TAXI? ••eeeeeeeee Nieuws- en Advertentieblad voor Workum en omliggende gemeenten 72ste Jaargang No. 1 Zaterdag 7 Januari 1950 De Torenwachter. Aanmelding vóór Zaterdag bij S.V.W.-AGENDA dan naar F. M. de Boer. IJEME DE BOER Aanvang der wedstrijd: 3.00 uur Vertrek van de markt per bus om 2.30 uur. Gelegenheid voor supporters om mee te rijden. Fryske Brief 170. In deimanich nei de Krystdagen, siet ik sa lüsterjen nei hwat it A.N.P. foar nijs hie. Hwant dat is nou ienkear sa, in minske is altyd danich nijsgjirrich hwat der om him hinne bard. En al kin men it selde nijs dan in Qre manich letter yn 'e krante léze, it lüsterjen hat dit greate foardiel, men wit it earder en men kin ünder it lüsterjen noch hwat oars dwaen ek. Mar hawar, ik siet dan to lüsterjen. Nei in h(ele bulte fan dat hiele gewoane nijs, hearde ik eat bysünders. Ja, mülk is ‘t foarforskatefan jimme wol aid nijs, mar foar my wie 't spiksplinternij. Neffens dit bericht, sweve der al in jiermanich wite skiven of skütels yn ’e loft. Binammenyn Amearika waerden dy dingen in bulte waernom- men. En hwat tochten dy Amearikanen foart daliks? Dat dy wite skiven eat üt to stean hiene mei in „geheim" wapen fan de iene of oare greate „mogendheid". Ja wy libje nou ienkear yn in tiid dat men fan allenüvere en frjemde dingen forwachtsje kin. En mear as ea tofoaren jildt foar alle lünnen: „Hwa ’t de frede leavet wapent him ta de kriich". Sa tinkt men er dér yn it lan, „fan dream en winsken“, ek oer. Om 't hja it spul dos net rjocht stiene, waerd der in kommisje bineamd dy ‘t ündersiik dwaen moast hwer ’t dy dingen wei kamen en hwat foar ark it wie. Moai, sa sein sa dien en de wize, learde mannen settenütein. Tearen yn ‘e foarholle moatte jim tinke, fan ’t prakkeseai jen hwathja diene. En nou is dan sa mar yn ienen de kommisje óftanke. Hja hawwe healjoun krige. Mar jimme, dy ’t dat faeks net heard hawwe, binne fansels al hwat nijsgjirrich nei dy wite skiven. Nou it is gjin geheim wapen hear. Wis in pak fan 't hert. Ik kin it my skoan yntinke. Hwat it dan wol binne? Men mient to witten, dat dy’dingen oplitten, (of dellitten, hwat moat it nou wêze binne troch biwenners fan in oare planeet. Wy, wraldbiwenners hawwe dos noch buorlju ek. Deselde jouns, kaem üs buorman by üs yn ’e keamer fleanen, alhiel üt ’e skroeven. In krante en in stik pompier yn ’e han. Moat ik jimme earst efkes hwat oer myn buorman fdrtelle. ’t Ishwat in nüvere man. Wy neame him „de stjerrekiker". Dat komt hy docht oan „stjerrekunde" of sa ’t er dat seis mei insneinswurdneamt: „Astronomie". Jouns as de loft helder is, krüpt hy ta ’t souderfinster üt en sit dan mei in greate ^fierkiker" yn ‘e dakgoate nei de loft to sjen. En dan krije wy der letter hiele forhalen oer, hwat er sjoen hat. Mar goed hy kaem dos by üs. Hy treau my de krante ünder ’e noas en sei: „Lés dit nou ris. Ik haw wol gelyk krige! Der binne mear planeten biwenne as üzes allinne". Ik lies sahwat itselde bericht as ik al heard hie. Om ‘t ik neat andere bigoun hy: „De skiven binne dos in boadschip fan de iene of oare planeet oan üs hjir op ierde. Ik soe der in kaptael foar oer hawwe, as ik sa'n ding bisette koe". My tocht en dat sei ik hem ek: „Nou man it lan yn om te siikjen". „Haw ik ek al oer prakkesearre. Mar de dagen binne sa koart tsjint- wurdich en as ik jouns thüs bin is ’t tsjuster." „Dos jo tochten wol, dat die dingen bitsjutting hiene? En soe der noch hwat op to lézen stean ek?" frege ik. „Der kinne jo mar grif op oan, dat der tekens op steane. Itsilallinne de frage wêze. kinne wv it üntsiferje. Hwat foar tael sprekke dywêzens". „Ja", sei ik wer, „sil ik jo ris sizze hoe ’t ik der oer tink. Ik bin bang dat it soarte fan „luchtballontsjes" binne. Wy hjir op dizze ierde jowe üs bern fan dy