j Het „Herenmodehuis" Nieuws- en Advertentieblad voor Workum en omliggende gemeenten hokkeling achter gebleven Rundertuberculose-bestrijding een dringende eis de Gezond- Hl Zaterdag 12 November 1949 72ste Jaargang No. 47 Plaatst Uw Familieberichten in »Friso« S.V.W.-AGENDA S de Hofleverancier van Sint Nicolaas OFFICIËLE MEDEDELINGEN PREDIKBEURTEN BURGERLIJKE STAND. 5 PLAATSELIJK NIEUWS ie prijs te winnen 3 1-3 1 0-6 0-0 6—2 Versch()nt eenmaal per week Uitgave: Fa. T. GAASTRA Bz te Workum - Tel. 45 Postrekening 82259 A honnenwntey rfln f 1.8Q par haWJaar per post f2.— Advertentietarief: tot 5 mm. 60 cent elke mm. meer 6 van buiten Friesland 8 Contracten volgens algem. regeling Workum Van 3 tot en met 9 Nov. 1949. Geboren: Geen. Gehuwd: Geen. Overleden: Sietse Simonsma, 77jr.echtf. van SJjtske Adema. Inzending van advertenties uiterljjk Donderdagsmorgens In de scharweide op de Workumer- waard is een Inlichtingen ter gemeente-secretaria Het Gemeentebestuur van WORKUM desbetreffende voorafgaande de afgifte van 1 waaruit blijkt dat beide verdedigingen te sterk waren voor de voorhoedes. Deze uitslag geeft de verhouding goed weer. Voor Workum was het niet mee spelen van L Slootjes een handicap, al is zijn vorm niet meer zo, als enige jaren terug. Zijn afwezigheid liet zich geducht voelen. Met de wind schuin tegen trapt BI. Wit af en is direct in de aanval. De W.-verdediging met spil W. de Vries aan ’t hoofd is er direct goed in, en keeper Gosliga is ook in prima vorm zodat alle aanvallen worden afgeslagen. Eenmaal was de W. keeper met een hard schot reeds gepasseerd, maar schitterend weet de spil de bal uit het doel te koppen. Ook de W. voor hoede voelde keeper Ottema aan de tand, maar deze had ook een goede kijk op de bal, dus bleven doelpunten uit. Na de rust hetzelfde spel met aan vallen van beide kanten,echter zonder succes. Tegen het einde zette BI. Wit alles op alles om een doelpint te forceren, maar de W. verdediging prf niet thuis en zo eindigde deze wed strijd, welke door de scheidsrechtr zeer goed werd geleid, dubDl Blijkens een overzicht van heidscommissie voor Dieren werden in de winter van 1948/49 in ons land ruim 2 millioen runderen op ruim 193.000 be drijven op tuberculose onderzocht. Hier bij is gebleken, dat het percentage reactie-dieren van te grote omvang Is om het besmettingsgevaar op normale wijze te kunnen bestrijden, vooral daar de reeds vrije bedrijven steeds weer kunnen worden besmet als gevolg van de in ons land gebruikelijke grote vee- verplaatsing. Weliswaar is de tuberculose-bestrijding onder het rundvee op verzoek van de boeren-organisaties voor het gehele land (uitgezonderd Noord-Brabant, dat ver moedelijk begin 1950 zal volgen) ver plicht gesteld, doch uit dit overzicht blijkt, dat een nog te groot aantal be drijven met deze gevreesde ziekte heeft te kampen. Het is daarom dringend noodzakelijk, dat de veehouders, waar van een deel nog slechts betrekkelijk kort aan de tuberculose-bestrijding deel neemt, slechts dieren kopen met geldige verklaringen. WORKUM Onze plaatselijke zang vereniging »Zingt den Heer«directeur de heer H K Prutksma boekte Woens dag tijdens het Priissjongen te Leeu warden een fraai succes door in de eerste afdeling een met 200 punten. Slechts een koor wist deze prestatie in deze afd. te evenaren. Onze vroegere stadgenoot, de heer J. de Jager, thans klerk ten kantore van de gemeente ontvanger te Harlingen, is met ingang van 1 Januari 1950 bevorderd tot adjunct commies tweede klas. St. Nicolaaa-attractie De laatste dagen werkt de commissie voor de St