Verlovingsring naar Nieuws- en Advertentieblad voor Workum en omliggende gemeenten a SUSTRINQ De internationale PTT tarieven Zaterdag 15 October 1949 72ste Jaargang No. 43 PREDIKBEURTEN 2—9 II. I. Perceel I f 32000.— Voor Uw PLAATSELIJK NIEUWS met P. Venema met 14007 Gebr. Nijenhuis met met 1 2 uur Advertentietarief: tot 5 mm. 60 cent elke mm. meer 6 van buiten Friesland 8 Contracten volgens algem. regeling Abonnamentapxtlaf 1.80 per halüaar per post f2. wijk bij de het ophogen f 12825 f 19700.— f 19200.— f 17528.- f 6390 f 13200.— f 13400 f 14920 Inzending van advertenties uiterfijk Donderdagsmorgens Verschijnt eenmaal per week Uitgave: Fa. T. GAASTRA Ba te Workum - Tel. 45 Postrekening 82259 Postzegelactie „Vergeet hen niet**. Aan de onlangs alhier gehouden postzegelactie «Vergeet hen niet» werd in onze gemeente f 671.20 besteed, waarvan de stad voor een bedrag van f 469.80 afnam, terwijl door de buiten mensen voor f 201.40 werd gekocht. Zondag 16 Oct. 1949. Workum (R. K.) Voorm. 7.30 uur Vroegmis 10 uur Hoogmis. Nam. 3.30 uur Lof. (Herv.) Voorm. 8.30 en 10 uur ds P. de Bruyn, ’s Avonds 7.30 uur ds A. de Jonge. (Doopsgez.) Voorm. 9.45 uur Mevrouw Hardorf—Dijkstra van Harlingen. 11.30 uur Zondagsschool. (Geref.) Voorm. 9 en nam. 2 uur ds E. Verburg. (Voorber. H.A.) (Bapt.) Voorm. 9.30 uur Dienst en H.A. 'sNam. 2.30 uur onderlinge bijeenkomst. Heidenschap (Herv.) Nam. 1.30 uur ds P. de Bruyn. Ferwoude (Herv.) Nam. 1.30 uur ds Mol van Wons. Gaast (Herv.) Geen dienst. Hindelopen (Herv.) Voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds H. Altena. (Doopsgez.) Voorm. 9.30 uur dsLaurense. (Geref.) Voorm. 9.30 uur ds J. Scholten. Nam. 2 uur Leesdienst. Koudum (Herv.) Voorm. 9.30 en ’sav. 7.30 uur ds J. Brouwer. Molkwerum (Herv.) Voorm. 9 uur de heer R. Jellema, Godsdienstonderwijzer. Nam. 1.30 uur ds A. J. Schneider. Warns (Herv.) Voorm. 9 uur ds A. J. Schneider van Molkwerum. Nam. 1.30 uur ds B. J. Riemersma van Staveren. Staveren (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds B. J. Riemersma. ’s Av. 7.30 uur ds B. J. Rie mersma, Liturgische jeugddienst. Grootzand 6365 SNEEK Sedert 1837 Het kampioenschap vluchten is als volgt R. Blom met 14873 het baggeren van de wijk naar dezuivelfabriekvan de«Lijempf< en het dempen van die wijk met zeezand, werd als volgt inge schreven f 29570.— f 24005 de laagste in- 1 1 4-5 3- 0 4— 1 2 5- 1 2 0-2 Fryske Brief 160. It wie al sahwat skimerjoun doe ‘t it der by üs foare op ‘e stoepe, fleurich om wei gyng. Trije fan dy opslüpte jonges formakken har tige, de iene op in „mondharmoanika" en de oare twa der by sjonge. It iene lietsje nei it oare waerd ophelle en fanseis aimeast dy ‘t men van het bouwterrein aan de Westkant der Dolte. S.V.W.-AGENDA Thuiswedstrijden 2.00 uur: Jun. A Workum 1—Makkum 1 4.30 uur Workum 4—Hielpen 2 Senioren 3.30 uur Handbalwedstrijd Workum 1—Olympus 1 Workum 2—Olympus 2 Holland—België Zondag 6 Nov. te Rotterdam. Donateurs kunnen hiervoor kaarten aanvragen bij F. de Boer, voor 22 October. Retour bus f6.— per persoon. le kampioen punten. 2e kampioen punten. 