van hoornvee moet aan de hand geschieden met uitzondering van hokkelingen. Gezien het feit, dat het plaatsen van handkarren en andere voertuigen langs de openbare weg veel te wensen overlaat en daartegen tot op heden waarschuwend werd opgetreden, zal tegen dit feit niet meer gewaarschuwd worden. (Inzonderheid voor bakkers, groentenhandelaren en melkventers). Ook wordt de openbare weg nog te vaak in gebruik genomen als werk plaats reparatie aan motor- en an dere voertuigen, die op een andere plaats kunnen en behoren te ge schieden. Men houde met vorenstaande ter dege rekening. Winter-Dlenstregeling N.S. Zondag 2 Oct. a.s. gaat de winterdienstregeling van de Neder landse Spoorwegen in, welke slechts weinige veranderingen vertoond met de bestaande. Ook op het traject Leeuwarden —StaverenAmsterdam is alles gelijk gebleven, met uitzonde ring van de treinen voor vacantie- gangers, welke alleen gedurende de zomermaanden de reizigers in beide r chtmgen vervoerde. Hieronder vermelden we alleen de kleine veranderingen welke door deze dienst is aangebracht. De tre’n met vertrekuur Leeuwarden 14.37, Sneek 14 59, Workum 15 17, Hindelopen 15 23.Koudum/Moikwerum 15.31, Staveren 15.50, die dus alleen Zaterdags dit traject aflegde, is ver vallen. Ook is vervallen de trein die de Zaterdagdienst vanaf Holland on derhield, met als aankomsttijden Sta- verenl7.10,Koudutn/Molkwerum 17 31, Hindelopen 17,39, Workum 17.46, Sneek 18,03, Leeuwarden 18.25, Doordat de extra treinen des Zater dags vervallen zijn, lopen de treinen met vertrekuur Leeuwarden 16 25, Sneek 16 47, Workum 17 04, Hindelo pen 17.10, Koudum/Moikwerum 17.17 en Staveren 17 23 en in omgekeerde richting met vertrekuur Staveren 18 44, Koudum/Moikwerum 18 50, Hindelo pen 18.57, Workum 19.04, Sneek 19.22 en aa-nkomst Leeuwarden 19 43 nu ook Zaterdags, evenals op andere werkdagen. De prijs van de nieuwe reisgids is weer vastgesteld op 50 cent, en ver toont in de uitvoering geen verschil met de vorige. Geen rekening is gehouden met strenge vorst, daar nu niet een rege ling is opgenomen in verband met ijsvorming, waardoor de veerdienst niet kan worden uitgevoerd, maar dit ïtl wel t.z.t. worden bekend gema kt. Ledenvergaderingen Coöperatieve Zuivelfabriek. 27 Sept. Maandagmorgen hield de Coöperatieve Zuivelfabriek >De Goede Verwachting» alhier, eerst een ouitengewone- en daarna een alge tnene ledenvergadering, waarvoor van de zijde der leden een zeer grote be langstelling bestond, daar ruim 100 ter vergadering waren gekomen op de bovenzaal van hotel De Wijnberg». Na opening door de voorzitter, de heer D. S. Boktna, schaarden de leden zich éénparig achter het bestuur toen het voorstel tot wijziging van de sta tuten en het huishoudelijk reglement van de vereniging en het vaststellen van een reglement voor de t.b c.- bestrijd ng ter tafel kwam, wat inhield dat geen melk meer verwerkt zal worden van koeien die niet t.b c -vrij zijn. Tijdens de algemene vergadering kwim na aanbieding van het jaarver slag 1948’49 met het rapport van de financiële qommissie, het voorstel van het bestuur in behandeling, waarin gevraagd werd een machtiging om het pekellokaal en pakhuis uit te breiden, terwijl ook gevraagd werd gelden be schikbaar te willen stellen voor het inrichten van een kleed- en schaft lokaal voor het personeel. Ook deze voorstellen konden de algehele goed keuring der vergadering wegdragen. Na