Extra bericht Het „Herenmodehuis" - 1 I I Nieuws- en Advertentieblad voor Workum en omliggende gemeenten geven wij nog extra een in de kleuren -zalm, bleu, groen enz. Levert zoveel mogelijk Zaterdag Uw blauwe bonnen in tegen nummers 72ste Jaargang No. 50 Zaterdag 3 December 1949 Dit nummer bestaat uit twee bladen Het Comité. de Hofleverancier van Sint Nicolaas Een zuiver lederen damestas dat komt zeker nu van pas Voor kwaliteit is E. Eiling de man Waarop U steeds vertrouwen kan Naast de vele prijzen, gratis beschikbaar gesteld door welwillende Winkeliers Makkum 1—Workum 1 4e kl. K.N.V.B. Jun. A Heeg 1—Workum 1 Vertrek van de Markt per auto om 2 uur St. Nic. avond (5 Dec.) geen gym.- en trainingslessen 7 5 0 S.V.W.-AGENDA 2.45 uur Workum 2—Delfstrahuizen 1 Vermoedelijke datum Vaardigheids- proeven voor de afd. gymn. op Zaterdag 17 Dec. a.s. om 4.30 uur 4 BS I; y Fryske Brief 164. Lyk as ik jimme yn myn foarge brief sei, swalke ik op in joun troch de stêd, en die jimme forslach fan de prakkesaesjes dy ’t ik sa ünder Afe it rinnen wei hie. fil Doet ’t ik njonken ien fan de 16 bakkerijen dy ’t üs stêd ryk is, wie, rükte ik, dat men der oan ’t taeibakken wie. Ei ja, dat spriekfanselshwant it roun sa njonkenlytsen al aerdich nei Sinterklaes. En dat is ommers de taeitiid. Nou wit ik malleskoan dat it dermei de léste jierren ekg&nsforoare is, hwant men kin nou sahwat in hiel jier troch taei krije. Alear wie dat al efkes oars. In wikemanich foar Sintneklaes en indeimanich derneihiene wy fan dat spul, mar dan wie ’t ek wer foar in hiel jier fit. Wy krigen in taeike yn ’e hoas en op de 6e Desimber in stikmanich yn ‘t kuorke of bakje. Mar dat guod pleage üs almeast net sa botte lang, hwant och, taei is maklik en handich iten en wy koene oarnaris wol in aerdich hoekje op, foar ‘t wy takoft wiene. Ja der wiene noch wolris fan dy tiden dat men taei keapje koe, en dat wie mei sterk iis. Yn forskate diskes koe men „sintse“ taeikes keapje en „robbeltsjes”. Krimmenikes en gjin ein hwat wiene dy dingen dan dochs glüpende lekker. Mar hurd, hurd, nou as glês. Wis hear se smakken üs wol. Wy soene der nou moai grif gjin müle mear op sette om ‘t üs smaek hwat foroare is, mar ek, en dat foral, om ‘t üs kiezzen en tosken dat spul net mear bite kinne. (Jimme tinke der wol om nou, dat ik noch altyd yn prakkesaesjes yn ‘e stêd swAlkje.) Och, och as ik de' winkels nou sa ris sjoch, allegearre mei greate spegelrüten en jouns in sé fan Ijocht, en ik tink dan wer ris oan üs jonge jierren, dan is it forskil wol tige great. Doe de rüten twa, trijeris lytser en jouns forljochte mei in stikmanich gaslampen of ek noch wol meipetroalje. Mar dat nimt net wei, as de tiid der wie dat de Sintneklazetafels ré wiene, gyngen wy in joun de stêd yn en hwat wy dan foar in pear sinten net koften, né in wünder. Ja hear wy seagen der wol kans ta, <jm mei in stür yn ‘e büse, hast yn alle winkels hwat to keapjen, al wie it dan ek mar foar in heale sint. (Witte jimme noch wol, „in holfje üt it blêdtsje en in hêlfje wer om.) Ik gean sa yn tinzen al dy winkels noch wer ris lans. Mar as ik op it Noard kom, dan fiel ik wier hwat fan de eangst yn my, dy ’t wy as bern ek faek hiene, as wy der om dizze tiid op ta setten om de ütstallin- gen to bisjen. Hwerom just op it Noard, sille jimme freegje? Dat sil ik iimme ütlizze. By de susters Fischer, stie elts jier opnij, Sint neklaes foar de rüten. Ja libbens great! Mei in echt wyt burd, in moaye mantel om, in steek op en in stêf yn ’e han. It hert kloppe üs faek yn ’e kiel as wy dan wer foar de earste kear de hege stoepe opklommen en der foar üs de „goed heilich man“ seagen. Binammen as üs gewisse net al to süver wie, nou dan wie it al hwat in swier stik en gean der stean. Ik wit noch dat der mids forskate lytsere, ek in greate jonge stie. „It is mar in deade Sintneklaes“ forkondige hy. Mar in lyts jongkje, hwat bipaeld moai skoan by de tiid wie, sei„As er dea wie koe er net sitte. Us