3e kampioen 10972 punten. Over de eerste tour oude duiven van de Zaterdagvliegers eindigde Schelte Vlas als no. 1. Voor de jonge duiven africhting wisten Gebr. de Zwart als no. 1 te eindigen. Evenals verleden jaar is ook nu weer besloten een clubtentoonstellicg te houden. En wel in het laatst van November. De datum en plaats der te houden tentoonstelling zullen nader worden bekend gemaakt. De maatregelen der Regering ten aanzien van de devaluatie van de gulden hebben hun directe terug slag op de tarieven geldende voor de verkeersdiensten, welke door het Staatsbedrijf der PTT worden ver zorgd, althans voorzover deze be trekking hebben op de verbindingen met het buitenland. Hierbij dient te worden bedacht, dat het bedrijf ver plicht is tot uitvoering van de op drachten van het publiek, zodat het geen mogelijkheid bezit door het kiezen van andere wegen de deva- luatie-moeilijkheden te ontgaan. De geldelijke afwikkeling van het in- en uitgaande internationale pakket- post-, telegraaf-, telefoon- en radio verkeer is gebaseerd op wederke rige verrekening tussen de admini straties van vrijwel alle landen in goudfranc, een munteenheid, vastge steld bij internationale overeenkomst. Door de devaluatie hier te lande is het aequivalent van deze goudfranc, uitgedrukt in Nederlandse valuta, met ruim 40 verhoogd. Tegenover het hogere guldensbedrag, dat Neder land op grond van deze internationale verrekeningseenheid ontvangt uit het verkeer van het buitenland naar Nederland, staat het hogere guldens bedrag, dat Nederland verschuldigd is voor het verkeer van Nederland naar het buitenland. Aangezien het inkomende verkeer wordt overtroffen door het uitgaande, ontstaat mitsdien een niet onbelang rijk nadelig saldo op goudfranc-basis, terwijl ook het doorgaande verkeer voor Nederland een belangrijk deficit oplevert. Ten aanzien van het intercontinen tale luchtpost verkeer bestaat voor de luchtrechten op grond van de ter zake met de vervoersmaatschappijen gesloten overeenkomsten in het ge heel geen compensatiemogelijkheid, zodat het desbetreffende uitgaande verkeer volledig met de gevolgen van de devaluatie wordt belast. Een eventuele wijziging van de in goudfranc uitgedrukte tarieven kan slechts tot stand komen in internatio naal overleg (Union Postale Univer- selle en Union Internationale des Télécommunications), terwijl ook een mogelyke herziening van de vervoers kosten voor luchtpost alleen gemeen- schappelqk kan worden bezien. In verband met het tijdsverloop, dat hiermede gemoeid is, ziet het Staats bedrijf der PTT zich genoodzaakt in afwachting van nieuwe interna tionale regelingen terzake maat regelen te nemen ten aanzien van de tarieven, geldende voor het buiten landse verkeer ter compensatie van van de ogenblikkelijke nadelige ver schillen. Met ingang van 17 October 1949 zullen daarom de volgende tariefs wijzigingen van kracht worden a. de pakketpost-, telegraaf-, tele foon- en radiotarieven voor het ver keer met het buitenland worden met 20°/o verhoogd b. de intercontinentale luchtpost- tarieven worden met 400/0verhoogd; c. het tarief voor antwoordcou pons en voor telegrammen met be taald antwoord wordt volledig aan gepast aan de afrekening op goud franc-basis. De vorenstaande herzieningen zyn voorshands niet van toepassing op het verkeer met Indonesië. Tenslotte kan er op worden gewe zen, dat vooralsnog geen aanleiding wordt gevonden het internationale tarief voor de briefpost te herzien. over af deze De film komt. Enkele dagen na «Oudjesdag» hoorde men telkens al vragen, wan neer komt de film Het zijn niet de oudjes alleen welke zo belangstellend waren. Bijna een ieder is zo nieuwsgierig om deze film te zien. Het is ook een zeer bizondere film Immers elke «filmspeler» die men ziet is een goede beker de en uit de vele honderden figuranten welke in deze film meedoen zal men vaak