een woord van dank voor de ondervonden medewerking, kan nu aan de genomen besluiten, die weer van een practische voortvarendheid getuigen, verdere uitvoering worden gegeven. NIEUWS S. V. „WORKUM” In Nijland kon Workum 2 het niet bolwerken en verloor met 5 1. Wor kum 3 deed het tegen Oeverzwaluwen 2 heel wat beter en won met zes goals verschil n.l, 7 —1. Workum 4 was bij Oudega 1 op vi site en kon niet verhinderen dat de gastheren met 20 wonnen. Overigens geen slecht resultaat voor het ^vierde». In dejunioren afd. kwam de >S.V.W. vandaag alleen met het 2e Jun. A. elf tal binnen de lijnen. Met 2—0 won Oeverzwaluwen. De strijd heeft zich voornamelijk op de Workumer helft afgespeeld, en dat Workum niet groter nederlaag kreeg, was te danken aan het goed verdedi- gingsblok van W. en het zwakke voor- hoedespel van de Koudumer rood- hemden. Kort voor rust wist Oeverzw. de leiding te nemen. In de 2e helft bsacht O. de stand op 20, waarmede tevens het einde kwam. In Sneek startten de >S.V.W.« hand- balsters in haar le competitiewedstrijd tegen «S.G.V.» 1. En dit was meteen een goede start 1 Workum 1 versloeg de »S.G.V.« dames met 42. Wedstrijden voor Zaterdag 1 Oct. Workum 2 ontvangt Oeverzwaluwen op het »Groene Strand», Alleen door flink aanpakken van begin tot einde, kan Workum partij geven en kan een aardige wedstrijd tegemoet gezien worden. Workum 3 mag vandaag eveneens thuisblijven en krijgt bezoek van O N.S. 3. De W. ploeg moet in staat zijn de Sneker Oranjehetnden de beide winstpunten af te snoepen Het is nu maar de vraag hoe O.N.S. er over denkt. Workum 4 krijgt van Q.V.C. 2 een nederlaag te incasseren. Voor de Jeugdafdeling van de »S.V.W.« zijn drie wedstrijden vastge- Vrachtauto gekapseisd. 24 Sept. Hedenmiddag geraakte een vrachtauto beladen met ruim zes tig pak turfstrcoisel in de Trekvaart dicht bij het voormalige Nijhuizumer tolhuis. Enkele minuten daarvoor had men nog even gestopt om de vracht te controleren en beter te bevestigen. Pas weer op gang gebracht kon de chauffeur J. S. van de fouragehandel fa. H J. Koopman te Staveren, de auto, die naar een der bermen was afgezakt, niet meer op de weg krijgen. De wagen sloeg over de kop en het achtereind kwam met zeker wel een 5-tons lading in ’t vrij diepe water terecht. De cabine lag nog op het droge, maar leek flink beschadigd. De chauffeur klaagde over pijn in z’n dijbeen, maar z’n helper D. v. d. M. kwam er geheel zonder letsel af, zodat dit ongeval nog goed is afgelopen, al betekende 't voor ds eigenaars een leJjkeschadepost, daar niets verzekerd was. Een kraanwagen van fa. W. v. d Werff te Bolswa had er weinig moeite mee om de auto weer op het droge te brengen. Welkom thuis. 30 Sept. Volgens een ons ver strekte opgaaf zal met Hr. Ms. torpedo- bootjager >Tjerk Hiddes», die zoals bekend na een reis van Soerabaja via het Panamakanaal, de Nederlandse Antillen, Suriname en de Atlantische Oceaan, op morgen 1 October wordt verwacht, o.m. thuisvaren de matroos Kroeze, Zuid F 41, Fryske Brief 158. It wol my einlings mar neat oan, en sa sil it jimme ek wol gean tink, dat wy de hjerst al wer to pakken hawwe. It is ünnatuerlik waer, men sit yn ’e hüs to switten ek al docht men neat. As men hwat bandich wurk bat, nou dan komt it loaije swit der noch üt hear. Mar dat hindert neat lit üs dit waer mat hwat halde der kin noch kjeld genóch komme. Wy hawwe der neat gjin forlet