F Nieuws- en Advertentieblad voor Workum en omliggende gemeenten Herinenting tegen pokken. (py^ookpluimpjes 14 Postrekening 82259 Zaterdag 8 October 1949 72ste Jaargang No. 42 OFFICIËLE MEDEDELINGEN PREDIKBEURTEN BURGERLIJKE STAND. Beleefd aanbevelend, FRISO. PLAATSELIJK NIEUWS I S. J. a Lk. I Onlangs, karakteriseerde de „Volkskrant" met een aardig beeld de gang van zaken ter Ronde Tafel Conferentie. dat de heer J. in de Raad G Stellingwerf, secretaris en W. Tijs- sma, vice-voorzitter. De Raad van Toezicht wordt gevormd door de heren G. N. Galema, voorzitter F. H. de Jong, secrtaris en J. Westerhuis. Van 29 Sept, tot en met 5 October 1949. GeborenWillemina Maria, dv. Lamber- tus Gerrit Altena en Anna Maria Helen» Reuvers. Bokke Johannes,zv. Jan Haanstra en Antje Haagsma. Aukje, dv. Jan de Jong en Fetje van der Heide. GehuwdGeen. Overleden: Geen. Inzending van advertenties uiterlfik Donderdagsmorgens Abonnementsprijs: f 1.80per halfjaar per post f2. 9 Advertentietarief: tot 5 mm. 60 cent elke mm. meer 6 van buiten Friesland 8 Contracten volgens algem. regeling S.V.W.-AGENDA Thuiswedstrijden Workum I—Zwaluwen I 4e kl. K.N.V.B., aanvang 4 uur Donateurs vrije toegang alleen op geldige donateurskaart. Entrée: Volwassenen f 0.35 Kinderen beneden 13 jaar f 0.15 Om 2 uur: Workum 4—Hielpen 2 Jun. B Hielpen 1Workum 2 Jun. A 4Hielpen 2 Jun. B 1 krijgt haar 2e wedstrijd nu thuis tegen de nieuwe nl. Zwaluwen van Leeu- Zondag 9 Oct. 1949. Workum (R. K.) Voorm. 7.30 uur Vroegmis 10 uur Hoogmis. Nam. 3.30 uur Lof. (Herv.) Voorm. 8.30 en 10 uur ds A. de Jonge, ’s Avonds 7.30 uur ds P. de Bruyn. (Doopsgez.) Voorm. 10 uur ds Hielkema van Bolsward. Extra collecte voor de Zending. 11.30 uur Zondagsschool. (Geref.) Voorm. 9.30 uur ds A. Ferwerda van Gaastmeer. ’s Avonds 7.30 uur ds E. Verburg. (Bapt.) Voorm. 9.30 en nam. 2.30 uur Lees- dienst. Heidenschap (Herv.) Nam. 1.30 uur ds A. de Jonge. Ferwoude (Herv.) Geen dienst. Gaast (Herv.) Voorm. 9 uur ds Visser van Longerhouw. Hindelopen (Herv.) Voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds H. Altena. (Doopsgez.) Geen dienst. (Geref.) Voorm. 9.30 uur Leesdienst. Nam. 2 uur ds J. Scholten. Koudum (Herv.) Voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds J. Brouwer. Molkwerum (Herv.) Voorm. 9 uur ds A. J. Schneider. Nam. .1.30 uur ds B. J. Rie- mersma van Staveren. Warns (Herv.) Voorm. 9 uur ds P. de Bruyn van Workum. ’s Av. 7.15 uur ds A. de Jonge van Workum. Staveren (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds B. J. Riemersma. Nam. 2 uur ds A. J. Schnei der van Molkwerum. 40-jarig jubileum. >In het Bijvoegsel tot de Neder- landsche Staatscourant van Zaterdag 9 October 1909, no 236, is opgenomen de acte, den 10 September 1909 voor Notaris Cornells Tjebbes te Workum verleden, waarbij is opgericht de Ver- eeniging »Coöperat eveBoerenleenbank voor Workum en Omstreken te Workum, en zijn vastgesteld de Sta tuten van die Vereeniging». Deze advertentie ontdekten we in ons blad van 16 10 1909, waaruit blijkt dat de Coöperatie Boerenleenbank 9 Oct. a s. 40 jaar geleden dcor Konin klijke goedkeuring rechtspersoonlijk heid heeft verkregen. In een vergadering, die op Zater dag 16 Oct. 1909 in hotel »De Wijn berg» belegd was, vond de eerste algemene vergadering plaats en werd de werkwijze der bank aldus omschre ven >Het doel dezer leenbank is crediet te verlenen aan hare leden voor landbouwbedrijf en bij haar ge deponeerde gelden veilig te beleggen.» Tijdens deze vergadering werd het bestuur gekozen bestaande uit de heren D D. van der Werf, voorzitter H. Flapper, secretaris en S