Meer ziekenhuisruimte gevraagd Nieuws- en Advertentieblad voor Workum en omliggende gemeenten 72ste Jaargang No. 51 Zaterdag 10 December 1949 f? Een vitaal volksbelang Dy PREDIKBEURTEN PLAATSELIJK NIEUWS XIEÜWS S. V. 1417, 8473, 8987, I Wilt gij Uw zaak goed zien renderen? Eén middel: Immer adverteren! Advertentietarief: tot 5 mm. 60 cent elke mm. meer 6 van buiten Friesland 8 Contracten volgens algem. regeling de af- het een en een Inzending van advertenties uiterljjk Donderdagsmorgens Verschijnt eenmaal per week Uitgave: Fa. T. GAASTRA B> te Workum - Tel. 45 Postrekening 82259 S.V.W.-AGENDA Thuiswedstrijd Workum 2—Hielpen I 2.30 uur „Groene Strand” per post f2.— o 2 1 2 2 0 2 1 2 2 14 2 0 1 0 0 2 0 1 0 o 6 WORKUM. Maandag isindeoudrr. dom van 83 jaar te Voo' burg overleden onze oud-burgemeester Ti’us Marius ten Berge, die gedurende 17 jaar oe be angeu van onze gemeente heeft gediend en wel vanaf 10‘Januari 1898 tot 17 Januari 1915. In 1970 anders 8.000 acute, 20.000 chronische, 4.000 sanatoria en minstens 10.000 gestichtsbedden tekort. Uitwedstrijden Jun. A Bolswardia 1—Workum 1 Waarschijnlijk per Z.W. H.-bus van 2.30 uur van de Markt) Jun. B Oeverzwaluwen 3—Workum 3 1.45 uur per fiets van de Markt Workum 4 H. Tjerkstra G. Posthuma Sj. Rekers M Hiemstra T. de Boer J. Nijenhuis D. Seekles S. Wouda J Faber j. Dijkstra 4, die hun wisten te goed spel ons volk, hartelijk Sint Nicolaas Attractie. De Workumer Winkeliers Attrac tie met zoveel animo op touw gezet, werd b< sloten met een officiële ont vangst van de vitale Sinterklaas,die bij c’e trekking van de prijzen door notaris P. Niemantsverdriet, op het bordes van ons gemeentehuis, zo in extase raakte, dat hij zelf in een zeer spraak- werk verbonden is. De Workumer Middenstand heeft getoond wat ge zamenlijk tot stand gebracht kan wor den en we spreken de wens uit dat de overheid geen moeilijkheden in de weg zal leggen aan deze plaatselijke acties, die de kooplust in betere banen leiden dan de onsociale verlokkingen van de grootbedrijven. Workum heeft zch als koopcentrum een waardige plaats verworven en de commissie zal er ongetwijfeld voor waken dat dit zo mag blijven I Sint Nicolaasfeest. in 'tjeugdwerk vroegere tijden z'a sporen wel verdiend scheen te hebben, hoopte, nu met tpedewekring van Kerkbestuur en Wezenfonds de plannen verwezenlijkt zijn, dat de Workumer jeugd dit ge bouw mag verslijten, d.w.z. er nog een lange reeks vaujaren een intensief gebruik van zal mogen maken. Namens de Nieuwe Spaarbank feli citeerde de heer Tj Folmer in het bijzonder pater Mich eisen met het bereikte resultaat, waarvan dit voor jaar de geslaagde tancy-fair de grond slag had gelegd- Met de toezegging dat bij het Spaarbankbestuur op een welwillende houding voor dit werk ge rekend mag worden en met de wens dat de Katho ieke jeugd hier ook steeds voor haar Katholieke beginselen uit komen zal, besloot spr. z’n hartelijke woorden. Het was voor de R K. jeugd een bijzonder vreugdevolle gebeurtenis en dat pater Michielsen nu bij al z’n on vermoeid streven toch ook grote vol doening en bijkans een onbegrensde genegenheid heeft gevonden bij ieder die htt wél meent met de Nederlandse jeugd, valt niet te betwijfelen. Proficiat I Fryske Brief 165. Okkerwyks ha ‘k yn in krünte lézen dat, tige learde lju, nei in bulte rekkenjen, siferjen, prebearjen en proeven, forklearje doare, dat itnou earlik wier sa lang net mear duorje sil, of wy kinne nei de moanne ta fleane. Ja en ek werom hear. lju fan wittenskip, witte üs ek al moai krekt to sizzen, hoe ’t er der op ‘e