fan dat de „swarte man” nou al oer de Hier stiet. It lytse protsje branje hwat yn 't hok leit, sil üs wier sa lang net pleagje. Sa’n sek of hwat branje is der gau troch. Mar al is it dan hwat it waer oanbilanget, noch simmer, samoarns en jouns kin men it al skoan sjen dat wy fierder yn 'e tiid komme. As men der moarns hwat bitiid óf moat, nou dan kin men it net mear sünder delampe rédde en jouns om in üre of sawn, wurdt it ek al hwat. En sjogge wy ris goed om üs hinne, dan sjogge wy oan alle kanten dat de hjerst op 'e kommende wei is. Dat merkbite wy foral ek oan it forienigingslibben. For- skate forienigingen hawwe de plannen foar it kommende winterskoft al wer ré. Der komt wer aksje, de simmersliep is üt. Woansdei-to-joun, (it is nou Sneontomiddei), is ek de Krite Warkum fan it Kr. Fr. Selskip wer üt ein set. En nei 't ik heard ha, sil der yn de oare moanne in „propaganda”- joun houden wurde, om sadwaende mear leden to krijen. Neffens men my sein hat, sil der fiks op ’e greate tromme slein wurde, om de minsken wekker to krijen. Nou it soe al to winskjen wêze dat it slagget. Hwant it is dan dochs wol nüver, dat der yn ‘t algemien sa’n bytsje oandacht bistiet, sa'n bytsje meilibje mei it wurk fan de Krite. (En ik doel hjir net allinne op de krite fan it Kr. Fr. Selskip mar ek dy fan it R. Fr. Boun.)Eija, ik sil net sizze, as der ris in bütengewoane gearkomste houden wurdt, in joun lyk as dy nou stiet to kommen, wis dan is der wol folk. Dochs de gewoane gearkomsten, de jounen dat der hwattolearenis,hwer‘t men hwat fan opstekke kin, né dan is de tarin net sa great. Dat kin dochs net wêze om ‘t de Friezen yn ‘t algemien sa goed ünderlein binne yn hjar tael en safolle fan de skiednis witte dat hja der neat mear fan leare kinne. Hwant ommers it greatste part fan üs folk, en dat is hjir net oars, is hwat it Frysk oanbilanget „analfabeet", ‘t Is miskien in bytsje bot sein, mar it is nou ienkear sa. Hwat der omgiet yn de Fryske Biweging, hoefolle sille der wêze dy ‘t dat witte? Der kin it dos net oan lizze dat de minsken weibliuwe. En it kin ek net wêze om de sintmanich ynlage dy ‘t men ienkear yn ‘e moanne bitelje moat. Hwer it him dan oan leit? Ik leau hast dat it mar fierwei it béste is dat ik der gjin andert op jow. Hwant ik sit to skriuwen mei in nije „kroantsjepinne“ en dy dingen binne oarnaris fülein- dich skerp. Lit elts dy ‘t poch hwat frysk bloed yn ‘e ieren hat, der foarhim/har seis in antwurd op prebearje to finen. Mar dit doar ik noch wol to sizzen: It is mar in hantsje fol minsken hwat foar de eigen tael yn ‘t spier is. It binne mar in stikmanich dy‘t wier leafde yn it hert hawwe en ynmoedich stride foar lan, tael en folk. De greate kliber lykwols, bliuwt mei de hannen yn ‘e skerte sitten toslüchjen. Alles hwat der bard op it Fryske mêd giet büten harren om. Enskriljehja alris ik kear to wekker, wis dan wollehjaek wolris meiophelje fan: „it béste lan fan d‘ ierdeu. En as it der alhielendel ta komt, de wurge holle optille en in kear lüd balte fan: „Fryslan boppe“. Mar harren bijaen yn de dingen oangeande Fryslan, o leave guont né hear. Wier, wier minsken, leau my as ik siz, dat it „trochloftich folk“ swier to rissen is. Tsjin jimme, dy ‘t striders wêze wolle en ek binne, siz ik: „Klear yn ‘t each it greate doel, Keardeis, hald de koppen koel.“ Verschijnt eenmaal per week ..j 3 i r 1 S 1

Friso nl | 1949 | | pagina 1