beppe is ek dea en dy hawwe se yn in kiste lein, om 't se net mear sitte koe Sjoch dat wie leauwen en bitrouwen. Wy wisten, dat as jouns de bern op bêd leine, dan kaem Sintneklaes fan 't plak en brocht üs hwat. En as ik dan nou yn dizze tiid ris om my hinne sjoch, yn de greate stêdden mei syn wit hoefolle Sintneklazen, de iene yn in auto, de oare op in hynsder, wer in oaren ien yn in wein, dan siz ik mar, de bidragerij is al great. Hwat moatte wy greate minsken nou leauwe fan Sintneklaes Lit stean de bern. Derom hfild ik my mar oan dy üt myn bernetiid, dy ’t elts jier trou by Dora en Süske Fischer yn ’e ütstalling stie. FRISO. 6 6 7 6 7 6 Zoekt het in Workum! PLAATSELIJK NIEUWS «Aan U o Koning der Vecsctiftnt eenmaal por week Uitgave: Fa. T. GAASTRA Bz te Workum Tel. 45 Postrekening 82259 Advertentietarief: tot 5 mm. 60 cent elke mm. meer 6 van buiten Friesland 8 Contracten volgens algem. regeling 9 Aboanenientaprök£J.8üper huUjusr per post f2. Uitwedstrijd Inzending van advertenties uiterlijk Donderdagsmorgens pnt. 10 8 8 doelgem. 16— 4 11— 4 10—14 13— 6 18— 9 4-35 Thuiswedstrijd serie Wollen Dekens ders van 30 jaar gelede vriend Pannebakker j felicitatie namens over te brengen. Namens de A.B.T.B. A. R. Kiesvereniging. 29 Nov. Hedenavond vergaderde de A. R. Kiesvereniging onder voor zitterschap van de heerP. v, d. Tuin, die deze slechts matig bezochte ver gadering opende op de gebruikelijke wijze en een kort openingswoord uit sprak. Na het lezen der notulen bracht de heer W. Mundt het jaarverslag uit. We memoreren hieruit, dat het leden tal nog steeds stijgende is, maar dat het bezoek op de vergaderingen beter had kunnen zijn. Het financieel over zicht van de penningmeester de heer J. Arntsen gaf reden tot tevredenheid. Bij een bespreking over de a.s. Staten verkiezingen werden door de vergade ring verschillende personen genoemd -■ bracht de heer Hettinga een woord van hulde en zag niets liever dan een blijvende en vruchtbare samenwerking Ook de zusterafdelingen van Bolsward en Blauwhuis kwamen met hun ge lukwensen. Nadat de oud-voorzitter, de heer Sierkstra, nog het woord hac gevoerd, kregen we het optreden van het Duo Pander Fientje Meester dat de aanwezigen danig wist te vermaken, zodat van tijd tot tijd daverende lach salvo’s door de zaal weerklonken In de pauze werd nog het woord gevoerd door de Weled. Heer Bouma, Directeur der Coöp. Zuivelfabriek alhier. Spr. bracht een woord van dank voor de uitnodiging, wenste de afd. geluk met deze dag, wijdde enkele woorden aan de verhouding werk gever en werknemer, noemde met name de C A.O’s een verbetering en hoopte op een blijvende samenwerking. Ook de heer Tj Folmer sprak als directeur van de N V. Lijempf enkele felicitatiewoorden. Na een slotwoord van de voorz. werd deze zeer ge slaagde bijeenkomst gesloten met het zingen van eeuwen». Zeilvereniging „Workum". Na een woord van welkom door de voorzitter en lezing der notulen door de secretaris, kozen de leden van de Zeilvereniging «Workum», die op 23 Nov. in café O. Veldman verga derden. de heer S J. Haagsma van Oudega in hun bestuur. Hisrna werden de prijzen uitgereikt, die op de onderlinge wedstrijden van de afgelopen zomer gewonnen waren. De heer S. Haagsma, die de in de 16 M2 A uitgeloofde w’sselbekeker dit jaar definitief won, stelde deze weer beschikbaar, welke geste door de aan wezigen zeer op prijs gesteld werd. De datum van de open wedstrijd werd vastgesteld op Donderdag 10 Augustus. De goede gewoonte om de leden In de winter een gezellige avond te bieden, zal ook dit jaar weer gevolgd worden. Hiervoor werd de le Febr. gekozen. Bij de rondvraag kwam de wens naar voren eens een praatavond te beleggen over wedstrijdtactiek en de verschillende reglementen. Het bestuur zal dit nader organiseren. De voorzitter memoreerde tot slot de vele werkzaamheden, die de heer S. Sj Vlas in zijn langjarige bestuurs- loopbaan verricht had en dankte de aftredende bewindsman hiervoor in