Schotanus, terwijl tot plaatsvervar gers w ei den ge kozen de heren Tj. Westendorp en J. E. Dijkstra, allen destijds onder Workum woonachtig. De Raad van Toezicht werd ge vormd door de heren M. Brandsma, voorzitter te Nijega (H.O.N.), G. R. van der Plaats, secretaris en IJbetna, beiden te Workum. Tot kassier werd benoemd de heer Sj. IJbetna, die thans nog deze functie vervuld. Met ingang van Vrijdag 22 Oct. d.a.v. hield de kassier elke Vrijdag van ’s morgens 10 uur tot half twaalf zitting in hotel >De Wijnberg» en nam gelden a deposito, rentende 3%. In de loop der jaren heeft deze in stelling haar nut afgeworpen voor onze agrarische omgeving. Terecht heeft het bestuur gemeend dat dit jubileum niet ongemerkt mag voorbij gaan. Maandag 17 Oct. a.s. hoopt zij dtt te herdenken in Hotel >De Wijnberg», terwijl zeker tot de ijverige kassier de heer Sj.IJbetna, die dan ook z’n 40 jarig jub'leum her denkt, woorden van waardering zullen worden gericht. Bovendien is'het dit jaar 25 jaar geleden Westerhuis zitting nam van Toezicht. Het jubilerende bestuur bestaat uit de heren A. M. Brandsma, voorzitter Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter openbare ken nis, dat op Vrijdag, 14 October a.s. des avonds 8 uur ten huize van Dok ter B. C. Noordhoff gelegenheid bestaat tot herinenting tegen pokken van hen die reeds eerder zijn ingeënt. Voor de bewoners van het Heiden schap wordt deze gelegenheid ge boden op dezelfde dag, des namiddags 2 uur in het Gymnastieklokaal te Heidenschap, waar tevens gelegen heid wordt geboden tot inenting tegen pokken van kinderen, jonger dan 2 jaar, die nog niet zijn ingeënt. WORKUM, 5 October 1949. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. RUSSCHEN. De Secretaris, VAN DER GOOT. Workum Workum te spelen, 4e klasser warden. Het moet mogelijk zijn dat Workum de beide winstpunten in kan palmen. Workum 2 zit in een zwr.re afd. en zal het o i. niet bolwerken tegen Woudsend 1. O N.S. 3 Wor kum 3 zal weer spannen. Workum 4 gaat op bezoek naar Hielpen 2. We houden het op een kleine overwinning voor Hielpen 2. De Jun A wedstrijd Hielpen 1Workum 2 wordt onge twijfeld een oveiwinnirg voor de thuisclub. In de Jun. B afd. ontvangt Workum 4 ook de buren Hielpen 2. De W. baby’s» zullen dit niet tot winst kunnen brengen. Tenslotte een mededeling voor de S.V.W.-leden, nl. dat de uitnodigingen voerde Donder dag a s. te houden algemene jaarver gadering verzonden worden. WORKUM. Naar we vernemen zal de Avond-Vaktekenschool hier op Maandag 17 October haar cursus, waarvoor zich een 40-tal leerlingen opgaf, aanvangen. Athletiek. Zaterdagmiddag kwamen weer Workumer hardlopers aan de start om het tegen hun rivalen op te nemen in de >Loop door Gorredijk», waarvoor grote belangstelling bestond. De bekerhouder onze stadgenoot Jan S. IJbetna, eindigde als 3e, de eerstaankomeride legde het parcours af in 10 minuten 3 seconden. Bij de nieuwelingen boekte onze plaatsgenoot Cor Hunia een uitste kende prestatie door als eerste te eindigen in een tijd van 10 minuten 15 seconden, welke tijd alleen maar werd overtroffen door de bekerwin naar. Onze plaatsgenoot Sipkema finishteals 5e wat ook een heel goede verrichting is. Donderdag a.s. „S.V.W.” Jaarvergadering om 7.30 uur in Hotel „De Wijnberg" NIEUWS S. V. „WORKÜM De jeugdafd. verdedigde Zaterdag jl. de >S. V. Wkleuren op dappere wijze en verzamelde 4 winstpunten uit twee lang niet gemakkelijke wedstrij den. De senioren afd. kon het niet tot winst brengen Hier volgen de uitslagen van de gespeelde wedstrijden Sen. afd.: Workum 2 Oeverzwa- luwen I 1 4. Workum 3- O.N.S. 3 0—1. Q V C 