moaije, mei in bytsje gas deryn. Mar mülk hawwe se dat der op dy planeet nét. En nou meitsje jimme jim bliid mei sa’n berneboar- tesding". Hv seach as in üle en mei in gesicht as seis dagen min waer, fleach er de keamer üt en róp wylst: Skande, skande. Ik haw der oer tocht en helje in hoepke by de küper en plak der in stikje Ijocht behang oer en lit him cRat dan „tafallig" fine. Mar it moat oer- gean, der is al spul genóch yn ’e wrüld. FRISO. Yn nije wike bigjin ik oan „Skimerjoun". K BURGERLIJKE STAND. J. 8. Workum, 11'50. PLAATSELIJK NIEUWS en Verschtjnt eenmaal per week Uitgave: Fa. T. GAASTRA Bz te Workum - Tel. 45 Postrekening 82259 1-3 1—0 AharuMMaantepfjjB 41.80 per haUJaiu per post f2.— Advertentietarief: tot 5 mm. 60 cent elke mm. meer 6 van buiten Friesland 8 Contracten volgens algem. regeling Op Nieuwjaarsmorgen, door de zon beschenen was al die romantiek al gauw verdwenen waar men ook kwam, heel Workum lacht er om deze zotte en kapotte torenwachter. Want 't was toch wel een mal geval die stumper in z’n dunne overall. Zij die hem daar lieten bengelen Geloof maar, dat zijn heus geen engelen. Inzending van advertenties uiterltjk Donderd agsmorgens uitgenodigd de C B T B.. deze school Thuiswedstrijden 2.15 uur; Workum 4—Makkum 3 Bungelt daar die bengel aan de toren omdat de sterke arm, hem pas tevoren voor straf in 't schuurtje heeft gebracht. En heeft hij nu op deze droeve wijz' getracht de begeerde vrijheid wear te zoeken. dat men de vent niet hoorde vl. Maar zo'n halve gare koekebakker Hield toch vele brave burgers wakker. WORKUM De nieuwe telefoonlijst, die de aangeslotenen op het Rijks- telefoonnet Workum dezer dagen toe gezonden kregen, is een aangename verrassing in 't nieuwe jaar Geen on nodig zoeken of lastig vragen meer, dus een verbetering die we graag even memoreren en in de aandacht van de telefoongebruikers willen aanbevelen. Workum Van 28 Dec. ’49 tot en met 4 Jan. ’50. Geboren: Jitske dv Geert Bakker en Anna Waslanden Cornells Albert zv Siemon Dijk stra en Aaltje Nieuwland. Kosalien dv Fol- kert Venema en Janke de Wilde. GehuwdTjitte van der Werf 57 jr en Trijntje van der Zee 42 jr. Overleden: Marjjke Qerritsma, Wed. van Lieuwe de Jong, 81 jr. en die sammige ingezetenen ondervonden, was eigenlijk bedenkelijk soort (leed)ver Dit schimmenspel was oorzaak, dat men dacht ook aan 't 'eens zo beruchte Workumer spook. Stellig was deze late gast Menig burger weer tot last. Dit afscheid was toch wel een gek besluit van de naamloze, loze en lugubere guit- Maar zo in het laatst der uren krijgt ook een spook soms vreemde kuren. ’)Uit het raadsverslag van de Friso van vorige week kon men lezen dat er f 500. was uitgetrokken voor aankoop van foto’s van het Koninklijk gezin. IJe Ged. Staten hebben een verzoek om een garage voor de Burgemeesterlijke auto(Peugeot)tebouwen, afgewezen. Licht wiegend in de koude winternacht bewoog zich op de toren, zacht, een vreemd en griezelig geval. Wie was het die de sleutel stal en maakte van het vlaggetouw een galgekoord, wie wist van deze snode nachtelijke moord De mensen fluisterden en gisten. Er waren maar weinigen die het wisten. Wie gelooft ook dat dit maar zo kan de torentrans versieren met een stroman. Stellig dacht ook timmerman Brouwer nou, de grappen worden steeds 'maar flauwer. Maar menig ouder dacht met angst en beven die kwajongens speelden met hun leven. Het moet toch niet weer gebeuren om zo het jaareind op te fleuren. Wanneer onze edelachtbare vroede vaderen straks weer eens samen gaan vergaderen, dat men dan aan dit nieuwe halve eeuw begin met de foto’s van het Koninklijk gezin*) een paar slordige tientjes weet te sparen om zo voor een stevig torenslot te garen. allicht komt er ook nog een garage voor de Peugeot* Er