Nicolaas-attractie op volle toeren, daar over een week alles ge regeld moetaijn De 70 middenstanders die zich hiervoor aanmeldden, zullen aan alle bizoekcs boanetjes verstrek ken, welke dan recht geven op een genummerde bon. Helaas kwamen nog aanmeldingen voor deelname binnen toen de u ter,te inschrijvingsdatum reeds lang was overschreden. De prijzen zullen te bezichtigen zijn in de etalage van de heer L D de Jong, zodat ieder" weet waar het om gaat. De eerste dag der attractie worden de nummers der kranten bekend gemaakt- waaropwaardebonnenzullen worden ver strekt, met ’n minimum bedragvan f 5.-. Een letterfout moet de jeugd in elke etalage ontdekken waarvoor als hoofd prijs is beschikbaar gesteld een autoped op luchtbanden. Indien plaatsruimte het toelaat zal nog een originele St. Nicolaas puzzle in de volgende week te verschijnen reclamekrant worden afgedrukt met eveneens fraaie prijzen. Al met al belooft deze actie dus menigeen een aangename verrassing te bezorgen en hopen de organisatoren een volledig succes te behalen met hun uitnodiging Workum tot koopstad te verkiezen. Zondag 13 Nov. 1949. Workum (R. K.) Voorm. 7.30 uur Vroegmis 10 uur Hoogmis. Nam. 3.30 uur Lof. (Herv.) Voorm. 9 en 10.30 uur ds P. de Bruyn (H. Doop), ’s Avonds 7.30 uur ds A. de Jonge. (Doopsgez.) Voorm. 9.45 uur Mevr. Har- dorf— Djjkstra van Harlingen. (Geref.) Voorm. 9 en aam. 2 uur ds E. Verburg. (Bapt.) Voorm. 9.30 uur leesdienst. Heidenschap (Herv.) Nam. 1.30 uur ds P. de Bruyn. Ferwoude (Herv.) Nam. 1.30 uur ds Zwaan van Makkum. Gaast (Herv.) Geen dienst. Hindelopen (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds A. J. Schneider van Molkwerum. (Doopsgez.) Voorm. 9.30 uur ds Laurense. (Geref.) Voorm. 9.30 uur ds J. Scholten [H.A.] Nam. 2 uur ds J. Scholten (Dankz. H.A.) Koudum (Herv.) Voorm. 9.30 en ’s av.7.80 uur ds J. Brouwer. Molkwerum (Herv.) Voorm. 9.30 uur de heer R. Jellema. Nam. 2 uur ds A. J. Schneider Warns (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds A. J- Oostenrijk' [H.A Nam. 2 uur ds A. J- Oostenrijk [Dankz. H.A.] Staveren (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds B. J. Riemersma (H. A.) Nam. 2.30 uur ds B. J. Riemersma [Dankz. H.A.] Provinciaal Anjerfonds. De in 1949 in Friesland gehouden Anjerfondscollecte heeft in totaal op gebracht f7634.61 (vorigjaar f5711.16). Voor een uitkering uit die collecte komen in aanmerking die verenigin gen en instellingen, welker arbeid geacht kan worden de zelfwerkzaam heid van het Nederlandse volk op het gebied van wetenschap, kunst en cultuur in het algemeen te be vorderen en die met financiële moei lijkheden te kampen hebben. De beslissing op de aanvragen be rust bij het Bestuur van het Provin ciaal Anjerfonds. Belanghebbende verenigingen en instellingen worden er op gewezen, dat aanvragen om een bijdrage, met duidelijke vermelding o.m. van haar doelstelling en de financiële om standigheden, waarop de aanvraag wordt gebaseerd, voor 1 December a.s. moeten worden ingediend bij genoemd Bestuur, secretaris de heer A. Holkema, referendaris ter Pro vinciale Griffie te Leeuwarden, tel. 8541 (K5100), bij wie eventueel nadere inlichtingen kunnen worden inge wonnen. Aanvragen, welke inmiddels reeds zijn ingediend, zullen zonder meer in behandeling worden genomen. Fryske Brief 162. ’k Haw jimme nou in wikemanich aerdich oan ’e praet houden mei it forhael fan myn freon Piter. Mar ek der komt in ein oan en sil ik de pinne wer opnimme moatte ta it skriuwen fan in brief. Nou ’t wurdt sa njonken lytsen ek wer tiid dat ik oant briefkjen kom, hwant ik haw