j Het „Herenmodehuis” Commissie Woonruimteverdeling. Begrafenisrechten Nieuws- en Advertentieblad voor Workurn en omliggende gemeenten Klaproosdag. De reis nei Amsterdam. 72ste Jaargang No. 46 Zaterdag 5 November 1949 OFFICIËLE MEDEDELINGEN PLAATSELIJK NIEUWS t en in 4 VerschtJnt eenmaal per week Uitgave: Fa. T. GAASTRA Bz te Workurn - Tel. 45 Postrekening 82259 AJaoruisaMuxtsprlJsf 1.80 per haHJaar per post f2. Advertentietarieftot 5 mm. 60 cent elke mm. meer 6 van buiten Friesland 8 Contracten volgens algem. regeling Inzending van advertenties uiterljjk Donderdagsmorgens Uitwedstrijden [Alles vertrek 1 uur] Workurn 3- Scharnegoutum 1 IJ.V.C. 1 Workurn i Jun. A. Bakhuizen 1—Workurn 4 Jun. B. De eerstvolgende vergadering van de commissie voor woonruimtever deling zal worden gehouden op Dinsdag, 8 November a.s. in plaats van op Woensdag, 9 No vember a.s. minste ook weten, waarom deze dag klaproosdag wordt genoemd. den van de tweede slag om Yperen een laatste rustplaats hadden gevon den in Vlaanderen, bezocht de Cana dese militaire arts Luitenant-Kolonel S.V.W.-AGENDA 4e klas K.N.V.B. Workurn 1Blauw-Wit 1 Aanvang 3.15 uur Jun. A. Workurn 2—Hielpen 1 2 uur Op Vlaanderen» Slagvelden. Op de slagvelden van Vlaanderen bloeien (de klaprozen tussen de kruisen, rij aan rij, die onze rustplaatsen aanduidenen in (de wolken vliegen de leeuwerikken, nog steeds dapper (zingend, nauwelijks te horen te midden van de (kanonnen daar beneden. maar dit jaar bedraagt het aantal deelnemende zakenlui ruim 60. Dus dit belooft iets goeds te worden. De prijzen zullen in een etalage worden tentoongesteld en U zult zelf dan kun nen constateren dat het prachtige ar tikelen zijn, welke Workum’s Midden stand z’n'bezoekers biedt. De commissie heeft gemeend alle beschikbare prijzen niet in ééns voor het voetlicht te plaat sen, zodat het publiek er rekening mee moet houden, dat er in de laatste week nog vele artikelen bij kernen. Volledige medewerking van B. en W werd onder vonden en we verwachten dat de poging om Workurn meer een koopcentrum te maken, zal slagen Zaterdag 19 Nov, a.s. worden de eerste bonnetjes uitge reikt en wat de da iropvolgende prijzen regen betreft, daarmee heeft Workurn allang een goede naam verworven, evenals met de gastvrije or tvangst, die men hier bij de jaarlijse feestdagen meermalen hoort roemen. «Dat is ge- skikt, ik haw it wol oars meimakke< is dan vaak de uitroep en deze niet geringe lof proberen de zakenlui zich ook nu weer waardig te maken. Gemeente Workurn De Burgemeester der Gemeente WORKUM brengt ter kennis van belanghebbenden, dat er in de maand November ter Secretarie gelegenheid bestaattothet betalen der grafrechten. Na dien tijd zal over het bedrag per postkwitantie worden beschikt. Workurn, 4 November 1949. De Burgemeester voornoemd, J. RUSSCHEN. op de Vlaamse slagvelden John Mc. Crae het uitgestrekte veld Neem onze strijd met de vijand over en zag, dat de klaprozen ook op deze akker hun fleurige taak vervulden Hierdoor getroffen en geïnspireerd, maakte hij toen het gedicht, dat niet alleen in Canada, maar in alle En gels sprekende landen als „het“her- denkingslied beschouwd wordt: In Flanders Fields. In Flanders field the poppies blow between the crosses, row and row, i that mark our place and in the sky the larks, still bravely singing, fiy scarceheard amid the guns below. Henriette Roland Holst-Sticbting Op 24 December a.s. hoopt Henriette Roland Holst—van der Schalk haar tachtigste verjaardag te vieren. Deze dag zal op haar uitdrukkelijk verzoek niet gevierd worden, maar