moanne by leit. Tige hulterich en bultrich wolle hja hawwe. Dat der sil to’n earsten wol hiel hwat sljochte wurde moatte om de diken der to krijen lyk as hjirre. Mar hja witte noch mear. Neffens hja birekkenje, kin der gjinminske it libben balde. Nou soene wy mei üs dom forstan sizze: Dan der ek net hinne, hwant nimmen giet graech frijwillich de dea tomjitte. Né siz nou seis. De wittenskip lykwols stiet nearne net foar. Hja hawwe dan ek üt- foun, dat as de minsken dy ’t der hinne reisgje, in soarte fan momkape opsette, hja it der grif rédde. Men sil „apperaten" meitsje dy ’t in bipaelde tiid mei kinne. It sil oars wol nüver lykje tinkt my, allegearre sa‘n mom kape op. Mar der sit ek al wer in Ijochtkant oan en wol dizze: dat der gjin forskil mear is, tusken kreas en ünkreas. Elts rint der mei sa‘n ding foar en hwat der ünder skület, der kin men allinne mar nei riede. Men soe oars sizze, hwat driuwt de minsken dan dochs om nou per- foast nei de moanne fleane to wollen? Ik wit der wier gjin andert op to jaen. Mar myn buorman, immen dy ’t hwat mear leard hat as sljochtwei hinne, seiokkerjouns ris: „Dat der moai grif wol hwat to finen wêze sil, der ’t wy hjir op ’e wrald tige forlet fan hawwe. Stel, dat der „uranium" yn ’e groun sit of mear fan dat soarte spul. Man, man hwat soe dat al moai wêze. Hy seach der bipaeld wol Ijocht yn, hwant neffens syn sizzen, wrotte de learde hearen wol krekt salang, dat de minsken der yn ’t libben bliuwe kinne. En dan binne wy klear. Dan kinne der hiel hwat minsken hinne dy ’t hjir gjin wurk mear fine kinne. Emigranten nei de moanne dos. Dos minsken wy wachtsje to ‘n earsten mar rêstich óf. De krünten sille üs wol tö witten dwaen, hoenear de earste reis oan giet. Goed biskóge, binne wy oars al hwat mansk! De minsken steane nearne mear foar, sei 'k niis. Dat sit mar wit hoe djip ünder ’e groun en hellet der de stienkoal wei. Dat faert mar üüder wetter krekt of it sa heart. En wy fleane heech,heech troch de loft. Hurder as in fügel fleane kin.Dan as in kroan op it wurk, nei de moanne om ris poalshichte to nimmen, hwat der faeks to heljen is. Of it nou wier allegearre sa maklik wêze sil om der to kommen en ek sünder bonke en skonkebrekken wer thüs oan to lanjen, en der wei to heljen hwat der to finen is, ik wit it net. Wis hear, de birekkeningen sille wol goed wêze. Op papier kloppet it grif en slüt it as in bus. Der is gjin spjelde tusken to krijen. Mar der binne jit altyd grinzen. Gjin grinzen, óffredige mei stikeltried of mei „Verboden toegang”, mar der binne grinzen oan it kinnen en witten fan de minsken. Der binne nou ienkear dingen, hwer it minskeforstan net by kin. Der binne plakken hwer ’t üs taroppen wurdtOan 't safier en net fierder. En al hoefolle, war wy dan ek dogge, om dochs oer dy grinzen hinne to kommen, it mislearret üs sa wis, as twa kear twa fjouwer is. Derom, wv kinne, meije en moatte bliid en tankber wêze, foar hwat der troch de wittenskip birikt wurden is, mar lit üs ek sjen doare, dat wy faek op de allerienfaldigste fragen, it andert net witte. Dat wy mei rjocht en reden sizze moatte: Der kinne wy mei üs forstün net by. FRISO. Zondag 11 Dec. 1949. Workum (R. K.) Voorm. 7.30 uur Vroegmis 10 uur Hoogmis. Nam. 3.30 uur Lof. (Herv.) Voorm. 9 en 10.30 uur ds P. de Bruyn, ’s Avonds 7.30 uur dsA.de Jonge. (Doopsgez.) Voorm. 10 uur ds de Wilde van Balk. Na de dienst ledenvertoeving [verkiezing 2 kerkeraadsleden]. 11.30 uur Zondagsschool. (Geref.) Voorm. 9 en nam. 2 uur ds E. Verburg. (Bapt.) Nam. 2.30 uur ds J. Bosma van Staveren. Heidenschap (Herv.) Nam. 1.30 uur ds P. de Bruyn. Ferwoude (Herv.) Voorm. 