har- Jelijke woorden. Hierna sloot hij de matig bezochte vergadering. Feestavond R. K. landarbeidersbond ,,St. Deusdedit" ter gelegenheid van *t 30-jarig bestaan ?2 Nov. Voorz deheerN.Boekema opende deze bijeenkomst met een overzicht, waarin hij aan enkele feiten uit de afgelopen periode herinnerde en tevens hulde bracht aan de pioniers. Daarna sprak de eerwaarde adviseur Pater Mtchielsen enkele woorden. Zijn Eerwaarde drong aan op samenwerking en bracht dank aan God. Ook onze ZeerEerwaarde heer Pastoor van Hof slot sprak enkele felicitatiewoorden, schetste in het kort de organisatie en noemde in dit verband de landarbei- 'ep. Hierna kreeg gelegenheid een het hoofdbestuur voor candidaatstelling. Voorts zal ook nog getracht worden te komen tot Heroprichting van de A. R. Jongeren Studieclubbinnenkoit zal daarvoor e n vergadering worden bijeen geroepen. Bij de gehouden bestuursverkiezingen werden de heren P. v. d Tuin en J. R. Riemersma met grote meerderheid van stemmen herkozen. Daarna handelde de heer J. Arntsen over >Htt Com munisme». Het Communisme is het grootste gevaar dat ons bedreigthet gaat er van uit dat er niets anders is als het stoffelijke, ook de mens is niets anders als een product van de natuur. Spr. betoogde dat het Communisme uitgaat van de tegenstelling kapitalist en arbeider Hieruit moet volgens het Marxisme voortkomen het aan de macht komen van het proletariaat, De Staat wordt door het Marxisme in de Socialistische Maatschappij als over bodig beschouwd. In de overgangstijd van de Kapitalistische naar de Socia listische Maatschappij worden de func ties van de Staat overgenomen door de dictatuur van het proletariaat. Na er op gewezen te hebben dat het Com munisme goddeloos is en nooit aan de mens het geluk kan geven, betoogde spr. dat wij ook als Christelijke partij alles moeten doen om de sociale mis standen weg te nemen. Bij de bespreking werd een en ander nog nader uiteengezet. De inleider sloot daarna ’de vergadering met dankgebed. Vergadering „Jongerein" Op 29 Nov. hield de «Jonge- rein» afd Workum de tweede leden vergadering in dit seizoen. Was de opkomst de vorige keer tengevolge van het slechte weer zeer klein, deze vergadering was goed bezocht. Voorz. M. Cnossen zag dit met groot genoegen en sprak de hoop uit, dat dit zo mocht doorgaan. Een onzer leden, B. Algera hield een korte inleiding over enkele men senrassen en de verschillen die hierbij in het oog vallen. Bijvoorbeeld het noordelijk ras, waartoe ook de Friezen behoren. De mensen zijn veelal groot en slank gebouwd met blauwe ogen en blond haar en smal, hoog voor hoofd. Het Slavische mensentype is daarentegen kleiner en gezetter terwijl de kleur van ogen, haren en huid meest donker is. De tweede inleider was de voorzitter over «Wintertijd». Nu het vee weer op stal is en zich zwaar zuchtend in het warme stro neergeeft, terwijl bui ten de natuur langzaam sterft, krijgt de boer wat meer tijd om over ver schillende dingen na te denken en plannen te maken voor een volgende zomer. Doch de natuur kan aan deze plannen veel mee- of tegenweiken, bijvoorbeeld door droogte of dergelijke. Beide sprekers werden met aandacht gevolgd. Na alle aanwezigen voor hun medewerking te hebben bedankt,sloot de voorzitter deze vergadering en wenste allen een welthuis. bestuur van de Workumer sportver eniging in kennis gesteld, dat ook dit jaar Sinterklaas enige ogenblikken in het midden van de «kleintjes» zou vertoeven. Jongens en meisjes, leden der «S.V.W.», geboren in 1940 en later, zijn dus welkom. Zorg er voor zo mogelijk in keurig clubcostuum te verschijnen. De «S.V.W.» tracht altijd, doch ook nu, een goede indruk achter te laten. Natuurlijk mag jeje oudersmeenemen en kunnen zij zover de plaatsruimte dit toelaat meteen ook eens met het »S V.W.» Sinterklaasfeest kennis ma ken en jullie gymtoeren bewonderen. Hebben jullie je ouders al verteld, dat in Januari a.s. ook een jeugd-uitvoering wordt gegeven door de «S.V.W.» Niet alleen de ouderen, doch ook de jeugd zal tonen dat de Workumer sportvereniging er mag zijn. Bezoek geregeld de gym- en trainingslessen der «S.V.W.» Bouw mee aan de toekomst van de s v. «Workum». NIEUWS S. V. ‘WORKUM» Workum 1 kon het in Staveren tegen «Q.V C.