zit wat in zo zei eens meneer Buziau. Geen spook, maar zeeman. Of het nu uit betrouwbare bron is, of aan de fantasie van onze zegs man is ontsproten, in aansluiting op de voorgaande geschiedenis doet dat er minder toe. Nieuwjaarsdag informeerden enkele vreemdelingen, waaronder een Engels man, naar de betekenis van die ben gelende pop op de toren. Als verklaring werd gegeven dat hier in vroegere jaren op Oudejaarsavond een Engelse zeeman Lord Manchester was zijn naam in dronkenschap de toren beklommen had en niet weer terug durfde. Sinds die tijd wordt elk jaar een pop op de toren gehesen, een oud gebruik, zonder hetwelk Nieuw jaarsdag niet denkbaar is. De buiten landse gasten tekenden dit en mis schien meer fraais in hun notitieboekje op, de fototoestellen kwamen in de aanslag, dus mettertijd komt onze toren in de Engelse kranten te staan en wordt het schandelijk gedrag van die arme Lord Manchester breed uitge meten. Dan kan men opnieuw om deze kwajongensstreek lachen, maar als regel is het niet beleefd en gast vrij om argeloze belangstellenden wat wijs te maken. Een oude kwaal om mensen die ons vriendelijk tegemoet treden, voor 't lapje te houden en zodoende af kerig van ons te maken, gluurt nog vaak om de hoek. De nieuwe geest voor de tweede helft dezer eeuw is toch zekervoorkomendheid, service en een dankbaar gevoel voor ge ïnteresseerd, onverwacht meeleven. >Eert de vreemdeling* waren, naar we meenden, de laatste woorden van de bekeerde Lord Manchester. Noord A 47 - Telef. 138 Ingebruikneming Landbouwschool. 4 Januari. Hedenmorgen werd de nieuwe Chr. Lagere Landbouw school, aan't eind van deEmmakade, officiéél in gebruik genomen, waarbij behalve het gemeentebestuur, ver tegenwoordigers van verschillende land bouworganisaties waren door de afd. Workum van die tot de stichting van het initiatief genomen had. Het gebouw, dat enige tijd geleden, dienst deed als Ons spook uitgespookt. 2 Jan. Velen zullen met enige verwondering de tekening in de Oude- jaarsbijlage van de «Leeuwarder Cou rant* hebben bekeken. Moest dat naar geestige spook nu als een belang rijke gebeurtenis in 1949 rond onze «theebus* zweven Natuurlijk moest er wat afwisseling in de onderwerpen komen en konden het niet allemaal jubilea, gereed gekomen verbeteringen of nieuwe stichtingen wordenDus dat spook kreeg z’n rol in die tekening te spelen Jen of daardoor de Oudejaars- avondvierders op een idee gebracht werden, we weten het niet. Het kloek besluit om zich van die lugubere gast te ontdoen, werd in elk geval wel ge nomen, of werd hij zo in het nauw gedreven dat hij de wijk nam naar de bijkans hoogste plaats die er in onze gemeente te vinden is Zonder sleutel en de toegang tot de toren niet ver broken, dat riekt naar eigenhandig spokenwerk. Doch niet hoe, maar wat er gebeurde, was in zekere zin ver heffend. Oudejaarsavond, enkele uren voor middernacht, bengelde hoog in de lucht aan de vlaggestok op de toren een donker iets, dat bij het aan breken van de Nieuwjaarsmorgen een blauwe met stro gevulde overall bleek te xijn. Uitwedstrijden 4e kl. K. N. V. B. Makkum IWorkum I Verondersteld werd dat dit het spook in rouwkleding was, Slechts docr wei nigen geëerd en door de grote massa miskend, heeft ons spookje in arren moede de hand aan zichzelf geslagen en daarmee elke achting verspeeld, maar als oudejaarsgrap zijn er in vorige jaren heel wat smakelozer en vernielzuchtige: baldadigheden uitge voerd, waarbij de onbekende daders zich niet om schadevergoeding be kommerden. Als dergelijke halsbre kende toeren maar zonder ongelukken aflopen, dat is de enige bedenking die men er tegen kan maken. De last schade, vroeger maar een maak en ook daarom werd er bij het allerlaatste afscheid van dit droef geestige spook niet