ver wonderd uitroepen; dat ben ik zelf 1 Vorige week kwam onverwacht het lang verwachte bericht, de fi tn is ge reed. We hebben het genoegen gehad om in besloten club de film te zien. En hoewel reeds bekend was dat de film, dank zij de ideale weersomstan digheden en de zeer fraaie toneeltjes stellig zou slagen, hadden we toch niet gedacht zo’n prettige avond te zullen hebben. Het oorspronkelijke plan was een film te maken welke circa 20 minuten zou draaien. Deze film duurt ruim twee maal zo lang, maar men zal zich geen minuut vervelen I Wat bizonder opviel was de duidelijkheid en de scherpe opnamen. Men kan in vele oude, be kende gezichten de rimpels (van ge noegen) tellen. Sommige opnamen waar men de oudjes ongemerkt kan gade slaan zijn dol kluchtig en vaak stil aandoénlijk. Ook de opnamen in de stad zijn zeer geslaagd. De meeste Workumers zullen tot hun verrassing zich zelf op het witte doek zien. Zelfs van de bewaarschooljeugd ziet men een zeer leuke opname. De grote be langstelling voor deze populaire film is dan ook zeer terecht. De première zal Dinsdagavond 25 Oct. 's avonds om half acht in «Ons Gebouw» draaien. Om negen uur volgt een tweede voorstelling. Woensdag middag om 2 uur een kindervoorstel ling en 's avonds de beide laatste voorstellingen Het staat echter nog te bezien of men in vier voorstellingen aan alle belangstelling kan voldoen. Er zal worden getracht de film te pro longeren en nog enkele avonden te laten draaien, maar om verschillende redenen stuit dit op veel moeilijk heden. Om de oudjes deelnemers gelegen heid te geven met hun familieleden de film te bezoeken wordt geen speciale voorstelling voor de deel nemers gegeven. Elke deelnemer kan de vrijkaart gebruiken voor de voor stelling die hem of haar het beste past Deelnemers welke moeilijk ter been zijn worden per auto gehaald en gebracht. Men moet dit tijdig even opgeven bij een der commissieleden. Voor alle andere belangstellenden (niet deelnemers) wordt tegen billijke entree prijs gelegenheid gegeven deze pracht film te komen zien. Het is nu reeds zo goed als zeker dat «Oudjesdag» zal draaien voor uitverkochte zalen. De leer hoge kosten welke de 4 30 uur noch alris troch' de radio to hearren kriget. Nou wol ik net sizze dat de jonges de wurden sa goed yn ‘e holle hiene, mar dat redde him wol. De spylman koe de wyskes moai skoan. Hja hiene de „klok van Arnemuiden" alris in kearmanich liede litten„Aan het strand stil en verlaten11 wie songen. En ek de „ouwe taaie" waerd der oan ‘e hierren bysleept.Hwer ‘t sokke jonges it sa gau wei hawwe begrypt men faeks net, mar hja koene „Mariandel" ek al moai skoan. Of ‘t nou de spylman neat sjongberens mear bitinke koe wit ik net, dochhwatwy to hearren krigen wie bipaeld in „fantasie" fan bisteande en nea earder hearde wizen. Dit noaske de oaren net hwant ien fan harren sei: „Spylje nou mar wer in ferske hwat wy mei sjonge kinne". It spyl ark kaem üt ‘e müle, waerd efkes op ‘e broek üt kloppe en jitris klonk de „de klok van Arnemuiden". Sahwat op healwei kommen, houde ien fan de sjongers op en róp: „hawwe wy nou al trije kear hawnu. It musyk die der ek it swijen ta en doe bigoun nümer trije: „Kinst dat net fan... e.... fanne... ei ju dü witst dochs ommers wol, fan „prikkeldraad". Doe wie ’t sa mar foar ‘n oar en galme it sa oandwaenlike liet fan “Leentje heeft een hart van prikkeldraad" de strjitte oer. My tocht dy jonges kinne it frijhwat better as ik it kin. Krekt doe ‘t hja it twadde