2—Workum 4 3 1. Jeugd afd.: Workum IO.N.S. 2—1. Oeverz waluwen I—Workum 2 41. Q V C. I—Workum 3 1-3. Sen afd. Workum 3O NS 3. In het begin is Workum iets sterker, maar in de voorhoede worden de kansen niet benut. Ook voor de W. veste doen zich precaire situaties voor, doch tot de rust blijven doelpunten uit. Na de «appels» (voorheen was het thee) onderneemt W. enige ge-' vaarlijke aanvallen geleid door rechts buiten Wielinga. Twee goede voor zetten blijven onbenut door niet toe lopen van de linkervleugen. Een kwartier voor het einde weet O N.S. de leiding te nemen en hoe W. ook voor de gelijkmaker zwoegt, het wil niet lukken en de Oranjemannen gaan met de beide punten naar Sneek terug. JEUGDAFD Workum 1—O.N.S. 1. Dit werd de mooiste wedstrijd van de middag. O.N.S. startte direct vlot, doch ook W beet fel van zich af, want de roodhemden combineerden dat het een lieve lust was. De beide buitenspelers passeerden hun tegen standers meerdere malen op keurige wijze. De rechtsbuiten was wel zeer goed op dreef en met een hard schot gaf hij Workum op fraaie wijze de leiding. Na de rust was W. weer het ge vaarlijkste en opnieuw was het Herre die langs de lijn flitste en een hoog schot trof opnieuw doel: 2 0. Dit was O N.S. toch te bar en even werd W. in de verdediging gedrukt de achterstand werd ingelopen tot 2 1. Bijna was het nog gelijk toen één der Workumers de bal van rich ting deed veranderen, doch de keeper was er juist op tijd bij en redde tot corner. Deze leverde niets op, waarna het eindsignaal van scheidsrechter v. d. Bijl klonk en de S V.W.-erseen verdiende overwinning binnenhaalden O.N.S. heeft nog geen winstpunt kun nen halen, wat wil zeggen dat W. nog sterkere tegenstanders tegenover zich zal krijgen. Het is dan ook voor de Workumers een zware competitie, waarbij ze zijn ingedeeld. Fryske Brief 159. Der is ien ding hwat ik einlings net rjocht sette kin en hwer ik it al earder oer hawn ha. Ik kin it net litte en skriuw der jitris oer. Fierwei it greatste part fan de brieven dy ‘t menmyskriuwt,bigjinne mei: „mochten jo gjin bilang stelle yn hwat ik jo skriuw", of „mochten jo it faeks net léze kinne" ensfh. „skuor it dan mar stikken". Ik wol der dit andert op jaenMinsken doch dochs net sa maj. Ik fan myn kant wardearje eltse brief dy ‘t ik krij, tige. En der giet by my net ien fan dat soarte brieven yn 'e kachel, lyk as men wol skynt to mienen. Eltse brief giet yn in klapper en efter it slot. Dat is it „materiaal" hwat ik nedich ha. Ik kin en soe dy brieven net misse wolle. En der geane nea gjin oare eagen oer as mines hear. Dos briefskriuwersjsters] set dat „min- derwaardigheids“gefoel nou mar fan jim óf. Ofpraet lju En nou kom ik al wer mei in frage. Mar sil jimearstinforhaeldwaen, hwat in aid Warkumer my die. [Jo der yn U. nimme it my net kwea dat ik dat doch mei myn eigen wurden?] Der geane wy dan: It is by de alderen noch wol foldwaende bikind, hoe great de earmoede alear sa winterdeis yn Warkum wie. Ynde winter fan 1891/92 of 1892/93, krekt wit ik it net, roun ek it greatste part fan de arbeiders sünder wurk, dos sünder fortsjinst. Hwat soks bitsjut, kin men fan tinken wol hawwe. En „steun" sa lyk as wy dy kinne, wist men net fan. It ienige wie, dat hja eltse wike nei de „earmkeamer" gean koene en helje der „grauwe" tsien sturen en in heal brea. Dat soks him net lang pleagje liet, binne wy it grif wol oer iens. Nou binne earmoede, honger en kjeld, rare bounsmaten. As dy trije maten by jin oer de flier omhingje en jin plaegje, is ‘t net sa bést. En as dy arbeiders, dan ek de hoarnnen yn ‘e wal stekke, om ‘t hja mei wiif en