« niet verder brengen dan een gelijk spel 0 —0. Workum 2 ging tegen de verwachting in met 6—0 ten onder tegen Nijland 1. De Jun. A wedstrijd tegen Bolswardia 1 werd wegens af keuring van het C.A.B-terrein niet gespeeld. Q.V.C. 1—Workum 1 Men spreekt wel eens van een wed strijd om spoedig te vergeten. Welnu zo’n wedstrijd was het in Staveren. De voorhoedes waren niet in staat de achterhoedes te passeren, wat pleit voor de verdedigingen. De kansen waren legio, vooral voor Workum, één goede schutter zoals Duim van Q V.C. en Workum zou beslist gewonnen hebben. Het is zeker aan keeper van Goslinga te danken, dat de Q.V.C.- voorhoede geen kans kreeg om te doelpunten, daar de W.-keeper in schitterende vorm was. De wedstrijd begon veelbelovend voor Workum, da;r in de eerste mi nuten W. reeds een kans kreeg om te doelpunten, zoals zelden voorkomt, maar de W.-middenvoor zag geen kans de bal in de touwen te schieten. Q.V.C. stelde de W.-achterhoede op de proef en hoewel er soms raar ge schutterd werd, wisten ze met kunst en vliegwerk erger te voorkomen. Voor de rust waren beide partijen om beurten in de aanval. Na de rust wetd Q.V.C. sterker en moest de W.-achterhoede keer op keer ingrijpen om erger te voorkomen. Nu en dan brak de W. voor hoede wel door en ontstonden voor het Q.V.C.-doel gevaarlijke situaties, maar een goed schot werd nimmer gelost. En zo eindigde deze wedstrijd zoals zij begonnen was 00. Jammer dat er zich in ’t laatst nog een incident Workum 1 Heeg 1 IJ V.C. 1 Bolswardia 1 O N S. 1 Makkum 1 WORKUM. Aan ’t Academisch Ziekenhuis te Groningen slaagde onze vroegere stadgenote, mej. B. Robtjns voor Ziekenverpleging, diploma A. Uitslag verkoping. 28 Nov. Hedenavond had in Hotel «De Wijnberg», door de admi nistrateur B. Smid alhier, de finale verkoping plaats van de huizinge c.a. aan het Ztjispad F 59. Na enige verhogingen van het oor spronkelijke bod werd koper de heer Wiebren ten Dam alhier, voordesom van f 3.617. voordeed en dat de scheidsrechter de linksback van Q.V.C. niet van ’t veld stuurde, was voor deze speler een boffer. Zoiets mag niet voorvallen wij spelen toch niet als vijanden tegen elkaar. Houdt de sportiviteit hoog, in» ’t belang van ons mooi voetbalspel. En nu morgen naar Makkum Zeker niet één van de sterkste, maar W zal toch uit een ander vaatje moeten tap pen om meteen overwinning uit Mak kutn terug te keren. Wedstrijden voor Zat. 3 Dec. Woikum 1 zal in staat moeten zijn om haar ongeslagen record te hand haven, door met de volle winst uit Makkum thuis te komen. Workum 2 mag Delfstrahuizen 1 niet onderschatten. L g. club liet veertien dagen geleden van zich spreken, door Nijland 1 op eigen terrein met 2 —0 te kloppen. In de Jun. A afd. is één wedstrijd vastgesteld, doch dat het voor beide partijen een zeer belangrijke ontmoeting belooft te worden laat o.s competitie- stand aien. De wedstrijd Heeg 1 tegen Workum 1 kan wel eens van door slaggevende invloed zijn op het afd. kampioenschap. Workum 1 is nog on geslagen lijstaanvoerder (vier over winningen en twee gelijke spelen n.l, tegen Heeg en IJ.V.C Het Jun, A elftal is momenteel in zeer goede vorm, doch de roodhemden wacht morgen één der zwaarste en lastigste wedstrijden tegen Heeg. We verwachten van deze elf knapen dat ze zullen aanpakken van begin- tot eindsignaal Een over winning zou de mooiste Sinterklaas surprise zijn voor trainer van Delden en natuurlijk voor het jeugdbestuur der «S.V.W.» Pak aan en het zal lukken 11 Veel succes 1 Competitiestand Jun. A Afd. B. gesp. Sinterklaas op bezoek bij de S.V.W. Morgenmiddag van 5 tot 7 uur komt de Sint weer bij de »S V.W.» jeugd op bezoek. Reeds vroegtijdig werd het f

Friso nl | 1949 | | pagina 1