wol it iene en oare to sizzen. To’n earsten myn tank oan dyjinge dy 't my de léste wikemanich skreaun hawwe. Der waerden my yn ienkear fjouwer brieven yn ‘e hennen treaun. len der fan wie mar leafst toalve siden great. Dat ik hie sahwat in hiele joun wurk al dat nijs to lézen. Nou ja, lit it dan nijs wêze fan jierren forlyn, it is foar mei it matriael hwer ‘t ik mei bouwe kin. Sa mei pisjen en mjitten krij ik hiel hwat byelkoar. It komt sa stadich oan «afier, dat ik myn fêste meiwurkers krij. Mins- ken hwer ‘t ik op rekkenje kin en dy 't hiel hwat war dogge om de fragen dy 't ik sa foar en nei doch, to bianderjen. Der binne al twa dy 't it oandoare en skriuw yn it Frysk. Ja ik wit wol, it is earst fallen en opstean. Earst leare en dan kinne, ‘t Giet mei dy skriuwerij krektlyk as mei reedriden. Earst hwat efter in stuoltsje of in slide, mar as men de slach hwat to pakken hat is ‘t sa mar klear. 't Giet goed lju, sa mar troch gean hear. Ik kin hjir fansels net ien lang, twa breed ütmjitte oer itjinge men my skreaun hat, dat biwarje ik to‘n earsten. Mar oer in brief moat ik hjir dochs op ‘e tekst. Hwant hwat der yn stiet, nou dat noasket my mar min. Ien fan myn feste meiwurkers, de Hr. de B. helpt my mar tige. Om ‘t ik der yn in bulte gefallen seis net op öf kin, giet hy der op üt. Hy wit sa ‘t skynt altyd moai krekt hwer ‘t hy wêze moat en sadwaende komt hy dan ek nea mei lege bannen thüs. Foar my in biwiis dat hy hwat op hat mei Warkum en mei de skiednis fan üs stedtsje. Om ‘t ik okkerdeis jitris neifraech die, nei it Skippersgilde, en nei in bulte dingen dy ‘t my net rjocht düdlik wiene, hat de B.him derfoarspant. En sadwaende witte wy dan nou hwer ‘t wy oan ta binne en datik in streep sette kin Onder myn fragen. Hwant hie ik jit altyd hope hawn,datderhjoed of moarn wol eat foar it Ijocht komme soe, ik kin my der wol óf sette. FanitOldeskippersgildeisneat, mar dan ekneatoars oerbleaun,as dat hwat üs by oerlevering forhelle wurden is. Alle biskieden it gilde oanbilangjende binne opbarnd. Wy kamen to let. Boeken en pompiren en ek it 01de faendel, lang biwarre op souders of wit ik hwer, wiene to fretten fan de mot en doe wie ’t üt. Ditbitsjut dandositein fan it ienris sa mei soarch en leafde oprjochte skippersboun, hwat ta doel hie, elkoar ien tiden fan tsjinslach by to stean. De oprjuchters binne al lange jierren wei, en foar ‘t greatste part forgetten. MOlk hiene de biskieden üs ütwizing dwaen kinnen, hoe ‘t hja ynhar dagen libben en stribben, hoe swier de striid om it bistean west hat. It is üs mislearre en dat muoit my tige. Sa sjogge wy mar, der toarket in bulte om, hwer ‘t men gjin waerde op hat. Allinne mei it hüshimmeljen komt it foar ‘t Ijocht en wurdt dan wer opburgen oan ‘t sa lang dat de motten der har to goed oan dogge. En dan is ‘tfuort dy rommel. Sa is it gien mei it spul fan it skippersgilde en sa giet it noch mei folie mear. It wurdt hege tiid, om ris war to dwaen, al dat spul by ’enoar to sameljen en in bihoarlik plak to jaen. FRISO. Voorzichtig bij aankoop. Regelmatig wordt geconstateerd, dat talrijke bedrijven, die reeds vrij waren van tuberculose, tengevolge van onna denkendheid of goed vertrouwen bij het inkopen opnieuw in hog mate worden besmet. Veelal is het „onverklaarbare" optreden van reactie op deze bedrijven uitsluitend hierdoor te verklaren. Vaak ook is de markt overvoerd met reactie-dieren, waarbij dikwijls heel goede gebruiksdieren zijn. De handel zoekt hiervoor uiteraard een afzetge bied, helaas ook soms met ongeoorloof de middelen, waarvan de aankopende veehouder, die zijn ogen niet goed de kost geeft, de dupe kan worden. Voorts mag men aan een verouderde verklaring geen enkele waarde toekennen. Ver schillende gezondheidsdiensten zijn er dan ook toe overgegaan een controleur aan te stellen, die op de markten de veehouders met raad en daad ter zijde staat. De tuberculose-bestrijding zal met nog meer kracht moeten worden aangepakt, waartoe de instelling van t.b.c.