bern, omkomme fan honger en ‘e kjeld, och dan is dat neat gjin wünder. Der drige dan ek reboelje to kommen yn üs oars sa rêstige stêd. De foaroansteanden hiene dat ek wol yn ‘e rekken en seagen yn dat der eat dien wurde moast. Mar hwat Hja oerleine ris mei elkoar en der kaem jild op ‘e tafel. De greate frage lykwols wie: Moasten hja nou eltse arbeider sa sünder mear syn part jaen of soene hja dat jild fortsjinje litte? Mar wat moast der dan dien wurde? lis wie der noch net, oars hie men de iisbanen feije litten kinnen, en de snie liet ek op him wachtsje. Hwant snieromje is ek altyd wol in aerdige beuzichheit. En strjitwjudsje by ‘t winter, jowt ek al net folie. Mar der waerd dochs hwat foun. Eu nou kinne jimme nea ride hwat dat wie. It bislüt wie: De sted skrobje to litten fan de „hoeke fan ‘estal" oan ‘t Noard ta. It Sylspaed skeat 'der oer, om ‘t men der min oan wetter komme koe. Sa sein sa dien. (Hwat sille de froulju in maklike Sneon hawn hawwe, dat hja frij wiene fan strjit skrobjen.) Doe ‘t wurk dien wie, krige eltse arbeider syn lean en hoppe dien noch een healbrea. Harren taskikttroch pastoor Kerstens en minhear Hingst. Sjoch hjir dan de skiednis sa ‘t dy mv forhelle is. En nou myn frage: Binne der noch minsken dy ‘t der witten fan hawwe of der mear bysünderheden oer witte? Wolle jimme my dan efkes skriuwe? Lit my dan mar wer sizze: Bij de Pauskeuze is het gewoonte, dat de kardinalen in volstrekte af zondering bijeenkomen, terwijl buiten een ontzagelijke menigte wacht op het resultaat. Wanneer dit is bereikt, worden de stembriefjes verbrand, en de opstijgende rook verkondigt de wachtende menigte dat er een nieuwe Paus gekozen is. Pas wanneer deze naar buiten treedt en zijn zegen geeft aan de wachtenden, weet men het voornaamste: wie de nieuwe Paus is. De Volkskrant nu vergelijkt de mededelingen, die zo van tijd tot tijd omtrent de Ronde Tafel Conferentie worden verstrekt, met deze rook- pluimpjes. Men weet dat er iets ge beurt, maar wat er gebeurt, daar omtrent wordt men niet wijzer. Men hult zich in geheimzinnigheid. Toen Minister-president Drees on langs te Namen arriveerde, was zijn eerste vraag: is het hier rustig, is de pers er niet? Gerustgesteld liet Zijne Excellentie zich daarna aan zijn tafeltje neer, in zalige onwetendheid van het feit, dat aan het tafeltje daarnaast een tweetal journalisten rustig zat te dineren, Nu moet men deze zaak wel van alle kanten bekijken, alvorens een, oordeel hieromtrent te geven. De tijd van de „geheime diplomatie" van de onderlinge afspraken tussen regeringspersonen, is voorbij. Men onderhandelt thans openlijk. Maar wat zien we gebeuren? On tijdige publicaties, voorbarige com mentaren, vertroebelen de openbare mening. Agitatoren gebruiken het vergaderingsplatform als podium voor propaganda-redevoeringen. Zelfs een voorzichtige uitlating van Hatta is al voldoende om er voor te zorgen, dat deze strijdbare Republi kein van uit Djokja de wind van voren krijgt. En dan valt het te begrijpen, dat men er toe neigt de sfeer van onder linge verstandhouding en begrip zo lang mogelijk te handhaven. Dat men vertrouwelijk confereert op het hoogste plan, vervolgens overleg pleegt met de eigen delegaties en de plenaire zittingen bewaart tot het bekend maken van reeds bereikte resultaten. Dit behoeft nog niet te leiden tot geheime diplomatie. Immers, daar tegen waakt onze volksvertegen woordiging. Zij toch is het die uit eindelijk beslist voor het gehele volk. Een goed functionnerende demo cratie maakt een geheime diplomatie onmogelijk. Een waakzame volksver tegenwoordiging is daartoe het beste