9 uur ds Fokke- ma van Exmorra. Gaast (Herv.) Geen dienst. Hindelopen (Herv.) Voorm. 9.30 uur en Nam. 2 uur ds. H. Altena. (Doopsgez.) ’s Av. 7.30 uur ds Laurense. (Geref.) Voorm. 9.30 uur ds J. Scholten Nam. 2 uur Leesdienst. Koudum (Herv.) Voorm. 9.30 uur Leesdienst Nam. 2 uur ds J. Brouwer. Molkwerum (Herv.) Voorm. 9.30 en nam. 1.30 uur ds A. J. Schneider. Warns (Herv.) Voorm. 9.30 uur en Nam. 2 uur ds A. J. Oostenrijk. Staveren (Herv.) Voorm.9.30en nam. 2 uur ds. B. J. Riemersma. van dit alles, de inventarisatiekosten niet meegerekend, f 775.000.000 bedra gen. Daar wij ons dergelijke grote uitgven wel nauwelijks kunnen permitteren, stelde dr Slettenaar in zijn rede voor, zo spoedig mogelijk over te gaan tot een oplossing die minder kosten met zich mee zal brengen, namelijk norma lisatie en standaardisatie van de zie- kenhuisbouw. Wij zullen zien wat er gebeurt. Bijna iedereen kent uit eigen omgeving de moeilijkheden die vandaag aan de dag met de opname in een ziekenhuis gepaard kunnen gaan. Voor de spoed gevallen is het niet altijd even gemak kelijk een ziekenhuisplaats te bemachti gen, de patiënten die minder haast heb ben, worden over het algemeen op lan ge wachtlijsten geplaatst. Op 1 Januari 1940 waren er in de al gemene ziekenhuizen van ons land 32.000 patiëntenbedden beschikbaar, dat betekende een gemiddelde van 3.7 per 1000 inwoners. Op 1 Januari 1948 was het aantal beschikbare ziekenhuis bedden niet alleen in absolute zin ge stegen, op die datum was dit gemiddel de cijfer toegenomen tot 4.2 per 1000 inwoners. De plaatsruimte in de ziekenhuizen is echter niet gelijkmatig over de provin cies verdeeld. Het laagste gemiddelde, dat van 2.3 bedden, is het cijfer voor Drenthe; aan de spits staat de provin cie Utrecht met 5.2 Bedden per 1000 inwoners. Voorts bevinden er zich in Nederland een groot aantal bedden in ziekenhui zen, die niet meer aan de eisen des tijds voldoen. In vrijwel het gehele land zijn de ziekeninrichtingen overvuld. Aldus ir W. K. van Oppen, hoofd van c_ deling Bijzondere gebouwen van ministerie van Wederopbouw in onlangs gehouden voordracht voor afdeling Gezondheidstechniek van Koninklijk Instituut van Ingenieurs. Duizenden bedden tekort. Aan bovengenoemde voordracht wer den door dr H. Slettenaar nog enkele opmerkingen toegvoegd. Deze spreker was van mening dat er gemiddeld 4 bedden per 1000 inw. nodig zijn voor acute ziekten, terwijl er dan bovendien op iedere 1000 inwoners nog 2 bedden beschikbaar zouden moeten zijn voor chronische patiënten. Dat zou betekenen dat er in het dan twaalf millioen zeilen omvat- jaar 1970 onze Ned. Herv. gemeente. Bij de tweede herstemming zijn nog tot leden van het Kiesccollege der Ned. Herv. gemeente alhier gekozen de heren St. B. van Dijk en M. Zweedijk. Dammen. Op Vrijdag 2 Dec. werd de eerste Competitie-Damwedi-trijd ge speeld tussen Workum 3 en Workum 4. De spelers van Workum tegenstanders goed partij geven, moesten ondanks het loodje leggen. De uitslag is als volgt Workum 3 D. Kramer M. v. d Weide D. v. d. Meer C. Gorter A. v. Tuinen W Schaafsma A Ligeweg D. Mulder S Wersma S. Valk 298, 4421 4936 4965, jaar 1970 onze bevolking zal ten bij de thans beschikbare ziekenhuisruimte 8000 „acute bed den” en 20.000 „chronische bed den" zullen ontbreken, wanneer er geen nieuwe ziekenhuizen worden gebouwd. Wanneer men de bouw van ge neeskundige inrichtingen thans zou stopzetten, zouden wij in 1970 in de sanatoria bovendien nog 4000 bedden tekort komen en in de