toen vrien den en vereerders haar de wens te kennen hebben gegeven, toch op de een of andere wijze iets te laten blij ken van hun vriendschap en verering, heeft de dichteres gezegd: „Als er dan toch iets moet gebeuren, organi seer dan iets blijvends voor de jeugd". Deze wens is aanleiding geweest om een Stichting in het leven te roe pen, die met toestemming van de jubilaresse de Henriëtte Roland Holst- Stichting is genoemd. Het doel van deze Stichting is in de eerste plaats, het grondkapitaal bijeen te" brengen voor aankoop en beheer van een ge bouw met terreinen, waar kinderen van alle gezindten ontspanning kun nen vinden en waar tevens gelegen heid wordt geboden, in samenwerking met daartoe bevoegde instanties, tot vorming van jeugdleiders. Het streven van deze Stichting zal gekarakteri seerd worden door de woorden, die als het levensdevies van HenriëtteRo land Holst mogen gelden: „Verant woordelijkheid van allen voor alles". Het bestuur heeft eent werkcomité in het leven geroepen, dat op grote schaal in het Nederlandse taalgebied een inzameling zal houden teneinde het grondkapitaal voor het bovenbe doelde gebouw en terreinen bijeen te brengen. Een comité van aanbeveling, waarin ’n 150-tal vertegenwoordigers van alle stromingen uit het culturele en geestesleven van het Nederlandse volk zitting hebben genomen, onder steund dit pogen. Gelden kunnen worden gezonden door storting op het gironummer 542151 van de Henriëtte Roland Holst- Stichting of per postwissel. Een of ander op het adres van de Stichting bij de notaris E. Bennink Bolt, Kei zersgracht 622, Amsterdam. sitter ue gearkomste op weustige wize iepece, wie it lokael aihiel biset. Foral de «jongere» jongerein, wie present. Nei it sjongen fan it Frysk folksliet, twa ferskes, (mar fierwei de measte minsken kinne allinne it earste,) wie it spul forgoed los. Foardrachten troch jif. G. van Dijk; Sjongen fan it koar«Zingt Hem ter eer«, under liedirg fan de hear v. d. VeldeLézen fan in fragmint üt de krekt ütkommen bernebibel trech hou de JongKuipers Mienskiplik sjot- gen fan üs moaije Fiyske lieten Sprekken troch de hear Reitsnsa üt Warns oer: «De bitsjutting fan ‘e Fryske krite»* en fan de hear de Vries üt Utgeest oer: «Dykje, of En dan de opfiering fan «Hil is üt ‘e ri?«. Hwat hawwe de minsktn har der n ei tormakke. Sjoch der, hwat der sahwat opdist wurden is.Rom forskaet en foar eltse smaek wie der hwat. Lichte en swiere kost, dat elts koe syn gerak krije. Alles by 'n oar in moaije joun, hwert ’t de krite wol eare mei ynlein hat. Foar de opjefte fan nije leden wie gjin tiid mear, mar men wit de bistjürsleden wol to wen jen. Dat sil dos gj'n biswier wêze kinne. Stichting veeziektenbestrijding Workurn (Lijempf). Op Zaterdag 29 October hield □ovengenoemde Stichting een goed bezochte Algemene Vergadering in hotel «De Wijnberg». Na een kort welkomswoord door de voorzitter, de heer A. Gaastra, kreeg de Weled. heer P. Sjollema, Directeur van de Gezond heidsdienst voor vee in Friesland, het woord die een Ciuserie hield over «t.b.c -bestrijding». Spreker begon met een uiteenzetting van het werk van de Gezondheidsdienst om tenslotte te wij zen op het grote belang dat Friesland heeft bij een spoedige en algehele zuivering der t.b c. onder het rund vee. Waar bij de leden der Stichting nog slechts een betrekkelijk klein aan tal reagerende runderen aanwezig is spoorde spr. met klem -an deze dieren voor 1 Mei 1950 op te ruimen. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd een zeer druk gebruik gemaakt de verschillende vragen stellers werden door spreker uitvoerig beantwoord. De voorzitter dankte de heer Sjollema voor zijn uitvoerige en verhelderende causerie waarna hij de aanwezige leden voorstelde om deze morgen het besluit te nemen, de bij de leden der Stichting nng aanwezige reagerende runderen vóór 1 Mei 1950 op te ruimen. Dit voorstel werd met bijna algemene stemmen aangenomen. Met een woord van dank aan de aanwezigen voor hun belangstelling sloot de voorzitter de vergadering. Fryske folksjoun. De Fryske folksjoun, utskreaun troch de krite Warkum fan it Kr. Fr. Seiskip, op Freed de 28ste Okt. yn «R-hoboth», is tige slagge. Gjin wünder dat it folk der op ta- setten kaem, hwant in wurklist mei mar leafst 23 turners der op, wurdt jin net eltse joun bean en dan boppe- dien noch neat kostje ek. Doe *t om goed acht üre de foar- Sedert op 11 November 1919 voor het eerst in tal van landen in Europa en daarbuiten het einde van de eerste wereldoorlog werd herdacht, vond deze plechtigheid sindsdien op iedere elfde November plaats onder de naam van „Wapenstilstandsdag". Onder deze titel hebben wij de 11 Novem- ber ieder jaar gekend tot op de lie are j)ead, Short days ago November 1940 in ons land geen her- 1 ->-- denking mogelijk was en sindsdien zins op de achtergrond geraakt, het geen niet te verwonderen is, wanneer men bedenkt, dat de tweede wereld oorlog met al zijn nasleep van ellende en leed, de eerste vrijwel heeft doen vergeten. Maar nu, nó de bevrijding, duikt de wapenstilstandsdag opeens weer op onder een andere naam: Klap roosdag. En tal van mensen in ons land en daarbuiten weten niet de oorsprong van deze naam. Nu ja, wij weten, dat men op 11 No vember de'gevallenen in beide oor logen herdenkt door het dragen van een imitatie-klaproos. Maar waarom juist een klaproos? Temeer, omdat de klaproos voor deze dag een we- reldsymbool is geworden. En omdat dit zinnebeeld zon diepe betekenis heeft, willen wfl de oorsprong vertellen. Opdat we ten- we lived, fell down, saw sunset glow, o loved, and were loved, and now we lie is de betekenis van deze dag emgs- in Flanders field. Take up our quarrel with the foe to you from failing hands we throw the torch; be yours to hold it high. If ye break faith with us who die we shall not sleep, though poppies grow in Flanders field. Voor hen, die geen Engels ver staan, volgt hier de vertaling: Wij zijn de doden, weinig dagen geleden (leefden wij, Enkele weken nadat de gesneuvel- 1 Sneuvelden, zagen de avondzon gloeien, beminden en werden bemind en nu liggen (wij Viswedstrijd. De tweede viswedstrijd door Wor- Kums visclub werd Woensdag 2 Nov. gehouden in de Dijksvaart tussen Workurn en Gaast. Opgekcmr n ware n 9 leden. Het weer was mooi, te mooi eigenlijk voor het vangen van snoek. Het mocht de heer Schaafsma ook nu weer gelukken, na een kwartier gevist te hebben,?de eerste te vangen Na sluiting bleek ook nog dat hij, net als bij de eerste wedstrijd, het grootste aantal gevangen had. Door de winnaar werd een IJsselmeersnoer uitgezocht, terwijl de heer S. Reinstra, vrij zeker de oudste van onze club, met de 2e prijs ging strijken een snoekesnoer. Hij had namelijk de groot ste gevangen. Het aantal deelnemers was te klein om nog meer p-ijzen uit te reiken. Het bestuur had zich een drukkere middag voorgesteld Er wa ren anders voor deze wedstrijd 5 prijzen beschikbaar: aasketel, schepnet,IJssel meersnoer en 2 snoekesnoeren. Deze zullen nu bewaard worden voor een 3e wedstrijd. De middag was weer gezellig en dan vooral met eigen viswater. Men behoeft telkens riet om te kijken naar die