middel. Daarom is het niet slechts te hopen, maar moet worden geëist, dat men ook onze volksvertegenwoordiging tijdig en volledig in deze aangelegen heden betrekt. Dat men de pers, dat men het pu bliek met rookpluimjes zoet houdt, soit! er is iets voor te zeggen. Maar uiteindelijk zal men toch de kaarten op tafel moeten leggen. En met uitgerekte halzen zien we dan ook uit naar de eerstkomende plenaire zitting en zullen we trach ten er achter te komen, waar op het groene laken van de conferentletafel de troeven liggen (Copyright Nv N, P.) OEVERZWALUWEN 1-WORKUM 2. Uit een vrije trap net buiten het strafschopgebied neemt O. de leiding. O. is veel sterker en op onvoorzich tige wijze dringen de de O.backs naar voren, wat hun een doelpunt kost. Dirk Venema geeft de bal door naar de vrijstaande Pier Douma die tussen de backs doorglipt en uit moeilijke positie doorgeeft aan Jan Visser, die van dichtbij de gelijkmaker scoort. De W.keeper stelt zich bij een schot van links verkeerd op en de bal ver dwijnt over hem heen in het doel 21. Kort voor de rust weten de W - backs niet van opruimen en het is 31. Na de rust wordt met man en macht verdedigd, maar de Workumers moeten nog eens een veer laten. Op verdiende wijze had O. dus met 41 gewonnen, doch de Koudumers hebben een elftal dat lang niet tot dezelfde prestaties in staat is, als dat van het vorige seizoen. Jun. B. Q.V.C. 1—Workum 3 13. Er. wordt aardig gespeeld maar doel punten blijven voorlopig uit, zodat ge draaid wordt met blanco stard. Als na de rust de bal bij T. Dijkstra terecht komt, weet deze vanaf de vleugel on houdbaar te scoren. Na enige gevaar lijke aanvallen van Staveren lukt 't W. Lageweg een zeker schijnend doel punt nog uit de hoek te grabbelen. Onze jongens laten het er dan ook niet bij en na plm. 15 minuten maakt S. Rozendal na goed werk van onze rechtervleugel, er 20 van. Nog niet tevreden gaan onze jongens weer tot de aanval over en uit een wirwar van spelers pikt L. Jonkman de bal vlak voor doel op, even richten en het is 30. Blijkbaar vindt Q V.C. het nu mooi genoeg en zowaar ze weten onze Wiebe te verschalken 31 Met Q.V.C. in de aanval komt het einde van deze goed gespeelde wedstrijd. Wedstrijden voor Zaterdag 8 Oct '49. Workum 1Zwaluwen 1 Woudsend 1Workum 2 O N.S. 3 Workum 3 Hielpen 2Workum 4 Film Nederlandsch Bijbelgenootschap 6 Oct. Gisteravond opende Ds. P. de Bruyn met een kort welkomstwoord de filmavond welke belegd was door het Nederlansch Bijbelgenootschap in de Geref. Kerk alhier, onder de titel >Geen grenzen meer». De geluidsfilm zelf toonde opnamen waaruit bleek de grote plaats welke de Bijbel inneemt in het volksleven der wereld, voornamelijk met beelden uit Nederland en Indië, terwijl ook een groot gedeelte van de typogra fische verzorging op het doek was gebracht. De heer de Wilde van het Ned. Bijbelgenootschap sprak na het eerste gedeelte over de overzetting in andere talen. Alleen in Oost Indië zijn 150 talen, waarvan reeds 41 de gehele bijbel of een gedeelte daarvan in hun eigen taal kunnen lezen. Dit is prach tig, maar lang niet voldoende. Het is bekend dat een vertaler eerst 20 jaar temidden van een volksstam leefde om de taal enigszins te bemachtigen, waarna de vertaling pas kon beginnen. Velen maakten gebruik om de ten toongestelde uitgaven te bezichtigen en iets te kopen, terwijl een behoorlijk aantal nieuwe begunstigers of leden konden worden ingeschreven. De ruim 300 aanwezigen waren voldaan, hoewel de vereiste beeld- sterkte niet bereikt kon worden. Verschijnt eenmaal per week Uitgave: Fa. T. GAASTRA Bi L VW Workum

Friso nl | 1949 | | pagina 1