-vrije markten een belangrijke bij drage zal kunnen leveren. Het is een Verheugend feit, dat er thans een nauwe samenwerking bestaat tussen deskundigen en boeren, waardoor een definitieve uitroeiing van deze gevrees de ziekte binnen afzienbare tijd werke lijkheid kan worden. De methode van onderzoek is vooral het laatste jaar aan merkelijk verbeterd en de uitvoering van de bestrijding is voor de komende campagne tot in de puntjes georgani seerd. Tenslotte is de rundertuberculose-be- strijding uiteraard een zaak, die de vee houders zelf het meest aangaat. De be strijding heeft dan ook alleen kans van slagen, als deze belanghebbenden alle medewerking verlenen en een volledig vertrouwen hebben in de maatregelen, die in hun eigen belang worden getrof fen. Thuiswedstrijden 2.00 uur Jun. A. Workum 1—IJ.V.C. 1 3.30 uur: Sen., Workum 3—IJ.V.C. 1 Uitwedstrijden: Makkum 1—Workum 1 4e kl.K.N.V.B. Balk 2—Workum 4 Raadpleeg voor de vertrektijden' opstellingen enz., de mededelingen in het clubkastje. Epema blank. Jun. A IJ.V.C. IWoikun 1. In een meer spannende dan fraaie wed- strijd hebben de beide elftallen de puntjes maar verdeeld. De W. verde diging was het beste onderdeel van dit elftal, met J. de Jong als r back aan het hoofd. Dit trof W want IJ.V. C. had enige snelle voorhoede spelers. Bij een te ver opdringen van de 1. back werd dit Workum dat ook noodlottig, toen met een snelle sprint de IJ.V.C. midvoor tussen de backs doorgleed en keeper M edema het nakijken gaf 10. We dachten IJ.V.C. nogmaals te zien scoren doch de r. back bracht opluchting toen de keeper reeds was geslagen. Was het voor de rust IJ. V. C. dat de toon aangaf, na de rust kwamen de Workumers pas op stoom. Aanval op aanval werd opge bouwd doch de afwerking in de voor hoede was te slap. IJ. V. C. mocht van geluk spreken, dat doelpunten voor lopig uitbleven, temeer toen nog een penalty werd gemist. Dit werd W. toch te bar en een verwoede eind spurt volgde. De IJ.V.C. verdediging kon dan ook niet verhinderen dat een hard schot door één der IJlsters van richting werd veranderd waardoor hun keeper toch nog moest vissen. Met W. in de aanval kwam het einde. Hielpen 1 Jun. A sloeg niet mis. Workum 2 werd het kind van de rekening. Verdiend won Hielpen met 6—0. Het 4e elftal van de Jun B leverde een prestatie om trots op te zijn. Zij wisten n.l. Bakhuizen 1 met 3 1 te slaan. Wedstrijden voor Zaterdag 12 Nov. Workum 1 zal in Makkum moeten tonen dat het niet een vergissing is bij de leiders thuis te horen. Zou het Workum 3 opnieuw gelukken van IJ.V C. 1 te winnen Workum 4 gaat naar Gaasterland een bezoek brengen bij Balk 2. We hopen dat regen en wind niet opnieuw spelbreker gaan worden, zoals het 22 Oct. j 1, het geval was. Veel succes I De Jun. A Workum 1 mag nu als gastheer op treden om IJ.V.C. te ontvangen. bedrijf, onmiddellijk aan het tijdstip waarop de verklaring wordt ge wenst, het rund wederom niet reageert. In Friesland, dat practisch t.b.c.-vrij is, zijn rode verklaringen niet in gebruik. De afgifte van particuliere briefjes door dierenartsen is niet toegestaan. Bij uit voer van runderen naar het buitenland worden speciale, groengekleurde ex- port-verklaringen gebruikt, die niet in het binnenland mogen worden aange wend. De veehouders dienen er rekening mede te houden, dat een t.b.c.