getreurd Maandagmorgen is bet stoffelijk overschot van z’n verheven hangplaats nedergedaald. Z’n leven, z’n einde was dwaas geen gesidder, maar slechts gegrinnik was z’n deel. Met hoonge lach, het eertijds geweldigste wapen van elk spook, is hij hier bestreden en ten ondergegaan, alle actie van op sensatie beluste journalisten ten spijt. Die krantenmensen hadden anders wel kunnen weten, dat de Workumers de brij niet zo heet eten als ze wordt opgediend. Het spook met z’n hele familie zal nu wel van de kaart zijn en de hete brij-kokers die al bijna in hun (spoken)hemd staan zijn gewaarschuwd dat men in een eeuwen oud stadje wel van alles verwachten kan. maar ook voor hetere vuren heeft gestaan, om tenslotte korte metten te maken. In Amsterdam schijnt thans nog een verre nazaat van ons spookje te huizen, maar met het afschrikw kkend oude- jaarsvonnis voor ogen, zal die zich wel wachten deze omgeving met een bezoek te vereren. Voor bedreven baldigheden op Oude jaarsavond hebben we geen goed woord over; dat is louter vernielzucht en de soms belangrijke schade is voor de eigenaren niet zo'n grappige ver rassing. Maar dat de vlaggestok op de toren tot Maandagmorgen versierd bleef, is wel een complimentje waard. NIEUWS 8. V. >WORKUM‘ Uitslagen van de op Zaterdag ge speelde wedstrijden Workum 2 Hielpen 1 Makkum 3Workum 4 Workum 2Hielpen 1 1—3. Wanneer de zwakste partij iets boven de sterkste iets beneden bet ge middelde blijft, kan een voorspelling wel eens gelogenstraft worden. Zo ook Zaterdagmiddag. Hielpen vertoonde geen grootse dingen op het Groene Strand en de W jongens pakten direct goed aan, zodat ze nog al eens voor de H -veste verschenen, maar succes bleef voorlopig uit. Met de wind tegen begonnen de roodhemden de H.-ver dediging te belagen en wisten ze, zij het op ongeoorloofde wijze, de bal achter de doellijn te werken, maar scheidsrechter van der Bijl, die een goede wedstrijd floot, wist wel hoe zo iets beoordeeld moet worden, dus bleef de stand dubbel blank. H.werd langzamerhand iets sterker, maar d stributiekantoor, maar voor andere doeleinden meestal slecht voldeed en trouwens ook voor het oorspronkelijke doel; ziekenzaal, niet langer geschikt en nodig was, heeft nu een betere bestemming gekregen en z:et er keurig ui’t. Vooral het interieur is af 1 De entree zowel voor als achter geeft met een flinke gang en kleedruimte al d reet een prettige indruk. Het les lokaal is ruim en heeft aan twee kan ten grote ramen, dus een lichtschepping om ^an te watertanden. Keurig gelakte tafeltjes met stoeleu en verder alles prima afgewerkt met een lichte verf. Een overzchtelijk laboratorium, een eenvoudige spreekkamer, hygiënische toiletten, voor dat alles was bovendien nog voldoende ruimte gehouden. Het schoolbord droeg voor deze gelegen heid als opschrift: «Wolkom yn de nije Lanbouskoalle* Nadat de voorzitter van de C B.T.B— afd., de heer G. Brouwer van Greon- terp, het eerste hoofdstuk van boek Prediker had voorgelezen en voorge gaan was in gebed, heette hij allen hartelijk welkom, in ’t bijzonder het gemeentebestuur. Spr. was B. en W. en de Raad dankbaar voor de zeer welwillende medewerking, die steeds ondervonden werd Raad van Toezicht, afd besturen van de C B T B hoofd bestuurslid, vertegenwoordigers van zuivelfabrieken en ondersche dene land bouworganisaties, zij allen werden dank gebracht voor hun aanwezigheid en at tentjes Een bijzonder woord van dank komt h >ofd en bestuur van de Geref School toe, aldus spr. voor het sedert Mei ’49 afstaan van een leslokaal. De architect, de heer van der Zee. en uitvoerde'S, fa Draisma, die zo’n keu rig schoolgebouw hadden opgeleverd, werden voor dit werk geprezen. Met de wens dat van deze school volmondig gezegd mag worden dat ze een aan