ferske ynsetten, kaem Jel- mer, üs neiste buorman ta de doar üt fleanen en füteredSille jimme nou hast de bekken ris ticht halde mei dat gejammer hjir op re buert! Gean by jimme mem op ’e stoepe sitten to halten. Hat in oar der gjin lést fan. Jimme mei dy healwize ferskes fan prikkeldraad". De trijekaert sette óf, mar bleau dochs net alhielendal it antwurd skuldich. Jelmer prottele noch hwat yn himsels oer de brutalens fan de bern tsjintwurdich en fordwoun doe wer yn ‘e hüs. En ik? Wie it nou einlings net nüver, rekke ik net yn itstikeltried fortiisd. Nou ja figuerlik dan fansels. Stikeltried 1 As men dat ris goed nei- giet, hwat hawwe de minsken dy ‘t dat spul brüke kóene, der dochs al in wille fan hawn. It wurd „wille" hjir brükt yn de bitsjutting fan b.g.„hwat hawwe wy dochs in wille fan üs kachel". Wy kinne üs in wrald sünder stikeltried net yntinke. Foar offreding fan jins hof, tün, bou, greide of hwat dan ek is stikeltried gaedlik guod. Minsken en bisten kin men dermei büten jins gebiet halde. Hwant nimmen hellet it him yn 'e holle en krüp der oer-der ünder troch of der troch hinne. It jowt net alïinne stikkene klean, mar ek skrammen. En dit is it moaije der fan, rekket men der yn fortiisd, hoe mear men wrot om los te kommen, nammensto fester rekket men. z Mar net allinne yn tiden fan frede, ek yn oarlochstiid is it brükber spul. Stel men wol in tüzen of hwat minsken opslüte. Neat gjin noedhear. In stek fan in meter of trije, fjouwer heech en klear is ’t ommers. Ja, dat oangeande mêije de brükers fan dat guod, (né net dyjinge foar hwa it brükt wurdt) de man dy 't it stikeltried ütfoun had, wol yn eare halde. En dan de fabrikanten! Jonge jonge hwat hawwe hja jierren oanien goede saken dien. Mar nou ik wit net, ik soe hast sizze dat it ryk fan it stikeltried üt rekket. SQnt de boeren ek albigjinnemeide „skriktried” is dat in drege konkurint. Hwa wit komt der noch in tiid, dat ek de skrik tried der ütrekket en kin men it l&n offredigje mei elektrise stream sühder trie. En dan is it safier hinne, dat men ek net mear it l&nlin hoecht om de kij op to heljen, mar dy wurde dan troch dyselde stream nei de jister dreaun. Ien draei oan ’e knop en de kij komme nei de jister ta. FRISO. 2e kampioen P. Venema met 3755 punten. Uitslag aanbesteding. Bij de op Maandag 10 October 1949 door Burgemeester en Wethou ders van Workum gehouden aanbe steding van het baggeren van een gedeelte vaart (omlegging Dolte), het dempen van een Schoolstraat en 3e kampioen R. Blom met 3654 punten. f 17720 f 15345.— goedkeuring gegund Perceel II Beide percelen samen f 17980.— f 32500 Postduirennieuws. De vorige week hield de Post duivenvereniging «De Luchtbode» haar najaarsvergadering. Het belang rijkste van d.ze avond was het uit reiken der prijzen aan de diverse kam pioenen. Deze waren voor oude duiven: le kampioen P. Venema met 4237 punten. 2e kampioen R. Blom met 3988 punten. 3e kampioen Gebr. Nijenhuis met 3744 punten. Jonge duiven le kampioen Gebr. Siemonsma met 3957 punten. 2e kampioen Jaap Wiersma 3327 punten. 3e kampioen R. Blom met 3183 punten. Navluchten oude duiven le kampioen Gebr. Nijenhuis met 4483 punten. 2e kampioen P. Venema met 4157 punten. 