-vrij bedrijf al leen als t.b.c.vrij blijft aangemerkt, wanneer al het aangekochte vee van een geldige witte verklaring is voorzien. Een reactie-vrij bedrijf blijft als zodanig aangemerkt, indien slechts runderen worden aangekocht met witte verklaring of een witte verklaring met groene op druk. Verklaringen. Deze verklaringen zijn unform voor het gehele land vastgesteld en worden on derscheiden in: Witte verklaringen; deze worden slechts afgegeven voor runderen aan wezig op t.b.c.-vrije bedrijven. Zij wor den zonder her-tuberculinatie der die ren afgegeven gedurende het gehele tijdvak tussen de laatste en de volgende jaarlijkse tuberculinatie. Witte verklaringen met groene opdruk worden slechts afgegeven voor runde ren aanwezig op reactie-vrije bedrijven, mits de laatste jaarlijkse tuberculinatie niet langer dan twee maanden geleden heeft plaats gehad. Nadien wordt een dergelijke verklaring alleen afgegeven, wanneer bij een her-tuberculinatie, uit gevoerd op het desbetreffende bedrijf, onmiddellijk voorafgaande aan het tijd stip waarop de afgifte van de verklaring wordt gewenst, het rund wederom niet reageert. Rode verklaringen worden slechts afge geven voor niet-reagerende runderen aanwezig op besmette bedrijven, mits de laatste jaarlijkse tuberculinatie niet lan ger dan twee maanden geleden heeft plaats gehad. Nadien wordt deze ver klaring alleen afgegeven wanneer bij een her-tuberculinatie, uitgevoerd op het Teruggekeerd. 10 November. Toen Zaterdag avond tegen etenstijd een Z.WH.-bus ons s aaje doo reed met enkele mili tairen er iu die voor bij de bestuurder alles even vluchtig in ogenschouw na men, begrepen we dat deze jongens binnen enkele minuten weer in hun ouderlijke woning zouden terugkeren na buur tropendienst in Indië. We fietsten even achter de bus aan welke het Dva-sioord opreed en tegelijk gingf n van alle kan ten de deuren open om zo mogelijk een glimp op te vangen van militair de Wolf, die behouden thuis mocht komen. Vlaggen, bloemen en geschenken wezen de weg voor een onbekende naar de woning waar de terugkomst werd gevierd. Een vraag die telkens weer wordt gesteld is wel >Sjucht hy er noch goeJ üt en deze hoorden we vanmiddag door een zusje van militair W. de Jong, die juist na etenstijd in Workum arriveerde, beant woorden met Krekt as altyd en hwat in blommen en gebakWe gunnen het de teruggekeerden en hun families van harte en spreken de wens uit dat na het vertellen der wederwaardigheden en af te leggen bezoeken, ze z;ch wer kelijk weer thuis zullen gevoelen in onze kleine, maar intieme samenleving. Zanguitvoering, Naar wij vernemen zijn de be sturen van de koren >Zingt den Heer< en het mannenkoor >Laus Deo< over eengekomen een gezamenlijke uitvoe ring te geven op de tweede Kerstdag in de Geref. Kerk alhier. r «Ruim 70 zangers en zangeressen zullen onder le ding van hun directeu ren een uitstekend zangprogramma vertolken, terwijl de koren ook afzon derlijk optreden De klacht wat zijn de mannenstemmen weer zacht, zal die avond wel niet geslaakt behoeven te worden. Wij zijn blij dat de traditionele zanguitvoering op de tweede Kerstdag weer in ere wordt hersteld. NIEl'WS 8. V. >WORKÜM« Uitslagen van Zaterdag 5 Nov. j.l. Workum 1Blauw Wit ’34 Soharnegoutum 1Workum Jun A IJ.V C. 1—Workum 1 Workum 2Hielpen 1 Jun B Bakhuizen 1Workum 4 Workum 1Blauw Wit 1 De wedstrijd WorkumBlauw Wit eindigde zoals begonnen was 00,

Friso nl | 1949 | | pagina 1