mijnheer, die van.die bonnen van f 5.a f 6.noteert. WORKUM. Bij de gehouden ver kiezingen voor ambtsdragers in de Geref Kerk alhier, zijn tot ouderling gekozen de heren I. G. de Boer, D. van der Goot, P. Hofman en H. P Nauta en tot diaken de heer W. van Brug. St. Nicolaas Attractie. Het vorig jaar hadden 35 win keliers zich laten inschrijven als deel nemer voor de St, Nicolaas attractie, [Dit forhael hat myn freon Piter my dien]. III. Hy tocht bipaeld dat Auk it spul nedich hie, hwant by hie it mar allinne tsjin har en mem en ik dy hongen der mar sahwat by sa’tlike. Ha- war mei in healüre praten, bisjen, bitagsten en bifielen, waerd de keap sletten. Tige nei de froulju har sin, mar ik foun it al hwat oan ’e djüre kant. Doe ‘t ik oan ‘e „kassa" bitelje moast, sei ik tsjin dat frommiske „Jimme moatte my dat spul mei de beurtman stjüre en dan dogge wy de fracht om ‘e helt". Mar dat like nearne net op sei hja, de fracht kaem foar myn rekken. „Dan moasten jimme it spul hjir mar halde en keapje ik it wol earne oars hear". Ik stiek it jild wer yn ‘e büse en soe fuort, mar krekt kaem der ien fan de bazen oan. It frommiske fortelde him hoe en hwat en janei folie hinne en wer gepraet rekke it dochs klear. Myn wiif en Auk hiene wol heart hwat der öfspile wie en doe ‘t wy ta de winkel üt wiene sei Auk„Hwat kin Heit dochs ek mal dwaen. Ik skamme my der süver oer. Hwat moatte sokke minsken nou wol fan jin tinke?" „Kin my krekt neat skele fanke. Ik siz mar eltse goune is ien en it kostet hjoed dochs al folie mear as ’t lije kin. Ik bin fier boppe myntaks". Hjirmei wie it gefaer foarby en de froulju hiene it wol sa drok mei winkel besjen dat it hiele gefal al gau forgetten wie. Och, och, hwat hawwe wy doe hwat ófswalke. Winkel yn winkel üt en hwat dy froulju net byelkoar koften, né in minske griis. Ik hie op ‘t lest safolle pakjes, doazen en doaskes, dat ik der süver mei oan wie. Dat op ‘t lést sei ik: „Jimme kinne dwaen hwat jimme wolle, mar ik gean nei ‘t spoar. Ik haw skjin myn nocht". „Nei ’t spoar" sei myn wiif, „myn leave man wy hawwe oan healwei sawnen ta tiid en ‘t is nou goed ien. Wy moasten earst hwat ite". En Auk foei har mem by mei: „Dat kin der wol óf, wy hawwenousafolle „koopjes" helle. Hwat sizze jo heit?" Mar heit sei der net folie op, hwant ikhiemar ienwinsk, in eagenblik rêstich sitte. Dat gesjou hie my sa murf makke,dat ik in willich wurktüch wurden wie yn de froulju har hannen. Alles wie my goed as ik mar rêste koe. Al gau founen wy in spul hwer ‘t wy in waerm miel krije koene. En it smakke mar hwat bést. Doe‘t itlykwols op biteljen oan kaem, foei it my danich óf. Hwant boppe itjinge wy oan iten en drinken hawn hiene, moast ik noch 10foar de bitsjinning jaen. Al hwat in nüver spul tocht ik sa. „Witte jimme nou wol hwat üs dy iterij hjir koste hat?" frege ik de froulju doe ’t wy wer goed en wol op strjitte wiene. Myn wiif die der it swijen, mar Auk andere: „Heit moat net sa krinte kakkerich wêze. Hwat jowe dy pear sinten. Wy binne hjoed foar üs plesier üt hear". Ik seach har ris oan, „foar üs plesier seist? En ik miendedatwyder op üt wiene om hwat to keapjen. Dot wy hjir hinne reisgen om ’twydan folie goedkeaper torjochte koene Myn wiif joech my to halden: „Jo sille üs die hiele moaije dei noch bidjerre mei dat gekrimmenear oer dy sintmanich". Ja hwat moat men nou al tsjin sokke froulju bigjinne. Fierwei it béste is, swije en jitris swije. Ik sil jimme de fierdere wederwaerdigheden fan üs reis bisparje allinne dat wy noch yn in bioscoop torjuchte kamen. Der „traktearre" Auk üs op. En