3e kampioen R. Blom met 4046 punten. Navluchten jonge duiven le kampioen Jaap Wiersma 4222 punten. vervaardiging van een dergelijke grote film meebrengt moet men niet gering achten. De commissie ging echter van bet standpunt uit, beter een mooie en prettige film tegen een lage entree prijs, dan een snertfilmpje gratis te brengen. Mocht er een batig salco komen dan zal dit in de kas komen en dienen om de «grootse plannen» voor de volgende zomer te verwezenlijken. Deze film zal na jaren door elk rechtgeaard Workumer nog graag eens gezien worden. De film zal dan ook als een kostbaar bezit worden bewaard. De kaartenvoorveikoop begint reeds morgen, Zaterdag 15 Oct. bij de adressen volgens advertentie in dit blad. NIEUWS S. V. „WOK HUM” Uitslagen der Zaterdag j.l. gespeelde wedstrijden Workum 1Zwaluwen 1 Woudsend 1Workum 2 Hielpen 2Workum 4 O.N.S. 3Workum 3 Jun. A Hielpen 1Workum Jun. B Workum 4Hielpen Afd. Handbal T.G P. 1Workum 1 4e kl. K.N.V.B.: Workum 1Zwaluwen 1. Workum begon zeen snel het spel over de vleu gels op te bouwen en bijna had Groenhof succes, doch diens hard schot suisde net voorlangs het Zwaluwendoel. Een door Slootjes goed genomen corner wordt door T. Boersma hard ingescho- doch keeper en doelpaal brengen red ding. Ook Zwaluwen zit niet stil, en door enige goed op links opgebouwde aanvallen komt de bal zeer gevaarlijk binnen het Workumer doelgebied, doch vooral r. back Boersma bleek vandaag zeer goed op dreef te zijn. Workum was overigens het meest in de aanval, doch het aanvalsquintet was niet bij machtedit in doelpunten uit te drukken. Hun spel was te doorz chtig en te peuterig om de Zwal. verdediging te verrassen. Het plaatsen was bovendien zeer slordig, welk onderdeel bij de Z. ploeg beter verzorgd was. Toen de Zw. spil dan ook een opening in onze verdediging zag, gaf hij een harde pass door het middenvak, waarbij d-e bal op de schoen van de W. spil afketsteen bij de naar voren sprintende Zw. 1. binnen terecht kwam. Van Goslinga kon onmogelijk meer ingrijpen en zo had Zw. de leiding genomen. Het duur de tot tien minuten voor het einde toen T. Boersma toch nog de gelijkmaker wist te scoren. Met dit gelijk spel konden beide elftallen tevreden zijn. Indien W. echter geen beter spel kan vertonen, zien we het deze competitie donker in voor de roodhemden. Workum 2 liet van zich spreken door Woudsend 1 in een spannende wed strijd met 54 te kloppen. Het 3e elftal verloor met 41 van de Sneker Oranjehemden. Hielpen 2 was te sterk voor Wor kum 4 evenals de Jun. A. en B. elf tallen die respectievelijk tegen Wor kum 2 en 4 uitkwamen. De afd. hand bal liet zien wat een goede training vermag. T. G. P. I (overigens geen zwak «zusje») werd met liefst 9—2 door de «S.V.W.» dames geklopt. Voor Zaterdag 15 Oct. zijn o s. wedstrijden voor de «S.V.W.vastge steld O N S. 2Workum 2. IJ.V.C. 1—Workum 3. Workum 4Hielpen 2 «Groene Strand». Workum 1—Makkum «Groene Strand». E. A. de Boer te Joure Fa. G W. Boltje en Zn., Hterenveen Fa. Gebrs. Dikkerboom en Sybrandy te Oudehaske H. Vonk te Hantumhuizen IJ Dikkerboom en J. Waterlander te Heerenveen Begroting directeur gemeentewerken Het werk is in massa behoudens schrijver E. A. de Boer te Joure. WORKUM. Aangenomen het beroep naar de Ned. Herv. gemeente te Spijk (Gr.) door onze oud-stadgenoot Ds. J. Haanstra, thans voorganger van de Ned. Herv. gemeente te Lollum. Bij de Zaterdag gehouden ver- kieaing voor volmacht van het Water schap «Westergo’s IJsselmeerdijken», werd in de vacature van de heer D Th. Notten alhier, voorzien door de verkiezing van onze plaatsgenoot de heer J. K. de Vries. f 11850.— f 8660 aan ‘t dat spul brüke kóene, der dochs al in hawwe wy dochs in wille fan üs kachel". ■E! .4 J FRISO

Friso nl | 1949 | | pagina 1