krankzinnigengestichten niet minder dan 10.000 bedden. Kantoorgebouwen als padde stoelen.. Wandelend door Rotterdam verwon dert menigeen zich over de talrijke ka pitale nieuwe gebouwen, die daar als kantoorruimte voor het bedrijfsleven als paddestoelen uit de grond verrijzen. En dat alles in een tijd, waarin er een woningnood is zoals wij die thans ken nen. Men is daarbij maar al te zeer ge neigd te vergeten, dat ook het econo misch leven van ons land voortgang moet vinden en zich herstellen moet. Wij allen zijn daar ten nauwste bij be trokken en ten zeerste geïnteresseerd. Ook in andere delen van Nederland, die weder moeten worden opgebouwd, kunnen deze zelfde ongemotiveerde ge voelens wel eens de boventoon voeren. Maar het is goed dat er, ook in deze tijd van woningschaarste, eveneens nieuwe scholen en kerken worden ge bouwd, want aan het culturele en reli gieuze leven van ons volk dient, zeker in een na-oorlogse periode als deze, wel bijzondere aandacht te worden be steed. Normalisatie en standaardisatie. De Volksgezondheid mag bij dit al ech ter niet worden vergeten. Uit de bovenaangehaalde cijfers kan men zien wat er op dit gebied van de volksgezondheid zoal nodig is. Wan neer men daarbij de tegen het jaar 1970 nog benodigde nieuwe wijkgebouwen en koloniehuizen telt, zouden de kosten zame bui de getrokken nummers be kend wilde maken. Een grote schare belangstellenden, allen met de hoop op een voor hen gunstige uitslag, bevond zich Maan dagavond 8 uur op het Marktplein om de komst van de hoge gast af te wachten, die wegens oververmoeid heid, zoals werd medegedeeld, even later zou arriveren, dan vastgesteld was. Meer over dit hoge bezoek kunt U elders in dit blad lezen. Op de volgende nummers vielen de prijzen, welke uiterlijk Woensdag 14 December a.s. moeten zijn afge haald, daar ze dan vervallen. Stofzui ger 6143. Fiets 11491, Wollen Karpet 11716, keukenuitzet 5864, verder vol met alleen de nummers te wel 298. 961, ’WORKUM» Workum 2 is gastheer en ontvangt Hielpen 1 die wij ook de beste kans geven om twee punten rijker te worden. In de Jun A afd., afd. B, gaat Workum 1 een bezoek afleggen in de stad Bolsward en zal haar krachten moeten meten met Bolswardia 1. De Bolswardia jongens staan op de 4e plaats van de compet. ranglijst, doch kunnen bij winst tegen Workum, Za- terdog op de 2e plaats komen. OfW. dit zal toelaten is iets anders, doch wees op je hoede jongens. Onderschat je tegenstanders niet. Workum 3 Jun. B trekt naar Oever zwaluwen 3 in Koudum en moet in staat zijn de K. roodhemden (Zaterdag- withemden) te kloppen. Opening R. K. Jeugdgebouw. 6 Dec. Zondagmiddag j.l. half vier was een groot deel van de R.K jeugd en een aantal genodigden en belangstellenden sameogekomen in het gebouwtje, dat via de Nieuwe weg te bereiken is. Daar waar de volkstuintjes nog pas enkele jaren geleden gretig aftrek vonden, staat nu een keurig clubhuis. Door de ijverige en vaardige handen van de toekomstige gebruikers werd een tweedehands keet he schapen in het fijnste padvindershol, dat men zich denken kan. De toegangsweg zag er na de regenbuien niet op z’n voor deligst uit, maar met wat planken had men die zaak ook gauw opgelost, zodat de bezoekers in ganzenmars hoege naamd geen hinder behoefden te ondervinden. Binnen rook het nog naar de nieuwe verf, die een beetje plakte en nog lichte sporen kon achterlaten bij degenen die onvoldoende opeigen benen konden staan, maar overigens was het dfl De gidsen, verkenners, trekvogels met hun leiders en leidsters zorgden er wel voor, dat er geen be