doe ‘t wy de jouns moai let thüs kamen, haw ik ris berekkene hwat üs dy dei koste hie. Dit wit ik wol dat ik it yn gjin wiken for- tsjinje kin. Mar de froulju hiene it tige nei ‘t sin hawn en hawwe de earste dei- manich wer stoflfe ta praten en kinne de buert op mei de „koopjes" dy 't hja hellen. It moaijste lykwols komt noch. In deimanich letter, moast ik in stikmanich boadskippen $waen. Hiel tafallich kaem ik yn in winkel, der ’t de iroulju ek alris in kearmanich west hiene, mar hwer ‘t hja gjin kar dwaen koene. En hwat stie der In selde spultsje as wy yn Amsterdam koft hiene en noch in tientsje goedkeaper. Hawar ik kaem thüs en sei, sa en sa. Nou binne wy noch djürder ut west. Mar dat wie fansels net wier. En nou krekt justermoarn, hearde ik dat Auk tsjin har mem sei: „Heit hat dochs gelyk hear. It stiet by foar do riiton. En doe skeat my yn‘t sin hwat ik wolrislézen ha: „Koop toch in de vreemde.niet, wat de eigen plaats U biedt". FRISO. aan U dragen wij uit onze bezwykendr (handen over de toortsUw taak is het die hoog te {houden. de Hofleverancier van Sint Nicolaas NIEUWS S. V. >WORKLM< Uitslagen van Zaterdag 29 OcteUr j.l.: Workurn 1Heeg 1 1— 0. Q.V.C. 3—Workurn 4 1 3. Jun. A. Workurn 1 Heeg 1 00. Jun. B. Oeverzwaluwen 3 Woikum 4 1—5. WorkurnHeeg 10. Wat wij verwachten is geschied weinig doelpunten in deze wedstrijd. Dat de verdediging van Heeg sterk was, wisten wij, maar dat ook de ver dediging van Woikum, zoals er tu gespeeld werd, daar niet voor order behoefde te doen, is Zaterdag geble ken. Alles sloot als een bus. Keeper van Gosliga heeft het zeker niet druk ker gehad dan Douma van Heeg, welke in prima vorm was. Het zwakke deel bij beide partijen was de voorhoede Vooral toen een kwartier na rus. Slootjes tengevolge van een botsing moest uitvallen en reserve H. Felle in 't veld kwam. Met een gewijzigde op stelling was de stootkracht uit ce W voorhoede verdwenen, mede door het teruggetrokken sjel van de binrer- spelers T. Boersma en K Groenhof. Voor rust was het een aantrekkelijke en snelle wedstrijd met beide partijen ombeurten in de aanval De eerste aanvallen waren voor Heeg, daar Workurn ouder gewoonte zich eerst moest inspelen, wat gelukkig deze keer niet zo lang duurde. Er was 5 minuten gespeeld toen Workurn bet ook eens ging proberen. Een bal, uit de achterhoede naar voren gespeeld werd opgepikt door Groenhof, die naar rechts zwenkte, een mooie voor voorzet gaf, welke door Slootjes schit terend werd ingekopt1— 0. Heeg streed verwoed om de gelijkmaker, maar de Workumer verdiging stond pal. Op beide doelen werden enige corners genomen, echter zonder resul taat. Toen we dachten de H.spiJAttema te zien doelpunten ging zijn schot huizenhoog over. Keeper Bouma wist eenmaal op bet nippertje te redden toen de bal uit zijn handen glipte, maar voor de doellijn had hij hem nog te pakken, terwijl er al geroepen werd hij is achter geweest. Als ge ontrouw wordt aan die sterven dan zullen wij niet slapen, ofschoon de (klaprozen groeien op de Vlaamse slagvelden. Dit gedicht heeft vier jaar geleden opnieuw een actuele betekenis ge kregen en niet alleen voor de Cana dezen en hun taalgenoten, doch oolp voor ons. Laten we daarom niet alleen op 5 November, ter gelegenheid van „poppyday" een klaproos kopen, doch ook in de zomer, bij het zien van de velden, vol met klaprozen, eens even de gedachten volgen van John Mc. Crae, die evenals zijn ka meraden, een rustplaats heeft gevon den in Vlaanderen’» slagvelden te midden der klaprozen i J 3 Rwr I n K 1 t i: i FRISO

Friso nl | 1949 | | pagina 1