winst is voor de Zuidwesthoek, werd het openingswoord besloten. Burgemeester Russchen noemde het nieuwe te voorschijn getoverde school gebouw zeker een felicitatie waard, hoopte dat men er nog lang genoegen van mocht hebben en de zegenrijke gevolgen van dit landbouwonderwijs mag ervaren. Hoewel de Raad van Toezicht tot dusver weinig contact bad gehad met het bestuur, merkte de heer H. N. H. K. de Jong o.m. dat bij de bouw van deze school wel degelijk rekening is ge houden met de moderne eis: «Laat licht en lucht Uw woning binnen treden*. Als wethouder van Wonsera- deel had spr. een de'gelijke school graag in z’n eigen gemeente gehad, maar zeker is 't wel dat hier plaats is voor dit landbouwonderwijs, datonge twijfeld veel goeds kan doen, waaraan ongeveer de volgende wens werd toe gevoegd «Dat mei nocht ünderwys jown en üntfongen wurde mei en manniche takomstige boer hjir syn op- lieding krije mei* I De heer Folmer was van mening dat men z’n ingenomenheid met het openstellen van deze school moest tonen door haar te steunen, waarop spr. reeds hier en daar had aange drongen, met het gevolg dat de hoofd directie van de N. V. Lijempf een deel van de laboratorium inventaris, bestaande uit centrifuge en toestel van Dornic. ten geschenke had gegeven. De heer D S Bokma bood namens de Coöp Zuivelfabriek «De Goede Verwachting* met de felicitaties een electrische klok aan. Wegens verhindering van de beide voorzitters sprak de heer W. Tijsma namens de Fr. Mij. en Coöp. Boèren- leenbank, wees daarbij op de grote noodzaak van dit onderwijs, opdat de jongeren inzicht mochten krijgen in allerlei agrarische aangelegenheden en hoopte dat deze school mocht strekken tot rijke zegen voor de ge hele omgeving. De heer van der Schaaf van Leeu warden complimenteerde namens de C.BT.B de afdeling Workum met dit zo zelfstandig behaalde resultaat en sprak de wens uit dat deze school tot in lengte van jaren mocht bloeien, om zodoende ook op landbouwgebied steeds bevorderlijk te zijn voor de eer van Gods naam. De heer van der Mark van Sneek feliciteerde uit naam van Ir. van der Molen bestuur en hoofd met deze voor hem ongelooflijk geslaagde ver bouwing en vertrouwde er op dat de heer Rozendal regelmatig voeling zou houden met de mensen uit de praktijk, opdat dit onderwijs zo mag werken dat er rondom roem tn lof van deze school mag uitgaan. De heer van der Zijpp namens de Coöp. Grasdrogerij en het C. A F.- filiaal sprekende, gaf gaarne de toe zegging dat die organisaties waar iro gelijk iedere medewetkiug zouden verlenen. Het hoofd der school de beer M Rozendal, deelde nog enkele bijzon derheden mee over de inrichting tan het gebouw en gaf bij de bezichtiging de nodige uitleg. Voor de bereidwil ligheid en alle tegemoetkoming on dervonden bij de inwoning in de Geref. School had spreker niets dan lof en evenzeer voor de houding van B. tn W. Met het opknappen van bet erf had het personeel van de Zuivelfa briek zich een goede buur getoond, trouwens alle medewerking was tot nu toe spontaan verleend, zodat 't met de werving van contribuerende leden wel behoorlijk in orde zal komen Aan z’n verdere dank en wensen gaf spr. op een duidelijke, eenvoudige wijze uiting, terwijl z’n plannen en ervaringen vrij zeker een gelijksoortige gevolgtrekking wekten als waartoe spr. kwam toen hij mededeelde dat ervan de 44 leerlingen die de school thans bezoeken er juist 22 aan de zuidkant wonen en 22 aan de noordzijde dus staat de school op de juiste plaats, was de lakonieke conclusie. De toegezonden bloemstukjes, waar voor ook dank werd gebracht, kun nen nog enige tijd het leslokaal op- flsuren, maar uit het «lab* zal wel wat anders komen dan geurige koffie en koek, opgediend door vriendelijke dames.

Friso nl | 1950 | | pagina 1