klemmende stilte heerste, maar toen Pater Michielsen aan onze burgemees ter verzocht om het gebouw officiéél te openen met het hijsen van de driekleur, was men één en al aan dacht. Uit het gezamenlijk gezongen Wilhelmus klonk het feestelijke en vreugdevolle van deze gebeurtenis. Nadat pater Michielsen, onder wiens oezielende leiding voor dit jeugdwerk zo’n enthousiaste belangstelling tot <tan 1 kwam, alle aanwezigen van harte welkom had geheten en de jeugd had aangespoord met daden te tonen dat zij al het werk voor en aan dit gebouw verricht, weet te waarderen, ging meneer Pastoor over tot de plecht’ge inzegening. De burgemeester sprak er ook z’n vreugde over uit dat de jeugdent- spanning aldus in goede banen wordt geleid, nu uit de jongste geschiedenis wel gebleken is dat men niet straffe loos de princip ële opvoeding kan verwaarlozen Met de wens dat deze jeugd mag opgroeien tot flinke burgers van onze gemeente stemden allen met applaus in. Menter Pastoor, die van staan we vermelden en 3335, 3804, 4042 5190. 5357 5444, 6053, 6818, 7121, 7156 7355 7546, 7801 9206, 9496 9832,10209.10347,10431, 10821. 11545 12044. (De nummers van de eerste trekking stonden in de vorige >Friso< vermeld). Voor de puzzle uit de speciale Sin terklaaskrant waren uit alle windstre ken honderden inzendingen binnenge- komen. Na verwijdering van de fou tieve oplossingen wees notaris Nie- mantsverdriet als le prijswinnaar aan Henk de Boer, die dus een 24 delig drinkstel in ontvangst kon nemen. 2 Mw I Pie sma—Schaap Limonade stel, 3 Mej R. de Vries: Roomstel, 4 Mw W de Boer de Boer: Thee lichtje, 5 Mej J Visser: Waardebon, terwijl de heer O. de Roer een waar debon kreeg toegewezen voor de ori gineelste oploss ng. De jeugd had z ch ook heel wat moeite getroost om de etalagefout- wed^trijd tot ten goed einde te bren gen Ook van deze formulieren kwa men honderden binnen, waarvan slechts een 30 tal aan de eisen bleek te voldoen. Boukje Meijer mocht ’s avonds met een glunderend gezicht de mooie autoped op luchtbanden in ontvangst nemen, 2 spoor op rails voor Wiebe v. d Lageweg, 3 theeser viesje voor Feikje Smink, 4 boek voor Bauke Fr. de Boer, 5 boek voor Willem Bnersma, 6 bal voor Douwe Fr. de Roer. We mogen gerust zeggen dat deze attractie aan haar doel heeft beantwoord en volledig is geslaagd, wat zeker de commissie-leden tot voldoening zal stemmen, daar aan iets dergelijks veel 5 Dec.’49. Hedenmorgen half tien werd het jaarlijkse St. Nicolaas- feest gehouden in de Openbare Lagere School. De goede Sint en Zwarte Piet kwamen deze keer per auto. Door twee leerlingen van de eerste klasse werden hun bloemen aangeboden. Vele ouders en belangstellenden waren bij dit kinderfeest aanwezig. Het hoofd der school sprak een kort welkomswooid tot St. Nicolaas en Zwarte Piet. Hierna zongen de kinderen een lied onder leiding van meester Breukelaar. Maar tot groot vermaak der kinderen nam Zwarte Piet de leiding over en dirigeerde op uitstekende wijze. Hierna gingen de kinderen naar hun eigen klas en onderhielden St.Nic. en Zwarte Piet zich nog even met de kleintjes, die in de toekomst de school zullen bezoeken. Het was een prachtig gezicht die 60 kleintjes te zien rondom de Sint en Piet. In de leslokalen was het een groot feest. Het grote boek werd nog even opgeslagen mrar het waren meest goede berichten voor de kinderen. Ieder ontving uit de hand van St. Nicolaas een geschenk en Piet strooide met milde hand. St. Nicolaas en Piet de kinderen roepen U een tot weerziens toe. de het A halfgaar FRISO

Friso nl | 1949 | | pagina 1